Jak mýt sklenice v myčce nádobí

Sterilizace sklenic v myčce nádobí: zda a jak to dělat správně

Ne všechny hospodyňky vědí, že nádoby na bylinky lze sterilizovat v myčce nádobí. Samotný proces zavařování trvá dlouho, protože sklenice musíte sterilizovat postaru. V troubě nebo nad párou. Myčka nádobí je mnohem rychlejší a efektivnější způsob manipulace se sklenicemi. Zde se dozvíte, jak správně sterilizovat sklenice v myčce nádobí.

Lze sklenice sterilizovat v myčce nádobí??

Pro ty, kteří rádi připravují přípravky, je zpracování sklenic považováno za nejzdlouhavější úkol, protože je musíte neustále sledovat. Kromě mytí v myčce nádobí lze skleněné nádoby také sterilizovat.

Několik velkých výrobců navrhlo a integrovalo do svých strojů sterilizační funkci. Snadno a jednoduše se ovládá. Stačí načíst kontejnery, vybrat příslušný režim a stisknout tlačítko Start. Takových modelů však na trhu není mnoho.

Která myčka je vhodná??

Je třeba si uvědomit, že úspěšný proces sterilizace sklenic je přímo spojen se softwarem stroje. Myčka Bosch může mýt při teplotách až 80 stupňů. Tato technika je ideální pro sterilizaci sklenic.

Tuto funkci však nemají všechny stroje. Ostatní myčky obvykle ohřívají vodu na 60 stupňů, což ke sterilizaci nestačí.

Není těžké to zkontrolovat. Stačí otevřít příručku a zkontrolovat teplotu vody. Pokud se spotřebič zahřeje na 70 stupňů nebo více, můžete do koše vložit sklenice. Pokud je teplota horké vody o 10 stupňů nebo více nižší, je třeba použít jiné metody sterilizace.

Na trhu jsou k dispozici myčky nádobí s vestavěnou sterilizační funkcí. Mají to přímo v návodu: tento typ zařízení může dezinfikovat skleněné nádobí a další nádobí pro osoby se sklonem k alergickým reakcím. Vidět takový stroj na ruském trhu je vzácnost.

Výhody a nevýhody této metody

Metoda mytí nádobí je považována za inovativní. Výhody a nevýhody jeho používání jsou následující.

 • Sklenice jsou zcela dekontaminované, takže konzervování dokonale přežije zimu;
 • Sklenice jsou sterilizovány bez zásahu člověka. Není třeba používat ruční práci ani sledovat průběh procesu. Během vytápění se můžete věnovat vlastním záležitostem;
 • Stroj pojme velké množství plechovek, které se zpracovávají současně;
 • Mytí nádobí je šetrné k nádobí;
 • Některé stroje jsou vybaveny ultrafialovou (UV) úpravou.

Tato metoda má však některé nevýhody:

 • Spotřeba času. Pokud potřebujete sterilizovat až 10 plechovek, je vhodná stará osvědčená metoda. Jedná se o časově mnohem méně náročný proces. Metoda strojového zpracování je vhodná zejména v případě, že je třeba sterilizovat velké množství nádob;
 • Ne všechny myčky nádobí jsou schopny tento úkol provádět;
 • Sterilizace nádobí není možná, pokud přípravy probíhají na chatě.
sklenice, myčce, nádobí

Výhod je mnohem více než nevýhod. Přesto však ne každá hospodyňka je pro tento způsob ošetření sklenic vhodná.

Jak sterilizovat sklenice v myčce nádobí?

Hlavní výhodou této metody je, že není nutné sklenice dodatečně mýt mýdlem a důkladně oplachovat pod tekoucí vodou. Před vložením do pračky je jednoduše vypláchněte. Zde se dozvíte, jak správně sterilizovat skleněné nádoby v myčce nádobí:

 • Podrobně si prostudujte návod k myčce nádobí. Hlavní je mít na seznamu funkci sterilizace.
 • Vypláchněte sklenice.
 • Vložení do myčky. Stiskněte tlačítko.
 • Počkejte, až myčka skončí, a opatrně vyložte nádobí na čistou utěrku.

Měl by být během procesu sledován?

Ačkoli většina výrobců kuchyňských spotřebičů tvrdí, že proces sterilizace není třeba sledovat, recenze naznačují opak. Některé ženy v domácnosti říkají, že se od stroje nesmíte nikdy vzdálit.

Proč sedět u myčky, když celý proces probíhá offline?? Čas lépe strávený přípravou zeleniny nebo salátů na zimu. Sterilizační proces není třeba sledovat.

Sterilizace prázdných sklenic: 5 jednoduchých způsobů

1 způsob: sterilizace sklenic v troubě

Současně se zavařovacími sklenicemi můžete sterilizovat i těsnicí víčka. Trouba musí být vybavena teploměrem. Je důležité! Sterilizace probíhá v peci předehřáté na 120 °C.

 • Víčka Twist-off a sklenice se důkladně umyjí a umístí na chladný stojan trouby. Pokud jsou sklenice suché, otočte je dnem vzhůru. Pokud jsou mokré, otočte je dnem vzhůru. Tím zabráníte tomu, aby se na sklenici vytvořila nevzhledná inkrustace.
 • Předehřejte troubu na 120 stupňů Celsia.
 • 0,5 l nádoby. A 0,7 l vody. Sterilizujte 15 minut. Třílitrové sklenice. 25 minut.
 • Abyste předešli rozbití skla, nespěchejte s vyndáváním sklenic z trouby. Po vypnutí trouby nechte sklenice mírně vychladnout. Vytáhněte sklenice rukavicí.
sklenice, myčce, nádobí

Nezapomeňte na! Kovová víčka nesterilizujte v troubě pomocí gumiček. Znehodnotí se. Uvařte je ve vodě.

? Video. Jak správně sterilizovat sklenice v troubě

Metoda 2: Ke sterilizaci sklenic použijte vodu

Klasická metoda, kdy ke sterilizaci potřebujete pouze hrnec.

READ  Proč je v mrazáku rychle led?

Jak sterilizovat sklenice na pánvi s vodou:

 • Naplňte pánev teplou vodou.
 • Poté víčka a sklenice ponoříme do vody. Všechny sklenice by měly být zcela zakryty vodou. Dejte na teplo.
 • Přiveďte k varu. Odstavte z ohřevu. Sklenice a víčka nechte ve vodě 15 minut.
 • Předem si rozložíme čistou kuchyňskou utěrku, na kterou umístíme sterilované sklenice hrdlem dolů.
 • Sklenice vyjměte z vody pomocí svorky.

Zkušení kuchaři radí, abyste nebyli líní a žehlili z obou stran utěrky, na které jsou sklenice položeny.

Metoda 3: parní sterilizace sklenic

Vhodná metoda, pokud máte následující zařízení: rychlovarná konvice, multicooker. Parní hrnec nebo hrnec s mřížkou nebo síťovanou poklicí.

Ve všech našich nádobách sterilizujte podle stejného principu:

 • Naplňte konvici nebo multifunkční vařič. Nádoba na páru nebo hrnec s vodou.
 • Tekutinu přiveďte k varu.
 • Do všech nádob. Kromě parního hrnce. Vložte umytá víčka a sterilizujte je. V parním hrnci se víčka vaří v páře společně se sklenicemi.
 • Vložte sklenici hrdlem dolů do otvoru v konvici. V parním hrnci a multifunkčním hrnci vložte sklenice na mřížku. Přikryjte hrnec sítem, cedníkem nebo drátěnou mřížkou a poté vložte sklenice hrdlem dolů do parního hrnce.
 • Sklenice o objemu 0,5 litru. Dostatečné „napařování“ po dobu 10 minut; 1,5 l. Sklenice vařte v páře 20 minut, třílitrovou sklenici 30 minut. Poté nádobí vyjměte, otočte je na čistou utěrku dnem vzhůru.

Důležité:! Velké kapky vody na stěnách sklenice ukazují, že je sklenice dostatečně sterilizovaná.

? Video o tom, jak správně sterilizovat sklenice v páře

Metoda 4: Sterilizace v mikrovlnné troubě

Nejrychlejší způsob tepelného zpracování sklenic. Nezapomeňte, že v mikrovlnné troubě lze sterilizovat pouze sklenice. Kovová a gumová víčka přiveďte k varu ve vodě zvlášť.

 • Sklenice vypláchněte. Do sklenic nalijte 2 cm tekutiny. Do nádob přidejte čerstvě přefiltrovanou nebo převařenou vodu. Nevkládejte sklenice do mikrovlnné trouby bez tekutiny. Jinak se sklenice zahřeje a praskne.
 • Vložení do mikrovlnné trouby. Nastavte maximální výkon a nechte sklenice stát 3-6 minut. Čím větší jsou sklenice, tím déle trvá jejich ošetření.
 • Tekutina ve sklenicích by měla přijít k varu a odpařit se, aby pára sterilizovala sklenice.
 • Vypnutí trouby. Vyjměte sklenice, slijte z nich zbylou vodu a položte je na čistou utěrku hrdlem dolů.

Třílitrovou sklenici můžete sterilizovat v mikrovlnné troubě. Po nalití trochy vody je jednoduše položte na bok.

Metoda 5: Sterilizace sklenic v myčce nádobí

Možná nový, a proto netradiční způsob sterilizace. Některé ženy v domácnosti jsou k této metodě skeptické, jiné o ní vůbec nevědí.

Upozornění: myčka nádobí musí mít zabudovaný program pro sterilizaci sklenic od samého začátku. Ostatní modely nejsou vhodné.

 • Umyjte plechovky.
 • Vyčistí kyvetu od čisticího prostředku.
 • Vložte sklenice do koše hrdlem dolů.
 • Zvolte nejdelší prací program s nejvyšší teplotou.
 • Po dokončení sterilizace sklenice vyjmeme a položíme je na utěrku.

Pokud je v zásobníku myčky sůl, neodstraňujte ji. Slaná voda ničí mikroorganismy rychleji.

Výhody a nevýhody této metody

Již jsme se zmínili, že jsme tento způsob sterilizace sklenic vyzkoušeli a shledali jsme jej zcela vyhovujícím. Samozřejmě není dokonalý, ale není špatný. Tato inovativní metoda sterilizace má mnoho výhod.

 • Účinek sterilizace je ohromující. Sklenice bylo možné zcela dekontaminovat, takže potraviny v nich uchované přežily zimu poměrně dobře. Ze 40 sklenic s okurkami se z neznámých důvodů zakalily pouze 3.
 • Sterilizační proces je plně automatický bez nutnosti ruční práce. Zatímco se sklenice sterilizují, můžete dělat něco jiného.
 • Vysoce efektivní. Do myčky se vejde celá hromada sklenic. Všichni jsou sterilizováni najednou.
 • Konzervace nádobí. Když sterilizujete alespoň jednu sklenici rukama, prasknete ji při „žonglování“ nad vařící pánví. Myčka nádobí sterilizuje bez problémů, což je trochu úspora.

Tato metoda má i své nevýhody, o kterých se jistě zmíníme. Za prvé, časová náročnost. Pokud je třeba sterilizovat 7 až 10 sklenic, je lepší to udělat ručně. Strávit méně času. Pokud však potřebujete sterilizovat velké množství skleněného nádobí, je lepší dát „ruku do ohně“ myčce nádobí.

Za druhé, tato metoda není proveditelná na každém počítači. Už jsme o tom mluvili a je to určitá nevýhoda. A za třetí, jak sterilizovat v myčce nádobí, pokud vaříte doma? Samozřejmě si můžete zařízení přivézt na chatu, ale při absenci přívodu vody bude problematické ho připojit.

Jaký závěr jsme z tohoto vyprávění vyvodili?? Sterilizace v myčce nádobí sice není možná ve všech případech, ale opravdu může hospodyňkám usnadnit život. Ke zvládnutí procesu nebudete potřebovat více než 10 minut a můžete ušetřit od 40 minut do 1 hodiny v dobrém případě. Tak to vyzkoušejte a podělte se o své dojmy v komentářích. Hodně štěstí!

Sterilizace v multicookeru

Sterilizace sklenic v multicookeru je velmi pohodlná: trouba nemusí být vyhřívaná, varná deska je zcela vyhrazena pro nádoby s přípravky, multicooker je vybaven speciálním podnosem pro vaření v páře. Tak akorát pro sklenice.

 • Nalijte litr vody do hrnce multicooker, nasaďte pokličky.
 • Nastavte napařovací misku a doplňte ji. Sklenice s hrdlem dolů.
 • Zapněte na 10 minut program „Pára“.
 • Na konci programu položte sklenice kleštěmi na čistou utěrku a pomocí děrované lžíce je vyjměte.
READ  Lze plastové nádoby mýt v myčce nádobí?

Recept. Jablečný čedar

Originální svačinka z čerstvých jablek a křenu. Vhodné k namazání na chléb, jako marináda na maso nebo kuře nebo jako pikantní omáčka.

Oloupejte 150 g kořene křenu a 50 g česneku. Omyjte 2 kg jablek, nakrájejte je na větší kousky a vyřízněte z nich semeníky. Jablka a zeleninu pomeleme na masovém mlýnku. Přidejte 2 polévkové lžíce. Л. Olej a 1/4 lžičky. Л. Kurkuma, rozšlehaná mixérem do požadované konzistence. Podle chuti přidejte sůl a cukr a promíchejte. Vše vložte do hrnce, přiveďte k varu na středním plameni. Za stálého míchání vařte 5 minut a poté nalijte do sterilizovaných sklenic. Vychlaďte a uložte do chladničky.

Jak sterilizovat sklenice v myčce nádobí

Ne každá hospodyňka zná možnost sterilizovat sklenice v myčce nádobí. Proces zavařování se obvykle protáhne právě kvůli nedostatku informací o této skutečnosti: dlouhé napařování skla, dlouhá čekací doba a nutnost neustále stát „nad sporákem“ dělají své.

Po tomhle už ani nechcete dělat domácí džem. Myčka nádobí je nejen rychlejší, ale také mnohem efektivnější!

Lze tento proces nějak automatizovat??

Samotný proces sterilizace je poměrně časově náročný a zdlouhavý, a proto ženy v domácnosti na celém světě vždy snily o tom, že by jej mohly svěřit technologii.

A to se děje. Před lety začali takové funkce do svých myček zabudovávat téměř všichni velcí výrobci jako Bosch nebo Electrolux. Je to docela jednoduché: vyberete správný program, vložíte nádoby a spustíte myčku. Zbytek se obejde bez lidského zásahu.

Tyto možnosti se však bohužel v SNS neujaly. Zatímco na Západě se automatická sterilizace sklenic praktikuje již desítky let, u nás se stále spoléhá na ruční práci. Na ruském trhu jsou vzácností.

Co dělat, když v zařízení není žádná další funkce?

Ale lidé našli cestu ven. Každá myčka nádobí je vhodná pro sterilizaci sklenic, pokud víte, jak rozumně používat její zdroje.

Použijte následující algoritmus:

 • Vložte do myčky Bosch nebo Electrolux všechny sklenice, které potřebujete sterilizovat.
 • Zvolte program s nejvyšší teplotou vody a nejdelší dobou provozu.
 • Spuštění spotřebiče.

Není třeba přidávat mycí prostředek. Nádobí bude i tak sterilní a připravené ke konzervaci.

Kterou myčku nádobí je třeba sterilizovat?

Samozřejmě ne každá myčka je vhodná pro sterilizaci sklenic. Když se na fóru diskutuje o tom, jak správně připravit sklenice na zavařování, mnozí jsou přesvědčeni, že pro tento proces je vhodný pouze Bosch nebo Electrolux. Ale není tomu tak.

Potřebujete spotřebič s mnoha programy, který dokáže ohřát vodu téměř k bodu varu. V opačném případě proces selže.

Stojí za to ho během procesu kontrolovat??

Mnoho recenzí na toto téma a otázek na fóru pod nadpisem „jak“ získat odpověď, že byste neměli udělat krok od stroje. A skutečně, nemálo lidí si myslí, že sterilizace plechovek v myčkách Bosch, Electrolux nebo jiných by měla být pečlivě kontrolována.

Ale není tomu tak. Jak říkají stejné recenze, tato metoda je zcela autonomní a nezávisí na žádných vnějších vlivech. Můžete se tedy bez obav věnovat své práci.

Jaké jsou výhody této metody??

Pokud jste na fóru dlouho hledali informace o tom, jak sterilizovat v myčce, a našli jste je, vaše úsilí se rychle vyplatí.

Je to rychlé, nestojí to majlant a práci to odvede skvěle.

Jak sterilizovat sklenice v myčce nádobí. Je to bezpečné?

Ne všechny hospodyňky vědí, že sklenice lze sterilizovat v myčce nádobí. Proces zavařování je časově náročný, protože sklenice musíte sterilizovat postaru. V troubě nebo nad párou. Myčka nádobí je mnohem rychlejší a účinnější způsob manipulace se sklenicemi. Zde se dozvíte, jak správně sterilizovat sklenice v myčce nádobí.

Pro ty, kteří rádi připravují přípravky, je zpracování sklenic považováno za nejzdlouhavější úkol, protože je musíte neustále sledovat. Skleněné nádoby lze v myčce nejen mýt, ale také sterilizovat.

Několik velkých výrobců navrhlo a integrovalo do spotřebičů sterilizační funkci. Stroje se snadno a jednoduše ovládají. Stačí vložit nádobí, zvolit příslušný režim a stisknout tlačítko Start. Na trhu jich však není mnoho.

Čištění skleněného nádobí v myčce nádobí

Skleněné nádobí v myčce nádobí Myčky nádobí jsou ideální pro mytí skleněného nádobí všeho druhu: sklenic, pohárů atd.Д. Je důležité dbát na to, aby nádobí nestálo příliš blízko spotřebiče a aby během provozu nenaráželo do stěn.

Pokud se jedná o předměty z tenkého skla, měly by se čistit v jemném pracím programu.

Obzvláště opatrní buďte u skleněných předmětů, na jejichž obalu není uvedeno, že je lze mýt v myčce. Pokud teplota vody nepřesáhne 40 stupňů, neprasknou, ale mohou se zakalit.

Nejlepší řešení pro čištění skleněného nádobí

Sklenice (nebo jiné skleněné nádobí) by se měly mýt v myčce nádobí za použití správných mycích prostředků. Nejúčinnější je Wash G od společnosti Cid Lines.

Tato látka se vyrábí v Belgii, ale je oblíbená nejen tam, ale i v mnoha dalších zemích.

Kenolux Wash G má státní registrační certifikát a je oficiálně doporučen pro použití v zařízeních veřejného stravování.

READ  Mohu struhadlo mýt v myčce nádobí?

Wash G je koncentrovaný přípravek, který vydrží dlouho i při intenzivním používání myčky. Skleněné nádobí vypadá díky použití vždy jako nové.

Mycí prostředek G neobsahuje žádné škodlivé látky, jako jsou fosfáty, chlór a podobně.Д.

Klíčovými složkami výrobku jsou inhibitory koroze, hydroxid draselný a smáčedla.

Mycí prostředek Kenolux Wash G se nejlépe používá v profesionální myčce nádobí vybavené automatickým dávkovačem tekutiny. Aby skleněné nádobí zářilo čistotou, doporučují odborníci kombinovat přípravek Wash G s přípravkem Rinse-G, který rovněž vyrábí společnost Kenolux.

Výběr dalších pracích prostředků

Kvalitní čisticí prostředek na sklo pomáhá myčce nádobí lépe fungovat. Jak jsme uvedli výše, nejlepším způsobem mytí skleněného nádobí je „zapnout“ myčku pomocí funkce Wash G. Pokud ji v našem obchodě nenajdete, můžete si vybrat z nabídky dalších známých značek:

Nikdy nepoužívejte výrobky „no name“ značek, protože jejich kvalita je velmi pochybná.

A ještě jedna věc: čistič kartáčů na šálky nebo jakýkoli jiný typ automatického čističe myčky nádobí kupujte ve specializovaných prodejnách, nikoli na trhu. Jediné místo, kde najdete kvalitní a bezpečné výrobky.

Typy mycích prostředků na nádobí

Veškeré skleněné nádobí v myčce nádobí je dokonale čisté, pokud jako mycí prostředek použijete tekutý gel. Přípravky tohoto druhu jsou nejoblíbenější, protože jsou levné, bezpečné a účinné. Jsou také vysoce koncentrované, takže vydrží dlouho.

Gelům konkurují speciální tablety. Uvádí se, že jsou „3 v 1“, tj. Nahrazují prací prostředek, pomocný prostředek na máchání a regenerační sůl. Jediným problémem je, že po mytí v myčce zanechávají na skleněných dlaždicích šmouhy. Z tohoto důvodu je třeba tablety používat společně s dodatečně zakoupeným oplachovacím prostředkem.

Navzdory silné reklamě na pilulky lidé obvykle používají prášky. Práškové čisticí prostředky jsou lépe rozpustné ve vodě a jejich použití je ekonomičtější.

Ty však nejsou nejlepším řešením pro skleněné konvice a další skleněné nádobí.

Vždyť prášek, který náhodně spadne do zásobníku myčky během vkládání, je často příčinou poškrábání nádobí.

Regenerační sůl

Bez samotného mycího prostředku nemůžete řádně umýt všechno skleněné nádobí. Nezapomeňte na regenerační sůl, která změkčuje tvrdou vodu a rozpouští v ní vápník.

Díky této látce budou vaše sklenice zářit čistotou a na vnitřních stěnách myčky se nebudou hromadit usazeniny vodního kamene. V zahraničí není nutné používat speciální sůl, ale u nás je to nutnost.

sklenice, myčce, nádobí

Důvodem je to, že naše voda z kohoutku je špatně čištěna od nečistot.

S regenerační solí lze bez problémů kombinovat jakýkoli profesionální mycí prostředek na sklo. Při kontaktu obou látek nedochází k nežádoucím chemickým reakcím. Nemusíte se tedy obávat.

Jak často byste měli do přístroje přidávat sůl?? Jednoznačná odpověď neexistuje. Vše závisí na tvrdosti vody a četnosti používání myčky.

Dříve jste museli kontrolovat, kolik soli jste do pračky vložili, od oka.

Dnes jsou však všechny profesionální a některé domácí myčky nádobí vybaveny kontrolkou, která se rozsvítí, když dojde sůl ve spotřebiči a stoupne tvrdost vody.

Pomůcka pro oplachování

K odpovědi na otázku, zda můžete mýt sklenice v myčce nádobí, je třeba poznamenat, že to musíte dělat s rozvahou. Jakmile najdete dobrý prací prostředek, nezapomeňte použít prostředek na máchání.

Oplachovací prostředek je potřeba k urychlení procesu sušení a k dodání lesku nádobí. Dávkovač na oplachovací prostředky drží dávkovač oplachovacích prostředků, takže ho nemusíte sami hlídat.

Užitečné způsoby sterilizace sklenic

Nejprve bychom chtěli věnovat pozornost přítomnosti či nepřítomnosti obsahu ve sklenicích. Sklenice můžete sterilizovat prázdné i s obsahem. Výběr metody závisí na tom, co se chystáte uchovat. K tomuto bodu se vrátíme v tomto článku a vysvětlíme, které konzervy je třeba znovu sterilizovat. Nyní ke sterilizačním metodám.

 • Sterilizace prázdných plechovek. Nejuniverzálnější a nejjednodušší způsob. Prázdné sklenice je třeba vždy sterilizovat, bez ohledu na to, co budete zavírat.
 • . Časově náročnější metoda, ale u některých druhů konzerv je nezbytná, protože jen tak lze dosáhnout co nejlepší sterilizace. Sterilizace sklenic je v podstatě dodatečná nebo opakovaná sterilizace.

Proces sterilizace sklenic nevyhnutelně zahrnuje jejich zahřátí na správnou teplotu. Proto budou všechny ostatní metody založeny na různých topných zařízeních pro domácnost. Sklenice je tedy možné sterilizovat:

 • Pára;
 • V hrnci;
 • V troubě;
 • V mikrovlnné troubě;
 • V myčce nádobí;
 • V multifunkčním vařiči;
 • Ve vzduchovém grilu.

Jak vidíte, existuje mnoho způsobů, v každé kuchyni tento proces nezpůsobí žádné potíže, protože bude existovat alespoň jedno zařízení, které může zahřát a sterilizovat sklenici a zničit na jejím povrchu všechny mikroby. Podívejme se blíže na jednotlivé metody.

Zařízení s pohyblivými částmi

Je pravděpodobné, že myčka nádobí není schopna tento úkol zvládnout. Ručně se pomocí houby nebo obyčejného kartáče či štětce dostanete i do těch nejobtížnějších rohů, např. U mlýnku na maso. A zabere to méně času. Minimální program myčky nádobí není kratší než 30 minut.

A neříkejte, že jsme vás nevarovali!

Seznam předmětů, které byste nikdy neměli vkládat do myčky nádobí

| Denial of responsibility | Contacts |RSS