Jak se zbavit vodního kamene v konvici

Jak se zbavit vodního kamene v konvici?

Vodní kámen není jen bílá usazenina. Je nebezpečný pro naše zdraví i pro samotný domácí spotřebič, který se mnohem rychleji porouchá. Konvice s vodním kamenem navíc spotřebovávají výrazně vyšší množství elektrické energie. Proto je dobré zbavit se vodního kamene včas. Některou z následujících metod.

V každé kuchyni najdete 5% nebo 10% ocet a octovou esenci. Lze je použít k účinnému odstranění vodního kamene z vnitřního povrchu kovové konvice.

Za tímto účelem nalijte do konvice ocet/esenci a studenou vodu v poměru 1 litr vody:

Poté přiveďte vodu k varu. Pokud se vodní kámen dobře neodlupuje, je třeba proces vaření směsi vody a octa opakovat.

Poté je třeba směs z konvice vylít do toalety a konvici dobře vypláchnout mycím prostředkem, propláchnout, převařit v ní vodu a poté ji opět vypustit. Nyní je konvice zcela připravena k dalšímu použití.

Jak odstranit mastnotu z nerezové konvice?

K umytí staré konvice můžete použít ocet a jedlou sodu. Jedná se o velmi agresivní směs, která odstraní i ty nejodolnější inkrustace. Vezměte si nádobu, do které se konvice zcela vejde. Nalijte do něj vlažnou vodu, dokud zcela nezakryje nečistoty. Ocet a jedlá soda by se měly vzít v poměru 1:1 a přidat do kapaliny, pak postavte nádobu na oheň a nechte ji vařit 10-15 minut. Po vychladnutí vody můžete z nerezové oceli setřít všechny nečistoty, které se mezitím účinně rozpustily.

Vhodná je také čistá jedlá soda, která se používá k odstranění mastných zbytků ze železné konvice. Lze použít jedlou sodu nebo kalcinovanou odrůdu. Konvici je třeba mírně zahřát a poté povrch i vnitřek potřít jedlou sodou. Možná budete muset houbičku několikrát opláchnout a poté znovu použít prášek k čištění, protože staré usazené skvrny se tímto způsobem odstraňují obtížně. Nejlépe funguje směs jedlé sody a peroxidu (2:1). Naneste jedlou sodu na postižená místa a nechte ji 15 minut působit., poté opláchněte vodou.

Kyselina citronová. Osvědčený lék. Chcete-li odstranit nejen stopy oleje, ale i vodní kámen, můžete jej nalít do nerezové nádoby, zalít vodou a 5-10 minut vařit. Poté vše vylijte, naplňte konvici čistou vodou a postup opakujte. Jedná se o účinný způsob, jak odstranit vodní kámen z vnitřní strany.

Aktivní uhlí funguje opravdu dobře. Rozdrťte několik tablet a prášek rozetřete na mastná místa. Po 10 minutách stačí hrnec propláchnout vodou a vše bude zářivě čisté!

Neobvyklé metody čištění

Pokud standardní metody nefungují, zkuste následující:

 • Kousek odpadu z domácnosti se rozdrtí a smíchá se se dvěma lžícemi PVA lepidla. Do vzniklé směsi nalijte teplou vodu (přibližně 3-4 litry). Poté v tomto přípravku vařte konvici půl hodiny a následně ji opláchněte. Tímto způsobem se můžete zbavit olejových skvrn a rzi.
 • Další staromódní metodou je použití okurkového nálevu, který je rovněž vhodný pro nerezovou konvici. Musí se vařit ve slaném nálevu a po půl hodině opláchnout vodou. Nezapomeňte, že na povrchu zůstane hodně soli, kterou můžete odstranit jakýmkoli čisticím prostředkem.
 • Hořčičný prášek lze aplikovat a nechat působit asi 20 minut. Poté je opláchněte vodou.
READ  Mobilní klimatizace Timberk nechladí

Jak vyčistit konvici: ocet

Usazeniny soli v domácích spotřebičích se snadno odstraňují pomocí kyselin. Pokud máte obavy, jak rychle a bez použití škodlivých chemikálií odstranit vodní kámen z konvice, zvažte čištění octem. Tento kyselý roztok rychle a bezpečně odstraní vodní kámen.

Co tedy dělat a jak konvici správně vyčistit?? Zde je několik chytrých tipů:

 • Naplňte konvici vodou do 2/3.
 • Do konvice nalijte 200 ml 9% stolního octa. Případně použijte ocet (70 % nebo více kyseliny). Přidejte 2-3 lžíce (2 % nebo více vývaru) vody a trochu octa. Л. Do konvice.
 • Přiveďte vodu v konvici k varu.
 • Horkou a kyselou tekutinu nechte uvnitř spotřebiče 3 až 5 hodin.
 • Poté roztok vylijte a konvici důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.
 • Pokud není vodní kámen zcela odstraněn, použijte houbičku na mytí nádobí k odstranění zbytků.

Poslední fází je převaření čisté vody v konvici. Po proceduře vylijte. V případě potřeby proces čištění opakujte.

zbavit, vodního, kamene, konvici

Účinné čisticí prostředky

Nejjednodušší a nejsnazší způsob odstranění nedávného vodního kamene je použití malého množství vápenného nánosu, který ještě nezatvrdl. Zaschlý vodní kámen lze obtížně odstranit, takže pokud se k vaření používá tvrdá voda, měla by se konvice alespoň jednou týdně vyčistit zevnitř.

Po vyčištění jakýmkoli přípravkem je třeba konvici opláchnout, 2-3krát převařit a zároveň vypustit tekutinu a teprve poté naplnit vodou na čaj.

 • Slijte vodu a přidejte jedlou sodu (1 lžíce jedlé sody na 1 l tekutiny).Л.). Roztok přiveďte k varu, pak jej nechte 30-60 minut odstát a vylijte jej. Pomocí měkké houby odstraňte veškeré nečistoty, spotřebič opláchněte. Při silném znečištění postup opakujte. Jedlá soda je vhodná i k čištění vnější části spotřebiče;
 • Do konvice nalijte studenou vodu (1 l) a přiveďte ji k varu. Opatrně přidejte několik lžic octa a nechte působit 1-1,5 hodiny. Vylijte roztok, vypláchněte nádrž;
 • Nalijte vodu (přibližně 2/3 maximálního objemu), přidejte 3 lžíce octa. Přiveďte k varu, nechte 2 hodiny odstát, pak obsah vylijte a nádobu důkladně vypláchněte.

Pro rychlé odstranění vodního kamene z konvice použijte jedlou sodu a kuchyňskou sůl. Přidejte do nádrže 2 lžíce soli.Л. Jedlá soda, 1 polévková lžíce.Л. Osolte, přidejte vodu a přiveďte k varu. Nechte 15-20 minut stát, roztok vylijte. Přidejte čerstvou vodu a znovu přiveďte k varu. Postup opakujte 2-3krát a poté spotřebič opláchněte. Tato metoda změkčuje usazeniny, část se jich odloupne a zbytek se odstraní houbičkou.

K odstranění zašlých vrstev vodního kamene, mastnoty a dalších nečistot použijte složení „kill“:

 • Vezměte 1 polévkovou lžíci.Л. Ocet, 2 polévkové lžíce.Л. Soda, 1 polévková lžíce.Л. Kyselinu citronovou, nalijte do konvice;
 • Nalijte 1/3 vody;
 • Vařit;
 • Roztok zlikvidujte;
 • Opláchněte a 2-3krát přiveďte k varu;
 • Vypláchněte nádrž.
READ  Mohu citrony zmrazit v mrazáku?

Otevřete okenní ventilaci, protože ocet bývá po zahřátí cítit štiplavě.

Sycené nápoje jsou vhodné pro odstranění vodního kamene. Coca-Cola, Pepsi, ale pro bílé konvice by stačil i Sprite (nešpiní obal).

K čištění stačí jedna plechovka várky. Nejprve počkejte, až plyn unikne. Nalijte do konvice, povařte a nechte vychladnout. Poté se konvice propláchne, čímž se odstraní vločky a částice odstraňující vodní kámen.

K odstranění vodního kamene lze použít bramborové slupky, jablečné slupky. Nalijte malé množství přípravku do nádoby, zalijte vodou až po maximální hladinu a nechte vařit. Počkejte, až vychladne, pak vyjměte čisticí „kompot“ a nádobu důkladně vypláchněte.

Dalším lidovým receptem je okurkový nálev. Ukázalo se, že „kouzelné“ složení je vhodné pro čištění nádobí od nečistot a vodního kamene. Solný roztok se musí přecedit, převařit v konvici, ochladit a vylít. Poté nádobu vypláchněte čerstvou studenou vodou.

Před použitím „chemie“ si pečlivě přečtěte návod a složení výrobku a zohledněte doporučení výrobce.

zbavit, vodního, kamene, konvici

Jak odstraňovat vodní kámen pomocí jedlé sody

Jak odstranit vodní kámen z konvice nebo kávovaru

Otevřete láhev a počkejte, až se odpaří většina oxidu uhličitého.

Nalijte sodu do konvice nebo nádržky kávovaru, nechte ji 15-20 minut odstát a pak ji převařte.

Díky kyselině fosforečné a oxidu uhličitému dokáže jedlá soda dokonale odstranit usazeniny soli.

Jak odstranit vodní kámen z žehličky

Nasypte jedlou sodu do nádržky na vodu, zapněte spotřebič, držte žehličku ve svislé poloze a nechte unikat páru. Pokud je vodního kamene hodně, proveďte tento postup několikrát.

Příčiny hromadění plaku

Vodní kámen je ztvrdlý povlak pokrývající dno konvice, stěny a stěny konvice. Sůl ve vodě způsobuje její tvorbu. Vrstva vodního kamene může mít různou barvu. Barva závisí na složení vody.

 • Bílo-žlutá. Označuje vápenato-hořečnaté usazeniny.
 • Zářivě bílá. Charakterizuje vysoké množství chlóru ve vodovodní vodě.
 • Červený odstín. Ukazuje na převahu železa.

Vodní kámen je třeba odstranit nejen z obavy před růstem patogenů. Silná vrstva nahromaděná uvnitř konvice vede k pomalejšímu varu. A pokud neškodí obyčejné skleněné nádobí, začnou elektrická zařízení, určená pro určitou dobu varu, pracovat na hranici svých možností. To způsobuje jejich rychlé selhání.

Jaký je nejlepší způsob čištění konvice?

Při zkoumání receptů a metod, které budou doma účinné, nezapomeňte zvážit typ materiálu, z něhož je tělo spotřebiče vyrobeno. Sloučeniny obsahující kyseliny nenapadají pouze usazeniny soli, ale také povrch nádobí.

Roztoky rozpouštějící sůl mohou zanechat škody na stěnách, výlevce a dně konvice, vést k zakalení materiálu (skla) a dokonce poškodit spotřebič. Před nalitím směsi se ujistěte, že bude ve všech ohledech neškodná.

Čištění smaltované konvice

Vodní kámen zhoršuje chuť nápoje, stěny uvnitř konvice jsou „zarostlé“ solnými usazeninami. Je tedy pochopitelné, že majitelé chtějí nádobí umýt.

Recepty s jedlou sodou, fermentovanými mléčnými výrobky, kyselinou citronovou, pracím mýdlem a zubní pastou jsou vhodné pro smaltované spotřebiče. Podle neoficiálních poznatků přináší dobré výsledky odstraňování vodního kamene pomocí jablečných slupek, po kterém jsou stěny konvice lesklé a nedotčené.

Nerezová ocel

Všechny výše uvedené metody jsou pro tyto konvice vhodné. Výsledek závisí na stupni usazenin a znečištění nádobí.

READ  Jak zvýšit důvěru v konvici

Složky s jedlou sodou, kyselinou citronovou, zeleninovou nebo ovocnou kůrou jsou vhodné k odstranění vodního kamene z lesklých kovových povrchů konvic. V domácnosti, pro počáteční vzhled stupnice použít kyselé mléčné výrobky, pro zatuchlé usazeniny. Sloučeniny s octem a kyselinou citronovou.

Hliník

Tento typ nádobí by se neměl čistit kyselinou citronovou a octem. Materiál pláště se bojí agresivních látek, proto je nejlepší je používat:

Poslední dva recepty jsou účinné pro malé usazeniny. Pokud je však váha příliš stará, budete muset použít domácí chemikálie s šetrnými složkami pro hliníkovou konvici.

Elektrický

Jedlá soda, jedlá soda (lepší je kalcinovaná soda), kyselina citronová nebo samotné citrusové plody mohou pomoci odstranit vodní kámen ze stěn oblíbeného spotřebiče.

Ocet je vhodné nepoužívat, zejména pokud má spotřebič otevřená topná tělesa. Pokud jsou však usazeniny příliš staré, můžete opatrně použít roztok se stolním octem. Nepoužívejte abraziva, chemické prostředky s granulemi, které nejsou určeny k mytí v myčce nádobí.

Nápravné prostředky v obchodě

Chcete-li se zbavit vodního kamene v konvici, můžete použít profesionální čisticí prostředky. Jsou k dostání v maloobchodních prodejnách a internetových obchodech. Oblíbené a účinné prostředky:

 • Odvápňovač Topperr pro rychlovarné konvice. Množství roztoku na 1 l vody. 100-120 ml. Teplota vytápění. 50 stupňů. Doba působení. 30 minut. 250 ml.
 • Odvápňovač Top House pro rychlovarné konvice a kávovary. Množství roztoku na 1 litr vody. 150-200 ml. Teplota ohřevu: Přiveďte k varu. Reakční doba. 30 minut. 500 ml.
 • Mellerud pro rychlé odstranění vodního kamene. Množství roztoku na 250 ml vody. 60 ml. Teplota ohřevu až do bodu varu. Doba působení. 15 minut. 500 ml.
 • Prostředek proti vodnímu kameni: odstraňovač vodního kamene. Množství prášku na 1,5 litru vody. 1 polévková lžíce. Teplota ohřevu. Až do bodu varu. Reakční doba 20 minut.
 • Cillit pro odstraňování vodního kamene. Množství roztoku na 500 ml vody. 100 ml. Vytápění není nutné. Doba působení. 30 minut.

Všechny uvedené přípravky jsou vysoce účinné, takže si můžete vybrat produkt, který nezatíží rodinný rozpočet.

Užitečné informace

Aby byl postup odstraňování vodního kamene účinný a bezpečný, je třeba dodržovat jednoduchá pravidla:

zbavit, vodního, kamene, konvici
 • Je zakázáno pít vodu z konvice bezprostředně po procesu odstraňování vodního kamene. Nejdříve je třeba ji uvařit v čisté vodě a poté ji scedit. Teprve pak lze spotřebič správně používat.
 • Všichni členové domácnosti by měli být upozorněni, že konvice byla naplněna odvápňovací kapalinou. Tím zabráníte otravě konvice.
 • Jakmile se čisticí roztok uvede do varu, nesmí se ihned vylít do dřezu. Čím déle zůstane uvnitř, tím je proces čištění účinnější.

Metody a techniky odstraňování vodního kamene naleznete zde.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS