Jak čistit skleněné nádobí

Jak čistit nádobí vlastníma rukama. Skvělá tajemství a tipy pro používání čisticích prostředků a úklidové chemie v domácnosti

Jedlá soda

Tato metoda je jednoduchá a nevyžaduje žádné složité prostředky. Chcete-li snadno odstranit nečistoty na skle, nasypte na houbičku na nádobí trochu jedlé sody. Použijte ji k otření mokrého skla a opláchněte pod tekoucí vodou. Nepříjemné šmouhy a kapky zmizí beze stopy!

Roztok octa

Ocet zředěný ve vodě o pokojové teplotě (1 lžíce octa na sklenici vody) může také pomoci odstranit různé stopy na povrchu skla. Po důkladném umytí vyčistěte roztokem tácy, sklenice nebo salátové mísy. Nejjednodušší je použít k tomuto procesu stříkací pistoli. Pokud jej nemáte v domácnosti, navlhčete roztokem kousek gázy nebo látky. Sklenici důkladně otřete. Okamžitě si všimnete, jak je čistá a lesklá. Nezapomeňte skleněné nádobí opláchnout studenou vodou a osušit kuchyňskou utěrkou.

Čpavek

Jednoduchý domácí lék lze také získat pomocí čpavku. Nalijte malé množství na hadřík a pak ho rytmickými pohyby vetřete do povrchu nádobí. Všechny povrchy se po tomto ošetření budou lesknout jako nové!

Kyselina citronová

Roztok na bázi amoniaku je stejně účinný. Rozpusťte 20 g kyseliny citronové ve sklenici teplé vody (na sáčku je obvykle uvedena přesná hmotnost). Nyní stačí nanést tekutý roztok na sklo, počkat 10 minut a poté nádobí důkladně vyčistit a opláchnout studenou vodou.

Mimochodem, tyto domácí prostředky na odstraňování vodního kamene nejsou ideální pouze pro ošetření nádobí. Skvěle se hodí na čištění skla, keramiky, kameniny nebo zrcadel v domácnosti. Hlavně je třeba si uvědomit, že metoda sody není vhodná pro choulostivé pánve. Důvodem je, že abrazivní částice mohou poškodit povrch.

Jak odstranit nečistoty z plechu na pečení: 7 užitečných rad pro hospodyňky

Jídlo připravené v troubě je zvláštním způsobem chutné. ale čištění tuků a inkrustací z plechu je špinavá záležitost. Existuje však mnoho způsobů čištění nádobí z různých materiálů. O některé z nich se s vámi rovnou podělíme.

čistit, skleněné, nádobí

Nejprve dřevěnou špachtlí odstraňte z povrchu co nejvíce zbytků jídla a seškrábněte vrchní vrstvu tuku. K dalšímu čištění lze použít různé přípravky, je však třeba věnovat pozornost typu povrchové úpravy pečicího plechu. Například sklo, nepřilnavý povrch a keramiku je třeba čistit šetrně bez použití drsných abraziv. Na druhou stranu hliníkové formy vydrží i kovové škrabky.

Speciální čisticí prostředky

Nejjednodušší metodou je použití specializovaného čisticího prostředku pro domácnost, který je určen k rozpouštění mastnoty a připáleného oleje z povrchu nádobí. Jedná se především o spreje a gely, které lze použít na všechny typy materiálů.

Silnější čisticí prostředky obsahují alkalické látky, proto se doporučují ochranné rukavice.

Následující produkty jsou vhodné pro odstraňování sazí a mastnoty různého stáří:

 • gel na mytí nádobí;
 • Čisticí gely na varné plochy;
 • Čistící prostředky na trouby;
 • Univerzální čisticí prostředky (např. L.O.C. od společnosti Amway).

Pokud je tuk příliš hustý a povrch tácu příliš hrubý, můžete použít drátěnku a tvrdou houbu.

Vaření v páře

Parní hrnec. nepostradatelná věc v kuchyni. Teplo trouby lze využít k udržování čistoty povrchů a ušetřit tak mnoho čisticích prostředků. Horká pára rozpustí usazenou mastnotu přímo před vašima očima a je mnohem snazší ji smýt. Vysoká teplota ničí choroboplodné zárodky.

Nejlepší je použít trysku, která vytváří tenký proud páry. Změklou mastnotu ihned setřete hadříkem nebo měkkým hadříkem, který nepouští vlákna!

Grilování se solí

Sůl pohlcuje mastnotu, a proto ji lze použít k odstranění mastných usazenin na tácu. Je to opravdu levné řešení, ale funguje stejně dobře jako jakýkoli prací prostředek.

READ  Jaká je značka na nádobí pro indukční varnou desku?

Nasypte na podnos silnou vrstvu kamenné soli, aby se vyčistil. Než se tuk vstřebá, musí se rozpustit. Vložte tedy plech se solí do trouby a předehřejte ji na 150-200 stupňů Celsia.

Fungování poznáte podle toho, že se barva soli změní na hnědou. Tento proces znamená, že se tuk začal vstřebávat, což znamená, že zbývá jen pomalu zchladit tác a potřít ho čistou solí nebo gelem na nádobí.

Vaření

Starou metodou boje proti usazeninám je vaření v roztoku. Skládá se z:

Všechny ingredience nalijte do vroucí vody. Pánev by měla být dostatečně velká, aby se vešla pod podnos. Vařte ji 30-60 minut podle toho, jak moc je špinavá, pak ji zchlaďte a opláchněte pod tekoucí vodou. Veškeré nečistoty se odstraní samy a pánev není třeba drhnout kartáčem.

Tato metoda se často používá k čištění litinových a duralových pánví. Mimochodem, přečtěte si o dalších způsobech čištění pánví od nečistot, protože je lze použít i k čištění pánví.

Užitečné také: Jak odstranit plastelínu z oblečení

Ocet

Ocet je kyselina, a proto i on může být úspěšně použit k odstranění následků vaření lahodného pečiva. Tato metoda je vhodná pro čištění skleněných pečicích forem.

Do plechu na pečení nalijte vodu a ocet. Vložte ji do trouby a zahřejte na 100 stupňů. Voda by se neměla úplně vyvařit, takže ke změkčení tuku stačí 3 až 5 minut.

Poměr octa a vody závisí na koncentraci používaného přípravku. Samozřejmě budete potřebovat více obyčejného stolního octa než esence.

Jakmile se ocet začne odpařovat, připravte se na mírně nepříjemný zápach. Předtím místnost vyvětrejte: otevřete okna nebo zapněte ventilátor.

čistit, skleněné, nádobí

Soda

Brusné prostředky nejsou vždy povoleny, ale jedlá soda je dobrý způsob, jak pánev šetrně vyčistit. Jedlou sodu lze použít k odstranění inkrustací, ale pouze pokud nejsou příliš staré.

Nasypte jedlou sodu do pánve a přidejte trochu vody tak, aby vznikla kašovitá konzistence. Vetřete sůl do povlaku a nechte několik hodin odležet.

K obohacení účinku lze použít také čpavek a vodu.

Jedlá soda nyní začne nečistoty rozpouštět. Poté zásobník otřete houbičkou a opláchněte mycí prostředek.

Peroxid vodíku na mytí nádobí

Směs těchto tří složek lze také bez problémů použít k odstranění usazenin sazí:

Nejprve smíchejte všechny přísady dohromady, abyste získali hustou, mírně pěnivou kaši. Poté směs naneste na podnos a dobře ji vydrhněte houbou. Nezapomeňte, že peroxid může poškodit vaši pokožku, proto nezapomeňte používat rukavice.

Směs nechte působit alespoň 10-15 minut. Poté povrch znovu vykartáčujte, abyste odstranili zaschlou kaši a změklé nečistoty. Opláchněte nádobu teplou vodou a vychutnejte si výsledek.

Používá se také k bělení oděvů a k odstraňování stop potu a deodorantů.

Informace o přípravě a použití produktu naleznete zde

Chcete-li prodloužit životnost pečicího plechu, snažte se po každém použití vyčistit jeho povrch. Nemusíte se obracet na silné lidové prostředky ani žíravé chemikálie, stačí je umýt houbičkou a gelem na mytí nádobí. Pro větší ochranu položte na dno formy pergamen nebo fólii.

Jak získat lesk skleněného nádobí

Každá hospodyňka chce, aby její dům zářil, a to se týká i nádobí na pečení. Tato výzva je skutečná. K vyčištění skla do lesku lze použít dva účinné lidové prostředky, jeden na bázi zubní pasty a druhý na bázi kyseliny.

Zubní pasta

Zubní pastu má doma každý. Překvapivě z něj lze vyrobit čisticí prostředek, který si snadno poradí se sazemi, mastnými skvrnami, dodá nádobí lesk. K přípravě budete potřebovat:

Vzniklou směs rozetřete v tenké vrstvě po celém povrchu mísy a nechte ji několik minut vsáknout. Vázu neustále sledujte a dbejte na to, aby nezačala vysychat. Pastu v kombinaci se čpavkem je třeba opláchnout studenou vodou a sklo otřít do sucha měkkým suchým hadříkem.

Kyselina

Dalším účinným způsobem čištění skla je kyselina citronová. Přidejte malé množství této kapaliny do myčky a zahřejte ji na provozní teplotu. Pokud doma nemáte kyselinu citronovou, můžete místo ní použít jablečný nebo octový roztok. Výhodou této metody je, že s tímto lidovým prostředkem můžete leštit jakýkoli typ skla.

Odstranění sazí

Časem se na spotřebiči usazují částečky mastnoty, soli a nečistot. Vysoké vázy se obtížně odstraňují vodní kámen. Skleněné hrnky mohou zanechávat tmavé stopy po čaji. Pánve na vaření není vždy snadné vyčistit od mastných potravin. Pro tyto problémy jsou zapotřebí domácí roztoky s čisticí silou. Pro odstranění inkrustací z nádobí můžete vyzkoušet tyto metody:

 • Do znečištěné nádoby nalijte ocet, přičemž se ujistěte, že jste předem ošetřili boky. Nechte několik minut působit a opláchněte vodou.
 • Nalijte do nádobí roztok vody s trochou kyseliny citronové. Nechte chvíli odležet a opláchněte.
 • Rozdrťte 6 tablet aktivního uhlí a smíchejte prášek s teplou vodou. Celý obsah pánve zalijte získaným roztokem a nechte jej několik minut nasáknout. Omyjte skleněné nádobí v rozpuštěném sorbentu a opláchněte vodou.
 • Smíchejte zubní prášek a čpavkový alkohol v poměru 1:1. Pomocí měkkého hadříku naneste homogenní směs na povrch skleněného nádobí. Nechte několik minut působit a opláchněte.
READ  Značky na nádobí pro mikrovlnné trouby

Před každým čištěním odstraňte z rukou kovové šperky.

Jak a čím rychle opláchnout skleněné nádobí, aniž by došlo k jeho znečištění

Máte dvě možnosti: koupit si v obchodě hotový čisticí prostředek pro domácnost nebo použít místní prostředky.

Jak čistit skleněné nádobí pomocí chemie

Domácí chemikálie si poradí se všemi druhy nečistot. Na trhu je k dispozici mnoho přípravků na různé povrchy, ale předměty, které přicházejí do styku s potravinami, vyžadují zvláštní péči. Skleněné nádobí lze čistit jakýmkoli čisticím prostředkem na sklo.

Moderní prací prostředky se snadno oplachují, protože jsou šetrné k životnímu prostředí a biologicky odbouratelné. Některé látky, jako je jedlá soda, citronová šťáva, škrob a hořčičný prášek, dodají sklu lesk. Všechny jsou obsaženy v různých výrobcích pro péči o nádobí v domácnosti:

 • Eco Mist Glass Cleaner, což je čistič skla a zrcadel, dokáže bezpečně vyčistit skleněné nádobí. Obsahuje pouze vodu a rostlinné složky: výtažky z obilí, kokosu, brambor, cukrové třtiny. Sprej je bez parfemace, takže je vhodný pro alergiky nebo osoby s citlivou pokožkou.
 • Univerzální čisticí prostředek Frosch „Soda“ neobsahuje fosfáty. Díky rostlinným povrchově aktivním látkám si poradí s odolnou špínou na skleněných předmětech. Jedlá soda ve složení zajišťuje lesk čištěného povrchu. Při použití na nádobí jej po umytí dobře opláchněte vodou.
 • Zero% přírodní gel na mytí nádobí na bázi jedlé sody. Obsahuje kuchyňskou sůl, jedlou sodu, citronovou šťávu, esenciální oleje, rostlinné výtažky. Čistí skleněné předměty i ve studené vodě a dodává jim lesk.
 • Řada mycích prostředků na nádobí Lion Chamgreen zahrnuje jedlou sodu a kyselinu citronovou nebo dřevěné uhlí.Kapaliny výborně odstraňují mastnotu a prach ze skleněných povrchů, aniž by na stěnách skla nebo desky zanechávaly stopy škodlivých chemikálií.
 • Organic People Green clean citronový eko-gel s kyselinou citronovou. Kromě lesku na nádobí má i antibakteriální účinek. Mezi složkami je přírodní antiseptikum. citronový esenciální olej.
 • Ne zcela obvyklý prostředek na mytí nádobí. pasta pro domácnost s hořčicí „Krymská kolekce“. Na bázi přírodních olejů, účinnými látkami jsou hořčičný prášek a kyselina citronová. Nezanechává na čištěném povrchu žádný film a pečuje o pokožku rukou.

Lidové prostředky na čištění skleněného nádobí

Pokud víte, jak doma umýt nádobí, aby se lesklo, nemusíte utrácet majlant za domácí chemii:

 • Navlhčete odolné skvrny na skleněném nádobí a posypte je jemnou solí. Po 20-30 minutách povrch lehce vydrhněte a opláchněte přípravek čistou vodou.
 • Pokud mají skleněné předměty četné rýhy a důlky zanesené nečistotami, namočte je do roztoku boraxu (1 hodina). л. na 1 litr vody) po dobu 30 minut. Poté vydrhněte kartáčkem na zuby.
 • Zubní kartáček a zubní pasta účinně působí na skleněné nádobí. Navlhčete povrch vodou, naneste pastu a nechte 5 minut působit. Kartáčování a oplachování.
 • Vložte mýdlové kostky do hrnce, nalijte do něj trochu teplé vody a počkejte, až mýdlo změkne. Do sklenice mýdla přidejte půl lžíce čpavkového alkoholu, směs promíchejte a vložte do kapronové punčochy, dobře ji zavažte. Ponořte houbičku do vody a namydlete skleněné nádobí, poté opláchněte vodou.
 • Vařič pokryjte vrstvou hořčičného prášku, připravené hořčice nebo kávové sedliny. Po 10 minutách vyčistěte předměty měkkou houbou a opláchněte.
 • Láhve a další předměty s úzkým hrdlem se myjí měkkým kartáčem na láhve. Lze ji nahradit rozdrcenými vaječnými skořápkami nebo suchou rýží nasypanou dovnitř se saponátem. Nádobu asi minutu silně protřepávejte a ucpěte otvor.
 • Pokud nemáte k dispozici lupiny ani slupky, naplňte láhve bramborovým odvarem a přidejte 1 polévkovou lžíci bramborové šťávy na 0,5 l vývaru. л. sůl a 9% ocet. Po 20 minutách nádobu dobře protřepejte, vylijte složení a vypláchněte vodou.
 • Odstraňte odolné nečistoty pastou z popela, drceného dřevěného uhlí nebo novinového papíru. Do poloviny šálku suchých ingrediencí přidejte 1 lžíci octa nebo kyseliny citronové. л. 9% octa a přidejte vodu na kaši. Lze použít dřevěné i aktivní uhlí.
 • K odstranění vodního kamene lze použít ocet nebo kyselinu citronovou. Naplňte objekt vodou, přidejte 2 polévkové lžíce. л. podle vlastního výběru na 0,5 l vody a nechte působit 30 minut. Opláchněte čistou vodou.
 • Skleněné nádobí lze čistit vlhkou houbou s trochou jedlé sody nebo je přes noc přikrýt roztokem jedlé sody (1 lžička. л. jedlé sody na sklenici vody). Účinným řešením proti mastnotě je pasta z jedlé sody a peroxidu vodíku.
 • Citron odstraní mastný film z nádobí, rozetřete ho po povrchu. Po 15-20 minutách opláchněte. Můžete použít kyselinu citronovou. 2 polévkové lžíce. л. Půl sklenice vody.
 • Oloupejte sklenici s polovinou brambory nebo ji nastrouhejte a použijte jako pastu.
READ  Prádlo po vyprání není cítit po kondicionéru

Pokud něco nefunguje napoprvé, zkuste to znovu. V případě silného znečištění je nejlepší střídat nebo kombinovat několik různých čisticích prostředků.

Co používat na čištění nerezového nádobí: recept na prostředky na mytí nádobí

Zde je několik dalších receptů na čištění nerezového nádobí pomocí lidových prostředků. Recept 5.

Budete potřebovat: 2 polévkové lžíce. л. Ocet.

Jak se připravit. Do 1 litru vody přidejte ocet.

Použijte. Chcete-li odstranit bílé zbytky, nalijte získaný roztok do hrnce, přikryjte pokličkou a několik minut povařte. Poté je opláchněte čistou vodou a osušte ručníkem.

Jak se připravit. Přidejte borax do 50 ml vody a promíchejte.

Používání stránek. Směs naneste na vlhkou houbu, pánev otřete a důkladně opláchněte horkou vodou. Poté je opláchněte studenou vodou a důkladně osušte měkkým ručníkem.

Nástroje na čištění plechů na pečení

Existuje několik způsobů, jak odstranit inkrustace ze zásobníku. Existují možnosti čištění pomocí improvizovaných čisticích prostředků, které jsou považovány za „lidové“ prostředky. Existuje však také řada chemikálií, které je třeba správně přizpůsobit zvláštnostem materiálu a používat je podle návodu.

Čistý sporák bez drhnutí / jak vyčistit vnitřní sklo u trouby

Lidové prostředky

Mezi oblíbené prostředky patří jedlá soda, sůl, ocet, peroxid vodíku, čpavek, hořčičný prášek, kypřící prostředek a různé sycené nápoje. Pro všechny tyto látky platí řada omezení pro jejich použití v závislosti na materiálu.

Chemikálie pro domácnost

Standardně používané chemikálie pro domácnost jsou tekuté mýdlo a prostředek na mytí nádobí. Snadno a rychle odstraňují čerstvou mastnotu.

Některé ženy v domácnosti dokonce používají agresivní nebo nevhodné čisticí prostředky, jako je čistič skla nebo Domestos. Jsou však naprosto nevhodné, protože nejsou určeny k čištění kuchyňského náčiní a jejich zanesení do organismu může mít následky, dokonce i otravu.

Čištění při vysokých teplotách

Praktický a snadno použitelný lék ze staré školy. Používá se pomocí teploty. Chcete-li odstranit mastné usazeniny na plechu nebo tácku, namočte jej do vody a nechte troubu zapnutou na vysokou teplotu. Během této doby se vodní kámen ze stěn odloučí a vaničku lze snadno vyčistit mycím prostředkem.

Speciální produkty

Moderní výrobci vyvinuli speciální čisticí a mycí prostředky, které dokáží odstranit připálené zbytky.

Přípravky na čištění zásobníků.

Jsou vhodné pro různé typy povrchů a vyžadují specifická pravidla aplikace.

Čištění silikonových a teflonových pánví

Výrobky potažené silikonem nebo teflonem se snadno používají, ale jsou velmi náročné na čištění. Nepoužívejte drátěnky ani drsné kovové houbičky. Podnosy s nepřilnavým povrchem je třeba čistit šetrně pomocí jemných, neagresivních, specializovaných čisticích prostředků.

U předmětů s teflonovým povrchem se sůl nasype v husté vrstvě na znečištění a nechá se působit 10 minut. Poté opláchněte mycím prostředkem.

Zbytky sazí odstraníte tak, že zásobník nejprve naplníte horkou vodou s gelem na mytí nádobí. Po jedné hodině nádobí pečlivě opláchněte.

Výrobky s nepřilnavým povrchem jsou nejvhodnější pro výrobky, které jsou na obalu označeny jako „vyhovující teflonu“. Nepoužívejte žádné čisticí prostředky, které obsahují alkalické nebo kyselé přípravky.

Odkaz. Aby se na teflonovém povrchu neudělaly stopy a šmouhy, je třeba nádobí ihned utřít do sucha.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS