Jak přenést věšák na ručníky na jinou stěnu

Jak přenést věšák na ručníky na jinou stěnu a co je třeba zvážit?

Když začnete renovovat koupelnu, čeká vás demontáž některých zařizovacích předmětů.

Například při výměně vany za sprchový kout nebo při přemístění inženýrských sítí. Umístění chladiče je často nevhodné.

Přemístění věšáku na ručníky na jinou stěnu v koupelně: návod k montáži

Vyhřívaný věšák na ručníky se zdá být jen nevýznamnou součástí koupelny. ve skutečnosti jsou jeho funkce poměrně důležité a rozsáhlé. Používá se k sušení mokrého oblečení a mokrých ručníků, k vytápění místnosti v chladném období, ke snižování vlhkosti a k prevenci plísní.

V tomto článku se dozvíme, jak provést odstranění sušáku ručníků na druhé stěně s ohledem na pravidla instalace.

Zvláštnosti instalace elektrického modelu

Pokud si majitelé soukromých domů sami vybírají, kam tento prvek umístí, obyvatelé bytových domů jsou často zbaveni možnosti volby, protože v jejich bytech jsou zařízení umístěna v koupelnách podle původního plánu.

Často jsou místa pro věšáky na ručníky zvolena velmi nevhodně, například nad umyvadlem. Při první rekonstrukci nebo přestavbě domu můžete zvážit přemístění topného tělesa na pohodlnější místo. Jak to ale udělat správně, s co nejmenšími škodami na koupelně a bez nepříjemných následků??

Přenos elektrického ručníkového radiátoru není problém. je mnohem snazší než u vodních protějšků. Ani pro přemístění elektrického modelu není třeba žádné schválení, protože nebudou dotčeny žádné druhy inženýrských sítí.

Pro správné přemístění nebo počáteční instalaci je nutné splnit pouze dvě podmínky: vzdálenost nejméně 60 cm od vodních zdrojů a správné připojení napájení

Elektrický ručníkový radiátor je považován za praktičtější než ohřívač vody nejen proto, že se snadněji instaluje, ale také proto, že se snadněji používá:

 • Uzavřený okruh elektrických sušičů ručníků umožňuje jejich celoroční provoz, i když je topný systém vypnutý nebo není k dispozici teplá voda z důvodu údržby.
 • Na elektrické spotřebiče nemají vliv tlakové rozdíly, tvrdá voda ani koroze.
 • Další velkou výhodou je možnost nastavení teploty ohřevu. K tomuto účelu je nutné nainstalovat reostat, u některých modelů je přítomen ipso facto.

Proto mnoho majitelů dává při vybavování koupelny přednost elektrickým před vodními.

Existují dva typy elektrických ohřívačů ručníků: suché ohřívače a olejové ohřívače.

V zařízeních suchého typu se místo kapalné náplně používá speciální topný silikonový kabel, jaký se používá například pro montáž systému podlahového vytápění

V kapalinových systémech se obvykle používají trubkové elektrické ohřívače. Pro zajištění bezpečného provozu elektrických sušiček je třeba dodržovat několik pravidel:

 • elektroinstalace musí být dobře ukryta ve stěně;
 • Doporučujeme instalovat bezpečnostní spínač na vedení do koupelny, nejlépe na samotný ručníkový radiátor;
 • Spotřebič by měl být uzemněn, protože se nachází ve vlhké místnosti;

Zásuvka zařízení (stejně jako všechny zásuvky v koupelně) by měla být uzemněna a mít stupeň krytí IP4 nebo IP65 (proti prachu nebo přímému proudu vody a prachu).

Pokyny pro přemístění spotřebiče

Poté, co jsme zvážili všechny nuance, můžeme přistoupit přímo k přenosu ručníkového radiátoru v koupelně nebo na toaletě.

K práci budeme potřebovat následující nástroje:

 • Příklepová vrtačka nebo rotační nářadí;
 • vrtáky pro práci v betonu;
 • sada šroubováků;
 • sadu klíčů;
 • elektrický tester;
 • svinovací metr, fix;
 • držáky pro montáž na stěnu.

Prvním krokem je určení polohy sušičky.

Spotřebič musí být vzdálen nejméně 60 cm od zdroje vody, nejméně 95 cm od podlahy, 30 cm od okraje stěny a 75 cm od nábytku. Vyzbrojte se metrem pro správné měření. Po výběru místa označte fixem upevňovací prvky

Pokud je v blízkosti vybraného místa zdroj energie, bude celý proces co nejjednodušší. V opačném případě bude úkol obtížnější, protože bude nutné položit samostatný drát. To lze provést dvěma způsoby: pod nebo nad obkladem. Při opravách v koupelně a výměně krytiny můžete bez obav použít první variantu, která je sice pracnější, ale poskytuje spolehlivý úkryt pro elektroinstalaci.

READ  Jak prát ručníky v pračce

Pokud již bylo obložení nainstalováno, nemusíte ho odstraňovat. V tomto případě vedeme kabel přes opláštění, které zakryjeme plastovým kabelovým kanálem, a použijeme zásuvku s maximální ochranou proti vlhkosti. Při instalaci kabelového svazku nezapomeňte zásuvku uzemnit

Poté zařízení odstraníme z jeho starého umístění. Tato práce obvykle nepůsobí žádné potíže. Nejprve vyjměte spotřebič a poté pomocí šroubováku odstraňte upevňovací prvky. Vraťte se ke stěně, kde bude instalován odkapávač. Pro upevnění držáků vyvrtejte otvory v místech označených fixem. Přišroubujte montážní držáky, umístěte na ně spotřebič. Dokončete dokončovací práce.

Pokud byl kabel položen na obložení, není třeba žádné dodatečné obložení.

Jak znovu zavěsit vodní věšák na ručníky?

Přemístění vodního držáku ručníků je časově mnohem náročnější než u elektrického. Pokud však máte potřebné dovednosti a nářadí, můžete vodní spotřebič přenést na jinou stěnu sami.

Technická podstata přemístění sušičky vodních ručníků spočívá v prodloužení potrubí na nejbližší místo

Lze věšák na ručníky přemístit na jinou stěnu??

Držák na ručníky je velmi užitečné zařízení. Poskytuje nájemníkům suché prádlo a navíc vytápí koupelnu. Zařízení umožňuje předcházet nepříjemným pachům, houbám a plísním a pomáhá zbavit se nadměrné vlhkosti. Typické projekty ze sovětské éry vyžadovaly, aby takové zařízení bylo v každé koupelně. Jejich umístění však bylo často nepromyšlené a pro majitele bytů velmi nevýhodné. Je možné provést přenos ručníkového radiátoru na jinou stěnu a koordinovat tuto práci samostatně? Pojďme zjistit.

Přípravný pracovní balíček

Majitelé elektrických modelů mají menší pravděpodobnost, že se setkají s potížemi při přemisťování. Jsou zcela nezávislé a nevyžadují žádné další investice ani koordinaci s úřady. Samotná demontáž a instalace zařízení je velmi jednoduchá a nejčastěji spočívá v demontáži zařízení z jedné stěny a jeho připevnění na druhou. V případě potřeby proveďte další práce, například přemístění zásuvky nebo prořezání kabelových výkopů. To je konec práce.

S vodním spotřebičem bude mnohem více problémů. Pro provedení převodu sušičky ručníků je nutná koordinace s orgány odpovědnými za provoz a stav vnitřních komunikací a budov. Souvisí to s tím, že nezávislý pohyb topných zařízení, a k jejich počtu lze přiřadit i vodní sušičku ručníků, ukládá majiteli odpovědnost za změnu technických parametrů systému a jeho stavu.

Сантехника в квартире своими руками. ПЕРЕДЕЛКА ХРУЩЕВКИ от А до Я. #16

Schéma přenosu vodní sušičky ručníků

V případě, že se vyskytne problém, je to majitel domu, kdo nese odpovědnost za pojistnou událost. V důsledku toho se důrazně doporučuje, aby všechny změny topného systému byly úředně schváleny.

Demontáž věšáku na ručníky je nejlepší svěřit odborníkům

Při výběru nového zařízení je třeba dbát na to, aby nezatěžovalo topný systém. Proto by se mělo jednat pouze o certifikovaný spotřebič, který je inteligentně dimenzován na tepelný výkon v přísném souladu s objemem koupelny.

Hydrodynamika topných trubek rovněž nesmí být narušena. Zařízení se proto instaluje bez vzduchové uzávěry a bez vytvoření další hydraulické zálohy.

Všechny tyto podmínky jsou splněny pouze v případě, že je spotřebič správně nainstalován; nejlépe je nechat jej nainstalovat odborníkem.

Montáž držáku na ručníky vlastníma rukama

Jak správně umístit věšák na ručníky

Nejlepší místo pro instalaci ručníkového radiátoru je nad pračkou.

Přemístění ručníkového radiátoru do rohu nad pračkuPřední víko radiátoru se nesmí při zvednutí dotýkat topného tělesa. Vzdálenost od jakéhokoli vodovodního zařízení k ručníkovému radiátoru by měla být nejméně 60 cm. Stavební předpisy rovněž doporučují tyto požadavky dodržovat:

 • Výška zařízení by měla být v průměru 95 cm až 170 cm. aby jej mohla pohodlně obsluhovat osoba.
 • Spotřebič ve tvaru písmene U by měl být instalován ve výšce nejméně 110 cm od podlahy, spotřebič ve tvaru písmene M ve výšce 90 cm.
 • Žebříkový radiátor na ručníky by měl být namontován tak, aby bylo možné snadno dosáhnout na horní příčku.

Zařízení instalované v souladu s těmito doporučeními se bude velmi snadno používat.

Spotřebiče se skrytými trubkami jsou velmi estetické

Úskalí přemístění spotřebiče

Při přemisťování spotřebiče je třeba vzít v úvahu řadu pravidel:

 • Konstrukce a tvar spotřebiče musí odpovídat straně, na které jsou umístěny přívodní trubky, a prostoru, který je k dispozici pro jejich instalaci.
 • Vyhřívaný věšák na ručníky musí být vybaven tzv. by-passem, trubkovou smyčkou od spotřebiče ke kohoutku. Je nezbytná pro zachování funkčnosti topného systému v případě náhlé havárie.
 • Uzavírací ventily jsou instalovány na obou stranách v oblasti obtoku. Jejich použití umožňuje provádět nezbytné opravy a údržbu zařízení.
 • Nové potrubí musí být co nejkratší a mít stejný průřez jako původní průměr potrubí.
 • Zařízení by mělo být instalováno bez výrazných rozdílů hladin, které by mohly způsobit hydrodynamické vzduchové uzávěry. Proto se doporučuje položit potrubí vodorovně s mírným sklonem v oblasti, kde bude spotřebič upevněn.
 • Trubky použité pro přemístění by měly patřit do kategorie „topení“, tj. měly by odolávat značnému teplu a vysokému tlaku.
READ  Kolik cihel je potřeba na grilování?

Instalace ručníkového radiátoru na druhou stěnu

Instalace elektrických a vodních sušičů ručníků se zásadně liší, proto je třeba tyto procesy posuzovat odděleně.

Přemístění elektrického ručníkového radiátoru

Nejprve určete místo instalace. Ať už zvolíte jakékoli umístění, dodržujte minimální vzdálenost (min. 0,6 m) od sanitárních zařízení instalovaných v koupelně: sprchového koutu, umyvadla atd.

Výška pro instalaci musí být v určité výšce od podlahy: min. 0,95 m a max. 1,7 m. Tyto výškové parametry stavby se používají za účelem jejího pohodlného užívání kterýmkoli členem rodiny. Poté se nainstaluje další zásuvka nebo se stávající zásuvka přesune na nové místo. Elektrický vodič by měl být skrytý pod dekorem. Nakonec zbývá konstrukci nainstalovat na vyznačené místo. Poté jej můžete připojit k elektrické síti.

Pozor ! Protože je koupelna velmi vlhkým místem, je při instalaci elektrického držáku ručníků důležité pamatovat na bezpečnost: ujistěte se, že je provedeno uzemnění a instalován další jistič v elektrickém rozvaděči.

přenést, věšák, ručníky, jinou, stěnu

Přesunutí vodního držáku ručníků

Pokud jste se rozhodli znovu instalovat vodní sušák ručníků na jinou stěnu, platí následující postup:

 • Nejprve je nutné vypnout přívod teplé vody do bytu. K tomuto účelu je lepší přizvat zaměstnance veřejné organizace (instalatéra). Je žádoucí informovat sousedy o svých krocích a oznámit jim termín zahájení prací (předejdete tak zbytečným konfliktům).
 • V této fázi je třeba nainstalovat obtok (můstek) pro výstup vody a několik ventilů, které odvedou průtok vody z topného systému do můstku.
 • Odstraňte konstrukci, vyměňte těsnění (pokud je to nutné).
 • Pokládáme potrubí od stoupačky k místu instalace sušiče ručníků. Pokud je vzdálenost příliš velká, raději zavolejte odborníka, aby provedl výpočty. Při nesprávné instalaci může dojít k přehřátí zařízení.
 • Upevníme držáky do zdi, zavěsíme sušák na ručníky na jeho nové místo a připojíme předběžně instalované trubky. Zkontrolujte stav systému spuštěním vody a proveďte dokončovací práce (je-li to nutné).

S čím se musíte vypořádat při přemístění ručníkového radiátoru na jinou stěnu?

Koupelnový držák na ručníky je malé, ale velmi užitečné zařízení. Kromě suchých a teplých ručníků budou mít obyvatelé koupelny prospěch také z dodatečného vytápění, které zútulní místnost, pomůže odstranit nadměrnou vlhkost a zabrání vzniku plísní, hub, nepříjemných pachů atd.п. V mnoha domech v sovětském stylu je to součástí konstrukce. Umístění zařízení je však často velmi nevhodné, například přímo nad umyvadlem. V tomto případě, stejně jako v případě radikální přestavby koupelny, je nutné přesunout ručníkový radiátor na jinou stěnu.

Držák na ručníky. důležitý prvek v každé koupelně, protože nejen udržuje ručníky suché, ale také vyhřívá místnost a snižuje vlhkost. Typické projekty požadují věšák na ručníky v každé koupelně, ale často opomíjejí důležitý detail. praktičnost. Při renovaci koupelny je proto někdy nutné instalovat držák na ručníky nad jinou stěnu. Dnes si řekneme, jak to udělat a zda je v tomto případě nutné schválení (přiložen je videonávod k instalaci).

Technické podrobnosti přemístění

Potřeba přemístit věšák na ručníky v koupelně vzniká v několika případech:

  Koupelna a toaleta jsou spojeny a příčka mezi nimi musí být vybourána;

V prvním případě je třeba získat stavební povolení od bytového úřadu. Po demontáži příčky je třeba stoupací potrubí přemístit z jejího středu na některou ze zbývajících stěn v nové místnosti. V ostatních dvou případech zůstane stoupačka na svém místě, držák na ručníky se přenese na vedlejší nebo protější stěnu.

Funkčnost otopného tělesa a kvalita designu koupelny závisí na připojení. Správná volba materiálu potrubí je předpokladem bezpečnosti, dlouhé životnosti a udržovatelnosti systému.

Stoupací potrubí

Po vybourání příčky mezi koupelnou a toaletou za účelem spojení obou místností je třeba stoupací potrubí ve spojené koupelně přemístit na zbývající stávající stěnu. Jedná se o nejsložitější variantu opravy kvůli následujícím nuancím:

 • u spodních/horních sousedů zůstává stoupací potrubí na místě;
 • ohyby se používají k vyrovnání;
 • Spodní větev musí být zapuštěna do spodní desky a vodorovná linie trimru musí být zapuštěna do mazaniny;
 • horní větev lze umístit pod horní podlahovou desku bez nutnosti jejího zapuštění;
READ  Led do chladicího sáčku jak používat

V této variantě se doporučuje použít klasickou konfiguraci stoupaček. stoupačky ve tvaru U nebo W. U „schodů“ mohou nastat problémy s cirkulací v důsledku zvýšených hydraulických ztrát ve více větvích/odbočkách.

Pro registry U a M jsou požadavky méně přísné. Například v sekundárním bytovém fondu („Chruščov“, „Brežněvka“, „Stalinkas“) byly tyto ohřívače namontovány na stoupací potrubí bez obtoku.

Obtok je dnes povinnou součástí stoupacího potrubí pro připojení ručníkové lišty. To znamená, že topné těleso je paralelně připojeno ke stoupacímu potrubí pomocí T-kusů. U schodišťových systémů s vysokými hydraulickými ztrátami je obtoková část stoupacího potrubí užší. o jednu velikost menší.

V tomto případě vzniknou hydraulické ztráty v samotném stoupacím potrubí; teplonosná látka bude snadněji procházet do obrysu ručníkové lišty. Je zajištěn normální oběh.

Některé modely držáků na ručníky jsou vybaveny vlastním bypassem. Kohoutky nebo ventily se však instalují před spotřebič, aby se usnadnila údržba během provozu. Proto obchvat v tomto případě nesplňuje požadavky norem SNiP a SNiP.

Schéma připojení

Základní požadavky na zajištění normální cirkulace chladicí kapaliny v odsazeném držáku ručníků jsou:

 • Připojení horní stoupací trubky musí být umístěno nad jakýmkoli horním prvkem „držáku na ručníky“;
 • připojení spodní stoupačky by mělo být umístěno pod spodním prvkem držáku ručníků;
 • Vodorovné přívodní a vratné potrubí mezi stoupacím potrubím a WC by mělo být přímé.

Tím se zajistí, že v ohřívači nebudou „vzduchové kapsy“, ohřívač se obvykle uvádí do provozu bez vzduchových kapes po vypuštění vodního systému a následném naplnění topným médiem.

Při přemístění WC pod vanu by neměly být zakrývány vodorovné linie, které jsou zapuštěny do mazaniny.

Důležité: V nařízení vlády č. 508, odst. 10.3 и 10.11 první žádosti jsou kategoricky zakázány vodorovné spáry v nosných stěnách. Instalace proto musí být skryta za sádrokartonovými deskami. Předstěnové příčky se však obvykle používají v sanitárních zařízeních, ve kterých je povoleno vrtání.

Přemístění ručníkového radiátoru na jinou stěnu. potřebuji schválení?

Existují 2 způsoby schválení převodu držáku ručníků:

 • V případě rekonstrukce a přestavby budovy je vhodné uvést přemístění do projektové dokumentace, která musí být předložena ke schválení stavebnímu úřadu, který přemístění povolí nebo zakáže;
 • Pokud chcete právě zahájit opravy a přestavby v domě, bude lepší provést přemístění zařízení s pomocí pracovníků správcovské společnosti, která se hodí na nové místo instalace.

Přemístění je vždy vhodné dohodnout s příslušnými úřady. Pokud dojde k havárii v dodávkách vody do celého domu, budete na vině pouze vy, protože jste převod nekoordinovali s bytovou inspekcí.

Než se rozhodnete pro instalaci nového vyhřívaného držáku ručníků, měli byste si spočítat, zda nebude znamenat další zatížení topného systému ve vaší domácnosti. Spotřebič musí být zcela originální a bez závad.

Tipy pro přemístění věšáků na ručníky

Abyste zajistili, že přenos ručníkového radiátoru proběhne úspěšně a bez problémů, měli byste se řídit těmito radami:

 • Kvalitní a praktický spotřebič do koupelny byste si měli koupit hned, abyste ho později nemuseli vyměňovat nebo opravovat.
 • Pokud potřebujete vypnout teplou vodu ve stoupacím potrubí, nezapomeňte na to předem upozornit sousedy, abyste nezhoršili jejich vztahy.
 • Aby trubky nehyzdily interiér koupelny, je vhodné je zapustit do zdi nebo skrýt pod dekorativní povrchovou úpravu.
 • Začněte koordinovat projekt přemístění ručníkového radiátoru co nejdříve, ještě před zahájením renovačních prací.
 • Šroubové spoje by měly být provedeny na snadno přístupných místech, aby byla údržba potrubí bezproblémová.

Pomocí poskytnutých pokynů a tipů budete moci radiátor na ručníky přemístit rychle a efektivně. S provedenou prací budete spokojeni. Vaše nové koupelnové topení by přece mělo fungovat efektivně, důkladně vytápět místnost a důkladně sušit ručníky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS