Jak odstranit rez z pračky

odstranit, pračky

Čištění pračky od nečistot, rzi a vápenatých usazenin

Hlavní příčinou koroze je poškození ochranné vrstvy na tělese, bubnu nebo nádrži. K degradaci vrstvy může dojít fyzikálním nebo chemickým působením na povrch dílů. Kromě koroze se může na povrchu bubnu, nádrže a práškových komor objevit rez v podobě nánosu tvořeného solemi vápníku a železa. A co je nejdůležitější, bez ohledu na příčinu nelze v takové pračce prát, dokud není rez odstraněna.

Pokud je pračka se sušičkou zrezivělá, ale její tělo není prorezavělé, je třeba ji nejen vyčistit, ale také znovu natřít. Čištění a lakování je následující:

 • Ošetřete opotřebovaný lak a zkorodovaná místa na povrchu broušením brusným papírem (jemná zrnitost 80) nebo bruskou.
 • Zbytky rzi odstraňte speciálním rozpouštědlem „Ciancovka“. Je k dispozici ve formě spreje. Očištěný povrch nastříkejte a použijte tuhý syntetický kartáček (stačí starý zubní kartáček nebo čisticí prostředek na oděvy). Poté je otřete do sucha hadříkem.
 • Zakryjte buben, dvířka a nezkorodované části krytu celofánem nebo látkou, aby se na ně nedostala barva.
 • Povrch zahřejte fénem na vlasy. Základní nátěr a barva lépe přilnou a déle vydrží na vyhřívaných površích.
 • Dvakrát naneste základní nátěr. Mezi první a druhou vrstvou počkejte 10-15 minut, aby první vrstva zaschla. Pro aplikaci je nejlepší použít základní nátěr a barvu ve spreji. Snadno se nanáší a rychle schne.
 • Po zaschnutí základního nátěru nastříkejte barvu. Barva by měla být smaltovaná na kovové povrchy a měla by mít stejnou barvu jako plášť pračky. Přístroj je připraven k připojení po 24 hodinách.

Skříň se zkorodovanými otvory bude třeba buď zcela vyměnit, nebo otvory utěsnit. Pokud byl stroj uveden do tohoto stavu, můžete problém vyřešit opravou kovového krytu nebo jeho úplnou výměnou. Na plastových částech pračky se nezřídka objevují stopy rzi. Výskyt hnědých skvrn a šmouh může být známkou koroze kovového krytu, ale také důsledkem špatné kvality vody. K čištění plastů a obnovení původního vzhledu spotřebiče použijte Domestos, Komet nebo Mister Muscle. Stačí jakýkoli prostředek na odstraňování vodního kamene a rzi. Naneste a po 5-10 minutách opláchněte houbou.

Čištění skříně, dveří a těsnicí gumy

Těsnicí guma nebo manžeta na pračce je nezbytnou součástí procesu péče o prádlo. Pryž je třeba čistit šetrně, ale důkladně, aby se předešlo problémům s netěsnostmi. V tomto prostoru se mohou hromadit nečistoty a plísně, proto je důležité jej pravidelně čistit.Usazeniny v této oblasti přispívají k nepříjemnému zápachu.

Pomůže vám jakýkoli čisticí prostředek, včetně jedlé sody. V některých případech, kdy se již objevila plíseň a silný zápach, je vhodné použít domácí chemii:

 • „Domestos.
 • „Comet“.
 • „Bělící prostředek“. nesmí se používat příliš často, protože ničí gumová těsnění. V důsledku toho je třeba jej vyměnit.

Pořadí jednotlivých produktů je stejné; vypadá takto:

 • Naneste čisticí prostředek na houbu.
 • Opatrně otočte límec pračky směrem k sobě.
 • Otřete kovové části krytu.
 • Vyčistěte samotnou gumu. Nejen ve spodní části, kde se nečistoty hromadí nejvíce, ale také po celém obvodu.

Důležité! Netřete příliš silně, jinak můžete poškodit gumičku a zbytek spotřebiče.

Dvířka stroje by měla být také vyčištěna. To lze provést pomocí roztoku octa, přičemž je zapotřebí 50% koncentrace octové esence. Příprava je snadná. je třeba vzít stejné díly esence a vody, dobře promíchat. Sklo v pračce se sušičkou je třeba vyčistit a otřít suchým hadříkem. Při manipulaci s roztokem používejte rukavice.

Vnější část pračky se sušičkou vyčistěte vlhkou houbou; můžete také použít běžně dostupný tekutý čisticí prostředek.

READ  Mohu parku prát v pračce?

Jaký je postup dezinfekce pračky?

Pračka je živnou půdou pro mikroby, zejména plísně. Předpoklady pro to jsou:

 • Téměř neustále vysoká vlhkost vzduchu;
 • v bubnu a vypouštěcí hadici zůstávají částečky žmolků;
 • Dávkovač oplachovacího prostředku nevyplachuje důkladně.

Plíseň ucpává filtry, vodní kámen narušuje činnost topného tělesa, otáčení bubnu a jeho funkci. Výměna vzduchu je nechutná a vytváří nepříjemný zápach. Abyste tomu předešli, je nutné pračku dezinfikovat.

Dezinfekční proces, který pračku čistí, zahrnuje

 • odstraňování vodního kamene;
 • vypláchněte filtry a přihrádku;
 • odstranění zápachu;
 • Odstranění nečistot z pláště a zásobníků na prací prostředky;
 • dezinfekce zárodků.

Jak vyčistit pračku bez cizí pomoci:

 • Připravte si čisticí roztok z produktů, které máte po ruce. kyselina citronová, bělidlo, Domestos;
 • Použijte čisticí prostředek od výrobce stroje, například „Bork“;
 • použít hotový výrobek od jiné společnosti.

Podívejte se na video o tom, jak odstranit škodlivé bakterie z pračky:

Vypouštěcí filtr

Jednou z nejzamotanějších částí pračky je odtokový filtr. Jak dekontaminovat filtr:

 • odstraňte, důkladně namydlete pracím mýdlem;
 • opláchněte;
 • namočte do roztoku 0,5 litru teplé vody a 30 ml bělidla nebo Domestosu;
 • Po jedné hodině omyjte v tekoucí vodě.

Abyste předešli problémům, stačí filtr jednou měsíčně dezinfikovat.

Prací manžeta

Jak a čím můžete dezinfikovat gumový těsnicí límec pračky:

 • Přejeďte vlhkou houbou po celém obvodu. Poté ji umyjte mycím prostředkem (mýdlem nebo práškem).
 • Zavřít dveře. Nechte 40 minut stát.
 • Spuštění cyklu máchání a vypouštění.

Pokud namísto pracích prostředků naleznete plísňové usazeniny, je třeba pračku dekontaminovat bělidlem, Cometem nebo chlorovým bělidlem:

Tím se vydezinfikují všechny prvky spotřebiče.

Pryžová těsnění (límce)

Ty jsou umístěny po obvodu sacího okna a po obvodu dveří. Měly by se pravidelně otírat, a to i při běžném úklidu koupelny. Nejlepších výsledků dosáhnete použitím čisticího prostředku na sklo, smalt a dlaždice, který neobsahuje abraziva.

Bělidlo odstraní odolné nečistoty. Naneste látku na manžetu a nechte ji působit 15 minut. Po uplynutí stanovené doby přejděte k čištění kartáčem.

Přidejte do zásobníku 400-500 ml octa a spusťte pračku na dlouhý prací program při 90 °C. Po skončení cyklu otřete těsnění suchým hadříkem a buben osušte.

Rez uvnitř spotřebiče. jak situaci napravit

Pračky mohou zrezivět zvenku i zevnitř. K tomu často dochází při porušení provozních podmínek nebo v případě, že výrobce prodal příliš málo peněz na materiály použité k výrobě bubnu a šrouby zajišťující vnitřní části, které trpí agresivním působením vody a čisticích prostředků. Chcete-li se zbavit rzi na bubnu nebo šroubech, pokud je to způsobeno tím, že výrobce použil levné a nekvalitní materiály, můžete tyto díly vyměnit pouze za lepší.

Pokud kvalita vody, která vytéká z kohoutku, neodpovídá požadavkům výrobce spotřebiče, tato podmínka neplatí. To je způsobeno obsahem vápníku, železa, fosforu atd. ve vodě.д. Vlivem vysoké teploty uniká z vody a usazuje se na stěnách bubnu, topného tělesa, nádrže, prostoru pro prací prostředek a vytváří usazeniny. První vrstva plaku je silná, druhá a třetí vrstva je volná. Ten se netvoří uvnitř bubnu, ale na jeho vnější straně. Během odstřeďování odletují uvolněné částice a spolu s vodou a pracím prostředkem se dostávají na oblečení. Výsledkem jsou hnědé usazeniny rzi a vodního kamene.

Chcete-li vyčistit vnitřek stroje od rzi, místo pracího prášku nalijte do zásobníku kyselinu citronovou nebo octovou, která může zničit hustý nános rzi a vodního kamene. Pračku je možné vyčistit kyselinou citronovou, pokud do otvoru pro prací prostředek nasypete 100-150 g kyseliny citronové a pračku pustíte na 1-2 hodiny do horké vody (do 90 stupňů).

Technologie ručního ovládání vysavače

Prvním a nejdůležitějším krokem je volba výplně. Je lepší koupit epoxidový nebo akrylový email pro správný stroj, ale ne v plechovce, ale ve formě aerosolu. Pokud se hustá náplň nanáší štětcem, zůstávají pruhy.

READ  Kam umístit bělidlo do pračky Bosch

Vysoce kvalitní nátěry ve spreji se velmi snadno používají, rozjasňují vzhled zařízení a chrání povrchy před poškozením po mnoho let. Je lepší zvolit neuniverzální aerosolový světlomet, světlomet na kov nebo na plast, protože tyto emaily mají zpravidla stejné provozní vlastnosti.

�� EXTRÉMNÍ ÚKLID. JAK VYČISTIT PRAČKU. uklízím pračku ��

Předběžná příprava, o které bylo řečeno výše, byla provedena, tyč pro pračku je zakoupena, přistoupíme k farbouche:

odstranit, pračky
 • Opatrně poklepávejte na aerosolový rozprašovač po dobu 30 sekund.
 • Rozbijte nádobku s rozprašovačem ve vzdálenosti 30 cm od ošetřovaného povrchu. Dbejte na to, aby byl naviják vždy ve svislé poloze.
 • Pokud je potřeba použít další kuličku, opakujte postup nejméně za 30 hwy. Tak dlouho trvá, než první kulička uschne.
 • Prací mýdlo oprašujte, dokud usazeniny vodního kamene zcela nezaschnou, a poté odstraňte maskovací pásku.

Při práci s aerosolovými nádobkami nezapomeňte na bezpečnostní opatření. Aby se nečistoty nedostaly do očí, nasaďte si ochranné brýle a použijte husí rukavice, aby se kapky nečistot nedostaly na kůži.

Zbavte se vodního kamene

Na topných tělesech, těsněních a dalších vnitřních částech se usazuje vodní kámen a sůl. Postupem času rozežírá vše, s čím přijde do styku. To způsobí, že se spotřebič rozbije a začne unikat.

K odstranění vodního kamene budete potřebovat kyselinu citronovou. Množství závisí na nosnosti spotřebiče (obvykle stačí 100-300 gramů). Vložte je do přihrádky na prášek a použijte dlouhý prací program při maximální teplotě.

Kyselinu citronovou lze nahradit stolním octem. Nalijte 0,5 litru tekutiny do zásobníku na prášek. Zvolte teplotu vody 90 °C a přepněte na mycí program bez předpírky.

Po 15 minutách stiskněte tlačítko pauzy a po jedné hodině cyklus znovu spusťte. Po skončení programu smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1, navlhčete hadřík a očistěte gumová těsnění. V záhybech by mohly zůstat mikroorganismy, které by mohly způsobit nepříjemný zápach.

Každých 6 měsíců odstraňte z pračky vodní kámen. Pokud je voda ve vaší oblasti tvrdá, každých 3-5 měsíců.

Jak vyčistit pračku zvenku i zevnitř

Pračku potřebuje každá domácnost. Život bez tohoto domácího spotřebiče si už nedokážeme představit. Stroj je vyroben tak, aby vydržel, a aby tomu tak bylo i nadále, vyžaduje pravidelnou péči. čištění.

V současné době je k dispozici mnoho různých přípravků, které lze použít k čištění všech částí spotřebiče. Kromě speciálních čisticích prostředků lze použít i lidové prostředky. Pomocníky při údržbě budou:

Těsnicí guma nebo těsnicí okraj pračky je základním prvkem v procesu péče o prádlo. Pryž je třeba čistit šetrně, ale důkladně, aby nedošlo k problémům s únikem vody. V této oblasti se hromadí nečistoty a plísně, proto je důležité ji pravidelně čistit.Usazeniny v této oblasti přispívají k nepříjemnému zápachu.

Pomůže vám jakýkoli čisticí prostředek, včetně jedlé sody. V některých případech, kdy se již vyskytuje plíseň a silný zápach, se vyplatí použít čisticí prostředky pro domácnost:

 • „Domestos“.
 • „Komet.
 • „Bělidlo“. nesmí se používat často, protože vede k destrukci gumového těsnění. V důsledku toho je třeba jej vyměnit.

Pořadí jednotlivých produktů se neliší, vypadá následovně:

 • Naneste mycí prostředek na houbu.
 • Opatrně otočte límec pračky zpět k sobě.
 • Otřete kovové části krytu.
 • Vyčistěte samotnou gumu. Nejen v dolní části, kde se nečistoty hromadí nejvíce, ale také po celém průměru.

Důležité! Neotírejte příliš silně, abyste nepoškodili pryžovou gumu a zbytek stroje.

Vyčistěte také dvířka stroje. To lze provést pomocí roztoku octa; je zapotřebí 50% koncentrace roztoku octa. Příprava je poměrně jednoduchá. vezměte stejný díl esence a vody a dobře promíchejte. Jednoduše sklo otřete a osušte suchým hadříkem. Při manipulaci s roztokem používejte rukavice.

Vnější část pračky se sušičkou vyčistěte vlhkou houbou nebo v případě potřeby použijte běžně dostupný tekutý čisticí prostředek.

Před čištěním pračky vyjměte tento díl z pračky. Pokud si nemůžete vzpomenout, jak se to dělá, je nejlepší podívat se do návodu ke spotřebiči, abyste při tom nic nepoškodili.

READ  Jak vyndat ponožky z pračky

Pokud zásobník nelze vyjmout (což se stává), lze jej vyčistit, ale je nutné jej předem namočit. V zásobníku je mnoho těžko přístupných míst.

Pokud se vám podaří zásobník vyjmout, je to ještě snazší. Pokud jsou uvnitř zbytky prášku nebo jiného prostředku, odstraňte je. Tento prvek je třeba čistit, protože se na něm časem vytvoří povlak rzi, prášku a dalších látek. Odstranění všech těchto nánosů pomůže:

Po přípravě tekutiny ji naneste na všechny části podnosu a nechte ji působit 2 až 3 hodiny. Teprve poté pokračujte v čištění houbou (velké předměty) a zubním kartáčkem (těžko přístupná místa). Poté zásobník opláchněte pod tekoucí vodou a nechte jej uschnout nebo jej otřete do sucha.

Tip! Pokud používáte myčku nádobí, můžete žlab umýt v této myčce. Neodstraní úplně všechny usazeniny, ale usnadní odstranění nečistot po tomto předběžném čištění.

Čištění filtru

Filtr vypouštěcího čerpadla je důležitou součástí spotřebiče, pokud mu nevěnujete náležitou pozornost, dříve nebo později dojde k jeho ucpání a pračka nebude vypouštět vodu vůbec. Není třeba složitě čistit otvor, je to jednoduché. Budete potřebovat mělkou nádobu, ručník nebo hadr a jakýkoli plochý předmět, který vám pomůže otevřít poklop.

 • Otevřete padací dvířka, čímž získáte přístup k vypouštěcí hadici filtru.
 • Před odšroubováním filtru položte hadřík (utěrku) a nádobu. z otvoru bude vytékat malé množství vody. Maximálně 0,5 l, velmi zřídka více.
 • Po sejmutí víka (jeho úplném odšroubování) je třeba odstranit nahromaděné nečistoty, špínu, někdy i mince, vlasy a jiné cizí předměty.
 • Otřete otvor, vypláchněte víko a v opačném pořadí jej znovu sestavte.

Pračka se sušičkou má také filtr na přívodu vody, který se musí rovněž čistit. Časem se začne zanášet rzí a pískem. Pokud jsou tyto usazeniny velké, objeví se na obrazovce chybové hlášení, které lze rozluštit jako „nelze čerpat vodu“.

Důležité! Hadice připojená přímo k přívodu vody by se neměla čistit častěji než 2-3krát ročně.

Podívejte se na článek Jak dostat třešňovou šťávu z oblečení

 • Zavřete přívodní kohoutek vody na spotřebiči.
 • Otevřete zadní kryt, spotřebič je často třeba vyklopit.
 • Přívodní hadice vody se nachází vpravo nahoře.
 • Odšroubujte matici, která ji zajišťuje, proti směru hodinových ručiček.
 • Uvnitř je vidět drátěný filtr. Měla by se odstranit a opláchnout zubním kartáčkem pod tekoucí vodou.
 • Nyní vraťte filtr na místo a znovu nasaďte hadici.

Největším nepřítelem vnitřních částí dávkovače je vodní kámen. Lze ji odstranit speciálním chemickým prostředkem nebo kyselinou citronovou.

Hlavním cílem je topné těleso. Vodní kámen je pro ni fatální. Kyselina citronová je stejně účinná při odstraňování vodního kamene ze všech kovových částí pračky a sušičky. Postup je jednoduchý, nemusíte používat ani hadřík nebo houbu a skládá se z těchto kroků:

 • Vyprázdněte spotřebič od všech předmětů.
 • Předmytí dveřního límce, skla dveří.
 • Nalijte kyselinu citronovou do přihrádky na prášek. Pro stroje s nosností 5 kg. 100 g, 6 kg. 120 g.
 • Pračku se sušičkou zapněte na 90 ⁰ a na nejdelší program.
 • Jakmile je cyklus dokončen, je dokončeno i čištění.

Základní ochranou topného tělesa je včasné odstranění vodního kamene.

Důležité! K dispozici jsou speciální odvápňovače, např. domácí odvápňovač „Antiscale“ a „Dr. TEN“. Pro změkčení vody a zabránění usazování vodního kamene používejte Calgon nebo jeho levnější ekvivalent Refine.

Kyselina citronová nejen odstraňuje vodní kámen, ale také pomáhá zbavit se nepříjemných pachů a plísní.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS