Jak šít úplety na stroji Janome

Jak šít úplety na domácím šicím stroji

Mnoho lidí má problémy se šitím pletených oděvů na domácím šicím stroji. Je to proto, že šicí stroj není schopen šít rovné a pěkné stehy. V důsledku toho dochází k přeskokům, spodní nit je položena šikmo a někdy se dokonce přetrhne. Naštěstí existuje několik šicích triků, které mohou pomoci tento problém vyřešit.

Přeskakování a nerovnoměrné šití při šití úpletů je častým problémem. Vyskytuje se prakticky u všech domácích šicích strojů bez ohledu na jejich cenu a třídu. Problém spočívá ve struktuře pleteniny.

Pleteniny jsou pružné a snadno se natahují díky způsobu, jakým jsou příze spleteny dohromady. Z tohoto důvodu je materiál obtížně zpracovatelný na běžných strojích.

Jak šít pleteniny na domácím stroji Naučte se pracovat s pleteninami

Jak šít úplety bez roztahovače doma na stroji Šití na stroji Video lekce šití Učíme se pracovat s úplety V našich video lekcích vám často ukazujeme šití vzorů z úpletů, například jak ušít letní top, dvě videa byla věnována konstrukci vzorů a střihu, nebo jak ušít rukávy-miťáky, svetr a dostal otázku, jak šít úplety, pokud není roztahovač, overlock a další vybavení pro šití úpletů.

Stehy na domácím stroji, které vám pomohou šít pleteniny bez speciálního vybavení

Dnes budeme pracovat na domácím stroji Janome, naši lekci povedeme s Natašou, nastaví nastavení stroje: délka stehu. 2 mm, šířka cikcak. 1,5 mm

Šít úplety na domácím šicím stroji

Nastavení stroje pro ovládání stehu pro šití úpletů

Začínáme šít nepříliš široký cikcak, důrazně doporučuji, aby každý, kdo nás sleduje, prosím, na svém šicím stroji sami zkusit šít cikcak steh na pleteniny a experimentálně určit pro sebe nejvhodnější možnost pro vás steh. Abyste mohli dobře šít úplety, musíte si uvědomit, že existuje široká škála jehel pro pleteniny, ale ve své praxi používám jemné jehly, ne takové, jaké se prodávají nyní.

Toto je steh s nastavením, které jsme provedli na začátku videa

Tento steh dodává pletenině vynikající pružnost.

Takhle pružné jsou výsledky šití podle nastavení stroje

Velmi jednoduchá technologická technika nám poskytla tak vynikající úsek. Tímto způsobem lze háčkovat doslova všechny stehy. Pro lepší názornost jsme náš vzorek prošili jednou barvou a overlockovali jinou nití, abyste pochopili, jak prošití vypadá.

Všechny vnitřní švy vytvoříte tímto způsobem. Výsledkem je naprosto dokonalý strečový steh!

Vnitřní steh a overlockové šití

Je však třeba opracovat nejen vnitřní švy, ale také okraje výrobku, jak to udělat se stehem, který jsme vám ukázali, viz fotografie

Okraj švu, jak se to dělá na rovném šicím stroji

A jak oříznout okraj na běžném stroji? Téměř každý domácí stroj může mít steh, jako je ten, který mám na listu

Steh pro nastavení strojového klikatého stehu s přerušovanou čarou

Nyní si ukážeme tento steh, který se skládá z několika stehů, které potřebujeme k výrobě nejrůznějších lemů

Fotografie ukazuje tento steh, barva nitě vzít pro jasnost kontrastu, takže steh je zvýrazněn na úpletu a jasně viditelné, ale pokud budete mít nit v tónu, budete mít krásný steh pružné a čisté

Tyto lemy mohou být šité buď s otevřeným, nebo uzavřeným lemem

úplety, stroji, janome

Nyní vám ukážeme lemování uzavřeným švem, ale abyste pochopili, jak je to krásné a úhledné, šijeme nití v tónu.

V dnešním světě, i když nejste příznivci pletenin, ale od této látky není úniku, se musíte naučit pracovat i s takovými látkami

READ  Jak šít úplety na jednoduchém šicím stroji

Na fotografii můžete vidět uzavřený lem, který je skvělý na vnitřní i vnější straně švu. Krása švu spočívá v tom, že je velmi pružný a nit se při natahování nezlomí.

Tato technologie může nahradit naše speciální zařízení, overlocky a šicí stroje. Pro úplnější obrázek tohoto švu zbývá už jen vyžehlit šev. Velmi ráda vám toto téma ukážu, vyzývám vás, abyste se nebáli pletenin, naučte se všechny operace svého šicího stroje, šijte pleteniny a nebojte se, bohové nepálí hrnce, trpělivost a práci všech peretrut! Naučte se naše techniky pletení a nezapomeňte používat velmi jemné jehlice! Přeji všem, kteří se pustí do šití pleteného topu, úspěch a aby vše vyšlo!

Další témata, která by vás mohla zajímat Jak pracovat s pleteninami, najdete zde:

Https://www.Youtube.Com/watch?V=4H3T8w_aS34 Jak ušít letní top z úpletu bez vzoru Tričko vlastníma rukama Modelování část 1

Https://www.Youtube.Com/watch?V=S_RIkba7M6w Jak ušít letní top z pleteniny bez vzoru Tričko vlastníma rukama Střih látky část 2

úplety, stroji, janome

Všechno nejlepší, byli jsme s vámi: Paukshte Irina, Nataša a Alexej Yastrebov!

Strojové stehy pro elastické materiály

Výměna jehly. Nyní zvolte správný steh, který zachová pružnost našeho materiálu

Všimněte si klikatého stehu, který by měl být v našem případě co nejmenší

Délka a šířka stehu by neměla být větší než 2 milimetry. Ideálně 1,5 mm, protože při práci s širším stehem s napnutím látky na přední straně uvidíme neuspořádané nitě. Některé stroje mají cikcakový steh. Také skvělá možnost, jen nezapomeňte změnit nastavení délky a šířky.

Trojitý zámkový steh je rovněž považován za pružný

Můžete také šít úplety trojitým stehem. Když to uděláte, stroj udělá dva stehy dopředu a jeden dozadu, takže získáme nejen pružný, ale také velmi pevný steh, takže pokud ho budete muset roztrhnout, budete se bavit

Toto je hotový šev

Jak nejlépe pracovat s úplety??

Nejlepší volbou je overlock. Většina overlocků, které jsou dnes na trhu, jsou overlocky na úplety, speciálně navržené pro práci s elastickým materiálem. Má schopnost se roztáhnout až o 50 % a pod tlakem vnější síly zvětšit svou vlastní délku. Steh se tedy musí těmto metamorfózám přizpůsobit. Overlocky lze overlockovat pomocí overlockového posuvu. Jeho jediným úkolem je měnit napětí tkaniny v určitém čase. Lata se během šití roztáhne a po „uvolnění“ se vrátí do původní velikosti. A šev je upraven.

Aby steh pevně seděl a „nekroutil se“, odborníci vědí. Je třeba maximalizovat parametr napětí. Výstup šicího stroje je opravdu příjemný na pohled. Pokud však změníte velikost tkaniny, nevydrží zatížení a roztrhne se.

Hlavním problémem domácích šicích strojů je, že jsou vybíravé. Nové zařízení má několik možností šití a je vybaveno funkcemi pro přizpůsobení elastického materiálu. Pokud však pracujete na stroji, který je v provozu již mnoho let, tyto funkce nemusí být k dispozici. A drobné poruchy v průběhu času mění „povahu“ zařízení, musíte se tomu přizpůsobit.

Takže stojí za to projít zbytky s nejrůznějšími možnostmi. Na pleteniny je jich vhodných několik a je lepší vyzkoušet je všechny. Věřte, který z nich váš stroj zvládne nejlépe

Věnujte pozornost pevnosti, přizpůsobení švu. Podívejte se na mezery, kde se tvoří, prostudujte jejich množství

Pokud vše ostatní selže, existují pouze dvě možná řešení. Za prvé, můžete zkusit změnu materiálu. Čím vyšší je faktor roztažnosti, tím obtížněji se šije. Změňte zdrojový materiál na hustší. Za druhé jsou dobrým řešením speciální výztužné malty. Kupte si takovou maltu a naneste ji na spoj. Poté postupujte podle pokynů a nechte maltu zcela vsáknout a vyschnout. A začněte šít. Dokončení je rychlé a výsledek je často dokonalý.

úplety, stroji, janome

Jaké problémy mohou nastat

Po všech těchto úpravách je třeba znovu provést zkušební překrytí. Občas se stane, že je šití opět nedokonalé, například s vynechanými stehy. Pak je nutné provést poslední úpravu. Skládá se z následujících položek:

  • Kontrola integrity jehly. Někdy není viditelné žádné poškození, ale při bližším pohledu zjistíte, že hrot je tupý nebo je jehla špatně umístěná. Další možnost. Velikost jehly neodpovídá vláknům a tloušťce látky.
  • Kontrola správného nastavení. Zkontrolujte všechny napínáky, knoflíkové dírky a zjistěte, zda není některá z nití zauzlovaná.
  • Hodnocení výkonu chodidla. Někdy stačí uvolnit tlak a problém zmizí.
READ  Proč bílé boty po vyprání žloutnou

Po tomto testu doporučujeme testovací steh zopakovat. Pokud vše půjde dobře, můžete ušít hlavní část oděvu.

Jehla a nit

Jedním z klíčů k úspěchu je výběr správné jehlice pro pletení. Pro různé typy pletenin se používají dva typy jehel.

  • Jehlice na dresy jsou vhodné pro objemné, hustě pletené úplety.
  • Strečové jehly jsou určeny pro jemné strečové tkaniny: jejich špička je zaoblená, aby nedocházelo k přetrhávání vláken pleteniny. Vyberte si kvalitní příze s hladkým povrchem, polyesterové nebo nylonové nitě. Vždy vyzkoušejte různé jehly a nitě na kousku látky, abyste našli optimální velikost jehly, délku stehu atd. Д.

Jak šít úplety na běžném šicím stroji, proč vynechává stehy, jakou nit potřebujete??

Mnoho začínajících švadlen se obává používat pletací stroj k šití úpletů. Ve srovnání s většinou tkanin jsou totiž pleteniny velmi rozmarné. Nicméně, práce s ní nedává velké potíže, pokud nejprve studovat nuance šití pletených oděvů. Důležitou roli hraje nejen to, jaký šicí stroj se k šití používá, ale také typ jehel, nití, patek. Před prací s tímto materiálem byste se také měli naučit, jak jej šít a co dělat, pokud stroj vynechává stehy.

Pletenina je hotový pletený nebo háčkovaný výrobek s pletenou nebo háčkovanou strukturou, v níž jsou smyčky spojeny dohromady. Ustálený výraz „pletenina“ není zcela správný, t. К. Úplet není tkaný (jako látka), ale vytváří se na pletacím stroji. Pleteninu není obtížné identifikovat. Jednoduše strečová tkanina. Pokud je viditelný vzor knoflíkových dírek, patří látka do této třídy.

V současné době je k dispozici mnoho druhů pletenin: kulirka, patka, interlock, stuha, žerzej, piké, velur, biflex, máslo, strečový úplet atd. Pleteniny nelze snadno zhotovit na běžných šicích strojích. Tkanina je velmi pružná ve všech směrech, nedrží tvar a na okrajích se často kroutí. Mírně nedbalé zpracování může vést k vytahování látky. Zanedbání některých detailů často vede k vynechání stehů.

Jaký druh stehu na těchto vzorech a jak je šít?

Šití úpletů různými stehy, například rovným stehem, klikatým stehem, dvojitým stehem, dvojitým stehem, strečovým stehem. Je dobré to udělat předem ručně. Abyste si zjednodušili výběr typu šití, je třeba si prostudovat, co je který typ šití zač a jaké má vlastnosti. Podrobnosti o uvedených variantách stehů pro šití pletených oděvů jsou uvedeny v následující tabulce:

Mnozí, kteří se pokoušeli šít pleteniny na běžném šicím stroji, si všimli, že stroj často odmítá udělat pěkný a hladký steh. V pleteném stehu se tvoří přeskoky, spodní nit smyčky, a někdy se přeruší. Proč k tomu dochází a jak to lze napravit??

Za prvé. Nejprve pro šití látek z úpletů pomocí speciálního pletacího stroje, který se nazývá plochý šicí stroj nebo stroj na řetízkový steh. Jeho šev na rubové straně je podobný „copánkovému“. Podívejte se na jakékoli tričko vyrobené v továrně a uvidíte, že.

Za druhé se pro šití overlockových švů používá pletený overlock, který má diferenciální (roztahující látku) lištu a řetízkový steh.

A za třetí, k šití úpletů se používají speciální jehly a nitě. Tento poslední bod je pro váš šicí stroj rozhodující, takže se dozvíte, jakou jehlu potřebujete pro pleteniny, jakou nit použít pro kvalitní šití a podíváme se na další faktory, které ovlivňují kvalitu stehu.

Jehlice na pleteniny

Při šití úpletů existuje mnoho příčin, které ovlivňují kvalitu šitého stehu. Jednou z nich je špatná jehla. Obecné jehly, které se nejčastěji používají v šicích strojích, nejsou vhodné pro šití úpletů. Jehla s ostrými hranami může nejen poškodit vazbu pleteniny, ale může být také příčinou příliš malé smyčky v blízkosti očka jehly. A jehla s háčkem přes něj jen přejede, aniž by zachytila horní nit. Výsledkem jsou vynechané stehy.

READ  Proč spodní nit v šicím stroji táhne?

Vyměňte univerzální jehlu za speciální jehlu se zaobleným hrotem určenou pro šití těchto látek. Jehla s tímto hrotem nepropichuje pletená vlákna, ale prochází mezi nimi a vytváří nejlepší podmínky pro tvorbu smyček. Na obalu těchto jehel je označení „Jersy“ a „ball point“ znamená, že jehly mají zaoblený hrot.

Měli byste však vědět, že nákup balení speciálních pletacích jehel ne vždy problém vyřeší, zejména u starších šicích strojů, jako je Podolskaya nebo Chaika. Existuje řada dalších faktorů, které jsou popsány níže.

Toto schéma zobrazuje strečovou vazbu pleteniny. Na povrchu připomíná pletení jehlicemi nebo psacím strojem, odtud název pletenina. „Pružné“ knoflíkové dírky dodávají látkám řadu užitečných vlastností, jako je pružnost, nízká mačkavost atd., ale zároveň způsobují určité potíže při šití na běžných domácích šicích strojích.

Nitě pro pleteniny a jejich napětí

Žádný rovný stroj „nemá rád“ šití úpletů. Pletení pro člunkový šicí stroj je výzva, kterou ne všechny stroje zvládnou. Moderní domácí stroje to však dokážou, pokud je splněno několik požadavků. Jak jste již pochopili, jednou z nich je kvalitní nit a správné napětí nitě.

Šicí nitě musí být tenké, pružné a silné. V podstatě všechny druhy moderních vláken, které jsou k dispozici v oddělení hardwaru, splňují tyto parametry. Přesto byste měli experimentovat a zjistit, který typ nitě je pro váš stroj nejvhodnější.

Samozřejmě musíte „zapomenout“ na dokončování silných nití, a zejména na nitě ze starých babiččiných zásob. Při šití úpletů jsou ideální nitě na velkých kuželových cívkách, ale protože jsou poměrně drahé, používejte nitě na malých cívkách, jako je „Ideal“.

Před šitím úpletů je třeba správně nastavit napětí horní a spodní nitě.

Obvykle by se spodní nit neměla upravovat, ale při šití úpletů je často možné odstranit smyčky nitě v stehu. Pokud se po zatažení za horní nit smyčka dole nezastaví, zkuste povolit napětí spodní nitě.

úplety, stroji, janome

Všimněte si, že pokud budete šít na pletenině, bude steh v jednom směru volnější (obvykle příčně). Tento „efekt“ není možné odstranit napínáním. Jednoduše pleteniny pod vlivem nohy a zubů rkake protáhne, a pak má bývalou formu a uvolnit stehy. Mimochodem, je třeba nastavit také přítlak přítlačné patky.

Abyste tomu předešli, použijte stabilizátory (distanční prvky) včetně předem nastříhaných proužků novin. Pod látku se vloží kousek papíru a poté se opatrně vytáhne ze švu. Mimochodem, to je často tento „záludný“ způsob může eliminovat mezery v stehu v šicím stroji Podolskaya nebo Chaika.

To je ovšem příliš extravagantní metoda. Pokud jste vyměnili jehly a nitě, upravili napětí, ale knoflíkové dírky a přeskoky se stále objevují, je třeba šicí stroj znovu nastavit. Nastavení pleteniny však může provést pouze zkušený řemeslník.

Co je na pletacím overlocku jiného?

Prakticky všechny moderní overlocky pro domácnost jsou pletené overlocky. Hlavní rozdíl mezi pleteným overlockem a běžným overlockem spočívá v tom, že pletený overlock má speciální konstrukci kolejniček (zuby pod přítlačnou patkou). Během práce lať speciálně stlačuje (roztahuje) pleteninu a po tkaní se tkanina opět roztahuje (stahuje). Díky tomu je šev pevný v tahu a vydrží větší zatížení.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS