Jak šít úplety na jednoduchém šicím stroji

Jak šít úplety na jednoduchém šicím stroji

Několikrát jsem psala o tom, jak pracovat s úplety. Sdílení zkušeností s šitím. Transformátorové šaty nebo rychlé pletené šaty.

Možná se podělit o návod na pletené šaty (v poslední době častý požadavek).

Dnes se nechci opakovat, a tak vás zvu, abyste si se mnou udělali malý experiment a zjistili, zda a jak můžete šít úplety na jednoduchém šicím stroji. Smyslem experimentu je na běžném šicím stroji dosáhnout kvalitního šití na „obtížně manipulovatelných“ úpletech. Jaká je „složitost“ zpracování?

Protože úplet je trochu volný a pružný. Zejména v příčném směru.

Není žádným tajemstvím, že jednou z charakteristických vlastností úpletů je roztažnost. Je to skvělá vlastnost pro pocit pohodlí při nošení pletených oděvů, ale někdy může být příčinou strachu při šití právě roztažení pleteniny.

Poté, co se jednou pokusila ušít něco z takového materiálu a skončila s „vlnitými“ střihy, vynechanými oky v stehu, nebo dokonce přetržením nitě přímo ve stehu, nemluvě o zkažené náladě, se švadlena začne bát úpletu „jako ohně“.

Ano, existují „záludné“ materiály, které je obtížné „zkrotit“ najednou, to je i případ látek, opravdu?

Při použití některých zásad pro práci s těmito materiály v praxi však můžete obvykle dosáhnout vynikající kvality provedení.

Pojďme experimentovat s použitím několika z těchto technik pro „mazané“ pletení.

Pokud se vám video nezobrazuje, obnovte stránku. Pro správné zobrazení dvakrát klikněte na trojúhelník uprostřed a počkejte, až se video načte.

Experiment ukázal, že lze šít úplety na jednoduchém šicím stroji!

Hlavní je nebát se, zkoušet různé způsoby zpracování a určitě si najdete svůj přístup ke „zkrocení“ pletenin.

Pokud máte vlastní způsoby šití „záludných“ úpletů nebo jakékoliv dotazy, neváhejte se o ně podělit v komentářích k tomuto článku nebo prostřednictvím záložky Kontaktujte nás

P/s Pro šití úpletů je třeba znát vlastnosti látek, umět rozlišit obsah vláken, vybrat nitě, jehly, mezipodšívky, znát tajemství konstrukce a střihu.

Je skvělé, že nyní existuje množství informací o jakémkoli tématu.

Všechny triky a fígle se můžete naučit saminebo si najděte návod, jak se naučit tajemství šití a ušetřit čas i nervy.

Jako úvod do pletených výrobků doporučuji kurz šití pletené sukně. Je skvělý pro začínající švadlenky nebo pro ty, kdo nikdy nešili z úpletu.

Na konci školení si ušijete vlastní sukni a zrealizujete své nápady!

Za pouhých 5 dní projdete všemi fázemi tvorby autorské předlohy. Od nápadu přes vymýšlení obrazu až po jeho ztvárnění v látce.

Jak šít úplety na domácím šicím stroji

Prošívání úpletů se při natažení trhá? Po sešití na domácím šicím stroji vypadají stehy nepravidelně a vrstvy látky se vůči sobě „vlní“ nebo posouvají? Pochopíme, proč k tomu dochází, a poradíme vám, co dělat, abyste se těmto problémům vyhnuli.

Úplet je materiál, který je velmi pružný. Používá šicí stroj s řetízkovým stehem a overlock, který může vytvářet jednoduché nebo řetízkové stehy, které vznikají proplétáním smyčkových nití. Takový šev lze po roztržení poměrně snadno rozvázat, ale může se roztáhnout a vrátit do původní polohy.

Domácí šicí stroj je schopen vyrábět pouze člunkové stehy, které vznikají propletením dvou nití: horní jehlové nitě a spodní člunkové nitě. Takové stehy jsou téměř nerozmotatelné, ale při tahu se trhají. Šití úpletů rovným stehem určeným pro šití nepružných látek proto není správným způsobem šití. K tomuto účelu použijte speciální „pletací“ stehy, které vydrží mírné protažení:

Poměrně silný, pružný steh, který se vyskytuje ve většině domácích strojů s šířkou jehly 5. 7 mm. Aby cikcakový steh vypadal úhledněji, měla by se délka a šířka švu v pletenině zmenšit na 1,5 až 2 mm.

úplety, jednoduchém, šicím, stroji

V porovnání s klasickým klikatým stehem je tato varianta pevnější a pružnější, protože k vytvoření švu je zapotřebí více vpichů jehlou. Přerušovaný cikcak se zpravidla používá pro šití vysoce elastických úpletů, jako je mikrovlákno, supplex, a pro šití gumiček na spodním prádle a plavkách. Délku a šířku přerušovaného klikatého švu je třeba na vzoru upravit, aby bylo dosaženo správné rovnováhy mezi vzhledem švu a jeho funkčností.

READ  Jak mýt sklenice v myčce nádobí

Ideální pro dokončování a zapošívání stehů na lícní straně oděvu. Na vnější straně vypadá jako dva rovnoběžné rovné stehy, na vnitřní straně jako klikatý, který švu dodává potřebnou (ale menší než plný klikatý) pružnost a spojuje stehy dohromady.

Při šití úpletů používejte pouze správně označené dvojité jehly, které jsou vhodné pro elastické tkaniny. Standardní šířka cikcaku většiny strojů je 5 mm, proto lze použít dvojité jehly o šířce 2,5 až 4 mm.

OBRYSOVÝ (PRUŽNÝ) STEH

Vypadá to jako rovný steh s mírně šikmými oky. Tento steh se dobře hodí pro svislé švy. Při šití vodorovných švů může dojít k narušení látky. Chcete-li minimalizovat dodatečné natahování, nechte stroj, aby sám posouval tkaninu, a kontrolujte pouze směr pohybu, nikoli však rychlost úpletu.

Většina overlocků a šicích strojů má funkci diferenciálního podávání, takže tkanina může být v závislosti na použití mírně napnutá nebo stlačená. Usnadňuje pohyb pleteniny pod přítlačnou patkou a snižuje riziko vzájemného ovlivňování šitých vrstev.

U domácích šicích strojů vede látku směrem k jehle ozubená vodicí lišta. Při šití dvou nebo více vrstev látky se spodní pohybuje rychleji než horní, což způsobuje mírné, ale znatelné odskakování úpletu a vynechávání stehů a trhání nitě jehlou.

Řešením tohoto problému je použití speciálních patek. Neposouvají se pouze po horní vrstvě tkaniny, ale protlačují ji skrz tkaninu v součinnosti s ozubeným stojanem. K dispozici jsou různé varianty, které lze připojit k většině moderních šicích strojů. Nejlepším řešením je horní podavač, který rovnoměrně dodává látku a umožňuje rovné šití pletenin bez předznačení. Alternativou k tomuto zařízení je kráčející patka vybavená silikonovým materiálem, která snižuje riziko vynechání stehů a zjednodušuje proces posunu látky.

Pro šití úpletů jsou vhodné pouze speciální jehly se zaobleným hrotem, protože nepropichují vlákna, ale spíše je od sebe oddalují, aby se zachovala celistvost tkaniny.

Zde se dozvíte, jak tyto jehly klasifikovat pomocí výrobků německé společnosti Schmetz:

Jersey. Jehly pro 100% bavlnu nebo nízko elastický materiál s obsahem až 10 % polyesteru;

Strečová jehla pro použití s kulinou, kašmírem, stuhou a jemnějšími tkaninami obsahujícími více než 10 % polyesteru a/nebo elastanu;

Super Stretch pro elastické tkaniny s vysokým obsahem elastanu (supplex, síťovina na spodní prádlo).

Stretch Twin Needle. Dvojité jehly na strečové úplety, kašmír, stuhy, patky.

Při nákupu jehel sledujte nejen písmenné označení, ale také číselné označení na obalu. Číslo 90 je vhodné pro těžké úplety nebo rouna, 80 pro tři příze, dvojité příze a těžké biflexy. 75 pro žerzej, mikrovlákno, síťovinu, gipirový úplet a další jemné tkaniny.

Než začnete šít, měli byste zkontrolovat kvalitu stehu stroje vhodným nastavením napětí jehly a nitě chapače, uvolnit tlak na přítlačnou patku, nastavit rychlost šití (měla by být pomalá a pedál by měl být sešlápnut plynule).

Nepoužívejte silné, volné bavlněné nitě nebo nitě určené k ozdobnému lemování. Nejlepší volbou v případě úpletů je tenká kvalitní syntetická tkanina, která nedeformuje vlákna materiálu.

Při šití úpletů na stroji vždy předem změřte nebo přichyťte švy napříč budoucím švem, aby nedošlo k posunu vrstev látky. Toto pravidlo nerespektujte pouze v případě, že máte speciální nohu. Top feeder.

Jak zastřihnout výstřih pleteného výrobku

V počáteční fázi učení umění šití s takovou látkou je často otázkou, jak zpracovat krk pletené šaty. Chcete-li zjistit, jak zastřihnout výstřih pleteného trička, nezapomeňte na následující body

 • Vezměte 3 cm široký pruh stejně kvalitního materiálu.
 • Kličkování na okrajích.
 • Hlavní látku přišijte k výstřihu na pravé straně, látku mírně vytáhněte a sešijte.
 • Přehněte lem na levé straně tak, aby bylo lemování na pravé straně odkryté, švy byly uzavřené a lem přehněte.
 • Šijte z přední strany.
READ  Jak vybrat termostat pro plynový kotel

Co je na pleteném overlocku jiného??

Účelem overlocku je obvykle ořezání okrajů střiženého oděvu, aby se zabránilo jeho rozpadu a rozmotání. To však není vlastní pleteným výrobkům, takže overlock se používá k jinému účelu. Její zvláštní vlastností je pružnost dílu. Když šijete pevně a pevně, látka je pevná a nemůže se vůbec roztáhnout. Pokud se ho pokusíte natáhnout, jednoduše se roztrhne.

U overlocku s nízkým napětím mají obrobky síťovou strukturu se slabými stehy. Snadno se natáhnou, ale jejich pevnost je velmi slabá.

Pletená verze kombinuje pružnost a pevnost švu. Vydrží větší zatížení než jiné varianty šití a zároveň se dokonale natáhne. Toho je dosaženo použitím speciální lamely v konstrukci, která napne nit během stehu a po průchodu jehly ji uvolní.

DŮLEŽITÉ: Vzhledem k této vlastnosti je u většiny návrhů oděvů použito pletené prošívání.

Důležitým prvkem při šití je výběr jehly, nitě a techniky šití.

Existuje několik dalších vlastností, kterými se tato tkanina liší od ostatních.

 • Při šití a sešívání dílů se používají různé formáty stehů, které zajišťují následující vlastnosti výrobků a oděvů.
 • Roztažnost. Speciální vlastnost používaná u mnoha typů oděvů. Umožňuje, aby látka dokonale přilnula a zaujala požadovanou velikost. K dispozici je několik stupňů protažení. Vezměte v úvahu, že stehy musí mít také tuto vlastnost, jinak při natahování hlavní tkaniny stehy jednoduše prasknou a vše bude zničeno.
 • Odvíjení může být užitečné při nesprávném šití. Vzor lze snadno narovnat a předělat podle zadaných nastavení.

DŮLEŽITÉ: při výběru látky pro váš oděv věnujte pozornost těmto vlastnostem. Zvláštnost šití detailů, schopnost natahování a snadné rozpouštění jsou jistě plusy. Tento typ však vyžaduje větší úsilí při práci a je poměrně obtížné jej provádět.

Triky v oboru

Velmi užitečnou novinkou je snadné nastavení délky stehu. Délku stehu upravte v závislosti na šitém materiálu a nitích. Protože pletací steh je zároveň šitím i přetahováním, musí být nitě silné a šířka stehu malá. U některých pletenin může být nutné vyměnit jehlici za pletací jehlici se zaoblenou špičkou. To je nutné, když běžná jehla poškodí materiál nebo když se dříve dobrý stroj začne smyčkovat.

Většina overlocků je vybavena speciálními patkami, které lze použít k našití gumičky do švu nebo speciálního opletu, který chrání ramenní švy před roztažením. Práce se slepeckou patkou je velmi snadná. Lze ji použít k úhlednému olemování úpletů. Někdy není možné použít diferenciální podávání, pak lze steh zajistit pomocí látky rozpustné ve vodě Avalon. Úplety se obecně šijí snadněji než látky, zejména s moderním overlockem.

Pletené švy

Materiály s nízkou elasticitou lze prošívat běžným rovným stehem v malých krocích po 1-1,5 mm, přičemž se obě části mírně roztáhnou (aby vznikla elasticita). Tyto stehy jsou ideální pro podélné švy, volné oděvy (tuniky, volná trička a svetry), límce, manžety, košile.

úplety, jednoduchém, šicím, stroji

Velký elastický úplet se nejlépe šije úzkým klikatým stehem: šířka stehu 0,5 až 1 mm, délka 2-3 mm. Běžné rovné stehy jsou pod napětím příliš zranitelné. Klikatá klička umožňuje natažení bez pnutí.

V moderních šicích strojích pro snadnou práci je sada speciálních pletacích stehů: pro šití. Pleteme jemným klikatým stehem s malým rubem, který dodává švu pružnost; tečkovaným klikatým stehem pro zakončení spodní části oděvu a ozdobnými pružnými stehy. Těmito stehy můžete šít elastické látky, jako jsou trikoty, body a kombinézy.

Před prací je také nutné zkontrolovat a upravit napětí nití. Nejčastěji se to týká horního závitu. Neměla by být příliš těsná. Ušijte několik stehů do vzoru, ušijte dva různé vzory a poté vyzkoušejte pevnost v tahu a pružnost. Pokud se nit přetrhne, je napětí příliš velké. Uvolnit. Dobrý a spolehlivý klikatý steh by se měl táhnout společně s látkou.

READ  Vařič Etna bkd s vařičem

Proto při zahájení práce musíme experimentálně vyzvednout správnou jehlu na vzorku, nastavit požadovaný stisk patky, nastavit napětí nitě a zastavit výběr vhodného švu pro šití střihu pleteniny.

Pokud váš šicí stroj opravdu vynechává stehy, můžete použít malý trik: pod patku podél švu vložte proužek papíru.

Jak šít úplety?

Pokud máte overlock, stačí jen upravit napětí nitě, abyste získali pěkný, pružný steh. Při použití běžného šicího stroje trvá nalezení správného stehu mnohem déle.

Vyzkoušejte různé varianty stehů na zbytcích látky a zjistěte, která z nich vypadá úhledněji. Zjistěte si v návodu k šicímu stroji, zda obsahuje speciální „pružné“ stehy.

Zkuste šít úzké klikaté stehy s malou šířkou stehu (do 1 mm). Pokud šicí stroj vynechává stehy, zkuste pod látku položit tenký papír (hedvábný papír, noviny, balicí papír, papírový ručník). Po dokončení šití je třeba papír odstranit.

Při šití přes úplety s nízkou elasticitou mírně napněte látku. Zkontrolujte pružnost švu. Pevně zatáhněte a zkontrolujte, zda je steh přetržený, ať už na horní, nebo na spodní niti.

Napětí nitě musí být nastaveno tak, aby nedocházelo k přetržení nebo aby se horní i spodní nit přetrhla na stejném místě. Nejobtížněji se šijí úplety s vysokým stupněm elasticity. Pokud steh nelze nijak upravit, zkuste oblast stehu střapcem přetřít, nechat zaschnout a prošít. Lze použít i speciální ve vodě rozpustné výztužné materiály.

Složité šití

Některé stehy je třeba zhotovit se stabilizací, aby se zabránilo jejich roztažení: např. Stehy na rameni. K tomuto účelu lze použít proužek podkladového materiálu nebo úplet vložený do švu. Před našitím zipu také zpevněte šev úpletu (např. U sportovního oblečení). Důležitým krokem při šití úpletů je ořezávání rukávů a spodního okraje. K šití těchto oděvů se používá profesionální šicí stroj.

Na běžném šicím stroji vyzkoušejte některé z následujících lemů. Je co nejvíce podobný šicímu stroji. Dvojitý steh. Lze ji také klikatit, ručně prošívat a přeložit na rubovou stranu. Aby byl steh pružný, neutahujte nit. Spodní část lze také olemovat lemovací látkou nebo pruhem základní látky přeloženým na polovinu.

Tipy pro šití:

Důležitým bodem při šití úpletů je výběr správné nitě.

Příze z přírodních vláken se neprotáhne tolik jako pletená strečová tkanina, což znamená, že se může později snadno roztrhnout, a to je opravdu nepříjemné.

Pro tuto aplikaci jsou nejvhodnější vysoce elastické polyesterové nitě.

Pletené výrobky šité těmito nitěmi mají navíc vynikající spotřebitelské vlastnosti.

Protože se polyesterové vlákno vyznačuje vysokou tepelnou stabilitou, je velmi trvanlivé, nehygroskopické a odolné vůči všem druhům chemických vlivů, což znamená, že vlákno neztrácí své elastické vlastnosti ani po několikanásobném praní a žehlení oděvu.

Aby nedošlo k poškození látky během šití, musíte se také naučit správně zvolit šicí jehlu pro šití úpletů podle šitého materiálu.

Overshootery a šicí stroje mají vlastní jehlové systémy, ale jejich jehlové hroty jsou stejné: RG, SES (BP/FFG) a SUK (SI/FG).

Tato označení jsou obvykle uvedena na obalech jehel nebo se můžete zeptat svého prodejce, pokud je kupujete v internetovém obchodě.

 • RG je kulový hrot s extra malým průměrem, vhodný pro jemné úplety.
 • SES. Kulovitý hrot s malým průměrem, vhodný pro většinu klasických pletenin.
 • SUK. Kulový hrot středního průměru, vhodný pro šití velkých úpletů.

Při znalosti jemností šicího vybavení a souvisejících materiálů tak můžete při šití s pleteninami realizovat ty nejodvážnější nápady.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS