Jak natřít OSB desky na podlahu

Nátěr OSB desek v interiéru: jak vybrat správný nátěr, včetně fotografií a videoukázek

Desky z orientovaných třísek se skládají z 90 % ze dřeva a 10 % z pryskyřičných pojiv. Tento materiál může snadno měnit svůj objem v závislosti na změnách vlhkosti a teploty. Proto se desky montují s odpovídajícími vůlemi a spoje se utěsňují pružnými tmely. Nejzranitelnějšími místy desek jsou jejich okraje. Nejdříve nabobtnají vlhkostí a jsou náchylné k biokompatibilitě. Pro ochranné utěsnění spár je vhodným řešením tmel Neomid Wood Professional pro OSB desky:

Tento materiál má dobrou přilnavost, je vysoce elastický, odolný proti plísním a hnilobě, nebojí se slunečního záření, má vysoké tepelně a vlhkostně izolační vlastnosti. Spolehlivě chrání spoje před pronikáním vlhkosti a chladu.

Tmelení, základní nátěr a tmelení. příprava na finální nátěr OSB desek. Pro aplikaci musí být povrch suchý, zbavený nečistot, prachu, mastných usazenin a starých nátěrů. Přítomnost kapající vlhkosti není povolena. Pro čisté spoje doporučujeme použít maskovací pásku. Tento tmel lze nanášet na vodorovné, šikmé i svislé povrchy. Přebytečný materiál odstraňte špachtlí. Již po jedné hodině vytvoří tmel povrchový film a vytvrzování probíhá rychlostí 2 mm za den.

Po utěsnění švů se povrch OSB desek opatří základním nátěrem, aby se snížila pórovitost, zvýšila přilnavost s dokončovacími materiály a zároveň se zachovala paropropustnost. Některé specializované základní nátěry, např. Neomid na OSB desky, poskytují dobrou ochranu dřeva proti vlhkosti, UV záření a vlhkosti. Základní nátěr můžete nechat bez povrchové úpravy po dobu jednoho roku. Tento materiál je vodní disperze s akrylátovým pojivem a antiseptickými přísadami. Základní nátěr vytváří odolnou lepicí vrstvu odolnou proti vlhkosti, která chrání desky před plísněmi, houbami a bobtnáním. Doba schnutí jedné vrstvy. 6 hodin.

Dalším krokem při dokončování je tmelení. Ve „Světě barev“ máme v nabídce tmel Neomid na OSB desky pro použití v exteriéru i interiéru. Je snadné vyrovnat topografii povrchu, utěsnit otvory pro spojovací materiál a spáry mezi deskami. Materiál tvoří vodotěsný, pružný povlak. Tmel se nanáší na podklad opatřený základním nátěrem ve dvou vrstvách: první je určena ke škrábání, druhá k vyrovnání.

Závěrečnou fází je lakování OSB desek. Neomid nabízí speciální materiál. nátěr na OSB desky s bioprotekcí určený pro OSB desky, SIP desky a další dřevěné povrchy. Lze jej používat v interiéru i exteriéru.

Zvláštnosti malování desek bez předbalení

Malování bez tmelení umožňuje využít strukturu třísek k dekorativním účelům. Reliéf zde zvýrazní povrch.

Povrch tohoto materiálu je velmi odlišný od standardního dřeva. Přítomnost lepidla ve složení ovlivňuje savost. Podle řemeslníků impregnace jednoduše stékají po povrchu a nevytvářejí žádný ochranný film. Základní nátěry jsou vhodné pro OSB desky. Někdy se povrch brousí, aby se odstranila vrchní vrstva laku. Před lakováním je třeba povrch dvakrát zdrsnit: nejprve brusným papírem P80, poté brusným papírem P200. Tím se zlepšuje savost desky. Před lakováním je vhodné utěsnit spáry a důlky po hlavách spojovacích prvků a povrch opatřit základním nátěrem. Viditelné spoje desek lze zakrýt dřevěnými, kovovými nebo plastovými kryty, které je lépe upevnit lepidlem nebo tekutými hřebíky.

Během lakování nebo bezprostředně po něm se na povrchu desky mohou objevit částečky hoblin. Aplikace vodou ředitelných nátěrových hmot může způsobit částečné bobtnání povrchu OSB desek.

Proč natírat desky OSB

Malování se provádí nejen proto, aby se reliéfní povrch desky stal atraktivnějším. Nátěrová vrstva zajišťuje ochranu dřeva před vlivem atmosférických srážek nebo vlhkosti. Jakmile je vrstva zcela suchá, vlhkost nemůže proniknout do jádra desky, což zabraňuje její deformaci.

READ  Co když vložíte horké jídlo do chladničky?

Nátěr je nutný i v případě, že jsou OSB desky použity k prvotní úpravě vnější části budovy s upevněním latí, obkladů nebo plechové izolace. OSB desky by měly být ošetřeny speciální emulzí na ochranu proti vlhkosti, plísním a houbám. Pro zajištění dodatečné ochrany lze na desky OSB nanést další vrstvu akrylátového nátěru. který slouží jako primer.

Pokud má být dřevotřísková deska natřena jako finální nátěr, zvolte nehořlavé kompozice, které se samovznítí a vydrží dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu záření.

Jak správně natírat OSB desky

Předběžná příprava desek pro lakování je povinná, protože desky jsou opatřeny ochranným nátěrem, který může bránit dobré přilnavosti. Proto je nutné desky nejprve obrousit. Nejlépe je to provést před montáží, protože je pohodlnější pracovat na stole s bruskou než ji držet ve svislé poloze.

Po takovém ošetření se barva snadno a rovnoměrně přilepí. Po upevnění se upevňovací místa upraví tmelem a plnivem. K zamaskování spojů mezi deskami se používá maskovací páska.

Dalším krokem je základní nátěr. Přilnavé základní nátěry na bázi akrylátu jsou vhodné pro OSB desky.

Jak natřít podlahu

Po instalaci OSB desek by někoho mohlo zajímat, čím je natřít? Desky musí být nejprve ošetřeny základním nátěrem s hlubokou penetrací. Tímto způsobem vytvoříte pevnou ochrannou vrstvu. Po 12-14 hodinách lze nanést další vrstvu barvy, aby se efekt zafixoval.

Dále zkušení stavitelé doporučují vyrovnat palubky zakrytím spár, uzávěrů spojovacích prvků apod. prvky. Spoje by neměly být utěsněny silikonem. Použijte akrylový tmel nebo jiný disperzní tmel. Po zaschnutí vyleštěte a naneste další vrstvu.

Zvolte barvu, která je kompatibilní s nátěrem, vhodná pro použití v interiéru, ale zároveň odolná proti mechanickému poškození. Nátěr se provádí ve dvou vrstvách s přestávkou na zaschnutí. Případné nerovnosti v první vrstvě barvy vyhlaďte smirkovým hadříkem. Podlahy z OSB desek si poradí s chladem, vlhkostí, hlodavci a plísněmi. Materiál není deformovatelný. Použijte ji k vyrovnání nerovností na povrchu podlahy.

Výběr správného materiálu je stejně důležitý jako jeho instalace. Odborníci varují, že na trhu je mnoho výrobků, které nejsou certifikované nebo jsou nekvalitní. Místo evropských OSB desek se mohou prodávat čínské OSB desky, které nelze použít k dokončování podlah. Vždy si od prodejce vyžádejte dokumentaci k výrobku.

Fáze malování

Jakmile se rozhodnete pro nátěrový materiál pro OSB desky, můžete začít pracovat.

Proces se skládá z několika po sobě jdoucích kroků a vyžaduje také čas mezi nimi.

 • První krok. Jedná se o broušení. Umožňuje vyhlazení nerovností a odstranění přebytečných nerovností. Pokud je použito mořidlo, je třeba desku přebrousit. S bruskou je to jednodušší. Tomuto kroku věnujte zvláštní pozornost. Celý výsledek závisí na kvalitě broušení;
 • Druhý krok. V této fázi se odstraní případné nesrovnalosti. Používá se olejové plnivo na dřevo. Vyplňte všechny mezery i přišroubované šrouby;
 • Třetí krok. Zde naneste vrstvu základního nátěru. Jako základní nátěr lze použít akrylový nebo akrylově-polyuretanový lak na vodní bázi. Ředí se vodou v poměru 1:10. Použijte alkydový lak. Je však třeba jej zředit lakovým benzínem. Nanášejte jej důsledně a důkladně, aby hmota dobře pronikla do desky. Vhodný je také adhezní nátěr. Důležité při použití světlé barvy;
 • Čtvrtý krok. Zde nanesete několik vrstev barvy a necháte je zaschnout. Nejprve dokončete okraje po celém obvodu ve 2-3 vrstvách. Všechny ostatní prvky pak natřete válečkem. Pohybujte se pouze jedním směrem. Na zaschnutí 1 vrstvy je potřeba v průměru 8 hodin.
READ  Pokládka obkladů a dlažeb na desky OSB

Čím více vrstev, tím je povrch rovnoměrnější.

Příprava desek a technika lakování

Správně provedené přípravné práce jsou pro dobrý výsledek nezbytné. Malířské práce v interiéru lze rozdělit do 4 hlavních kroků

 • Vyhlazení povrchu. Provádí se broušením. Broušením se povrch desky vyhladí a je k nepoznání. Ideálním nástrojem je úhlová bruska s brusným kotoučem. Nepoužívejte příliš velkou sílu, stačí lehký dotyk. Desky OSB-3 a OSB-4 je třeba brousit obzvlášť pečlivě, aby se odstranil ochranný voskový povlak, který brání pronikání základního nátěru do struktury a snižuje přilnavost k nátěru;
 • Těsnění spár. Spáry mezi deskami a šrouby je nejlépe vyplnit pružným tmelem. Pokud chcete vytvořit monolitický efekt a barevně zamaskovat spáry s deskami, vyplňte tmel pilinami, které zbyly po ořezávání desek. Pokud po zaschnutí zjistíte, že se tmel rozšířil mimo spáry, můžete povrch přebrousit. Pokud chcete mít dokonale hladký povrch pro bezchybný nátěr, můžete spáry utěsnit speciální vzduchotěsnou páskou Rapid Cell;
 • Základní náplň. Po odstranění vrchní vrstvy materiálu se otevřou vnitřní póry. OSB desky jsou spojeny různými pryskyřicemi, vosky a parafínem, což rovněž zabraňuje hnilobě. Tyto látky musí zůstat uvnitř konstrukce. K „utěsnění“ pórů se používají speciální bariérové nátěry, např. FI M194, které se musí nanášet stříkáním. Nechte základní nátěr zcela zaschnout;
 • Nanášení barvy. Pokud má být fasáda natřena, musí být po základním nátěru po celém obvodu připevněna síťovina ze skelných vláken, povrch musí být tmelen voděodolným a mrazuvzdorným tmelem a teprve po jeho zaschnutí by měla být nanesena barva. Doporučuje se pracovat za suchého a bezvětrného počasí.

Jak natírat OSB desky v interiéru

Použití OSB desek pro dokončovací práce uvnitř domu je stále oblíbenější. Důvodem je přijatelná cena samotného materiálu, snadná manipulace s ním, která také šetří služby profesionálů, a dobré vlastnosti výrobku. Vnější vzhled desky však není tak hezký, jak bychom si přáli, a často nevypadá tak dobře na celkovém pozadí interiéru, proto se mnoho lidí rozhodne nechat si OSB desku natřít. Čím natřít OSB desky v interiéru, abyste získali krásný nátěr a dodatečnou ochranu, vám řekneme níže.

Malování OSB desek uvnitř domu vlastníma rukama

Před malováním OSB desek uvnitř místnosti je třeba pochopit složitost práce, pozitivní aspekty tohoto řešení. Tónování je možnost, kterou lze realizovat rychle a nevyžaduje mnoho peněz. Malování má také následující výhody:

 • Rozmanitost typů nátěrových hmot a barevných variant, díky nimž snadno najdete ten správný odstín pro interiér místnosti;
 • Snadný proces, bez nutnosti speciálních dovedností nebo znalostí, šetří peníze za služby profesionálů;
 • Snadná náprava poškození, v případě jejich výskytu lze jednotlivé plochy znovu natřít;
 • Možnost přelakování, když se povrchová úprava omrzí, lze nátěr vždy obnovit změnou barvy;
 • Pro zlepšení ochranných vlastností povrchu existují barvy, které jsou odolné proti vlhkosti a vytvářejí ochrannou vrstvu proti UV záření;
 • Povrch lze čistit, mnoho typů je omyvatelných.

Nátěr OSB desek v interiéru je způsob, jak zakrýt strukturu nátěru charakteristickou pro tento materiál. Ačkoli někteří majitelé nemovitostí dávají přednost zvýraznění struktury pouze změnou odstínu, pak se používá lak nebo mořidlo.

Malování se provádí také na speciální typy tapet. Před malováním a lepením tapet na OSB desky příprava povrchu.

Nátěr OSB desek v interiéru je způsob, jak zakrýt povrchovou strukturu charakteristickou pro tento materiál.

Proč by se to mělo udělat, funkce

Při rozhodování o tom, čím natřít OSB desky v interiéru domu, nesmíme zapomenout na dřevěnou složku materiálu. Díky tomu je možné použít více mořidel na dřevo. Tento materiál má však řadu vlastností, kterým je třeba věnovat pozornost při výběru:

 • Špatná přilnavost povrchu, ne všechny barvy mohou dobře přilnout k tomuto typu povrchu, přítomnost speciálních pojiv brání pronikání barev do smaltu;
 • Struktura struktury materiálu, povrch se může zdát rovný, ale ve skutečnosti jsou na něm nerovnosti a nepravidelnosti. Přípravné práce jsou proto povinné a broušení je nezbytné, protože tato struktura vyžaduje vyšší spotřebu barvy;
 • Čím déle jsou panely neošetřené, tím hůře se natírají. tím hůře se čisticí prostředek spojuje s povrchem. V tomto ohledu je lepší nátěr panelů uvnitř domu dlouho neodkládat.
READ  Podlahové dlaždice z PVC pro podlahové vytápění

Všechny tyto vlastnosti vyžadují zvláštní pozornost při výběru nátěru. Níže jsou proto popsány různé varianty, jejich zvláštnosti a výsledné vlastnosti.

Výsledkem je nejen příjemný vzhled, ale také ochrana povrchu a voda nenaruší tvar desek, pokud jsou použity speciální směsi.

Čím déle se panel používá bez ošetření, tím obtížněji se natírá.

Jakou barvu zvolit, nejlepší na podlahu a na stěny

Vnitřní nátěr na OSB desky je třeba vybírat nejen na základě specifik samotné desky, ale také s ohledem na vlastnosti místnosti a podkladu, na který bude aplikován. Podlahy, stropy a stěny vyžadují několik různých parametrů. Výběr se řídí také níže uvedenými kritérii:

 • Typ dřevěných třísek a spojovacích prvků používaných k výrobě OSB desek;
 • Způsob moření, který se použije, tedy zda zakryje strukturu povrchu, nebo pouze zvýrazní a změní odstín podkladu;
 • Místo, kde jsou desky připevněny (stěna, podlaha);
 • Účel místnosti.

Níže jsou popsány nátěrové hmoty, které jsou pro tento materiál vhodné a které jsou dostupné na trhu.

Podlahy, stropy a stěny vyžadují jiné parametry.

Podlaha z OSB desky

natřít, desky, podlahu

Olejová barva

Složení na bázi oleje se vyznačují získáním silné vrstvy, která dokáže dobře pokrýt celý povrch a zároveň jej spolehlivě chrání před negativními účinky vlhkosti. Je velmi vhodné je používat na koncové díly, protože je hluboce impregnují.

Vysoce kvalitní kompozice umožňují dosáhnout vysoké přilnavosti, přičemž spotřeba výrobku bude nízká, což ušetří rozpočet. Povlak vydrží roky a získá vysokou úroveň ochrany, takže je možné jej použít k nátěrům podlah.

Je pro ně však charakteristické, že vytvářejí nepříjemný zápach, který zůstává v domě dlouho. Kromě toho proces sušení trvá dlouho, takže pokud se malba provádí na venkově, je tato možnost přijatelná. Ale pro dům, kde žijete trvale a nemůžete ho na dlouhou dobu opustit, to není nejlepší nástroj. Nebo je třeba předem promyslet, kam se na toto období vydat.

Složení na bázi oleje se vyznačují silnou vrstvou, která dokáže dobře pokrýt celý povrch a zároveň spolehlivě chrání před negativními účinky vlhkosti.

Alkyd

Lakové materiály na bázi alkydů se vyrábějí ze stejnojmenných pryskyřic, vyznačují se dobrou trvanlivostí a nepoužívají žádné toxické prvky, což znamená, že jsou neškodné pro lidské zdraví. vytváří ochrannou vrstvu odolnou proti vlhkosti, která odolává UV záření, dlouho neztrácí jas barvy a proces sušení vyžaduje dlouhou dobu.

stejně jako desky na olejové bázi má při používání nepříjemný zápach, proto se doporučuje pracovat pouze v dobře větraných místnostech.

Díky svým pevnostním vlastnostem je možné ji použít jako prostředek k natírání podlah a stěn z OSB desek. Pouze typ oleje vyžaduje poněkud vyšší spotřebu.

Technologie pokládky a lakování OSB podlah

OSB desky se stále častěji používají ve stavebnictví a při výrobě nábytku. Tento univerzální materiál je dostatečně odolný proti prasklinám, aby mohl být použit jako podlahový materiál v obytných prostorách. Tento postup vyžaduje určité know-how. Ne všechny obrobky jsou pro tento postup vhodné.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS