Jak přemístit zásuvku elektrického sporáku

Jak přemístit zásuvku na jiné místo bez nutnosti vyvrtání otvoru

Existují situace, kdy v bytě nebo v jiné místnosti potřebujete umístit nějaké nové zařízení a připojit ho k zásuvce elektrické sítě neexistuje, je daleko nebo není vhodně nainstalováno původně.

Můžete samozřejmě použít zásuvku, ale je to pouze dočasné a nedoporučuje se tímto způsobem provádět trvalé připojení.

Zásuvku je třeba přemístit z jednoho místa na druhé. Pro profesionálního elektrikáře je to snadný úkol. Pokud si ji děláte sami doma, je třeba věnovat pozornost některým detailům.

Instalace drátu

Před instalací kabelu vyberte kabel, který vydrží příkon připojovaného zařízení. Použijte údaje v naší tabulce.

Průřez vodiče v mm Napětí, 220 V Napětí 380 V
proud, A výkon, kW proud, A výkon kW
1,5 19 4,1 16 10,5
2,5 27 5,9 25 16,5
4 38 8,3 30 19,8
6 46 10,1 40 26,4
10 70 15,4 50 33,0
16 85 18,7 75 49,5

Pokud víte, jak přemístit zásuvku na libovolné vhodné místo, můžete ušetřit peníze za elektrikáře

Je důležité správně instalovat kabely, abyste ochránili svůj domov před zkratem, náhlým požárem a dalšími nepříjemnými následky nedostatku zkušeností nebo neopatrnosti

Od rozvodné skříně je třeba do zdi vyříznout mělkou drážku pro uložení kabeláže. Nesmí být příliš hluboký, ale po dokončení by měl být povrch stěny v ideálním případě rovný. Těsnění nevyžaduje žádné speciální znalosti ani kouzelný materiál.

Vodič musí být ze stejného materiálu jako síťový kabel. Hliníkové prvky by v žádném případě neměly být spojovány s měděnými prvky. Posledním krokem je připojení zásuvky k drátu. Nakonec se všechny prvky sestaví a vnitřní vodiče se stočí dohromady a zaizolují. K připojení kabelu můžete použít speciální plastové konektory, které jsou k dostání v každém železářství. Zvyšují spolehlivost a izolaci vodičů.

Přemístění zásuvky zabere 2-3 hodiny práce a může ušetřit 20-30 eur za elektrikáře.

Jak přemístit zásuvku pro elektrickou varnou desku.

V důsledku přestavby kuchyně může vzniknout potřeba přemístit elektrickou zásuvku pro elektrickou varnou desku.

Pro přemístění zásuvky elektrického sporáku je třeba provést následující kroky:

 • – Vypněte automatický jistič nebo automatický vypínač pro tuto skupinu zásuvek;
 • – Poté pomocí zkoušečky nebo multimetru zkontrolujte, zda v zásuvce v kuchyni, do které byl sporák zapojen, není žádné napětí (pokud takové přístroje nemáte k dispozici, postačí obyčejný indikátor);
 • – Vyjměte zásuvku (odšroubujte víko, uvolněte distanční prvky, které drží zásuvku, vyjměte ji z krabice a odšroubujte kabely);
 • – označte místo pro novou zásuvku. Kabel k novému sporáku musí vést z rozvodné skříně. Nedoporučuje se je připojovat k vodičům skupiny zásuvek;
 • – zhotovte průchodku z krabice v pravém úhlu. Možná bude nutné odstranit řadu obkladů z kuchyňské stěny. Poté pomocí vrtáku na betonové jádro vytvořte nové místo pro zásuvku. Zbytek betonu odstraňte dlátem a vložte krabici;
 • – Proveďte kabel z rozvodné skříně skrz průchodku do zásuvkové krabice. Drát by měl být omítnut a obložen;
 • – Odpojte kabely ze staré zásuvky a připojte nové;
 • – Připojte kabely k zásuvce, namontujte zásuvku do krabice a zajistěte ji rozpěrnými šrouby. Nasaďte kryt na zásuvku.
READ  Barva na sporáky a krby alpha

Přípravné práce

Chcete-li změnit polohu napájecí zásuvky, postupujte takto

 • Výběr místa pro novou zásuvku.
 • Rozhodujícím faktorem při výběru lokality je pohodlí při používání. Je však třeba dodržovat některá pravidla:
 • Pro připojení nového napájecího bodu pro sporák doporučujeme použít napájecí kabel VVGng o minimálním průřezu 1,5 mm2;
 • Instalace vedení pro vyžínač pouze ve svislé nebo vodorovné poloze. Pokud je pro projekt výhodnější instalovat kabely vodorovně, přišroubujte otvory alespoň 200 mm od stropu a 100 mm od trámů a okapů. Pokud je svislá, musí být vzdálena 100 mm od dveří, oken a rohů místnosti;
 • Vzdálenost od podlahy musí být nejméně 50 cm a nejvýše 80 cm. Radiátory, ocelové trubky a plynové sporáky musí být vzdáleny více než půl metru;

Pro připojení nebo propojení kabelů je nutná pomoc speciální spínací skříňky nebo sousedního bodu, ze kterého se později můžete připojit.

 • Pro výběr nejvhodnějšího místa pro nový bod je vhodné předem nakreslit schéma jeho připojení.
 • Udělejte otvor ve stěně a vytvořte vybrání pro zásuvku.
 • Pro instalaci nové zásuvky je třeba vytvořit otvor pro vedení kabelů a připravit místo pro „sklo“. K vyvrtání takového otvoru je zapotřebí speciální vrták, nebo pokud není k dispozici, lze použít úderový vrták nebo úhlovou brusku. Práci nelze provádět bez určité zručnosti při manipulaci se zařízením.

Do připravené zásuvky se vloží speciální „kalíšek“ a jeho zadní stranou se protáhne elektrický kabel. Zásuvku upevněte pomocí sádrové malty, kterou je třeba po úplném vytvrdnutí odstranit.

Označení nové elektroinstalace a nové zásuvky pro varnou desku

V závislosti na designu budoucího kuchyňského nábytku lze novou zásuvku varné desky nainstalovat. Je to 10 nebo 12 cm nad úrovní hotové podlahy, jak je stanoveno v nevyřčených pravidlech pro instalaci kuchyňských zásuvek. buď ve výšce 60 cm nad podlahou, vpravo nebo vlevo od varné desky, v místě, kde kuchyňské skříňky nejsou blízko stěny. 2. První možnost mírně snižuje pracnost při vytváření brázdy a vybrání pro zásuvku (viz níže). 3. Vezměme si následující příklad rozsáhlé práce se zásuvkou pro elektrickou varnou desku ve výšce 50 až 60 cm nad podlahou. Označte polohu varné desky. 4. Označte okraj vybrání pro zásuvku na zvoleném místě. K tomu předem zakoupený zvedák, opřete se o přední stranu stěny a tužkou nebo fixem obkreslete obvod. 5. Na základě provedených značek vyznačte hranice drážky (průchodky) pro elektrický kabel. Šířka drážky je 25-30 mm (pod zakoupenou vlnovkou ∅20 mm s malou rezervou). Hloubka inkrustace musí být taková, aby tloušťka malty v drážce kabelu byla nejméně 20 mm. 6. Vyrobte průchodku pro kabelový svazek a vybrání pro dílčí odpojovač. Jedná se o větší práci, proto k ní použijte předem připravený nástroj:

READ  Jaké hrnce potřebujete pro sklokeramický sporák?

Podlahové vytápění v kuchyni: pokládka rohože podlahového vytápění vlastníma rukama

Možnosti zapojení

Pokud prodlužujete nový vodič, můžete jeho konce spojit jedním z několika přípustných způsobů. Volba způsobu instalace závisí na materiálu jádra, průřezu a počtu vodičů.

Varianta č. 1. použití svorek

Dva nejjednodušší typy připojení jsou pružinové svorky a svorkovnice. Pružinové svorky mají pákový mechanismus.

Konce vodičů spojíte tak, že z každého vlákna odizolujete izolaci a odizolované konce vložíte do příslušného otvoru

Pružinové svorky lze použít pro měděné i hliníkové vodiče. Na trhu jsou k dispozici jednorázové podložky, které nelze renovovat, a opakovaně použitelné pružinové podložky, s nimiž lze kontakt bez problémů mnohokrát oddělit.

Vyberte svorkovnice s otvorem, jehož průměr odpovídá požadovanému průřezu vodiče.

Chcete-li vodiče komutovat pomocí svorkovnice, vložte volný konec vodiče na každou stranu konstrukce a utáhněte je šrouby

přemístit, zásuvku, elektrického, sporáku

Svorkovnice by se neměly používat pro připojení hliníkových kabelů. Hliník je křehký kov, který se může poškodit utažením šroubů.

Možnost č. 2. zajištění plastovými krytkami

Tato metoda spočívá v instalaci spojení konců žil izolačních svorek (IC). Plastové krytky jsou vyrobeny z nehořlavého materiálu, což vylučuje možnost samovznícení vodičů v místě navlékání.

Použití krytek různých barev je užitečné pro barevné značení při přepínání fázových, nulových a zemních vodičů.

Izolační spoje jsou plastové krytky se speciální pružinou uvnitř, která udržuje konce vodičů na místě

Možnost č. 3. kroucením a pájením

Svařování je nejlepší metodou ze všech. Musíte však vědět, jak používat páječku, abyste to zvládli.

Za tímto účelem se spojované konce kabelů odizolují, zkroutí a ponoří do roztavené pájky. Spusťte stočené konce do pájecí lázně a po vychladnutí je omotejte izolační páskou.

Někteří „řemeslníci“ ponoří pájku do studené vody, aby urychlili proces chlazení. To by se nemělo provádět z toho důvodu, že vzniklé teplotní rozdíly vytvářejí na povrchu kovu mikrotrhliny, které snižují kvalitu spoje.

Spínání elektrických vodičů v rozvodných skříních se nejčastěji provádí pájením a instalací svorkovnic

READ  Jak vyměnit hořák na elektrickém sporáku

Přemístění zásuvek v kuchyni, koupelně a obývacím pokoji

Moskvané často žádají o přemístění zásuvek v kuchyni, předsíni, koupelně. Ve starších budovách byl obvykle na jeden byt určen určitý počet zásuvek, vypínačů a jističů. Za současného stavu, kdy téměř v každém bytě jsou výkonné mikrovlnné trouby, pračky, kuchyňské roboty, myčky nádobí, bodová světla, stará elektroinstalace a umístění zásuvek neodpovídá bezpečnostním normám a základní pohodlí.

Montáž a zapojení zásuvky s bezšroubovými svorkami

V domácnostech se majitelé ze situace dostávají pomocí T-kusů a prodlužovacích šňůr, jejichž kvalita je často velmi špatná. Výsledkem je jiskření, roztavené zásuvky, přetížení elektrické sítě, což může mít velmi vážné následky. A koneckonců, situaci můžete vyřešit velmi snadno. stačí požádat elektrikáře z naší společnosti a oni vám umístí požadovaný počet zásuvek, nahradí nebo přemístí staré, a to v plném souladu s moderními požadavky a normami.

Při instalaci odsavače par, varné desky, myčky nádobí může být nutné přemístit zásuvky a vypínače v kuchyni. V koupelně zásuvka pro pračku, samostatně pro vířivku. V pracovně nebo obývacím pokoji nainstalujte jednotku pro počítač, modem, tiskárnu a další kancelářské vybavení, vytvořte speciální zásuvky pro stolní lampy nebo svícny. K provedení komplexních prací v bytě nebo kanceláři můžete přizvat profesionály a můžete podat žádost o odstranění problémů a přenesení pouze jedné zásuvky. V každém případě bude práce provedena rychle a profesionálně!

Výměna zásuvek

Při provádění elektroinstalačních prací je třeba vždy věnovat zvláštní pozornost kvalitě kontaktů, protože každý z nich je potenciálním „úzkým hrdlem“ pro tok elektrického proudu.

 • Zásuvky přepínejte při vypnutém napájení. pro elektrické nářadí je nejlepší zajistit dočasnou zásuvku se samostatným jističem. Pro jistotu byste měli zkontrolovat i napájení pomocí drátové sondy.
 • Před přemístěním zásuvky na jiné místo je třeba zjistit, kde se nachází staré vedení, abyste při prořezávání zdí nepoškodili staré vedení.
 • Vrtání do nosných stěn je v panelových domech zakázáno. V praxi to málokdo bere v úvahu, ale měli byste se alespoň ujistit, že šroubovák nepoškodí kotvu uvnitř desky. Pokud chcete vše provést správně, musíte instalaci skrýt pod potěr, omítku nebo sádrokartonové stěny.
 • Při vkládání vodičů do rozvodných krabic pamatujte na instalační rezervu 10-15 cm. Pokud se to neudělá, časem bude nutné rozšířit nebo vyměnit i kvalitní rozvody, což opět znamená kopání do zdí.
 • Hliníkové a měděné vodiče nesmí přijít do přímého kontaktu.

Pokud se budete řídit těmito jednoduchými pravidly, přesuňte zásuvku v bytě vlastníma rukama pod silou každému, kdo má dovednosti pro práci s nářadím a minimální znalosti elektrotechniky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS