Jak odstranit škrábance z elektrické varné desky

Škrábance na sklokeramické varné desce

Vážení účastníci fóra, záchrana! Poškrábal jsem si sporák kartáčem na sklokeramickou desku. Celá varná deska je pokryta drobnými škrábanci. Kdo. Nevím, jestli jsem se s tímto problémem někdy setkal? Jak se zbavit škrábanců?

Mohu také do prostoru hodit miasma. Zkoušela jsi vyškrábat ty škrábance, o kterých tak neomaleně říkáš?

Protože škrábance lze „setřít“? Je pravděpodobnější, že je bude třeba je potřít. I když v případě sklokeramické varné desky. Pravděpodobně nic neudělá. Pořiďte si čistič na trouby a varné desky Amway. Naneste gel, počkejte 15 minut a opláchněte. Vše. Není třeba se škrábat. Žádné škrábance.

Jak lze škrábance „vyškrábat“? Je pravděpodobnější, že je bude třeba je potřít. I když v případě sklokeramické varné desky. Pravděpodobně nic neudělá. Koupit Amway čistič na trouby a varné desky. Nanesete gel, počkáte 15 minut a poté jej opláchnete. Vše. Nemusíte nic třít. Žádné škrábance.

Děkujeme za tip. Určitě to vyzkouším

Jo, to je strašně hloupé. Děkujeme za tip!

Ještě bych ho zkusil vyleštit. GOI pasta, myslím, že by to mělo stačit. Leští s ním sklo. T.Ч. Optické, kde jsou požadavky na čistotu povrchu mnohem vyšší než u sporáků.

Jako jsou škrábance, lze „setřít“? Je pravděpodobnější, že budou muset být vyčištěny. I když v případě sklokeramického sporáku. Pravděpodobně to nebude k ničemu dobré. Pořiďte si čistič na trouby a varné desky Amway. Naneste gel, počkejte 15 minut a opláchněte ho. Všechny. Není třeba nic třít. Žádné škrábance.

Děkujeme za tip. Určitě to zkusím

Nejprve si přečtěte celý text na lahvičce. Některé čisticí prostředky Amway na trouby a varné desky nejsou vhodné pro sklokeramické trouby

No tak, autore, skleněnou keramiku nemůžeš třít štětcem? Nemůžete na něm ani vařit, natož používat brusné prostředky. Pro tyto vařiče existují speciální škrabky, pokud se něco příliš připálí. Mám doma také sklokeramickou desku, žádné škrábance, párkrát mi na ni spadla lžíce nebo poklice, 2krát se odštípla. Vařič však stále funguje. Není jasné, proč jsou na hořácích bílé skvrny.

Správné způsoby odstranění škrábanců ze sklokeramické varné desky

Každých 24 hodin obdržíte do své schránky jeden z našich nejčtenějších článků. Připojte se k nám na u.

Bez ohledu na to, jak kvalitní je váš sporák, nemůžete ho pojistit proti rozlité vodě nebo pádu těžkého předmětu na něj. V důsledku toho se na sklokeramice objevují vady, které kazí vzhled varné desky. Pokud je poškození rozsáhlé, je třeba přivolat odbornou pomoc. Drobné škrábance si naopak můžete ošetřit sami. Zvažte několik jednoduchých tipů pro údržbu, které rychle zlepší vzhled vašeho varného povrchu.

Nejlepší nápravné prostředky

Pokud je poškození nepostřehnutelné, ale váš vnitřní peekaboo se stále zlobí, může vám pomoci zubní pasta. Nejlepší je použít přípravek, který není gelový, a ujistit se, že obsahuje jedlou sodu. Naneste pastu na varnou desku, nechte ji asi minutu působit a poté ji otřete suchým hadříkem.

Lešticí pasta obsahuje oxid ceru, který odstraňuje i hluboké škrábance. Naneste čisticí prostředek a postižené místo dobře otřete hadříkem. Počkejte 30 sekund a odstraňte zbytky.

READ  Jak odstranit zápach z pračky

Jedná se o nejsložitější metodu odstranění škrábanců, která je vhodná pouze pro osoby s dobrou manipulační schopností. Použijte ji pouze jako poslední možnost, pokud ostatní metody selhaly. Vezměte plstěnou podložku a zapněte stroj na střední rychlost. Povrch jemně leštěte, dokud nedokonalosti nezmizí.

Tipy pro péči o sklokeramiku

Je snazší škrábancům předcházet než se jich zbavovat. Varnou desku proto pravidelně omývejte jedlou sodou. Smíchejte výrobek s vodou, dokud nevznikne konzistence pasty. Pastu zapracujte do sklokeramické desky a jemně ji rozetřete. Pasta z jedlé sody vyleští povrch a odstraní nečistoty.

Používejte škrabku na sklokeramickou varnou desku. Speciální škrabka účinně odstraňuje nečistoty a nepoškozuje povrch varné desky. Škrabku lze použít společně se silikonovým čisticím prostředkem, který může rovněž pomoci zpevnit povlak. Nepoužívejte žádné jiné nástroje na čištění sklokeramiky.

odstranit, škrábance, elektrické, varné

Na varnou desku pokládejte pouze čisté nádobí. Jednoduché pravidlo, které však mnoho lidí ignoruje. Pokud jsou na dně pánve nečistoty nebo usazeniny, mohou poškodit povrch varné desky. Varnou desku také vyčistěte, jakmile na ni vylijete vodu nebo na ni náhodou něco upustíte.

Při správné péči o sporák nemusí být triky na odstranění škrábanců vůbec nutné. Pokud již došlo k drobnému poškození, použijte jeden z našich tipů. Také vám poradí, jak odstranit mastnotu z rukojetí varné desky, aby se leskly jako z obchodu.

Jak odstranit škrábance z varné desky?

V dnešní době se v kuchyni často setkáváme s varnými deskami se skleněnou deskou, které vyžadují zvláštní péči. Nesprávné použití může způsobit poškrábání povrchu. Je to nepříjemný problém, ale ne nepřekonatelný. K tomu použijte následující metody.

Důležité! Před odstraněním škrábanců z varné desky se ujistěte, že je vypnutá a dostatečně vychladlá, abyste předešli riziku popálení.

Soda a voda:

Důležité! Pokud je směs suchá, způsobí další škrábance.

 • Připravenou pastu rozetřete na měkký hadřík.
 • Krouživými pohyby rozetřete.
 • Odstraňte zbytky.
 • Otřete je do sucha suchým hadříkem.

Krém na leštění kovů:

Důležité! Před použitím krému jej nejprve naneste na malou plochu a sledujte reakci materiálu.

Důležité! Pokud jsou škrábance stále patrné, použijte kartáč s měkkými štětinami.

Jak odstranit drobné škrábance?

Začněte zkoumáním škrábanců. Pokud jste dospěli k závěru, že je malý a mělký, použijte následující prostředky:

Zubní pasta

Pomůže odstranit pouze velmi malá a mělká poškození.

Důležité! Používejte pouze zubní pastu s bělícím účinkem a nejlépe bezbarvou zubní pastu.

Důležité! Tato metoda není vhodná pro větší nebo hlubší poškození.

Čpavek

Čpavek může také vyhladit povrch a odstranit vadu, pokud je malá. Chcete-li se ujistit, že tímto prostředkem úspěšně odstraníte škrábance na skle, postupujte podle níže uvedených pokynů:

 • Smíchejte 3 šálky vody a 15 ml čpavku v následujícím poměru.
 • Roztok naneste na hadřík.
 • Krouživými pohyby rozetřete.
 • Odstraňte případné zbytky.
 • V případě potřeby opakujte.

Jaké nástroje a vybavení používat k čištění?

Při čištění varné desky je třeba dodržet určitý sled kroků.

 • Nejprve se ujistěte, že jste povrch řádně otřeli a odstranili veškeré kapky, lehké skvrny nečistot a připálené zbytky nádobí.
 • Poté je třeba povrch ošetřit specializovaným čisticím prostředkem a nechat jej působit po dobu uvedenou v návodu k použití prostředku. Poté ji opláchněte.
 • Zbytky nečistot, které nelze odstranit čisticím prostředkem, je třeba odstranit ručně. Nejlepším nástrojem je stěrka, ale neměla by se používat k příliš silnému poškrábání povrchu. Škrabku držte pod mírným úhlem a nečistoty nejlépe setřete jemnými klouzavými pohyby.
 • Po těchto úkonech povrch znovu otřete suchým hadříkem.

Proč jsou na sklokeramické varné desce škrábance?

Každý domácí spotřebič vyžaduje zvláštní péči. To platí i pro varné desky ze sklokeramického materiálu. K povrchovým škrábancům a prasklinám může dojít například z následujících důvodů:

 • K čištění povrchu použijte kovové škrabky;
 • Použití brusiva složeného z jemných a tvrdých částic;
 • Vaření v nevhodném nádobí s reliéfním dnem;
 • Přesouvání hrnců a pánví po varné desce;
 • Upuštění malých, těžkých předmětů (např. Nože, lžíce, víka);
 • Vaření po delší dobu. Maximální teplota může způsobit praskliny.
READ  Co znamená lo na varné desce

Mějte na paměti, že i malé praskliny mohou způsobit roztříštění celého sklokeramického povrchu. To platí zejména pro praskliny způsobené pádem předmětu. U těchto poruch má prasklina vzhled „pavučiny“ a může se při používání sporáku šířit různými směry. Aby problém nedosáhl celosvětových rozměrů, je důležité situaci včas napravit.

Ocelová vlna (minimální tloušťka vláken)

I při opatrném používání varné desky mohou na sklokeramickém povrchu zůstat škrábance, na kterých se mohou hromadit drobky jídla a mastnota. Pokud jsou škrábance drobné, můžete je vyleštit zubní pastou a bavlněným hadříkem. Účinnějším řešením je použití speciální ultrajemné ocelové vlny. Je vhodný pro leštění sklokeramického varného povrchu!

Příčiny poškození

Kameninové varné desky jsou dostatečně pevné, aby unesly váhu těžkých hrnců a pánví. Nádobí používané k vaření na plynovém sporáku však není pro tento účel vhodné. Používání hrnců s tlustým nebo nerovným dnem nebo hliníkového nádobí nejen snižuje účinnost sklokeramické varné desky, ale může také způsobit značné stopy na povrchu. Roztavený plast a cukr mohou navíc zničit vzhled výrobku.

Zatímco skvrny a nečistoty lze stále řešit různými prostředky, praskliny a škrábance mohou být skutečným problémem. Příčinou mohou být škrábance na hladkém, rovném povrchu varné desky:

 • Používání čisticích prostředků, které obsahují abrazivní látky.
 • Používání kovových škrabek, kartáčů a ostrých předmětů k odstraňování nečistot (také houbičky na mytí nádobí s tvrdým vlasem mohou zanechat stopy na hladkých površích).
 • Rána do důlku (např. Při pádu kovového víčka nebo ostrého předmětu na sklokeramický povrch).
 • Voda nebo tekuté potraviny padající na horkou varnou zónu.
 • Pánev s mokrým dnem lze umístit na horký hořák.

Kdy zavolat odbornou pomoc?

Sklokeramické varné desky jsou velmi pohodlné. V porovnání s litinovými hořáky šetří keramické varné desky více energie a vyžadují méně úsilí při čištění. Alespoň teoreticky. Na sklokeramické varné desce se po čase objeví šmouhy, skvrny, mastnota a další nečistoty. Aby toho nebylo málo, musíte si k čištění sporáku vybrat konkrétní přípravek.

Výrobní průmysl nabízí širokou škálu čisticích prostředků na sklokeramické povrchy. To však představuje velkou nevýhodu. Drahé. Dobrou zprávou je, že můžete stejně snadno použít běžné čisticí prostředky pro domácnost! Zde je 8 užitečných tipů, které vám pomohou vrátit varné desce její bývalou slávu.

Uklízejte, dokud je vařič ještě teplý

První a nejjednodušší tip. S úklidem začněte ihned po vaření! Nejúčinnější způsob čištění sporáku ještě za tepla. Zabraňuje tomu, aby se z malých šmouh staly odolné a těžko odstranitelné skvrny.

Vše, co potřebujete. Je čisticí prostředek na sklo a měkký hadřík. Podobného účinku lze dosáhnout smícháním přibližně 200 g následujících produktů. Přidejte malé množství vody, stejné množství lakového benzínu (Stoddardova ředidla) a 2 hodiny mycího prostředku. Л. Jablečný ocet. Vodní kámen lze odstranit šťávou z citronu (stačí půlka citronu) a hrnec můžete jemně otřít měkkým vlhkým hadříkem.

Skvrny na sporáku (ne příliš staré)

Hrnec je pro těstoviny příliš malý? Nebo sousedé zazvonili v nevhodnou dobu? Ať už je příčinou „útěku“ jídla cokoli, stopy po spálení lze odstranit následujícím trikem.

Rovnoměrně rozetřete ocet na varnou plochu a posypte ji kváskem (budete ho potřebovat podstatně více než octa). Namočte utěrku do horké vody a prostředku na mytí nádobí a položte ji na špinavou sklokeramickou desku. Ručník můžete také nechat několik minut nebo, pokud máte čas, přes noc. Na konci procesu odstraňte utěrku a jednoduše otřete sporák měkkým, čistým hadříkem.

Vypálené (zatuchlé) skvrny

Pokud máte na talíři skvrny, které nejdou odstranit, je tu malý trik. Nalijte na povrch jen trochu vody. Okraje sklokeramické varné desky jsou obvykle mírně zvýšené. Ty vám umožní vytvořit velmi tenkou vrstvu vody. Ohřejte vodu a nechte ji vychladnout. Jakmile vodní film vychladne, vezměte speciální sklokeramickou škrabku a začněte čistit stará spálená místa.

odstranit, škrábance, elektrické, varné

Kompletní čištění

Tato metoda vyžaduje tablety do myčky nádobí. Obsahují látky, které účinně bojují proti mastnotě a skvrnám, i když je teplota vody nízká. Rozpusťte tabletu v misce s několika kapkami vody. Vzniklou pastu rovnoměrně rozetřete na znečištěnou sklokeramickou desku a nechte ji několik hodin působit. Aby pasta příliš nevysychala, můžete ji přikrýt vlhkým měkkým hadříkem. Na konci se nečistoty snadno odstraní pomocí obyčejné papírové utěrky.

READ  Připojení indukční varné desky k jednofázové síti

Ocelová vlna (minimální tloušťka vláken)

I při opatrném používání varné desky mohou na sklokeramickém povrchu zůstat škrábance, na kterých se mohou hromadit drobky jídla a mastnota. Pokud jsou stopy malé, můžete je vyleštit pomocí zubní pasty a bavlněného hadříku. Účinnějším řešením je použití speciální ultrajemné ocelové vlny. Je speciálně navržen pro leštění sklokeramických povrchů!

Změna barvy varné desky

Krásný černý sklokeramický povrch časem zmatní. Důvody jsou různé: většinou se jedná o škrábance a otisky způsobené nádobím. Ale také vařič může časem vyhořet. K odstranění těchto typů skvrn lze použít chemický minerální terpentýn, benzín nebo lakový benzín. Vyčistěte všechny viditelné skvrny hadříkem a vybraným čisticím prostředkem. Dbejte však na to, aby se tekutina nedostala na kontakty varné desky.

Prevence znečištění

Je mnohem snazší skvrnám a nečistotám předcházet než je později odstraňovat. Profesionální čisticí prostředky na sklokeramické povrchy obsahují glycerin, který usnadňuje další čištění. Stejně tak ale můžete použít vazelínu nebo obyčejný dětský olej. Po vyčištění povrchu naneste na vařič velmi tenkou vrstvu vazelíny a rozetřete ji hadříkem. Sklokeramická varná deska tak získá lesklý povrch a usnadní se její budoucí čištění. Pravděpodobnost jeho silného znečištění se tak snižuje na minimum.

Zvláštní případy

Zde jsou dva poslední případy nepříjemné špíny, které můžete vyčistit sami. Cukr zahřátý na sklokeramice okamžitě karamelizuje. Nakonec ztvrdne a pevně přilne k povrchu. Při čištění těchto nečistot byste mohli varnou desku omylem poškrábat. Proto byste měli mít vždy po ruce speciální škrabku a co nejrychleji s ní odstranit ještě tekutý cukr.

Totéž platí pro roztavený plast na horkém povrchu. Pokud plast ztvrdne, přepněte varnou desku na nejnižší stupeň teploty, rozpusťte ho a rychle ho seškrábněte škrabkou.

Co dělat, když je varná deska poškozená

Pokud navštívíte jakýkoli obchod s domácími spotřebiči, uvidíte, jaké skleněné varné desky mají vystavené. Rozsah je široký. A skleněné panely jsou stejně technicky vyspělé jako plynové a elektrické varné desky.

Sklokeramické varné desky se staly velmi oblíbenými. Uživatelům se líbí, že mají indikátor tepla. Líbí se jim také, že se poměrně snadno používají. A pokud dodržujete pravidla, je péče o ně snadná. A také šetří místo.

Povrch varné desky je hladký a rovný. Je tak křehká, že ji lze bez problémů vyčistit. Vady na něm jsou však docela možné. Viníkem je závažné mechanické poškození. Vyskytují se také při dlouhodobém zahřívání. Výsledek. Škrábance a dokonce praskliny. Rozsah poškození se liší. Trhliny jsou jemné a rozprostírají se po celé ploše.

DŮLEŽITÉ! Tato poškození jsou nebezpečná. Způsobují poruchy spotřebiče. Zvyšuje teplotu žhnutí. Poškození vnějšího povrchu spotřebiče. Mohou se zvětšovat trhliny, které způsobí, že se vrstva sklovité hlíny zcela rozpadne. Pokud vařičem protéká elektrický proud, může dojít k poranění osob.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS