Jak odstranit plísňové pachy z pračky

Jak odstranit plísně, nečistoty a zápach z pračky

Není již žádným tajemstvím, že použití přípravku proti vodnímu kameni při každém praní je předpokladem dlouhé životnosti každé pračky. Pokud vám však takový prací prostředek došel a již nějakou dobu perete bez něj nebo pokud speciální prací prostředek nikdy nepoužíváte, měli byste pračku co nejdříve vyčistit, protože na topném tělese pračky se usazuje vodní kámen, který brání jejímu správnému fungování. Spotřebovává stále více energie na ohřev vody a z krátkodobého hlediska výrazně snižuje životnost této součásti pračky.

V tomto článku se dozvíte, jak často byste měli pračku čistit, jaké nástroje jsou nejlepší a co můžete udělat, abyste dosáhli požadovaných výsledků.

Jak často je třeba odstraňovat vodní kámen z pračky?? Odpověď závisí na tvrdosti vody ve vaší domácnosti. Pokud používáte vodu běžné tvrdosti, měli byste pračku čistit maximálně jednou za 4 měsíce. Odstranění vodního kamene není problém. nemusíte kvůli tomu kupovat drahé čisticí prostředky. Můžete to snadno a rychle provést sami doma pomocí běžně dostupných čisticích prostředků, jako je kyselina citronová a bělidlo.

Varování! Než začnete odstraňovat vodní kámen preferovanou metodou, ujistěte se, že je buben pračky zcela prázdný, protože tyto agresivní prostředky mohou poškodit jakoukoli tkaninu.

Jak se zbavit zápachu v pračce

Pračka se při praní sama neodvápňuje. Pokud nechcete, aby se do vašeho oblečení dostal zatuchlý zápach, nechte si vyčistit pračku. To je snadné.

Provedení servisního mytí

Když perete pračku Jak vyčistit zapáchající pračku / Které? při 40 stupních plísně a bakterie neumírají. Alespoň jednou za měsíc byste tedy měli provést servisní praní bez prádla nebo prášku. Podívejte se do návodu k obsluze pračky. Výrobce mohl napsat, který cyklus se má použít. Pokud ne, zapněte nejdelší cyklus s maximální teplotou. Tím se vyčistí buben a vypouštěcí hadice.

Pokud si myslíte, že běžné praní nestačí k odstranění zápachu, přidejte do přihrádky na prací prášek trochu pracího prostředku. Domácí chemikálie můžete nahradit těmi, které máte doma:

 • Soda a ocet. Smíchejte ¼ šálku vody se stejným množstvím jedlé sody. Výsledný roztok přidejte do zásuvky na prací prostředky. Nalijte 2 šálky stolního octa do bubnu stroje.
 • Kyselina citronová. Nasypte šálek granulované kyseliny do bubnu pračky Čištění pračky kyselinou citronovou / Hunker. Po servisním praní použijte cyklus máchání, abyste vypláchli všechny zbytky.
 • Bělidlo. Do zásuvky na prášek nalijte maximálně 60 ml tekutiny Jak vyčistit pračku / Laundrapp. Nepřidávejte žádný jiný mycí prostředek, mohl by poškodit spotřebič. Pokud je po servisním praní z bubnu cítit bělidlo, spusťte jej znovu, ale naprázdno.

Vyčistěte gumovou manžetu

Zůstává na něm voda, prací prostředek a žmolky z oděvů. Smíchejte ocet a vodu v poměru 1 : 1. Použijte rukavice, navlhčete hadřík roztokem a opatrně otřete pryž. Chcete-li vyčistit těžko přístupná místa, mírně odtáhněte těsnění od bubnu. Pokud po vyprání stále vidíte skvrny, jedná se pravděpodobně o plíseň, která tam zůstane natrvalo. Zvažte výměnu manžety.

Vlhkost může způsobit tvorbu plísní na těsnicí liště. Někdy není možné se ho zbavit.

Umyjte zásuvku na prací prostředky

Vyjměte zásuvku z pračky a namočte ji do mýdlové vody. Poté díl otřete vlhkým hadříkem. Pokud na klapce zůstaly zbytky plísně nebo prášku, použijte čisticí prostředek, např. bělidlo, a potřete jej starým zubním kartáčkem. Poté zásuvku důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.

READ  Jak prát boty v pračce

Pokud nenecháte koryto po mycím cyklu suché, může v něm vzniknout plíseň.

Nezapomeňte vyčistit také kryt, ve kterém je zásuvka umístěna. Nahoře má přívody vody. Některé z nich mohou být zaneseny plísní. Odstraňte ji kartáčkem nebo zubním kartáčkem.

Vyčistěte filtr vypouštěcího čerpadla

Odpojte přístroj od sítě a najděte filtr. Díl se nachází v přední spodní části (vpravo nebo vlevo) a je zakrytý malým poklopem. Otevřete toto víko a pod stroj položte hadřík. Nyní můžete filtr odšroubovat. Voda vytéká z otvoru, kde stojí. Po vyprázdnění ji opláchněte pod tekoucí vodou. Je pravděpodobné, že na něm budou vlasy a nitě. Toto čištění by se mělo provádět přibližně jednou za měsíc.

Filtr by se měl čistit přibližně jednou za měsíc.

Odstraňte ucpání

Pokud předchozí kroky nepomohly, zkontrolujte vypouštěcí hadici. Někdy v něm zůstávají ucpávky i po servisním mytí. Může to být například vlasová zátka.

Odpojte hadici od pračky a vložte ji do kbelíku: voda bude vytékat. Odstraňte druhý konec dílu z trubky. Připojte hadici ke kohoutku a zapněte vodu. Tryska vytlačí nečistoty ven.

Pokud vyčištění hadice nepomůže a ucpání je v potrubí, zavolejte instalatéra.

Whitewash a Antiscale

Zvažte odstranění plísní z pračky, pokud je jich v ní již hodně a rozšířily se všude.

 • Odstraňte 1 litr bělidla. Prodává se ve všech železářstvích a stojí přibližně 50 ₽.
 • Dalším levným produktem je přípravek proti usazování vodního kamene. Náklady jsou přibližně stejné.
 • Houba a měkký hadřík.
 • Tuhý kartáč s rukojetí na čištění povrchů
 • Nachází se v dolní části. Nejprve otevřete víko.
 • Vypusťte kapalinu, pokud je přítomna, pomocí vypouštěcí hadice.
 • Odšroubujte filtr a vyjměte jej
 • Pokud ho odstraňujete zřídka, zůstane v něm spousta plaku a tvrdých usazenin.
 • Opláchněte odnímatelnou část pod tekoucí vodou.
 • Vyčistěte vnitřní dutinu od ztvrdlých usazenin a otřete ji houbou.
 • Opětovná montáž sestavy
 • Otevřete těsnění a otřete všechny povrchy kartáčem nebo houbou.
 • Plíseň se tím neodstraní, ale odstraníte většinu plísní a zefektivníte zbytek systému
 • Vyjměte koryto a opláchněte je pod tekoucí vodou. V případě potřeby ji namočte do roztoku bělidla a čisticího prostředku.
 • Uvnitř skříně vydrhněte všechna místa s plísní kartáčem namočeným v bělidle
 • Spotřebič spusťte při maximální teplotě. Nepřidávejte hned bělidlo.
 • Jakmile voda začne téct, zkontrolujte hladinu vody. Pokud na obrázku není dostatek tekutiny, doplňte zásobník tak, aby byl 10 mm nad okénkem.
 • Nalijte prací prostředek do zásobníku. Počkejte, dokud se cyklus nedokončí
 • Zkontrolujte dásně a další místa, kde se vyskytla plíseň.
 • V případě potřeby problematická místa znovu vykartáčujte

Jak vyčistit pračku snadno a rychle. Návod na odstranění zápachu z pračky.

 • Přidejte přibližně polovinu sáčku přímo do bubnu.
 • Zapněte standardní prací program.
 • Počkejte, až bude hotová.
 • Pokud zůstává nepříjemný zápach chlóru. vyperte prádlo s pracím prostředkem

Plíseň ve svislé pračce

Ve svislé pračce se plíseň často usazuje také pod těsnicím límcem. Způsob čištění je stejný jako u pračky se sušičkou vpředu, ale jsou zde určité rozdíly:

 • Do bubnu plného vody nalijte 3 šálky octa a nechte přístroj několik minut běžet.
 • Přidejte 100 g jedlé sody, nechte ingredience reagovat a spotřebič na hodinu vypněte.
 • Připravte roztok octa a vody ve stejném poměru, otřete povrchy spotřebiče, zásobník na prášek.
 • Když se vše namočí, znovu spusťte praní.

Po vypuštění vody znečištěná místa otřete houbou.

Profesionální prostředky: hodnocení nejlepších

Průmyslové prací prostředky pro pračky a jejich součásti mají oproti běžným metodám výraznou výhodu: nepoškozují konstrukci a jsou prokazatelně účinné. Jejich použití rychle odstraňuje příčinu nepříjemného zápachu a pravidelné používání je spolehlivým preventivním opatřením proti jeho opakování.

READ  Jak odstranit puls z indukční varné desky

Účinné prostředky zařazené do hodnocení nejlepších zahrnují chemikálie pro domácnost uvedené v tabulce.

Název Země původu Popis
Beckmann Německo Univerzální prostředek na vodní kámen, nečistoty a plísně. Rychle odstraňuje nepříjemný zápach a je vhodný pro použití s jednotlivými částmi stroje
Magická síla Německo Jeden z nejlepších přípravků na ošetření prvků domácích spotřebičů. Účinně odstraňuje usazeniny z topného tělesa a bubnu. K dispozici ve formě prášku nebo gelu
Topperr 3004 Německo Navrženo k odstranění různých typů vodního kamene a přetrvávajícího zápachu. K dispozici v 250 ml lahvičkách, které vystačí na 2 aplikace
Schnell Entkalker Německo Rychle a účinně odstraňuje usazeniny z prvků stroje. Vhodné pro použití při více vrstvách vodního kamene, intenzivních plísních a přetrvávajícím zápachu
Kaneyo Japonsko Přípravek se silným antimikrobiálním účinkem rychle odstraňuje nečistoty, plísně a zápach. Tvrdý přístup k vkladům

Pokyny krok za krokem pro vybraný produkt naleznete na obalu

Před použitím je důležité se s ním seznámit

odstranit, plísňové, pračky

Profesionální čistič praček

odstranit, plísňové, pračky

Specifické použití profesionálních čisticích prostředků:

 • Některé prací prostředky se přidávají nebo sypou do nádoby na prášek (např. Magic Power), jiné se vkládají do bubnu (Topperr 3004, Kaneyo).
 • Poté se spustí praní, ale bez položek. Teplota se obvykle nastavuje na přibližně 40-60 °C.
 • Některé přípravky (Schnell Entkalker) je třeba vložit do pračky s vodou (bez prádla) a nechat je v pračce krátkou dobu (1 hodinu na začátku a stejnou dobu na konci). To je nezbytné pro odstranění přetrvávajícího plaku.
 • Beckmannův roztok lze umístit do bubnu a použít jej k otření jednotlivých kusů ze stroje. Namáčení v namáčecím roztoku na přetrvávající nečistoty a zápach.
 • Většinu produktů lze použít v 1 nebo 2 aplikacích.

Co je příčinou zápachu?

Jak odstranit zápach z pračky závisí na příčině zatuchlosti. Lze ji identifikovat podle charakteru zápachu. není to zrovna nejpříjemnější, ale přesto je třeba ke spotřebiči nejprve přivonět. Jinak nebude účinný, zápach se dočasně neutralizuje a pak se vrátí.

 • Forma. V jednom metru krychlovém je až pět set spor plísní. věděli jste to?? Houba se neustále vznáší ve vzduchu, a jakmile najde vhodné podmínky pro rozmnožování. usadí se na povrchu a začne aktivně žít. Pokud vaše domácnost nemá ve zvyku pračku se sušičkou po každém použití vyvětrat a vytřít do sucha nebo ji jednou za měsíc vyčistit speciálním dezinfekčním prostředkem, může velmi rychle začít nepříjemně zapáchat. Pohled do bubnu pračky nemusí plíseň odhalit. Je však ve stroji, tím si můžete být jisti, a musí být odstraněn dříve, než může u vašich domácích mazlíčků způsobit různé dermatózy a alergie.
 • Zápach z odpadních vod. Zápach se zachytává v pračce a je často důsledkem nahromadění a rozkladu velkého množství nečistot ve filtru. Pokud se navíc při praní potýkáte s takovým jevem, jako je pomalý odtok vody z bubnu, není pochyb o tom, že filtr je zanesen vlákny, vlasy a dalšími drobnými částicemi, které se vlivem vlhkosti začaly rozkládat. Méně častý výskyt zápachu odpadních vod v pračce je způsoben poškozením odtokových trubek a hadic. Pokud je potrubí celkové kanalizace v hnilobě, bude nepříjemný zápach vycházet i z umyvadel a vany. V žádném případě byste neměli hledat lék na odstranění zatuchlého zápachu z pračky, ale raději provést opravu.
 • Nevzhledný zápach z bubnu. Vysvětlení je jednoduché: když se pračka nepoužívá, je kryt trvale zavřený, což způsobuje zatuchlý zápach. Nebo do něj dávají špinavé prádlo místo do speciálního koše. Pokud se v pračce objeví zápach, není třeba přemýšlet, jak se ho zbavit. po dalším praní zmizí sám. Ale pokud bude pokračovat porušování pravidel provozu domácích spotřebičů, časem se stane trvalým a pak už bude muset tvrdě pracovat na čištění pračky od zápachu zatuchlosti.

Hniloba stroje se někdy objeví po čištění jedlou sodou, octem nebo kyselinou citronovou. Pokud používáte osvědčený spotřebič, jak můžete nepříjemný zápach odstranit a nezhoršit ho?? Je pravděpodobné, že stroj nebyl dlouho čištěn a použitý čisticí prostředek pouze rozpustil nečistoty ulpívající na vnitřních částech a potrubích, ale zcela je neodstranil.

READ  Jak odstranit plastový zápach z rychlovarné konvice

Postup čištění je třeba zopakovat. Pokud to nepomůže, je třeba použít některou z následujících metod správného čištění pračky.

Jak jsme již řekli, jakýkoli nepříjemný zápach, ať už zatuchlý nebo zatuchlý, je živnou půdou pro bakterie a choroboplodné zárodky. Prádlo vyprané v bubnu takového spotřebiče se nevyčistí, ale absorbuje spory plísní a choroboplodné zárodky. To v žádném případě nepřispívá k lidskému zdraví, což znamená, že je nutné dát domácí spotřebiče co nejdříve do pořádku.

Jak odstranit plíseň z pračky pomocí domácích pracích prostředků

Mnoho majitelů praček se ptá, jak se zbavit plísní v pračce, pokud lidové metody nepomáhají zbavit se zápachu plísní. V tomto případě je třeba věnovat zvláštní pozornost domácím chemikáliím. Díky svému speciálnímu chemickému složení vám pomohou vypořádat se s problémem a zbavit se ho dostatečně rychle.

Důležité! Při používání specializovaných čisticích prostředků pro domácnost k odstranění plísní v pračce byste měli důsledně dodržovat doporučení pro jejich použití uvedená na lahvičce nebo obalu výrobku.

Před kontaktem s chemikáliemi byste si měli chránit také ruce, k čemuž nejlépe poslouží gumové rukavice.

Tablety do myčky nádobí

Ačkoli jejich hlavním účelem je čištění špinavého nádobí, mohou také zbavit pračku zápachu plísní. K tomu je nutné:

 • Připravte si 6. 7 tablet;
 • vložte čisticí prostředek přímo do bubnu pračky se sušičkou! Kapsle musí být umístěny výhradně v bubnu, nikoli v nádrži na čisticí a oplachový prostředek.
 • Pračku zapněte na nejvyšší možnou teplotu praní;
 • přibližně v polovině mycího cyklu postup zastavte;
 • nechte vše beze změny přibližně 3 hodiny;
 • Opětovné spuštění pracího cyklu.

Gel na mytí nádobí

Pračku může této nepříjemnosti zbavit i jakýkoli prací gel. Za tímto účelem je nutné

 • Připravte si nepotřebný zubní kartáček a čisticí gel;
 • Pomocí zubního kartáčku a gelu na nádobí ošetřete všechny části stroje postižené plísní;
 • Spusťte jeden prací cyklus (bez prádla).

Pokud se problém nepodaří odstranit hned napoprvé, je třeba celý proces odstranění zatuchlého zápachu z vozidla zopakovat. Zápach je v 95 % případů odstraněn po druhé aplikaci.

Jedná se o speciální přípravek dostupný ve formě spreje, který maximálně usnadňuje jeho použití. Je speciálně navržen pro boj se všemi druhy nečistot na gumových částech a v bubnu automatických strojů; proto je také ideální pro odstranění zápachu plísní ze spotřebiče. Pořadí akcí:

 • Postříkejte povrchy napadené plísní;
 • nechte krátkou dobu (1 až 2 minuty);. nechte krátkou dobu (1 až 2 minuty), aby zápach zmizel.);
 • čisticí prostředek dobře opláchněte z prvků spotřebiče.

Mellerud

Chemické složení tohoto přípravku by mělo být rovněž nastříkáno na ošetřovaný povrch. Dezinfikuje všechny části spotřebiče a pomáhá zbavit se plísní a zápachu.

Cillit Bang

Poměrně účinný přípravek na odstranění plísňového zápachu. Nedoporučuje se ošetřovat tímto přípravkem pryžové části strojů, protože je může poškodit. Pokud se zápachu nezbavíte napoprvé, můžete proces zopakovat.

Jak odstranit zápach z pračky v domácnosti

Nepříjemný zápach můžete odstranit doma pomocí jednoduchých a cenově dostupných prostředků, a sice

Chcete-li odstranit zápach z pračky pomocí těchto čisticích prostředků, postupujte takto

 • Připravte vodný roztok s některým z výše uvedených prostředků v poměru 1:1.
 • Nasypte výrobek do přihrádky na prášek.
 • Nastavte nejvyšší teplotu.
 • Spuštění stroje.
 • Po skončení cyklu aktivujte dodatečné máchání.

Po dokončení stroj vyvětrejte a nechte dvířka otevřená po dobu 3-4 hodin.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS