Jak odstranit mastnotu z mřížky digestoře

Rychlé způsoby čištění mřížky odsavače par

Účelem odsavače par je zbavit místnost pachů a výparů a odvést je z kuchyně ven. Gril v kuchyňské digestoři je v provozu 24 hodin denně, takže se může rychle zašpinit. Usazuje se na něm prach i mastnota. Existuje několik účinných způsobů čištění mřížky odsavače par.

Ke každému modelu odsavače par je přiložen návod k demontáži spotřebiče. Než začnete sami demontovat jakékoli díly, musíte se s ním seznámit. Někdy je schéma umístěno na vnější straně samotné digestoře nebo pod víkem skříňky. Způsob upevnění dílů se u všech modelů liší, ale algoritmus demontáže pro čištění je podobný:

 • Nejprve odpojte odsavač par od elektrické sítě.
 • Horní část pláště musí být odstraněna.
 • Poté je třeba odstranit kovovou mřížku. K zajištění dílů se obvykle používají pojistné spony, které lze lehkým tlakem snadno odšroubovat.
 • Pokud je v přístroji filtr s aktivním uhlím, je třeba jej rovněž odstranit.
 • Nakonec je třeba odšroubovat trubku, která odvádí nečistoty a saze do větracího otvoru.

Aby odsavač par fungoval co nejlépe, je třeba kromě kovové síťky vyčistit také kovové spony, které ji drží na místě, a profilovou trubku. Pokud je nutné vyčistit plášť odsavače par, není nutné jej odstraňovat.

Příprava před odstraněním nečistot z domácího odsavače par

Než začnete s čištěním a leštěním, ujistěte se, že jste si přečetli zbytek tohoto článku, protože si musíte být vědomi kroků, které je třeba učinit, abyste se vyhnuli chybám, které mohou způsobit poškození spotřebiče. Zpět k přípravnému procesu:

READ  Jak odstranit zámek na pračce

Při mytí nenechávejte digestoř zapnutou, hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem

 • Připravte potřebné výrobky a samotný spotřebič na styk s vodou. Za tímto účelem nezapomeňte odpojit zástrčku ze zásuvky. Odstraňte všechny mechanicky připevněné části (dekorativní skla, mřížky, ovládací knoflíky).
 • Potrubí, které prochází stěnou ven, musí být rovněž ošetřeno a odstraněno podle pokynů spotřebiče. Pokud to nemůžete udělat sami, požádejte o to někoho z rodiny nebo profesionála.
 • Vyjměte vzduchový filtr, je třeba ho také vyčistit. Pokud je vybaven odnímatelnými částmi, odstraňte je, ale pamatujte si pořadí pro další montáž.
 • Nepokoušejte se vytáhnout kryt digestoře ze zdi; lze jej vyčistit na místě pomocí mýdla, odmašťovacích prostředků nebo lidových receptů, ale o tom více níže.
 • Zjistěte, jak moc je spotřebič znečištěný, a zvolte správný způsob odstranění mastných usazenin. Pravděpodobně vám postačí jednoduchý mýdlový roztok nebo použití čisticích prostředků pro domácnost, které vám ušetří námahu.
odstranit, mastnotu, mřížky, digestoře

Pokud se některá část neotevře (často filtry), nepokoušejte svůj osud, pravděpodobně ji bude třeba pouze vyměnit

Jak demontovat odsavač par: přípravné kroky

Základními součástmi každé digestoře (Krona, Bosch, Hansa, Elicor) jsou motor, ventilátor, jeden nebo dva filtry a osvětlení. Celý systém ve skříni je sestaven z řídicí infrastruktury různého stupně složitosti.

Před jakoukoli demontáží odpojte napájení!

Návod k obsluze může obsahovat pokyny pro demontáž. Nejdříve si přečtěte doporučení.

 • Zajistěte dostatečný prostor pro provádění prací.
 • Většinu lapačů tuku lze vyjmout tak, že se zatlačí na upevňovací prvky do stran a rám vypadne nebo se vytáhne z drážky. Někdy se mřížka nachází za lištou upevněnou samořeznými šrouby.

Jak otevřít odsavač par, abyste jej mohli kompletně vyčistit:

odstranit, mastnotu, mřížky, digestoře

Profesionální čisticí prostředky

Čistící prostředky pro domácnost jsou běžně dostupné v sektoru domácích kutilů a lze je použít k rychlému a účinnému vyčištění filtru odsavače par. Obzvláště oblíbené jsou „Silit Beng“, „Popelka“, Cif, „Bělost“ atd.

READ  Multicooker centek ct 1495 jak jej zapnout

Postup při používání profesionálních čisticích prostředků:

 • Pečlivě si přečtěte návod k použití a dodržujte nezbytná bezpečnostní opatření.
 • Naneste čisticí prostředek pro domácnost a nechte jej na povrchu působit 10-15 minut.
 • Vyvařte filtr, vyčistěte jej kartáčem a poté dobře opláchněte tekoucí vodou.

Po čištění filtrační podložku důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a nechte ji odkapat nebo ji otřete měkkým hadříkem

Příprava odsavače par na čištění

Před přímým čištěním varnou desku odpojte od elektrické sítě a demontujte, protože u plynové varné desky to není praktické. Před použitím spotřebiče se podívejte do návodu k použití od výrobce, abyste zjistili, který prací prostředek je pro daný model vhodný. Nejprve se zaměřte na materiály použité na výrobu těla kapoty a jejích součástí. Nesprávný výrobek je může poškodit.

Co je třeba udělat pro přípravu spotřebiče před mytím

 • Odjistěte upevňovací prvky předního panelu a sejměte jej z kapoty. Pokud je přišroubovaná, vyšroubujte šrouby a vraťte je zpět. Panel omyjte mycím prostředkem;
 • Vyjměte filtr odsavače par, namočte jej do vody a přidejte čisticí prostředek;
 • Odstraňte trubku spojující spotřebič s ventilačním potrubím. Po odstranění pavučin a mastnoty jej připravte k dalšímu použití;
 • Vyčistěte vnější a vnitřní stranu krytu spotřebiče.

U některých modelů je nutné vyjmout také vzduchový filtr. Informace o tomto postupu naleznete v návodu dodaném s odsavačem par.

Každý díl musí být zbaven mastnoty a nečistot a musí být připraven k opětovné montáži.

Tato metoda je vhodná pro čištění spotřebičů, které vykazují známky silného znečištění. Pokud nejsou tak špatné, stačí filtr pouze umýt.

Příprava

Proč je důležité síťku pravidelně čistit??

Vaše kuchyně a její okolí jsou odsouzeny k zániku. Čištění pletiva bez znalostí a zkušeností je obtížné. Problémy nastávají zejména v případě, že nebyla několik měsíců mytá a má staré mastné usazeniny.

READ  Proč potřebujete filtr ve zvlhčovači vzduchu?

Proč je filtr tak lepkavý?? Na povrchu grilu nejprve ulpí kapky tuku. Zde se nakonec všechny částice nahromadí a vytvoří film. Pokud filtr pravidelně neumýváte, film zesílí a vytvoří se na něm krusta, která ucpe všechny otvory v síťce. Čím je gril špinavější, tím hůře se čistí. Zachycené nečistoty činí spotřebič nepoužitelným. Vzduch se nečistí a veškerá mastnota ulpívá na stěnách, nábytku, stropu atd.

Péče o kapotu a preventivní údržba

Nikdo nemůže popřít, že je snazší zabránit znečištění mřížky kapoty, než hledat přípravek, který ji dokáže řádně vyčistit. Proto vám přinášíme několik jednoduchých pravidel, díky nimž nebudete muset z větracího systému odlupovat vrstvy nečistot:

 • Preventivní čištění odsavače par je nutné provádět alespoň jednou za dva měsíce, při intenzivním používání dvakrát častěji.
 • Po umytí spotřebič hned nezapojujte do sítě; musíte počkat, až všechny prvky vyschnou.
 • K čištění grilu nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky, protože způsobují mikroškrábance, které mohou přitahovat mastnotu a prachové částice.

Zkušené hospodyňky vědí, že čištění odsavače par není doma tak obtížné. S trochou znalostí a trpělivosti by tento úkol měli zvládnout i amatérští čističi.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS