Jak nalít vodu do zvlhčovače vzduchu

Kolik vody do zvlhčovače dát

Majitelé domácích zvlhčovačů vzduchu ne vždy věnují pozornost tomu, zda je jejich voda kvalitní, a to zbytečně. Nevědomost o tom, jakou vodu do zvlhčovače dávat, může být škodlivá pro vaše zdraví a snižuje životnost zařízení.

Alergici a zejména děti by měli používat zvlhčovače vzduchu. Zabraňují vysychání nosohltanu, předcházejí vzniku astmatických záchvatů a dalších zdravotních problémů.

Pokyny pro správné používání zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovač vzduchu lze použít ke zvýšení komfortu v místnosti. Pomáhá udržovat vlhkost v domě mezi 45 a 60 %. Hodnota závisí na počtu elektrických spotřebičů v místnosti, počtu osob, podlahové ploše a dalších faktorech. Výběr typu zařízení závisí na osobních preferencích.

Nízká vlhkost vzduchu má vliv jak na děti, tak na dospělé. Dochází k aktivní ztrátě vlhkosti, která vyvolává migrénu. Suchý vzduch zhoršuje ochrannou reakci sliznic a kůže. Aby uživatelé předešli výše uvedeným stavům, měli by vědět, kdy zvlhčovač zapnout a jakou jednotku je nejlepší použít. Odborníci rozlišují 3 skupiny zvlhčovacích systémů s různými principy fungování a hlavními vlastnostmi:

Odpařovací zařízení nevyžadují výměnu filtrů a kazet. Používají se k inhalaci. Spotřebují hodně energie a hodně vody. Parní zvlhčovač vzduchu spotřebuje za 24 hodin 8 až 17 litrů vody. Spotřebuje až 350-600 W.

Parní systémy pracují na principu konvice. Voda se zahřeje na bod varu. Vzniká pára, která pomáhá zvlhčovat vzduch. Každý systém je vybaven čidlem, které zvlhčovač vypne při dosažení nastavené úrovně vlhkosti.

Standardní systémy pracují na principu přirozeného zvlhčování za studena. Vzduchové masy jsou protlačovány filtrem. Když se ochladí, zachytí vlhkost. Čím vyšší je vlhkost, tím pomaleji se kapalina odpařuje.

Doporučuje se používat čištěnou vodu, aby se prodloužila životnost a zabránilo se rychlému ucpání filtru. Standardní zvlhčovače mají spotřebu do 20-50 wattů. Jejich kapacita se pohybuje mezi 4 a 8 litry za den. Systémy pracují tiše.

Ultrazvukové přístroje s převodníkem pracují pomocí elektrického proudu, který vibruje na určité frekvenci. To způsobí, že se vodní hladina rozpadne na malé částečky. Systémy mohou být vybaveny zvlhčovači studené a teplé páry.

Přístroje se snadno ovládají a kombinují mnoho dalších funkcí. Ultrazvukový zvlhčovač je považován za úsporné zařízení pro malé prostory. Kapacita zvlhčovače se pohybuje od 6 do 11 litrů za den. Spotřeba energie nepřesahuje 50 W.

Jaké jsou podle vědců nejškodlivější zvlhčovače vzduchu?

Ultrazvukové zvlhčovače přeměňují vodu na studenou mlhu pomocí ultrazvukových vibrací. Jejich hlavním problémem je, že minerály obsažené ve vodovodní vodě se po uvolnění do ovzduší usazují jako bílý prach na nábytku. Je nejen esteticky nepříjemný, ale také nebezpečný pro děti a osoby s respiračními chorobami. Proto se musíte naučit zvlhčovač vzduchu správně používat. Zaprvé je třeba používat filtrovanou vodu bez minerálů a zadruhé je třeba pravidelně čistit klimatizační zařízení. Při neustálém kontaktu s vodou mohou způsobovat problémy s plísněmi a růstem bakterií, které se pak rozptylují do vzduchu a dostávají se do plic.

READ  Zmrazení rajčat v domácím mrazáku

„Horké zvlhčovače vzduchu vydávají horkou páru, a proto musí být instalovány mimo dosah domácích zvířat a dětí, aby nedošlo k popálení. Pokud jde o bakterie, je třeba tyto modely také důkladně a pravidelně čistit.

Neexistuje bezpečný a špinavý stroj. Pokud klimatizaci nečistíte, prach se dostává do dýchacích cest a ztěžuje dýchání. Stejné je to se zvlhčovači vzduchu. Čistá voda a včasná dezinfekce zajistí, že vaše technologie regulace klimatu je navržena tak, aby měla maximální přínos pro zdraví. A tato úroveň přínosu nebo škodlivosti zvlhčovače je zcela na vás.

Pro různé typy zvlhčovačů vzduchu

Parní zvlhčovače jsou považovány za nejnenáročnější na vodu. Vzhledem k tomu, že konečným výsledkem takového zařízení je pára, nemá charakter vodní složky zásadní význam.

Výjimkou je voda z kohoutku špatné kvality. V takovém případě je nutné použít speciální filtry, jinak vzniklý kal negativně ovlivní provoz zařízení a poměrně rychle zvlhčovač zničí.

V takzvaných „studených“ zvlhčovačích je vzduch protlačován ventilátorem přes zvlhčovací kazetu, která pomáhá ochlazovat vzduch a nasycovat ho vlhkostí. Používání běžné vody z kohoutku způsobuje rychlé ucpání kazety, což vede k nutnosti předčasné výměny kazety.

vodu, zvlhčovače, vzduchu

Proto by měly být naplněny dobře filtrovanou, nejlépe destilovanou vodou. Pokud taková možnost neexistuje, je nutné zakoupit speciální patrony určené ke snížení tvrdosti vodní složky.

Existují nějaké speciální funkce ultrazvukového zvlhčovače vzduchu??

Ultrazvukové odpařovače jsou nejmodernější a nejúčinnější, ale jsou také nejnáročnější na údržbu.

Princip činnosti těchto zařízení je založen na přeměně elektromagnetických frekvencí na mechanické vibrace a přeměně vlhkosti na jemně rozptýlený „vodní prach“, který je vlivem ventilátoru vyvrhován do vzduchu a nasycuje jej vlhkostí.

Proces provozu těchto zvlhčovačů je tedy poměrně složitý, a proto by se měla používat pouze demineralizovaná a destilovaná voda. V opačném případě je nutné často měnit již tak drahé kazety.

Jakou vodu používat, aby nedocházelo ke znečištění?

Majitelé ultrazvukových odpařovačů si často stěžují na výskyt bílých usazenin na povrchu kolem zvlhčovače. Jak již bylo zmíněno, fungují na základě vibrací speciální membrány, která rozkládá vlhkost na menší částice. A pokud nepoužijete výrobcem doporučenou destilovanou vodu, všechny nečistoty v kapalině se také rozpadnou na malé částečky a budou vyvrženy do vzduchu a poté se usadí na okolních površích.

Proto je nutné používat pečlivě čištěnou (nejlépe destilovanou) vodu, aby se zabránilo znečištění.

Nejlépe obyčejné nebo vařené?

Mezi obyčejnou a převařenou vodou pro ultrazvukové zvlhčovače není zásadní rozdíl. Nečistoty zůstávají v kapalině a jsou následně odváděny do okolí (v druhém případě jsou jen o něco menší). Proto je nutné používat co nejčistší a demineralizovanou vodu, která zajistí mnohem lepší výkon zvlhčovače.

Tipy pro údržbu zařízení

Postup údržby zvlhčovače zahrnuje

Každodenní čištění spočívá v odpojení spotřebiče od sítě a jeho opláchnutí měkkým kartáčkem a horkým mýdlovým roztokem. To umožňuje včasné odstranění usazenin vodního kamene. Poté je nezbytné nádobu opláchnout pod tekoucí vodou a důkladně vysušit. Přístroj pečlivě čistěte a nezaplavujte jej vodou.

vodu, zvlhčovače, vzduchu

Navzdory dobré každodenní údržbě může zvlhčovač vzduchu časem vyžadovat hlubší čištění.

K ošetření stěn zkušení uživatelé tradičně používají octový roztok, poté přístroj opláchnou pod tekoucí vodou a nechají jej zcela vyschnout. Toto čištění se obvykle provádí jednou za dva až tři týdny.

READ  Regulovaná hadice pro vysavač LG

Dezinfikujte spotřebič, pokud je nutné ze spotřebiče odstranit bakterie. Jako přípravné opatření odborníci doporučují následující

  • Otevřete okna a důkladně vyvětrejte místnost;
  • Připravte si čisticí roztok (půl šálku bělidla na 4 litry vody);
  • Nalijte vodu do nádrže;
  • Zapněte spotřebič a vypněte jej, jakmile se objeví pára;
  • Po 3 až 5 minutách vyprázdněte nádobu s vodou;
  • Vypláchněte nádržku pod tekoucí vodou a naplňte ji stejnou vodou;
  • Zapněte spotřebič na 5-7 minut a vypusťte vodu (opakujte, dokud nezmizí zápach chlóru).
vodu, zvlhčovače, vzduchu

Pokud je v návodu k použití uvedeno, že je nežádoucí používat jako dezinfekční roztok bělidlo, nahraďte roztok chloru peroxidem vodíku.

Aromaterapie

Aromaterapie je rok od roku populárnější a mnoho lidí si pořizuje zvlhčovač vzduchu s cílem naplnit místnost svou oblíbenou vůní. Je pravda, že většina lidí nepřemýšlí o tom, zda má spotřebič takovou funkci, nebo ne. Další informace o tom, zda lze do spotřebiče přidávat esenciální olej, jsou uvedeny níže.

Pokud si nemyslíte, že bezpečnost a trvanlivost není levné zvlhčovač, můžete přidat jakékoliv vonné oleje. Obvykle je jen rozdmýchávají, aniž by přemýšleli o některých důsledcích, ale marně. Koneckonců esenciální oleje mají v podstatě stejné složení a vlastnosti jako běžné rostlinné oleje. Odpařováním se proto na všech prvcích spotřebiče vytvoří mastný film, který se velmi obtížně čistí.

Pouze specializované modely umožňují používat zvlhčovač vzduchu s vůní, aniž by došlo k jeho poškození. Tyto spotřebiče jsou buď vybaveny funkcí mytí vzduchem, nebo přihrádkou na kapsle. Vonná funkce dokáže využít oleje a plně uvolnit jejich vůni.

Systém umožňuje dávkovat nasycení vůní v malém rozsahu, a tím si vychutnat vůně. Esenciální olej ve vzduchu. Nejde jen o vdechování vůně květin a připomínání barev léta v zimě, ale má i léčivé účinky fyzické a psychické povahy.

Vlhkost vzduchu je pro dýchací systém životně důležitá. Vůně stimulují mysl a motivují imunitní systém. Zvlhčovač vzduchu s vonným olejem je prakticky domácí stanice podporující zdraví, kompletní zařízení pro aromaterapii místnosti.

Důležité! Před použitím v dětských pokojích se vždy poraďte s lékařem!

Jaká voda je povolena ve zvlhčovači vzduchu

Vytvoření příjemného mikroklimatu v domácnosti je velmi důležité pro zdraví i náladu, a proto jsou stále oblíbenější přístroje na zvlhčování vzduchu v místnosti. Je však důležité vědět, jakou vodou zvlhčovač naplnit, protože použití nevhodné kapaliny může vést ke snížení účinku přístroje a dokonce k jeho poškození.

Relativní vlhkost vzduchu v interiéru je velmi důležitá pro lidské zdraví. Jeho hodnota musí být v rozmezí 30-50 % v zimě a 40-60 % v létě. Teploty jsou často nižší než normální, zejména během topné sezóny, proto je třeba používat zvlhčovače vzduchu ke zvýšení vlhkosti.

Existují v několika variantách:

Každý typ má své vlastní vlastnosti a požadavky na kvalitu plněné kapaliny.

Způsob plnění parního zvlhčovače závisí na jeho principu fungování. Parní spotřebiče uvolňují vlhkost ve formě páry vařením vody, takže lze použít kapaliny o jakékoli teplotě. Hlavním požadavkem je, že musí být zcela bez nečistot.

Běžná voda z kohoutku obvykle obsahuje chlor a některé další chemické látky. Pokud se taková kapalina nalije do parního zvlhčovače, mohou se na částech přístroje usazovat chemické látky, které negativně ovlivní provoz přístroje a povedou k jeho poškození. Kromě toho se do vzduchu dostávají chemické látky, což znamená, že takto zvlhčený vzduch nejen prospívá, ale také škodí vašemu zdraví. Abyste se těmto účinkům vyhnuli, používejte pouze filtrovanou tekutinu.

READ  Zvlhčovač vzduchu pro byt vlastníma rukama

Zvlhčovač vzduchu za studena pracuje na jiném principu. Ventilátor zajišťuje cirkulaci kapaliny uvnitř jednotky, která pak uniká přes zvlhčovací kazetu ven a postupně se ochlazuje. To určuje, jaký druh vody se pro tento typ zvlhčovače používá. Neměla by být horká, protože na chlazení se spotřebuje více energie, což může vést k rychlému opotřebení spotřebiče. Kromě toho je pro prodloužení životnosti kazety nejlepší používat filtrovanou nebo destilovanou vodu.

Nejúčinnější, ale zároveň nejnáročnější na kvalitu kapaliny jsou ultrazvukové přístroje. Fungování těchto přístrojů kombinuje principy parních i studených zvlhčovačů. Kapalina v zařízení vře, a to přeměnou elektromagnetických frekvencí na mechanické vibrace. Vlhkost se pak pomocí ventilátoru rozptýlí do celého prostoru.

Aby se ultrazvukový zvlhčovač nepoškodil příliš rychle, nesmí se používat voda z vodovodu. Tyto spotřebiče je nejlépe plnit destilovanou, nefalšovanou vodou.

Zvlhčovače vzduchu ve spreji jsou nejflexibilnější, ale také nejméně účinné. Během provozu rozprašují do vzduchu kapičky vlhkosti. Jsou odolné vůči znečištění. Pokud k tomu dojde, stačí vnitřní stranu krytu umýt a přístroj vyčistit. Z tohoto důvodu lze k plnění použít i vodu z vodovodu.

Pro jaká zařízení je vhodný??

Existuje několik typů zvlhčovačů vzduchu podle toho, jak fungují:

  • Pára. Nejméně „rozmarné“, pokud jde o vodu nalitou do spotřebiče, protože „primitivnost“ mechanismu. Destilát je také vhodný, ale v žádném případě není jedinou možností.
  • „Cold“. Použití destilované vody je žádoucí. Speciální kazety se vkládají do spotřebiče. Čím horší je kvalita vody, tím rychleji se „ucpou“ a vyžadují neplánovanou výměnu.
  • Ultrazvuk. Jedním z předpokladů jejich správného fungování je výhradní používání demineralizované a destilované vody. To je jasně uvedeno v návodu k použití. Princip fungování ultrazvukového zvlhčovače je velmi složitý. Správná kvalita vody je předpokladem její trvanlivosti.

Vlastní úprava vody

Destilát se vyrábí takto.

Stojící voda musí být ponechána šest hodin v klidu. To je dostatečná doba pro přirozené odstranění těkavých nečistot, chlóru a solí těžkých kovů. Spodní vrstva kapaliny se pak odvádí trubicí do výšky asi jedné třetiny hladiny.

Nalijte vodu do smaltovaného hrnce nejvýše do poloviny výšky. Nádoba s destilátem se umístí nad zrcadlo vody na mřížce. Na hrnec nasaďte pokličku. Doporučuje se použít víko konkávně prohnuté směrem dolů, aby kapky destilované vody mohly stékat do nádrže. Odebraná kapalina se zmrazí a uloží do mrazničky.

Varování. Část kapaliny, která není zmrzlá, musí být odčerpána.

Přírodním destilátem je dešťová voda. Je však nežádoucí sbírat je v městských oblastech.

Kvalitní úprava vody prodlouží životnost zvlhčovače, zajistí jeho bezproblémový provoz a je nezbytná pro naše zdraví a dlouhověkost.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS