Čištění vnitřku pračky od nečistot

Jak se správně zbavit nečistot a zápachu v pračce?

Chcete vědět, jak odstranit nečistoty, plísně a zápach z pračky, aby fungovala bez problémů?? Je hezké, když pračka šlape jako hodinky: vložíte náplň, naplníte prášek, spustíte praní. V tomto případě je třeba dbát na základní věci: každý spotřebič potřebuje péči. Nabídka pracích prostředků je obrovská a vy si nejste jisti, který z nich bude vyhovovat vašim potřebám? Máme pro vás nástroje, které vám pomohou zjistit, jak a čím si můžete sami pomoci při čištění pračky. Od vodního kamene, přes odolnou špínu až po všudypřítomné plísně.

Pravidelné čištění pračky pomáhá nejen udržovat její nejlepší vzhled, ale také udržovat její efektivní provoz. Pračky mají tendenci se hromadit

 • Plísně a houby v těsnicí gumě, a proto způsobují nepříjemný zápach;
 • Usazeniny vodního kamene na topném tělese;
 • Zbytky pracího prostředku, leštidla a dalších přísad uvnitř pračky;
 • Nečistoty a drobné předměty ve vypouštěcím čerpadle pračky a sušičky;
 • Rez a písek ve filtru přívodní hadice.

Časem si můžete všimnout, že oblečení (zejména světlé barvy) už po vyprání nezáří tak čistotou. A vnější nečistoty, které rychle pokrývají dvířka, pracovní desku a vyčnívající části stroje, kazí vzhled místnosti.

Jak často je třeba odstraňovat vodní kámen z pračky?? Pro dosažení optimálních výsledků perte oblečení jednou za 2-3 měsíce. Pokud máte doma domácího mazlíčka nebo často perete vlnu v pračce, budete muset prát častěji.

Příčiny znečištění a zápachu v pračce

I když se vaše rodina skládá z vás a vašeho domácího mazlíčka, musíte se alespoň jednou týdně umýt. Představte si, kolikrát a kolik prádla musí vyprat lidé s dětmi? A pak jednoho dne otevřete pračku a na jejím vnitřku jsou skvrny od špíny. V bubnu je také cítit vlhkost.

Člověk by si řekl, odkud by se mohly vzít?? Když je spotřebič v provozu, v bubnu cirkuluje tekoucí voda, která by měla odvést všechny zbytky a nečistoty. Znečištění vzniklé při praní zůstává v pračce z několika důvodů.

  Voda z vodovodu používaná k mytí obsahuje mnoho chemických prvků včetně železa, což má vliv na její tvrdost. Při vystavení vysokým teplotám se tyto látky koncentrují a usazují se na tvrdých površích jako vodní kámen.

V důsledku používání mýdla a vody se na topném tělese pračky se sušičkou usazují minerály z vody z rozvodné sítě jako vodní kámen

čištění, vnitřku, pračky, nečistot

Použijte přesně stanovené množství pracího prostředku: příliš mnoho pracího prostředku může zanechat zbytky uvnitř pračky a způsobit plísně

Vyjměte prádlo z pračky ihned po vyprání, abyste zabránili vzniku plísní a nepříjemných pachů

Pračka tak přestává být vaším nepostradatelným pomocníkem v domácnosti, ale přináší další starosti. Abyste tomu předešli, je vhodné se naučit, jak o stroj pečovat a jak ho správně čistit.

Odborníci doporučují kompletní čištění stroje každé 2-3 měsíce. Upozornění: pokud vlastníte hodně chlupatých oděvů nebo máte chlupaté zvíře, může být nutné vysavač čistit častěji.

Užitečné tipy

Čištění zásuvky na prací prostředky je jednoduché. Hlavní je zjistit, jak je nádoba upevněna, a opatrně ji vyjmout, aniž byste poškodili západky. Sběrný koš obvykle drží na místě boční západky, takže je jednoduše stiskněte a zatáhněte koš směrem k sobě a mírně jej nadzvedněte. Některé modely jsou vybaveny speciálním tlačítkem, jehož stisknutím se přihrádka uvolní.

Poté nádobu dobře vypláchněte v teplé tekoucí vodě. Zatuchlé nečistoty a odolný prášek se odstraní zubním kartáčkem. Hodí se také k odstranění nečistot ze všech drážek a prohlubní. Odstraňte plísně a odolné stopy pomocí jedlé sody, kyseliny citronové nebo bělidla. Vyčistěte také místo ve stroji, kam se vkládá žlab. Zde se také často hromadí nečistoty.

READ  Jak odstranit rez z pračky

Čištění interiéru

Níže uvedené jednoduché a dostupné nástroje vám pomohou vyčistit vnitřek pračky, odstranit zápach, nečistoty, vodní kámen a plísně. Tyto metody jsou osvědčené a úspěšně se používaly k odstranění podobných nečistot v domácnosti dávno předtím, než byly k dispozici moderní chemické prostředky. V kuchyni pravděpodobně snadno objevíte jedlou sodu, ocet a kyselinu citronovou. Tyto jednoduché látky jsou dobrým prostředkem proti zatuchlému zápachu, hrubé špíně, plísním a dalším nepříjemnostem, které trápí vnitřek dávkovače.

Chcete-li zbavit buben vodního kamene a zápachu, musíte použít kyselinu citronovou.

Bude potřeba 50 g bělicího prášku, který lze nasypat přímo do bubnu nebo přidat do zásuvky na prací prostředek. Poté je třeba spustit jakýkoli prací cyklus, který bude trvat asi hodinu a teplota vody v něm bude 60-70 stupňů. Použijte také cyklus extra máchání, abyste buben důkladně vyprali.

Kyselina citronová má slabé bělící vlastnosti a je vhodná k osvěžení, takže výše uvedený postup lze provést vložením prádla do bubnu. Oblečení musí být samozřejmě bílé nebo světlé.

K čištění vnitřku pračky lze použít ocet a bělidlo. Do prostoru zkapalňovače je třeba nalít 2 šálky jablečného octa. Spusťte mycí program na 80 stupňů. Po skončení programu nalijte bělidlo do zásobníku na bělidlo a znovu spusťte jakýkoli krátký program. Bělidlo odstraní kyselý zápach octa a smyje nečistoty rozpuštěné v octu. Poté proveďte cyklus máchání pro konečné vyčištění bubnu.

Hrudka jedlé sody může pomoci odstranit viditelné nečistoty z těla a bubnu stroje.

Smíchejte jedlou sodu s vodou, dokud směs nebude mít konzistenci podobnou tekuté zakysané smetaně. Takto rozpuštěná jedlá soda nepoškrábe ani nepoškodí plastové nebo kovové povrchy. Pomocí houbičky namočené v jedlé sodě otřete povrch stroje. Opláchněte jedlou sodu vlhkou čistou houbou nebo spusťte cyklus máchání.

Zásobník na prací prostředek a prášek je také třeba pravidelně oplachovat, čistit a sušit. Jak bylo uvedeno výše, nerozpuštěný prací prostředek často ucpává různé části tohoto zásobníku. Vyjměte zásobník na prášek a důkladně jej opláchněte pod tekoucí teplou vodou. Kartáčem nebo houbou vydrhněte povrchy a odstraňte případné usazeniny. Nerozpuštěného prášku z těžko přístupných míst se zbavíte pomocí starého zubního kartáčku.

Pokud nelze zbytky mycího prostředku odstranit houbou, navlhčete ji roztokem octa nebo použijte zředěnou jedlou sodu.

Odstranění zápachu

Především je třeba si uvědomit, že příčin zápachu může být několik. Nepříjemný zápach může být způsoben plísní, ucpáním nebo nečistotami. Nezřídka se objevuje zápach ze stojaté vody a zbytků čisticích prostředků.

Než však začnete s jakýmkoli čištěním, měli byste si nejprve dobře prohlédnout kanalizační systém. Je možné, že zápach vychází z potrubí, nikoli z pračky. Zápach vycházející z dřezů a odtoků můžete potvrdit nebo vyvrátit. Pokud ne, je na vině pračka.

čištění, vnitřku, pračky, nečistot

Plíseň je cítit vlhkostí a naopak. V pračce se téměř všechny části pračky omývají vodou, a pokud je nevysušíte, jsou živnou půdou pro bakterie a plísně. Nejméně jednou týdně se nečistoty a zbytky prášku ponechávají jako potrava pro plísně. Plísně napadají zásobník prášku, buben, těsnicí zařízení, čerpadlo a odtok.

Abyste se zbavili kolonií plísní, stačí stroj vysušit bělidlem nebo podle těchto oblíbených tipů.

Pokud dojde k ucpání kanalizace, určitě se objeví zápach z kanalizace. Nečistoty, zbytky látek nebo zbytky pracích prostředků se shromažďují a začínají hnít. Kromě toho způsobují stagnaci vody. Abyste se tohoto zápachu zbavili, musíte hadice vyčistit buď mechanicky, nebo čisticím prostředkem pro domácnost.

READ  Přívod vody do pračky

Nezřídka se stává, že na bubnu zůstávají částečky látky, nečistot a pracího prostředku. Po umytí přicházejí do styku s vodou, a pokud jsou skleněné dveře pevně zavřené, dochází k hnilobě. Po chvíli se začne objevovat zápach. Pokud domácnost uchovává špinavé oblečení v pračce, zápach se automaticky přenáší na oblečení. Může být obtížné se ho zbavit.

Preventivně ošetřete buben čisticími prostředky a po každém mytí nechte dvířka mírně pootevřená. Větrání spotřebiče a výrobku je také bezpečnější.

čištění, vnitřku, pračky, nečistot

Nepříjemný zápach se může objevit pouze při vypouštění vody. To znamená, že došlo k ucpání vypouštěcího filtru nebo vypouštěcí hadice. Nečistoty, žmolky, zbytky prášku. To vše se časem usazuje na stěnách hadice a v prostoru filtru. Odborníci doporučují tyto části preventivně čistit alespoň dvakrát ročně.

Špatný zápach není způsoben pouze poruchami, ale také vadnými pracími prostředky. Levné prací prostředky také poškozují topné těleso, zanechávají vodní kámen a další části, jako je těsnění, zásobník na prací prostředek a buben. Tvoří nánosy na pomocných částech. Tyto zbytky se hromadí a stávají se živnou půdou pro mikroorganismy a plísně. Ty se pak začnou těmito zbytky „živit“ a výsledkem je nepříjemný zápach. Prací prostředek a kondicionér je třeba vybírat tak dlouho, dokud nenajdete optimální řešení, které neprodukuje zápach a je pro uživatele cenově dostupné.

Nezapomeňte, že zásobník musí být důkladně otřen a vysušen. Je nepravděpodobné, že by se plíseň objevila v dlouhodobém horizontu. A s ním přichází i nepříjemný zápach. V závažných případech může vést k úplné výměně dílu.

Pokud se plíseň již začala objevovat v korytě, je velmi pravděpodobné, že se začala šířit i uvnitř koryta. Vytáhněte zásobník a zkontrolujte, zda se v podávacím kanálu nenachází plíseň. Pokud tak neučiníte, zápach nezmizí. K vyčištění odtoku může být zapotřebí píst nebo čistič trubek.

Všechny modely automatických praček jsou vybaveny bezpečnostním filtrem. Filtruje vodu při splachování do odtoku. Není divu, že se díl, který zachytí všechny nečistoty, může nakonec zcela rozbít.

Aby se tomu zabránilo, je třeba filtr pravidelně kontrolovat, čistit nebo vyměnit za nový. Pokud ji necháte otevřenou, voda bude stagnovat a způsobovat podivný zápach.

Hadice pračky se může ucpat, stejně jako průchodka u dřezu. Na stěnách nakladače ulpívají nečistoty, zbytky prášku a bahno. Ideální prostředí pro množení mikroorganismů. To vede k nepříjemnému zápachu. Pravidelné mytí naprázdno může situaci napravit, ale pokud se tak nestane, bude nutné vyměnit vypouštěcí hadici.

Tipy pro péči o pračku

Existuje také několik obecných tipů, jak pračku vyčistit od nečistot nebo jak zabránit jejímu znečištění.

 • Po umytí nechte dveře několik hodin pootevřené. Větrání podporuje odpařování zbytkové vody z bubnu a záhybů manžety.
 • Pokud používáte suchý prací prostředek, odměřte jej přesně podle návodu bez rezervy. V opačném případě se uvnitř přístroje hromadí přebytečný vodní kámen.
 • Perte často při teplotě 30-40 °C a co nejméně často při maximálních teplotách. Při tomto způsobu provozu se sráží pouze malá část rozpuštěných solí ve vodě, což znamená, že se vodní kámen usazuje mnohem pomaleji. Předměty, které jsou náchylné k vypadnutí ze stroje, by se měly prát ve filtračním sáčku.

Poslední důležitá rada: pokud se uvnitř pračky objeví silné znečištění, odneste ji do autorizovaného servisního střediska Midea. Ve složitých případech hrozí vysoké riziko poškození spotřebiče, proto by měl čištění provádět kvalifikovaný servisní technik. Totéž platí pro manipulaci s elektrickým trubkovým ohřívačem nebo topným tělesem: nikdy se nepokoušejte tuto cennou a zranitelnou součást vyjmout a vyčistit sami, zavolejte odborníka.

READ  Jak vyjmout náplň z pračky

Proč se špiníte a proč je třeba čistit spotřebiče?

Všechny spotřebiče potřebují pravidelnou údržbu a čištění, jinak přestanou fungovat, zanesou se odpadem a je třeba je urychleně opravit nebo dokonce zlikvidovat a vyměnit. Aby vaše pračka měla mnohem delší životnost, ušetřila vám peníze, nervy a zajistila čistotu vašeho oblečení, je důležité pravidelně čistit vnitřek pračky se sušičkou, abyste odstranili nečistoty a pachy.

Odkud se bere znečištění, protože spotřebič se musí při mytí čistit sám?? Jednou z nejčastějších příčin znečištění tohoto spotřebiče je však voda.

Pokud je voda ve vaší domácnosti velmi tvrdá, na stěnách a uvnitř pračky se hromadí soli a minerály. V dnešní době je na trhu spousta speciálních změkčovadel, která pomáhají zmírnit tento problém.

Připojte se k našim skupinám na sociálních sítích. Najdete zde ještě více užitečných rad a nápadů a inspirativních obrázků a videí.- Yandex Zen. Telegram.

Dalším oblíbeným vysvětlením problému, který se šíří nádrží, je praní velmi špinavých předmětů (např. Houbařských obleků, chatařských obleků), stejně jako fleecových materiálů, které prosakují. Před praním je důležité oblečení opláchnout, aby se odstranily nejsilnější nečistoty.

Pračka se někdy znečistí nesprávným používáním a používáním nekvalitních pracích prostředků, proto je pravidelná údržba nezbytná téměř pro každého pomocníka.

Preventivní péče

Existuje několik dalších tipů, jak zajistit pračce dlouhou a věrnou životnost:

 • Pokud je voda v oblasti, kde se spotřebič používá, velmi tvrdá, je třeba při každém praní žehličky přidat do prášku obyčejnou sodu na praní. Není třeba mnoho vody, stačí jedna polévková lžíce. Mycí prostředek změkčuje vodu a zabraňuje tvorbě vodního kamene. Náklady na jedlou sodu jsou nízké a účinek je velmi dobrý.
 • Jednou nebo dvakrát ročně lze vodu vyčistit kyselinou citronovou.
 • V případě tvrdé vody je vhodné zavést do vodovodního systému další změkčovací a čisticí filtry. Je to dobré pro zdraví domácích spotřebičů i pro zdraví majitele.
 • Pro praní doporučujeme používat změkčující prací prostředky nebo gely, které již standardně obsahují změkčující látky. Je pravda, že kvalitní výrobky tohoto typu stojí vždy mnohem více.
 • Použití přípravku Calgon při každém praní zbaví pračku vápenatých usazenin. To znamená, že výrobci. Cena této sloučeniny je však poměrně vysoká. Pravidelné užívání výše zmíněné jedlé sody má přibližně stejný účinek, ale za mnohem nižší cenu.
 • Nedoporučujeme nadměrné používání pracích prostředků s vysokou teplotou.

Při nákupu pračky je vhodné zvolit model s keramickým ohřívačem vody. Materiál a jeho hladký povrch se mnohem déle odvápňují a jsou odolnější vůči agresivním čisticím prostředkům.

Dodržováním těchto doporučení tak může majitel udržet svou pračku v provozu po mnoho let bez nutnosti oprav. Z tohoto důvodu je funkčnost spotřebiče do značné míry závislá na pravidelné preventivní údržbě a neustálé kontrole ze strany majitele.

Naši publikaci zakončujeme videoklipem, ve kterém se majitelka pračky dělí o svá tajemství pravidelné údržby.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS