Jak by měl ventilátor stát v napájecím zdroji

Která strana ventilátoru by měla být v napájecím zdroji

Instalace chladičů v systémové jednotce se provádí podle různých uspořádání. Před zahájením práce je nutné se s nimi seznámit, protože nesprávné umístění těchto sestav může způsobit ještě větší škody než jejich vynechání. Na základní desce je obvykle několik slotů pro chladiče. Mohou být použity obě nebo jen jedna. Schémata pro instalaci ventilátorů do počítačové skříně jsou pak následující:

ventilátor, napájecím, zdroji
  • Na zadní stěně před mikroprocesorem.
  • Na přední stěně.
  • Nasazení 2 ventilátorů. Předního a zadního. Jedná se o kombinaci prvních dvou možností.

Můžete si vybrat kteroukoli z těchto variant, ale poslední je nejžádanější. Všimněte si, že zavedení pouze 1 chladiče nebo jiné porušení rovnováhy vzduchu v uzavřeném systému. Podívejme se tedy na každou možnost zvlášť.

Charakteristiky, zvláštnosti provozních režimů a typy připojení ventilátorů v PSU

Při nákupu nové jednotky byste měli zvážit maximální rychlost ventilátoru. Čím rychleji se lopatky otáčejí, tím větší je proud vzduchu, který chladí zdroj PSU. Vysokorychlostní modely jsou hlučné, ale je zaručena ochrana jednotky před přehřátím.

Chladič s nižšími otáčkami bude pracovat tišeji, ale bude méně chladný a mohl by poškodit počítač. Řídicí jednotka nezaznamená žádný rozdíl mezi novým a starým zařízením, i když běží různou rychlostí.

Chladič je nejlepší vybírat podle délky stran nefunkční jednotky. Standardní velikosti: 80, 120 a 140 mm. Modely nadměrných velikostí se obtížněji přizpůsobují. Hlavní je, aby montážní otvory odpovídaly. Pokud se neshodují, lze ventilátor upevnit pomocí silikonových hřebíků.

ventilátor, napájecím, zdroji

Důležitý je také odběr proudu a napětí. První by měla být stejná nebo nižší než u vadné jednotky. Startovací napětí nesmí překročit napájecí napětí, které je obvykle 4,5-5 V. Hodnoty jsou uvedeny na zadní straně jednotky nebo v datovém listu.

Ventilátor se středním startovacím napětím může pracovat v různých režimech. Na rozdíl od podobných modelů s vysokým napětím může snížit rychlost. Pokud není vyžadováno silné chlazení, selže. Ty nemusí v pasivním režimu fungovat správně a způsobují přehřívání.

Řídicí jednotka nastavuje otáčky v závislosti na napětí. Toto je nejjednodušší způsob nastavení chladiče. Napájecí zdroj se při odběru napětí zahřívá, takže je potřeba větší proudění studeného vzduchu. Sofistikovanější a dražší modely se přizpůsobují změnám teploty.

Informace o vlivu napětí na otáčky konkrétních modelů najdete na internetu. Každý výrobce nastavuje regulátor jinak a snaží se udržet rovnováhu mezi hlučností a chlazením. Existují semipasivní chladiče, které se při minimálním zatížení zastaví a hučí.

Při výběru chladiče je třeba si ujasnit, který konektor se používá. V levných a nekvalitních počítačích je vodič připájen. Zařízení s technologií PWM mají speciální konektory, jinak se dodávají s tří- nebo čtyřkolíkovým konektorem. Doporučuje se je vyměnit, protože v počítačích se nejčastěji používá dvoukolíkové připojení k napájecímu zdroji.

Možnosti připojení ventilátoru základní desky. Typy konektorů

Moderní ventilátory jsou obvykle připojeny k základní desce prostřednictvím 3pinového nebo 4pinového konektoru. Typ připojení určuje, zda lze otáčky ventilátoru řídit programově. Exotičtější jsou 2pinová připojení (obvykle používaná v PSU) a 6pinová (s ovládáním podsvícení). Připojení ventilátorů přímo k napájecímu zdroji prostřednictvím sběrnice Molex je považováno za zastaralé.

3pinové modely mají regulaci otáček závislou na napětí. Jejich rychlost lze sledovat, ale není k dispozici PWM. Tyto ventilátory často běží vyšší rychlostí a produkují větší hluk.

U 4pólových modelů je rychlost řízena základní deskou pomocí pomocného vodiče. Moderní systémy BIOS jsou plně schopny automatické regulace ventilátorů, pokud jsou na základní desce správně nastaveny teplotní limity.

Většina moderních základních desek má 4pinový konektor, ale stále jsou k dispozici i 3pinové varianty. V případě potřeby můžete připojit 4pólový ventilátor k základní desce s 3pólovými konektory a naopak. Ventilátory budou pracovat se standardní rychlostí základní desky.

READ  Který Multicooker je lepší Redmond nebo Mulinex?

Ventilátory lze ovládat také pomocí reboostu. Éra těchto zařízení je však již minulostí, protože moderní skříně pro ně uvolnily místo a jejich funkce převzaly základní desky.

Pokud je na základní desce více ventilátorů než konektorů, používají se speciální rozdělovače. Nenechte se však unést: je lepší nezavěšovat na jeden kanál více než dva ventilátory. V opačném případě budete muset zajistit další napájení ventilátorů, což povede ke zbytečným kabelům ve skříni.

V každém případě si již ve fázi nákupu základní desky musíte uvědomit, kolik spinnerů budete ve svém budoucím systému potřebovat. Navzdory vyšší ceně je stále lepší zvolit 4pólový ventilátor s nejpokročilejším ovládáním.

Jak používat sací nebo výfukový ventilátor a který je účinnější??

Dobrý den, milí návštěvníci mého blogu! Dnes probereme, zda je lepší ventilátor umístit dovnitř, nebo ven, a proč. Také o tom, kde chladicí systém funguje nejlépe a jak zjistit, kam ventilátor fouká.

Chcete-li zjistit, kolik přesně ventilátorů byste měli mít ve svém kufříku, podívejte se na tento příspěvek.

Pokud pozorujete počítač, všimnete si, že procesor a skříň mají deflektorové lopatky. Není to náhoda: hlavní úkol systému chlazení vzduchu spočívá především v odvádění přebytečného teplého vzduchu, a teprve pokud je to možné, je třeba zajistit přívod chladného vzduchu.

Nezáleží na tom, zda umístíte další oběžná kola na horní část podvozku nebo pod něj. Zásady, které popíšu níže, platí pro všechna uspořádání.

Pokud tedy chladič běží na výtlak vzduchu, vytváří uvnitř šasi podtlak. Ohřátý vzduch je odtud vytlačován oběžným kolem a nový vzduch je nasáván diferenčním tlakem přes procesní otvory. Je třeba poznamenat, že v tomto případě není překážkou nepřetržitá cirkulace vzduchu a nevznikají problémy s chlazením.

Při této konfiguraci by měl být na zadní straně skříně namontován ventilátor.

Pokud chladič pracuje na sání vzduchu a nemá ventilátor, vzniká uvnitř šasi nadměrný tlak vzduchu, který brání správné cirkulaci vzduchu a může vést k přehřívání komponent počítače. Také se do něj nasává velké množství prachu, takže vnitřek počítače je třeba často čistit.

Ideální je mít 2 chladiče vody: jeden vzadu a druhý vpředu. Pokud to není možné, nainstalujte jeden na zadní stranu skříně.

Oprávněná otázka: jak určit, kterým směrem se budou lopatky otáčet??

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, jak chladiče fungují, je připojit je ke zdroji napájení nebo základní desce. Než to zjistíte, musíte samozřejmě sejmout boční kryt, abyste získali přístup ke všem napájecím konektorům.

A existuje ještě jeden způsob, jak zjistit, kam směřuje hlavní proud vzduchu. Tam, kde je nálepka s modelem nebo jménem, tam budou foukat vrtule.

ventilátor, napájecím, zdroji

Pozitivní tlak

K vytvoření přetlaku se nejčastěji používají dva sací ventilátory vpředu a jeden výfukový ventilátor vzadu. To samozřejmě platí, pokud případ podporuje toto uspořádání „fanoušků“. Jedna z nejoblíbenějších skříní minulých let, Corsair 200R, umožňuje pouze jeden ventilátor v přední části. V takovém případě byste měli experimentovat s druhou polohou. U horké grafické karty můžete foukat chladný vzduch přímo na stranu komponenty, která se přehřívá, což výrazně sníží teplotu. A pokud se procesor přehřívá. Podívejte se, jak ventilátory ve vaší skříni fungují. Kam foukají a kde stojí, a zkuste je podle toho přemístit. Každá skříň je jiná, takže neexistuje univerzální řešení. Nejdůležitější je vychýlit rovnováhu ve prospěch nasávání vzduchu. Opět se ujistěte, že je před každým nasávacím ventilátorem umístěn prachový filtr.

Hlavní nevýhodou přetlaku je, že musíte udržovat filtry čisté. Nesprávně umístěné ventilátory mohou vytvářet kapsy cirkulujícího horkého vzduchu, což je svým způsobem nebezpečné. To se stává problémem pouze v případě, že jsou sací a výfukové ventilátory namontovány blízko u sebe, takže opět zkontrolujte, jak a kam ve vaší skříni foukají „spinnery“.

Sečteno a podtrženo, umístění ventilátoru i výběr šasi mohou ovlivnit herní výkon. Pokud máte skříň se třemi ventilátory vpředu (skvělé!!) a skleněnou deskou, ale vzduch nemá prostor pro vstup, pak je užitečnost těchto „vířičů“ minimální. Dobrá skříň je taková, která má přední panel ze síťoviny, který umožní chladičům dýchat, nebo má boční mezeru větší než 3 cm, odkud může být vzduch nasáván. Společnost Cooler Master tak byla nucena aktualizovat svou ikonickou skříň H500P, kterou kritici odsoudili. Společnost uvedla na trh model H500M s předním panelem ze síťoviny, který byl označen za jeden z nejlepších modelů letošního roku.

READ  Jak umístit ventilátor do líhně nosnic

Žádný argument, H500P je velmi pěkná skříň, ale ta skleněná přední část zcela ničí veškeré chlazení. Výměna skla za pletivo zlepšila teplotu téměř o 5 stupňů.

Při výběru skříně buďte opatrní: sklo je chladné, ale čistý a funkční počítač je ještě chladnější.

Kam by se měl chladič dívat?

Ventilátor na chladiči by měl foukat vzduch přes chladič, a tím ho ochlazovat. To znamená, že ventilátor na chladiči procesoru by měl foukat směrem k procesoru. Některé modely mají ventilátor namontovaný na samostatném chladiči.

Na otázku položenou v titulním řádku lze odpovědět, že herní počítače by měly být vybaveny minimálně čtyřmi ventilátory. Dvěma vpředu a dvěma vzadu. Na druhou stranu, pokud máte skříň se špičatou horní částí, vyplatí se přidat jeden nebo dva ventilátory na horní část.

Šasi PC s horní montáží

Počítačové skříně s horním napájecím zdrojem jsou dnes velmi vzácné, ale existují. Obvykle najdete několik řad mini-tower, OEM skříní a levnějších skříní s horní montáží. U těchto typů počítačových skříní by měla být poloha ventilátoru pouze omezená, protože obvykle nemají větrací otvory na horní straně, ale pokud vaše skříň má horní větrací otvory, můžete nechat polohu ventilátoru směrem nahoru pro lepší proudění vzduchu a chlazení. V některých z těchto případů může být chladič namontován nahoře (velmi vzácně), takže je třeba ventilátor nastavit tak, aby směřoval k větracím otvorům.

Systémová jednotka se zdrojem napájení umístěným nahoře

Kam musí ventilátor směřovat?

Ventilátor na chladiči by měl foukat vzduch přes chladič, a tím ho ochlazovat. To znamená, že ventilátor na chladiči procesoru by měl foukat směrem k procesoru. U některých modelů je ventilátor namontován na samostatném chladiči.

Na otázku položenou v záhlaví tohoto textu lze s jistotou říci, že herní počítače by měly mít alespoň čtyři ventilátory. Dva namontované vpředu a dva vzadu. Na druhou stranu, pokud máte skříň se špičatou horní částí, vyplatí se přidat jeden nebo dva ventilátory na horní část.

Počítačová skříň s horním držákem

Počítačové skříně s horním napájecím zdrojem jsou dnes velmi vzácné, ale existují. Obvykle najdete několik skříní typu mini-tower, OEM skříně a levnější skříně s horním napájecím zdrojem. U těchto typů počítačových skříní by mělo být umístění ventilátoru omezeno už jen proto, že obvykle nemají na horní straně žádné větrací otvory, ale pokud má vaše skříň horní větrací otvory, můžete pro lepší proudění vzduchu a chlazení ponechat polohu ventilátoru směrem nahoru. V některých z těchto skříní může být také horní kryt pro napájecí zdroj (velmi vzácně), takže budete muset ventilátor odpovídajícím způsobem nastavit ve směru větracích otvorů.

Systémová jednotka se zdrojem napájení umístěným nahoře

Připojení chladiče

Všechny chladiče se prodávají s připraveným konektorem, který stačí zapojit do stejného konektoru na základní desce. Může se vyskytovat jedna nebo více z těchto možností. Jeden z nich se obvykle nachází v blízkosti konektoru, který je připojen k chladiči procesoru. Jiné mohou být umístěny na okraji základní desky. Slouží ke snadnému připojení zadního a předního chladiče.

Ty lze identifikovat podle velikosti zásuvky na zakoupeném chladiči a nápisu „Fan“ vedle nich.

POZOR. Připojení chladičů k základní desce při vypnutém napájení počítače. Odpojte je také!

Před jejich připojením k šasi je můžete nejprve připojit ke konektorům na základní desce, zapnout počítač a zjistit, na kterou stranu je otočit, aby fungovaly správným směrem. Jakmile tak učiníte, vypněte počítač a připevněte chladiče na správná místa pomocí dodaných šroubů. Pokud jsou k dispozici také silikonové tlumiče, jsou užitečné i pro snížení hlučnosti.

READ  Co je lepší než teflonová nebo keramická žehlička

Nyní víte, jak správně nainstalovat chladiče do systémové jednotky. Pokud je instalujete sami, zkontrolujte, zda fungují. Pokud teprve začínáte, pořiďte si ji hned.

Jak nainstalovat chladič počítače

Wikihow funguje jako wiki, což znamená, že mnoho našich článků píše více autorů. Na tomto článku pracovalo 12 lidí, včetně anonymních, kteří se podíleli na jeho úpravách a vylepšení.

Počet zobrazení tohoto článku: 116 204.

Počítač je složité zařízení s mnoha součástmi, které musí hladce fungovat. Počítačové ventilátory jsou nezbytnou součástí každého počítače, protože pomáhají chladit komponenty tím, že vytvářejí proudění vzduchu. Pokud se váš počítač přehřívá nebo potřebujete vyměnit stávající ventilátor, instalace nového ventilátoru sníží teplotu a ztiší chod počítače.

  • Dnes se ve většině případů používají 120mm ventilátory.
  • Pokud vyměňujete starý ventilátor za nový, zamyslete se nad tím, zda nový ventilátor vytvoří proud vzduchu potřebný k chlazení určité komponenty (to je mimo rámec tohoto článku). Některé komponenty, například grafické karty a procesory, vyžadují chladiče (ventilátor, který přivádí vzduch k chladiči).

Podívejte se na skříň počítače. Najděte místo, kam můžete nainstalovat další ventilátory. Ventilátory lze obvykle namontovat na zadní, boční, horní a přední stranu skříně. Každá skříň má vlastní rozložení ventilátorů a omezuje maximální počet ventilátorů.

Pokud je to možné, volte větší ventilátory. Pokud vaše šasi pojme ventilátory různých velikostí, jsou vždy vhodnější větší ventilátory než menší. 120mm ventilátory jsou výrazně tišší a vytvářejí větší průtok vzduchu, takže jsou mnohem účinnější.

Vyberte si mezi standardním ventilátorem a ventilátorem s osvětlením. Pokud chcete skříň trochu ozvláštnit, pořiďte si osvětlené ventilátory. Mají různé barevné překryvy, ale jsou o něco dražší.

Ujistěte se, že vybrané ventilátory odpovídají napájecím přípojkám ve vaší počítačové skříni. Otevřete skříň a zkontrolujte kabely přivádějící ventilátory. Nejběžnějším napájecím konektorem je Molex (3pólový a 4pólový). Některé ventilátory mají více než jeden napájecí konektor, ale ujistěte se, že jsou napájecí konektory kompatibilní s konektory ve vaší skříni. Pokud chcete ovládat otáčky ventilátoru, připojte jej k základní desce (3pinový nebo 4pinový konektor).

Správná cirkulace vzduchu v počítačové skříni

Dobrý den, milí čtenáři! Dnes budeme hovořit o: správné cirkulaci vzduchu v systémové jednotce. Diskutujte o tom, kolik chladičů potřebujete v počítači, aby se komponenty nepřehřívaly, na kterou stranu ventilátoru je třeba jej umístit a o dalších složitostech.

Pokud si nejste jisti, zda je vnitřek skříně dostatečně chladný s obvodem, který jste sestavili, můžete použít speciální software, jako je SiSoftware Sandra Lite nebo Everest.

ventilátor, napájecím, zdroji

Doporučené průměrné teploty:

  • Procesor. Až 90 stupňů;
  • Napájení. Do 50 stupňů Celsia;
  • Grafická karta. 50 až 70 stupňů;
  • Čipová sada na základní desce. Až 60 stupňů;
  • Pevný disk. 30 až 40 stupňů Celsia.

Důležité je také umístění počítače. Pokud je umístěn na stole, obvykle není problém ho ochladit. Obvykle byste jej však umístili do vyhrazené přihrádky počítačového stolu. Ujistěte se, že stěny nebrání proudění vzduchu uvnitř skříně.

Prach je poměrně dobrý izolant. Otevřete a vyčistěte vnitřek počítače alespoň jednou za 3 měsíce. Lze použít vysavač s plastovou tryskou, která pracuje na principu foukání po foukání.

Při používání kovové trysky dbejte zvýšené opatrnosti. Oblouk může způsobit jiskření a zkrat, což může vést k poškození některých součástí.

Využijete také články o typech PC skříní a nejlepších PC skříních vydaných v roce 2018. Byl bych vám vděčný, kdybyste tento příspěvek sdíleli na sociálních sítích. Brzy se uvidíme!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS