Jak olemovat úplet na běžném šicím stroji

PLÁCÁNÍ SE VE SNU. MOJE SNY

Ruční výroba od Smily. Blog o ručních pracích, viktoriánské éře a chutném jídle. Blog Smily o ručně vyráběných věcech, viktoriánské době a chutném jídle.

Ráda nosím pletené oblečení! Je měkká, pohodlná, krásná, pratelná a nepotřebuje žehlit. Celkově vzato je to skutečná přednost!

Ale při šití na běžném šicím stroji jsem měla nejeden problém s napínáním. Tkanina by se buď natáhla, nebo naopak začala mačkat. O dokonalém švu napoprvé nemohla být řeč!

To bylo jen do doby, než jsem si přečetl komentář na britském blogu o používání TUBE. Stejný papír, který se dává do krabic od bot. Ani nevím, jak se to jmenuje. Měkký, tenký, ale ne průklepový papír a ne hedvábný papír. Tento papír dokáže zázraky!

Můžete šít naprosto libovolný steh na naprosto libovolnou pleteninu. včetně výstřihu. A poslední bod je asi nejhezčí. 🙂

Tady je, naše zachránkyně! Svůj jsem našla v obyčejném obchodě s obuví, kde jsem je požádala, aby mi papír na pár dní vyzvedli. Obvykle je prostě vyhodí.

Položení pod látku podél požadovaného směru švu. Lepší je, když je na obou stranách švu 1-2 cm papíru.

Ponořte jehlu přímo do látky a papíru. Obě vrstvy prošijeme rovně jemným klikatým stehem, aby si látka zachovala schopnost roztažnosti.

Pohled zezadu. Nyní lze papír snadno odtrhnout. Drobné částečky, které by mohly uvíznout pod stehy, zmizí při prvním praní.

Šaty, které jsou v ukázce na modelce, nemám, protože je to dárek a ještě nedorazily na místo, ale ukážu vám Andrejku v pleteném svetru ušitém stejným způsobem. А ещё горловину платья из тонкого джерси.

I like jersey clothes very much! It is soft, comfortable, nice looking, easy to wash and you don’t need ironing it. Only advantages, isn’t it?

But sewing jersey on a simple sewing machine can be a bit complicated. I had problems with too much tension, or too less, not saying about tortures with a neat neck binding!

It all happened till a read one comment in a Britain blog saying about PAPER. That paper they use in shoes boxes. I don ’ t even know how it is called. Thin , soft but not flimsy or tracing paper. It is real miracle !

You can use this method for any seams at any stretchy fabric, including a neck binding. The last reason I like the best. 🙂

Here it is, the paper! I found mine in a shoe-shop. I asked them to keep the paper for me during several days. Usually they just throw it away.

Přiložte kus pod látku podél švu. Je lepší mít 1-2 cm papíru z obou stran švu.

Položte jehlu stroje dolů skrz obě vrstvy papíru a látky dohromady. Šijeme malým klikatým stehem, aby se látka neroztáhla.

Takto bude vypadat z obou stran. Stačí odstranit papír ze švu. Pokud se některé kusy naskládají pod sebe, budou při prvním praní vyprány.

Nemohu vám ukázat šaty celkem, protože je to dárek a ještě jsem je neobdržela. Ale tento Andrewův svetr a můj výstřih šatů jsou také ušité z papíru.

Dokončení spodní části džínů

Při lemování se co nejvíce zbavte přebytečné látky, abyste se vyhnuli nadměrné tloušťce. Po bočních švech kalhot vyžehlete přídavky na švy tak, že je pevně přitlačíte žehličkou, abyste pomohli rozválet vrstvy látky. V místech budoucího křížení švů ořízněte přídavky na švy pod úhlem, abyste zmenšili tloušťku lemu.

Ořezávání rohů na přídavcích na šev před dvojitým lemováním

Dvojité švy s lemy jsou u džínů velmi časté.

Jakmile se rozhodnete pro délku nohavice, dvakrát přehněte přídavek na šev a prošijte. Zkontrolujte, zda je šířka lemu stejná po celém obvodu nohavice, například pomocí pravítka, kterým vyznačíte přídavek na šev. Pevně přitiskněte švy spojující přední a zadní polovinu džínů a zajistěte okraje špendlíky nebo malými kolíčky na prádlo.

READ  Nelze otáčet chapačem v šicím stroji

V tomto příkladu je šířka prvního lemu 1,5 cm, šířka druhého lemu je 2 cm. Před šitím švu zajistěte lem kolíčky na prádlo

Spodní nit bude vidět na přední straně lemu, proto si připravte cívku s nití, kterou chcete vidět na přední straně. Jako spodní nit se obvykle používá nit šicí. Otevřete na stroji „volný rukáv“ pro větší pohodlí. Jako vrchní nit použijte běžnou polyesterovou nit a jehlu z džínoviny o velikosti nejméně 100.

Cívka s navinutou nití Mettler 0 twist

Použijte přítlačnou patku, která vám usnadní šití, např. patku s vodicím okrajem, která udrží lem po celé délce nohavice.

Šijte rovné stehy a zvyšte délku stehu na 3,5 mm. Mírně zvyšte napětí horní nitě, aby byla spodní nit na přední straně napnutá, a ušijte zkušební steh na kousku látky.

Po úpravě stehů vložte nohavici pod přítlačnou patku rubovou stranou nahoru. Šijte podél horního záhybu tak, aby jehla prošla všemi vrstvami látky tvořícími lem. Sešijte spodní část druhé nohavice kalhot.

Sešijte lemy nohavic z rubové strany. Zde je steh proveden pomocí dvojitého podávacího systému a přítlačné patky s vodítkem

Snadný lemovací steh

Pokud je klasický způsob šití spodního okraje džínů pro váš šicí stroj příliš silný, ušijte si jednoduchý lem.

Chcete-li se vypořádat se silnými vrstvami látky, vezměte si starý obal na jehlu nebo si kupte desku na silnou látku (deska na obtížná místa). Toto příslušenství umožňuje kompenzovat rozdíly v tloušťce, zejména při šití spodků džínů. Tato deska, která zvedá přítlačnou patku, pomáhá stroji vyrovnat se s výškovým rozdílem, který vzniká při použití více vrstev látky.

Když se patka blíží velké tloušťce, nechte jehlu uvnitř látky, zvedněte patku a umístěte pod ni jehlový obal nebo desku. Ujistěte se, že je přítlačná patka zcela opřená o desku. Spusťte přítlačnou patku: nyní je ve správné výšce, je stabilní a neodskakuje, takže šev je rovný. Pokračujte v šití a odstraňte desku, jakmile patka přestane ležet na jejím povrchu.

Šití dvojjehlou

Pro dokonalé dvojité lemování nebo dvojité prošívání džínoviny nebo jiných silných tkanin si pořiďte speciální dvojitou jehlu na džínovinu 4.0/100. Takto se provádí dvojité prošívání džínoviny a jiných silných látek jednou operací (o použití dvojité jehly).

Dvojitá jehla na džínovinu

Zadní kapsa s lemem, dvojitá jehla a příchytka

Stejným způsobem se kompenzuje zesílený konec látky: desky mají otvor pro jehlu.

Tyto techniky šití jsou užitečné pro mnoho dalších materiálů.

Jak lemovat sukni slepeckým stehem

Podrobný návod na lemování sukně slepým stehem najdete v našem článku „Ruční slepý steh“. Můžeme jen dodat, že tento způsob lemování by se měl používat u sukní z oblekových nebo vlněných tkanin. Zjednodušeně řečeno, u látek, u nichž nebude výšivka na přední straně viditelná. Můžeme také dodat, že nit musí nejen odpovídat barvě hlavní látky, ale musí být také určité kvality. Pokud jste již někdy lemovali kalhoty nebo sukni, pravděpodobně jste si všimli, jak se dlouhá nit stáčí do smyček a vytváří uzly. Musíte nit odstřihnout a začít šít znovu. Zvolte si jemnou nit, která se nekroutí, a krátkou jemnou ruční jehlu. Pevnost vlákna není jeho nejdůležitějším faktorem. Samozřejmě, že lemování spodní části sukně by mělo být jednou nití, nikoliv dvěma záhyby. Ale toto je spíše připomínka pro ty, kteří to dělají poprvé.

Jak šít úplety? Jak šít úplety na běžném šicím stroji?

Ještě jednou, milí nadšenci šití, milla-sidelnikova.com!

Na rozdíl od tkaných látek nelze okraje švů pletených látek spojovat běžnými rovnými stehy pomocí stehu šicího stroje.

Rozdíl mezi tkanými a pletenými textiliemi spočívá v tom, že pletené textilie jsou ve větší či menší míře výrazně pružnější než jejich tkané protějšky. A běžné šití si s takovou roztažností neporadí. Dříve nebo později se to zlomí.

Většina pletenin se navíc vůbec nesráží. Někdy jsou však náchylné k překrucování.

Proto není třeba mluvit o tradičních tkaných látkách, pletené látky mají svůj vlastní „způsob“.

READ  Termohrnec s vodním filtrem

Na rozdíl od tkaných materiálů, kde se overlockové stehy používají pouze na některých částech látky ke spojení a současnému olemování, by měly být takto prošity všechny pletené materiály bez výjimky.

V některých průmyslových a „domácích“ výrobcích lze najít současně položení švů a ořezání švů běžným třípramenným overlockovým stehem.

Tato léčba se však provádí spíše z důvodu nemožnosti získat v tomto období z jakéhokoli důvodu vhodné vybavení.

Švy a švy úpletů se nejčastěji šijí čtyřnitným overlockovým stehem.

Pro velmi pružné úplety, jako je máslo, supplex apod.д. je speciální, velmi pružné prošití.

A pokud se podíváte na šev a zároveň na střih pleteniny zepředu, uvidíte obvyklý třířadý overlockový steh

Rozdíl mezi nimi je patrný na první pohled.

úplet, běžném, šicím, stroji

Kvůli řídkému a volnému proplétání nití a stehů knoflíkové dírky je overlockový steh třínitný a švy se hůře zpracovávají a nejsou příliš pevné.

Jak vidíte, běžný třípramenný overlockový steh není zcela vhodný pro současné zpracování švů a střihů pletených materiálů.

I když, samozřejmě, a nic hrozného by se stalo, kdyby pro nedostatek jinak, a zároveň i švy pletených materiálů ošetřených jednoduchým třípramenným overlockem.

Ploché overlockové stehy se používají také pro šití a současné šití úpletů.

Jak lemovat proužkem na třetiny (na běžném šicím stroji) | Caramilla Easy

Zvláštností každého stehu je, že není jen stehem a overlockovým stehem zároveň, ale také ozdobným stehem. To znamená, že jednou provede šev, zpracuje řezy a po tom všem se umístí na přední stranu výrobku, aby jej ozdobil.

Nejběžnějším způsobem, jak overlockovat šev a zároveň střih pletenin, je použití texturované příze.

úplet, běžném, šicím, stroji

Je lehký a pružný. Nepřetiskuje se na přední straně. Nezatěžuje šev a řez. Poslušně následuje látku, ne naopak, a tak dále.д.

A co když není overlock? No, neexistuje žádný způsob, jak by člověk mohl odtrhnout peníze od rodiny, aby si koupil obecně, ne levný šicí nástroj.

Můžete využít služeb krejčovské agentury nebo zajít do opravny oděvů. Rádi se ujmou tak snadné a rychlé práce, a tím si vydělají peníze.

Pokud není k dispozici overlock, lze pleteniny spojovat běžným klikatým stehem na šicím stroji. Pro úzký klikatý steh nastavte na šicím stroji parametry. délka stehu 1,5. 2 mm, šířka stehu 0,7 mm. Šití overcastingových stehů. Aby byl šev čistý a napnutý, umístěte steh do určité vzdálenosti od okraje švu.

A tak za předpokladu, že švy na výrobku šitém z úpletu budou provedeny podobně, měli byste při vystřihování detailů dbát na přídavek na šev o šířce 0,5. 1,0 cm (podle vlastností materiálu).

Naštěstí pro ty, kteří ještě nemají přístup k dobrému overlocku, se většina pletenin nedrolí ani nekroutí. Proto můžete: 1) ponechat švy tak, jak jsou.

Pokud jsou švy zkroucené: 1) lze je zafixovat šitím podél přídavku na šev stejným stehem až do vzdálenosti 6 mm od okraje.

Švy lze také spojit speciálním pružným stehem na zip.

Jak ošetřit krk pleteného výrobku

V počáteční fázi zvládnutí umění šití s takovými látkami je často otázkou, jak zpracovat krk pletených šatů. Chcete-li pochopit, jak ušít výstřih na dresu, vezměte na vědomí tyto body:

  • Vezměte si 3 cm široký pruh stejně kvalitního materiálu.
  • Ozdobte okraje klikatým stehem.
  • Hlavní látku přišijte k výstřihu na pravé straně, látku mírně vytáhněte a prošijte.
  • Lem přeložte na levou stranu tak, aby byl lem na přední straně stále viditelný a šití bylo uzavřené.
  • Šijte zepředu.

Jehly a nitě

Jedním z klíčů k úspěchu je výběr správných jehel pro pleteniny. Na různé typy pletenin se používají dva typy jehel.

  • Jehly na dresy jsou ideální pro šití objemných, hustě pletených úpletů.
  • Strečové jehly jsou určeny pro tenké strečové tkaniny: jejich špička je zaoblená, aby se zabránilo roztržení vláken pleteniny. Vyberte si kvalitní nitě s hladkým povrchem, polyesterové nebo nylonové nitě. Vždy vyzkoušejte různé jehly a nitě na kousku látky, abyste našli ideální velikost jehly, délku stehu atd. д.

Prošívací nit pro jemný kvalitní pletený steh

Bez ohledu na to, jaká speciální technika se při šití úpletů používá, je třeba věnovat zvláštní pozornost nitím. Ať už se jedná o overlock nebo klasický šicí stroj, uvědomte si, že kvalita stehu přímo souvisí s tloušťkou a pevností nitě nebo příze, její pružností a rovnoměrností.

READ  Jak šít úplety na šicím stroji

Možná vás bude zajímat tento článek o výrobě a prodeji domácích pletených oděvů

Jehlice na pleteniny

Nitě na pleteniny volte raději pružné a hladké. K tomuto účelu se dobře hodí dlouhé polyesterové nitě, strukturované nylonové nitě a nylonové nitě ze skelných vláken. Strečová nit je vhodná také pro šití úpletů. V našich šicích obchodech je dnes k dispozici obrovský výběr pletenin pro nejběžnější šicí stroje.

Polyesterové nitě

Odborníci nedoporučují silnější a silnější nitě pro šicí stroj

Dokončení spodní části pleteniny.

Pokud se neplánuje žádné další zpracování, např. přišívání krajek, lemování, prošívání pletených nebo tkaných látek apod.д., U všech ostatních položek (spodní části rukávů) z pletenin se šije kruhovým stehem.

Máte-li na sobě nyní nějaký pletený oděv, podívejte se na okraj výrobku níže, v 95 % případů tam uvidíte rasposhivalny steh, a dokonce i více než jeden.

Plochý steh je plochý steh, pružný. Přesně to elastické tkaniny potřebují.

Ale žádný domácí šicí stroj ze všech, které v současné době na světě existují, neumí rašlový steh. Na mnoha šicích strojích jsou samozřejmě k dispozici jakési náhražky plochých švů. Takže existuje způsob, jak se z toho dostat, kdyby něco.

Skutečné zploštění však lze provést pouze na speciálních strojích: na plochých vyšívacích strojích (zplošťovacích strojích) nebo na prošívacích strojích.

Overlock, overlock, prošívačka a prošívačka jsou si velmi podobné. Overlock však zpracovává pouze okraje (otevřené švy) výrobků.

Šití plochými stehy, a to buď na okraji výrobku, nebo v jakékoli jiné části šitého výrobku (podle modelu). Za tímto účelem mají stroje s plochými zámky o něco větší pracovní prostor (plošinu) než stroje s overlocky.

úplet, běžném, šicím, stroji

Prošívačka kombinuje funkce prošívacího stroje a overlocku. Velmi praktické. Funguje pro dva a zabírá jen jedno místo.

Ale říct majitelům takových, bez nadsázky nádherných zařízení pro šití, o jejich práci ztráta času. Takto složité „mechanismy“ nejsou levné, což znamená, že se dodávají s velmi dobrým návodem, jak je používat.

A co ti, kteří taková „zařízení“ nemají??

Ohýbání lemu pleteného výrobku lze provádět na běžném šicím stroji pomocí dvojitá jehla. Zde může simulovat obrácený steh.

Pro šití rovného stehu kolem spodní části pleteného oděvu potřebujete dvojitou strečovou jehlu velikosti 65, 75, 80 (v závislosti na tloušťce látky) a maximální možnou šířku mezi jehlami. A to je obvykle 4 mm. Pro strečové tkaniny bohužel nejsou k dispozici dvojité jehly s větší vzdáleností jehel.

Instalace dvojjehly do šicího stroje se neliší od instalace běžné jednoduché jehly. Dvojjehla se vkládá do svorky jehly šicího stroje také plochou částí jehelního dříku směrem dozadu. Dvě nitě se však provlékají „systémem“ a poté se vkládají do každého očka jehly.

Nyní si musíme připravit okraj výrobku, na kterém provedeme pseudošití.

Okraje předmětu podlepte na požadovanou šířku lemování.

Šířka lemů závisí na tloušťce šité látky. A také příslušnost šitého výrobku k určité sezónní skupině. Například: u mikiny může být šířka lemu 4, 5, 6 cm. Pro lehkou letní halenku. 2, 3, 4 cm (podle modelu).

Po vyžehlení okrajů oděvu a šití se lépe šije. Narovnaný záhyb se snadno šije podél pracovní plochy šicího stroje.

S největší pravděpodobností, provést pseudo. rašlový steh s dvojitou jehlou, bude třeba upravit napětí horní nitě (směrem k uvolnění). Vždyť po „jedné koleji“ nevede jedna, ale dvě nitky. Posuňte šití podél okrajové linie.

Pseudo. prošívací steh lze položit tak, aby na rubové straně procházel:

  • jen podle přídavku na lemování;
  • Podél přídavku na lem;
  • a to tak, aby stehy zakrývaly lem (částečně podél lemu, částečně podél hlavního vzoru).

Obecně lze říci, že podle modelu a podle vlastností (smrštění řezů) materiálu.

Děkujeme vám za pozornost! To je prozatím vše! Uvidíme se na blogu! S pozdravem, Milla Sidelnikova!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS