Jak nainstalovat uhlíkový filtr do odsavače par

Instalace uhlíkového filtru do odsavače par. Funkční princip

Existují dvě hlavní verze odsavačů par. Prvním typem je průtočná verze, která odvádí znečištěný vzduch mimo digestoř pomocí vnější ventilace. Jedná se o recirkulační odsavače par, které k čištění vzduchové hmoty používají filtry s aktivním uhlím. Vzduch, který jimi prochází, neopouští místnost, a proto mohou fungovat bez potrubního rozvodu. Pokud se nejedná o kombinované odsavače, které kombinují funkce obou typů zařízení.

Co je lepší. Průtokový nebo bezkanálový filtr?? Odpověď na tuto otázku do značné míry závisí na vašich preferencích, ale pokud je pro vás důležitá kompaktnost a ergonomie, stejně jako schopnost dokonale čistit vzduch, zvolte druhou možnost. Je také levnější a snadněji se dodává a níže jsou vysvětleny filtrační prvky potřebné pro provoz těchto zařízení.

Jak si můžete snadno domyslet, aktivní uhlí se používá jako aktivní složka ve filtru digestoře. Vysoce účinný absorbent, který je vyžadován a úspěšně používán v mnoha průmyslových odvětvích. Vzduch, který jím prochází, je důkladně vyčištěn, a proto jeho složky zůstávají uvnitř filtru. Aniž by měly šanci se dostat ven.

Nezapomeňte také, že dobrý uhelný filtr kuchyňského odsavače může čistit vzduch různou rychlostí. To je způsobeno několika klíčovými faktory, a sice

Filtr s aktivním uhlím čistí vzduch při různých rychlostech

Instalace filtru s aktivním uhlím v odsavači se provádí za tukovou zábranou.

Pokud jde o určení stáří čisticího prostředku, některé z těchto odsavačů par mají zabudované indikátory, které signalizují, že filtry v odsavači jsou již vyčerpány. V ostatních případech je to čistě empirické: jak bylo uvedeno výše, opotřebovaný filtrační prvek pracuje mnohem pomaleji, aniž by odváděl tak dobrou práci, jak by měl.

Bezprůvanový odsavač par pro kuchyně: Charakteristika zařízení

Často se stává, že větrací potrubí je příliš vysoko nebo příliš daleko od sporáku, nebo majitelé nechtějí instalovat kryt potrubí, který by kazil interiér kuchyně. Ideálním řešením pro tyto situace je instalace odsavače par s filtry s aktivním uhlím bez zpětného potrubí. Je také vhodnou volbou v bytech ve vícepodlažních budovách, protože modely odsavačů mohou vyvolat stížnosti sousedů na zápach pronikající z ventilačního potrubí do jejich bytů.

Recirkulační digestoře mají filtr, který čistí prostor

Jak se nazývá bezkanálový odsavač par?? Označuje se jako recirkulační ventilátor. Tento odsavač par je filtr, který díky vícestupňovému filtračnímu systému odstraňuje nečistoty, jako je oxid uhelnatý, mastnota a zápach.

Užitečný tip! Instalace recirkulačního filtračního zařízení se vyplatí, pokud je ventilační potrubí neúčinné nebo vadné; v této situaci můžete do kuchyně nainstalovat také odsavač par s vývodem ven.

Recirkulační jednotka se skládá ze skříně, motoru a dvou ventilátorů, které jsou umístěny mezi filtry nebo na nich. Všechny prvky uvnitř odsavače jsou vyrobeny z materiálů, které neoxidují. Výkon spotřebiče závisí na výkonu motoru.

Typy filtrů v digestořích

V moderních odsávacích zařízeních se používají tři typy filtrů:

Podívejme se blíže na jednotlivé filtrační systémy.

Tukový filtr výfuku

Tukový filtr je povinnou součástí každého odsavače par. Zachycuje výpary, mastnotu a všechny druhy zbytků jídla a zabraňuje jejich hromadění na vnitřních stěnách, ventilátoru a motoru. Bez filtru by byl vnitřek kapoty mastný, lepkavý a velmi špinavý již po 2-3 měsících a motor by brzy vyhořel.

Tukový filtr je buď jednorázový, nebo víceúčelový. Je umístěn v plochém spodním panelu, kterým je proveden přívod vzduchu.

Jednorázové filtry do digestoře

Jednorázové filtry do odsavačů par se vyskytují převážně u levných modelů. Jedná se o vrstvu syntetického materiálu, jako je polyester, rouno nebo akryl. Životnost těchto filtrů závisí na tom, jak často se sporák používá. V průměru 1-2 měsíce.

Tyto filtry nelze čistit. Když se zašpiní, je třeba je vyjmout a nahradit novými. Některé odsavače par jsou dodávány s náhradní jednorázovou filtrační podložkou. V opačném případě si je musíte koupit zvlášť, což znamená, že za ně musíte pravidelně platit.

Výhodou je, že vám ušetří čas a námahu při čištění.

Opakovaně použitelné filtry v digestoři

Opakovaně použitelný filtr odsavače par má jemná kovová oka z pozinkované oceli, hliníku nebo nerezové oceli. Tyto konstrukce jsou odolné a nevyžadují výměnu.

Když jsou špinavé, lze je vyjmout a vyprat. Obvykle mají speciální zámky pro snadné vyjmutí a upevnění.

Nejkvalitnější pletivo je vyrobeno z nerezové oceli. Neoxidují, nelze je deformovat. V závislosti na modelu a velikosti digestoře může být absorbér namontován jako jeden kus nebo ve 2 či 3 kazetách.

Výfukové uhlíkové filtry

Filtry s aktivním uhlím pro kuchyňské odsavače par jsou zabudovány do všech recirkulačních spotřebičů. Jejich hlavním úkolem je čistit vzduch od nečistot a pachů. Vizuálně se jedná o plastovou kazetu složenou z několika kazet s aktivním uhlím.

Vzduch prochází všemi komorami s aktivním uhlím, je plně vyčištěn a vychází čerstvý a dekontaminovaný. Filtr s aktivním uhlím se vždy instaluje za tukový filtr. Pokud není chráněna síťkou pohlcující mastnotu, rychle se znehodnotí a ucpe lepkavými částicemi potravin. Kazety se znečistí a je třeba je vyměnit v průběhu jejich používání. V závislosti na výrobci se jejich životnost pohybuje mezi 3-4 a 6-7 měsíci. Pokud uživatelé vaří na sporáku zřídka, může filtr s aktivním uhlím vydržet až rok.

READ  Jak nainstalovat jehlu do šicího stroje

Uhlíkové kazety se do běžných odsavačů par instalují jen zřídka. Pokud si však přejete, můžete si takový filtr zakoupit samostatně a nainstalovat jej do vzduchového kanálu.

Pokud není znečištěný filtr s aktivním uhlím včas vyměněn, je proudění vzduchu obtížnější, což zvyšuje zatížení motoru.

Univerzální odsávací filtry

Univerzální filtry pro odsavače par jsou pokročilejším typem filtru, který kombinuje uhlíkovou vložku chráněnou materiálem pohlcujícím mastnotu. Univerzální filtry jsou vhodné pro recirkulační digestoře, které vyžadují co nejúčinnější odsávání.

Přídavný lapač tuků je rovněž na jedno použití a může vyžadovat několik výměn během životnosti uhlíkových patron.

Existují také víceúčelové filtry, které využívají speciální materiál na bocích kazet pro maximalizaci filtračního účinku.

Takový systém vydrží v průměru 6 až 12 měsíců, než je nutné jej vyměnit.

Existuje univerzální filtr s aktivním uhlím pro odsavač par Elikor?

V současné době jsou poměrně oblíbené univerzální filtry s aktivním uhlím, které lze použít téměř ve všech typech odsavačů par v recirkulačním režimu, tj. Když nejsou připojeny k ventilačnímu systému.

nainstalovat, uhlíkový, filtr, odsavače

Mnoho lidí si kupuje univerzální uhlíkové filtry Elikor pro odsavače par z netkané polyesterové textilie. Tkanina je napuštěná aktivním uhlím a pohlcuje pachy a mastnotu. Filtry od tohoto výrobce jsou cenově dostupné a vřele je doporučujeme, pokud odsavač nepoužíváte tak často.

Co je lepší s filtrem s aktivním uhlím nebo tukovým filtrem v digestoři??

Odsavače par si často vystačí pouze s jedním filtrem, tukovým filtrem, ale přesto bychom doporučili instalaci filtru s aktivním uhlím, pokud chcete vzduch řádně vyčistit. Jak se od sebe liší?

nainstalovat, uhlíkový, filtr, odsavače

Tukový filtr provádí hrubé čištění a je určen k zachycení velkých částic tuku a sazí, které mohou poškodit lopatky motoru. Také mazací prvek chrání vnitřní stěny před olejovými výpary. Pohltí až 96 % částic mastnoty a nepříjemných pachů.

Uhlíkové jsou určeny k jemnému čištění a ne nadarmo se jim říká pachové nebo absorpční lapače. Pohlcují plyny, škodlivé výpary a pachy.

Tlusté jednorázové jsou vyrobeny ze syntetických vláken, např. Akrylu, syntetické dýhy, rouna. Používají se v levných odsavačích par. Nelze je čistit, a proto vyžadují výměnu.

Opakovaně použitelné jsou vyrobeny z kovové a drátěné fólie buď symetricky, nebo asymetricky tvarované. Vyrobeno z nerezové nebo pozinkované oceli s antioxidační vrstvou. Praktičtější nádoby na opakované použití se snadno čistí ručně nebo v myčce nádobí. Používá se v dražších digestořích.

Společnost Lissant-south vyrábí kazetové verze vhodné pro teploty do 70 °C. Nelze je demontovat a jsou vyrobeny z pozinkované nebo nerezové oceli o tloušťce 0,5 mm. Filtrační prvek má pět filtračních desek.

Výrobce Roven nabízí svým zákazníkům jednodílnou konstrukci z nerezové nebo pozinkované oceli, která je schopna odolat teplotě až 80 °C. Filtrační prvek má tři nebo pět desek.

Titan dodává verze z nerezové oceli o tloušťce 0,5 mm a teplotě pracovního prostředí až 70 °C.

 • Všechny uhlíkové filtry jsou na jedno použití. Stupeň plnění může být různý. Čím hustší je uhlík, tím nižší je průtoková kapacita. Mohou být kruhové, obdélníkové, konkávní nebo ploché. Plášť je obvykle vyroben z plastu.

Zákazníci si mohou objednat prvek na dřevěné uhlí v požadované velikosti nebo si zakoupit standardní prvek.

nainstalovat, uhlíkový, filtr, odsavače

Sortiment odsavačů par s aktivním uhlím je velmi široký. Uhlíkové filtrační prvky pro odsavače par Hansa, Gorenje, Krona a Electrolux jsou velmi oblíbené.

Na otázku, který z nich je lepší, neexistuje jednoznačná odpověď, protože je musíte používat všechny současně. Jsou navrženy tak, aby zajišťovaly optimální a úplné čištění vzduchu.

Kde koupit filtr do digestoře. Přehled výrobců

Přehled různých odsavačů par s uhlíkovými čisticími systémy od oblíbených výrobců.

 • Italská společnost Elica vyrábí rohové, nástěnné a vestavné modely. Vyznačují se nízkou hlučností, snadnou instalací, originálním designem. Ovládání může být tlačítkové nebo dotykové а
 • Španělská společnost Cata vyrábí odsavače par s tlačítkovým i posuvným ovládáním. Zařízení je tiché, snadno se instaluje.
 • Značka filtrů Hansa je právem považována za jednu z nejlepších na trhu. Nízké náklady a snadné použití, přesto levné. Filtry Hansa jsou k dispozici již od 2 900 Kč.
 • Společnost Gorenje vyrábí vestavné i závěsné modely s kovovými i uhlíkovými filtry. Vyznačují se úspornou spotřebou energie. K dispozici jsou také uhlíkové prvky pro vlastní spotřebiče, které jsou velikostně přizpůsobeny konkrétnímu modelu.

Uhlíkové filtry odsavače par Krona lze používat ve dvou režimech provozu: ventilace a recirkulace. K dispozici je široká škála odsavačů par v různých cenových relacích.

Pokud nemáte integrovaný filtr v odsavači par nebo si potřebujete koupit nový a vyměnit ho, je pro vás vhodný uhlíkový filtr do odsavače par Jet air. Portugalský výrobce vyrábí kvalitní příslušenství a spotřební materiál, který je třeba vyměnit každých šest měsíců.

Uhlíkové filtry do digestoře Kronot vyrábí ruská společnost Folter. Jedná se o jednu z předních ruských společností, která vyrábí odlučovače prachu a filtry pro domácí i průmyslové použití.

Čínští výrobci nezaostávají za ruskými a evropskými konkurenty, a pokud chcete, můžete si koupit prvky společnosti Shindo, které jsou snadno použitelné pro technologie různých značek.

Kuchyňský odsavač par je nepostradatelnou součástí každé kuchyně. Účelem odsávacího systému je zbavit místnost nahromaděných pachů, vyčistit vzduch a pomoci vytvořit v místnosti příjemnou atmosféru.

Filtr s aktivním uhlím je nezbytný pro maximální výkon odsavače. V tomto článku se dozvíte, jak vybrat správný uhlíkový filtr pro vaši digestoř a jaké typy filtrů jsou k dispozici.

Konstrukce a provoz filtru s aktivním uhlím

Několik stupňů čištění čistí vzduch od kuchyňských pachů a nečistot. Pokud se membránová výplň v prvku ucpe tukem a prachem, je třeba článek vyměnit za nový. Součástí odsávacího systému jsou senzory, které detekují úroveň znečištění a indikují potřebu čištění.

 • Proud vzduchu je veden přes tuhý difuzor impregnovaný roztokem uhlí nebo aktivními uhlíkovými vměstky. Část nečistot se hromadí v tkanině.
 • Částečně upravený vzduch proudí do kazety s granulemi. Aktivní uhlí zadržuje zbývající nečistoty a pohlcuje štiplavé pachy.
READ  Jak sejmout přepravní šrouby z chladničky

Konstrukce určuje také čisticí schopnost a ovlivňuje tlakovou ztrátu v hrdle. Jemné náplně vytvářejí dodatečný odpor proudění a větší pelety usnadňují pohyb trysek. Vlnění membrány vede k velké kontaktní ploše s povrchem uhlíku a zvyšuje účinnost čištění.

Materiál rámu filtru je plast nebo kov. Kazety s pryskyřicí mohou mít kulatý, čtvercový nebo obdélníkový tvar; prostor mezi nimi je vyplněn granulemi nebo práškem. Tkaninová přepážka s vysokou hustotou je impregnována aktivním uhlím nebo obsahuje částice tohoto materiálu. Prvky jsou na jedno použití, nelze je čistit ani prát, lze je pouze vyměnit.

K čemu slouží filtr

Účelem čisticích kazet je absorbovat molekuly plynu pomocí porézní výplně uvnitř. Aktivní uhlí účinně odstraňuje polotěkavé a těkavé organické látky s velkou molekulovou hmotností. Stupeň pórovitosti výplňového materiálu určuje účinnost a dobu provozu před znečištěním.

Zařízení nad plynovou varnou deskou je navíc vybaveno mechanickými předfiltračními články, které zachycují makročástice. Částice tuku, které prošly prvním prahem, se hromadí ve filtru s aktivním uhlím a urychlují dobu výměny. Pokud je odsavač provozován v režimu průtokového větrání, lze filtry s aktivním uhlím vynechat.

Uživatelé si mohou vyrobit uhlíkový vzduchový filtr vlastníma rukama, s použitím stavebních materiálů a zastaralých rámů, které je třeba renovovat, někdy se používají plastové trubky.

 • Vezměte 2 kusy kanalizační trubky o průměru 75 (délka 37 cm) a 100 mm (délka 35 cm).
 • Do stěn široké trubky se vyvrtají otvory o průměru 5-7 mm (v celé ploše). Podobně jsou na povrchu dílu, který je užší, zhotoveny otvory o průměru 12-14 mm.
 • Díly karoserie se z vnější strany pevně obalí agrovláknem, konce se sešijí kapronovou nití, na vrstvu se položí malířská mřížka a spojí se plastovými svorkami.
 • Trubky se zasunou do sebe, na konec širší se nasadí drenážní zátka a upevní se lepidlem nebo tmelem. Mezi stěny se nasype 5,5 mm uhlí.

Uhlí AP-B se prodává v 25kg pytlích. Zadní strana konstrukce je chráněna lepicím adaptérem. Připojení ke komínu pomocí výstupku úzké trubky, která vyčnívá o 20 mm.

Výhody recirkulačního odsávání

Okamžitě se nabízí otázka: Proč kupovat odsavač s filtry (což jsou další náklady), když můžete jednoduše nainstalovat model s potrubím, který nevyžaduje roční investici??

Recirkulační odsavače par jsou ve skutečnosti velmi oblíbené kvůli následujícím výhodám

 • Samostatné. Pro spotřebič není nutný žádný ventilační systém. Pokud je větrací potrubí umístěno v opačném rohu, můžete jednoduše nainstalovat model s uhlíkovým filtrem, místo abyste se obtěžovali s rozvody vzduchu.
 • Kompaktní. Plášť zabírá nad sporákem minimální prostor a „pracovní“ část pláště lze snadno uložit do malé skříňky. U posuvných panelů povrch nevyčnívá za hranice skříňky, dokud není třeba spotřebič zapnout posunutím panelu nad varnou desku.
 • Udržuje teplo venku. V zimě, kdy jsou venkovní teploty pod bodem mrazu, hrozí při častém větrání ztráta tepla v bytě. Pokud je odsavač vybaven filtrem, není třeba otevírat větrací otvory (na rozdíl od průtokových modelů, které vyžadují přívod vzduchu).
 • Snadná instalace. Odsavač par se umísťuje do skříňky zavěšené nad varnou deskou nebo se jednoduše připevní na stěnu. Pro maskování není třeba vytvářet kanál ani stěnu.
 • Snadná péče. Filtry na dřevěné uhlí je třeba včas vyměnit a tukové filtry pravidelně čistit, aby nedošlo k narušení funkčnosti jednotky.

Další informace o recirkulačních digestořích, jejich použití a instalaci naleznete v článcích

Výhody používání filtrů s aktivním uhlím

Použití filtrů s dřevěným uhlím pro větrání má mnoho výhod. Odstranění nečistot, prachu a pylů zabraňuje vzniku onemocnění, jako je astma a příznaky alergie. Může pomoci osobám s přecitlivělostí.

Filtr na dřevěné uhlí může pomoci vyčistit vzduch ve vaší domácnosti tím, že jej učiní čistším a svěžejším, což vede ke zlepšení pocitu pohody a celkové pohody.

Jemný uhlíkový filtr je vhodný pro čištění vzduchu v domácnostech, na pracovištích, v laboratořích, počítačových učebnách, showroomech a nemocnicích. Nemoci, jako je astma, alergie, srdeční potíže a rakovina, nelze ignorovat a kontrolovat. Filtrace vzduchu však může pomoci těmto nemocem předcházet a zabránit jejich opakování.

V průmyslových aplikacích se filtry s aktivním uhlím používají především jako součást kombinovaných vzduchových filtrů používaných při výrobě barev a laků, ve většině modelů plynových masek.

Pro každý jednotlivý případ je vybrána jiná značka filtru s aktivním uhlím. Pokud si tedy nejste jisti, kterému z nich dát přednost, měli byste vyhledat odbornou radu.

Hlavní výrobci filtrů s dřevěným uhlím pro domácí použití

Všechny společnosti, které vyrábějí recirkulační odsavače par pro kuchyně, se podílejí na výrobě filtrů s aktivním uhlím. Filtry se vyrábějí nejen pro běžné obdélníkové odsavače par, ale také pro nástěnné a rohové odsavače par. V závislosti na kvalitě montáže může být mnoho odsavačů par prakticky tichých, což u kanálových spotřebičů neplatí.

Nákup filtrů s aktivním uhlím pro odsavače par od pochybných výrobců se nedoporučuje

Při nákupu modelu zvažte počet filtrů s aktivním uhlím a vždy vybírejte verze, které jsou vybaveny síťkami proti mastnotám v digestoři. Mějte na paměti, že čím více vestavěných filtrů, tím více jich budete muset koupit na výměnu, což se projeví na dalších nákladech.

Kazety do odsavačů par od pochybných výrobců, kteří neuvádějí doporučenou životnost filtru, se nesmí kupovat. V opačném případě je velmi nepravděpodobné, že by digestoř fungovala efektivně. Kapacita filtru musí nejen odpovídat kapacitě ventilátoru odsavače, ale musí být také o něco vyšší, aby se prodloužila životnost filtru. Pokud je například váš odsavač par určen k čištění 250 metrů krychlových vzduchu, ale vy nainstalujete filtr, který je určen pro 500 metrů krychlových, nebudete jej muset vyměnit po 3 měsících, ale nejméně po šesti měsících.

Důležité! Před zakoupením filtru se ujistěte, že je kompatibilní s vaším konkrétním odsavačem par. Pozornost je třeba věnovat také kvalitě montáže a dostupnosti certifikátů vydaných prodejcem.

Společnost Folter vyrábí širokou škálu uhlíkových filtrů pro odsavače par, které splňují požadované normy kvality

READ  Elektrický vařič na dřevěné uhlí

Široký sortiment uhlíkových filtrů Folter pro odsavače par splňuje požadované standardy kvality. Společnost vyrábí různé verze pro instalaci do recirkulačních odsavačů par i do přívodních a odvodních jednotek. Filtry pomáhají čistit proudící vzduch od jemných prachových částic, plynných výparů a pachů a také zajišťují klimatizaci.

Průměrná cena filtrů se pohybuje kolem 2000 Klíčovou výhodou těchto filtrů je, že většina modelů je víceúčelová. Díky vysoké kvalitě a použití kvalitních sorbentů je životnost filtrů až 5 měsíců a samotné filtry jsou vysoce účinné při odstraňování nečistot.

Další výrobci filtrů pro odsavače par: Krona, Jet, Hansa

Krona je oblíbený německý výrobce, který se specializuje na vysoce kvalitní kuchyňské odsavače par. Společnost se neustále snaží vyvíjet a vyvíjí technologicky vyspělé systémy, které vytvářejí příjemné klima v kuchyni. Každý spotřebič je dodáván s filtrem Krona pro účinnou regulaci znečištění vzduchu v kuchyni; k tomu přispívá i dokonale sestavené tělo odsavače, které nemá žádné mezery ani štěrbiny.

Uhlíkové filtry Krona mají průměrnou životnost 100-130 provozních hodin

Kromě toho, že filtry odsavače par Krona spolehlivě odfiltrují pachy a nečistoty ve vzduchu, zabraňují pronikání částic mastnoty do motoru, které by mohly zhoršit jeho provoz. Všechny filtry společnosti se snadno instalují a jsou vhodné pro širokou škálu modelů. Vzhledem k tomu, že většina odsavačů par společnosti je vybavena dvěma ventilátory, jsou součástí dodávky současně 2 filtry.

Vezměte prosím na vědomí, že náhradní kazety nejsou součástí odsavače par a je nutné je zakoupit zvlášť. V průměru 100-130 hodin provozu. Při běžném používání tak kazety vystačí na šest až dvanáct měsíců provozu. Správně namontované kazety uhlíkových filtrů pro odsavač par Krona pomáhají snížit část produkovaného hluku.

Mezi nejoblíbenější italské modely patří odsávací filtry Jet Air, které dokonale ladí s energeticky účinnými a efektivními spotřebiči společnosti. Mezi nejčastěji kupované varianty modelu patří

Uhlíkové filtry Hansa nejsou univerzální, a proto je třeba konzultovat konkrétní kompatibilitu s odsavačem par

 • F00169/1S. Má velmi elegantní vzhled a je vhodný pro většinu cirkulačních odsavačů par. Dodáváno v originálním balení se všemi prodejními doklady.
 • F00307. Filtr je navržen na 3 až 5 měsíců provozu a zajišťuje efektivní provoz odsavače.

Dalším známým italským výrobcem filtrů je společnost Hansa, která nabízí kvalitní filtrační kazety. Je třeba poznamenat, že odsávací filtry Hansa nejsou univerzální, a proto je nejlepší před jejich zakoupením ověřit jejich kompatibilitu s daným spotřebičem. Vysoká kvalita použitých adsorbentů a jejich dlouhá životnost bez údržby jsou důvodem vysoké kvality filtračních kazet

Jaké odsávací filtry nabízejí společnosti Elika, Elikor a Sata?

Filtry do digestoře Elikor jsou k dispozici také v balení po 2 kusech. Adsorbenty jsou balené a lze je nalézt téměř ve všech komerčních prodejnách. Nejenže jsou vysoce kvalitní, ale jsou také cenově dostupné

Filtry z dřevěného uhlí do kapuce pro vlastní ruce. Uhlíkový filtr pro pěstební box vlastníma rukama

Rubrika „jemné hobby“ nabírá na síle a dnes pro vás máme návod, jak si vlastníma rukama vyrobit filtr na dřevěné uhlí pro pěstební box. Nejprve však pár užitečných informací, které vám rozšíří obzory 🙂

Vlastnosti dřevěného uhlí při odstraňování pachů

Základem každého filtru s aktivním uhlím je, jak už název napovídá, aktivní uhlí. Aktivní uhlí obsahuje 97 % uhlíku a prakticky neobsahuje cizí materiál. Struktura dřevěného uhlí je tvořena krystaly amorfního uhlíku a grafitu, díky čemuž je velmi porézní a ideální pro filtraci znečištěného vzduchu. Procesem chemisorpce jsou molekuly znečišťujících látek absorbovány na povrch aktivního uhlí a tento proces je nevratný.

V tomto článku se dozvíte více o tom, proč při pěstování v interiéru potřebujete filtr a jak si ho vybrat. Pokud si teprve plánujete postavit vlastní filtr do pěstebního boxu, použijte prosím naše pokyny krok za krokem níže.

Potřebné díly a nástroje

Co budete potřebovat k montáži uhlíkového filtru:

 • Vzduchový filtr do auta (používáme filtr GAZ);
 • Aktivní uhlí;
 • Pozinkovaná příruba o průměru 100 mm;
 • Podložky, matice, nýty;
 • Vrták s vrtákem o průměru 4 mm;
 • Skládačka, pájka, nůžky na kov.

Volba vzduchového filtru pro vůz je způsobena tím, že již má potřebná oka, což usnadňuje sestavení uhlíkového filtru.

Montážní kroky

První krok. Zbavte se filtračního papíru.

Drží na místě pomocí pěny a při zahřátí se snadno odlepí. K zahřívání však nepoužívejte zapalovač. Zabralo by to příliš mnoho času. Nejlepším způsobem je horkovzdušná varná deska. Nasaďte kryt filtru na hořák a chvíli počkejte, až bude vše horké, opatrně filtr vyjměte (nezapomeňte si vzít rukavice)!) a vyjměte papír.

Druhý krok. Zmenšení vnitřního průměru filtru.

Vzhledem k tomu, že máme 100mm přírubu, je třeba vnitřní síť zmenšit pomocí nůžek na kov.

Třetí krok. Nýtování vnějšího pletiva.

V místě, kde jste přírubu umístili, je třeba připojit kryt k samotné přírubě a vnějšímu stínění. Konstrukce by měla vypadat takto.

Na zadní straně sítka připájíme matice, do kterých budou zašroubovány šrouby. Je to nutné, abyste mohli vyměnit použité dřevěné uhlí.

Nakonec celou konstrukci postříkejte aktivním uhlím. Je žádoucí provádět ji na protřepávacím stole, aby se dobře zhutnila, a zavřít víko. Nezapomeňte utěsnit pěnovou výplň po stranách filtru, která je potřebná k vyrovnání prostoru, který vznikne po utěsnění dřevěného uhlí.

Získáte uhlíkový filtr o délce 22 cm, průměru 18 cm a průměru příruby 100 mm, která vyčnívá o 6 cm. Pokud je výstupek příliš velký, může vám pomoci úhlová bruska.

Těm, kteří nejsou zrovna „maminkovskými inženýry“, doporučujeme podívat se na širokou nabídku hotových filtrů na dřevěné uhlí zde. Přeji vám skvělou úrodu!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS