Co dělat, když pračka zapáchá

Tajemství domácnosti: Jak se zbavit zápachu v pračce

Praní doma je nezbytnou součástí vaší mycí rutiny. Co ale dělat, když pračka začne zapáchat?? Pojďme to vyřešit společně.

Zatuchlina a plíseň jsou v teplém a vlhkém prostředí pravými společníky. Takové jsou vlastnosti bubnu pračky, který časem shromažďuje prášek, nečistoty a prachové částice vznášející se ve vzduchu. Vnitřek pračky je proto živnou půdou pro bakterie a zdrojem nepříjemných pachů.

Pokud se na čerstvě vypraném prádle začne usazovat zápach, nemusíte problém zanedbávat: začněte ho okamžitě řešit. Pračku vyperte ručně a jakmile nepříjemný zápach nasajete, použijte voňavý prací kondicionér.

Proč se objevuje zápach?

Pokud chcete s problémem bojovat, musíte samozřejmě zjistit, co ho způsobuje.

Toto jsou nejčastější příčiny zápachu vycházejícího z pračky:

 • Stroj je „dusivý“. Mnoho lidí po vyprání prádlo nevyndá (nevěřili byste, ale někteří ho tam mohou mít i přes den), a pokud ano, hned pevně zavřou dveře. Tím se zabrání odpařování vlhkosti uvnitř;
 • V záhybech manžety je voda a nečistoty. Výsledkem je plíseň a zápach;
 • Místo nádrže na špinavé prádlo se používá „buben“. Vytváří ideální prostředí pro růst bakterií. A odtud pochází nepříjemný zápach. A pokud stroj nebyl dostatečně vysušen, proces se několikanásobně urychlí;
 • K praní se používají levné prací prostředky a gely. Nekvalitní prací prostředky se zcela neopláchnou. Ukládají se také na stěnách stroje. Postupem času se uvolňuje velmi nepříjemná vůně;
 • Je použito příliš mnoho mycího prostředku. Výsledek je podobný výše popsané příčině. I ten nejdražší prací prostředek se přilepí na stěny spotřebiče, pokud ho v něm zůstane příliš mnoho;
 • Zásobník na prášek je znečištěný. Pokud se pravidelně neumývá, vytváří se na stěnách plíseň a zapáchající povlak;
 • Kanál pro přívod pracího prostředku do pračky je ucpaný. K tomu nedojde, pokud bude zásobník na prášek udržován v čistotě;
 • Nečistoty ve vypouštěcím filtru. Obvykle by se měl čistit alespoň jednou za šest měsíců;

Fakta. Podle statistik je až 30 % poruch praček a sušiček způsobeno zaneseným filtrem.

 • Stará odtoková hadice. Neexistuje žádný způsob, jak ji vyčistit, musíte ji jednoduše pravidelně měnit. Na stěnách se hromadí sliz a špína, a proto jsou velkým zdrojem zápachu;
 • Ucpání komunální kanalizace. Pokud není pravidelně čištěna, vytvoří se na stěnách plíseň a páchnoucí povlak. Nebo.
dělat, když, pračka

Většinu příčin lze snadno odstranit sami pomocí prostředků zakoupených v obchodě i bylinných prostředků.

Čištění pračky

Pokud cítíte vlhkost, ale na vnější straně není viditelná plíseň, není to důvod si myslet, že tam není. Kolonie se mohou skrývat pod gumovým okrajem nebo na jiných skrytých místech (v hadici, odtoku). Existuje řada způsobů, jak se zbavit zápachu a plísní v pračce doma. Velmi jednoduchým a rychlým, ale také velmi účinným způsobem, jak se zbavit zápachu, plísní a nečistot, je použití praktického přípravku obsahujícího kyselinu: plísně se jí velmi bojí. Můžete například použít kyselinu citronovou nebo ocet.

Nalijte šálek kyseliny citronové do čistého, suchého zásobníku na prací prostředek a spusťte nejdelší prací cyklus při maximální teplotě, aniž byste prádlo vkládali. Poté je třeba otřít vnitřek bubnu.

Jedná se o koncentrovanější kyselinu, takže jí budete potřebovat méně: půl šálku. Praní na stejném programu. Ocet však nenalévejte ihned, ale až poté, co pračka vyčerpá první náplň vody.

Kromě kyselin se houba bojí tepla a sucha. Čistěte přístroj na nejteplejší stupeň, zbavte jej vlhkosti důkladným otřením, nechte otevřená dvířka a vyvětrejte místnost. Vítězství je jisté.

READ  Co dělat, když se vaše chladnička s mrazničkou zahřívá po stranách?

Dalšími produkty, které můžete použít k odstranění problému, jsou jedlá soda, tablety do myčky nádobí a bělidlo.

Ocet je vhodný k zastavení plísně v lokalizovaných oblastech, dokud je v oblasti ještě nějaká houba. Jedlá soda pomáhá odstraňovat plísně z přístupných míst: bubnu, nádržky na prací prostředek, gumy, těsnění dvířek.

Chcete-li vyčistit plísňové skvrny, přidejte několik lžic jedlé sody a vody, abyste vytvořili pastu, kterou můžete na plísňové skvrny nanést štětcem. Jedlá soda by měla vydržet asi půl hodiny. Poté také spusťte pračku „na sucho“ a nastavte čas a teplotu na maximum. Pro zvýšení účinnosti přidejte do zásobníku několik lžic mycího prostředku.

Zvláštností této metody je, že tablety (6 kusů) se nevkládají do nádoby na prášek, ale přímo do bubnu. Poté se spustí praní, jak je popsáno výše. Přibližně v polovině cyklu je třeba program pozastavit (nebo pračku vypnout, pokud takovou funkcí nedisponuje) a ponechat ji alespoň 3 hodiny. Během této doby by měla vroucí voda a účinné látky v tabletě odstranit zápach a plísně. Dokončete prací cyklus.

Tento způsob odstranění zápachu a plísní je vhodný pro velmi špatné případy, ale není vhodný pro všechny stroje. V pokynech musí být vždy uvedeno, že použití chloru je přípustné.

Princip je stejný: dlouhé praní při vysoké teplotě bez praní. Nalijte litr bělidla do zásobníku na prášek a spusťte praní. Stejně tak se stroj zastaví uprostřed procesu nejméně na hodinu a půl a poté se znovu spustí.

Na konci cyklu se do nádrže nalijí 2 šálky 9% octa a spustí se cyklus máchání.

Po tomto ošetření nechte pračku alespoň několik dní otevřenou, aby se odpařily výpary chlóru a octa.

Nesnažte se zkrátit proces a zvýšit jeho účinnost tím, že do zásobníku nalijete chlor a ocet současně. Jedná se o velmi „chrastící“ směs, která může způsobit poškození součástí a mechanismů spotřebiče.

Při čištění spotřebiče doma si všímejte chrastivých zvuků pračky se sušičkou. Pokud se do odtoku dostanou velké kusy plaku nebo vodního kamene, je nutné je okamžitě odstranit, jinak by mohlo dojít k poškození spotřebiče. Neobvyklé zvuky, pískání, drnčení, šumění jsou důvodem k okamžitému stisknutí tlačítka pauzy a kontrole usazenin v bubnu a odtoku.

Odstraňování zápachu z pračky pomocí pracích prostředků pro domácnost

Pokud je zápach z pračky velmi silný, lidové prostředky ho nemusí odstranit. Ideální jsou pak specializované agresivní prostředky, které jsou silnější a pomáhají spolehlivě odstraňovat plísně a nepříjemné pachy.

 • Whitewash. Známé bělidlo a chlorové bělidlo lze použít nejen na silně znečištěné tkaniny, ale také k odstranění nepříjemných pachů a příchutí z pračky. Nalijte bělidlo do přihrádky na bělidlo nebo prášek a přepněte na vysokou teplotu pro intenzivní praní. Buben stroje musí zůstat prázdný.
 • Specializované čisticí a dezodorační prostředky. Produkty jako Calgon, FrischActiv, Alfagon a další mohou pomoci odstranit zápach. Ty se také nasypou do prostoru pro prášek, pak se nastaví vysoká teplota vody a spustí se „suché“ praní.

Důležité! Výhodou specializovaného mycího prostředku je jeho všestranný účinek. Nejenže pomáhá odstranit nepříjemný zápach, ale také chrání vnitřní části pračky před usazováním vodního kamene.

Prevence plísní v pračce

Vždy je jednodušší podniknout určité preventivní kroky než hledat způsoby, jak se zbavit zápachu plísní v pračce. Existuje několik základních pravidel, která musí dodržovat všichni majitelé praček a sušiček:

 • Po mytí vždy otřete buben a gumová těsnění do sucha. Jak víte, nejlepším přítelem plísní je vlhkost, proto je nutné vytvořit ve stroji suché prostředí, aby plísně neměly šanci;
 • Po ukončení používání spotřebiče nechte dvířka spotřebiče alespoň několik hodin otevřená, aby v bubnu mohl cirkulovat vzduch;
 • Zásobník na prací a oplachovací prostředky je nutné po každém použití přístroje vyjmout a vyčistit a poté jej vrátit na své místo až po úplném vysušení;
 • Obecně platí, že prádlo by se mělo z pračky vyjmout na konci pracího cyklu a nemělo by se tam nechávat po neomezenou dobu. To také vytváří příznivé prostředí pro šíření škodlivých mikroorganismů;
 • Nepoužívejte pračku jako koš na prádlo;
 • Používejte pouze takové množství změkčovadla, které je nezbytně nutné. Vzhledem k tomu, že se tato látka již špatně vyluhuje z prvků jednotky, zvýšení míry jejího používání situaci s plísněmi jen zhorší. Z preventivních důvodů doporučujeme používat aviváž s extra máchacím cyklem;
 • Jednou za měsíc spusťte praní bez prádla při nejvyšší možné teplotě. Pro zvýšení příznivých účinků tohoto postupu by měl být do nádržky na čisticí složky přidán bělící prášek;
 • Zvýšená frekvence čištění částí pračky kyselinou octovou nebo citronovou každých šest měsíců.
READ  Kam jde pračka

Preventivní opatření

Výborným způsobem, jak zabránit zápachu, je samočisticí funkce, která bohužel není zabudována ve všech modelech. Pokud je pračka vybavena samočisticím cyklem, je třeba jej spustit přibližně jednou za měsíc. Automatické čištění vám ušetří námahu.

Pokud není k dispozici žádná speciální funkce, lze zápachu z bubnu pračky se sušičkou zabránit dodržováním návodu k obsluze a prováděním pravidelných preventivních opatření. Mělo by se čistit pouze pět částí.

Aby byl buben „zdravý“ a čistý, měl by se při každém praní přidávat do zásobníku na prací prostředek nebo kondicionér změkčovač vody (mýdlo na praní, Calgon, jedlá soda). Doporučuje se také každé tři až čtyři týdny spustit dávkovač při vysoké teplotě (nejméně 90 °C) na celý cyklus naprázdno.

Pokud jste vyzkoušeli všechny možné způsoby odstranění zápachu z pračky, ale zápach přetrvává, měli byste zavolat odborníka. V některých případech je výměna dílů jediným způsobem, jak odstranit nesnesitelný zápach. Obvykle se vyměňuje plesnivá těsnicí vložka, topné těleso nebo ucpaná vypouštěcí hadice. Výměnu dílů svěřte odbornému technikovi.

Příčiny hromadění a růstu mikrobů

Nejčastější provozní chybou je zavření dvířek (horizontální plnění) nebo víka (vertikální plnění) ihned po skončení praní. Přístroj potřebuje čas na odpaření vlhkosti, proto jej po použití nechte alespoň 2-3 hodiny otevřený.

dělat, když, pračka

Druhou chybou je skladování použitého oblečení v bubnu. Vysoká vlhkost a špinavé prádlo jsou živnou půdou pro mikroorganismy.

Ukládání použitého oblečení do koše na oblečení. Ty zabírají málo místa a dávají plísním a bakteriím méně šancí.

Po každém použití otřete buben, těsnicí gumu uvnitř i vně suchým hadříkem, abyste zabránili vzniku bakterií, hub nebo plísní

Některé čisticí prostředky jsou také živnou půdou pro mikroorganismy. Pokud jsou nekvalitní nebo se používají v nadměrném množství, způsobují v pračce tvorbu plísní.

Zápach a praní při nízké teplotě.

Jak se zbavit zápachu v pračce

Než se zbavíte zápachu z pračky, musíte nejprve zkontrolovat a vyčistit místo, kde se bakterie mohou usadit. Jedná se o nejhůře přístupná místa spotřebiče, nejrůznější štěrbiny nebo záhyby.

 • Zásuvka na prací prostředky.
 • Zásobník, do kterého se vkládá žlab.
 • Filtry na vstupu a výstupu vody.
 • Gumové těsnění na dveřích.
 • Vypouštěcí hadice.

Problém se vyřeší důkladným vyčištěním všech znečištěných míst. Můžete to udělat sami bez odborníka.

Mechanické čištění

To je pravděpodobně nejúčinnější metoda. Zde je jednoduchý algoritmus pro provedení tohoto postupu.

 • Čištění zásobníku. Nejprve jej vyjměte ze vstupního otvoru. Za tímto účelem stiskněte ventil, mírně spusťte zásuvku na prášek a vyjměte zásuvku na prášek z drážek. Namočte koryto do umyvadla s teplou mýdlovou vodou a pečlivě vydrhněte stěny kartáčem. Poté je opláchněte v octovém nebo bělicím roztoku, abyste zničili veškerou patogenní mikroflóru. Opláchněte čistou vodou, osušte.
 • Čištění sacího otvoru. Omyjte místo instalace zásobníku na prášek čisticím prostředkem nebo vodným roztokem octa. V otvoru pro přívod vody se často hromadí nečistoty. Vyčistěte jej kartáčem a poté znovu opláchněte. Otřete měkkým hadříkem a důkladně osušte.
 • Omytí manžetové pryže vstřikovacího stavítka. Připravte si slabý roztok octa. Pomocí houby omyjte všechny záhyby gumové manžety. Opláchněte čistou vodou, otřete do sucha.
 • Čištění vypouštěcího filtru. Obvykle se nachází ve spodní části skříně a je zakryt krycím panelem. Pod spotřebič položte látku nebo plochý podnos. Opatrně odšroubujte kryt filtru. Voda ze zásobníku určitě vytéká a musí být zachycena. Filtr se propláchne pod kohoutkem a odstraní se z něj veškeré nečistoty. Pak jej znovu vložte.
 • Čištění vypouštěcí hadice. Vyjměte jej ze stroje vyšroubováním šroubových spojů. Vypusťte z hadice nahromaděnou kapalinu a pečlivě ji zkontrolujte. Na stěnách uvnitř mohou být ucpané nebo ulpívající nečistoty, které je třeba odstranit. Jeden konec hadice nasaďte na kohoutek, druhý ponořte do vany nebo kbelíku a horkou vodu napusťte pod vysokým tlakem. Po opláchnutí se hadice vrátí zpět na místo.
dělat, když, pračka

Chemické čištění

Téměř každý moderní model je vybaven samočisticím režimem. Po aktivaci má přístroj opláchnout všechny vnitřní povrchy horkou vodou. Pokud tento režim není k dispozici, lze jej nahradit spuštěním pračky bez prádla na prací cyklus s nejvyšší teplotou. Jedná se o poměrně účinnou metodu odstranění zápachu z pračky, ale v zanedbaných případech nemusí fungovat. Pro zvýšení účinku se používají různé přísady. Zde je několik osvědčených receptů.

 • Nalijte dvě až tři lžíce octa do zásuvky na prací prostředky. Spusťte samočisticí cyklus nebo cyklus dlouhé bavlny při 90 ˚C. Když je voda v bubnu horká, můžete dávkovač pozastavit, aby kyselina odstranila vodní kámen a usazeniny a vydezinfikovala díly. Poté se stroj nechá dokončit cyklus. Tuto metodu byste měli používat pouze jednou za 4-6 měsíců.
 • Smíchejte po 4 polévkových lžících kyseliny citronové a pracího prášku. Nalijte směs do zásobníku a spusťte dlouhý prací cyklus při 90 ˚C nebo samočisticí cyklus. Stejně jako u předchozího receptu lze dávkovač zastavit, aby se zvýšil účinek.
 • Soda se také používá jako účinný odstraňovač zápachu v pračce. Nasypte polovinu standardního balení do zásuvky na prací prostředek nebo přímo do bubnu. Spusťte pračku na dlouhý cyklus na 30˚C. Po vyčerpání pracího prostředku se do sběrače šťávy nalije šálek octa a cyklus se aktivuje při 60˚C. Toto ošetření pomáhá odstraňovat vodní kámen, plak, plísně a houby.
 • Směs půl šálku jedlé sody a několika kapek vonného oleje odstraní velmi silný zápach. Nasypte ji do zásuvky na prací prostředek, aktivujte režim „samočištění“ nebo zvolte prací cyklus s teplotou 90 °C.
 • Síran měďnatý lze použít k odstranění houby. Polévkovou lžíci a půl krystalů rozpusťte ve vodě. Síran měďnatý naneste na všechny přístupné povrchy stroje. Nalijte zbývající tekutinu do přihrádky na prášek a aktivujte samočisticí režim.
READ  Má být okno pračky se sušičkou teplé?

Důležitý bod. Pokud je to možné, doporučujeme před spuštěním dávkovače vypnout cyklus odstřeďování. Tím se lépe vyplavuje zbývající účinná látka.

Můžete použít speciální produkty. Jedná se o chemické látky, které odstraňují mýdlové a vápenaté usazeniny a další nečistoty. Mají také antibakteriální účinky, tj. Likvidují houby, plísně a patogenní bakterie. Jedná se o čisticí prostředky dr. Beckmann, Tiret, Topperr a další. Dodávají se v práškové nebo tekuté formě. Musí se používat přesně podle pokynů na obalu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS