Jak prát přikrývku v pračce

Praní přikrývky v pračce

Pravidelně pereme ložní prádlo, ale často zapomínáme prát polštáře a přikrývky. Mezitím je třeba o tyto předměty pečovat, protože se na nich usazuje prach, pot a částečky kůže. Lidé, kteří jsou zvyklí jíst v posteli, často rozlévají čaj, kávu a jiné nápoje. Pokud používáte syntetické ložní prádlo, k přikrývce téměř neproudí vzduch, takže o výplň je třeba pečovat ještě pečlivěji. Optimální je čistit přikrývku každé 3-4 měsíce. Pomohlo by také systematické větrání stroje na čerstvém vzduchu.

Automatické nebo ruční mytí?

Velké a objemné předměty lze prát v pračkách s vysokou náplní a speciálními programy pro speciální praní

Odpověď na tuto otázku závisí na dvou faktorech: materiálu a pračce. Materiálům se budeme věnovat později, ale teď je to vaše pračka. Vaše přikrývka se zdá být lehká a snadno omyvatelná. Promočení ji však může ztížit. Kolik závisí na materiálu. Někdy až desetkrát. Ne každý stroj zvládne tuto hmotnost. Před praním prádla si proto zkontrolujte návod k použití pračky. Zkontrolujte, zda v ní můžete prát objemné předměty.

prát, přikrývku, pračce

Doporučené režimy praní v závislosti na typu tkaniny pro danou pračku

Jak vyprat přikrývku

Spoluautor(ka): Kadi Dulude. Cady Dulude je majitelkou úklidové firmy Wizard of Homes v New Yorku. Vede tým více než 70 registrovaných profesionálů v oblasti úklidu. Její tipy na úklid byly publikovány v časopise Architectural Digest a New York Magazine.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 13. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

Počet zobrazení tohoto článku: 3723.

Přikrývky, stejně jako oblečení a lůžkoviny, je třeba pravidelně čistit. Pokud používáte hodně přikrývek a dek, je dobré je zhruba jednou za měsíc vyprat, aby se na ně neprášilo a nešpinily. Většinu přikrývek lze prát v pračce při vhodném nastavení, ale pokud si nejste jisti, můžete přikrývku vyprat v ruce.

Roztočte přikrývku ve vodě. Peřinu v mýdlové vodě jemně přetočte ze strany na stranu. Nejlepší je vyprat nejprve jednu část přikrývky, pak ji uhladit a vyprat další. Pokračujte, dokud nevyperete celou přikrývku. [2] X Zdroj informací

Vymačkejte přebytečnou vodu. Vyjměte přikrývku z vany a počkejte, až voda odteče. Pak přikrývku dvakrát nebo třikrát přeložte napůl a oběma rukama z ní vymačkejte vodu. Přikrývku nekruťte, ale spíše ji stlačte do vzduchu, aby neztratila svůj tvar.

 • Vypusťte vodu z vany a znovu ji naplňte, dokud po opláchnutí nezůstane čistá. Možná to budete muset udělat několikrát.
 • Jemné tkaniny, jako je vlna, hedvábí nebo len, perte v ruce. Tyto materiály jsou vyrobeny z přírodních vláken a mohou být silným praním silně poškozeny.
 • Před praním vyneste přikrývku ven a pořádně ji prošlehejte, abyste odstranili veškerý prach a nečistoty.
 • Prádelny mají obvykle větší pračku, kterou můžete použít, pokud je vaše přikrývka příliš velká nebo příliš tlustá.
READ  Pračka zamrzá při cyklu máchání

Cady Dulude je majitelkou úklidové firmy Wizard of Homes v New Yorku. Vede tým více než 70 registrovaných profesionálů v oblasti úklidu. Její tipy na úklid byly zveřejněny v časopise Architectural Digest a New York Magazine.

Než začnete přikrývku prát v pračce, podívejte se na štítek. Vždy se řiďte pokyny výrobce. Některé přikrývky lze prát pouze v ruce, jiné lze prát v pračce, ale pouze na jemný cyklus.

Používejte šetrný cyklus se studenou vodou. Při praní přikrývek v pračce vždy používejte studenou vodu a zvolte nejšetrnější režim. Pračky jsou poměrně náročné na správné čištění oděvů a jiných předmětů. Kroucení, načechrávání a třepání v pračce může způsobit, že se přikrývka roztáhne a vypadá hůř než před praním. Tkaniny se mohou v horké vodě pomačkat a změnit barvu. Mějte to na paměti a dbejte na to, abyste deku nepoškodili. [6] X Zdroj informací

prát, přikrývku, pračce

Rovnoměrné plnění pračky. Vložte přikrývku do pračky tak, aby se její hmotnost a objem rovnoměrně rozložily uvnitř bubnu. V opačném případě nebude přikrývka vyprána rovnoměrně a pračka se sušičkou by se mohla při otáčení bubnu vyvést z rovnováhy. Pokud je pračka vybavena centrálním míchadlem, omotejte přikrývku kolem něj. [8] X Zdroj informací

Jak prát elektrickou deku

Na tvorbě tohoto článku se podílel náš zkušený tým redaktorů a výzkumných pracovníků, kteří zkontrolovali jeho správnost a úplnost.

Tým správy obsahu wikiHow pečlivě sleduje práci redaktorů, aby zajistil, že každý článek splňuje naše vysoké standardy kvality.

Počet zobrazení tohoto článku: 7294.

Moderní elektrické deky lze bezpečně prát a sušit v běžných domácích pračkách a sušičkách. Kromě toho by se nová elektrická deka měla před použitím nejprve vyprat. Nezapomeňte použít rychlý a šetrný prací cyklus. Přikrývka by se měla sušit v pračce na nízký stupeň a vyjmout, když je mírně vlhká. Uvědomte si také, čeho se vyvarovat.

 • Před praním se ujistěte, že jsou všechna drátěná topná tělesa uvnitř přikrývky správně umístěna a nevyčnívají z látky.
 • Pokud se topná tělesa prodřou skrz látku nebo je poškozena zásuvka kabelu, deku již nelze používat.
 • Pokud máte starší model s neodnímatelným napájecím kabelem, deku v pračce neperte. Pečlivě ji ručně umyjte a ujistěte se, že šňůra není ve vodě.
 • Téměř vždy je nutné přikrývku předem namočit, rychle vyprat na jemný prací cyklus a opláchnout. Často se také doporučuje rychlé otáčení.
 • Přidejte do pračky malé množství jemného pracího prostředku. Nepoužívejte žádné jiné čisticí prostředky.
 • Při praní elektrické deky nikdy nepřidávejte bělidlo.

Aktivace cyklu máchání a rychlého odstřeďování. Lze zvolit kratší cyklus oplachování. Stačí například minuta ve studené nebo teplé vodě. Pro většinu výrobků se doporučuje jeden standardní cyklus odstřeďování. [5] X Zdroj informací

 • Pro ruční praní namočte přikrývku (bez síťového kabelu) do vany se studenou vodou a jemným pracím prostředkem. Myjte jednu až dvě minuty, pak nechte působit dalších 15 minut, vyždímejte mýdlovou vodu a před osušením opláchněte ve studené vodě.

Ujistěte se, že přikrývka do stroje volně zapadá. Nezapomeňte zvážit velikost sušičky. Menší modely nejsou vhodné pro sušení elektrické deky. Nejdůležitější je, aby se přikrývka v bubnu volně otáčela. Pokud není dostatek místa, musí se přikrývka sušit na vzduchu. [7] X

prát, přikrývku, pračce
 • Postavte se proti sobě a držte opačné konce přikrývky co nejdále od sebe. Každou z nich jemně přitáhněte k sobě, aby se přikrývka mírně natáhla.
READ  Jak zastavit praní v pračce Indesit

Dokončení sušení deky. Mírně vlhkou nebo zcela mokrou deku (pokud nechcete použít sušičku) zavěste na prádelní šňůru nebo tyč sprchového závěsu, která unese váhu deky. Je důležité, aby byla deka před dalším použitím zcela suchá. [10] X Zdroj informací

Přikrývka se nesmí chemicky čistit. Mnoho lidí se naivně domnívá, že chemické čištění není tak intenzivní, a proto je vhodnější pro elektrickou deku. To je velmi odlišné. Elektrická deka se nesmí čistit chemicky, protože chemické prostředky mohou poškodit izolaci kolem topných těles. [11] X Zdroj informací

Deka se nesmí žehlit. Elektrická přikrývka zpravidla vyžaduje jen velmi malou údržbu. Zejména se nesmí žehlit, protože žehlička rychle poškodí izolaci topných prvků přikrývky. [12] X

Jak správně odstranit odolné skvrny

Bylo zjištěno, že přikrývky by se měly před praním zkontrolovat, zda na nich nejsou zakořeněné obtížně odstranitelné skvrny. Ty by měly být předem odstraněny, aby byl celý proces snazší. K odstranění odolných nečistot potřebujete správný čisticí prostředek. Dobrým začátkem může být prášek v tekuté formě nebo gel. Jejich výhodou je, že se rychle rozpouštějí i ve studené vodě a snáze se oplachují.

Zkontrolujte, zda na přikrývce nejsou skvrny. V případě potřeby je ošetřete speciálním čisticím prostředkem. Vždy dodržujte pokyny k použití a dávkování uvedené na obalu.

Jdeme si vyprat. správné dávkování aviváže

Vezměte prosím na vědomí! Známý sypký prášek lze použít. Ale abyste ji mohli vyprat, museli byste ji několikrát opláchnout, což je při praní deky poměrně časově náročné.

Odstraňovač skvrn je také ideální pro odstranění odolných skvrn. Při výběru pracího prostředku je nejdůležitější pečlivě si přečíst složení. Nesmí obsahovat chlór ani agresivní látky. Mohou poškodit vlákna tkaniny. To je vhodné zejména pro jemné tkaniny. Naneste čisticí prostředek na znečištěné místo. Postupujte podle pokynů na obalu.

Vložte prací prostředek do prací nádoby. Pro základní praní používejte tekuté prací prostředky nebo gely, které se lépe rozpouštějí ve vodě a dobře se oplachují, a proto nezpůsobují alergické reakce, což je pro ložní prádlo důležité.

Mýdlo na praní je dobrým prostředkem na takovou odolnou špínu. Znečištěné místo nejprve namočte do studené vody. Poté obě strany vydrhněte mýdlem. Nechte místo nějakou dobu nasáknout a poté lehce potřete. Poté peřinu vyperte jako obvykle.

Pro praní v pračce lze mýdlo na praní nastrouhat na kuchyňském struhadle.

Jak prát bambusovou přikrývku s výplní

Přikrývky plněné bambusem našly široké uplatnění díky svým všestranným vlastnostem. Bambusová vlákna jsou velmi měkká, neovlivňují je roztoči a mají také schopnost neslepovat se během sušení po vyprání.

Bambusové přikrývky lze proto za správných podmínek prát v pračce:

 • Dbejte na to, aby teplota vody nepřesáhla 30-40 ˚C;
 • Zvolte režim jemného praní;
 • K praní používejte povlak na přikrývku;
 • Bambusové přikrývky nesmí obsahovat bělidla;
 • Po praní zopakujte proces máchání a odstřeďování.

Jak sušit kostkovanou deku po vyprání

Nedoporučuje se sušit plédy ve svislé poloze, zejména když voda stéká. Sušte je ve vodorovné poloze na čerstvém vzduchu za suchého počasí, bez kontaktu s přímým slunečním světlem. To proto, aby nedošlo k deformaci výrobků. To platí pro přírodní i syntetické tkaniny. To platí pro přírodní i syntetické tkaniny. například rouno se snadno zmačká a při sušení v bubnové sušičce se na něm může vytvořit záhyb.

READ  Jak prát boty v pračce Indesit

Sušicí přikrývku je nejlepší držet mimo dosah radiátorů a topných těles a nechat ji uschnout samovolně.

Praní peřin v pračce: základní pravidla

Praní přikrývek v automatické pračce není obtížné, nejdůležitější je dodržovat doporučení pro čištění a péči. Základní pravidla:

 • Zkontrolujte pokyny k péči o oděv. Všechny textilie jsou opatřeny štítkem se všemi příslušnými informacemi, zda je možné prát v ruce nebo v pračce, jaká je teplota, intenzita odstřeďování a způsob sušení;
 • Zvolte správný čisticí program podle materiálu přikrývky a náplně;
 • Zkontrolujte, zda není výrobek děravý a nemá otevřené švy;
 • Před mytím náplň rozprostřete a protřepejte, aby byla rovná;
 • Sroluj přikrývku, vlož ji do bubnu. To pomůže ochránit celistvost oděvu během odstřeďovacího cyklu;
 • Vyberte vhodný prací prostředek nebo směs pracích prostředků;
 • Zvolte vhodný čisticí program, nejlépe šetrný. Intenzivní nebo drsné praní může způsobit, že se povlak na přikrývku nahromadí, což ztěžuje rovnoměrné rozložení výplně při sušení.

Pozor! Mnoho výrobců textilií nabízí několik možností. automatické, ruční praní nebo chemické čištění.

Vědět, jak připravit oděv k praní

Jak vyprat přikrývku a zachovat její skvělý vzhled? pokud je povlečení velmi znečištěné, namočte ho na 30-40 minut do horké vody s pracím prostředkem. Pokud přikrývku nelze vyčistit v pračce, měla by se čistit chemicky nebo prát v ruce. Každou položku je třeba rozložit a pečlivě srolovat do balíku nebo koule. To zabraňuje roztržení látky, chrání výplňový materiál před smršťováním a drží tvar.

Jak vybrat prací prostředek

Výběr správného režimu čištění a čisticího prostředku je polovina úspěchu! Nikdy nepoužívejte ruce k odstraňování nečistot pomocí čisticích prostředků. Příliš mnoho pěny ucpává díly a hadice a spotřebič nepracuje hladce. Existují specifické čisticí prostředky vyvinuté pro čištění přikrývek s různými výplněmi. prášky, gely, odstraňovače skvrn, balzámy, kondicionéry, tablety a kapsle. Každý výrobek je dodáván se stručným návodem k použití a je určen k určitému účelu. Přírodní vlnu, labutí nebo kuřecí peří lze dobře čistit gelovými čisticími prostředky. Zvolte neutrální prací prostředek, prací prostředek v kapslích pro jemné praní.

Jakou teplotu by měl mít prací prostředek?

Teplota vody pro jemné mytí by neměla překročit 30 stupňů Celsia, intenzivnější mytí probíhá mezi 30 a 60 stupni Celsia. Přikrývky plněné přírodními vlákny (vlna, prachové peří) by se měly čistit nejlépe při střední teplotě.

Vlastnosti odstřeďování a sušení výrobků

Přikrývku s výplní ze syntetických materiálů (syntetika, holovlákno, polyester, vlna) lze automaticky vyždímat, na rozdíl od přikrývek s ovčí, velbloudí nebo bambusovou výplní. Oděv je lepší sušit na čerstvém vzduchu, výplň předem rozprostřít.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS