Jak odstranit mastnotu a saze z vařiče

Otestované způsoby, jak odstranit mastnotu z vařiče

V době široké nabídky čisticích prostředků málokdo používá k udržení čistoty jednoduché látky. Některé z nich jsou však stejně dobré jako prací prostředky pro domácnost a stojí řádově méně než známé prací prostředky.

Existuje mnoho způsobů, jak odstranit mastnotu z plynových sporáků běžnými metodami. Čištění pomocí jedlé sody a octa je stále jednou z nejoblíbenějších metod čištění mezi hospodyňkami. Kromě těchto běžných prostředků existuje ještě několik dalších. Po vyzkoušení všech těchto postupů zjistíte, že nejjednodušší a nejúčinnější způsob odstranění mastnoty a připálených potravin z vařiče je tento.

Pokyny k čištění

Povrch a znečištěný plynový rošt varné desky čistěte až po odpojení spotřebiče od přívodu plynu. Vždy dodržujte bezpečnostní pravidla.

Jediným úkonem, kterým odpojíte spotřebič od přívodu plynu, vyloučíte možnost náhodného požití a ochráníte se před možným zraněním.

Opatrně vyjměte síťku z plynové varné desky. Často je to ten, který je nejvíce kontaminovaný. V grilu se hromadí velké množství tuku, který se nejhůře odstraňuje.

Existuje několik osvědčených lidových metod, které můžete použít k čištění roštu. Mnoho žen v domácnosti se přesvědčilo o jejich účinnosti. Pánev by měla být umístěna do vany nebo umyvadla předem naplněného horkou vodou a mýdlem na nádobí. K přípravě roztoku na čištění grilu je třeba vzít 5 litrů vody a jednu kostku 72% mýdla. Zvolte nádobu tak, aby byla mřížka ponořena do připraveného roztoku.

Plynové sporáky musí mít hořáky a elektrický spínač zapalování. Jsou také špinavé a mastné. Pokud jsou prvky odnímatelné, je třeba je z varné desky vyjmout a pro řádné vyčištění je ponořit do mýdlového roztoku.

Špinavé prvky několik dní namáčejte. Po tomto postupu lze mastnotu a nečistoty snáze vyčistit.

K čištění rukojetí a těžko přístupných míst jsou zapotřebí speciální čisticí prostředky. Pokud je váš plynový sporák vybaven troubou, určitě je třeba vyčistit jeho vnější povrchy a vnitřek.

Jak čistit knoflíky sporáku

Bolavým místem je také čištění rukojetí sporáku. Během vaření se pod nimi zachytí spousta nečistot.

Slyšel jsem, že těžko přístupná místa kolem knoflíků lze vyčistit čpavkem a anýzovými kapkami pomocí vatových tyčinek. Čpavek velmi dobře odstraňuje mastnotu a anýz zjemňuje silný zápach čpavku.

Vzor je stejný. Čistit. Prát. Utírat.

Donedávna jsem knoflíky čistil roztokem jedlé sody pomocí starého zubního kartáčku.

Tyto nástroje potřebujeme, když knoflíky na sporáku nelze vyjmout.

Při tom jsem narazil na následující video od Nelly Guliyavy, určitě se na něj podívejte!

Po zhlédnutí jsem běžela zjistit, jestli se dají knoflíky na mém sporáku vyjmout. Ukázalo se, že ano! Ke své hanbě jsem to nevěděl.

Nyní je to ještě jednodušší: sundejte knoflíky, očistěte je, umyjte je i povrch pod nimi a vraťte je zpět.

Hořáky se také snadno čistí. Nanesete čisticí prostředek, několik minut drhnete kartáčkem na zuby, umyjete a otřete.

Zveme vás ke zhlédnutí videa na téma čištění roštu od strusky:

READ  Jak odstranit přebytečný freon z chladničky

Vystudoval ekonomii na letecké univerzitě. Ženatý, vychovává dceru. Rád hraje na hudební nástroje, tráví čas příjemnou konverzací. Vždy se chce naučit něco zajímavého, vždy je ochotný naučit se nové řemeslo. Rád vaří pro celou rodinu. Životní motto: „Nikdy se nevzdávej!“.

Nalezena chyba? Označte text myší a klikněte na něj:

odstranit, mastnotu, saze, vařiče

V myčce se dobře myjí nejen talíře a šálky. Do lapače lze vložit plastové hračky, skleněná stínidla na lucerny a dokonce i špinavou zeleninu, například brambory, ale bez použití čisticích prostředků.

odstranit, mastnotu, saze, vařiče

Existují speciální pasti na můry, které se s nimi vypořádají. Lepkavá vrstva, kterou jsou potaženy, obsahuje přidané feromony samic, které přitahují samce. Po uvíznutí v pasti vypadnou z procesu rozmnožování, čímž se sníží populace můr.

Zlaté a stříbrné nitě, které se v dávných dobách používaly k vyšívání oděvů, se nazývají cívky. K jeho získání použijeme kleště, kterými taháme kovový drát, dokud není tak tenký, jak je třeba. Odtud pochází slovní spojení „táhnout se“. „dělat dlouhou, monotónní práci“ nebo „protahovat práci“.

Pokud se na vašich oblíbených věcech objevují první známky roztřepení v podobě nehezkých žmolků, můžete se jich zbavit pomocí speciálního strojku. Holicího strojku. Rychle a účinně oholí shluky vláken a vše bude opět vypadat důstojně.

Čerstvé citrony se hodí nejen na čaj: půlkou plátku citronu vyčistěte akrylové vany od skvrn nebo rychle umyjte mikrovlnnou troubu na 8-10 minut při maximálním výkonu v kbelíku s vodou a plátky citronu. Změkčené nečistoty se jednoduše setřou houbou.

Než začnete odstraňovat různé skvrny z oblečení, zjistěte, jak bezpečné je zvolené rozpouštědlo pro samotnou tkaninu. Aplikuje se v malém množství na malou plochu na spodní straně oděvu po dobu 5-10 minut. Pokud si materiál zachová svou strukturu a barvu, můžete přejít k barvení.

Zvyk „šetřit“ pračkou může vést k nepříjemnému zápachu v pračce. Praní při teplotách nižších než 60 ℃ a krátké máchání umožňuje plísním a bakteriím ze špinavého oblečení zůstat na vnitřním povrchu a aktivně se množit.

Nejjednodušší způsob, jak odstranit vodní kámen a saze z desky žehličky, je použít kuchyňskou sůl. Na papír nasypte silnou vrstvu soli, zahřejte žehličku na maximum a několikrát přejeďte žehličkou po solné podložce, přičemž ji lehce přitlačte.

Napnuté stropy z PVC fólie mohou odolat 70 až 120 litrům vody na 1 m2 plochy (v závislosti na velikosti, napnutí a kvalitě fólie). Nemusíte se tak obávat úniku vody od sousedů z horního patra.

Praktické nástroje na čištění sklokeramické varné desky

Varnou desku můžete čistit jakýmkoli čisticím prostředkem na pánve, který je v kuchyni snadno dostupný. Tyto produkty jsou známé jako účinné, ale musí se používat podle určitých pravidel.

Citronová šťáva a jedlá soda

K čištění zaschlých skvrn na sklokeramické desce použijte jedlou sodu. Prášek má však abrazivní vlastnosti, proto jej neaplikujte přímo na povrch, ale použijte jej k přípravě čisticí pasty.

 • Smíchejte jedlou sodu a teplou vodu v nádobě, dokud nevznikne hladká kaše.
 • Směs naneste na skvrny a nechte působit 10 až 15 minut.
 • Vyčistěte místo kuchyňskou houbičkou.
 • Důkladně opláchněte jedlou sodu a nečistoty, abyste zabránili vzniku bílých šmouh.

Jedlou sodu lze použít k pečlivému a účinnému čištění sklokeramického povlaku, aniž by došlo k jeho poškrábání nebo poškození

Pokud skvrna zůstane i po vyčištění, postup opakujte, ale nechte pastu z jedlé sody na povrchu 30 minut. Po chvíli naneste na povrch trochu citronové šťávy. Chemická reakce mezi alkálií a kyselinou zničí nečistoty a usnadní jejich odstranění.

READ  Jak odstranit skvrnu po žehlení

Čpavek

Čpavkem lze vyčistit veškeré stopy po připálené kapalině, odstranit skvrny a vrátit povrchu lesk.

 • Nalijte 250 ml destilované vody a 50 ml čisticího alkoholu do nádobky na rozprašovač.
 • Lahvičku dobře protřepejte, aby se ingredience spojily.
 • Roztok rovnoměrně nastříkejte na povrch a nechte působit 8-10 minut.
 • Varnou desku otřete měkkou utěrkou.
odstranit, mastnotu, saze, vařiče

Ocet

Pro čištění a dezinfekci sklokeramické varné desky naplňte rozprašovač vodou a octem ve stejném poměru. Protřepejte nádobu a nastříkejte roztok na panel. Po několika minutách sklo otřete měkkým hadříkem.

Šikovné nářadí dokáže účinně vyčistit mastnotu, saze a další skvrny na sklokeramické desce. Při práci s přípravky se jasně řiďte uvedenými doporučeními a dodržujte dobu kontaktu účinné látky s varnou deskou

Olivový olej

Olivový olej vám pomůže vypořádat se s velkou špínou.

 • Navlhčete malý kousek látky olivovým olejem.
 • Přiložte „obklad“ na znečištěné místo na půl hodiny.
 • Odstraňte změklé skvrny houbou nebo škrabkou.
 • Umyjte povrch čisticím prostředkem a poté jej otřete.

Po vyčištění sklokeramické varné desky ji otřete hadříkem z mikrovlákna namočeným v olivovém oleji. Tím se vytvoří ochranný film, který usnadní běžnou údržbu a zabrání přílišnému znečištění kamen.

Rychlý a snadný způsob čištění sporáku za pět minut

Někdy se stane, že hostitelka ve spěchu ušpiní sporák, když vaří večeři nebo slavnostní jídlo, a na odstranění skvrny už nezbývá moc času. Co dělat? Rychlý a snadný způsob čištění sporáku za 5 minut?

Pro vyřešení problému použijte tuto metodu:

 • Smíchejte 3 polévkové lžíce jedlé sody s vápníkem, 1/2 polévkové lžíce mycího prostředku používaného na praní, polévkovou lžíci lepidla a zalijte sklenicí vody;
 • Výslednou směs naneste na vařič a nechte ji 5 minut působit;
 • Nyní můžete povrch vydrhnout a otřít hadříkem, abyste odstranili mastnotu a nečistoty.

Je třeba poznamenat, že takovou směs lze dlouho uchovávat v uzavřené nádobě a použít ji v případě potřeby.

Lidové čisticí prostředky

Odstraňovače mastnoty pro domácí vaření na plynu lze snadno odstranit pomocí řady dobře propagovaných výrobků, které jsou na pultech supermarketů. Nebo můžete použít improvizované prostředky, které se jistě najdou u každé hospodyňky. Praxe ukazuje, že druhá možnost není méně účinná než nákup drahých chemických prostředků pro domácnost.

Citron, jedlá soda, ocet, čpavek a další domácí prostředky jsou vynikající pro odstranění mastnoty a nečistot z plynové varné desky

Podívejme se blíže na nejoblíbenější a nejúčinnější prostředky pro rychlé čištění varné desky a trouby:

Účinná látka Speciální aplikace
Jedlá soda Z malého množství vody připravte hustou jíšku a naneste na znečištěnou plochu silnou vrstvu vody. Nechte působit 5-10 minut. Pomocí houbičky na nádobí odstraňte zbytky jedlé sody a nečistot
9 % ocet a jedlá soda Na čištěný povrch nastříkejte malé množství octa a vody (1:1) a nechte působit 5 minut. Poté přidejte tenkou vrstvu jedlé sody, aby se mohla vytvořit pěna. Nechte je namočené dalších 5 minut. Zbytky tekutin a mastnoty smyjte flanelovou utěrkou
Citronová šťáva Čerstvé mastné skvrny lze snadno odstranit citronovou šťávou. Znečištěná místa otřete plátkem citronu a nechte 5 minut působit. Poté smyjte zbytky čistým hadříkem
Jedlá soda a tekuté mýdlo Smíchejte jedlou sodu, tekuté mýdlo a vodu ve stejném poměru a vytvořte přípravek. Roztok naneste na mastné a spálené skvrny, nechte působit 15-20 minut a poté opláchněte vodou
Čpavek, amoniak Čpavek a jedlá soda mohou účinně odstranit staré mastné skvrny. Jejich používání je také velmi snadné. Pomocí houbičky nebo zubního kartáčku naneste čisticí prostředek na problematické místo, jemně jej rozetřete a nechte působit 15-20 minut, poté můžete zbytky nečistot setřít čistým hadříkem
READ  Jak odstranit zápach z mísy multifunkčního vařiče

Specifika čištění v závislosti na typu sporáku

I velmi znečištěné varné desky lze snadno vyčistit. Je důležité zvolit správnou metodu čištění a čisticí prostředek. Musí být účinný a šetrný. Vždyť zrcadlově lesklý sporák je vizitkou každé kuchyně. Co lze použít k čištění varné desky, v závislosti na typu varné desky?

Smalt

Smaltované povrchy vyžadují odmašťovací prostředek, houbu a utěrku z mikrovlákna. Čisticí prostředky se musí používat v souladu s návodem k použití. Obvykle se nastříkají na povrch a nechají se působit 10 minut. Poté varnou desku otřete houbou a následně ji vyčistěte utěrkou z mikrovlákna.

Kameninová hlína

Otázka, jak vyčistit sklokeramickou varnou desku od zbytků sazí, roste úměrně s poptávkou po těchto varných plochách. Ale péče o ně je dost náročná. Problémem může být i připálené mléko na sklokeramické desce.

Základem péče je zakoupení speciální škrabky (někdy je součástí dodávky varné desky), která slouží k drhnutí sklokeramické desky. Škrabka s ostrou hranou nepoškodí povrch, jak by se mohlo zdát. Naopak dokáže ze sklokeramické desky odstranit hrubé nečistoty. Pro udržení správné ostrosti nože často vyměňujte.

Sklokeramické varné desky by se měly čistit, jakmile doma zcela vychladnou. Neperte, dokud nezhasne kontrolka „hot“.

Nejprve vychladlou varnou desku očistěte utěrkou z mikrovlákna s malým množstvím lihového čisticího prostředku, který dobře čistí bílé sklokeramické desky a neovlivňuje barvu tmavých povrchů. Poté použijte stěrku a následně čisticí krém určený speciálně pro tyto panely.

Důležité! Pozornost je třeba věnovat pravidelnému čištění. Zůstávající nečistoty na varné desce se obtížně odstraňují. Kromě toho, že kazí vzhled, usazeniny sazí ztěžují vaření. Dno hrnce nepřiléhá správně ke keramickému povrchu varné desky.

Indukční varná deska

Před čištěním skvrn na indukční varné desce se ujistěte, že není horká.

Indukční varná deska vyžaduje k účinnému čištění jemnou houbu a mýdlo. Povrch důkladně namydlete a poté opláchněte vodou. Pro zachování lesku použijte čisticí prostředek ve spreji, který účinně vyčistí indukční varnou desku, a vyleštěte ji papírovou utěrkou.

Povrch denně čistěte vlhkým hadříkem a osušte papírovou utěrkou.

Indukční varnou desku nečistěte

Někdy může hospodyňka situaci jen zhoršit, když si vybere špatný čistič varných desek. Nezapomeňte, že používání přípravků s obsahem chlóru je přísně zakázáno. To může vést k tvorbě bílých usazenin, se kterými se budete muset také vypořádat. Vyvarujte se také používání abrazivních čisticích prostředků a prášků.

Nyní víte, jak vyčistit tuk z vařiče. Řiďte se našimi jednoduchými tipy, abyste úklidem kuchyně neztráceli příliš mnoho času. Doporučujeme nejprve vyzkoušet přírodní metody, jak se zbavit nečistot, a čisticí prostředky pro domácnost používat pouze tehdy, pokud se zdají být neúčinné. Hodně štěstí!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS