Jak odstranit saze ze skla krbu

Jak odstranit saze z krbového skla: čisticí nástroje, jak jej vyčistit, čištění krbového skla

Hlavní a časově nejnáročnější část úklidu spočívá ve vymetení sazí ze stropu, stěn a stěn. Mělo by se používat velké množství vlažné vody a utěrek. Hadry a vodu je třeba neustále měnit, protože se znečistí. Nespěchejte a pracujte důkladně, aby stěna po vyčištění vypadala čistě a bez sazí. Bez vody se neobejdete: potřebujete speciální čisticí prostředek.

Mycí kapaliny pro vlastní ruce

Můžete také použít tradiční prostředek na čištění zakouřených stěn. Můžete je získat od každé hospodyně. Pro dosažení pozitivního výsledku je však třeba je používat v souladu s pravidly.

Roztok uhličitanu sodného

Do horké vody nasypte uhličitan sodný. Na 0,5 litru stačí 2 polévkové lžíce. Navlhčete hadřík nebo kartáč a přeneste jej na stěny kartáčováním. Neotírejte saze do povrchu, jinak by se později obtížně odstraňovaly.

Prostředek na mytí nádobí

Mýdlové roztoky se vyrábějí z teplé vody a prostředku na mytí nádobí. Rozpusťte 1 polévkovou lžíci koncentrátu v 5-7 litrech. Nejprve umyjte stropy, pak stěny a podlahu hadrem. Nakonec je však třeba kartáček ponořit do roztoku a opláchnout ho.

odstranit, saze, skla, krbu

Mýdlový roztok na čištění záchodové mísy

Zvolte alkalické sloučeniny, protože saze v místnosti jsou na dotek mastné a špatně se s nimi manipuluje. Domestos nejen čistí znečištěné povrchy, ale také je dezinfikuje a odstraňuje nepříjemné pachy.

Základní metody čištění

Existuje mnoho způsobů, jak vyčistit vitráže v krbu. Můžete to udělat pomocí čisticích prostředků pro domácnost nebo některou z lidových metod. Při výběru přípravku na odstraňování sazí je třeba si uvědomit, jak moc jsou saze silné a jak dlouho tam jsou.

Čistší

V oddělení chemie v obchodech najdete velké množství přípravků na čištění krbu. Při výběru čisticího prostředku je důležité věnovat pozornost jeho složení. Vyhněte se přípravkům, které obsahují složky, jež by mohly poškodit skleněný povrch. Sklo ve sporáku můžete čistit běžně dostupnými čisticími prostředky, např. Prostředkem na mytí nádobí nebo kuchyňským saponátem.

Účinnost těchto čisticích prostředků je nižší a jejich odstranění může vyžadovat fyzickou námahu.

Čpavek

Čpavek dokáže snadno odstranit saze. Sklo v krbu můžete čistit čpavkem následujícími způsoby:

odstranit, saze, skla, krbu
 • Nechte krb zcela vychladnout.
 • Čpavek zředěný vodou. Účinné je přidání několika kapek octa. Směs lze nalít do lahvičky s rozprašovačem.
 • Roztok se nastříká na sklo a poté se odstraní papírovými utěrkami. Pokud jsou nečistoty velmi odolné a obtížně odstranitelné, musíte počkat 10-15 minut. Alkohol během této doby pronikne do částic sazí a jejich odstranění je podstatně snazší.

Použití čistého čpavku není zakázáno. To však může mít malý účinek, protože alkohol se z povrchu rychle odpařuje.

Střelba na plný výkon

Odstraňte saze na skle v krbu silným ohněm. Pro rozdělání co nejsilnějšího ohně je potřeba suché dřevo. Spalovací proces spálí částice sazí, karbonové usazeniny a zbytky sazí a vyčistí sklo. Tím se také vyčistí komín, což má pozitivní vliv na požární bezpečnost kamen.

Noviny a popel

Chcete-li tímto způsobem vyčistit sklo, namočte noviny do vody a rozetřete na ně popel. Saze lze snadno odstranit, pokud od jejich vzniku neuplynuly více než 2-3 dny. Znečištěná místa opatrně otřete novinami a popelem a poté je otřete suchým papírem nebo hadříkem. Touto metodou nelze odstranit zaschlé nečistoty.

Žiletka nebo nástroj s ostrým hrotem

Můžete také zvolit drastickou metodu odstranění sazí pomocí nože nebo jiného nástroje s ostrým hrotem. Je přitom nutné dodržovat bezpečnostní pravidla, aby nedošlo k pořezání. Vyplatí se také kontrolovat míru přítlaku. Na skle mohou zůstat škrábance. Tyto metody se nejlépe používají pro odstranění pouze těch částí skvrny, které jsou obzvláště špatné.

Voda a ocet

K vyčištění sazí lze použít směs vody a octa. Nalijte roztok do lahvičky s rozprašovačem. Vyjměte dvířka krbu a položte je na rovný povrch. Na problematická místa položte noviny a nasajte roztok shora. Po krátké době sklo otřete vlhkými novinami.

Popel z popelníku

Tento způsob čištění je jedním z nejoblíbenějších. Kromě popela z popelníku budete potřebovat kbelík s vodou, houbu a papírové utěrky. Ruce by měly být chráněny gumovými rukavicemi.

 • Navlhčete houbu vodou a vyždímejte ji.
 • Položte popel na houbu.
 • Krouživými pohyby setřete saze.
 • Z houbičky a skla odstraňte zbytky nečistot.
 • Pro dosažení nejlepších výsledků otřete povrch suchou papírovou utěrkou.

Směs čpavku, octa, citronu a jedlé sody

Koktejlová směs je vynikajícím prostředkem pro znečištění jakéhokoli věku a obtížnosti. Vrstvu sazí je třeba předem navlhčit roztokem a nechat 15-20 minut působit, aby účinné látky pronikly do nečistot. Poté stačí sklo bez větší námahy otřít. Čím vyšší je koncentrace čpavku, tím je roztok aktivnější a tím snadněji se čistí.

Jak vyčistit sklo od sazí, usazenin a kalů

Tradiční krb na dřevo je výrazným prvkem obývacího pokoje a klíčovým prvkem interiéru. Zároveň se však jedná o funkční zařízení, o které je třeba pečovat. Pokud jste si vybrali krb se skleněnými dvířky, pravděpodobně jste se s tímto problémem setkali. Na vnitřní straně skla dveří se usazují saze, saze a kaly. Takové znečištění nemá vliv na funkci krbu jako tepelného zařízení, ale katastrofálně snižuje jeho estetickou funkci.

READ  Jak odstranit plísňové pachy z pračky

Saze, saze nebo saze jsou jednoduché aminové uhlíky. Výsledek neúplného spalování dřeva v ohni. Ve skutečnosti je černá a velmi odolná vůči mnoha látkám, jejichž vzhled je nevyhnutelný. Jak rychle a účinně odstranit saze, karbonové usazeniny a saze ze skleněného povrchu, aniž by došlo k jeho poškození??

Všechny způsoby čištění skleněných dvířek krbu od sazí

Existuje několik způsobů či metod čištění přírodních nečistot ze skla krbu. Víte, který z nich je nejúčinnější a nejefektivnější?? Ano, samozřejmě, ale o tom později, možná vám bude vyhovovat něco jiného.

Mechanické čištění houbou a popelem (oblíbená metoda)

Tato metoda se sice nazývá lidová, ale když se nad ní zamyslíte, něco vám na ní nesedí.Řekněte mi prosím, že litinové krby s prosklenými dvířky byly vždy oblíbené? Kdy a kde se stala „populární“?? Ale to nevadí. Základní myšlenka je stejná.

Tuto metodu čištění propagují zástupci různých firem, které prodávají krby. Pravděpodobně prokazují hluboké znalosti tradičního používání krbu.

 • Používejte rukavice;
 • Namočte houbu do vody a vyždímejte ji;
 • Na houbu naneste popel z pece;
 • Krouživými pohyby setřete saze houbou;
 • Opakujte body 2, 3, 4, dokud nebude povrch zcela čistý;
 • Opláchněte houbičku od nečistot a umyjte s ní sklo;
 • Sklenici otřete do sucha papírovou utěrkou.

Použití čpavku (roztoku čpavku)

Tuto metodu, stejně jako mechanické čištění houbou a popelem, lze považovat za „lidovou“.

Proč ne?? Čpavek se v zásadě vždy s oblibou používal k mytí oken nebo zrcadel spolu s hromadou starých nepotřebných novin.

Podle mého názoru je čpavková metoda ve skutečnosti oblíbenější než popelová metoda. Ale jak chcete. Pokud máte rádi popel, používejte ho ve zdraví.

 • Gumové rukavice;
 • Kbelík s teplou vodou;
 • Kuchyňská houba;
 • Papírové utěrky nebo měkký hadřík;
 • Čpavek;
 • Ocet;
 • Stříkací pistole.
 • Připravte si roztok: půl litru vody, 1 lžička čpavku, 1 lžička octa. Roztok důkladně promíchejte a nalijte do rozprašovače;
 • Používejte rukavice;
 • Nastříkejte přijatý roztok na celý povrch a počkejte 2-3 minuty, než dojde k jeho reakci se sazemi a nečistotami (před nastříkáním roztoku podlahu pečlivě zakryjte, aby se na ni kapalina nedostala);
 • Sklenici jemně otřete papírovou utěrkou nebo hadříkem;
 • Opakujte body 3,4, dokud není povrch zcela čistý;
 • Opláchněte vyčištěný povrch vodou;
 • Osušte sklo papírovou utěrkou.

Čištění silným plamenem v ohništi

Tento způsob čištění je zřejmý. Je zapotřebí suché dřevo. Rozdělejte co nejsilnější oheň, saze a částečky sazí se v plameni jednoduše spálí a sklo se vyčistí.

Celý postup má teoretickou výhodu. Vytvoření silného ohně v topeništi zároveň uvolňuje nejen prostor v topeništi, ale také komín krbu, což snižuje celkovou úroveň požárního nebezpečí zařízení.

Používání speciálních a obecných chemikálií pro domácnost

Tato metoda vyžaduje použití chemického prostředku na čištění krbového skla od sazí. Tímto chemickým prostředkem může být jak speciální prostředek na čištění krbových skel, tak i jakýkoli jiný běžný chemický prostředek pro domácnost vhodný k tomuto účelu.

Čištění pomocí chemikálií je podobné čištění pomocí čpavku, ale není nutné, abyste si čisticí roztok vyráběli sami.

Mechanické čištění speciální škrabkou nebo nožem

Pokud to nevíte, stejně jako existují speciální chemické čističe na krbová skla, existují i speciální škrabky na odstraňování sazí, karbonových usazenin a sazí.

Nemá smysl popisovat postup, protože je velmi jednoduchý. Po dokončení procesu opláchněte sklenici vodou a osušte ji papírovou utěrkou.

Jak nejlépe vyčistit sklo od sazí. Výhody a nevýhody všech metod

Nyní k tomu nejužitečnějšímu v tomto článku. Jako šťastný majitel tradičního krbu na dřevo s litinovým francouzským topeništěm Invicta se samozřejmě neustále potýkám s problémem špinavého skla v krbových dvířkách. A chtě nechtě vyzkoušel všechny výše uvedené způsoby čištění skla od sazí a karbonových usazenin. A na základě osobní praxe jsem si udělal názor na jejich účinnost.Osobní hodnocení metod čištění (od nejnežádanějšího po nejlepší):

 • 5. Místo. Použití silného plamene v ohništi. Možná jsem něco neudělal úplně správně, ale můj výsledek. Z nějakého důvodu to nefunguje. Sklo není čistší;
 • 4. Místo. Použití speciální škrabky funguje, ale Čištění trvá příliš dlouho (ve srovnání s jinými možnostmi). Škrabkou na sklo se téměř nedá úplně vyčistit, takže je třeba použít jiné způsoby, jak odstranit malá místa inkrustace. Výrobci zařízení varují, že mechanické čištění škrabkami a noži může poškodit povrch. To může způsobit rozbití skla v důsledku vzniku bodu se sníženou pevností. Závěr: Doporučuje se používat pouze ve výjimečných případech;
 • 3. Místo. Čištění popelem. Rozhodně funguje, ale při silném znečištění vyžaduje určité úsilí navíc. Znečištění v důsledku použití popela je větší než u skla, ale zároveň je tato metoda bezplatná;
 • 2. Místo. Čpavek s octem nebo bez něj. Rozhodně funguje, je poměrně účinný a rychlý. Pokud si máte vybrat mezi touto a předchozími třemi metodami, je tato rozhodně lepší volbou;
 • 1. Místo. Chemikálie pro všeobecné použití a domácnost si zaslouží toto čestné místo. I když to není tak docela pravda, místo je vyhrazeno univerzálním čisticím prostředkům pro domácnost, které nejsou odůvodněny vysokou cenou specializovaných výrobků pro krby,

Jak vyčistit saze ze skla krbu?

Saze a karbonové usazeniny můžete ze skla krbu odstranit několika způsoby.

První metoda spočívá v použití dřevěného popela, houby a čisté vody. Za tímto účelem mírně navlhčete houbičku vodou, namočte ji do popela a několikrát otřete sklo dvířek krbu. Po úplném odstranění sazí omyjte houbičku ve vodě a použijte ji na omytí skla, poté ji otřete do sucha toaletním papírem, kouskem novin nebo papírovou utěrkou.

Dalším oblíbeným prostředkem na čištění krbového skla je čpavkový alkohol. Použití:

 • Smíchejte lžičku čpavku s půl litrem vody a lžičkou octa.
 • Získaný roztok nalijte do lahvičky s rozprašovačem.
 • Používejte gumové rukavice.
 • Nastříkejte přípravek na celý povrch krbového skla a nechte jej několik minut působit na saze a karbonové usazeniny.
 • Skleněné dveře otřete novinami nebo papírovou utěrkou.
 • V případě zbytků sazí celý proces čištění opakujte, dokud se nečistoty neodstraní.
 • Nakonec sklenici omyjte čistou vodou a otřete ji do sucha papírovou utěrkou.

Můžete také použít jakýkoli chemický čistič krbového skla určený k čištění všech skleněných povrchů. Za nejlepší čisticí prostředky jsou považovány:

Saze ze skla můžete odstranit také pomocí speciální škrabky určené k odstraňování sazí, sazí a nečistot. Jeho použití je poměrně jednoduché. Stačí oškrábat všechny zbytky ze skleněného povrchu, umýt ho houbičkou a čistou vodou a osušit papírovou utěrkou.

READ  Jak odstranit plastový zápach z rychlovarné konvice

Když je krb zcela čistý, vložte zpět rošt na dřevo, vyčistěte podlahu, odstraňte fólii z interiéru a můžete kamna používat k určenému účelu.

Po určité době, kdy byl krb nebo sporák v bezvadném stavu, mohou tato zařízení začít způsobovat určité potíže. Zapálení krbu bude stále obtížnější, dřevo bude na začátku topení neustále vyhasínat a kouř bude mít tendenci unikat do místnosti, místo aby stoupal vzhůru. Zkušený majitel krbu okamžitě pozná, že je čas spotřebič vyčistit.

Čištění krbu je povinný postup a neznamená závadu v konstrukci stavby. Proto je nutné volit intervaly tak, aby stav komína nebyl kritický. Pokud se v krbu topí denně, je nutné jej po dvou měsících používání vyčistit. Delší odstávky sníží počet servisních prohlídek na 1 až 2 ročně.

Nejprve je třeba zjistit, proč je třeba krb vyčistit. Teoreticky jsou produkty spalování dřeva oxid uhličitý a voda ve formě páry, která uniká komínem. V tomto složení je však také malý podíl pevných frakcí, které vznikají spalováním pryskyřic tvořících dřevo. Z částic sazí vznikají saze, které po nasátí vodní páry získají hustou strukturu a usazují se na stěnách komína.

Znečištění jsou nejvíce vystaveny zděné komíny s obdélníkovými průduchy, kovové spoje potrubí a zúžení potrubí. Komín je však nutné vyčistit v důsledku cizích částic, které se do něj dostaly. Příčinou může být spadané listí, pták nebo pavučina.

Proč se usazují saze

Pokud se v krátké době nahromadí saze a saze, je třeba zjistit, co je příčinou problému. Jakmile zjistíte příčinu, nemusíte sklo stále čistit. V případě plynového krbu to může být způsobeno ucpanými hořáky nebo nesprávně instalovanými tryskami.

Ohně na propan se zanášejí rychleji než plynové ohně. K tomu může dojít v důsledku nekvalitního paliva, ucpaných hořáků nebo poškození regulační nádrže. Krby a sporáky na dřevo jsou nejvíce náchylné k tvorbě sazí. Tvorbu sazí způsobují jehličnaté dřeviny, chybějící nebo nefunkční vzduchovody a znečištěné komíny.

Pokud se sklo špiní méně často než jednou za čtrnáct dní, krb funguje správně. Postupně se zde hromadí saze a saze. To má za následek znečištění, které je třeba odstranit.

Je možné zabránit tvorbě sazí?

Na tuto otázku odpovíme hned záporně, protože uvolňování produktů spalování je do určité míry charakteristické pro všechna paliva a o této míře si povíme podrobněji. Mnoho lidí popírá, že by krb fungoval na plyn. Vynahrazují si to však zřídkavou údržbou. I když se ze skla kouří, ve srovnání s modely na dřevo se kouří velmi pomalu. Pokud však přijde čas na rychlé čištění dveří, stojí za to věnovat pozornost této skutečnosti.

Proč vůbec dochází k tvorbě sazí? Problémem je, že palivo neshoří úplně. Čím více kyslíku se do ohniště přidá, tím lépe probíhá oxidační reakce. Tvorba sazí indikuje nedostatek kyslíku. U plynových krbů se dávkování nastavuje na tryskách. O krbu na dřevo se dá říct, že je ucpaný komín nebo že není vyčištěná zásuvka na popel. Ačkoli i majitele plynových spotřebičů čeká takový postup, jako je vymetání komínů.

Různé druhy dřeva používaného na otop obsahují různé množství pryskyřice. Při jejich spalování vznikají saze, které se srážejí na skle. Proto je vhodné skladovat palivové dřevo z tvrdého dřeva. Před použitím nechte polena dobře vyschnout. Nadměrná vlhkost způsobuje špatné spalování a emise sazí.

Pokud zjistíte, že je čas umýt okno dveří, zkuste nejprve přidat do dřeva hrst soli. Tato metoda se často používá ke změkčení sazí před čištěním komína. V palivu jsou speciální aditiva, která zabraňují usazování sazí. Je to druh katalyzátoru pro dodatečné spalování sekundárních produktů.

Zvykněte si odstraňovat lehké saze ihned po vyhasnutí a vychladnutí ohně. Denní čištění je v případě znečištění lepší než drastické čištění. Po pravidelném čištění naneste na sklo mýdlovou vodu; sklo není třeba mýt. Den po zapálení krbu sklo samo zprůhlední. Při konstrukci topeniště se v horní části otvoru ponechává malá mezera, kterou se do komory dostává část vzduchu. Tato část zabraňuje usazování sazí na dveřích.

Topné zařízení s uzavřenou spalovací komorou je lépe ovladatelné. To je způsobeno různými nánosy, které lze snadno odstranit, pokud víte, jaké metody použít. Čistič krbového skla je vynikajícím způsobem, jak rychle a snadno odstranit veškeré nečistoty a usazeniny z tohoto povrchu.

Sklo v kamnech je třeba čistit podle následujících pravidel. To pomáhá chránit povrch skla. Více informací o metodách čištění, výrobcích a příčinách tohoto problému najdete dále v tomto článku.

Jak odstranit saze z okna krbu

Uzavřené krby vyžadují větší péči, protože skleněná dvířka jsou znečištěna sazemi a sazemi. Při správném vytápění a používání kamen by se usazeniny neměly systematicky hromadit.

Pokud dodržíte pravidla, bude trvat dva až tři týdny, než se začnou hromadit saze a saze. A to i v případě, že kamna intenzivně používáte. V tomto článku se dozvíte, jak odstranit saze ze skla krbu.

Proč se objevují saze

Pokud se v krátké době nahromadí saze a saze, je třeba zjistit, co je příčinou problému. Jakmile zjistíte a odstraníte příčinu, nemusíte sklo neustále čistit. U plynového krbu to může být způsobeno ucpanými hořáky nebo chybným umístěním trysek.

Krby na propan se znečišťují rychleji než plynové krby. Příčinou je nekvalitní palivo, ucpané hořáky nebo špatně fungující regulační nádrž. Nejvíce sazí však vzniká v krbech a sporácích na dřevo. Příčinou usazování plaku jsou měkké dřeviny, chybějící nebo špatně fungující větrací kanály a znečištěný komín.

odstranit, saze, skla, krbu

Pokud se sklo špiní méně často než jednou za čtrnáct dní, kamna fungují správně. Zde se postupně hromadí saze a saze. To má za následek nečistoty, které je třeba odstranit.

Jak vyčistit krbové okno

 • Částice sazí pevně a silně ulpívají na skle a odstranění černých skvrn a stop může být obtížné. V takovém případě saze spalte horkým plamenem a brzy zmizí. Zbytky sazí lze poté snadno smýt;
 • Po vychladnutí skla začněte s čištěním. Doporučuje se počkat den nebo dva, dokud kameny a stěny zcela nevychladnou;
 • Relativně čisté dveře s lehkým bílým nebo šedavým nánosem lze vyčistit hadříkem z mikrovlákna nebo papírovou utěrkou. Namočte výrobek do vody a vyždímejte jej, otřete sklo zevnitř i zvenku. Tyto saze vznikají v důsledku tepla, popela a kouře;
 • Čpavkový alkohol čistí silnější nečistoty. Zřeďte čpavek vodou, přidejte malé množství octa a nalijte směs do rozprašovače. Po úplném vychladnutí topeniště postříkejte vnitřní i vnější stranu kamen čisticím prostředkem. Otřete povrch papírovou utěrkou nebo hadříkem;
 • Chcete-li sklo vyčistit od starých nečistot, nastříkejte na povrch čpavek a nechte ho působit deset minut. Po tomto ošetření se saze a nečistoty lépe čistí;
 • Používejte profesionální přípravky na čištění krbového skla. Nastříkejte kapalinu a nechte ji působit půl hodiny, poté povrch otřete vlhkou a čistou utěrkou z mikrovlákna;
 • Chcete-li obnovit průhlednost skleněných dveří, potřete povrch mýdlem. Zpočátku se na výrobku objeví mýdlové skvrny. Při prvním zahřátí však okamžitě zmizí a sklo se stane opět průhledným.
READ  Jak odstranit mastnotu z mřížky digestoře

Čištění skleněných dvířek popelem

Popel je starodávný a účinný čistič skla. Když ohniště zcela vychladne, vezměte trochu bílého popela, dejte ho do nádoby a zřeďte ho vodou.

Míchejte, dokud nevznikne pasta. Používejte popel k čištění skleněných povrchů. Lze použít utěrku z mikrovlákna nebo staré noviny. Po ošetření otřete povrch čistým vlhkým hadříkem.

Popel lze použít nejen k čištění skla, ale také k mytí nádobí. Tento ekologicky šetrný a bezpečný výrobek nahradí domácí chemikálie. Snadno s ním umyjete plechy a pečicí pánve, litinové, smaltované a kovové nádobí, sklo.

Popel je účinným prostředkem na saze a saze, stejně jako na mastnotu, a to i tuhou. Co dalšího můžete udělat, abyste se zbavili mastnoty a skvrn na nádobí, najdete zde.

Jak odstranit saze z okna krbu

Uzavřené krby vyžadují větší péči, protože skleněná dvířka se špiní od sazí a nečistot. Pokud jsou kamna správně vytápěna a správně používána, není důvod, aby se v nich systematicky tvořily saze.

Při dodržování pravidel provozu se usazeniny sazí a sazí nehromadí déle než dva až tři týdny, i když se kamna intenzivně používají. V tomto článku se dozvíte, jak vyčistit krbové okno od sazí.

Proč se objevují saze?

Pokud se v krátké době nahromadí saze a saze, je třeba zjistit, co je příčinou problému. Jakmile zjistíte a odstraníte příčinu, nebudete muset sklo neustále čistit. V případě plynových krbů to může být způsobeno ucpanými hořáky nebo nesprávně instalovanými tryskami.

Krby na propan se znečišťují rychleji než plynové krby. Příčinou je nekvalitní palivo, ucpané hořáky nebo vadná regulační nádrž. Nejvíce náchylné na saze jsou však krby a sporáky na dřevo. Příčinou usazování plaku jsou jehličnaté dřeviny, chybějící nebo nesprávně fungující větrací kanály a znečištěný komín.

Pokud je sklo znečištěno méně často než jednou za čtrnáct dní, krb funguje správně. Zde se postupně usazují saze a saze. To má za následek znečištění, které je třeba odstranit.

Jak vyčistit sklo v kamnech

 • Částice sazí pevně a silně ulpívají na skle a může být obtížné odstranit černé skvrny a stopy. Pokud tak učiníte, spálíte saze horkým plamenem a ty se ihned rozbijí. Poté lze zbytky sazí snadno smýt;
 • Po vychladnutí skla pokračujte v čištění. Doporučuje se počkat den nebo dva, dokud kameny a stěny zcela nevychladnou;
 • Relativně čistá dvířka kamen s jemnou bílou nebo našedlou patinou lze vyčistit hadříkem z mikrovlákna nebo papírovou utěrkou. Namočte výrobek do vody a vyždímejte jej, otřete sklo zevnitř i zvenku. Tyto mýdlové zbytky vznikají v důsledku tepla, popela a kouře;
 • Čpavkový alkohol vyčistí obtížnější nečistoty. Zřeďte čpavek vodou, přidejte malé množství octa a nalijte směs do stříkací pistole. Když jsou kamna zcela studená, nastříkejte roztok na vnitřní a vnější stranu dvířek. Po čištění otřete povrch papírovou utěrkou nebo hadříkem;
 • Chcete-li sklo vyčistit od starých nečistot, nastříkejte na povrch čpavek a nechte působit asi deset minut. Po takovém ošetření lze snáze vyčistit saze a nečistoty;
 • K čištění krbového skla používejte profesionální přípravky. Nastříkejte kapalinu, nechte ji půl hodiny působit a poté povrch otřete vlhkou a čistou utěrkou z mikrovlákna;
 • Chcete-li obnovit průhlednost skleněných dveří, potřete povrch mýdlem. Zpočátku se na výrobku objeví mýdlové šmouhy. Po prvním zahřátí však okamžitě zmizí a sklo bude opět průhledné.

Čištění skleněných dvířek krbu popelem

Popel je starodávný a účinný čistič skla. Po úplném vychladnutí kamen vezměte trochu bílého popela, dejte ho do nádoby a zřeďte ho vodou.

Míchejte, dokud nevznikne pasta. K čištění skleněných povrchů používejte popel. Lze použít utěrku z mikrovlákna nebo staré noviny. Po čištění otřete povrch čistým vlhkým hadříkem.

Popel nejenže vyčistí sklo, ale lze ho použít i k mytí nádobí. Tato ekologicky šetrná a bezpečná náhrada za domácí chemikálie. Snadno s ním umyjete plechy a pečicí pánve, litinové, smaltované a kovové nádobí, sklo a nádoby.

Popel je účinným prostředkem na saze a saze, špínu a mastnotu, a to i na ty odolné. Další informace o odstraňování mastnoty a skvrn z hrnců a pánví najdete zde.

Výběr správné kapaliny na čištění krbového skla

Při odstraňování usazenin sazí hraje roli také typ krbu. Jednoduše řečeno, abyste odstranili saze a karbonové usazeniny například z plynového kotle a kotle na propan, musíte to udělat jiným způsobem. Plyn vypouští méně zplodin než jiná paliva. Proto je méně často nutné používat k čištění hadr. Upozorňujeme, že se jedná o vysoce kvalitní plyn.

Pokud se objeví byť jen nepatrná stopa sazí, je třeba okamžitě provést údržbu. Pravděpodobně došlo k poklesu tlaku v komoře.

odstranit, saze, skla, krbu

Před zakoupením čističe na sklo, který odstraňuje saze, je dobré si přečíst příslušné recenze na internetu

Pokud se jedná o variantu na propan nebo dřevo, postup je následující:

 • Prvním krokem je výběr výrobku, který umožňuje odstranit inkrustaci, která se v troubě neustále tvoří;
 • Můžete použít pastu nebo sprej, který změkčuje usazeniny;
 • Poté je třeba vzít tvrdou houbu a povrch otřít.

Plynové krby nevyžadují při správné obsluze téměř žádné čištění. Pokud vidíte stopy hoření, trouba nepracuje správně. U krbů na propan nebo jejich obdoby na dřevo je situace složitější. Nejprve je třeba odstranit případné usazeniny a poté houbou odstranit zbytky sazí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS