Jak mýt nádobí v myčce Bosch

Jak správně naplnit myčku nádobí: Pravidla pro obsluhu myčky nádobí

Správné uspořádání nádobí v otvorech stroje není obtížné, zejména proto, že se často liší tvarem a vzhledem. Po několika praních také zjistíte, které výrobky perou hůře a proč. V zásadě lze postupovat podle následujících pokynů:

 • Desky. Doporučuje se umístit je směrem ke středu spotřebiče v dolní části, mírně nakloněné směrem dopředu. Výrobky se nesmí vzájemně dotýkat, protože by to zablokovalo průtok vody.
 • Šálky, misky a sklenice. Všechny malé, ale hluboké desky by měly být umístěny v horní části stroje, a to buď vzhůru nohama, nebo alespoň silně nakloněné.
 • Plastové. Je také dobré je naskládat do horní části bez ohledu na jejich velikost. Vzhledem k tomu, že topné těleso je téměř vždy na dně, je riziko deformace teplotně náročných výrobků minimální.
 • Hrnce, hrnce a pánve by měly ležet na spodní úrovni. Optimální poloha je směrem nahoru nebo pod strmým úhlem.
 • Příbory by se měly ukládat pouze do zásobníku k tomu určeného. Všechno nádobí položte uchy směrem dolů, aby se nedotýkalo a neslepovalo. Příliš dlouhé předměty (špachtle, obracečky, kleště) musí být ve velkých přihrádkách umístěny pod úhlem, jinak budou blokovat ostřikovací ramena.

Předměty, jako jsou prkénka na krájení, by se měly vždy mýt ručně. Jejich povrch se může vlivem tepla oprýskat nebo popraskat.

Všechny velké předměty se ukládají do hlavního úložného prostoru. Myjte je odděleně od choulostivého skla a plastů. Protože kuchyňské nádobí, jako jsou hrnce, pánve, tácy a pánve na smažení, se nejlépe myje při vysokých teplotách, lze je mýt intenzivněji než jiné druhy potravin.

Naběračky, špachtle a podobné náčiní lze také vkládat do myčky nádobí nebo do koše či horního zásobníku.

Co dělat s naběračkami, škrabkami a prkénky na krájení? Pokud nejsou vyrobeny ze dřeva nebo plastu, lze je prát v pračce. Plastové předměty lze umístit na horní část, desky na boční strany jednoho z podnosů. Krájecí desky je nejlepší mýt ručně. Naběračky a sběrače by měly být umístěny vodorovně.

Proč dávat všechno na své místo?

Vnitřní prostor myček Electrolux, Hotpotent-Ariston, Midea, Hans a dalších je rozdělen do několika zón pro konkrétní nádobí. Všechny se perou v horké filtrované vodě se saponátem. Choulostivé nádobí je nejlepší mýt zvlášť. Existuje pro ně šetrný cyklus. V návodu k použití každého stroje jsou uvedeny dostupné režimy.

nádobí, bosch

Velké předměty se ukládají do spodního koše a malé předměty do horního koše. Příbory s malým průměrem by měly být umístěny uprostřed a příbory s velkým průměrem na okrajích. Vše musí být stabilní, jinak by se mohlo převrhnout. Vysoké předměty nesmí bránit otáčení vahadla. Příbory by měly být uloženy kompaktně, ale ne příliš úzce, aby voda mohla volně odtékat do všech rohů.

Kam umístit různé talíře a mísy

Větší talíře musí být umístěny na okrajích spodního koše směrem ke středu koše; menší talíře a podšálky musí být umístěny blíže ke středu spodního koše. Mezi řadami je umístěno několik prken a je zde také prostor pro plastová víka. Na horní patro lze umístit různé mísy, misky a víka od nádob. Vše leží na ostatních položkách nebo je poskládáno šikmo.

Naložte a umístěte šálky, sklenice a poháry

Horní patro je určeno speciálně pro tyto položky. Pro lepší odtok vody obraťte sklenice, poháry a hrnky dnem vzhůru a postavte je do nakloněné polohy. Mohou být umístěny blízko sebe nebo v několika řadách.

Jak ukládat příbory

Většina moderních a drahých automatických myček má třetí úroveň pro příbory. Umísťují se tak, jak je popsáno v pokynech. Většina modelů je vybavena speciálním košem. Pokud je koš otevřený, příbory se promíchají, aby se nehromadily jeden na druhém. Pokud je nahoře stojan, vložte vidličky a lžíce do jednotlivých nádob a dbejte na to, aby rukojeti směřovaly dolů a nože byly ostrým koncem nahoru. Pokud tyto předměty nestačí, lze koš vynechat a vše uložit na polici v horním prostoru.

READ  Mohu špejle mýt v myčce na nádobí?

Plastové kontejnery

Tyto předměty by měly být umístěny šikmo nahoře. Plast je lehký materiál, takže se plastové nádoby mohou pod tlakem vody převrátit a nevypláchnout se. Pro zajištění použijte speciální držáky nebo umístěte nádobí na horní část police. Ty se vejdou pod stojan na šálky a zabrání jejich převrácení.

Krájecí desky

Všechny značky myček nádobí včetně Electroluxu myjí plastová a skleněná krájecí prkénka. Měly by být umístěny na boku, jinak by blokovaly průtok vody a bránily mytí ostatního nádobí. Před vložením desek do dřezu se ujistěte, že neobsahují maso ani jiná potravinová vlákna.

Princip nakládání pánví, kastrolů a dalšího kuchyňského náčiní

Objemné hrnce a pánve se dobře myjí ze všech stran v dolním koši, ale naběračky a mělké pánve je vhodné vkládat do horní úrovně. Velké hrnce a pánve se ukládají tak, že se naskládají na spodní patro, nebo se mohou položit bokem na horní část koše s příbory. Umístěte pánve svisle, aby nezabíraly příliš mnoho místa a nebránily ostatním nádobám v přístupu k vodě, nebo je položte naplocho, ale předtím na sebe naskládejte kolíky. Nepokládejte na ně nepřilnavé povlaky, jinak by se povrch poškrábal. Myčka o průměru 60 cm umožňuje mytí 4 pánví najednou, pokud jsou rozložené; užší myčka (45 cm) jich tolik nepojme. Plnohodnotná myčka je však pro většinu nádobí příliš malá a pojme pouze 1 víko.

Pečicí formy a plechy

Pokud jsou tácy a formy velké, je třeba je umývat odděleně. Není možné je postavit do svislé polohy, a pokud ano, voda z nich nemůže vystříknout. Menší jsou umístěny blíže k zadní části spotřebiče nebo na boku. Široké strany formulářů jsou umístěny vzadu ve stojící poloze. Při mytí malého množství nádobí se kolíčky sklápějí.

Pozor. Křehké

Tenké a choulostivé sklenice a poháry jsou vybaveny speciálním příslušenstvím. Stojanem, který pojme 4 nebo 8 kusů v závislosti na modelu myčky. Svítidlo se prodává samostatně.

Pokud není k dispozici, vkládá se choulostivé nádobí do horního koše bokem, přičemž nožičky se opírají o stojan na šálky. Nedovolte jim, aby se vzájemně dotýkali. Standardní myčka nádobí pojme 4-5 sklenic. Na čepy lze připevnit další 2 skla. Sklenice z tenkého skla se myjí na šetrný cyklus při nízké teplotě.

Pokyny pro péči a údržbu myčky nádobí

Z bezpečnostních důvodů se myčky nedotýkejte mokrýma rukama, jinak hrozí úraz elektrickým proudem. Pro zajištění bezproblémového provozu nepoužívejte k připojení napájení prodlužovací kabel. Je lepší vést pro zastřihovač samostatné kabelové vedení z rozvodné desky.

Abyste zajistili dlouhou a uspokojivou životnost stroje, dodržujte při jeho používání následující body:

 • Pravidelně kontrolujte hladinu pracího prostředku, soli a leštidla a podle potřeby je doplňujte;
 • Pravidelně čistěte vypouštěcí filtr, abyste odstranili nečistoty, a udržujte stříkací trysky čisté;
 • Umístěte nádobí do varného prostoru tak, abyste zajistili jeho co nejúčinnější umytí;
 • Nevkládejte do skříně talíře a pánve s hrubými tekutinami a připálenými potravinami.

Myčku nádobí může připravit k použití kdokoli. Nejsou k tomu potřeba žádné speciální znalosti ani dovednosti. Stačí postupovat podle jednoduchých pokynů v této brožuře.

Vestavná myčka Bosch SPV40E30RU. Recenze

Mytí nádobí nesnáším už od dětství. A v průběhu let se nechuť k tomuto podnikání jen zvýšila. Stále si vzpomínám na ty války s manželem: „Ne, ty.!“, „Ne, ty jdi napřed!“ na otázku, kdo dnes myje nádobí?

Další možnosti

Mnoho výrobců zavádí ke standardním režimům další možnosti:

 • Poloviční zatížení. Když vám dojde nádobí na plnou náplň, tato možnost pomáhá minimalizovat spotřebu mycího prostředku a vody.
 • Rychlost Vario. Zkracuje časy programů o 20-60 %. Záleží na režimu. Pro dosažení stejných výsledků jako bez této možnosti však stroj zvyšuje spotřebu elektrické energie a vody.
 • Intenzivní zóna. Zde probíhá proces ve vysokorychlostním režimu. Je umístěn ve spodním koši, zatímco horní koš bude dělat vše standardně. Takto můžete současně mýt nepříliš zašpiněné nádobí v horním koši a velmi zašpiněné hrnce a pánve v koši spodním.
 • Časovač. Umožňuje odložit proces praní o 1-24 hodin.
 • Hygienické mytí. Je ideální pro čištění kojeneckých lahví, protože je vyžadována vysoká úroveň čistoty. Při posledním cyklu se teplota vody zvýší, aby nádobí bylo co nejhygieničtější.
READ  Lze litinové předměty mýt v myčce nádobí?

Tyto možnosti nemusí být použity v každém programu. Více informací naleznete v návodech pro spotřebiče Hotpoint Ariston (Ariston), Bosh (Bosch) CW, SPV DX R, Super Silence, Silence Plus, SP, Electrolux a další.

Příprava na první použití

Výrobci vyžadují, a je to uvedeno v návodu k použití, aby byl stroj před prvním spuštěním vyzkoušen v klidovém režimu, tj. Bez nádobí. Oplach odstraňuje drobné nečistoty a zbytky mastnoty a ukazuje, jak mechanismus funguje.

nádobí, bosch

Během zkušebního provozu můžete zjistit, zda se voda ohřívá a jak rychle opouští mycí prostor. Uživatel může také zjistit chyby v instalaci: žádné skřípnuté kabely nebo hadice, žádné netěsnosti na přípojkách.

Test se provádí podle mycího programu, ale bez nádobí. Režim, který určuje konkrétní ošetření a prací cyklus, můžete zvolit stisknutím tlačítka nebo kombinací kláves uvedenou v návodu. Před prvním praním počkejte, až pračka po úspěšném dokončení cyklu máchání vychladne, ale s plnou náplní.

Příklad přípravy na první zkušební provoz na příkladu vestavěného modelu Flavia:

Pokud jsou přípravy správné, stroj se automaticky zapne při zavření dveří. První praní by mělo být pod dohledem, aby bylo zajištěno, že je pračka v dobrém provozním stavu, a aby se předešlo problémům způsobeným například nesprávným naložením.

Po skončení cyklu počkejte 10-12 minut, aby nádobí a vnitřní části myčky se sušičkou vychladly. Poté nádobí vyjměte a pečlivě je zkontrolujte, abyste se ujistili o kvalitě mytí.

nádobí, bosch

Pokud jsou na nádobí stopy jídla, byl zvolen špatný režim. Příště bude potřeba delší program. Bílé šmouhy jsou známkou toho, že oplachovací prostředek nepůsobí správně; buď zvyšte dávkování, nebo zvolte kvalitnější výrobek.

Jak vložit nádobí

Abyste zajistili odstranění mastnoty a nečistot z nádobí, doporučujeme je správně vložit:

 • Velké, silně znečištěné nádobí, jako jsou hrnce, naběračky a pánve, se ukládá do spodní části;
 • Skleněné nádobí a choulostivé předměty, jako jsou sklenice, šálky a talíře, jsou umístěny v horní části;
 • Koš na příbory se používá k určenému účelu. Jsou do něj umístěny vidličky, nože a lžíce.

Nádobí neukládejte na sebe. K tomu jsou určeny speciální oddíly. Šálky jsou vždy umístěny dnem vzhůru.

Jak správně naplnit myčku nádobí

Doba trvání programu u některých modelů

Každému programu je věnován určitý čas. Během této doby je nádobí naprosto čisté a suché.

„Zelený“ mycí program

Program ECO je určen pro mytí nádobí, které není silně znečištěné. Při tomto procesu se spotřebuje malé množství vody a elektřiny: v průměru 9.9 l a 0.97 kWh. Nejdelší a optimální doba provozu je 2 hodiny při 50°, nejkratší doba provozu (Vario Speed) je 1 hodina a 20 minut.

Program „Rinse“

Tento program použijte pro postupné naplnění myčky nádobí k oplachování. Proces, který je vhodný pro ty, kdo vaří zřídka. Přístroj lze plnit postupně po dobu 1 až 2 dnů.

Program „samočištění“

Program se používá z hygienických důvodů:

Lze ji zapnout i bez nádobí, s použitím kyseliny citronové nebo běžného mycího prostředku na nádobí. Program spustíte s prázdným spotřebičem a poté zapnete 1 cyklus při 70 °C. Oplachování se pak provádí při stejné teplotě. Sušička není na místě. Varná komora, předehřívací nádoba a rozvod vody jsou zcela zbaveny bakterií.

Oplachování ve třech cyklech

Při tomto programu se nádobí třikrát opláchne, aby se mycí prostředek zcela smyl. Cyklus trvá 12 minut.

Program střídavého praní

Po spuštění se nádobí namáčí a myje v silném cyklu namáčení v různých odděleních najednou. Tato funkce pomáhá šetřit vodou, aniž by se snížil čisticí výkon.

Intenzivní mycí program

Pokud jsou příbory a nádobí silně znečištěné, je třeba použít intenzivní mycí program. Tato možnost nádobí předem namočí a poté umyje při teplotě do 70 °C. Poté následují 4 cykly máchání a sušení. Všechny výplachy se provádějí po dobu maximálně 2 až 3 hodin.

Úsporné

Jejím cílem je šetřit vodou a energií. Je vhodný pro mírně mastné nebo lehce znečištěné nádobí. Po zapnutí se nádobí opláchne, poté se umyje při teplotě do 46 °C, dvakrát se opláchne a osuší. Trvá 15 až 20 minut.

Sušení

Sušení probíhá ihned po každém mycím cyklu. K dispozici je běžná funkce sušení, která k sušení nádobí využívá proudy teplého vzduchu. Další metodou je kondenzační metoda, při které se kapky vody odpařují, mění se na kondenzát, usazují se na stěnách a stékají dolů. Zvýšené sušení, protože proudy vzduchu uvnitř spotřebiče vytvářejí nezávislý proud vzduchu díky rozdílu tlaků.

READ  Jak mýt sklenice v myčce nádobí

Delikátní

Rychlý mycí program pro nádobí z křišťálu, skla a faory. Potřebný čas je přibližně 3 hodiny.

Rychlé

Program rychlého mytí účinně myje nádobí, které není silně znečištěné. Pro aktivaci se myčka zahřeje na maximálně 45 °C. U některých modelů se tato operace provádí studenou vodou. Ve většině případů není k dispozici funkce sušení. Rychlá myčka není vhodná pro velmi znečištěné příbory, protože neumyje nádobí. U skleněného nádobí je vhodné ji zapnout. Lze použít v kombinaci s dalšími programy. Místo režimu předplachování, protože není třeba ohřívat vodu, např. Díky tomu je spotřeba elektrické energie velmi nízká.

Program Rychlé mytí se může jmenovat i jinak:

U myček nádobí různých značek se prodleva pohybuje od 20 minut do půl hodiny.

Normální

V tomto programu se nádobí před mytím opláchne. Hlavní fáze spočívá v zahřátí vody na 65 °C, následném trojnásobném opláchnutí nádobí a jeho vysušení. To trvá přibližně 1 hodinu.5 hodin.

Závěrečná fáze stroje

Po skončení mytí myčka spláchne použitou vodu do odtoku a začne nádobí sušit. Jakmile je tento proces dokončen, ozve se zvukový signál a spotřebič přestane pracovat. Na ovládacím panelu jsou indikátory, které vás informují o dokončení operace. Po úplném zastavení spotřebiče jej vypněte. Doporučuje se neodstraňovat sůl ihned, ale počkat 15 minut. Protože je proces sušení vystaven horkému vzduchu, může být horký. Mírně otevřete dvířka pro rychlejší chlazení.

Jak používat různé značky myček nádobí?

Návod k použití pro Bosch

Po instalaci a připojení myčky nádobí Bosch jsou pokyny k použití následující

 • V nastavení programu zvolte mycí prostředek, který chcete použít. Prášek, gel, tablety. Vložte ji do kontejneru na dveřích. A zkontrolujte dostupnost oplachovacího prostředku a soli pomocí indikátorů na panelu (pokud některý z nich svítí, je třeba je doplnit).
 • Poté naložte nádobí.
 • Zavřete dveře.
 • Výběr programu.
 • Zapněte pomocné zařízení. Vyberte možnosti. Částečné zatížení, časovač zpoždění atd.
 • Spusťte dřez.

Jak správně používat myčku Siemens?

Ani správné používání myčky Siemens není složité:

 • Stiskněte vypínač nebo otočte páčkou;
 • Vložte všechny prací prostředky včetně soli, pokud došla, a aviváže.
 • Načtení položek.
 • Zavřete dveře.
 • Zvolte režim.
 • A spusťte stroj. Po skončení cyklu uslyšíte zvukový signál a rozsvítí se kontrolka, což znamená, že můžete otevřít dvířka a vytáhnout čisté nádobí.

Jak používat myčku nádobí Electrolux?

Pravidla provozu myčky Electrolux jsou následující:

 • Stiskněte tlačítko zapnutí/vypnutí na ovládacím panelu.
 • Pokud jste změkčovač vody nenastavili, nastavte jej na základě tvrdosti vody ve vašem domácím prostředí.
 • Naplňte zásobník na sůl a oplachovací prostředek. Vložte také prací prostředek.
 • Naložte nádobí.
 • Výběr programu.
 • Znovu zavřete dveře.
 • Spuštění mycího programu.

Nebo se podívejte na naše video o tom, jak používat myčku nádobí Electrolux.

Pokyny pro média

Jak používat myčku Midea:

 • Zapněte stroj tlačítkem zapnutí/vypnutí a otevřete dvířka.
 • Naplňte přihrádky na prací prostředky.
 • Při proplachování zkontrolujte hladinu v dávkovači.
 • Zkontrolujte zásobník soli. Pokud bylo ukončeno, na panelu se zobrazí oznámení.
 • Naložte nádobí do košů.
 • Zvolte program stisknutím tlačítka programu, dokud se program nerozsvítí.
 • Zavřete dvířka a znovu spusťte dřez. Cyklus může být změněn, pokud byl zahájen nedávno. V opačném případě již mohly být prostředky a voda vypuštěny, v takovém případě je třeba přihrádky znovu naplnit. Za tímto účelem otevřete dvířka stisknutím programového tlačítka na 5-10 sekund, zvolte nový režim a spotřebič znovu spusťte.

Jak používat myčku Beko?

Jak používat myčku Beko:

 • Zapněte stroj tlačítkem zapnutí/vypnutí.
 • Kontrola obsahu soli. Pokud je nedostatečná, rozsvítí se na panelu indikátor soli.
 • Naložte mycí prostředek a nádobí.
 • Zvolte program a zapněte dop. Poloviční náplň, Turbo praní, Extra máchání a další funkce.
 • Zavřete dvířka a spusťte spotřebič.

Jak používat myčku nádobí Hansa?

Jak používat myčku nádobí Hansa:

 • Zapněte stroj a na panelu se rozsvítí kontrolka napájení.
 • Zkontrolujte, zda neobsahuje sůl. Pokud není mycí program k dispozici, rozsvítí se na přístrojové desce kontrolka soli.
 • Přisypte prášek a oplachovací prostředek.
 • Naložte nádobí.
 • Vyberte si ze standardních, šetrných, ekologických nebo jiných programů.
 • Zavřete dvířka a zapněte spotřebič.

Jak používat myčku nádobí Ariston?

Pravidla pro pravidelné používání myčky Hotpoint Ariston:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS