Table of Contents
Výměna topných kotlů
Výměna starého kotle za nový může pomoci vaší domácnosti ušetřit více plynu a elektřiny v případech, kdy starý kotel nedokáže dostatečně topit a je nutné zapnout elektrické ohřívače.
Z čeho se skládá topný systém
Systémy ohřevu vody se ve většině případů používají v domácnostech. Tento tradiční způsob vytápění rodinných domů se vyznačuje vysokou flexibilitou a umožňuje použít k ohřevu topného média dodávaného do objektu téměř jakékoliv palivo. Teplovodní systémy jsou navíc často vybaveny kombinovaným systémem vytápění, který umožňuje provozovat několik druhů nosičů energie.
Součástí každého systému vytápění v domácnosti jsou následující prvky:
- Zdroj vytápění.
- Potrubní systém s potřebným vybavením.
- Topná zařízení. radiátory nebo okruhy podlahového vytápění.
Aby bylo možné manipulovat s topným médiem a ovládat topný systém, používají se následující pomocná zařízení.
Volitelné vybavení se týká následujících zařízení:
- Expanzní nádrž.
- Oběhové čerpadlo.
- Hydraulický odlučovač.
- rozvodné potrubí.
- Vyrovnávací nádrž.
- Kotel pro nepřímé vytápění.
- Komponenty automatizace systému.
Žádný takový systém se neobejde bez expanzní nádoby: ostatní prvky se používají pouze v případě potřeby. Když se ohřívaná voda začne rozpínat, uzavřený okruh ji již nedokáže udržet: hrozí nebezpečí prasknutí. Aby se takovým situacím předešlo, je topná síť vybavena expanzní nádobou, do které přebytečná voda odtéká.
Čerpadlo slouží k cirkulaci horké vody. Pokud je naopak okruhů více a k jejich rozlišení se používá hydrostatický rozdělovač nebo vyrovnávací nádrž, jsou zapotřebí 2 nebo více čerpadel. Vyrovnávací válec slouží jako hydraulický odlučovač i jako akumulátor tepla. Topný okruh se zpravidla odděluje v případech, kdy se buduje topný systém vyšší složitosti. To je charakteristické především pro vícepodlažní domy.
Rozvodné kolektory se používají v systémech podlahového vytápění nebo sálavého vytápění. Nepřímý ohřívač se skládá z nádoby a spirály, která ohřívá vodu pro TUV z topného média. Pro sledování teploty a tlaku vody musí být systém vybaven teploměry a manometry. Automatizační zařízení, jako jsou senzory, termostaty, regulátory a akční členy, monitorují a automaticky řídí parametry tepelné kapaliny.
Požadavky na kotel
Pro místnost, ve které má být zdroj tepla umístěn, je třeba nejprve zohlednit následující požadavky. Možnosti jsou následující:

- kuchyně;
- Místnost v domě s okny a přilehlými vnějšími stěnami;
- Místnost v suterénu nebo ve sklepě;
- v přístavbě.
V kuchyni povolují předpisy pro instalaci podlahové nebo nástěnné jednotky s topným výkonem až 60 kW. Zařízení s výkonem od 60 do 150 kW lze instalovat v jedné místnosti v kterémkoli podlaží; zařízení s výkonem od 150 do 350 kW lze instalovat pouze v přízemí nebo v suterénu, ve sklepě nebo v přístavbě
Je důležité, aby byly dodrženy rozměry jednotlivých místností nebo přístavků, které nesmí být menší, než je stanoveno v předpisech. Minimální normativní výška takové místnosti je 2.5 m pro jakoukoli kapacitu v rámci stanovených limitů
Poznámka. Hodnoty tepelného výkonu předepsané v normách a ovlivňující podmínky instalace kotle jsou celkovým výkonem všech jednotek v kotelně, včetně těch, které pracují pro ohřev TUV.
U výrobníků tepla s výkonem do 150 kW je nejmenší rozměr plynové kotelny 15 m3 a k danému rozměru se připočítává 0 m3 za každý kW teplovodní kotelny.2 м3. Pokud součet všech spotřebičů přesáhne 150 kW, velikost místnosti se nereguluje. Platí pravidla pro instalaci a bezpečný provoz kotlů, podle kterých musí být dodrženy odstupy mezi jednotkami a stěnami místnosti. zohledňují se z důvodu pohodlnosti údržby a přístupu ke všem systémům v kotelně. Rozměry průchodů jsou v souladu s předpisy:
- Minimálně 1 m od vyčnívající části spalovací jednotky ke stěně na přední straně ohřívače.
- Pokud je v návodu k obsluze ohřívače uvedeno, že se má spotřebič ovládat z boku nebo zezadu, musí být dodržen odstup nejméně 1 m.5 m, ale pokud to není napsáno a je nutný přístup k jinému zařízení nebo armaturám, stačí vzdálenost 700 mm. Jinak jsou požadavky na instalaci uvedeny v dokumentaci k výrobku od výrobce.
- Pokud jsou v topném prostoru instalovány 2 zdroje tepla, neinstalujte je proti sobě, protože vzdálenost mezi vyčnívajícími částmi hořáků musí být nejméně 2 m.
- Nic nesmí být vedeno chodbami nižšími než 2 m.
Pro kuchyně, kde je povoleno umístit nepříliš výkonné topné zařízení (do 60 kW), nejsou nejpřísnější požadavky na instalaci plynových kotlů. Jediné, co musíte udělat, je dodržet výše uvedené prostorové normy a zajistit výměnu vzduchu 3x za hodinu. Pro spalování paliva je navíc zapotřebí čerstvý vzduch; jeho kapacita je pro každou jednotku uvedena v technických údajích. Tato norma platí pro všechny typy kotlů.
Poznámka. U kotlů s uzavřenou komorou nevyžaduje norma pro instalaci plynových kotlů přívod spalovacího vzduchu, protože nasávají vzduch přímo z venkovního prostředí koaxiálním komínem, jak je vysvětleno níže.
Podle předpisů by mělo být větrání kotle v kuchyni řešeno pomocí výfukové šachty a nasávací mřížky zabudované do vstupních dveří. Plocha průřezu této mřížky je rovněž regulována a nesmí být menší než 0.025 м2. Stejnou metodu lze použít pro výměnu vzduchu v jednotlivých vypalovacích místnostech. V suterénu nebo v přízemí mohou nastat potíže s přívodem čerstvého vzduchu, může být nutné instalovat speciální ventilátor pro přívod vzduchu, aby byly splněny specifikace.
Kotelny v přízemí, suterénu nebo přístavbě vyžadují okenní otvory s plochou zasklení nejméně 0,5 mm.03 m2 na metr krychlový objemu místnosti. Přístavba má také požadavky na požárně odolné stěny, samostatné základy a vstupní dveře. Kromě toho nesmí být přístavba postavena na přední fasádě budovy a při její stavbě musí být vzdálenost od nejbližšího okna nebo dveří 1 m ve vodorovném směru.
Je třeba poznamenat, že požadavky na plynový kotel v dřevěném domě jsou stejné jako u budov z jiných materiálů, což znamená, že pravidla pro kotelnu jsou stejná pro všechny budovy.
Jak připravit místnost
Přípravné práce před instalací kotle na tuhá paliva vlastníma rukama zahrnují několik směrů:
- Příprava spolehlivého základu a případné vylití betonového základu;
- Vytvoření větracích otvorů a komínové mezery ve stěně;
- Izolujte hořlavou podlahu a stěny proti požáru plechem, minerlitem, čedičovou lepenkou nebo azbestocementem.
V kotelně musí být nainstalována napájecí lišta. Budete ji potřebovat pro připojení oběhového čerpadla a případně i samotné automatiky kotle.
Není nutné odstraňovat dřevěné prvky ze stěn a podlahy. Pokud je vzdálenost mezi kotlem na tuhá paliva a dřevěnou stěnou menší než 38 cm, musí být opláštění izolováno jedním z výše uvedených materiálů. Stejné plechy musí být umístěny na podlaze ve spodní a přední části kotle tak, aby vyčnívaly 80 cm. Chrání tak místnost před žhavými uhlíky vylétávajícími z otevřených dvířek topeniště.
Doporučení pro nadaci budou následující:
- Kotle na tuhá paliva s malým výkonem a hmotností do 200 kg lze instalovat na cementový potěr. Obecně takovou zátěž zvládne.
- U kotlů na tuhá paliva s hmotností do 300 kg musí být kotel instalován na železobetonový potěr o tloušťce 10-12 cm. Instalace samostatné základové desky pro zatížení nad 300 kg.
- Ohřívače pelet s podávacím šnekem a elektromotorem potřebují specifický typ podkladu, protože jsou zatíženy vibracemi.
Upozorňujeme, že malý kotel na tuhá paliva lze instalovat i na dřevěnou podlahu. V místě jeho umístění však bude nutné vyztužit nosníky z tyčí o průřezu 100 × 50 mm.
Pokud schéma instalace kotle na tuhá paliva v soukromém domě zahrnuje akumulátor tepla a další těžké prvky, není nutné pod každý z nich vylévat samostatný základ. V tomto případě se použije jednoduchá betonová mazanina o tloušťce 12 cm vyztužená pruty o průměru 8-14 mm. Síť s mřížkou o rozměrech 20 x 20 cm je vyrobena z výztužných prutů a umístěna na dobře zhutněném štěrkovém polštáři.
Kotelna na klíč v rodinném domě
Jakýkoli vhodný způsob a my vám podrobně poradíme.
Přijďte si zdarma prohlédnout vaši budovu, zjistit a prodiskutovat vaše možnosti.
Výběr správného zařízení a návrh topného systému.
Dodáme materiál a nářadí a podepíšeme smlouvu.
Zaplatíte 50 % odhadovaných nákladů a my odvedeme veškerou práci.
Práci kontrolujeme, poskytujeme dvouletou záruku a platíme 50 % bez jakýchkoli „příplatků“.
To vše dohromady tvoří komplexní systém a správný výběr příslušenství vám zajistí správnou cenu za instalaci kotelny v soukromém domě. Naše společnost k této problematice přistupuje vždy poctivě, poradí zákazníkovi a vyslechne jeho přání. Při výběru plynového nebo elektrického vytápění či vytápění na tuhá paliva musí zákazník znát náklady, které s tím souvisejí, a podle toho je třeba navrhnout systém kotle na klíč v rodinném domě. Vzhledem k důležitosti prováděných prací, komunikace, výběru materiálu a vybavení je nejlepší zvolit profesionály. „House Heating“ znamená profesionální instalaci se zárukou.
Schémata zapojení
Po dokončení instalace odvodu spalin je třeba provést opásání kotle na tuhá paliva, které musí být rovněž ošetřeno stejnými jemnými body. Velmi často jsou tyto tepelné generátory vybaveny nádrží na vodu, která se používá v různých schématech připojení. Úkolem zařízení je rozptýlit napětí, které může vzniknout na hranici výkonu kotle.
Výběr akumulátoru tepla závisí na osobním vkusu majitele
Kromě toho je při nákupu vhodné věnovat pozornost potřebě, aby akumulátor tepla udržel určitou zátěž po určitou dobu.
Je třeba vzít v úvahu rozměry zařízení, protože je poměrně velké a nemusí se vejít do všech prostor.
Referenční hodnota pro zásobník tepla je obvykle 30-50 litrů na 1 kW výkonu kotle. Pokud je špičková spotřeba tepla výrazně vyšší než průměrná denní spotřeba tepla za 1 hodinu, a zejména pokud tato spotřeba trvá delší dobu, je třeba instalovat zásobník o větším objemu.
Musí být navržen pro vyšší tlak, než je plánovaný maximální provozní tlak. Bez ohledu na zvolený typ připojení je nutné instalovat pojistné ventily a expanzní nádobu. Veškeré výpočty je třeba provádět pečlivě a v ideálním případě by měli být na výpočty i samotnou instalaci přizváni odborníci.
Pravé potrubí vždy obsahuje tzv. bezpečnostní skupinu, která musí být instalována přímo na výstupu z přívodního potrubí.
Jedná se o soubor systémů, které automaticky uvolní tlak, pokud překročí nastavenou hodnotu. Tuto manipulaci provádí pojistný ventil, který je doplněn manometrem a zařízením pro vypouštění vzduchu ven. Mezi bezpečnostní skupinou a kotlem nesmí být instalováno žádné uzavírací zařízení. Když se palivo začne zahřívat, oběhové čerpadlo běží a ventil umístěný na vstupu do topného okruhu je uzavřen.
V tomto případě kapalina proudí po zmenšeném kruhu. Jakmile zpětný tok dosáhne teploty 50 nebo 55 stupňů, tepelná hlavice začne na základě signálu ze snímače otevírat uzavřený okruh. To se provádí plynule, aby docházelo k rovnoměrnému mísení studené vody s horkou vodou obsaženou v bypassu. Když se radiátory zahřejí, teplota se zvýší a ventil obtok zcela uzavře. To způsobuje, že 100 % teplonosného média je vedeno přes výměník tepla v kotli.
Tato konfigurace je nejjednodušší ze všech a lze ji provést vlastními silami. Použití polypropylenových trubek je naprosto bezpečné, je však nutné ověřit jejich oficiální původ a vhodnost pro požadované specifikace. Doporučuje se, aby prostor mezi kotlem a bezpečnostní skupinou byl pouze kovový.
Tlusté stěny polypropylenového potrubí se vyznačují špatnou tepelnou vodivostí, kvůli které vnější senzory vykazují nesprávné údaje a třícestný ventil reaguje na měnící se podmínky se zpožděním.

Důležité: Měli byste také nainstalovat kovovou trubku od čerpadla k měděné baňce; přidání topného tělesa vám umožní lépe udržovat teplotu v místnosti
Instalace nebo výměna jakéhokoli plynového kotle s přípojkou na inženýrské sítě
Instalace nebo výměna jakéhokoli naftového kotle s přípojkou na inženýrské sítě
Naše zkušenosti v oblasti instalace a výměny kotlů jsou bezkonkurenční. Od roku 2003 jsme na území Moskvy, Moskevské oblasti a blízkých oblastí instalovali více než 28000 kotlů. Práce na instalaci nebo výměně kotlů provádíme rychle a efektivně, resp. kotel, který můžete používat ještě dnes!
Příklady odhadů pro instalaci topení na klíč
Nejúspornější způsob instalace elektrického vytápění v soukromém domě o rozloze do 100 m2 (plánování je možné):
Název | Cena (.) |
Elektrokotel 9 kW STOUT mini kotelna (oběhové čerpadlo, bezpečnostní skupina kotle, držák expanzní nádoby pro expanzní nádobu) | 34 636 |
Instalační sada pro topný kotel | 2 646 |
Ocelový radiátor 22 typ bočního připojení.6ks. | 18 340 |
Montážní sada pro radiátory s ručním nastavením | 4 405 |
Sklolaminátová stabilní trubka 20 mm.-8м. | 416 |
Sklolaminátová stabilní PP trubka 25 mm.-56м. | 4 368 |
Náklady na dopravu | 3000 |
Spotřební materiál | 1000 |
Instalační práce | Cena (.) |
Instalace elektrického kotle 9 kW | 9 600 |
Instalace radiátoru (zahrnuje instalaci radiátoru, uzavíracích a regulačních ventilů) a položení potrubí k rozvodům ústředního topení | 30000 |
Název | 5000 |
prostupy zdí (dřevo, duté cihly, pěnové bloky) do 32 mm. | 3000 |
Miniseriál: Vytápění elektřinou | Thermona & FTV Prima
Nejúspornější způsob instalace plynového vytápění v soukromém domě o rozloze do 100 metrů čtverečních:
Název | Cena (.) |
Nástěnný dvouokruhový plynový kotel Ferroli 16 kW Turbo | 28 570 |
Instalační sada pro topný kotel | 4 425 |
Koaxiální komínová souprava | 3 800 |
Ocelový radiátor 22 typ bočního připojení.6 ks. | 18 340 |
Instalační sada pro radiátory s ručním nastavením | 4 405 |
Sklolaminátová stabilní PP trubka 20 mm.-8м. | 416 |
Sklolaminátová stabilní trubka 25 mm.-56м. | 4 368 |
Náklady na dopravu | 3000 |
Spotřební materiál | 1000 |
Instalační práce | Cena (.) |
Instalace dvouokruhového nástěnného kotle 16 kW | 11000 |
Instalace radiátoru (zahrnuje instalaci radiátoru, uzavíracích a regulačních armatur) a připojení potrubí k rozvodům ústředního topení | 30000 |
Před uvedením do provozu | 5000 |
prostupy zdí (dřevo, duté cihly, pěnové bloky) do 32 mm. | 3000 |
Vytápění rodinného domu do 100 m2 na klíč.
Složení topného systému dacha |
Dvoutrubkový rozvod. 110 metrů trubek ze zesítěného polyethylenu PE-Xa |
Tepelná izolace všech potrubí. 110 metrů |
Jedna skupina rozdělovačů z nerezové oceli s manometrem a automatickým odvzdušněním |
Ocelové deskové radiátory Kermi. 6|8 ks |
Sady pro připojení dna chladiče. 6|8 kusů |
Termostatické regulátory pro každý radiátor. 6 až 8 kusů |
Kompletní sada spotřebního materiálu pro instalaci systému |
Thermagent ECO tepelná kapalina.30°С |
Instalace systému, kontrola spojů, tlaková zkouška po dokončení prací |
Složení kotelny na klíč |
Dvouokruhový nástěnný plynový kotel Baxi 18 kW s integrovanou přípravou teplé vody. buď elektrický kotel Protherm 9 kW s 80litrovým elektrickým bojlerem |
Nerezové sítko a koaxiální komín při instalaci plynového kotle |
Kompletní montážní sada pro nástěnný kotel a kotel v případě instalace |
Nejúspornější způsob instalace elektrického vytápění v rodinném domě s plochou do 150 m2 (k dispozici je návrh):
Název | Cena (.) |
Elektrokotel 12 kW STOUT Mini kotel (oběhové čerpadlo, bezpečnostní skupina kotle, expanzní nádoba, držák expanzní nádoby) | 35 164 |
Montážní sada pro topný kotel | 2 646 |
Ocelový radiátor 22 typ bočního připojení.10 jednotek. | 32 900 |
Instalační sada pro radiátory s ručním nastavením | 7 850 |
Sklolaminátová stabilní trubka 20 mm.-16м. | 832 |
Sklolaminátová stabilní trubka 25 mm.-128м. | 9 990 |
Náklady na dopravu | 3000 |
Spotřební materiál | 1000 |
Instalační práce | Cena (.) |
Instalace elektrického kotle o výkonu 12 kW | 9 600 |
Instalace radiátoru (včetně radiátoru, uzavíracích a regulačních ventilů) a potrubí k hlavnímu rozvodu ústředního topení | 50000 |
Zadávání prací | 5000 |
prostupy zdí (dřevo, duté cihly, pěnové bloky) do 32 mm. | 4 800 |
Nejúspornější způsob instalace plynového vytápění v rodinném domě o rozloze do 150 m2:
Název | Cena (.) |
Nástěnný dvouokruhový plynový kotel Ferroli 16 kW Turbo | 28 570 |
Montážní sada pro topný kotel | 4 425 |
Koaxiální komínová souprava | 3 800 |
Ocelový radiátor 22 typ bočního připojení.10 kusů. | 32 900 |
Instalační sada pro radiátory s ručním nastavením | 7 850 |
Trubka z PP stabilizovaná skleněnými vlákny 20 mm.-16м. | 832 |
Stabilní sklolaminátová trubka 25 mm.-128м. | 9 990 |
Náklady na dopravu | 3000 |
Výdajové položky | 1000 |
Instalační práce | Cena (.) |
Instalace dvouokruhového nástěnného kotle 16 kW | 11000 |
Instalace otopného tělesa (zahrnuje instalaci otopného tělesa, uzavíracích a regulačních armatur) a položení potrubí k rozvodu ústředního topení | 50000 |
Před uvedením do provozu | 5000 |
Penetrace stěn (dřevo, duté cihly, pěnové cihly) do 32 mm. | 4 800 |