Dveře pro výměnu chladničky Chruščov

Chruščovova lednička. Jak postavit lednici pod oknem

Generace devadesátníků si na takový fenomén, jakým byla Chruščovova lednička, už ani nevzpomíná, ale přitom to byla velká pomoc pro naše maminky a babičky. Původní design, vytvořený speciálně pro Chruščovovy domy, nahradil plnohodnotnou, i když sezónní lednici. Ale čas jde dál, domy postavené v 50. letech stále stojí a vestavěné lednice v bytech už dávno vyžadují kompletní opravu, ne-li demontáž. Přečtěte si náš článek o tom, jak postavit lednici pod okno nebo modernizovat stávající.

Současný život v bytě bez ledničky si prostě nelze představit, ale v 50. a 60. letech se jen málokdo mohl pochlubit vlastním mrazákem, a tak sovětští architekti vymysleli skutečně unikátní nástavec. Chruščovovu ledničku.

Tento design je výklenek umístěný pod okenním parapetem v kuchyni. Vnější strana výklenku je mnohem tenčí než nosné stěny budovy a má průchozí otvory. V zimě do nich proniká studený vzduch a v zimních měsících zajišťují přiměřeně nízkou teplotu pro skladování potravin.

Rozměry chladicího boxu umožnily obyvatelům „chruščovovských“ bytových domů výrazně ušetřit prostor v kuchyni a uchovávat potraviny déle, i když jen 5 až 6 měsíců v roce. Navíc byl nad lednicí extra široký parapet, který se dal využít jako plnohodnotná police nebo malý stolek na vaření. V létě se do větrané lednice vešly obiloviny, zelenina, ovoce, slunečnicový olej, mouka a další trvanlivé potraviny, které se běžně skladují v kuchyňských skříňkách.

Vynálezci Chruščovovy chladničky vyrobili speciální ventily, které pomáhají regulovat teplotu uvnitř chladničky. Postupem času se tato novinka stala natolik oblíbenou, že se používala nejen v chruščovovských budovách, ale i v modernějších vícepodlažních bytových domech, jako jsou Brežněvky, a dokonce i v některých devítipodlažních domech.

 • Výrazná úspora místa v malé kuchyni.
 • Lze změnit konfiguraci prostoru a zvýšit jeho užitečnost.
 • Úspora energie. v zimě můžete vypnout lednici a vše uložit do zimní lednice pod oknem.
 • Ideální místo pro skladování domácích zavařenin.

Co je to výklenek pod okenním parapetem v kuchyni?

Zimní lednice v domě je volný prostor, který vzniká díky tenčímu zdivu ve srovnání se zbytkem stěn. Vnější stěna je pouze z jedné vrstvy cihel.

Malá kuchyňka v malém domě v Chruščovce nebo Brežněvově domě by sotva byla pohodlným prostorem.

Kuchyňské skříňky musí být vybaveny větrací štěrbinou, aby se v místnosti udržoval chlad.

Radiátor můžete nechat pod okenním parapetem.

Řešení problematické situace

Pro umístění chladničky se navrhuje její zabudování do povrchu stěny. Tato metoda je užitečná z několika důvodů:

 • Člověk si uvolní prostor, a tak má větší pohodlí při používání předmětů kolem sebe.
 • Tento postup přispívá ke snížení hluku, který vzniká při provozu kompresorové jednotky.
 • Spotřebič získává dodatečnou ochranu proti negativním okolnostem.
 • Technika, která umožňuje lépe využít dostupný prostor v malé místnosti.

Kondenzátor vytváří studené. Spotřebič se nadměrně zahřívá, což způsobuje zahřívání boků a zadní části spotřebiče. V této situaci je nezbytná dostatečná cirkulace vzduchu.

Tipy pro zdobení okenního parapetu lednice

Pro použití parapetní chladničky v kuchyni je třeba připravit výklenek jeho úpravou na správné rozměry. Při vlastní instalaci existují dvě základní možnosti:

Všechny trhliny a otvory v zimní chladničce směrem ven jsou v průběhu prací utěsněny montážní pěnou a vyplněny tepelnou izolací.

Pro vaši informaci! Před zahájením prací se dohodněte se stavebním úřadem na plánu činnosti, abyste nedostali pokutu nebo požadavek na uvedení nemovitosti do původního stavu.

READ  Otočením chladničky vzhůru nohama získáte

Chruščovova lednice pod oknem se může stát světlým interiérem kuchyně. Tento nápad osloví každého, kdo má nedostatek místa na policích kuchyňské linky a kdo chce využít každý centimetr využitelného prostoru.

Jak vyrobit

Vytvořit prostor pro ledničku pod oknem vlastníma rukama je docela snadné. Proto tento úkol zvládne i začátečník bez jakýchkoli stavebních dovedností. Nejdůležitější je dodržovat pokyny a doporučení odborníků.

Pokud chcete ledničku umístit k oknu, je třeba nejprve odstranit starou omítku, abyste získali přístup ke zdivu. Pokud potřebujete jít o něco hlouběji, nemusíte se bát, že by se jednalo o nosnou zeď. Nad každým oknem je speciální betonové nadpraží, které zajišťuje potřebnou pevnost nosné konstrukce.

Stěna „stalinistické“ kuchyně využívá principu dobře zděných cihel. Je široce používán při stavbě obytných budov. K vyplnění dutin se používá struska, která působí jako tepelný izolant. V závislosti na osobních preferencích se prohloubí o požadovanou vzdálenost, což vyžaduje odstranění části zdiva. V důsledku toho se stěna ztenčí přibližně o 25-30 cm.

dveře, chladničky, chruščov

Po rozebrání vnitřní části zdiva a odstranění příčných cihel je třeba zeď opracovat na šířku cihel. K omítnutí této příčky se používá cementová malta, ale bez tmelu, tj.к. nemá potřebnou odolnost proti vodě a další důležité vlastnosti.

Při demontáži je třeba mít na paměti, že vnější stěna může mít nedokonalosti nebo deformace, které začnou propouštět tekutinu již po prvním dešti. V zimě se kapající voda mění v led, rozpíná se a vyvíjí tlak na omítku. Abyste tomu zabránili, stačí praskliny potřít vrstvou cementu a omítnout je vhodným vrchním materiálem.

Vytvoření chladničky Chruščov vlastníma rukama, je důležité mít na paměti jednu nevýhodu. na stěnách se objeví vlhkost, což povede k tvorbě plísní a progresi hnilobných procesů. Tyto jevy jsou vyloučeny použitím moderních materiálů s paropropustnými vlastnostmi.

Při zateplování chladné místnosti pod oknem v bytě typu „chruščovka“ je nutné instalovat po obvodu paropropustnou membránu. Zajišťuje dobrou ochranu proti vlhkosti a umožňuje zapomenout na problémy, jako jsou houby a plísně.

Ledničku můžete dokončit pomocí keramických obkladů. Umístí se na připravený podklad s vrstvou omítky a upevní se lepidlem. Pro obyvatele severních oblastí se silnými zimami je lepší použít mrazuvzdorné lepidlo. Výběr obkladů není nijak omezen. Hlavní je, že musí mít požadovanou ochranu proti vodě.

Výroba dveří

Pokud dveře chladicího oddílu odpovídají stylu ostatních čelních ploch kuchyně nebo pokud je jednotka vyrobena na zakázku, nejsou s designem žádné problémy. Můžete si také najmout profesionálního fasádníka a svěřit mu tento úkol.

Abyste mohli dveře na improvizované chladničce správně a řádně upevnit, budete potřebovat úhly 90 stupňů k plochým hranám výklenku.

Pro dosažení optimální rovinnosti se používá dřevěný rám nebo keramické dlaždice. Rámeček je orámován bagetou, díky které vypadá přirozeně a stylově.

Vhodná teplota uvnitř chladničky je možná pouze tehdy, pokud dveře těsně přiléhají k sobě. To je zajištěno správným umístěním čel a dodržováním montážních pokynů.

Montáž závěsu do drážky

Drážka závěsu je umístěna dva centimetry od hrany fasády. Jeho umístění je přizpůsobeno tloušťce dveří.

S ohledem na rozměry dveří ponechte mezi předním okrajem výklenku a středovým bodem závěsu 7 až 12 cm. Pokud má konstrukce velkou hmotnost, je navíc upevněna třetím závěsem.

Změna směru otvírání dveří chladničky Samsung

Pro správné zapravení závěsů budete potřebovat frézu na dřevo ø 35 mm. Hloubka otvoru je 12-13 mm. Při řezání je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože.к. Nejtenčí panel má tloušťku 16 mm. Pokud je vrták správně nabroušený, není nutné ho silou přitlačovat.

Ve fázi zapichování závěsů se používá šroubovák, aby se zabránilo prokluzování fréz nebo samořezných šroubů. Druhá část závěsu je připevněna přímo k obkladu, pokud je výklenek pravoúhlý.

Stavba improvizované lednice pod oknem nevyžaduje nutně nábytková čela. stačí dřevěný rám s plastovou úpravou. je třeba mít na paměti, že dřevo má tepelně izolační vlastnosti a dlouho udržuje teplo, zatímco plast je příliš tenký a vyžaduje dodatečnou úpravu pěnou nebo polystyrenem.

READ  Alarm chladničky Liebherr o tom, co dělat

Jak zdobit

Při dokončování chladničky Chruščov lze bez obav realizovat veškeré konstrukční nápady a plány. Pokud zvolíte správnou barvu, strukturu a povrchovou úpravu, může být výklenek pod oknem stylovým doplňkem interiéru vaší kuchyně. Zkušení designéři doporučují kombinovat design dvířek chladničky se zbytkem kuchyňské linky.

S trochou fantazie můžete vzhled designu zpestřit, aby byl jasný a zapamatovatelný. Zde jsou již povoleny autorské volby, včetně tapetování, vzorovaného obložení, nástěnných maleb a dalších alternativ. Podle osobního vkusu a preferencí je možné zvolit nejlepší styl lednice pod oknem v kuchyni.

Staré na novém

Je třeba přiznat, že v období masové výstavby v 60. a 70. letech nebyl design mezi architekty a projektanty oblíbený.

Proto nebyl interiér bytu v Chruščovce nijak zvlášť pestrý ani rozmanitý. Dveře, které uzavíraly „ledničku“ pod oknem, vypadaly také nudně.

Dveře chruščovovských lednic ze špatně obroušené překližky, natřené modrou nebo pochmurně zelenou barvou a opatřené primitivními madly a hrubým vřetenem se ani nesnažily vypadat esteticky.

Dnešní obyvatelé s tímto designem rozhodně nejsou spokojeni.

A dnes existuje mnoho možností stylového a všestranného designu. Dveře mohou být vyrobeny z plastu a objednány u stejné firmy, která vyrábí okna. Jejich design je dnes velmi univerzální.

Dvířka mohou být hladká nebo posuvná, v libovolném barevném provedení, které se hodí k celkové barvě kuchyně.

Dvířka lze sladit s vnějším obložením kuchyně a kopírovat nejen barvu a strukturu povrchů, ale také úchytky.

Tip. Dřevěná nebo laminátová čela jsou k dispozici u specializovaných firem nebo v prodejnách nábytku. Pozornost je třeba věnovat kvalitě upevňovacích prvků: musí být hladké a bez prasklin, rýh a otřepů.

Dveře do Chruščovovy lednice. „Chruščovova lednička“. Jak moc se lidé mýlí, pokud jde o vzhled zásuvky pod kuchyňským oknem

Chruščovova lednička je skříňka ve zdi pod kuchyňským oknem, kterou najdete v chruščovkách (kde nebyla při rekonstrukci odstraněna). A tento pojem má i druhý význam, takže v SSSR se v určitém okamžiku začaly nazývat Chruščovovy domy samy, v některých řadách, které byly velmi chladné.

Ale ve skutečnosti si nemyslím, že je správné používat tento název. Jednoduše proto, že ji lidé mylně považují za „Chruščovovu ledničku“. Takové „ledničky“ se v Chruščovových domech skutečně aktivně používaly, protože dokonale odpovídaly jejich koncepci. co nejvíce optimalizovat prostor a efektivněji ho využít. Nebyli to však tvůrci chruščovek, kdo ji vymyslel, jak si mnozí lidé myslí a spojují vznik tohoto výklenku se vznikem chruščovek. Nebyli první ani poslední.

Dokonce i v předválečných domech se můžete setkat s takovým zařízením. Takové chladničky se vyráběly až do devadesátých let. Ve stalinských domech, které, jak všichni víme, měly měřítko a prostornost, neměla kuchyně pět metrů čtverečních. Lednice tedy měla jinou funkci, neměla šetřit místem, ale jednoduše sloužit k uskladnění potravin v zimě. V jednom domě Stalinka jsem kdysi viděl ledničku téměř stejné velikosti jako moderní, určitě větší než hotelový minibar.

Kromě Chruščovovy lednice, kdy je jedna stěna silná půl cihly, existují i další varianty! Podařilo se mi najít zmínky o několika typech. Například v SSSR si někteří lidé dávali pod okno kovovou krabici. Pak se objevila „lednička Moskva“ (sarkastický název), kdy se pod oknem udělal otvor a na jeho přední straně se postavila krabice. Takový bochník pod oknem, přístupný z bytu. V podstatě se také jedná o variantu „Chruščovovy lednice“. A samozřejmě nechyběly ani ledničky u oken.

Navíc jsem se setkal i s podivnou verzí, že původně ledničku v chruščovkách stavěli k jiným účelům. udělali ventilaci a rozhodli se ji zároveň použít k jiným účelům. Ale já si to nemyslím.

Zajímavé je, že řada lidí používá lednice i dnes spíše jako obdobu sklepa v bytě, skladují v nich okurky nebo brambory a nechtějí se jich úplně vzdát. Protože, no, proč by?

Dveře do Chruščovovy chladničky. „Chruščovova lednička“. Jak se lidé mýlí, když vidí zásuvku pod kuchyňským oknem

Chruščovova lednička je skříňka ve zdi pod kuchyňským oknem, která se nachází v chruščovovských domech (kde nebyla odstraněna při rekonstrukci). A také tento termín má druhý význam. V určitém okamžiku se v SSSR začaly nazývat Chruščovovy budovy samy, v některých řadách, které byly velmi chladné.

Ve skutečnosti si ale myslím, že je špatné používat takový název. Jednoduše proto, že lidé ji mylně považují za „chruščovskou“. Takové chladničky se v chruščovkách skutečně hojně používaly, protože dokonale odpovídaly jejich koncepci. maximálně optimalizovat prostor a efektivněji ho využít. Nebyli to však stavitelé Chruščovových domů, kdo ji vymyslel, jak si mnozí lidé myslí a spojují vznik této niky se vznikem Chruščovových domů. Nebyli první ani poslední.

READ  Jak nastavit teplotu chladničky Samsung no frost

I v předválečných budovách se můžete setkat s podobným zařízením. Ale takové „ledničky“ se vyráběly až do devadesátých let. Ve stalinských domech, kde, jak všichni víme, existovalo měřítko a prostor, neměla kuchyně pět čtverců. Lednice měla tedy jinou funkci, neměla šetřit místo, ale jen udržovat potraviny při životě v zimě. Jednou jsem v jednom stalinském bytě viděl ledničku, která byla téměř stejně velká jako moderní, rozhodně větší než hotelový minibar.

Kromě Chruščovovy lednice, kdy je jedna stěna silná půl cihly, existují i další varianty! Podařilo se mi najít zmínky o několika typech. Někteří lidé v SSSR například instalovali kovovou schránku pod okno. Pak tu byla lednička Moskva (sarkastický název), kdy udělali díru pod oknem a na přední straně vymodelovali krabici. Spíž na chleba pod oknem, přístupná z bytu. V podstatě jde také o variantu „Chruščovovy ledničky“. A pak tu samozřejmě byly ledničky s okny.

Navíc jsem se setkal i s podivnou verzí, že to byly Chruščovovy domy, kde začali vyrábět ledničku k jinému účelu. udělali ventilaci a pak se rozhodli ji použít k jiným účelům. Ale myslím, že je to sporné.

Je zajímavé, že mnoho lidí dodnes používá lednici spíše jako sklep v bytě, kde skladují okurky nebo brambory, a nechtějí se jí úplně vzdát. Proč?

Příklady výzdoby

Pokud teprve přemýšlíte, jak naložit s vestavěným pultem, hledejte již realizované nápady. pravděpodobně najdete takový, který bude odpovídat vašemu rozpočtu a bude se vám líbit.

 • Skříňka na nádobí. I klasická kuchyňská linka by ve výklenku vypadala skvěle: nainstalujte krásná skleněná dvířka se zlatým ornamentálním povrchem, sestavte slavnostní nádobí a budete překvapeni, jak dobře může vypadat obyčejná chruščovka.
 • Otevřená police. I po pečlivém zateplení stěny zůstane pod okenním parapetem malý výklenek, který vám umožní skladovat obiloviny nebo jiné zásoby v pěkných sklenicích. Uspořádejte úložný prostor pro volné předměty, čajový koutek nebo tento prostor věnujte miskám a krmivu pro domácí mazlíčky.
 • Bar. Skleněné police, mozaikové stěny a jasně modré osvětlení poskytují ideální úložný prostor pro víno a další alkoholické nápoje, sklenice a další příslušenství. Pokud není alkohol v nabídce. místo je vhodné pro výrobu okurek.
 • Výsuvné zásuvky. Nejpohodlnějším způsobem, jak využít spodní patro kuchyně, je výsuvný systém. Díky plným výsuvným pojezdům bude celá schránka viditelná už z dálky a nic se neztratí v hloubi paneláku. Čelní strany jsou uspořádány stejně jako u celé sady. Hloubky jsou k dispozici v téměř libovolných rozměrech. nezapomeňte však vědět, že nábytek na míru bude stát více než jednoduchá modulární kuchyně.

Nyní už víte, jak zimní ledničku začlenit do interiéru kuchyně, modernizovat ji nebo zcela změnit její design. Nezapomeňte na kvalitní izolaci. je nezbytná pro dlouhou životnost vašeho nového nábytku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS