Co když vložíte horké jídlo do chladničky?

důvody: Proč byste neměli dávat horké jídlo do lednice a co se může stát

Chladnička funguje tak, že nevytváří chlad, ale absorbuje teplo. To znamená, že ochlazováním interiéru se odebírá jeho tepelná energie. A prozradí ho prostřednictvím chladiče na zadní stěně.

Pokud do chladničky vložíte teplé nebo horké potraviny, prudce se zvýší množství tepla v chladničce. Proto musí být vyjmuta z prostoru a přenesena mimo něj. Tím se zvyšuje jeho zatížení.

Zda můžete dát horké jídlo do chladničky, záleží na situaci. V případě potřeby ano. Vkládání horkých potravin do lednice však není škodlivé pouze pro lednici. O tom se dozvíte více níže. Čtěte pozorně a nenechte se mýlit!

Existují nějaké výjimky?

Majitelé spotřebičů se domnívají, že je v pořádku dávat do chladničky ještě teplé potraviny. Pokyny jsou pouze doporučením, nikoliv požadavkem. Proto mnozí výrobci své spotřebiče vylepšili a nyní dodávají přístroje, které lépe vyhovují potřebám lidí. Technologie je nyní méně citlivá na rychlé změny teploty. Riziko selhání je proto u modelů nižší:

Technické specifikace spotřebičů s těmito nálepkami umožňují odstranit z návodu doporučení týkající se horkých potravin. Tyto modely mají několik přihrádek na různé potraviny. Kromě standardních mrazicích a chladicích oddílů jsou k dispozici „bedny“ na chlazení alkoholu a uzavřené boxy, kde můžete nechat horké zásoby. Udržuje ovoce a zeleninu odděleně od ostatních potravin. Čím více specializovaných oddílů, tím je chladnička spolehlivější a přizpůsobivější.

Když jsou přihrádky zavřené, chladicí prvek neuvolňuje přebytečné teplo. Tím se zabrání riziku vzniku ledové krusty. Teplota v ostatních oddílech chladničky zůstává stejná. Proces chlazení čerstvě uvařeného pokrmu však není tak rychlý.

Důležité! Přesto se nedoporučuje neustále experimentovat. Je velký rozdíl mezi miskou teplé polévky a desetilitrovým hrncem chladníku, který se právě vařil. Čím vyšší je teplota a čím větší je objem potravin, tím hůře na ně spotřebič reaguje.

Nevkládejte horké potraviny do chladniček sovětského typu nebo do spotřebičů s chladicím systémem bez odkapávání. Nemají takové teplotní oddělení jako moderní chladničky. Mrazicí prostor je často pokrytý ledem a sněhem, i když je správně provozován. Pokud naopak občas vložíte hrnky s vařící vodou, část lednice se během několika hodin pokryje ledem a sněhem a lze ji odstranit pouze odmrazením. Příliš časté odmrazování zkracuje životnost spotřebiče.

Co se děje s horkými potravinami v lednici

Extrémní teploty nepomáhají zachovat chuť, chutný vzhled ani příjemnou vůni potravin.

Rychlé ochlazení přispívá k poruchám textury. Teplé bochníky a pečivo se vlivem kondenzace stávají křehkými a vodnatými.

Rajčata v zimě nekupuji! Jen málokdo zná toto tajemství, je to prostě bomba ��

Čerstvě uvařená kaše ztrácí viskózní konzistenci a je bez chuti. Masné a rybí výrobky ztrácejí chuť.

Proč byste neměli dávat horké jídlo do chladničky??

Na první pohled se tento zákaz může zdát příliš přísný. Majitel chladničky si ne vždy uvědomuje důsledky toho, když do ní vloží čerstvě uvařené potraviny dříve, než se samy vychladí.

Pokud kompresor běžné chladničky běží nepřetržitě jednu hodinu, zkracuje se její celková životnost o 6-8 hodin.

Co se stane, když dáte nádoby s horkými potravinami do chladničky?? Možné jsou následující věci.

 • Kompresor v chladničce se pravděpodobně rozbije. Obvykle tato jednotka pracuje přerušovaně, což se pozná podle toho, že se pravidelně vypíná, aby nebyla přetížená. Vložení hrnce nebo jiné nádoby s horkým jídlem do trouby však způsobí prudké zvýšení teploty uvnitř chladničky, což způsobí, že kompresor bude neustále pracovat na maximální výkon. To vede k rychlému opotřebení součásti a následným nákladným opravám.
 • Zvýšená vlhkost uvnitř mrazicího prostoru. Protože je vzduchotěsný, kapalina, která se při ochlazování rychle odpařuje, nemá jednoduše kam odtéct, usazuje se na stěnách a vytváří kondenzaci. Všimneš si, že při dýchání v chladu uniká oblak páry? Totéž se stane v lednici, a pokud je uvnitř polévka, stěny lednice budou pokryty kapkami polévky. a nejen stěny, ale i všechny ostatní potraviny uložené uvnitř. To by se u chladničky No Frost nestalo.
 • Velké množství nánosů námrazy. V mrazicím prostoru se v důsledku zvýšené vlhkosti a extrémního chodu chladicího kompresoru nevyhnutelně vytváří silná vrstva námrazy. Sama o sobě zmenšuje využitelný objem a také snižuje vedení tepla z trubek naplněných chladivem do vzduchu uvnitř chladničky, čímž se výrazně snižuje její účinnost a zvyšuje spotřeba energie. Díky technologii „No Frost“ se v chladničce s mrazničkou nemůže tvořit námraza.
 • Poškození nádobí. Pokud vložíte nádobu s horkým jídlem do chladničky, měli byste si uvědomit, že nádoba s jídlem má stejně vysokou teplotu. Materiál nádoby může při náhlém ochlazení prasknout. to platí zejména pro skleněné, plastové a keramické nádoby. Důležité! Nezapomeňte, že police uvnitř chladicího prostoru jsou také vyrobeny z plastu nebo skla.
 • Kromě toho existuje velké riziko, že se těsnicí pryž na dveřích chladničky může vlivem kolísání teplot deformovat, a tím narušit hermetické utěsnění. V takovém případě bude nutné jej vyměnit.
 • Jiné potraviny se mohou zkazit, protože zatímco je jídlo v nádobě ještě horké, teplota uvnitř je vyšší, než by měla být. To může mít negativní vliv na produkty podléhající rychlé zkáze, jako je mléko nebo čerstvé ovoce.
 • Při příliš rychlém zchlazení se může změnit chuť potraviny a zkrátit se tím její trvanlivost.
READ  Opláštění větracího systému na fasádě bytového domu

Pokud máte ve zvyku dávat horké jídlo do lednice, hrozí vysoké riziko rozbití. Pokud k tomu dojde a spotřebič je v záruce, mohou nastat problémy.

Jak vidíte, chladničky vyrobené s novou technologií No Frost jsou odolnější vůči horkým potravinám, ale stále se nedoporučuje je do nich umisťovat.

U modelů se systémem No Frost je mezi zadní stěnou a okruhem prostor, ze kterého je ochlazený vzduch vytlačován ventilátory.

To může zkazit jiné potraviny a způsobit další problémy, jako je příliš vysoká teplota uvnitř, deformace vnitřních částí nebo gumových těsnění.

Vložení horkých potravin do chladničky zvyšuje vlhkost uvnitř chladničky. V důsledku toho se aktivněji tvoří mráz, námraza a led.

Abychom odpověděli na otázku: „Mohu dát do lednice něco horkého??“, lze konstatovat, že takový postup je nežádoucí z řady výše uvedených důvodů. Kdy ale dát právě uvařené jídlo do lednice??

Nechlazené kuchyňské náčiní je nebezpečné i pro vnitřní vybavení spotřebiče: skleněné police, plastové díly.

Vezměte prosím na vědomí! Rozhodujícím kritériem v této věci je, že teplota nesmí být vyšší než ve vaší kuchyni. ne více než 30 stupňů.

Při náhlé změně teploty může mít jídlo velmi nepříjemnou, zvláštní chuť nebo může ztratit stejnoměrnost.

Proč nemůžete dát teplé jídlo do lednice??

Moderní kuchyni bez lednice si lze jen těžko představit. Tento domácí spotřebič je vynikající pro uchování potravin v chladu, což prodlužuje jejich trvanlivost. Ale do lednice nemůžete dát všechno. Každý například ví, že se tam nemají dávat horké předměty. Toto pravidlo znají i děti, ale není zcela jasné proč. Není účelem chladničky chladit horké věci?? Opravdu se může lednička kvůli tomuto přístupu rozbít??

Chování chladničky poté, co v ní ucítíte něco horkého, závisí na principu její činnosti. Pokud je založena na funkci No Frost, ventilátory odvádějí vlhkost z nádrže. Senzory detekují teplotu, a pokud překročí nastavenou hodnotu, kompresor se ji snaží snížit. Pokud však taková chladnička obsahuje horké nádobí, ventilátor a kompresor se budou usilovně snažit odvádět vlhkost a snižovat teplotu. Pokud kompresor pracuje cyklicky v normálním režimu, musí pracovat bez přerušení, když je nádobí horké. Hrozí nebezpečí přehřátí tohoto bloku.

READ  Mrazničku můžete umístit na balkon

Pokud je váš spotřebič vybaven odkapávacím systémem, vlhkost není odváděna ventilátorem, ale usazuje se na zadní stěně spotřebiče, odkud pak stéká do odkapávací misky. Pokud však do této chladničky vložíte horké nádobí, bude rychleji kondenzovat a způsobí přetečení nádob. Klasický kožich nebo rampouch se vytvoří mnohem rychleji a zabrání freonu, aby odváděl teplo od potravin. Chlazení nebude tak účinné, což opět zvyšuje zatížení kompresoru. A musíte častěji odmrazovat ledničku.

Lze shrnout následující problémy. Ventilátor a kompresor začnou pracovat obzvlášť intenzivně, když je chladnička horká. Nejenže se výrazně zvýší spotřeba energie, ale díly se také rychleji opotřebovávají. Horké nádobí způsobuje tvorbu rampouchů a námrazy, což vyžaduje častější odmrazování a čištění spotřebiče.

Existuje ještě jeden důvod, proč byste do chladničky neměli dávat horké nádobí. skleněné police. Pokud na ně položíte něco horkého, dojde k následujícímu. Špatná tepelná vodivost skla způsobuje, že se vnější povrch rychle zahřívá a rozpíná. Zbytek police by zůstal beze změny. Sklo může prasknout, i když to nezpůsobí žádné znatelné změny, mikrotrhliny mohou snížit tvrdost povrchu. Plastové povrchy mohou být poškozeny teplem a izolační lišty na dveřích se mohou deformovat. Tento teplotní rozdíl není sám o sobě žádoucí, protože může způsobit vrypy a praskliny.

Nejlepším řešením je předběžné zchlazení na pokojovou teplotu. Pokud potřebujete do chladničky vložit něco horkého, je vhodné pod ni umístit prkénko, aby nedošlo k přímému kontaktu s chladným sklem. A pokud je to pravidelná potřeba, měli byste zvážit chladničku s přihrádkou Hot Box. Tato přihrádka je určena k uchovávání teplých předmětů v chladu, zatímco zbytek prostoru slouží spíše k uchovávání čerstvých potravin

Za jak dlouho dosáhne vaše chladnička provozní teploty poté, co byla nečinná nebo odmražená?

Doba, za kterou se lednice dostatečně vychladí, závisí na mnoha faktorech. Mezi hlavní patří:

když, vložíte, horké, jídlo
 • Výkon kompresoru;
 • Zatížení komory;
 • Typ freonu;
 • Rozdíl teplot uvnitř a vně chladničky;
 • Stav vaší chladničky;
 • Správná instalace.

Prázdná a výkonná lednice se rychle ochladí. Kompresor se zastaví po 5-20 minutách. Pokud je uvnitř hodně potravin a samotná jednotka má nízkou kapacitu, může kompresor běžet déle než 6 hodin. A ještě déle, pokud se vyskytne problém.

Jaká jsou nebezpečí horkých potravin pro vaši chladničku?

Rozdíl teplot mezi vnitřní a vnější stranou chladničky činí. Spotřebič odvádí tepelnou energii, která ochlazuje vnitřní prostor. Pokud do spotřebiče vložíte horké jídlo, může to mít vážné následky.

Když zvažujete, zda dát horkou polévku do lednice, rozhodněte se sami, co je důležitější: dobře fungující spotřebič nebo momentální výsledek.

Nadměrná spotřeba elektřiny

Každá chladnička s mrazničkou je vybavena teplotním čidlem. Je nutné kompresor pravidelně zapínat a vypínat a je také zodpovědný za intenzitu provozu kompresoru. Pokud do prostoru chladničky vložíte horké potraviny, může dojít ke zvýšení teploty a přílišné zátěži motoru.

Čidlo termostatu může být zledovatělé a chladnička se brzy vypálí.

Pokud má vaše chladnička invertorový kompresor, otáčky motoru se mnohonásobně zvýší. Jednotka pak pracuje nepřetržitě a zvyšuje množství elektřiny potřebné k ochlazení vzduchu na požadovanou teplotu.

Horké potraviny by neměly být skladovány v chladničce, pokud nechcete urychleně opravit kompresor, který se může přehřátím zničit.

Například při chlazení 3 litrů horké kapaliny se spotřebuje o 74-99 W více než obvykle. Pokud se do lednice každý den posílají hrnce s teplým jídlem, náklady za měsíc jsou hmatatelné.

Vkládání horkých, napařujících se potravin do chladničky zvyšuje vlhkost a způsobuje tvorbu námrazy a ledu na stěnách spotřebiče.

Rychlé zhoršení

Nejdražší částí spotřebiče je kompresor. U invertorových spotřebičů běží nepřetržitě, ale s různými otáčkami. U všech ostatních modelů se motor pravidelně zastavuje, aby se v komorách udrželo ideální klima.

Shrneme-li otázku, zda můžete dát horké jídlo do chladničky, jediná správná odpověď zní, že se to důrazně nedoporučuje.

Příčinou může být nadměrná zátěž:

 • Trubička přivádějící freon praskne;
 • vyhoření žárovky;
 • rozbití ventilátoru u spotřebičů se systémem No Frost;
 • Zhoršení kvality chlazení potravin.

Zvýšená teplota v prostoru chladničky způsobuje, že kompresor pracuje intenzivněji. Z tohoto důvodu může jednotka nepřetržitě fungovat pouze 1 až 3 hodiny. Toto namáhání způsobuje rychlé opotřebení motoru a zkracuje jeho životnost.

READ  Vložte quiche do horké nebo studené trouby

Při zvažování, zda dát horké pánve do chladničky, je třeba mít na paměti všechny možné nevýhody.

Varování! Odhaduje se, že celková životnost chladničky se zkrátí o 6-8 hodin, pokud motor běží nepřetržitě pouze jednu hodinu.

Poškození nádobí a částí chladničky

Nedodržení regulace teploty může vést ke vzniku mikrotrhlin (smalt) nebo v některých případech dokonce k jejich prasknutí (to platí pro keramiku a sklo). Pokud se na smaltu objeví malé prasklinky, mohlo by být další používání nádobí zdraví škodlivé. Samozřejmě se ztrácí i „prodejný“ vzhled.

Je velmi pravděpodobné, že skončíte nejen s poškozeným výrobkem, ale také s čištěním prostoru chladničky od rozlitých nebo rozpadajících se výrobků.

Kromě toho mohou být police chladničky poškozeny také horkým nádobím, protože teplotní kontrast může způsobit vznik prasklin.

Horké nádobí je nebezpečné i pro vnitřní prostor chladničky: police, zásuvky apod.

Zahřáté kovové nádobí a plastové díly, které se dostanou do kontaktu s plastovými částmi chladničky, je mohou deformovat. Nejčastěji k tomu dochází u spotřebičů ekonomické třídy, protože použitý materiál je horší kvality.

Plast používaný pro chladicí zařízení je samozřejmě nezničitelný, ale neměli byste ho vystavovat riziku přehřátí pánví nebo kastrolů.

Varování! V případě poškození police nebo povlaku není zaručeno, že bude opraven. Odborník co nejdříve zjistí příčinu a zruší platnost záručního listu.

Zhoršující se chuť potravin

Některé potraviny vyžadují postupné snižování teploty, než jsou hotové. Všechny použité ingredience by měly postupně dosáhnout správné konzistence, aby výsledkem byla homogenní chuťová kombinace. Pokud hrnec rychle zchladíte, např. pro pilaf nebo boršč, chuť těchto pokrmů se zničí.

Aby chladnička ochladila horké potraviny, musí pracovat intenzivněji, protože se na zadní stěně tvoří led.

Všechny výše uvedené důvody vysvětlují, proč by se horké potraviny neměly ukládat do chladničky.

Jak rychle zchladit potraviny pro uložení do chladničky

V některých případech je třeba právě uvařené jídlo rychle zchladit. Lze použít následující tipy:

 • Pokud je venku teplo, můžete hrnec zabalit do ručníku namočeného ve vodě a postavit ho alespoň na 15 minut ven. Odpařováním tekutiny se pokrm postupně ochlazuje;
 • Hrnec můžete vložit do nádoby se studenou vodou, ale nezapomeňte, že na skleněném a smaltovaném nádobí mohou vzniknout mikrotrhliny;
 • Pánev můžete jednoduše nechat pod tekoucí studenou vodou. jen občas zavřete kohoutek, abyste mohli obsah promíchat.

Existuje mnoho dalších zajímavých možností, včetně špachtle na led. Častěji se vyskytuje ve stravovacích zařízeních. Vzhledově se podobá normální špachtli. jen je naplněná vodou. Obvykle se zmrazuje pro pozdější použití. Je však důležité být opatrný a manipulovat s ním pouze v rukavicích. zabráníte tak omrzlinám.

Jedná se o lopatku na míchání polévky nebo boršče.

Mikrobiologové se shodují, že odpověď na otázku, zda mohou dát horký hrnec do lednice, je záporná. Připomínají však, že potraviny, které se poměrně rychle kazí, by se neměly nechávat pomalu chladnout. Čerstvě uvařené potraviny obsahují mikroorganismy, které ještě nejsou aktivní, ale s poklesem teploty se probouzejí. Proto je třeba potraviny co nejrychleji zchladit.

Aby bylo zajištěno rovnoměrné a plynulé chlazení, měla by být ve velké nádobě vždy přítomna nízkoteplotní voda.

Pokud vaše chladnička není vybavena speciálním systémem rychlého zmrazení s odděleným prostorem, může takové jednání samozřejmě vést k rychlé poruše. Při nákupu nové chladničky se vyplatí předem se informovat, zda je požadovaná funkce k dispozici. Jen tak máte jistotu, že horké jídlo a nápoje nepoškodí přístroj.

Je důležité mít na paměti, že některé potraviny se v důsledku teplotních výkyvů jednoduše zkazí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS