Jak mazat ventilátor procesoru bez otvoru

Strojní olej k mazání chladiče. Promažte chladič na procesoru.

Pokud váš počítač při chodu chladiče vydává pískavé zvuky, bude možná nutné jej vysát a promazat (případně zcela vyměnit). Chladič můžete promazat doma pomocí improvizovaných prostředků.

Začněte přípravou všech potřebných součástí:

mazat, ventilátor, procesoru, otvoru
 • Tekutina obsahující alkohol (lze použít i vodku). Budete ji potřebovat pro lepší čištění prvků chladiče;
 • K mazání je nejlepší používat strojní olej měkké konzistence. Pokud je příliš viskózní, může se stát, že chladič začne pracovat ještě hůře. Doporučujeme používat speciální olej na komponenty, který je k dostání v každém obchodě s výpočetní technikou;
 • Bavlněné polštářky a tyčinky. Pro jistotu si jich vezměte dostatek, t.К. Doporučené množství se značně liší v závislosti na stupni znečištění;
 • Suchý hadřík nebo ubrousky. V ideálním případě byste měli mít po ruce kapesníky na otírání hardwaru počítače;
 • Vakuum. Nejlépe s nízkým výkonem a/nebo nastavitelností;
 • Tepelná pasta. Výměna termální pasty během tohoto postupu není povinná, ale doporučuje se.

V tomto okamžiku je třeba odpojit počítač od elektrické sítě; pokud máte notebook, vyjměte také baterii. Umístěte skříň do vodorovné polohy, abyste snížili riziko náhodného uvolnění komponent ze základní desky. Odstraňte víko a pokračujte.

Krok 1: počáteční čištění

V této fázi je třeba zajistit, aby všechny komponenty počítače (zejména ventilátory a chladič) byly zbaveny prachu a případné rzi.

V krabici jsem našel pár historických ventilátorů a rozhodl jsem se je rozebrat, abych zjistil, jak fungují. Tyto ventilátory také nebyly nikdy předtím zcela demontovány. Po celou dobu jsem se omezil pouze na odlepení nálepky, vyjmutí zátky a nalití pár kapek oleje na ložisko. Oba tyto ventilátory jsou ze dvou různých zdrojů, jeden 120mm, druhý 80mm. Na skříň systémové jednotky se však připevňují úplně stejně, aby do ní vháněly studený vzduch nebo odváděly teplý vzduch. Na základě těchto příkladů můžete svým fanouškům poskytnout preventivní opatření.

Myslel jsem, že udělám recenzi obou ventilátorů, malý ventilátor je asi 15 let starý, ale později se ukázalo, že jejich konstrukce je téměř stejná. Liší se pouze velikostí a tvarem skříně, oběžného kola a desky motoru. Proto popíšu postup demontáže většího ventilátoru (120mm).

Nejprve odstraňte nálepku, pod kterou se skrývá gumová zátka.

Pomocí šroubováku nebo něčeho ostrého ji vypáčte a vyjměte zástrčku.

Pod zátkou je vidět kovová hřídel oběžného kola, na které je rozdělená bílá plastová pojistná podložka. Pokud je špatně viditelný kvůli starému mazivu, otřete ho vatovým tamponem.

Vložte malý šroubovák do výřezu pojistného kroužku a otočte jím o 90 stupňů, abyste kroužek otevřeli. Pak kroužek vypáčte šroubovákem a sejměte jej z hřídele oběžného kola. Během tohoto procesu může pračka snadno vystřelit a odjet, obvykle na nejhůře přístupné místo, pod stůl, pohovku, podstavec apod.Д.

Po sejmutí pojistného kroužku sejměte z hřídele pryžový kroužek.

Nyní můžeme oběžné kolo bez námahy vyjmout z rámu, v tomto případě je lehce drženo magnety, které jsou zabudovány v těle oběžného kola.

Odstraňte další gumový kroužek ze základny hřídele oběžného kola.

V tomto okamžiku můžeme říci, že demontáž je dokončena. Odstraňte prach a staré mazivo.

Pečlivě očistěte mosaznou vložku motoru od nečistot a starého maziva. Pokud chcete, můžete desku s vinutím motoru sundat, ale není to pro čištění a mazání povinné. V mém případě šla na obou ventilátorech snadno sundat, ale pod deskou jsem našel stopy lepidla. Takže ji možná nebudete moci tak snadno odstranit.

Znovu sestavte v opačném pořadí. Gumové kroužky na spodní a horní straně.

K umístění pojistného kroužku najednou lze snadno použít pinzetu.

Pokud máte silně opotřebovaný ventilátor (hluk, chrastění, drnčení při provozu), je lepší jej okamžitě vyměnit za nový. V opačném případě namažte hřídel oběžného kola hustým mazivem (tukem apod.).Д.) před montáží na motor. V mém případě je tento ventilátor relativně nový, takže jsem ho smontoval a pak namazal motorovým olejem, protože je tekutý a vždy vyplní všechny trhliny.

Jehlou přivádíme olej ke kroužkům a hřídeli oběžného kola, k čemuž je nezbytná injekční stříkačka. Oběžné kolo můžete pravidelně otáčet rukama, aby mohl olej snáze pronikat do ventilátoru. Není nutné lít mnoho oleje (stačí 3-5 kapek), protože všechen přebytečný se vždy najde díra a v důsledku toho se bude shromažďovat prach a růst mech nebo být rozptýlen z lopatek na všech systémových jednotkách. Samozřejmě záleží na velikosti ventilátoru, větší ventilátory potřebují více tuku a menší méně.

Čím můžete doma namazat chladicí box

Pokud zadáte do vyhledávače v jakémkoli prohlížeči tuto otázku, zobrazí se vám obrovské množství výsledků. Většině z nich se nedá věřit, protože odpovědi nejsou podloženy fakty, ale vycházejí z osobních zkušeností. Experimentování s mazivy však může vést nejen k selhání ventilátoru, ale i dalších součástí.

Hlavní součástí každého chladiče je ložisko. Ta se dodává ve dvou verzích: posuvná, torzní a s kloubem. Každé z nich vyžaduje jiný typ maziva.

Většina moderních notebooků používá kluzná ložiska, proto je třeba používat vhodné mazivo. Kromě toho musí splňovat určité požadavky:

 • Viskozita by měla být vhodná pro vysoké rychlosti. Nejlépe se v tomto ohledu osvědčuje tekutý produkt.
 • Měly by obsahovat různé dispergátory, např. PTFE. Jsou nezbytné pro rychlejší spuštění ložiska.
 • Nemají nepříznivý vliv na ostatní části chladiče.
 • Látka musí být schopna proniknout bez překážek.
 • Jednou z hlavních vlastností je vysoká přilnavost. V opačném případě z chladiče jednoduše vyteče.
mazat, ventilátor, procesoru, otvoru

Odkaz. Tyto hodnoty platí i pro druhou variantu ložiska. Nejdůležitější je, aby zvolený olej byl poddajnější.

READ  Myčky nádobí zanechávají na nádobí bílé zbytky

Následující produkty splňují všechna kritéria:

 • Automobilový olej. Mělo by být „syntetický“.
 • Speciální olej pro šicí stroje, zastřihovače, strojky na stříhání vlasů a další elektrické nářadí. Obvykle jsou dodávány s výrobkem.
 • Silikonové mazivo. Vhodný pro mazání dveřních zámků, převodovek a dalších zařízení.
 • Specializované mazivo určené pro péči o chladiče.

Jak si vybrat olej

Běžní uživatelé, kteří se s počítači nesetkávají denně, dají přednost normálnímu oleji. Navíc mnoho počítačových profesionálů dělá právě to. Je však důležité vědět, který olej zvolit:

Každý z nich lze použít bez obav z poškození počítače. Přístroj se nesmí mazat rostlinným nebo olivovým olejem. Všechno se na něj přilepí a celý systém se rozpadne.

Mohu použít WD-40?

Tato možnost mazání je vhodná pro povrchy a díly, které se pohybují jen zřídka. Používá se například k ošetření dveřních závěsů. Ventilátor může dosáhnout až 5 000 otáček za minutu. Tato možnost mazání vysavače doma tedy nepřipadá v úvahu.

Jak demontovat chladiče

Vše začíná rozebráním systémové jednotky a samotného chladiče počítače nebo notebooku. Musíte se dostat do bodu promazání. V závislosti na typu a konstrukci součástí se postup demontáže liší.

Konvenční ventilátor

Pro přístup k ventilátoru je nutné demontovat systémovou jednotku. To je poměrně jednoduché:

 • Nejprve odšroubujte šrouby, které drží boční panel jednotky. Pak lze tuto část snadno odstranit.
 • Podle toho, který ventilátor potřebujete, vyšroubujte šrouby na zadním krytu nebo uvnitř jednotky.
 • Jakmile je ventilátor na stole, lze jej namazat.
 • Uprostřed je nálepka. Je třeba ji opatrně odstranit.
 • Za zátkou se nachází gumová zátka, kterou lze odstranit lehkým poklepáním nožem. Zde se nachází mazané ložisko.

Po zpracování ventilátoru se gumové těsnění vrátí na místo a zalepí se nálepkou. Možnost mazání však není vždy k dispozici.

Ventilátor není oddělitelný

Podle názvu se jedná o nezničitelné zařízení. Někteří řemeslníci se o to pokoušejí silou, ale častěji to končí neúspěchem. Tento typ je lepší nedemontovat kvůli mazání, ale použít jiný způsob:

Někdy se můžete setkat s některými verzemi pevných ventilátorů, které lze snadno demontovat pomocí plochého šroubováku. Záleží tedy na modelu. Pokud si však nejste jisti, že jej lze snadno rozebrat, raději to nedělejte. Nerozebraný chladič lze mazat i bez demontáže.

Varování ! Při vytváření otvorů buďte velmi opatrní! Jakýkoli nesprávný pohyb poškodí cívku nebo IC a způsobí poškození a poruchu!

Chladič procesoru

Ventilátor procesoru lze nejsnáze najít v systémové jednotce a obvykle je jako jediný namontován na základní desce. K demontáži budete potřebovat šroubovák, kterým vyšroubujete šrouby. Postup operací je následující:

Po vyjmutí chladiče jej lze očistit od prachu. Použijte hůlky na uši a alkohol. Tepelnou pastu můžete nanést také na místa, kde se jednotka a procesor vzájemně dotýkají.

Jako upevňovací prvky se často používají plastové západky. Záleží na modelu procesoru a jeho chlazení. Mazání se provádí standardním způsobem, vyjmutím zátky.

Ventilátor grafické karty

Vyjměte ventilátor grafické karty a promažte jej. Na grafické desce se často nacházejí svorky, které slouží k upevnění chladiče. Ty se musí zatlačit ručně nebo pinzetou. Vhodné jsou také kleště. Po vyjmutí se chladič oddělí od grafické karty.

Napájení

Proces demontáže chladiče z napájecího zdroje může nějakou dobu trvat. Nejprve se vyndá samotná jednotka. Chcete-li jej vyjmout, odšroubujte šrouby na zadní straně systémové jednotky. Odstranění hardwaru však nestačí.

Na zadní straně napájecího zdroje jsou čtyři šrouby, které je také třeba vyšroubovat, abyste se dostali k jednotce. Pokud byly vodiče připojeny, jsou odpojeny, ale nutně si zapamatujte jejich umístění.

Laptop

Chcete-li odstranit chladič na notebooku, musíte provést několik jednoduchých kroků. Začněte sejmutím víka, odšroubováním všech šroubů ze zadního panelu. Poté najděte chladič, který vás zajímá. V závislosti na modelu jsou ventilátory tak či onak odstraněny. Ve většině případů však stačí šrouby vyšroubovat šroubovákem.

Problém může nastat pouze s odstraněním krytu, protože všechny modely mají odlišný postup. U některých modelů stačí odšroubovat kryt na zadní straně a některé je nutné téměř úplně rozebrat.

Jak namazat chladič počítače, pokud je hlučný nebo zaseknutý?

Zvýšená hlučnost a přehřívání systémové jednotky jsou příznaky vadných chladicích ventilátorů. Uvnitř počítače jsou na chladičích procesoru, grafické karty, uvnitř zdroje napájení a na stěnách počítačové skříně.

Teplo a hluk jsou způsobeny opotřebením ložisek. Mazivo, které tvoří speciální olejový film, se znečistí nebo odpaří a tření mezi kuličkami se zvýší. V tomto článku vám řeknu, jak namazat chladič počítače a jak ho rozebrat.

Jak vybrat chladicí mazivo?

Pro chladiče je nutné použít inertní silikon-organické mazivo, tj. Silikonové mazivo nebo směs silikonu a teflonu.

Nejlepší možností je použít silikonové mazivo od výrobce. Vydrží asi 4-5 let a pak vyschne.

Pokud takové mazivo není k dispozici, můžete použít Lithol-24. Jedná se o žáruvzdorné mazivo, které se nebojí tepla.

Třetí možností je tuk. Princip je stejný.

Syntetický nebo polosyntetický strojní olej vytváří povrchový film při jakékoli teplotě. Výsledkem je nižší hlučnost a téměř žádné opotřebení. Motoristé mají obvykle v garáži zbytky jídla. Nejlépe se však používá společně s přípravkem Lithol-24.

WD-40, vhodný k mazání nedemontovaných chladičů. Hadici připojenou k lahvi s rozprašovačem lze snadno zasunout do mezery mezi krytem a oběžným kolem. Dodržujte následující pravidla:

 • Trubičku zasuňte co nejhlouběji, aby mazivo (alespoň částečně) proniklo do ložisek a nerozstřikovalo se po celé mezeře.
 • Při zasouvání do mezery mezi oběžným kolem a skříní nepoužívejte nadměrnou sílu, aby nedošlo k poškození součástí.
 • Pokud po výše uvedeném postupu přetrvávají problémy (hluk, „klín“), opakujte postup.
READ  Jak vyměnit ventilátor v koupelně

Jaké mazání není povoleno?

Nepoužívejte živočišný nebo rostlinný olej: olivový, slunečnicový, konopný atd. Ztvrdne a zachytí se na něm nečistoty, které způsobí poškození ventilátoru.

Jak demontovat nedemontovaný chladič procesoru?

Zvýšený akustický hluk vycházející ze systémové jednotky počítače obvykle souvisí s poruchou ventilátorů (chladičů) chladících procesor, grafické karty nebo instalovaných v šasi systémové jednotky. Hluk se nejprve objeví při zapnutí počítače a po několika minutách zmizí.

mazat, ventilátor, procesoru, otvoru

Hluk zmizí, jakmile se mazivo na hřídeli rotoru zahřeje, stane se tekutějším a pronikne do ložiska. Časem se však hluk stane trvalým, protože se spotřebuje všechno mazivo.

Pokud se hluk objeví, je nutné promazat ložisko chladiče, jinak se opotřebuje a budete muset chladič vyměnit za nový.

Ložiska chladiče by měla být mazána strojním olejem. Vyzkoušením různých maziv jsem metodou pokusů a omylů zjistil, že nejlepším typem maziva pro ložiska chladičů je mazivo z výroby nebo mazivo s vlastní konzistencí. Pokud není k dispozici žádný olej, postačí několik kapek motorového oleje z měrky automobilového motoru.

Mazání valivých (kuličkových) a kluzných ložisek chladiče není vždy úspěšné, pokud je hluk způsoben fyzickým opotřebením hřídele, náboje, pouzdra a kuliček. V tomto případě můžete dosáhnout pozitivního výsledku pouze na krátkou dobu.

Pokud je chladič hlučný nebo se pomalu otáčí (mimochodem, jedna z příčin pomalého výkonu počítače a obecně visí kvůli přehřívání procesoru) kvůli vysychání nebo zanedbanému mazání, pak nové mazivo prodlouží životnost chladiče nejméně dvakrát.

Jak rozebrat chladič počítače

Chladiče používané pro chlazení procesoru, zdroje a grafické karty mají stejnou konstrukci. Liší se pouze způsobem montáže, rozměry a výkonem. Proto by měly být všechny chladiče instalované v počítači rozebrány a promazány stejnou technikou.

Aby bylo možné chladič promazat, je nutné jej vyjmout z chladiče a demontovat. Mazání chladiče není možné provést bez jeho demontáže, protože přístupová strana k mazacímu místu je obvykle přitlačena k chladiči.

Chladič je k chladiči procesoru často připojen pomocí západek, které nejsou na první pohled patrné.

Jeden z běžných způsobů montáže chladiče na chladič procesoru naleznete v části „Jak vyjmout chladič z chladiče procesoru„.

Chcete-li chladič rozebrat kvůli mazání, musíte opatrně odlepit štítek připevněný lepivou vrstvou ze strany, ke které se připojují vodiče. Pomalu ji odstraňte, aby se nepoškodila.

Některé chladiče jsou vybaveny gumovou zátkou. Chcete-li ji vyjmout, vypáčte ji pod okrajem ostrým nástrojem a vytáhněte ji. Je to snadné, protože zástrčka se jednoduše pevně zasune.

Oběžné kolo je v tělese chladiče upevněno plochou plastovou dělenou podložkou v drážce nápravy. Pro vyjmutí oběžného kola za účelem mazání ložiska je nutné tuto podložku sejmout.

Podložku je třeba sejmout velmi opatrně pomocí dvou nástrojů. Řez není okem viditelný a je třeba lehkým tlakem pohybovat jehlou v kruhu podložky, dokud nezachytíte místo řezu. Pomocí malého šroubováku přitlačte podložku v blízkosti místa řezu na jedné straně a šídlem nebo jehlou ji vypáčte pod druhou stranou místa řezu a vyjměte podložku z drážky po celém obvodu.

Musíte dávat pozor, abyste podložku nezničili nebo neztratili. Někdy odletí a trvá dlouho, než ho najdete. Bez této podložky nebude chladič fungovat, protože oběžné kolo nebude upevněno.

Odstraňte gumový kroužek a vyjměte oběžné kolo. Odstraňte další gumový kroužek z jeho osy.

Pokud je chladič v provozu delší dobu, mohou být pryžové kroužky zcela opotřebované a v místě jejich nasazení zůstávají pouze zbytky opotřebení.

Bohužel tyto pryžové kroužky nejsou k dispozici jako náhradní díly a bez nich může i mazané ložisko chladiče vydávat hluk v důsledku podélné nesouososti hřídele oběžného kola během provozu. Pokud jsou tam staré chladiče, můžete z nich zkusit vyjmout kroužek, možná jsou ještě neporušené.

Obvykle se nejvíce opotřebovává gumový kroužek u přídržné podložky, protože je při provozu chladiče pod plným tlakem.

Pokud v chladiči zůstal kroužek, je třeba jej při opětovné montáži chladiče nasadit na hřídel oběžného kola před pojistnou podložku. V takovém případě je možné, že chladič poběží tiše.

Jinak se budete muset smířit s hlukem nebo vyměnit chladič za nový.

Jak vyměnit chladič, včetně nestandardních, o přepracování konektoru pro připojení napájení a barevném značení vodičů je podrobně popsáno v článku „Jak vyměnit chladič procesoru, grafické karty, počítačového zdroje“.

Jak namazat chladič

Před nanesením grafitového maziva na chladicí plochy ložisek byste měli hadříkem navlhčeným libovolným rozpouštědlem odstranit staré mazivo a produkt opotřebení ložiska, zejména opatrně z otvoru ložiskového pouzdra. Na všechny třecí části ložiska chladiče naneste tenkou vrstvu čerstvého grafitového maziva a chladič znovu sestavte v opačném pořadí.

Pokud je štítek potrhaný nebo nedrží, je pravděpodobné, že se na povrch krytu chladiče dostala mastnota. Odstraňte tuk pomocí rozpouštědla. Pokud je štítek roztržený nebo nálepka již není lepivá, lze místo ní použít pásku, která chrání ložisko před prachem.

Aplikace vlastního grafitového maziva na opotřebované ložiskové plochy v kombinaci se syntetickým strojním olejem a grafitem zajistí dlouhou životnost chladiče bez nutnosti výměny nebo údržby.

Výroba vlastního grafitového maziva do chladiče

Pro výrobu grafitového maziva vezměte několik kapek syntetického oleje a přidejte grafitový prášek. Důkladně promíchejte, dokud nevznikne homogenní směs. Mělo by vzniknout grafitové mazivo husté konzistence.

Grafit pro výrobu chladicího maziva lze získat broušením obyčejného tužkového olova o jemný smirkový papír nebo kartáčky ze sběrného motoru. Některé kartáčky jsou vyrobeny ze směsi grafitu a uhlíku. Pokud si tedy nejste jisti, zda je štětec grafitový, je lepší takový štětec nepoužívat. Nejlepší je samozřejmě používat průmyslově vyráběné grafitové mazivo.

Jak vyrobit plastovou podložku s drážkou Kde sehnat náhradní gumový kroužek

Obdržel jsem e-mail od Vasilije, návštěvníka těchto webových stránek, který se podělil o své zkušenosti s opravou chladičů. Líbila se mi jeho rada, myslím, že bude užitečná pro mnoho lidí, kteří musí opravit chladič.

Jak mazat ventilátor?

A nyní přejdeme k praktické části, kde vám řeknu, jak promazat ventilátor systémové jednotky, aniž byste poškodili počítač a sebe.

READ  Jak smažit brambory na elektrické varné desce

Prvním a nejdůležitějším pravidlem při práci na mazání ventilátorů počítače je odpojení systémové jednotky od napětí. Odpojte napájecí kabel od systémové jednotky

Při pohledu na systémovou jednotku zepředu bude mnohem pohodlnější, když z ní odstraníte všechny kabely a položíte ji na rovný povrch na pravou stranu. Vyšroubujte 2 šrouby upevňující boční kryt systémové jednotky. Na obrázku níže jsou označeny šipkami. Odstraňte kryt jeho odsunutím od předního panelu.

 • Odpojte všechny napájecí kabely od zařízení (pevný disk, disková jednotka, základní deska, grafická karta). Na základní desce nelze napájecí kabely odpojit, pokud nezatlačíte na západku. Vytáhněte kabely opatrně, abyste nepoškodili jednotky. Všechny odpojitelné vodiče jsou na fotografii níže označeny šipkami.
 • Nyní můžete vyjmout šrouby, kterými je napájecí zdroj připevněn k systémové jednotce. Obvykle jsou 4 a nacházejí se v oblasti připojení napájecího kabelu. Umístění těchto šroubů je znázorněno na obrázku níže.

Zasuňte napájecí zdroj do systémové jednotky, přidržte jej rukou a poté jej opatrně vyjměte ze skříně systému. Položte napájecí zdroj počítače na stůl, abyste jej mohli dále rozebrat

 • Chcete-li získat přístup k ventilátoru, který je příčinou hlučnosti počítače, musíte sejmout kryt. Na místě je držen čtyřmi šrouby, které jsou znázorněny níže. Odšroubujte je.
 • Dále je třeba odšroubovat samotný ventilátor, který způsobuje hluk. Je připevněn čtyřmi šrouby. Tyto šrouby se šroubují přímo do ventilátoru. Odšroubujte je a vyjměte ventilátor. Může být připájen k desce nebo může být připojen k desce pomocí speciálního konektoru. Ten lze pro usnadnění dalšího postupu odpojit, ale nezapomeňte jej poté znovu připojit. Vyjmutý ventilátor umístěte nálepkou směrem nahoru.
 • Opatrně odlepte nálepku. Obvykle se snadno sundává. Stačí ji odloupnout do poloviny. V mém případě byl ventilátor velmi starý a nálepka byla papírová. Ventilátory se nyní vyrábějí s polymerovou nálepkou, kterou lze snadno odlepit a nalepit zpět. Jeho úkolem je držet zástrčku.

Čtěte více : Jak zkontrolovat chybu na flash disku a opravit ji? Video

 • Vyjměte těsnicí zátku. Můžete ji uvolnit něčím ostrým, například šídlem nebo šroubovákem, nebo v nouzi můžete použít ohnutou kancelářskou sponku. Ve většině případů je tato zátka gumová, ale někdy je plastová a v některých případech tam nemusí být vůbec. Do středu zátky vyvrtejte nebo vyražte malý otvor.
 • Nyní můžete ventilátor trochu namazat, nejlépe silikonovým mazivem. Já používám WD-40, ale když ho tam stříkáte, buďte opatrní. Lepší je použít stříkačku nebo mazací pistoli. Je to mnohem úhlednější a mazivo nestříká na ventilátor. Pokud se kolem zátky objeví přebytečné mazivo, setřete ho kapesníkem nebo toaletním papírem.

Mazání ventilátoru mazivem

 • Utěsněte otvor zátkou. Nalepte samolepku. Pokud ji zkazíte, můžete si na ni ustřihnout kousek pásky. Znovu sestavte v opačném pořadí. Ventilátor do zdroje, kryt do zdroje, zdroj do systémové jednotky.
 • Připojte konektory napájení k základní desce a zařízením v systémové jednotce.

Připojení napájecích přípojek k zařízením systémové jednotky

Kromě ventilátoru v napájecím zdroji můžete mít ventilátory i na skříni systémové jednotky. Mazání probíhá stejně. Odšroubovány ze sedadel a namazány. Hluk v systémové jednotce by nyní měl být na normální úrovni.

Jak vybrat mazivo

Je zřejmé, že chladič na grafické kartě nebo jiném komponentu můžete mazat pouze správnými látkami. První věc, která vás napadne, je ropa. Málokdo by k tomuto účelu použil kuchyňský olej, ale je třeba zdůraznit, že není vhodný, protože zcela zničí váš ventilátor. Použití speciálních olejů pro mazání.

 • Strojní oleje. Syntetické a polosyntetické.
 • Oleje pro elektrická zařízení a šicí stroje, stříhací stroje.
 • Maziva pro ložiska.
 • Speciální silikonová maziva speciálně vyvinutá pro PC.

Existují i jiné látky, které lze teoreticky použít jako mazivo. Lithol, solidol, ale mají tendenci houstnout, což je pro chladič zjevně nevhodné. Podobné výrobky se používají k mazání zařízení, která nejsou často poháněna, jako jsou dveřní závěsy. Chladič se naopak otáčí často a ve vysokých otáčkách.

Důležité! Na fórech se občas dočtete, že grafitové mazivo je k tomu vhodné. To není správné, protože je určen pro mechanismy se středním zatížením a také vede elektrický proud, což může způsobit zkrat.

Mazání ventilátorů

Ventilátory mohou být hlučné i po vyčištění. Příčinou je obvykle nedostatečné mazání nebo opotřebení. Pokud chcete, můžete komponenty ihned vyměnit za nové, ale přesto je dobré ventilátory nejprve promazat. Postup by se měl opakovat přibližně jednou ročně.

Chcete-li tento problém vyřešit, odpojte od počítače napájecí a další kabely a odstraňte boční kryt odšroubováním dvou nebo tří šroubů na straně zadního panelu. Pečlivě prohlédněte vnitřek systémové jednotky a zkontrolujte, zda jsou všechny potřebné spojovací prvky na svém místě a zda jsou bezpečně upevněny. Je třeba najít a namontovat chybějící šrouby a dotáhnout ty, které tam jsou.

Někdy je hluk způsoben uvolněnými součástmi skříně nebo vnitřními součástmi. Otáčení ventilátorů a pohonů pak způsobuje chrastivý zvuk. Výsledkem je nepříjemný vibrační nebo chrastivý zvuk.

Vrstva prachu na horkých komponentách počítače navíc brání jejich chlazení, čímž se zvyšuje celková teplota uvnitř skříně. Ventilátor se začne otáčet rychleji, a proto se bzučení začne zesilovat.

Další řemesla: Jak vyrobit dárek k narozeninám pro tátu. Ikony fotografií

Pokud si nejste jisti svými schopnostmi a znalostmi, můžete se obejít bez odpojování příslušenství a místo toho sejmout kryt a vyfoukat chladiče a otvory krytu stlačeným vzduchem.

Další možnou příčinou hluku jsou vibrace skříně počítače. V tomto případě je vhodné zkontrolovat a dotáhnout vnitřní i vnější upevňovací prvky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS