Co dělat, když chladič netěsní

Netěsný hliníkový radiátor topení: jak ho opravit rukama

Netěsný hliníkový radiátor topení. Velký problém. Nejhorší je, že k tomu dochází v nejnevhodnější chvíli, během topné sezóny. Pokud vám kape hliníkový radiátor, nezoufejte. Situaci můžete vyřešit.

V tomto článku vám poradíme, co dělat, pokud váš hliníkový chladič netěsní. Jak rozpoznat netěsnost a identifikovat vadný úsek. Dozvíte se, jak opravit netěsný hliníkový chladič a jaké kroky je třeba podniknout, aby se problém neopakoval.

Děravé potrubí. Co dělat v prvním kroku

Pokud je v systému ústředního vytápění netěsnost, ze které vytéká voda, je nejlepší postupovat takto:

  Zorganizujte vypuštění chladicí kapaliny do kbelíku nebo umyvadla a rychle omotejte trubku hadrem. Tímto způsobem zachráníte podlahu, osobní věci a nábytek a zabráníte podmáčení. Postupujte opatrně. V zimě dosahuje teplota vody v síti až 90 °C.

Tip. Pokud nemůžete stoupací potrubí před příjezdem instalatérů obvázat hadrem a zastavit proudění tepla, položte na potrubí starou deku nebo silný kabát, který dobře absorbuje vodu.

V dnešním světě není neobvyklé čekat na pracovníky 2-3 dny (svátky, víkendy, poruchy na jiných místech). Nemůžete nechat obyvatele domu delší dobu bez tepla, takže pokud se zdržíte, vyrobte si improvizovaný límec z materiálů, které máte po ruce:

 • Najděte si gumovou rukavici, cyklistickou vnitřní trubku nebo prefabrikované škrtidlo. Druhou složkou úspěchu je měkký ocelový drát o průměru 2-4 mm.
 • Odstřihněte 4-5 cm široký proužek z rukavice (vnitřní trubky kola), jak je znázorněno na fotografii.
 • Konec pásky přiložte k trubce 1 cm pod píštělí a pevně ji oviňte. Cílem je otvor těsně uzavřít několika vrstvami pryže.
 • Držte „obvaz“ rukou a upevněte jej drátem. Poslední z nich je nejlepší pevně omotat, cívku po cívce, a pomáhat si přitom kleštěmi. Společný ventil v suterénu lze nyní otevřít.

Poznámka. V případě vodovodního potrubí se popsaný postup provádí pod tlakem, pokud se nepodařilo stoupací potrubí odříznout od hlavního potrubí. Namotávání mnoha vrstev drátu není nutné. Nejdůležitější je dočasně zastavit únik.

Výše uvedený postup použijte také v případě, že litinový radiátor silně protéká a nemá žádné uzavírací kohouty. Obvykle dochází k netěsnosti radiátorů ve spojích mezi jednotlivými částmi, kde by měla být použita dočasná svorka.

Při úniku vody zpod matice. Je třeba spoj přebalit

Pokud je v místě závitového spoje železných trubek pozorováno stékání vody, je nutné odšroubovat upevňovací matici z objímky pomocí plynového klíče. Rozvinutý závit omotejte kouskem čerstvého plátna (ve směru hodinových ručiček) a matici znovu utáhněte. Zvažované možnosti ukáže instalatér na

V soukromém ubytovacím zařízení je velmi snadné zastavit únik. Stačí zavřít potřebný ventil nebo rychle vypustit topný systém. Není nutné gumu válet, ale je lepší použít spolehlivější metodu. Po provizorní opravě netěsnosti v bytě nemusíte čekat na příjezd instalatéra. Zvolte vhodnou dobu a díru trvale utěsněte některým z následujících způsobů.

dělat, když, chladič, netěsní

Netěsnící radiátor: co dělat a komu zavolat

Všechny technické systémy, včetně topných, se postupně opotřebovávají a selhávají. Poruchy se vyskytují v různých tvarech a velikostech, ale pokud chladič netěsní, může to mít velmi nepříjemné následky. Čím dříve bude litinový, ocelový nebo bimetalový radiátor opraven, tím menší je pravděpodobnost, že vytopí váš byt a sousedy.

READ  Alarm chladničky Liebherr o tom, co dělat

Proč uniká chladič

Než zjistíte, jak opravit netěsnící chladič mezi sekcemi nebo jinde, musíte pochopit příčiny problémů:

 • Litinové radiátory jsou těžké a jsou upevněny na pevných hácích. Při minimální chybě se radiátory pod svou vahou prohýbají a deformace o několik milimetrů způsobuje vznik vzduchových kapes. V těchto místech začíná koroze. Litina se ztenčuje a po čase se vytvoří píštěl. Objeví se malá netěsnost a je vhodné ji rychle opravit.
 • V budovách s ústředním vytápěním často dochází k vodnímu rázu a někdy k únikům vody ze spojů radiátorů (zejména bimetalových).
 • Litinové radiátory jsou uvnitř drsné, proto na jejich povrchu ulpívají nejrůznější nečistoty a cizí předměty, jako jsou kousky kovu, rezavé usazeniny apod. Postupně dochází k ucpávání potrubí a zhoršování cirkulace topného média, což vede k riziku prasknutí nebo úniku. To je další důvod, proč litinové i ocelové radiátory netěsní.
 • Těsnění a závity niplů jsou slabými místy otopných těles, a proto může v těchto místech docházet k únikům.

Praxe ukazuje, že netěsnosti hliníkových, ocelových a jiných radiátorů se neobjevují náhle. Nejprve se objeví následující příznaky: teplota v místnosti klesne, na radiátoru se vytvoří usazeniny, na povrchu se vytvoří korozní skvrny.

dělat, když, chladič, netěsní

Při rozpoznání těchto příznaků nedělejte nic, ale rozhodněte se, co dělat. Chladič netěsní. Pokud situaci ignorujete, může dojít k nehodě.

Pod radiátorem se může brzy objevit louže vody a vlhkost v místnosti se znatelně zvýší. Netěsnící chladič můžete buď opravit, nebo zavolat servisní firmu.

Zkušený instalatér naší společnosti rychle odstraní netěsnost jakéhokoli radiátoru: hliníkového, ocelového, bimetalového, litinového.

Mnoho lidí se ptá, koho zavolat v případě netěsnosti chladiče? Pokud bydlíte v bytě s ústředním topením, kontaktujte správcovskou společnost nebo nás. V ostatních případech se můžete obejít bez řídicího orgánu. Nepomůže vám to.

Jak opravit netěsnící chladič

Co dělat, když chladič začne prosakovat ve spojích, mezi sousedními částmi nebo kohoutkem?? Mnoho lidí je ztraceno a neví, co dělat, když zjistí únik vody. Nejprve uzavřete přívod vody a pod kapající nebo netěsnící potrubí něco položte. V soukromém domě to nebude problém, ale obyvatelé bytů budou muset jít do sklepa a uzavřít přívodní ventily na celé stoupačce (pokud nejsou ventily na radiátorech v bytě).

Hned na začátku vás musíme varovat: Pokud nemáte sadu nářadí a náhradních dílů, ani nepomýšlejte na to, že byste netěsnost ve svém bytě nebo domě opravili sami. V opačném případě byste mohli situaci jen zhoršit. Je lepší zavolat řemeslníka tím, že nám zavoláte. Pokud se rozhodnete jednat sami, snažte se dodržovat pokyny pro každou konkrétní situaci.

Co dělat v případě netěsného svaru

Chladič často netěsní ve slabém místě. Při montáži chladiče může dojít k úniku v důsledku uvolněného sváru na spoji potrubí. Netěsnost může být způsobena tlakovým rázem (tzv. Vodním rázem) nebo zvýšením teploty chladicí kapaliny.

Co dělat, když dojde k takovéto netěsnosti?? Použijte kovovou svorku a přes netěsnost položte gumovou podložku (stačí i vnitřní trubka od kola). Omotejte gumový pásek kolem potrubí v místě netěsnosti a nasaďte na něj svorku. Dobře ho utáhněte a netěsnost zmizí. Pokud nemáte svorku, použijte obyčejný drát a utáhněte jej kleštěmi.

Jak opravit netěsnost mezi částmi chladiče

Je možné, že se deska chladiče z tenkého materiálu zlomí. Časem se koroze projeví na radiátoru zevnitř (zejména u ocelových radiátorů), objeví se píštěl s netěsností. Okamžitě uvidíte vytékající vodu.

V takovém případě jednejte rychle. Pokud je chladič bimetalový, vyměňte jednu z netěsných částí. Jako nouzové opatření lze použít svařování za studena k utěsnění úniku po vypnutí vody. Bimetalový nebo litinový radiátor pravděpodobně nedokážete sami demontovat a vyměnit jednotlivé části, proto raději zavolejte řemeslníka.

READ  Co dělat, když pračka zapáchá

Způsoby odstranění poruchy

Nyní zvažte, čím a jak můžete netěsnost opravit, pokud výše uvedené případy nejsou vhodné nebo z nějakého důvodu nepomáhají. Hlavní způsoby, jak se vypořádat s vytečenou baterií, jsou následující:

Svařování za studena

Existují vysoce pevná a snadno použitelná dvousložková epoxidová lepidla. Pro každý kov se vyrábí specifická varianta svařování za studena, ale existují i univerzální varianty. Můžete si například zakoupit opravnou tyč na utěsňování prasklin, záplatování děr a opravu netěsností v litinových, ocelových a bimetalových radiátorech.

Před tmelením netěsnosti budete muset povrch vysušit a odmastit. V případě potřeby odstraňte korozi kartáčem nebo smirkovým hadříkem. Poté použijte svařování za studena podle pokynů na obalu.

Chladič je netěsný. Jak postupovat z právního hlediska

Pokud máte netěsnící radiátor, pak samozřejmě správcovská nebo údržbářská společnost, která vám poskytuje služby, udělá vše pro to, abyste si radiátor opravili sami. Nemyslete si, že úředníci a manažeři těchto organizací nikdy neslyšeli o nařízeních vlády a Státního výboru pro výstavbu uvedených v první části našeho článku. Slyšeli jste!

Ale budou se snažit přijít s různými klauzulemi typu: „Podáváme až do prvního ventilu a zbytek je váš.“ Všichni se budou snažit přijít s různými klauzulemi, jako např!“

Pokud máte vážně v úmyslu řešit problém u soudu, úředníci a manažeři zpravidla znervózní a vzdají se svých pozic. Někdy vás však mohou předstihnout. Máte například netěsný kohoutek na chladiči. Kdo by to měl změnit?? Technická dokumentace (zejména pokud žijete v Chruščovce nebo Brežněvce postavené v 60.-70. Letech) zpravidla takový kohoutek neobsahuje. Takže jste si ho nainstalovali sami a musíte se o něj starat.

Poskytovatelé služeb dnes dokonce pořizují soupis majetku, který přijímají do servisu. A řekněme, že pokud jste vyměnili starý litinový radiátor za novodobý bimetalový, servisní firma jej nemusí přijmout do servisu! Chladič je skutečně váš! A vy jste ji pro jistotu bez souhlasu bydlení a všech ostatních utilit vertikální síly!

Informace o tom, jak správně vyměnit radiátory v bytě, naleznete v následujícím článku.

Pokud vás zajímá, kde si můžete koupit kohoutek pro svůj radiátor, přečtěte si článek na adrese: http://remontspravka.Com/gde-kupit-ekran-dlya-batarei/

Výměna radiátoru v bytovém domě by měla být schválena stejným způsobem jako jakákoli jiná úprava společného majetku: instalace dalších dveří v pevných stěnách, odstranění vytápění zaskleného balkonu apod.П. To znamená vypracovat plán, objednat technický projekt u certifikované organizace atd.Д.

Obecně je to hodně obtížné. Takže v Rusku obecně a zejména, pokud radiátor vytéká, „co dělat„?“Občané se neptají, ale jdou do obchodu, koupí si za vlastní peníze nový radiátor, tajně podají ruku instalatérovi, aby tento radiátor namontoval, a ujistí se, že neteče.

Když už mluvíme o tak choulostivém tématu, byla by škoda neodpovědět na otázku: „Co dělat, když uniká chladič oleje“?“

Mluvíme samozřejmě o elektrickém interiérovém topení, nikoli o chladiči v autě.

Druhou možností je utěsnit netěsnost pomocí vysokoteplotního olejivzdorného tmelu. Prodávají se v obchodech s náhradními díly a používají se k opravám chladičů automobilů.

2.

Výměna sekce

Tyto práce lze provádět několika způsoby, včetně výměny těsnění chladiče. Tyto práce vyžadují demontáž chladiče a jeho rozdělení na jednotlivé části. Pokud se jedná o opravu netěsnosti radiátoru během topné sezóny, je nejefektivnějším řešením použití tzv. Svařování za studena, pokud není možné poškozený radiátor zcela vyměnit nebo vyměnit jeho část, která praskla.

Drobné vady lze opravit pocínováním neželezné pájky, ale taková manipulace vyžaduje pocínování a je dočasným opatřením, které vydrží pouze do konce topné sezóny.

Pokud má uživatel kvalifikaci svářeče v plynu a vhodné vybavení, měl by pro opravy hliníkových radiátorů používat svařování argonem, což je zdaleka nejlepší možnost.

READ  Jak se zbavit vodního kamene v konvici

Při práci na těchto radiátorech je třeba mít na paměti značnou měkkost hliníku a zacházet s ním obzvlášť opatrně. Zároveň by při správné instalaci a pečlivém dodržování pravidel pro provoz těchto prvků otopné soustavy neměl v zásadě vzniknout problém s únikem tepla.

Oprava kulového ventilu

Nově vyráběné kulové kohouty jsou poněkud složitější než tradiční modely ventilů. Co je tedy třeba udělat, pokud kulový ventil netěsní?? Problém nejčastěji spočívá v tom, že se do pláště dostanou nečistoty, které brání funkci baterie.

Při opravě kulového ventilu je třeba ventil opatrně vyjmout. Nejprve sejměte ozdobný kryt, pod kterým se nachází upevňovací šroub. Stručně řečeno, ventil se musí rozebrat, vyčistit a znovu sestavit

Stručně řečeno, ventil je třeba demontovat, vyčistit a znovu smontovat. Takto by se to mělo dělat:

Šroubovákem odstraňte šroub upevňující páku. Opatrně sejměte páčku ze směšovací baterie. Stejným šroubovákem vyšroubujte šroub se závitem. Odstraňte kopuli směšovače a plastové těsnění. Zkontrolujte těsnění a odstraňte případnou inkrustaci. Pokud je těsnění opotřebované, je třeba zakoupit a namontovat nový díl. Vyjměte a zkontrolujte kuličku. Pokud je poškozená, musí být rovněž vyměněna. Pomocí tenkého šroubováku opatrně vypáčte těsnění, které drží kouli na místě

Pokud je jen mírně opotřebovaná, musí být také vyměněna. Po výměně namažte těsnění přípravkem doporučeným výrobcem. Směšovač pečlivě sestavte v opačném pořadí.

Všechny postupy čištění kulového ventilu je třeba provádět opatrně, protože části směšovače jsou náchylné k poškození. Pokud jsou všechny kroky provedeny správně, úniky přestanou

Problémy s regulací teploty u tohoto typu směšovače jsou také odstraněny tímto způsobem.

Někdy stačí vyměnit kartuši baterie. Další informace o tomto postupu naleznete ve videu:

Hlavní příčiny úniku

Žádné netěsnosti v topném systému nemohou vzniknout samy od sebe, t. Е. K tomu není žádný důvod. Mezi nejčastější patří:

 • Vnější faktory. Příklad: nárazy, pokusy o přemístění chladičů v době opravy atd. Д.
 • Vady, t. Е. Model baterie původně vybraný pro instalaci je nekvalitní, vadný.
 • Při instalaci ohřívače došlo k závadám.
 • Opotřebení, kterému podléhají všechny materiály.
 • Byl překročen přípustný tlak vody v topném systému.
 • Poruchy energetické společnosti v době spuštění systému.

Nikdo není v bezpečí před netěsnostmi radiátoru nebo topného systému. Proto je důležité být na případný únik vždy připraven. K tomuto účelu je nutné získat svorky požadovaného průměru a odřezky pryže. Vhodnou alternativou pro odstranění netěsností je výrobek na bázi polymerů, například svařování za studena. Nedoporučuje se opravovat netěsnosti v potrubí standardním obloukovým svařováním. Je lepší to provést plynovou svářečkou, která nepoškodí okolí netěsnosti. Časem se v místě opravy objeví nová netěsnost způsobená obloukovým svařováním.

Je třeba provádět pravidelnou údržbu problematických míst, aby se únik vody neopakoval často. Při odstraňování úniku nezanedbávejte odbornou pomoc. Může to být spojeno s určitými náklady, ale je to levnější, než kdyby opravy prováděli sousedé. V některých případech může být nutné vyměnit celý rozvodný systém. To je důležité zejména v případě, že k úniku dochází na jednom místě za druhým. Pokud je budova ve vlastnictví správcovské společnosti, měla by být žádost podána u ní.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS