Jak napařovat záclony žehličkou ve vzduchu

Jak snadno a rychle vyžehlit záclony

Mnoho lidí se zajímá o to, jak snadno a rychle vyžehlit záclony a závěsy, aby vypadaly úhledně a atraktivně s minimem času a úsilí. Než začneme, je třeba si osvojit několik jednoduchých pravidel pro péči o různé druhy materiálů.

Chcete-li rychle vyžehlit závěsy, aniž byste je museli sundávat ze žaluziové tyče, potřebujete parní žehličku. Měla by mít funkce pro různé tkaniny. Parní generátor v napařovači dokáže obnovit jakoukoli velikost nebo složitost oděvů. Pro snadnější použití je třeba prodlužovací kabel.

Jak žehlit záclony podle váhy, aniž byste je museli sundávat ze záclonové tyče

 • S parníkem. Nastavte teplotu na žehličce podle tkaniny. Naplňte ji vodou a zapněte ohřev. Jakmile unikne pára, můžete vyrazit. Nejlépe je žehlit závěsy shora dolů pomalu a opakovaně pomocí speciálního žehlicího nástavce.
 • Použijte žehličku. Pokud chcete záclony žehlit, musíte je na záclonovou tyč připevnit vlhkým hadříkem. Pod jeho vahou se prohýbají a smršťují. Silné záhyby je třeba narovnat ručně. Nalijte do napařovací žehličky vodu, nastavte teplotu a zapojte ji do sítě. Použijte páru k vyhlazení oděvů. Tenký materiál se rozmrazuje snadněji, u tuhého materiálu to trvá déle. Žehličku držte ve vzdálenosti 30-40 cm od záclon, abyste je nepoškodili. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje nosit palčáky.
 • Pára. Vezměte hrnec nebo jinou nádobu naplněnou vroucí vodou. Umístěte ji na bezpečnostní stojan vedle záclony, aniž byste ji sundávali ze záclonové tyče. Pára látku změkčí. Nejlepších výsledků dosáhnete, když výrobek nastříkáte trochou octa a vody z rozprašovače nebo navlhčíte čistý vlhký hadřík (gázu). Materiál ručně uhlaďte, odstraňte případné nerovnosti a zajistěte jeho úhledný vzhled.
 • Nežehlete vůbec. Vyprané záclony pověste do vany, dokud z nich neodteče voda, pak je pověste na záclonovou tyč, ručně je uhlaďte a nechte uschnout. Pod mokré závěsy je vhodné dát staré suché ručníky, aby se voda nerozšířila na podlahu.

Jak žehlit velké záclony bez žehličky

Lze použít jednu z následujících metod:

 • Zavěste vlhké, dostatečně vyždímané záclony na záclonovou tyč. Pokud je látka velmi volná, mírně ji nadzvedněte a připevněte k příčníku. Pokud to konstrukce umožňuje, lze na ni výrobky navinout. Jakmile uschnou, spusťte je dolů nebo je rozviňte. Pokud je látka příliš pomačkaná, jemně ji přitlačte a občas uhlaďte rukama. Úplné vysušení velkých závěsů trvá 10-12 hodin. Hmotnost materiálu změkčuje a vyrovnává materiál, takže markýzu můžete velmi dobře vyžehlit bez použití žehličky.
 • Mokré závěsy lze zavěsit do vany naplněné horkou vodou a se zavřenými dveřmi. Vařte je v páře asi 20 minut. Ručně je rozviňte, pak je zavěste na římsu a nechte uschnout. Není třeba žehlit, látka se vyrovná.
 • Velké závěsy a záclony se nejlépe žehlí napařovačem. Tkaninu pleteme shora dolů a jemně ji napínáme.
READ  Jak nalít vodu do zvlhčovače vzduchu

Jak žehlit tyl pomocí napařovače

Žehlení tylu není kvůli jeho velkým rozměrům snadné. Vyžaduje to velké úsilí a nepřináší to kýžený výsledek. Pomocí napařovače toho snadno dosáhnete. Zamezení přímého kontaktu s tkaninou snižuje opotřebení textilních vláken. Žehlení tylu napařovačem je velmi šetrné. Dekorativní předměty všeho druhu lze vyhladit rychle a efektivně.

 • Nastavit provozní režim;
 • Žehličkou opatrně a rovnoměrně přejeďte po celé ploše tylu shora dolů;
 • Nedržte napařovač záclon příliš blízko materiálu, aby nedošlo k jeho poškození
 • Pokud má váš tyl sametové vzory, potřebujete speciální kartáčový nástavec;
 • Tepelně odolná plastová deska si snadno poradí s těžkými záhyby.

Pokyny krok za krokem

Důležité! Na podšívku určitě použijte bílou bavlněnou látku. Barevné látky mohou působením tepla vyblednout.

 • Teplota žehlení musí být nastavena přesně podle teplotního rozsahu uvedeného pro daný typ tkaniny.
 • K přitlačení švů použijte podložku z jedné nebo dvou vrstev gázy. Při žehlení švů a stehů vypněte na žehličce parní funkci. Silné tkaniny se párou nepoškodí, ale jemné tkaniny budou vystaveny „vlnám“ páry.

Velikost moderních žehlicích prken není určena pro velké a dlouhé předměty. Dbejte na to, aby závěs při žehlení nespadl na podlahu:

 • Umístěte žehlicí prkno co nejblíže k oknu. Postup začněte v horní části závěsu a postupně jej spouštějte dolů. Jakmile se látka začne dotýkat podlahy, zavěste záclonu na záclonovou tyč, abyste mohli snadno vyžehlit její spodní část.
 • Lze použít cokoli ve výšce 1-1,5 m. Začněte od spodní části záclony a postupně navíjejte žehlenou látku kolem žehlicího kolíku. Zabráníte tak zmačkání nebo ušpinění látky.

Typ materiálu určuje pravidla

Každý styl interiéru má svá vlastní pravidla. Velká rozmanitost materiálů a provedení umožňuje najít optimální model závěsu pro každou místnost:

Kromě záclon z jednoho materiálu existují i modely, které používají kombinaci materiálů, a modely, které jsou oboustranné.

U podšitých záclon je třeba natáhnout vnitřní i vnější stranu, změnit režim ohřevu žehličky a zvolit správné podmínky zpracování.

Jak žehlit polyesterové záclony: stručně o vlastnostech tkaniny, zda žehlení stojí za to

Žehlení polyesterových záclon, skvělý doplněk k interiérovému materiálu, by se mělo řídit určitým algoritmem. Záclony mohou zničit látku, pokud se nedodrží popsaný akční plán.

Polyesterové závěsy jsou praktické a vypadají hezky

Péče o polyesterové žaluzie je poměrně snadná, ale existují dvě věci, které tento umělý materiál nemá rád. Horká žehlička a horká voda

Chcete-li doma napařovat polyesterové záclony, postupujte takto

 • Připravte žehlicí prkno;
 • Zapojte žehličku do elektrické zásuvky;
 • Zvolte co nejšetrnější režim žehlení (u tkanin, jako je polyester, je třeba nastavit teplotu 140 stupňů, ne více) a počkejte, až se dostatečně zahřeje;

Nastavte žehličku na hedvábí nebo hedvábný režim

Záclona s nažehlovacím vzorem se musí žehlit na rubové straně

Další informace! Po vyprání vždy pověste polyesterové záclony na záclonovou tyč bez záhybů: tento materiál může rychle uschnout bez žehlení.

READ  Jak vyměnit jehlu v šicím stroji

Polyester rychle schne sám, po vyprání jej můžete jednoduše pověsit na záclonovou tyč

Tkaniny, které se nemusí žehlit

V každém případě se vyhněte žehlení markýzy. Některé tkaniny nejsou náchylné k samoopravě a vyžadují tepelnou úpravu. Mnoho materiálů se však obejde bez žehlení, a přesto vypadají slušně.

Patří mezi ně:

Správným praním se vyhnete žehlení. Abyste nemuseli markýzu žehlit, perte ji vždy ručně.

Proces mytí by měl probíhat následovně:

 • Odstraňte závěsy ze záclonové dráhy.
 • Napusťte vanu vlažnou vodou.
 • Zřeďte vhodný mycí prostředek ve vodě.
 • Opatrně ponořte závěs do vody.
 • Pokud se jedná o organzu, hedvábí nebo šifon, je nutné je okamžitě vyprat. U ostatních materiálů je možné krátké namáčení v délce čtvrt hodiny.
 • Jemné tkaniny můžete prát jemnými tahy bez intenzivního fyzického kontaktu.
 • Několikrát je opláchněte v čisté vodě (studené nebo mírně teplé).
 • Vyjměte závěs z vany, aniž byste ho vyždímali.
 • Markýzu zavěste volně. Umístěte nádobu na zachycení vody.
 • Tkaninu ručně vyrovnejte.
 • Po odtoku vody pověste závěsy v jejich přirozeném stavu.

Pokyny pro péči

Záclony, stejně jako jakýkoli jiný předmět, mohou zachycovat prach, cigaretový kouř, chlupy domácích zvířat, pyl a další škodliviny.

Pokud vám záleží na čistotě, měli byste žaluzie občas vyčistit.

 • Větrání žaluzií. Jedná se o nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak udržet záclony svěží. Otevřete okno dokořán, rozhrňte závěsy a nechte je několik hodin kolébat ve větru. Zápach prachu, který se časem objeví v záclonách, zmizí. Pokud se vám to podaří alespoň jednou za několik týdnů, zůstanou vaše záclony dlouho svěží a čisté.
 • Vysávání žaluzií. Záclony lze čistit vysavačem. Pravidelné odstraňování prachu, aby se zabránilo usazování prachových částic ve vláknech materiálu, protože jakmile prach pronikne do tkaniny, je obtížné ho odstranit. Záclony vysajte vysavačem se speciálním nástavcem s měkkým kartáčem a věnujte zvláštní pozornost vnitřní straně záclon, záhybům a třásním.
 • Ošetření párou. K osvěžení záclon můžete použít parní generátor. Nezapomeňte však, že parní čištění odstraňuje prach pouze z povrchu záclon. Tkaniny z přírodních vláken a jejich směsí rovněž nezpracovávejte párou.
 • Příležitostná péče o kolejnici: postříkání samotné kolejnice a horní části záclony antistatickým čisticím prostředkem může zabránit usazování prachu a navíc se záclony mohou snadněji pohybovat. Samotnou záclonovou dráhu je třeba pravidelně čistit pomocí čisticího prostředku a měkkého kartáče. Věnujte zvláštní pozornost upevňovacím prvkům. Na kroužky a další drobné předměty se rád usazuje prach!
 • Záclony nesušte na slunečním světle. Vystavení tkaniny přímému slunečnímu záření může mít za následek nevzhledné zežloutnutí tkaniny a ztrátu její základní barvy.
 • Při objednávání záclon se zeptejte prodejce nebo designéra na způsob údržby tohoto typu materiálu. Nesprávná údržba záclon může vést ke ztrátě tvaru, barvy, propálení látky a dalším problémům, které si možná ani neuvědomujete.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel a doporučení pomůže zachovat původní vzhled vašich záclon. Zacházejte s oblečením s láskou a vydrží vám dlouhá léta!

Tyly, které není třeba žehlit

Některé typy tylu nevyžadují žehlení vůbec nebo jen velmi zřídka. Tylové závěsy, které se po vyprání nemusí žehlit

Pokud není třeba syntetickou záclonu v pračce nařasit nebo vyždímat, dokonale uschne na záclonové tyči bez viditelných záhybů

READ  Zvlhčovač vzduchu zanechává bílé zbytky

Bavlněný tyl se dobře narovná pod vlastní vahou

Lněná tkanina je lepší, aby se zabránilo spřádání. Po opláchnutí záclony silně protřepejte a pečlivě je pověste, aby se nezmačkaly

Tipy a triky

Především je třeba zdůraznit, že žehlení je povinné prakticky u všech typů záclon. Samozřejmě je možné zakoupit záclony z neobvykle lehkého materiálu, které se samy narovnají, ale často je velmi těžké je sehnat a ne každý si je může dovolit koupit. Většina z nás má stále normální záclony.

Zde je několik základních tipů, jak žehlit tyl po vyprání v horké vodě.

 • Teplota žehličky musí být přizpůsobena materiálu.
 • Pokud automatická pračka nabízí silné odstřeďování, měl by být proces zahájen co nejdříve po praní. Pokud je perete ručně, nechte je chvíli uschnout. To znamená, že byste měli žehlit ještě vlhké žaluzie a nečekat, až uschnou. To usnadňuje celý proces. Tato rada platí zejména pro závěsy ze silného materiálu.
 • Choulostivé látky, např. Organzu, lze žehlit pouze přes speciální bavlněnou podložku. Nepoužívejte barevné látky ani noviny. Tkanina může organzu obarvit a zanechat na ní skvrny díky obsaženým barvivům.
 • Při žehlení tylu je lepší upustit od funkce napařování.
 • Zažehlete švy záclon zepředu pomocí gázy nebo jiné vycpávky.
napařovat, záclony, žehličkou, vzduchu

Výhody profesionálního napařovače

Tento typ zařízení se používá hlavně v hotelích, obchodech, ateliérech, záclonářských salonech. Všude tam, kde je potřeba velkého objemu a časového omezení. Mohou je používat profesionální i amatérští výrobci páry.

Profesionální parní vyvíječe jsou oproti domácím parním vyvíječům skutečně jiné, i když jsou také dražší.

Jaké jsou hlavní výhody těchto spotřebičů??

 • Vyšší výkon od 2000 W a intenzita páry od 70 g/min.
 • Systém výroby páry v kotli. Pod tlakem proniká pára snadněji a hlouběji do vláken tkaniny.
 • Velký objem nádržky na vodu 3 až 3,5 litru. Většina modelů navíc nabízí funkci doplňování.
 • S takovým množstvím vody v nádrži se spotřebič zahřeje za 30-45 sekund.
 • Dlouhá doba nepřetržitého provozu: v průměru 2 hodiny a více.
 • Všestrannost. Obecně lze tyto parní čističe používat také jako parní čističe díky vysokým teplotám páry, které produkují.
 • Pohodlná obsluha, díky hadici nejméně 2 m, šňůra. Asi 5 metrů.
 • Robustní kryt, který zabraňuje přehřátí i při nepřetržitém používání.

Profesionální odvlhčovače vzduchu jsou k dispozici u většiny výrobců domácích modelů.

Kercher (Německo), Grand Master (Rusko), Zauber (Švédsko), MIE (Itálie), Philips (Nizozemsko) a mnoho dalších.

Parní generátor je skutečnou investicí, nikoliv pouhou pomůckou.

Spotřebič je spolehlivým pomocníkem na cestě k dokonale vyžehleným záclonám. Bez ohledu na to, který z výše uvedených modelů si vyberete!

Všechny uvedené odvlhčovače mají mnoho pozitivních ohlasů od majitelů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS