Jak navléknout nit na overlockový stroj Janome

Navlékání overlocku Janome. Jak správně navléknout overlock

Overlock Janome ArtStyle 4057. Jedná se o jeden z jednoduchých, levných a oblíbených modelů overlocků od společnosti Janome. Neříkáme, že je to nejlepší overlock firmy Janome, existují modely overlocků, které provádějí nejen 3, 4nitný steh, ale také dvounitný. Existují modely, které dokáží simulovat plochý šev t.Д.

Overlockový stroj Janome ArtStyle 4057 se však od ostatních liší především jednoduchým designem, snadným přístupem ke knoflíkovým dírkám. Toho si všimneme až při navlékání, zejména v levé knoflíkové dírce. Jak již bylo uvedeno, cena overlocku Janome ArtStyle 4057 je poměrně nízká ve srovnání s jinými modely nejen od Janome, ale i od jiných výrobců šicích strojů: Brother, Merrylock, Jaguar atd.

Tento článek je návodem k použití a je užitečný pro ty, kteří se rozhodují, jaký overlock si koupit.

Obecný přehled navlékání overlocku

Pokud začínající švadlena nikdy overlock nepoužívala, může její první kontakt se strojem zanechat smíšené dojmy. Na jedné straně je kvalita šití úžasná, ale na druhé straně je obtížné stroj navlékat a připravovat k použití. Ale stojí za to to jednou zkusit, nebude to trvat dlouho.

 • Pravý kryt má malý otvor, kterým je třeba vlákno navléknout do vodicí nitě. Poté je třeba provléknout nit otvorem na levém krytu;
 • Nit by měla být provlečena vodítkem nitě ve směru knoflíkové dírky;
 • Otáčením kladky vysuňte pravou knoflíkovou dírku nad jehelní desku;
 • Veďte nit kolem knoflíkové dírky a zahákněte ji na háček;
 • Spusťte pravou páku knoflíkové dírky do dolní polohy zatažením za řemenici stroje
 • Pak provlékněte nit levým očkem;
 • Otáčejte kladkou, dokud nebude pravá knoflíková dírka v poloze nahoře a levá knoflíková dírka nahoře.

Navlékání pravé knoflíkové dírky je poněkud odlišné:

 • Nit prochází napínačem, jehelní deskou nahoru a dolů
 • Otočte kladku overlocku tak, aby byla knoflíková dírka v nejvyšším bodě
 • Konec nitě provlékněte otvorem pod háčkem
 • Provlékněte nit napínákem a veďte ji otvorem v jehlové desce
 • Provlékněte nit pod chapačem a navlékněte jehlu.

Podrobné pokyny pro navlékání

Nejprve si vysvětlíme, jak se steh šije a který konstrukční prvek tento efekt vytváří? Levá a pravá knoflíková dírka jsou zodpovědné za knoflíkovou dírku.

navléknout, overlockový, stroj, janome

Za chodu šicího stroje se prvky pohybují cyklicky, zachycují horní vlákno, které se spouští s jehlou, a vážou ho ke spodní niti. Tím získáte řadu stehů.

Způsob fungování knoflíkových dírek je odlišný:

Overlocky se třemi a čtyřmi nitěmi jsou vybaveny dvěma knoflíkovými dírkami (pravou a levou). Stroje s více vlákny mají více než jednu knoflíkovou dírku.

Kde začít? Proces vytváření vláken začíná u vláken. Specifická vlákna jsou vybrána a umístěna do speciálních držáků v overlockovém stroji.

Nit se pak provlékne očky držáku a vede se k napínači. U starších strojů je třeba dodržovat pořadí, v jakém nitě procházejí napínáky. Jeden z nich vlákno odtahuje a druhý uchopuje vlákno. Novější stroje mají jeden napínák, který plní všechny dvě funkce.

Po odebíracích kroužcích se nit provlékne do knoflíkových dírek. Nit je kolmá k látce. Pak konec nitě spadne do očka jehly.

Důležité! Jakmile je vlákno navlečeno do jehly, musí být vždy vytaženo zpět za patku. Výsledkem je krásný a napnutý steh.

Speciální vlastností overlockového stroje je jeho schopnost vytvářet stehy s různým počtem nití. Systém jehlových tyčí vytváří stehy. Jehla prorazí materiál, projde nití a knoflíková dírka ji zachytí a vytvoří křížový steh.

Utahování pracovního materiálu. Stroj utáhne smyčku a vytvoří steh. Vznikne řetězec několika křížkových stehů. Šití pevných a úhledných okrajů.

Některé stroje mohou šít více než jednou jehlou najednou a mají více knoflíkových dírek pro šití až 10 nití. Konečným výsledkem je vícevláknový steh.

Před zahájením šití na overlocku proveďte zkušební steh, abyste se ujistili, že je technika správně nastavena na jednom kusu látky.

Šití je často doprovázeno následujícími situacemi. Nástroj proto musí být vždy po ruce.

Popis problémuČinnosti
Špatné zarovnání závitu Navlékání dalších vláken
Čepele nefungují Výměna nožů za nové
Stroj se přehřívá a vypíná Mazání ozubených kol
Jehla se zlomí Výměna jehly
Obtížné navlékání jehly na knoflíkovou dírku Použití pinzety

Třípramenný overlock

U overlockových šicích strojů se třemi nitěmi musí být jedna nit navlečena přímo do jehly stroje, zbylé dvě se zachytí za knoflíkové dírky (levou a pravou). Stačí jednou správně navléknout nit a pak už není problém navléknout třípramenný overlock.

 • Vlákno důsledně provlékněte všemi otvory na stroji, které slouží k vedení nitě.
 • Vložte nit do napínacího zařízení na pravé knoflíkové dírce a navlékněte ji směrem dolů.
 • Provlékněte ji očkem jehly a provlékněte patkou.

Šití zakončete přišitím kousku látky, abyste zkontrolovali, zda je nit správně navlečena.

Čtyřpramenný overlock

Zvláštností těchto strojů je přítomnost dvou jehel. Vkládání nitě do čtyřnitného overlocku je prakticky stejné jako u třínitného overlocku. Dvě nitě jsou navlečeny do oček jehel a zbývající dvě nitě „rozebírají“ knoflíkové dírky. Každá jehla má vlastní napínač nitě a nit je provlékána skrz.

READ  Jak šít úplety na stroji Janome

Při navlékání overlocku se 4 nitěmi pamatujte, že knoflíková dírka vlevo odpovídá napínacímu dílu vpravo a naopak, levý napínací díl odpovídá pravé knoflíkové dírce.

Řemeslníci musí vzít v úvahu všechny speciální vlastnosti pro navlékání overlocků. Pro vaše pohodlí uvádí výrobce stroje tyto údaje v diagramu na stroji. Některé stroje jsou vybaveny automatickým navlékacím systémem, který výrazně zjednodušuje celý proces zajištění nitě.

Další vlastností čtyřnitných overlocků je, že levá nit je určena pro levou jehlu. Nit pro pravou jehlu je určena pro pravou jehlu. Prvním úkolem švadleny je však naučit se schéma navlékání pro daný stroj.

Které vlákno použít? Nejlepší je používat vlákna navinutá na cívkách jako kužely. S malými cívkami se hůře pracuje. Nedoporučuje se používat bavlněnou vidličku a podobné materiály.

Pokud je stroj vybaven automatickým navlékáním, proces navlékání nebude trvat dlouho. Na internetu se můžete podrobně seznámit s postupem navlékání na 3nitných i 4nitných overlockových strojích.

Odvíjecí kotouč závitu a připojení sítě

F Pokud používáte malou cívku, vyjměte držák cívky z čepu cívky pro

Cívky. Poté položte cívku na kolík stranou s drážkou směrem nahoru

Pokud nit při navlékání a/nebo šití vyklouzne z cívky, nainstalujte

Síť na cívku podle obrázku, aby nedocházelo k rušení. Se strojem jsou dodávány flitry.

Zvedněte nebo spusťte přítlačnou patku

Když je zvednut nebo spuštěn zvedák přítlačné patky, je tato patka

Přítlačnou patku spuštěnou, s výjimkou navlékání nitě do stroje nebo zkoušení

Napětí nitě se uvolní, když se zvedne zvedák přítlačné patky.

Janome. Obecná charakteristika

Japonská společnost Janome vyrábí šicí stroje od poloviny dvacátého století. Společnost vyrobila přibližně 300 modelů šicích strojů různých profilů. Sortiment Janome zahrnuje elektromechanické stroje, počítačové, vyšívací a vyšívací stroje, overlocky a quiltovací stroje.

Japonské šicí stroje Janome jsou známé svou vysokou kvalitou a spolehlivostí (

Vezmeme-li v úvahu elektromechanické stroje, které používá většina amatérských nebo dokonce profesionálních švadlen, vyznačují se uživatelskou přívětivostí a kvalitou šití.

Šicí stroje Janome střední třídy provádějí 15-20 různých operací, rovný steh, slepý steh, protahovací steh, overlockový steh, klikatý steh atd. Ruční nastavení šířky stehu, délky stehu a napětí nitě. Navlékání je rychlé a snadné a knoflíkovou dírku lze vytvořit poloautomaticky. K dispozici je odstřih nitě a možnost šití dvojjehlou. Na těle přístroje jsou v nastaveních pohodlně uvedeny jeho funkce a tipy. Naše stroje jsou dodávány s několika různými typy přítlačných patek, cívkami, sadou jehel, šroubovákem atd.

Mezi nejoblíbenější modely této společnosti patří šicí stroje Janome PS-19, Janome S-19, Janome V-12, Janome V-15, Janome LW-30.

Jaké je riziko nesprávného navlékání

Pokud je nit navlečena nesprávně, má to za následek špatnou kvalitu švu: steh se smyčkuje a vytváří kroužky na niti. Důležité je také zkontrolovat napnutí nitě. Nesmí být příliš utažená nebo tak pevná jako kytarové struny. Zkontrolujte, zda pružina na páce napínání nitě dobře drží nit. Dbejte na to, aby spodní nit byla tenčí než horní, protože ta je považována za vodicí nit.

Jedním z předpokladů kvalitního šití na šicím stroji je správné navlékání nití. Jak navléknout nit do šicího stroje Janome se dozvíte v následujícím videu.

Jak nastavit dobré napětí nitě?

Dalším krokem je kontrola napětí nitě.

Mechanismus, který táhne horní závit, je otočný mechanismus ve tvaru válce a je umístěn na boku nebo na horní straně těla.

Vezměte na vědomí, že můžete provést zkušební steh, abyste zjistili, zda je napětí nitě správné. Pokud se objeví úhledný a rovný závit, je správný.

Pokud je steh vytažen na vnější stranu látky, je třeba napětí uvolnit. Naopak, pokud je na spodní straně slabé napětí, uvidíme místa napětí.

Pomalu upravujte napětí, dokud nebude šití dokonalé.

Horní závit je navlečen, nyní je třeba navléknout spodní závit

Když není pedál, otočte kolečkem a navinujte na cívku správné množství nitě.

Vyjměte cívku z držáku a vložte ji do chapače na spodní straně stroje. Pokud uslyšíte cvaknutí, jste na správné cestě.

navléknout, overlockový, stroj, janome

Jak správně navléknout nit do šicího stroje??

Před použitím šicího stroje si vždy přečtěte teoretickou část a porozumějte jí.

Nejdříve se naučte správně navlékat nit do šicího stroje. Pokud se podíváte na svůj stroj, zjistíte, že při šití nejčastěji používá 2 nitě. Horní a spodní. Spodní nit vychází z cívky a horní nit vychází z cívky.

Pokud špatně navléknete nit, stroj odmítne šít nebo nit jednoduše přetrhne.

Obecné schéma

Existuje jediný algoritmus pro navlékání overlockových nití. Nejprve musí projít levou knoflíkovou dírkou a poté pravou. Je třeba upřesnit, že knoflíková dírka je zařízení vyrobené z kovu ve tvaru háčku. Když je stroj v chodu, zachytí nit vycházející z jehly a spojí ji s nití vycházející pod ní. Takto vzniká řetízkový steh.

Postup navlékání levého očka je nejjednodušší popsat krok za krokem.

 • Nitě procházejí vodítkem nitě do očka na pravé straně krytu. Poté jej musíte protáhnout očkem v levém bočním víku, které má ochrannou funkci.
 • Nit se pak obtočí kolem napínacího zařízení a vloží se do průchodu vedoucího ke knoflíkové dírce.
 • Pak otočte kolečkem zleva doprava tak, aby se pravá knoflíková dírka přesunula nad jehlu.
 • Nyní je třeba nit obtočit kolem zadního dílu tak, aby prošla kolem páčky na pravé knoflíkové dírce a poté se nit zachytila za háček.
 • Opětovným otočením kolečka se spustí levá knoflíková dírka.
 • Nit se provlékne a pak se pravá knoflíková dírka otáčením kolečka zvedne nad jehlu.
 • Levé očko bude také nastaveno tak, aby bylo co nejvýše a nit byla zajištěna pod přítlačnou patkou.
READ  Jak vyrobit stroj na loupání arašídů

Správné zasunutí nití do pravé knoflíkové dírky je o něco snazší.

 • Závit je provlečen napínacím zařízením a navlečen do štěrbiny v desce nože.
 • Poté otáčejte kolečkem, dokud se pravá knoflíková dírka nedostane do horní polohy.
 • Nyní můžete protáhnout nit štěrbinou, která je těsně pod háčkem.
 • Nit musí procházet napínákem a deskou. Přitom se obtáčí kolem vřetena zařízení, které reguluje tah.
 • Posledním krokem je zajištění nitě pod háčkem a její navlečení do očka jehly.

3 prameny

Čínský třípramenný overlock je univerzální model. Pokud se naučíte navlékat nit, můžete to snadno udělat na jakémkoli overlockovém stroji. Proces bude probíhat v následujícím pořadí:

 • Nit musí být provlékána postupně vodicími otvory na těle stroje;
 • Vložte nit do napínače nitě na pravém očku a poté navlékněte nit směrem dolů;
 • Pak provlékněte nit očkem jehly a vyjeďte zadní stranou jehly skrz patku;
 • Zkontrolujte, zda je steh správně nastaven na zkušebním kusu látky a zda je správně nastavena nit.

Všimněte si, že u třínitného overlocku jde jedna nit na jehlu a dvě zachycují knoflíkové dírky.

4-vlákno

Čtyřnitný overlock má dvě jehly. Dvě nitě jsou provlečeny skrz ně a zbývající nitě jsou zachyceny za knoflíkové dírky. Některé modely se liší v závitech, ale obvykle mají na sobě schéma. Často se nachází přímo na stroji.

Některé stroje mají speciální systém usnadňující navlékání knoflíkových dírek nahoře a dole (F. A. S. T.).

 • Zapněte stroj, zvedněte jehlu tak, aby byla přitisknutá k tělu overlocku, a otočte ji.
 • Nasaďte cívky nití na kolíky nití a provlékněte nit napínacím zařízením. Vezměte prosím na vědomí, že každé zařízení pro napínání nití má své vlastní napínání nití. Uvnitř pouzdra je často schéma, které ukazuje, kterému napětí nitě odpovídá cívka.
 • První nit musí být zachycena do 3 držáků nití uvnitř těla overlocku. Konec závitu se zasune do závitového konektoru, který se obvykle nachází v blízkosti pracovního stolu.
 • Poté protáhněte druhou nit zásuvkou jehly a knoflíkovou dírkou. Otáčejte ručním kolečkem.
 • Třetí nit provlékněte napínačem nitě a poté jehlovou tyčí nad pracovním stolem. Pak provlékněte konec nitě pravou jehlou.
 • Podobně jako třetí nit projděte i čtvrtou nití, jen ji na konci navlékněte do levé jehly.
 • Po navlečení všech nití zvedněte přítlačnou patku a spusťte páčku na zadní straně těla. Navlékněte všechny čtyři nitě pod přítlačnou patku.
 • Nůž lze nyní spustit do původní polohy.

5 závitů

Před navlékáním pětivláknové knoflíkové dírky zkontrolujte, zda je stroj bez napětí. Důležité je také zvednout přítlačnou patku pomocí páčky.

 • Navlékání začíná otáčením ručního kola směrem k sobě. Tím se zajistí, aby poloha jehly byla co nejvyšší.
 • Poté je třeba navléknout nit nejprve do horní knoflíkové dírky a poté do spodní knoflíkové dírky.
 • Poté se nitě vloží do pravé jehly a následně do levé jehly.

Na těchto strojích je často barevné schéma navlékání, které usnadňuje práci. Jednoduše navinujte nit podle směrových šipek a jemně táhněte. Pro větší pohodlí můžete použít speciální zařízení, které vám usnadní práci.

Jak správně navlékat nit na overlockový stroj?

Začínající švadlena nebo řemeslnice, která nikdy nepracovala s overlockem, může zjistit, že tento šicí stroj vyžaduje speciální dovednosti a znalosti, aby jej zvládla sama. Stačí však stroj zastrčit jen jednou a pak už to jde téměř poslepu. Jak navlékat nit na tří-, čtyř- nebo pětinitný overlockový stroj?

Třípramenné zařízení

Pokud zvládnete závitování v čínském třízávitovém stroji, nebude tento postup problémem u žádného modelu. To se provádí následujícím způsobem:

 • Provlékněte všechny vodicí otvory nitě na těle stroje.
 • Nit se navlékne do napínacího zařízení na pravé knoflíkové dírce a poté se vytáhne směrem dolů.
 • Provlékněte očko jehly a smyčku provlékněte zpět patkou. Na závěr se ujistěte, že je nit správně vložena. Chcete-li to provést, zkuste prošít odpadní materiál.

Zařízení se čtyřmi vlákny

Navlékání čtyřpramenného overlocku probíhá stejně jako u třípramenného overlocku, s výjimkou několika bodů. První typ se od druhého liší tím, že má dvě jehly. Nit pro levou jehlu prochází levým napínákem nitě a nit pro pravou jehlu pravým napínákem nitě.

Čtyřpramenný overlock

Před navléknutím čtyřnitného zařízení vzít v úvahu, že je to pravé napětí odpovídá první knoflíkové dírky na levé straně, a vlevo. První prvek určený k zachycení jehly nit při tvorbě řetízkového stehu, který se nachází na pravé straně. Pokud existují nějaké speciální funkce, výrobce stroje přiloží na stroj schéma. Některé modely těchto overlocků jsou vybaveny funkcí F.A.S.T. Usnadňuje navlékání spodní a horní knoflíkové dírky.

Pětivláknový overlock nebo průmyslový overlock

Průmyslový overlock

READ  Šicí stroj nešije cikcak, protože

Na rozdíl od starších strojů mají všechny moderní stroje navlékač jehly. Obvykle se lepí na jednu z rovných ploch obrobku. Podrobný popis této manipulace naleznete v každém případě v návodu k šicímu přístroji.

Mnoho moderních značek průmyslových overlocků používá pro každou nit jiné barevné značky. Pokud je navlékání nití naléhavě nutné a není čas se ho naučit, tyto barevné fixy vám to výrazně usnadní. Pokud takové štítky nemáte, můžete si je vyrobit sami tak, že správná místa označíte různobarevným lakem na nehty. K tomuto účelu lze použít také voděodolné fixy.

Při navlékání jehly do pětipramenného overlocku je třeba dodržet následující postup:

 • Vytáhněte nit z cívky a provlékněte dva otvory v zadní části vodítka nitě.
 • Veďte nit pod napínací podložkou tahem směrem k sobě.
 • Provlékněte nit otvorem v druhém rohu a vodítkem nitě, které se nachází na tyči jehly. Provlékněte nit očkem jehly směrem dolů.

Několik tipů pro šití

Správné navlečení nitě do stroje nestačí pro skvěle vypadající šev.

Overlock. Choulostivé zařízení. Čistota je pro spolehlivý provoz nezbytná. Zajistěte, aby se na stroji neusazoval prach a aby se do stroje nedostaly žádné nečistoty. Overlock je často znečištěn nití a kousky látky (zejména volné okraje). Spotřebič pravidelně čistěte, otírejte a speciálním kartáčem odstraňujte prach. Pokud ji delší dobu nepoužíváte, zakryjte ji ochranným krytem;

Mazání stroje je krok, na který se nesmí zapomínat. Olej pomáhá mechanismům snadno pracovat a chrání je před poškozením způsobeným třením. Promazávání overlocku každých 6 měsíců. Pro mazání byste měli kupovat značkový olej renomovaných značek. Levné napodobeniny se nehodí. Padělané výrobky mohou dále kontaminovat mechanismy a způsobit jejich poruchu;

K vadám stehu často dochází proto, že švadlena není opatrná při výběru cívky. Všechny cívky nití musí mít stejnou tloušťku. Při nedodržení tohoto pravidla není napětí nitě rovnoměrné, což vede k šikmému stehu na straně napnutější cívky. To může vést k poškození celého oděvu. Pozornost byste měli věnovat také stupni zkroucení obsahu cívky. I ten by měl být stejný;

Než začnete, nezapomeňte provést zkušební steh a nastavit všechny napínače nití;

navléknout, overlockový, stroj, janome

Důležitým krokem je také výběr jehel. V návodu k šicímu stroji je uvedena délka a tloušťka doporučené jehly a velikost očka. Všechny jehly musí být ze stejného balení (od stejného výrobce). I když je délka a tloušťka jehel stejná, různí výrobci mohou mít různé velikosti oček. Z tohoto důvodu může dojít k přetržení příze;

Vyměňte jehly předem, než se zlomí. Časem se jehly mohou otupit, způsobit roztržení jemných látek nebo ztížit šití. Pokud se jehla otupí, stačí se na místo vpichu podívat zblízka. Pokud je to vidět, látka se „pohnula“, je čas vyměnit jehlu;

Při použití stroje s nožem dbejte na směr otáčení látky. To pomůže čistě a rovnoměrně zastřihnout okraj látky;

Při šití silnějších látek (závěsy, džíny) se může uvnitř stroje ozývat cvakání. Měli byste okamžitě přestat pracovat. Rachocení znamená, že spotřebič nezvládá tloušťku látky a mohl by se rozbít.

Další tip, jak si usnadnit používání overlocku. Stejně jako u běžného šicího stroje nemusíte po ušití švu nit odstřihávat. Pod patku můžete ihned umístit další prvek, který vyžaduje překrytí, a prodloužit šev. To řeší dva problémy: nemusíte znovu navlékat nit do stroje (což je pro mnoho začínajících švadlen děsivý úkol) a ušetříte za cívky.

Funkce

Overlock Janome je ideální pro všechny typy textilií. Pomáhá nejen se zarovnáním tkanin, ale zároveň dokáže oříznout okraje. Stehy mohou být nejen odolné, ale mohou mít i velmi originální vzhled. Nejenže lze kus látky brousit, ale v případě potřeby lze vytvořit i válečkový steh. Jedná se o úkoly, které běžný šicí stroj nezvládne. Jedním z důvodů, proč jsou overlocky Janome tak vysoko na seznamu, je to, že dokáží vytvářet dokonalé klikaté stehy. Standardní šicí stroje bohužel tuto funkci nemají.

Nejkvalitnější overlocky mají schopnost overlocku šicího stroje. Jednoduše řečeno, můžete nejen overlockovat, ale také odstřihnout přebytečnou část látky a zároveň vytvořit neobvyklý steh. Stojí za zmínku, že právě originální stehy dodávají hotovým látkám zvláštní jemnost. Dnešní řada overlocků Janome nabízí širokou škálu. Zároveň má každý jednotlivý model zvláštní výhody a určité vlastnosti.

I ty nejjednodušší overlocky Janome provádějí několik druhů stehů, a to: overcasting, overcasting, flat a undercasting. Modely overlocku s více funkcemi jsou připraveny nabídnout svým majitelům několik dalších typů stehů. Řetízkový a třásňový.

Ceny overlocků Janome jsou stanoveny na základě jejich technických vlastností. V současné době jsou velmi žádané 2, 3 a 4 pramenné verze. Nejvhodnější modely pro domácí použití jsou dvouvláknové a třívláknové overlocky. Usnadňují otevření malého ateliéru. Čtyřvláknové konstrukce se používají hlavně ve větších výrobách.

Jakmile budete nějakou dobu používat jednotlivé stroje, poznáte, jaký je mezi nimi rozdíl. Zaprvé je to síla produktu. Za druhé, rychlost, s jakou lze práci provést. Při stejném motoru se model overlocku se 4 nitěmi zahřívá mnohem pomaleji.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS