Jak odstranit zápach z pračky

Co dělat, když vám pračka nepříjemně zapáchá: proč a jak tomu zabránit?

V pračce jsou místa, kde voda stagnuje. Tam se rády množí kolonie bakterií, plísní a houby. Tyto mikroorganismy se koncentrují a přispívají k tomu, že čerstvě vyprané prádlo přestane vonět svěže a buben vůbec nevoní čistotou.

Co dělat, když je v pračce nepříjemný zápach. jak se ho zbavit?? Nejprve zjistíme, co je příčinou problému.

Příčiny zápachu

Možná vás překvapí, že pračka ne vždy ohřívá vodu na teplotu, kterou od ní očekáváte. Výrobci automatických praček se snaží maximalizovat uživatelskou přívětivost tím, že své pračky dělají úspornějšími.

To znamená, že vodu nelze ohřát na 60 °C. Mytí studenou vodou je rozmazané. Pomáhá odstraňovat lehké znečištění a zatuchlé pachy.

Ve studené vodě neexistuje žádná ochrana před škodlivými bakteriemi, jako je E. coli nebo salmonela. Neustálé praní při nízkých teplotách umožňuje množení plísní a hub v bubnu, hadicích a dalších částech pračky.

Škodlivé mikroorganismy v pračce se rozšíří na čisté prádlo. Pokud máte silný imunitní systém, nemusíte se bát, protože bakterie nežijí jen v pračce. Sušení na slunci a žehlení horkou žehličkou také zničí většinu škůdců.

Pračky s okénkem vpředu jsou náchylnější k tvorbě plísní. Jinak známá jako pračka s horizontálním plněním. Během pracího cyklu spotřebují méně vody, což má za následek horší výsledky mytí a máchání.

Výsledkem může být, že místo čistého prádla budete mít povlečení s nepříjemným zatuchlým zápachem. V Evropě a Americe jsou nejoblíbenější pračky, které prádlo vkládají shora.

Nezjevné příčiny zápachu

Následující příčiny zatuchlého zápachu nejsou tak časté jako provozní závady, ale přesto se vyskytují.

 • Neúspěšná výměna mycího prostředku nebo klimatizace. Někdy je příčinou nepříjemného zápachu nový prací prostředek, zejména pokud není nejkvalitnější. „Přilepí se na stěny pračky a časem začne prací prostředek místo parfému vonět po hnilobě.
 • Přebytečný pudr a kondicionér. Příčina zápachu je v podstatě stejná jako u nekvalitního pracího prostředku. Přebytečné potraviny ulpívají na stěnách přístroje a po určité době začnou vydávat nepříjemný zápach.
 • Špinavá zásuvka na prací prostředky. I kvalitní mycí prostředek, který se nalije ve správném množství, zanechává na stěnách zásobníku malý film. Postupem času se vrstva ztenčuje a často vykazuje známky plísní. Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout nepořádku, je jednou za měsíc vyprázdnit koryto a opláchnout ho pod teplou vodou.

Můžete použít malý čistič trubek a provést to sami, nebo to nechat provést servisním technikem. Upozornění: problémy s kanálem na prací prostředek se nejčastěji objevují při silném znečištění žlabu.

Tento „koktejl“ nejsilněji ulpívá na topném tělese. V některých případech, zejména pokud pračku používáte zřídka nebo pokud perete prádlo častěji při nízkých teplotách, začne být „vodní kámen“ cítit. Při vysokých teplotách však může také „zapáchat“. v tomto případě můžete cítit spáleninu.

Abyste se zbavili zápachu, je nejlepší použít specifický tekutý čisticí prostředek nebo kyselinu citronovou. Tím se odstraní případný „vodní kámen“ z topného tělesa (při praní bez prádla při 90 stupních Celsia by se měla použít kyselina citronová).

READ  Jak vložit prášek do pračky

Pokud „opláchnutí“ nepomůže, bude bohužel nutná návštěva spotřebiče a mechanické odstranění vodního kamene.

Odstraňování vodního kamene z topidla a vnitřních prvků

Jednou z nejzávažnějších nehod, ke které může snadno dojít, pokud není pračka se sušičkou řádně udržována, je porucha elektrického trubkového ohřívače.

Poškozené topné těleso může buď zabránit spuštění spotřebiče (zvolený cyklus jednoduše nelze spustit), nebo zastavit celé praní v plném proudu

Protože je topné těleso v kontaktu s tekoucí vodou, usazuje se na něm po každém mytí vodní kámen z vápenatých a hořečnatých solí.

Pokud tedy není v odtoku změkčovač, doporučuje se přidat do pracího prostředku speciální prostředek (např. Calgon) a alespoň jednou měsíčně zajistit preventivní údržbu.

Metoda č. 1. improvizované zásoby

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů boje proti vápenatým usazeninám je nalít do prostoru pro prášek třísložkovou kyselinu uhličitou nebo citronovou a zapnout ji při jakékoli vysoké teplotě.

Funguje to jednoduše: kyselina při zahřátí aktivně rozpouští nejen lehký nános, ale také ztvrdlý vodní kámen, čímž se čistí topné těleso i ocel v bubnu.

Nikdy neperte oblečení současně s praním: i domácí prostředky, jako je jedlá soda nebo octový roztok (nemluvě o kyselině citronové), mohou způsobit nenapravitelné poškození tkaniny

odstranit, zápach, pračky

Množství pracího prostředku byste měli vypočítat podle toho, jak moc je vaše pračka znečištěná, a podle množství pracího prostředku, které můžete použít. V průměru se na jeden kilogram nálože spotřebuje 25-30 gramů kyselin.

Pokud pračka nebyla dlouho čištěna, můžete zvážit následující tip: Nalijte kyselinu do nádoby s práškem, spusťte prací cyklus na 90 °C nebo více a uprostřed procesu vypněte síť. Nechte ji tam přes noc a ráno přístroj znovu spusťte.

Kyselinu citronovou můžete nalít přímo do bubnu, ale je lepší ji nalít do přihrádky na prací prostředek, aby se také vyčistil

Tento postup se doporučuje provádět maximálně čtyřikrát ročně a po každém pokusu je nutné zkontrolovat těsnění odtokového potrubí a bubnu, aby se odstranily větší částice vodního kamene.

Další domácí prostředky a jejich použití:

 • Ocet. do zásuvky na prací prostředky nalijte 1-2 šálky 9% roztoku kyseliny octové, zvolte režim s vysokou teplotou, dlouhým praním a předmáčením. Abyste se zbavili specifického kyselého zápachu, můžete aktivovat další oplachování.
 • Jedlá soda a ocet. speciální roztok je užitečný pro posílení účinku kyseliny na vodní kámen. Půl šálku jedlé sody se smíchá se stejným množstvím vody a vloží se do nádoby na prášek a do bubnu se nalije 1 šálek 9% octa. Stroj se pak spustí v libovolném nepřetržitém režimu při maximální teplotě.
 • Bělidla a jiné přípravky obsahující chlor. starý způsob, který používá mnoho hospodyněk pro komplexní čištění a dezinfekci pračky.

Ve skutečnosti je však účinnost žíravin velmi pochybná: nezachrání vás před vodním kamenem, ale některé prvky (např. gumový límec bubnu a různá těsnění) mohou způsobit značné škody. A výpary chlóru jsou zdraví škodlivé.

Existují ještě inovativnější „recepty“ na čištění pračky, například nalijte do nádrže 5-6 litrů Coca Coly a nechte ji několik hodin působit

Zvážili jsme však nejspolehlivější, nejlevnější, nejbezpečnější a v praxi vyzkoušené metody, jak se zbavit vodního kamene pomocí improvizovaných prostředků.

Metoda 2. Speciální chemikálie

Prací prostředek používaný k čištění prvků pračky by měl být bezpečný pro člověka, tkaniny a všechny vnitřní povrchy spotřebiče a zároveň účinný při odstraňování vodního kamene a dalších nečistot.

Specializované přípravky mají oproti „lidovým“ výrobkům důležitou výhodu. jejich složení je přizpůsobeno konkrétní konstrukci spotřebiče a nepoškozují některé prvky, zatímco jiné čistí.

Chcete-li si koupit správnou „chemii“ pro správný problém, vždy si prostudujte složení a účel přípravku. existují jak univerzální nástroje pro komplexní čištění, tak vysoce specializované, které fungují pouze na odstranění vodního kamene nebo boj s plísněmi

 • Topperr 3004 (Německo). odvápňovač vhodný pro myčky nádobí a pračky. Odstraňuje vodní kámen v různém stupni; doporučeno výrobci Bosh.
 • Schnell Entkalker. prášek pro rychlé odstranění přetrvávajících usazenin vodního kamene ve vnitřních prvcích. Vyrobeno v Německu, k dostání v balení po 200 g.
 • Antikalk pro pračky od společnosti Sano (Izrael). univerzální gel pro prevenci a odstranění drobného vodního kamene s antibakteriálním účinkem.
 • Magic Power (Německo) je jedním z nejlepších specializovaných pracích prostředků pro pračky. K dispozici ve formě gelu a prášku, který účinně odstraňuje plak z topného tělesa, nádrže a bubnu.
 • Beckmann (Německo) je univerzální přípravek, který zabraňuje usazování vodního kamene a nepříjemnému zápachu způsobenému různými nečistotami. Jako každý čisticí prostředek s více produkty funguje dobře jako běžný mycí prostředek, ale je neúčinný proti silným nečistotám.
 • Filtero 601 (Německo). dobře odstraňuje vodní kámen z topného tělesa a dalších prvků a doporučuje se používat 3-4krát ročně při intenzivním mytí pračky. K dispozici v 200g baleních na jedno použití.
 • Doctor TEN (Rusko) a Antikalipin (Bělorusko) jsou analogické práškové přípravky určené pouze k odstranění vodního kamene, ale z jakýchkoli přístrojů. Levné a pohodlné řešení problému vápenatých usazenin na topných tělesech praček i myček nádobí.
READ  Nedostává se voda do bubnu pračky

Jak se zbavit zápachu?

Proti nežádoucím pachům pomáhá především odstranění jejich zdrojů, což znamená, že byste měli pračku vyčistit pracím prostředkem s obsahem chlóru a nechat ji 24 hodin otevřenou. S čištěním neotálejte příliš dlouho, protože otálení může kdykoli vést k poškození výrobku. Toto doporučení platí zejména pro ty, kteří výrobek nikdy předtím nečistili.

Podle doporučení profesionálních prádelen a čistíren by měl být automatický stroj dekontaminován přípravky typu Domestos. Postup je jednoduchý: do kyvety nalijte roztok a spusťte promývací cyklus. Všechny nepříjemné látky ve spotřebiči se zkazí, uniknou do odtoku a vyčistí vnitřní části: armatury, vypouštěcí ventil a prostor mezi nádrží a bubnem.

Agresivní složky bělidla zničí zápach v pračce a aktivně rozpustí plak a sliz, ale také poškodí vnitřní části. Proto by se čištění nemělo provádět příliš často. Zvažte šetrnější způsoby čištění spotřebiče.

Kyselina citronová

Zápach z pračky lze snadno odstranit pomocí levných prostředků. Můžete se ho zbavit pomocí kyseliny citronové.

Co dělat, když pračka zapáchá kvůli vadnému odvodňovacímu systému?

S tímto problémem není tak snadné se vypořádat jako s jinými stížnostmi na zápach. Pokud je nepříjemný zápach v prostoru pračky způsoben špatně fungujícím odpadním potrubím, pak je jediným řešením jeho výměna. Samozřejmě, že když žijete v soukromém domě, můžete se o komunikace starat sami, ale co dělat v bytě??

K odstranění zápachu z trvalého vodovodního systému můžete použít TirretTurbo, chemický přípravek pro domácnost. Je třeba s ním zacházet přesně podle pokynů na obalu.

Jak zabránit zápachu v pračce

Je důležité dodržovat několik zásad, aby byl spotřebič v dobrém stavu a nezpůsoboval nepříjemné pachy:

 • U praček starších deseti let je problém špatného vyplavování nových pracích prostředků obzvláště palčivý. V této oblasti používejte kapsle nebo gely s mycím prostředkem, abyste zabránili hromadění zbytků mycího prostředku a množení bakterií.
 • Nezapomeňte provést revizi sacího zásobníku. Důkladně opláchněte všechny usazeniny; v případě nepřístupných míst použijte vatový tampon. Toto čištění by mělo být prováděno alespoň jednou měsíčně.
 • Po mytí nechte dvířka spotřebiče otevřená. zbytková vlhkost se neodpaří a po chvíli se objeví zápach. Doporučuje se také nenechávat vyprané prádlo v pračce příliš dlouho. Začíná to být kyselé.
 • Doporučujeme čistit spotřebič jednou měsíčně kyselinou citronovou, aby se zabránilo vzniku plísní, hub a zápachu. Nezapomeňte manžety otřít, pokud na nich objevíte nějaké nečistoty. Odstraňte je včas.
 • Čištění filtru nejenže zabrání nepříjemným zápachům z pračky, ale také pomůže zajistit dlouhou životnost spotřebiče.

Vážení čtenáři, na vaše dotazy můžete odpovídat v komentářích níže. Podělte se o své vlastní tipy, jak se zbavit zápachu z pračky.

READ  Jak zrušit program pračky Beko

Jak vyčistit pračku

Existuje několik způsobů, jak vyčistit pračku doma. Možnosti, jak vyčistit pračku:

 • s jedlou sodou;
 • kyselina citronová;
 • kyselina citronová s přídavkem bělidla;
 • kyselina octová;
 • bělidlo
 • síran měďnatý;
 • chemické prostředky.

Domácí prací prostředky pro pračky proti nečistotám a vodnímu kameni

Zde je přehled nejlepších pracích prostředků pro pračky. Pro vaše pohodlí jsme shrnuli nejdůležitější informace do tabulky.

Lidové prostředky pro čištění pračky

Mezi oblíbené lidové prostředky pro pračky patří kyselina citronová, síran měďnatý, ocet. Tyto jednoduché a účinné prostředky, které jsou k dispozici v každé domácnosti, nejen odstraňují vodní kámen v pračce, ale také plísně, houby a nepříjemný zápach. Následují pokyny krok za krokem pro odstranění vodního kamene z pračky. Je všeobecně známo, že kyselina octová je snadný způsob, jak odstranit vodní kámen a zápach z prvků spotřebiče. Pokud budete tuto údržbu provádět pravidelně, riziko zanesení pračky vodním kamenem se sníží na minimum.

Ilustrace Popis akce
Zkontrolujte buben a v případě potřeby z něj vyjměte položky.
Vezměte sklenici 9% octa a nalijte ji do přihrádky pračky se sušičkou určené pro vkládání prášku.
Nastavte nejvyšší teplotu a dlouhý prací cyklus. Spuštění pracího cyklu.
Jakmile se ocet smísí s vodou a roztok se zahřeje, zastavte spotřebič a počkejte alespoň jednu hodinu. Poté znovu spusťte mycí cyklus a proces mytí se obnoví. Nezapomeňte počkat na dokončení cyklu.
Po skončení programu nezapomeňte vyčistit odtokový filtr. Mohou se na něm hromadit malé kousky vodního kamene.
Poté zřeďte polévkovou lžíci téhož octa v půl litru vody. A otřete roztokem přístupné části pračky se sušičkou: buben, gumové části, samotný kryt a vyjímatelný filtr.
Ukončete proces mytí spuštěním pračky se sušičkou na další cyklus. Tentokrát však nemusíme nic přidávat. ani chemikálie, ani prací prostředky, zvolíme krátký prací cyklus. Tím se ze spotřebiče definitivně odstraní všechny zbytky mycího prostředku a vodního kamene.
Vyčistěte všechny části stroje suchým hadříkem. A nezapomeňte na zásobník na prášek. Všechny části stroje nechte co nejvíce otevřené, aby se stroj zbavil štiplavého zápachu octa.

Jak vyčistit vnější část pračky

Tělo pračky se opláchne vodou a hadříkem. V případě potřeby vyčistěte vnější část spotřebiče mýdlovým roztokem.

Rozpusťte stejné množství jedlé sody a vody, dokud se soda nerozpustí. Nastříkejte směs na části stroje a opláchněte ji vodou.

Čištění rzi a vodního kamene

Teplota při čištění musí být nejméně 90 °C.

Odstraňování plísní a hub

Několik způsobů, jak se zbavit plísní na částech pračky.

Pokyny krok za krokem pro odstranění plísní a hniloby ze stroje:

 • Na části stroje a pryž bubnu naneste prostředek proti plísním (např. Domestos);
 • Nalijte prací prostředek do přihrádek na prací prostředek a změkčovač tkanin;
 • Nechte působit 3 hodiny a poté odstraňte tuhou houbou;
 • Díly několikrát důkladně opláchněte, aby se na oblečení nedostaly žádné zbytky, protože by mohly způsobit alergie;
 • Houba se musí zlikvidovat, aby se zabránilo růstu plísní.

Po zakoupení spotřebiče je důležité se o něj dobře starat, aby fungoval co nejlépe a dlouho. Doufáme, že naše návrhy pomohou udržet váš spotřebič v dobrém stavu.

Pokud máte na autora článku nějaké dotazy nebo se chcete podělit o vlastní metodu účinného čištění pračky, napište nám o ní do komentářů pod článkem.

odstranit, zápach, pračky

Podívejte se, jak s práškem do pečiva odstranit nepříjemný zápach z pračky!| Perfektní


| Denial of responsibility | Contacts |RSS