Jak prát boty v pračce

Lze boty prát v pračce a jaké?

„Mohu prát boty v pračce?“. tato otázka trápí mnoho moderních lidí.

Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně, protože existuje několik otázek, které je třeba vzít v úvahu, než se rozhodnete boty vyprat.

Při nákupu obuvi je důležité požádat prodejce nebo poradce o pokyny, jak o obuv správně pečovat.

Mnoho mužů a žen ví, že nejkvalitnější a nejtrvanlivější jsou boty z pravé kůže. Pokud se o ně však správně nepečuje, mohou rychle ztratit svůj atraktivní vzhled stejně jako každá jiná obuv.

Praní, stejně jako chemické čištění obuvi nebo tenisky, závisí na specifických prvcích, které nesnášejí vodu, stejně jako působení pracích prostředků. Obecně lze říci, že obuv není navržena tak, aby odolala zátěži, kterou může způsobit praní v pračce. Proto kvalita praní a vzhled obuvi závisí na zvoleném režimu. Před praním věnujte zvláštní pozornost materiálu uvnitř boty. Pokud není určena pro praní v pračce, je lepší neriskovat, že boty neztratí svůj atraktivní vzhled.

Jaké boty by se neměly prát v pračce

Boty lze prát v pračce? Před čištěním si přečtěte štítek na botě nebo pokyny k péči na webových stránkách výrobce. Pokud je na štítku uvedeno, že lze prát v pračce, můžete se do procesu bez obav pustit. Pokud nejsou označeny štítkem a symboly péče, neriskujte a perte je ručně.

prát, boty, pračce

Některé položky nelze prát v pračce. Například semišové boty se zaručeně zhorší, zatímco koženkové boty mohou popraskat.

Neperte nekvalitní obuv, i když není viditelně poškozená. Špatná kvalita materiálu nebo krejčovského zpracování může zvýšit jejich náchylnost k silným mechanickým nárazům. To způsobí nenapravitelné poškození nebo deformaci.

Výrobky, které jsou slepené, ale nejsou přišité, je také lepší nechat neošetřené. Lepidlo se při kontaktu s vodou rozpouští, takže bota není vhodná k nošení.

Bezpečnostní obuv s kovovými částmi praná v pračce. Kov je náchylný ke korozi, a proto je u něj větší pravděpodobnost vzniku rzi, která může narušit vzhled obuvi.

Zimní boty a holínky neperte, pouze je otřete vlhkou houbou, dobře osušte a nechte je venku vyvětrat. Při praní v pračce hrozí vysoké riziko poškození nejen vnější vrstvy oděvu, ale také kožešiny, což vede ke ztrátě tepelně izolačních vlastností.

Neperte v pračce obuv s kamínky, odrazkami, světelnými efekty a dalšími ozdobnými prvky, které mohou při silných vibracích odpadnout. Kožené a lakované boty by se tímto způsobem prát neměly.

Jak připravit boty na praní

Nyní, když jste vyřešili otázku čištění těchto oděvů, musíte zjistit, jak prát boty v pračce. Stojí za zmínku, že pokud se jedná o textilní nebo sportovní obuv, je vhodnější ji prát v pračce. Materiály používané k výrobě těchto modelů obvykle dobře snášejí vysokou vlhkost a vystavení pracím odstředivkám.

Praní v automatické pračce na boty je možné s výjimkou určitých struktur a materiálů:

 • Kůže se nedá prát v pračce, takovým zacházením může naprosto ztratit svůj reprezentativní vzhled, tvar a objem;
 • Semišové boty by se také neměly prát v pračce, protože vlhkost může způsobit jejich bobtnání a nakonec i poškození;
 • je třeba poznamenat, že obuv, která je již poškozená nebo má téměř utržené prvky, pravděpodobně nevydrží nepřetržité otáčení v odstředivce;
 • přítomnost kamínků a jiných nalepených šperků je rovněž kontraindikací tohoto procesu praní;
 • samozřejmě, že tenisky, které jsou zakoupeny za velmi nízkou cenu, by neměly být podrobovány takovému čištění, je pravděpodobné, že pračka je učiní neatraktivními pro další nošení.
READ  Jak vyměnit hadici v pračce

Před vložením obuvi do pračky a sušičky ji opláchněte pod tekoucí vodou a odstraňte případné tkaničky. Poté můžete pračku uvést do provozu, proto nezapomeňte zvolit nejšetrnější cyklus, který je k dispozici.

Postup

Zde se dostáváme k samotnému praní. Zde se dozvíte, jak správně prát boty v pračce.

Nejprve je třeba odstranit nečistoty

Prací prostředek

Tekuté prací prostředky nebo dnes oblíbené kapsle jsou nejlepší volbou pro boty. Snadněji se oplachují a nezanechávají šmouhy ani nerozpuštěné částice (což je v tomto případě problém u mycích prostředků). Může také zanechat žluté skvrny na světlých površích. Pokud jsou vaše boty bílé, můžete přidat kyslíkové bělidlo, například Vanish, které je speciálně určeno pro použití v pračce.

Pokud perete bílé boty, můžete přidat kyslíkové bělidlo

prát, boty, pračce

Jaký produkt je nejlepší používat?? Ideální pro praní sportovního oblečení, membránových tkanin. Pokud nemáte nic jiného než prací prostředek, musíte použít minimální množství. Je chybou nahrazovat prací prostředek šamponem, tekutým mýdlem nebo gelem na mytí nádobí. jsou příliš pěnivé, takže se nehodí pro praní v pračce.

Po vyprání ošetřete vodoodpudivým přípravkem

Látka, sportovní obuv

Jak prát boty v pračce? Za tímto účelem vyberte následující nastavení:

Boty se oddělují, tkaničky se oddělují

 • Režim: Nejlépe takový, který je určen speciálně pro sportovní obuv. Pokud vaše pračka tento program nemá, musíte použít šetrné praní nebo program pro sportovní a syntetické oblečení. Nepoužívejte nejkratší program. hustý materiál obuvi nesmyje drobné částečky nečistot během několika minut.
 • Před praním bot v pračce nastavte teplotu na maximálně 40 stupňů.

Dobrá věc, pokud má váš počítač specifický režim

 • Praní: Boty nejsou oblečení, takže je těžší z nich vyprat prací prostředek. Proto je nejlepší zůstat u dvojitého oplachování. V opačném případě vzniknou nevzhledné bělavé pruhy. Látkové boty je třeba vyprat podruhé, aby se vyčistily.
 • Spin-off: tuto funkci vypněte. Otáčení bubnu boty je již náročné. A vyšší rychlosti otáčení mohou botu zničit. Okno dveří můžete snadno rozbít podrážkou. Vodu z bubnu nechte pouze odtékat.
 • Sušení: nezapomeňte jej deaktivovat! Teplo škodí jak lepicímu podkladu a materiálu podrážky, tak koženému svršku.

Důsledky praní vadných výrobků Další tipy pro praní najdete ve videu v tomto článku.

Tip:! Při praní bot se ozývají neobvykle hlasité chrastivé zvuky. podrážka drhne o sklo a vnitřek bubnu. Nebojte se, ale nezapomeňte tento druh praní nepouštět přes noc. nebudete usínat za hluku.

Kožená obuv

Naučili jsme se prát sportovní obuv v pračce. Nezapomeňte, že boty z přírodní a umělé kůže je nejlépe čistit speciálním čisticím prostředkem, hadříkem nebo utěrkou a následně namočit speciálními pečujícími krémy. Uvnitř můžete nepříjemný zápach odstranit pomocí deodoračních sprejů nebo improvizovaných látek, jako je roztok manganu nebo metylovaný líh.

Kožené boty by se měly vždy prát v ruce

Případně můžeme boty vyprat ručně ve vodě a potřít je mýdlem se čpavkem. Po ošetření by měla být kůže obuvi ošetřena ricinovým olejem.

READ  Pračka LG Co znamená ue?

Pokud však chcete kožené boty, tenisky nebo obuv poslat do pračky na vlastní nebezpečí, dodržujte před praním v pračce následující doporučení:

 • Vždy otřete všechny nečistoty.
 • Stejně jako předtím odstraňte vložky, tkaničky a vše, co se může při praní uvolnit. Všechny je vyperte v ruce s pracím mýdlem.
 • Vždy používejte prací sáček nebo jinou alternativu.
 • Teplota praní. max. 30 stupňů.
 • Perte jemně bez odstřeďování a sušení.

Pro tyto boty je lepší ruční čištění

Poradenství! Časté mytí se nedoporučuje! Maximálně třikrát do měsíce. V opačném případě takové čištění zkracuje jeho životnost.

Semišová a nubuková obuv

Praní semišové nebo nubukové obuvi v pračce? V žádném případě to neuděláme! Zde je několik obecných tipů pro účinné čištění:

 • Proces začněte, když jsou boty zcela suché.
 • Nejlepší metodou čištění je použití kartáče speciálně určeného pro tento materiál.
 • Pokud se na semišovém povrchu objeví nevzhledný lesk nebo oděrky, pomůže otření těchto míst obyčejnou gumičkou obnovit estetický vzhled obuvi.

Praní semiše není dobrý nápad

Zevnitř

Mnoho lidí posílá své boty do pračky z jediného důvodu. aby se zbavili nepříjemného zápachu. Známe však mírnější a účinnější způsob, jak se s ním vypořádat:

Jak prát boty v pračce?

Některé pračky mají program pro praní obuvi, ale jaký režim praní by se měl použít, pokud takový program neexistuje??

Teplota by neměla být vyšší než 40 stupňů a v žádném případě by se k mytí neměla používat pára a horká voda. Abyste se vyhnuli šmouhám, musíte opláchnout.

Už žádné ždímání. jinak by oděv ztratil tvar a poškodil se

Totéž platí pro režim sušení, protože horký vzduch má na předměty negativní vliv.

prát, boty, pračce

Jaké boty můžete prát v pračce

Někteří současní nositelé obuvi, kteří dbají na módní trendy, se ptají, zda mají dávat boty do pračky. Nechcete zničit dobrou věc, která stojí spoustu peněz, ale ani ji nechcete čistit ručně.

 • Praní kožené a sportovní obuvi. Materiál se deformuje, mačká a ztrácí svůj vzhled.
 • Navlhčení semišových oděvů. Vlhkost je zničí a je možné je vyhodit i po krátké době v odstředivce na boty.
 • Poškozené oděvy by se měly čistit v pračce. Praní v pračce je trvale zničí.
 • praní oblečení se šperky, které nelze odstranit. Kamínky, nášivky apod. se mohou odlepit a mohou poškodit stroj.
 • Vkládání obuvi pochybné kvality do bubnu. Čínské tenisky, mokasíny a další předměty nemusí být lepeny nejlepším lepidlem, které se při styku s vodou rozpouští.

Zřídka, ale nezřídka, se na vnitřní straně boty nacházejí speciální visačky nebo značky pro péči o botu. Tuto informaci hledejte na vnitřní straně boční podšívky, na jazyku nebo na stélce v oblasti paty.

Než se rozhodnete experimentovat s praním, měli byste si oděv prohlédnout:

 • Podívejte se na štítek na botě nebo se podívejte na webové stránky výrobce obuvi.
 • Pokud je oděv vyroben z látky, jako jsou pantofle, mokasíny nebo tenisky, snadno vydrží praní.
 • Pokud se zjistí, že podrážky jsou lepené, nikoliv olemované, je lepší se vyhnout přímému kontaktu s vodou.
 • Kůže, předměty s kovovými nebo plastovými vložkami se silně deformují a mohly by poškodit stroj.

Jak prát boty v pračce

Tip: Nebojte se vynechat praní v pračce u jakýchkoli tenisek nebo bot. Tato obuv vydrží krátké praní a neztrácí svůj atraktivní vzhled.

READ  Proč se ložiska v pračce rozbíjejí?

Jak prát boty ručně

Než začnete, ujistěte se, že váš oblíbený pár lze čistit vodou a mýdlem. ne všechny materiály reagují na takové ošetření stejně.

 • Čistěte koženou obuv a obuv z imitace kůže, semišovou obuv, nubukovou obuv speciálními pěnami nebo vlhkým ubrouskem.
 • Páry z přírodní kůže ošetřete mýdlovým roztokem (100 ml) obsahujícím 2-3 kapky čpavku. Poté povrch pečlivě otřete čistým hadříkem.

Semišové kožené boty se nesmí prát ručně ani v pračce, ale čistit měkkým kartáčem

Pohodlné pantofle, syntetické UGG, tenisky, mokasíny a bavlněné kuličky se dobře perou v ruce. Pro správné čištění dodržujte následující postup.

 • Zřeďte tekutý prací prostředek ve vodě zahřáté na 40 °C.
 • Namočte látkové páry bot nebo bílé tenisky na 15-20 minut, abyste dokončili proces čištění.
 • Po namočení zchladlou vodu slijte.
 • Připravte nový roztok podle výše popsaného receptu.
 • Vnitřní i vnější stranu boty čistěte kartáčkem na zuby, dokud nezmizí všechny skvrny a nečistoty.
 • Opláchněte je v čisté vodě a nechte uschnout.

Jakmile použijete kartáč a mýdlovou vodu, důkladně ji opláchněte, abyste se ujistili, že nezanecháváte žádné šmouhy

Jak správně prát boty v pračce

Tato pravidla vám pomohou při čištění obuvi v pračce a minimalizují riziko poškození nebo rozbití obuvi v pračce:

 • Nebuďte líní pečlivě připravit obuv. Pokud perete boty na cvičky nebo tenisky, nezapomeňte před praním odstranit stélku a tkaničky. Nezapomeňte očistit bláto na vnější straně a odstranit drobné kamínky z podrážky. to lze snadno provést houbičkou, kartáčkem na zuby nebo párátkem, pokud jsou podrážky velmi jemné. Velmi znečištěnou látkovou obuv lze předem namočit v umyvadle a poté ji ošetřit běžným kartáčem na oblečení.
 • Vezměte prosím na vědomí, že během pracího cyklu budou v bubnu rachotit a rachotit. Takže v noci nebo brzy ráno v neděli raději nechoďte do praní trenérů. zmatených a naštvaných sousedů. Abyste minimalizovali hluk, měli byste do bubnu umístit staré džíny do garáže nebo letního domu spolu s párem bot, rohožkou nebo nechtěnými hadry. Samotné boty jsou zabaleny do speciálního pracího sáčku. asi všichni víte, že ho úspěšně nahrazuje starý povlak na polštář.
 • Můžete prát dva nebo tři páry bot najednou, pokud mají stejnou barvu, typ materiálu a nejsou příliš objemné. Každou z nich je však lepší zabalit do vlastního sáčku. Do bubnu můžete dát také tkaničky a vložky, pokud jste líní je prát ručně.
 • Výběr správného pracího prostředku je důležité rozhodnutí. Nejlepší je vybrat si kvalitní prací prostředek, speciálně na bílou obuv a speciálně na barevnou obuv. Můžete bez obav přidat trochu přípravku Vanish, abyste zvýšili bělost nebo živost barev a ochránili látku před žmolkováním. S barvou tenisek pak budete spokojeni a špína půjde pěkně dolů.
 • Pokud pračka nemá k dispozici cyklus praní obuvi, zvolte šetrný cyklus. Doporučená teplota vody je maximálně 30 stupňů. Cyklus odstřeďování by měl být ihned vypnut. stačí pouze máchání při nízkých otáčkách.

Také sušení vyprané obuvi musí probíhat v souladu s přesnými pravidly. sušení v bubnu pračky se sušičkou je zakázáno. Proto byste měli tuto funkci vypnout.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS