Jak olemovat záclony bez šicího stroje

olemovat, záclony, šicího, stroje

Páska na lemování záclon žehličkou

V tomto článku budeme hovořit o dvou typech stuh, které se osvědčily v případech, kdy potřebujete zkrátit délku výrobku, ale nechcete si vzít do rukou nůžky a jehly kategoricky. „suchý zip“ (spojení na suchý zip) umožňuje vícenásobné spojení, ale „pavučina“, páska, která zajišťuje, že tkanina při tepelné úpravě drží pohromadě, je jednorázová operace. Budeme však uvažovat o obou metodách, protože naše okna málokdy rostou do výšky.

První metoda je vhodná pro těžké neprůhledné materiály; dnes designéři pomocí suchých zipů nejen zdobí střešní okna a vytvářejí spodní části těžkých závěsů, ale také radikálně mění výšku záclon.

Mnoho lidí ví, že v drsných klimatických podmínkách je dobré mít závěs nad úrovní radiátorů. pomáhá šetřit energii a výrazně zvyšuje teplotu v místnosti. A téměř každý ví, že když je horko a slunečno, pomáhá těsný závěs udržet v místnosti chlad.

Právě „suchý zip“ pomáhá nastavit výšku závěsu z úrovně podlahy na úroveň okenního parapetu a neměli byste si myslet, že je to bláznivý nápad. Suchý zip není zvenku vidět a pomocí této pásky můžete záclony sestavit do velmi pěkného okenního rámu.

Tato páska má však několik problémů:

 • Samolepicí podklad je vystaven neustálému „tahovému namáhání“ a může selhat po několika vypráních.
 • Otevřená část pásky se rychle zapráší, což výrazně snižuje lepicí vlastnosti pásky.
 • Čištění tohoto spojovacího prvku je časově náročné.
 • Přebytečnou pásku (prodává se v roli a vždy s rezervou) přiložte na volnou plochu. Až ji budete potřebovat, „přilepte“ (promiňte mi to slovo) přebytečnou část pásky na uvolněný úsek;
 • K vyčištění znečištěné části pásky použijte běžnou kancelářskou pásku s malou šířkou. Stačí ji nalepit, lehce stisknout prstem, trochu zahřát (například fénem) a odstranit. Poté bude suchý zip jako nový;
 • U těžkých tkanin je nutné radikální řešení. prošívání. Zde si musíte uvědomit, že celková tloušťka suchého zipu by měla být větší než tloušťka roušky. V opačném případě lepicí vrstva jednoduše nevydrží zátěž.

Jinými slovy, suchý zip je vynikající způsob, jak vyzdobit okno přesně podle vašich představ, ale měli byste vzít v úvahu, že takový suchý zip je určen pro malou trhací sílu přístupnou dítěti. A právě děti jsou faktorem, který může zkazit každý interiér. Existuje však i druhá metoda, časově náročnější, ale spolehlivější.

Způsoby šití okrajů závěsů

Obvyklým prošitím

Nejjednodušší způsob, jak opravit neupravené okraje, je sešít je ručně nebo na stroji. Budete potřebovat nit v tónu látky, jehly nebo šicí stroj.

Důležité: než začnete řešit okraje, připevněte záclony k záclonové dráze na 2. 3 dny. Během této doby získají konečnou podobu

Je nutné pečlivé zabalení a prošití, aby závěs vypadal úhledně a reprezentativně. Těžkou látku je třeba přeložit jednou, tenkou a jemnou látku je třeba přeložit dvakrát.

Ručně olemované záclony se vyhnou stehům z přední části látky. Při tom jehlou zachytíte pouze jednu nitku látky, kterou nepropíchnete.

Poznámka na okraj: ruční skládání záclon je časově velmi náročná činnost, takže musíte mít trpělivost.

Při dokončování okrajů záclony šicím strojem vzniká šev, který je vidět na přední straně výrobku. Proto šijte pečlivě a pevně, abyste dosáhli rovnoměrného a stejnoměrného stehu. A pokud zvolíte nitě, které odpovídají barvě látky, bude šev méně nápadný.

Aby se látka při lemování neshrnovala a nedeformovala, doporučujeme švy nejprve prošít ručně několika dlouhými ostrými stehy. Zajistěte rohy pomocí zavíracích špendlíků. Po ušití strojového stehu odstraňte nit a špendlíky.

Tip: Pokud máte overlock, doporučujeme okraje nejprve přetáhnout a poté je přehnout a sešít běžným stehem. Tím je zajištěno, že okraje pevně drží na svém místě, takže nespadnou ani po roztažení lemů.

Použití lepicí pásky

Upevnění pásky na záclony pomáhá rychle odstranit neupravené okraje a usnadňuje skládání záclon. Nejprve látku dvakrát přeložíme, přičemž použijeme kolíčky, abychom zabránili jejímu zkroucení.

Mezi vrstvy položte lepicí pásku a zafixujte ji přežehlením lemu horkou žehličkou. Při vysoké teplotě se lepidlo roztaví a látka a stuha se slepí.

Poznámka na okraj: výhodou použití lepicí pásky pro skládání okrajů záclon je, že střihací páska pro skládání je úhledná, bez švu nebo propíchnutí jehlou. Tento způsob lemování je mnohem rychlejší než ruční nebo strojové lemování.

READ  Jak vložit nit do šicího stroje

Lemování látkou

Ozdobu okrajů lze zvýšit přidáním stuhy, krajky nebo prýmku na záclonu. Můžete použít stejný materiál, z jakého byly utkány záclony, ale musíte ohnout okraje lemu. Pokud používáte hotový cop nebo stuhu, nemusíte to dělat.

Nejprve změřte krajku na požadovanou délku. Přeložte pásku na polovinu a přežehlete ji po celé délce, abyste vytvořili rovný okraj. Poté ji připevněte k zácloně, zajistěte ji na několika místech špendlíky a pak ji sešijte šicím strojem.

Tip: Pro zvýraznění kontur záclon můžete použít stuhy v podobných nebo kontrastních barvách.

Jak olemovat délku tylu?

Některé modely tylu mají ve spodní části ozdobný lem. originální vzor, volánky, krajku, střapce, vroubky nebo zátěžové prostředky. závaží nebo speciální šňůru. V těchto případech lze délku upravit pouze prací nahoře. Pokud máte běžný lem záclony, můžete šít několika různými způsoby.

Dvojité lemování

Takto vypadá dvakrát lemovaný tyl. Tato metoda je nejjednodušší a nejsnadněji šitá i pro začátečníky. Je naprosto totožná s úpravou stran. Jediným rozdílem je, že šířka lemu je v tomto případě o něco větší. Jeho šířka závisí na vlastnostech závěsů:

 • Standardní šířka lemu je 55 cm.
 • U pevných látek (organza, kapron) by měl být záhyb nejméně 3 cm.
 • U měkkých záclon (voál, hedvábí, lehký tyl, bavlna) je povolená šířka lemování 2 cm.
 • Záclony z plastu (nesh, s elastickou nití) by měly být olemovány o 0,5-1 cm.

Pokud se rozhodnete zkrátit záclony ručně, bez šicího stroje, použijte slepý steh, kdy je jehlou zachycena pouze jedna nit osnovy. Je zcela neviditelný a vypadá velmi elegantně, ale je vhodný pouze pro „dvojité lemy“.

Následující dvě metody jsou složitější. Ale také jejich výsledek vypadá reprezentativněji.

Moskevský šev

Tyl vyšívaný americkým stehem a šikmým stehem. Druhý název pro tento šev je americký. Je ideální pro lehké a tenké materiály, dobře vypadá na rovných řezech a je ideální na zakřivených řezech, jako je tento zakřivený.

Základním principem amerického stylu je velmi úzké dvojité zastrčení a šití „šev ve švu“. Hotová šála je velmi tenká (ne více než 2-3 mm) a závěs vypadá ještě vzdušněji. Tajemstvím je speciální technologie. Postup je následující:

 • Záclonu zastrčte o 0,5-1 cm a prošijte ji co nejblíže k okraji. Přídavek na šev nastavte na minimální šířku 2 mm.
 • Přebytečný materiál opatrně zastřihněte velmi ostrými nůžkami. Stříhejte co nejblíže švu, aniž byste jej poškodili.
 • Po odstřižení přebytečné látky se tyl znovu přeloží a prošije, přičemž se snažíme, aby se shodoval s již prošitým stehem. První šev je ponechán.

Díky lemování potřebujete jen minimální množství látky na lem a spodní část tylu je lehká a vzdušná.

Jak olemovat organzový tyl, když prošívání kazí jeho krásu?? Používání je velmi snadné. Vyzkoušejte bezešvé švy pomocí oboustranné netkané lepicí pásky: položte ji dovnitř lemu a zažehlete ji syntetickou žehličkou. Páska se přilepí k látce a tepelně ji utěsní.

Zpětné prošívání

Potrubí můžete zakoupit v každém železářství. Obvykle se používá na síťované nebo vyšívané látky. Pro přesné šití můžete použít speciální přítlačnou patku nebo patku pro kachní steh. Můžete si je také koupit v obchodě. Je také součástí většiny šicích strojů.

Tato možnost není tak složitá, jak by se mohlo zdát, protože ji vyzkoušela nejedna generace švadlen. Na fotografii je těžká látka a stuha v kontrastní barvě. Postup je následující:

 • Látka se rovnoměrně ořízne a zažehlí a oříznutý materiál se vloží do šikmé vazby. Zkušení řemeslníci ji vyrobí bez náčrtu. Začínajícím švadlenám se doporučuje připnout šikmou vazbu každých 4-5 cm.
 • Stehy by měly být rovné a vzdálené 3-4 mm. Pravidelná oboustranná kontrola kvality švů.
 • Při šití podepřete látku rukama.

Oblíbené Oblíbené články Noviny tube cassette

Výsledkem je atraktivní a estetický lem.

Jak správně šít záclony doma?

Jakmile vyloučíte možnost, že by se po vyprání srazil, je čas ho olemovat. Je třeba změřit požadovanou délku (včetně záclonové pásky) a šířku. Poté můžete začít zkracovat délku švu.

První z nich lze ušít jehlou a slepeckým stehem;

První metoda je časově nejnáročnější a nejobtížnější ze všech. Okraje švů musíte sami pracně olemovat a neustále dohlížet na to, aby se šev neprohýbal nebo nedeformoval. Se šicím strojem je šev čistý a hladký, stejně jako v továrně. Má to však velkou nevýhodu: ne každá hospodyňka má šicí stroj.

Pokud plánujete olemovat záclony z lehké látky, musíte použít metodu dvojitého olemování, tj. dvakrát přehnout lem látky, vyžehlit a olemovat po celé délce látky asi 2 milimetry od vnějšího okraje. Doporučuje se vložit dovnitř nějaké závaží, například tyl se zátěžovým materiálem.

READ  Jak vyrobit skládačku ze šicího stroje

Před prošitím lemů nechte záclony několik dní prověsit. Doporučujeme je následně vyprat, protože některé materiály mají tendenci se po vyprání srážet.

Po přípravě zavěste záclony na záclonovou tyč, zastrčte požadovanou délku a zajistěte lem šicími jehlami nebo špendlíky. Tímto způsobem můžete vizuálně odhadnout budoucí délku záclony. Tuto fázi proveďte beze spěchu a rozruchu. Je velmi důležité, aby záclony byly stejně dlouhé, zejména pokud je plánujete olemovat, a ne jen přidávat lemy.

Pokud potřebujete odstranit hodně přebytečného materiálu, sundejte závěs a zastřihněte ho do rovné linie. Pokud potřebujete odstranit trochu přebytku, jednoduše přehněte a přehyb přežehlete. Dvojité lemy jsou lepší, ale pokud má látka podšívku, dvojité lemy nepřipadají v úvahu.

Stačí jen olemovat závěs. Nejjednodušší je to pomocí šicího stroje, ale můžete lemovat i ručně.

Tipy pro výběr a šití záclonové pásky

Záclonová páska je speciální pletenina složená z proužků látky různých šířek, tenkých provazů a spojovacích prvků pro háčky. Na horní straně závěsu jsou našity stuhy, které po vytažení vytvoří krásné volánky.

Důležité! Záclonové pásky lze připevnit i na jiných místech: např. uprostřed.

Všechny existující pásky se dělí na několik typů:

 • Podle použitých materiálů: stuhy mohou být průhledné (rybářský vlasec na ořezávání) pro tenké látky nebo silné (bavlna, polyester) pro silné látky;
 • Podle šířky: úzké (1,5. 4 cm) pro lehčí materiály nebo široké (5. 17 cm) pro silnější materiály;
 • Podle způsobu upevnění: s očky, s poutky na háčky, pro provázkové záclony, pro trubkové záclony;
 • Podle typu záhybů: horizontální (tradiční) nebo vertikální (záclony „jdoucí nahoru“);
 • Podle typu záhybů: harmonika, tužka, motýlek atd. д.

Než začnete, musíte určit délku kování. K šířce záclony je třeba připočítat 10 cm na lem.

 • Pokud máte záclonu obšitou, roztáhněte ji na šířku látky, zajistěte ji špendlíky a pak ji přišijte. Okraje stuhy by se měly ohnout dovnitř, aby netrčely ven, a v této poloze se sešijí;
 • Pokud nemáte obšitý lem, musíte látku nejprve ohrnout a poté upevnit kování.

Existují různé důvody, proč je třeba zkrátit záclony. Existuje mnoho způsobů, jak to udělat: záclony lze obšít, připnout nebo nařasit a samotnou práci lze snadno provést doma sami nebo ji odnést do ateliéru. Někteří lidé však raději nechávají závěsy dlouhé, splývající přes podlahu.

Jak olemovat záclonovou pásku

Ke spodnímu okraji můžete také přišít proužek, který bude sloužit jako zátěžový materiál. Tato metoda se používá při prošívání jemných nebo síťovaných záclon. Lze jej však použít i pro silnější záclony s texturou. Hmotnost tylu musí být hustší a těžší než samotný tyl. Díky tomuto prvku se záclony po vyprání rychleji rozvinou, nezmačkají se a je menší pravděpodobnost, že se mechanicky poškodí.

K ušití stuhy je třeba připravit následující materiály

 • stuha. Musí odpovídat barvě hlavní tkaniny a mít hustou strukturu;
 • vlákno. Jejich barva musí rovněž ladit s tylem a odpovídajícím prýmkem pro zatížení;
 • Páskový metr;
 • Ostré nůžky nebo řezačka na krabice;
 • vyrábět kovové díly malých rozměrů.

Jak přišít pásku k tylu z organzy nebo jiného pevného materiálu:

 • Nejdříve je třeba změřit velikost pásky, která musí odpovídat délce tylu podél spodního okraje;
 • Tkaninu rozložte na rovnou plochu, položte na ni zátěžovou pásku, udělejte první šev po celém obvodu. Zároveň je třeba dbát na to, aby šití bylo rovné a nekřivé;
 • udělejte druhý steh ve vzdálenosti 3-4 mm od prvního. Během šití dbejte na rovnost okrajů, aby byly na sebe kolmé.

Nyní můžete tyl vyžehlit a zavěsit na okno.

Dávejte pozor! Organzu lze ušít i ručně, pokud má majitelka zkušenosti se šitím.

Domácí tylové lemy jsou při nákupu nových záclon povinné. Ne vždy je možné najít záclonu ve správné velikosti. Záclonu můžete odnést do krejčovské agentury nebo si ji ušít sami. Potřebujete pouze silnou, barevně sladěnou nit, nůžky a šicí stroj. Také doma můžete zpracovat horní a boční okraje a přišít k tylu závaží, aby se nemačkal.

Pravidla lemování

Poté, co jste se rozhodli koupit záclonoviny, musíte změřit parametry okenního otvoru, rozhodnout, jak bude vypadat tato možnost: až do středu okna, k podlaze, jaká bude hustota látky, barva a vlastnosti materiálu. Díky správnému plánování a přehledu o zbytku interiéru budete s výsledkem spokojeni. V tomto článku se podíváme na to, jak olemovat záclony a ušít záclonovou stuhu.

 • Při nákupu přírodních tkanin nezapomeňte, že se po vyprání často srazí do délky i šířky. Před přidáním lemů je dobré látku po uschnutí důkladně vyprat a vyžehlit.
 • Těžké látky by se měly připevnit k záclonové tyči a nechat 2-3 dny prověsit. Tímto jednoduchým způsobem můžete změřit šířku látky pro lemy s ohledem na roztažení.
 • Před řezáním záhybu bude možná nutné šev přežehlit, aby zůstal ostrý a plochý. Přírodní tkaniny, jako je kaliko, chintz, lze odtrhnout o několik centimetrů, aniž by se poškodil celý materiál.
 • Široké lemy lze použít k zatížení lehčích typů látek a k dekoračnímu zvýraznění záclon. Strečové záclony by měly být vyrobeny se širokou linií lemu.
 • Začněte rozložením hotové látky, abyste změřili posuny a záhyby. Po změření potřebné výšky látky od horního okraje pásky na zavázání očí až ke spodnímu okraji je třeba na rubové straně látky vyznačit referenční značku.
READ  Proč kape voda z vnitřní jednotky klimatizace

U klasické verze měření je ve spodní části vyčleněn dvojitý záhyb o délce 6 cm. Šířka lemu není rozhodující, pokud délka látky neumožňuje lem o délce 6 cm, je povoleno zkrátit šířku na 5 cm.

Vytažení křížové nitě

Pokud chcete mít jasnou a rovnou linii pro střih trimrem bez použití pravítek, je užitečné vytáhnout útek. Za tímto účelem:

 • Rozložte látku na čistý a rovný povrch.
 • Změřte požadovanou délku podél rozvoru okna.
 • Podél značky udělejte nůžkami malý zářez, ze kterého opatrně vytáhněte příčné vlákno.
 • Vedle vzniklého proužku se vytáhne několik dalších křížových nití. Přebytečnou látku pak můžete bezpečně odstřihnout, aniž byste se obávali, že skončíte s křivým kusem.

Trim

Tuto metodu použijte, pokud se na tkanině proplétá mnoho nití a vytváří složité vzory. Chcete-li použít tuto metodu, musíte

 • Látku rozprostřete na tvrdý, rovný povrch tak, aby odpovídala celé délce záclony přeložené na šířku napůl.
 • Když je látka složená na šířku, musíte pečlivě a přesně zarovnat okraje látky. Po vyhlazení záhybů a oříznutí okrajů se doporučuje použít šicí špendlíky ke spojení dokovaných dílů.
 • Po změření délky proveďte řez. Poté látku opět přeložte na polovinu.

Šití s Danou. Jak na šití záclon s řasící stuhou (portou)

Takto postupujte po celé délce tkaniny. Po rozložení látky přes vzniklou řadu zářezů můžete oddělit požadované množství látky.

Oříznutí horního okraje

Nakonec přejděte k hornímu okraji závěsu. Nejčastěji se používá záclonová páska. je pohodlná a krásná. Pomocí záclonové pásky nebo extrafora můžete na tylu vytvořit různé záhyby a závěsy.

 • Změřte požadovanou délku markýzy. Z praktického hlediska je vhodné, aby byl o 10-15 cm menší než vzdálenost od podlahy k záclonové dráze. někteří lidé však raději používají záclony dlouhé až k podlaze.
 • Na potřebnou délku ponechte rezervu 2-2,5 cm.
 • Upevněte záclonovou pásku v šířce záclony plus 5 cm pro boční záhyby každé záclony.
 • Závěs položte vzhůru nohama, přehněte ho o 2-2,5 cm a vyžehlete.
 • Umístěte záclonovou pásku na lem lemu. Tkaničky a smyčky pásku musí být na vnější straně.
 • Připněte stuhu a prošijte ji 1. 2 mm od horního okraje závěsu.
 • Po dosažení okraje uvolněte tkaničky a přeložte přídavek na šev o 2-2,5 cm na každé straně.
 • Druhý steh umístěte podél spodního okraje pásky, přičemž ponechte mezeru 1-2 mm.

Markýzu přitiskněte a utáhněte ji stuhou, dokud se nevytvoří potřebné záhyby.

To je vše, tyl je připraven k umístění na okno, abyste se mohli těšit z jeho krásy.

Můžeme shrnout, že pokud si záclony koupíte v obchodě a nevyrobíte si je na zakázku, možná budete muset upravit jejich délku. Stačí mít doma šicí stroj na lemování tylu. Švy můžete samozřejmě dělat i ručně, ale je to příliš časově náročné.

Záclony z tylu a organzy se nejčastěji lemují dvojitým lemováním. Chcete-li ušetřit materiál nebo se vyhnout ztěžování záclon, můžete použít tzv. „moskevský steh“. A pokud chcete ozdobit spodní okraj, můžete si našít krásný copánek nebo použít hotový šikmý lem.

Útulný byt nebo dům si bez okenních žaluzií nedokážete představit. Přinášejí pohodlí, šetří teplo, dodávají místnosti krásu a úhledný vzhled, zejména pokud samotné okenní konstrukce nejsou příliš kvalitní. Moderní majitel domu nemá žádné omezení při výběru materiálu pro záclony. Lze zavěsit přírodní, kompozitní nebo umělý materiál. Nejjednodušší možností je zakoupit hotové záclony ve specializovaném obchodě. K dispozici jsou výrobky ve standardních délkách a šířkách. Pokud potřebujete na svá okna jedinou a jedinečnou záclonu, máte jedinou možnost. vybrat si záclonovou látku a sami si ji olemovat. Není to tak složité, jak se zdá. Jak lemovat záclony pomocí stuhy? Existují tři různé způsoby, jak to provést.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS