Jak odstranit skvrnu po žehlení

Jak odstranit skvrny od železa ze syntetiky

Vždycky jsem si potrpěl na čistotu. Podle mých zkušeností úhlednost vždy pomohla udělat dobrý dojem.

Při nedbalém žehlení mohou vzniknout skvrny od žehličky a spáleniny. Tento problém se vyskytuje zejména u syntetických materiálů. Skvrny se mohou lišit v závislosti na typu a barvě materiálu a také na teplotě a době působení žehličky na látku. Na bílých tkaninách se objevují žluté až hnědé skvrny. Čím teplejší žehlička je a čím déle na oděvu zůstane, tím tmavší skvrna bude. Viskóza má tendenci se připalovat a lepit na horkou podrážku. Na černé barvě se objevují lesklé skvrny od železa.

Ať už je příčina nebo typ skvrny jakýkoli, můžete se jí zbavit, aniž byste ji museli vyhodit nebo volat do čistírny.

Jak zakrýt silné stopy po popáleninách a spáleninách?

Lesklé skvrny od horké žehličky obvykle zůstávají na tkaninách se syntetickými vlákny (např. Polyester). Vypadají jako žluté spáleniny na bílých tkaninách a mastných, lesklých černých tkaninách, které se těžko odstraňují. Naše babičky se s těmito vadami, které se mohly objevit v důsledku špatného nastavení žehličky nebo porušení pravidel žehlení, vypořádávaly pomocí jednoduchých improvizovaných prostředků.

 • Vezměte cibuli, nastrouhejte ji na kašovitou konzistenci a cibulové těsto položte na lesklou skvrnu a nechte ho tam několik hodin. Poté ji namočte do studené vody a po deseti až dvaceti minutách ji opláchněte ve vodě o pokojové teplotě.
 • Drobné skvrny lze odstranit mlékem. Namočte oděv do misky se dvěma až třemi sklenicemi mléka a poté jej vyperte běžným způsobem. U syntetických tkanin s lesklým a ještě nevytvrzeným žehlicím prostředkem zkuste použít čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, abyste se ho zbavili.
 • Pokud nemáte po ruce citron, můžete jej nahradit roztokem kyseliny borité. Je to velmi jednoduché: kyselinu boritou zřeďte v poměru 1:1 v teplé vodě a důkladně promíchejte, poté roztok naneste na skvrnu a počkejte deset až patnáct minut. Po uplynutí stanovené doby nebo rukama.
odstranit, skvrnu, žehlení

Bílá a černá tkanina

 • Chcete-li se zbavit lesklých skvrn na bílých přírodních tkaninách, které nejčastěji kazí vzhled vašeho oblečení, vezměte tři nebo čtyři kapky čpavku (10 %) a 1 čajovou lžičku peroxidu vodíku. Přísady zřeďte v ½ šálku studené vody, roztok naneste na skvrnu pomocí čisté gázy, počkejte několik minut, poté opláchněte ve studené vodě a znovu vyžehlete horkou žehličkou.
 • Lesklé skvrny z černých látek můžete odstranit octem. Vezměte kousek čisté gázy, namočte ji do 10% roztoku octa, přiložte na černou skvrnu, nastavte žehličku na vysokou teplotu a jemně oděv vyžehlete. Abyste se vyhnuli lesklým skvrnám na černých kalhotách, žehlete vždy na rubu oděvu nebo na mírně navlhčeném hadříku.
 • Lesklé skvrny, které nelze odstranit, lze zamaskovat pomocí. Pokud se žehlička při žehlení začne lesknout, vezměte malý kousek vlny, položte ho na ošoupané místo a přikryjte ho vlhkým čistým hadříkem. Přitiskněte horkou žehličku na vlhký hadřík a počkejte několik minut. Lesklé skvrny se brzy zmenší a úplně zmizí.
READ  Blender nastaví kameru jako ve viewportu

Stopy po železe (spáleniny) jsou spálená vlákna, nikoliv reakce na kov, jak by se někteří mohli domnívat. Ty lze odstranit, zejména pokud je skvrna žlutá. Hnědé skvrny se odstraňují obtížněji, ale lze je odstranit. Zde je několik účinných způsobů odstranění skvrn v závislosti na barvě a tkanině vašeho oblečení.

Jak správně odstranit skvrny

Na malé ploše můžete zkusit namočit oblečení do mléka, abyste odstranili lesklou skvrnu. Do litru vody přidejte 2 až 3 sklenice odstředěného kravského mléka. Oděv namočte na půl hodiny do mléka a poté jej znovu vyperte běžným způsobem. Pokud v lednici není mléko, lze ho nahradit zakysaným mlékem, důležité je, aby obsah tuku byl nulový.

Viskózové hedvábí je nejobtížněji oživitelná tkanina, všechny předchozí tipy jsou pro odstranění skvrn na tomto druhu tkaniny bezmocné. Pouze ocet, který se v čisté formě nanese na poškozené místo a nechá se přirozeně zaschnout, může pomoci obnovit normální tvar nálepky. Hojně navlhčete a po uschnutí dobře opláchněte studenou vodou.

Jak odstranit skvrny na tmavých tkaninách

U tmavších látek buďte opatrní, abyste nezpůsobili další problémy. Pokud použijete špatný recept/tip, jak odstranit železné třpytky na černém oblečení, může položka vyblednout do modrých, modrých odstínů a struktura vláken může být zničena.

Účinné a osvědčené domácí prostředky pro laso (nažehlovací lesk)

 • Vyberte cibuli, oloupejte ji a rozdrťte nožem, mixérem nebo struhadlem na kaši. Vmasírujte jej na lesklou skvrnu. Nechte ji několik minut působit. Opláchněte ve studené vodě.
 • Zbavte se lesklých stop pomocí novin. Přiložte fólie na problematické místo a vyžehlete je. Po 2-3 opakováních problém zmizí.
 • Udělejte si silný černý čaj. Nechte ji hodinu louhovat. Navlhčete houbu nebo hadřík a otřete je. Kalhoty přes noc jemně vyžehlete na šetrném cyklu.
 • Při odstraňování skvrn na vlněných a hedvábných tkaninách buďte opatrní. Jedná se o záludné tkaniny. Použití jedlé sody pro šetrné čištění. Připravte roztok jedlé sody. Na 200 ml vody přidejte 1 polévkovou lžíci (50 ml) čpavku. Л. Jedlá soda. Navlhčete houbičku a třením skvrnu rozetřete. Opláchněte je pod tekoucí vodou.
 • Na staré lesklé skvrny zřeďte 1 lžičku v 1 litru vody. Л. Čpavek a 9% ocet. Navlhčete roztokem hadřík a ždímejte jej, dokud se neodstraní veškerá vlhkost. Přeložte v několika vrstvách a zakryjte problémovou oblast. Žehlete při optimálním nastavení pro daný oděv. Horkou žehličku vedeme pomalu se zpožděním na skvrny.
 • U choulostivých tkanin se doporučuje čištění pomocí pracího mýdla. Štětcem hojně potřete spodní stranu značky a nechte 5 až 10 minut působit. Obraťte ji naruby, napařte ji přes vrstvu bavlněné látky. Pomocí kartáče odstraňte zbytky z kalhot.
odstranit, skvrnu, žehlení

Pokud výše uvedené metody nepomáhají, zkuste odstranit lesk pomocí gumy, kterou lze zakoupit v každém obchodě s kancelářskými potřebami. Tato metoda je účinná i v případě mastných skvrn vzniklých dlouhodobým nošením.

READ  Může fotoepilátor odstranit chloupky?

Soda, peroxid vodíku, ocet a citron pomohou odstranit lesklé stopy z různých tkanin

V krajním případě můžete lesklou stopu zkusit potřít pilníkem na nehty nebo pemzou. Předtím je třeba použít citronovou šťávu, která skvrnu změkčí. Dávejte na sebe pozor! Existuje vysoké riziko poškození textury tkaniny.

Před použitím vybraných receptů nezapomeňte provést zkoušku na špatné straně nebo v pase.

Odstranění lesku žehličky z povrchu kalhot je možné, ale ne všechny typy materiálů jsou odolné vůči kyselinám, zásadám a dalším produktům a skvrny zůstanou tam, kde jsou. Nenechte se odradit. Zkuste látku nechat chemicky vyčistit nebo zamaskovat lesk aplikacemi, kamínky nebo jinými módními ozdobami.

Jak zabránit lesku

Před žehlením zkontrolujte pokyny na štítku, abyste se ujistili, že oděv lze žehlit. Kalhoty a další oděvy stačí správně vyžehlit, aby na nich žehlička nezanechávala nevzhledná místa.

  Dbejte na to, aby byl oděv po vyprání důkladně opláchnut: zbytky pracího prostředku na oděvu se vlivem tepelného působení žehličky velmi zahřívají, což způsobuje nežádoucí lesk oděvu.

 • Před žehlením oděvu byste se měli seznámit s doporučeným nastavením teploty. Nastavte teplotu žehlení podle údajů výrobce.
 • Vždy sledujte plošinu žehličky, musí být čistá a beze stop spálené látky.
 • Kalhoty byste měli žehlit navlhčenou gázou a bavlněným hadříkem.
 • Do vody v nádrži postřikovače je vhodné přidat trochu octa nebo kyseliny citronové.

Příčiny lesklých skvrn

Ne vždy je možné se skvrny zbavit. Jakmile je vlákno spálené, je nepravděpodobné, že by se to podařilo. Obecně platí, že záleží na stáří skvrny (čím dříve začnete skvrnu odstraňovat, tím větší je pravděpodobnost, že bude odstraněna) a na typu tkaniny.

odstranit, skvrnu, žehlení

Odstraňování skvrn od železa

Pokud nechcete utrácet peníze za drahé odstraňovače skvrn, musíte vědět, jak se zbavit skvrn od železa na oblečení pomocí místních domácích prostředků:

 • Poškozenou tkaninu polijte peroxidem vodíku z lékárny a nechte ji zaschnout. Poté oděv opláchněte vodou a znovu vysušte. Metoda je vhodná pouze pro bílé tkaniny.
 • Pokapejte citronovou šťávou a opláchněte studenou vodou.
 • Skvrnu navlhčete, bohatě posypte kuchyňskou solí, nechte zaschnout a poté opláchněte.

Jak zachránit syntetiku

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zachránili syntetické tkaniny před nesprávným použitím ohřívacího nástroje.

Jak odstranit stopy po spálení na syntetických tkaninách:

 • Připravte směs 3 dílů peroxidu vodíku a 1 dílu alkoholu (nejlépe čpavku)., Potřete jím skvrnu, nechte ji zaschnout a dobře opláchněte vodou;
 • Skvrnu potřete malým množstvím cibulové kaše, podržte a opláchněte;
 • Skvrnu dobře potřete studenou solí smíchanou s mlékem a poté opláchněte.

Jak obnovit černé oblečení

Výsledkem nesprávné teploty žehličky jsou často lesklé skvrny na tmavých nebo černých látkách. Tato vada je okamžitě viditelná, a pokud oděv nelze zachránit, nelze jej nosit.

Zde je několik tipů, jak se zbavit stop po žehlení na černém oblečení:

 • Skvrnu vydrhněte jedlou sodou zředěnou na kaši. Po zaschnutí kůry ji znovu umyjte a nechte laso zmizet.
 • Aplikujte čpavkový alkohol a poté páru.
 • Rozdrťte trochu mýdla na praní a zcela ho rozpusťte ve vodě. Skvrnu napěňte a nechte 5 minut působit. Na skvrnu složte gázu složenou ve 2 vrstvách a přežehlete ji, poté oděv vyperte.
 • Zřeďte sklenici octa a teplé vody v poměru jedna ku čtyřem. Nalijte na spáleniny a nechte zaschnout, poté vyžehlete.
 • Několikrát srolujte gázu namočenou ve vodě s jedlou sodou, přidržte ji nad skvrnou a místo napařte.
READ  Jak vyrobit odtok z myčky nádobí

Skvrny na bílých tkaninách

Zbavte se stop po žehličce na bílém oblečení pomocí kyseliny borité:

Nakonec, pokud jste ochotni, je skvělým řešením ozdobit skvrnu například samolepkou, potiskem, novým předmětem apod.

odstranit, skvrnu, žehlení

Kromě těchto domácích postupů se o všechny výše uvedené metody může postarat čistírna nebo odstraňovač skvrn. Trik spočívá v tom, že žehličku z oblečení sundáte dřív, než do něj vypálí díru.

Proč se oblečení špiní nebo připaluje

Je důležité pochopit důvody, proč se povrch tkaniny žehlením poškozuje. Níže jsou uvedeny příčiny, proč se látky všech druhů látek barví:

 • Bylo porušeno nastavení teploty při žehlení;
 • Nebyly dodrženy pokyny pro ošetření povrchu tkaniny párou;
 • Žehlička není čistá, takže na látce je stopa po spálení, protože byla při předchozím žehlení zakryta žehlicí plochou;
 • Tkanina není po praní dostatečně opláchnuta, což zanechává na tkanině prací prostředky, které se připalují na žehlicí ploše a zanechávají skvrny.

Abyste zjistili správnou teplotu a ošetření párou, podívejte se na štítky našité na zadní straně oděvu. Na nich je jasně uvedeno, zda lze kabát, bundu, košili nebo jiný kus oděvu žehlit a při jaké teplotě (viz bezpečnostní opatření níže). Rýže.).

Označení obrázků, které odpovídají různým tepelným úpravám tkanin

Bezpečnostní opatření

Nebojte se, pokud jste poškodili nějakou starou nepotřebnou věc, ale škrábance na sakách, sukních nebo halenkách způsobují jejich paničkám spoustu nepříjemných chvil. Abyste minimalizovali riziko takového poškození, měli byste dodržovat několik rad:

 • Při žehlení oděvu vždy používejte žehličku;
 • Pokud je to možné, žehlete oděv z rubové strany;
 • Teplotu žehlení je třeba nastavit podle typu tkaniny;
 • Po vyprání každý oděv co nejlépe vypláchněte;
 • Věnujte pozornost stavu žehlicí plochy. Musí být dokonale čistá a bez jakýchkoli inkrustací nebo lepkavých látek.

Samozřejmě se značka na žehličce odstraňuje mnohem snadněji, pokud je čerstvá. Proto byste měli jednat, jakmile se skvrna začne objevovat. Každá z výše uvedených metod může pomoci, ale pouze pokud je práce provedena včas.

Když obdržíte nový oděv, nezapomeňte si přečíst štítek, je velmi důležité znát teplotu, při které je třeba oděv žehlit. Pro syntetické materiály se obvykle nastavují nižší teploty a pro džínovinu, len a bavlnu vyšší teploty.

Pokud máte skvrnu, podívejte se na studenou desku žehličky, zda na ní nejsou nalepená spálená vlákna. Je třeba je odstranit a zbývající skvrnu vyčistit, jinak žehlička při dalším žehlení oděv znečistí.

A rozhodně byste neměli žehlit své oblíbené šaty na pohovce nebo na koberci.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS