Jak prát koberce v pračce

Lze koupelnové předložky z různých materiálů prát v pračce?

Mohu svou podložku do vany vyprat?? Samozřejmě, že byste měli, ale předtím, než ho vyperete nebo koupíte, musíte vědět, s čím máte co do činění, pokud jde o materiál. Ke každému druhu rohože je třeba přistupovat individuálně. Zde jsou nejoblíbenější modely:

Nyní jsme se podívali na každý z nich.

Tento model je ideální do koupelny, protože se nebojí vlhkosti, neabsorbuje vodu a není kluzký. Je však třeba zdůraznit, že ačkoli má guma spoustu výhod, je třeba ji také umýt. Jak prát tento druh rohože?

 • Naplňte nádrž teplou vodou a přidejte mycí prostředek nebo tekuté mýdlo.
 • Ponořte podložku do vody a počkejte 10 minut.
 • Vezměte kartáč na drhnutí a koberec důkladně vydrhněte z obou stran.
 • Poté výrobek opláchněte, otřete do sucha a nechte uschnout.
prát, koberce, pračce

Gumové rohože do vany lze prát i v pračce, ale pouze tímto způsobem:

Hotovo, stačí nechat koberec uschnout.

S touto rohoží je třeba si pohrát, protože hromada absorbuje vlhkost. A je to tady:

 • Naplňte vanu teplou vodou a přidejte mycí prostředek nebo čistič koberců;
 • ponořte do něj rohož a počkejte asi 20 minut;
 • Vydrhněte položku kartáčem;
 • Koberec opláchněte a poté jej pověste, aby z něj voda odtekla;
 • Žmolky jemně vyždímejte;
 • Koberec přejeďte hadrem, abyste odstranili zbytky vody;
 • Po dokončení stačí koberec pověsit, aby uschnul.

Praní koberce s vlasem v pračce není žádoucí, ale pokud tak chcete učinit, je lepší použít metodu, kterou popisujeme v gumové verzi.

V případě gumových nebo všívaných koberců je lze prát v pračce, ale PVC nebo mikrovlákno je jiný příběh. Péče o tyto výrobky je velmi náročná, zejména nemají rády různé prací prostředky a praní v CM. Proto buďte s tímto druhem koberce opatrní. Tyto modely však mají jednu výhodu: jsou levné. Když perete tyto koberce.?

 • Rozložte koberce na čistý povrch.
 • Vezměte jakoukoli nádobu a přidejte do ní mýdlovou vodu.
 • Rozetřete připravený čisticí prostředek na povrch koberce.
 • Koberec vykartáčujte kartáčem, ale nepoužívejte sílu.
 • Opláchněte zbytky mýdla hadříkem navlhčeným vodou.
 • Jakmile odstraníte zbytky mýdla, otřete koberec suchým hadříkem, abyste zachytili vodu.
 • Výrobek pověste, aby uschnul.

Takto můžete vyprat rohož z mikrovlákna nebo PVC.

READ  Jak vyměnit tlumiče v pračce

Je možné automatické praní??

Moderní pračky byly navrženy pro praní koupelnových předložek a jiných suchých koberečků. Plastové koberce lze také čistit zcela automaticky, ale nechcete to přehánět. Pokud můžete, je lepší je nahradit pravidelným mytím rukou. Pokud je však otázka na místě, zjistěme, které koberce lze prát v pračce?

 • Koberce z PVC.
 • Syntetické rohože.
 • Vlněné koberce.
 • Rohože z mikrovlákna.
 • Koberce z různých druhů pryže.

Všechny tyto materiály jsou poměrně choulostivé a měly by se prát v šetrném programu, aby nedošlo k jejich poškození. Kromě toho je třeba se vyvarovat používání suchých čisticích prostředků na bázi chlóru nebo alkoholu. Doporučujeme používat gelové kapsle nebo alespoň přírodní prací mýdlo bez barviv.

Po vyprání podložky na 40-60 °C ji nesmíte odstřeďovat ručně ani v pračce, protože by to způsobilo zbytečnou poruchu. Ještě lepší je vložit utěrku do žínky nebo látkového návleku, aby se nezachytily tvrdé výstupky na vnitřní stěně bubnu.

Důležité! Gumové a vlněné koberce lze prát až při čtyřiceti stupních Celsia! Mikrovlákna a syntetické materiály lze prát až při šedesáti stupních Celsia, přičemž je třeba dodržovat stejné pokyny pro péči.

Rohože dlouho schnou, a proto by měly být po vyprání zabaleny do froté ručníků nebo jiných hustých savých tkanin. Rohože by se měly sušit zavěšené uvnitř, pokud je slunečno, a venku, pokud je zataženo.

Topení, radiátory a ultrafialové záření poškozují strukturu koberce, deformují vzor a vysušují vlákna. Po takto agresivní péči se může výrobek rychle znehodnotit, proto je sušení stejně důležité jako praní. Chcete-li zkrátit dobu sušení, otáčejte oděv každých pět hodin.

Mějte na paměti několik tipů

Pračka může motoristům v tomto ohledu skutečně pomoci. Při dodržení několika jednoduchých pravidel lze rohože do auta prát v pračce. Jedná se o následující doporučení:

  Před vložením oděvů do bubnu je předem vyklepejte. V případě odolných, mastných nebo olejových skvrn ošetřete znečištěná místa speciálním čisticím prostředkem;

Nepoužívejte chlorované čisticí prostředky na koberce.

Ne všechny koberce vydrží automatické praní. Některé materiály je lepší ze stroje vynechat. Proto je tak důležité, abyste před zahájením práce zkontrolovali štítek výrobku a zahrnuli do něj základní pokyny pro péči.

Jak prát ovčí kůži?

Nejprve do umyvadla nalijte teplou vodu a poté zřeďte mycí prostředek. Kůži namočte na 30 minut do mýdlové vody. Nenechávejte je namočené déle. Poté začněte prát koberce z jehněčí kůže ručně a vydrhněte nejšpinavější místa.

Kůži namočte na 30 minut do vody se šamponem nebo saponátem a občas ji jemně promíchejte. Poté je opláchněte v teplé vodě, dokud nespotřebujete šampon nebo mycí prostředek. Důležité upozornění. mýdlo a prací prostředky nejsou pro tyto úkoly vhodné, pouze šampon a speciální čisticí prostředky!

READ  Kde se nachází filtr na pračce?

Jak správně prát koberce?

prát v pračce při maximální teplotě 40 stupňů Celsia, pouze s použitím pracího prostředku (klimatizace se nedoporučuje); vyvarovat se drsných podmínek (pokládání příliš těžkých předmětů, chůze po koberci v botách s vysokým podpatkem apod.).

Obecná pravidla péče

Látkové podlahové krytiny a výrobky z mikrovlákna se snadno čistí. Automatická myčka šetří čas. Stačí pár jednoduchých kroků a vaše koberce budou jako nové.

Je však třeba zvážit několik detailů, aby byl oděv reprezentativní:

PRANÍ, SUŠENÍ, ŽEHLENÍ ������Jak to dělám já? ��‍♀️

 • Vždy kontrolujte štítky a dodržujte pokyny výrobce.
 • Z povrchu musí být odstraněn veškerý prach, vlasy, chlupy domácích zvířat a nitě. Stačí pouhé vysávání.
 • Syntetické a vlněné výrobky lze prát pouze v pračce. Používejte tekuté mycí prostředky, které lze snadno opláchnout.
 • Viskózové, lněné a hedvábné koberce lze prát pouze ručně.
 • Do bubnu vkládejte pouze malé předměty, jinak by se spotřebič rozbil.
 • V sušičce na vanu. Klíčové je zajistit dobře větraný prostor. Topné spotřebiče a přímé sluneční světlo výrobky deformují a PVC vysychá a praská.
 • Rohože lze udržet déle čisté pomocí speciálních krytů a sítí. Všechny jsou odnímatelné a snadno se čistí.

Mytí venku

Venku se samozřejmě takové těžkopádné věci, jako jsou kobercové utěrky, myjí snadněji. je kde se otočit a nebojí se zaplavit sousedy.

To je ideální, pokud bydlíte v rodinném domě. Před položením koberce na povrch (dlažba, zemina není vhodná) se ujistěte, že je čistý. Rozložte koberec směrem ke slunci a zalijte ho vodou (nejlépe z hadice, aby to bylo snazší).

Poté na povrch naneste prací prostředek (můžete například použít vanish a postupovat podle pokynů k praní).

Vyčistěte žmolky kartáčkem. Poté koberec důkladně umyjte proudem vody. Tlak by měl být co nejvyšší, aby důkladně „vyrazil“ čisticí prostředek z koberce a vy jste si mohli „pomoci“ mopem.

Po vyprání je třeba nechat koberec 2-3 hodiny ležet venku a poté jej položit na rošt nebo plot, aby uschnul.

Čištění sněhem

Je to pravděpodobně ten, který je tu už po staletí. Je jednoduchý a účinný, ale má velkou nevýhodu: v zimě ho můžete použít pouze v případě, že je sníh.

Vyneste koberec ven a položte ho do sněhu, pak ho nechte chvíli ležet, ale ne příliš dlouho, protože se nemusí příliš namočit, jinak by byl efekt zcela opačný než při čištění.

READ  Co dělat, když pračka zapáchá

Koberec lze otočit na druhou stranu a položit na čistý sníh. Množství nečistot a prachu, které zůstaly ve sněhu, vás může překvapit, zejména pokud jste vykopali stan.

Další metodou čištění sněhu je položení koberce do sněhu, jeho navršení proti slunci a navršení sněhu na něj.

Po „zimním“ ošetření lze špinavý sníh vymést koštětem a koberec samozřejmě vykopnout.

Jak vyprat koberec

Tři typy koberců lze nejčastěji prát v pračce:

Koberec z PVC lze prát v pračce, pouze bez pracího prostředku a na ostrý cyklus. Prášek, jiné chemické směsi by mohly poškodit strukturu a deformovat koberec. PVC rohože se nesmí ždímat v pračce. Nechte je schnout ve vodorovné poloze. Každých 5 hodin je třeba rohož otočit na druhou stranu, aby mohla vyschnout ze všech stran. Pokud pračka není vybavena režimem moření, je třeba je umýt ručně pomocí kartáče s měkkými štětinami a mýdlem, nesmí se používat žádné jiné mycí prostředky.

Malé koupelnové rohože se nejsnadněji čistí. Tento typ podlahové krytiny, která se skládá ze syntetických materiálů, se myje stejně jako běžné syntetické materiály. Tyto předměty nepotřebují zestylovat. Před praním v pračce koberec trochu namočte. Namočte do běžného pracího prostředku, mýdla na praní nebo dezinfekčního prostředku. Několikahodinové namáčení pomůže předmět dezinfikovat, odstranit případné skvrny a zlepšit praní.

Koupelnové předložky s gumou jsou považovány za choulostivé zboží a musí se prát v jemném prádle. K tomuto účelu existuje i speciální sáček, do kterého se rohož vloží a spolu s rohoží se vhodí do bubnu. Teplota by neměla překročit čtyřicet stupňů. Praní v pračce u těchto typů předmětů často nepřipadá v úvahu a může dojít k jejich rozpadu a deformaci. U nejmenších skvrn je v zájmu zachování estetického vzhledu výrobku lepší použít ruční mytí. Tato metoda pomůže prodloužit životnost rohože.

Ruční praní elastického koberce do vany lze usnadnit použitím mýdlového roztoku (ne prášku). Tento typ koberce se musí čistit kartáčem na prádlo. Po nanesení mýdlového roztoku na rohož podlahovou krytinu opláchněte. Podložku můžete vysušit buď sprchou, nebo jednoduše nalitím vody z nádoby. Posledním krokem je jemné vyždímání a sušení. Vymačkávání by mělo být také velmi opatrné, aby nedošlo k poškození jemných vláken materiálu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS