Jak se zbavit zápachu v pračce

Zápach z koupelny v pračce: Co ho způsobuje a co s ním můžete dělat?

V pračce jsou místa, kde stagnuje voda. Tam se rády množí kolonie bakterií, plísní a hniloby. Ucpání mikroorganismy a přispívá k tomu, že čerstvě vyprané prádlo přestane vonět svěže a z bubnu není cítit vůbec čistě.

Co dělat, když se v pračce objeví nepříjemný zápach. jak se ho zbavit?? Nejprve zjistíme, co je příčinou problému.

Příčiny zápachu

Možná vás překvapí, že pračka ne vždy ohřívá vodu na teplotu, kterou od ní očekáváte. Výrobci automatických praček se snaží, aby praní pro uživatele bylo šetrnější k životnímu prostředí.

To znamená, že při teplotě 60 °C se voda na tuto teplotu neohřeje. Praní ve studené vodě je výplach očí. Praní ve studené vodě je skvělý způsob, jak se zbavit odolné špíny a zápachu.

Ve studené vodě neexistuje žádná ochrana před škodlivými bakteriemi, jako je E. coli nebo salmonela. Nepřetržité praní při nízkých teplotách umožňuje růst plísní a hub v bubnu, hadicích a dalších částech stroje.

Škodlivé mikroorganismy v pračce se přenesou na čisté oblečení. Pokud máte silný imunitní systém, nemusíte se bát, protože bakterie nežijí jen v pračce. Pečení na slunci a žehlení horkou žehličkou také většinu škůdců zahubí.

Pračky s okénkem vpředu jsou náchylnější k tvorbě plísní. Jinak známá jako pračka s vodorovným plněním. Při mytí spotřebují méně vody, což má za následek horší čištění a oplachování.

READ  Pračka při praní píská

Výsledkem může být, že místo čistého prádla budete mít povlečení s nepříjemným zatuchlým zápachem. V Evropě a Americe jsou oblíbenější pračky, které vkládají prádlo shora.

Nezjevné příčiny zápachu

Následující příčiny zatuchlého zápachu nejsou tak časté jako provozní chyby, ale přesto se vyskytují.

 • Neúspěšná výměna pracího prostředku nebo kondicionéru. Někdy je příčinou zápachu nový prací prostředek, zejména pokud není nejkvalitnější. „Prací prostředek, který ulpívá na stěnách pračky se sušičkou, nakonec začne vonět nikoliv jako parfém, ale jako zatuchlina.
 • Příliš mnoho pudru a kondicionéru. Důvod zápachu je v podstatě stejný jako u nekvalitního pracího prostředku. Přebytečné potraviny ulpívají na stěnách přístroje a po určité době začnou vydávat nepříjemný zápach.
 • Špinavá zásuvka na prací prostředky. I kvalitní mycí prostředek, pokud je správně dávkován, zanechává na stěnách malý film. Časem se fólie ztenčí a často se na ní objeví známky plísně. Zabránit zápachu je poměrně snadné: jednou za měsíc je třeba vyprázdnit koryto a opláchnout ho pod teplou vodou.

Žlab můžete vyčistit sami malým drátěným kartáčem nebo si jej nechat vyčistit profesionálním čističem. Upozornění: problémy s připojením mycího prostředku se častěji vyskytují při silném znečištění žlabu.

Tento „koktejl“ nejsilněji ulpívá na topném tělese. V některých případech, zejména pokud pračku používáte zřídka nebo perete častěji při nízkých teplotách, začne být „vodní kámen“ cítit. Může však také „zapáchat“ při vysokých teplotách a v takovém případě můžete cítit spáleninu.

Pravidelně používejte speciální čisticí prostředek na myčky nádobí nebo kyselinu citronovou, abyste myčku zbavili nečistot. Tím se topné těleso vyčistí od „vodního kamene“ (kyselina citronová by se měla používat při praní bez prádla při 90 stupních).

Pokud „propláchnutí“ nepomůže, budete bohužel muset zavolat servisního technika a nechat stroj mechanicky odvápnit.

READ  Pračka zamrzá při cyklu máchání

Jak umývat a čistit části stroje

Mnoho dílů si můžete vyčistit sami. Zde jsou hlavní technické příčiny zápachu z pračky.

 • Lepkavé zbytky na topném tělese. Jemná vlákna, zbytky pracích prostředků a nečistoty ve vodě mají tendenci se usazovat na trubkových elementech. Pokud je spotřebič provozován zřídka nebo při nízkých teplotách, mohly by zbytky způsobit značný zápach.
 • Ve stroji jsou stále zbytky vody. Pokud čerpadlo nevypouští vodu až do konce, dříve nebo později začne voda zapáchat. To platí zejména v případě, že poklop obvykle pevně zavíráte. Ve strojích instalovaných na svahu často zůstává voda.
 • Zbytky nečistot po mytí. Možná si myslíte, že je pračka se sušičkou důkladně vysušená. Pokud však vlhká špína zůstane pod gumou pračky, získá nepříjemný vlhký zápach. A může dokonce zplesnivět. O něco později vám povím rodinný příběh o plísních. Udržujte ji mimo dosah!
 • Vlhkost nahromaděná pod pryžovými těsněními.

Pokud se v pračce objeví zápach, zde je návod, jak se ho rychle zbavit doma vyčištěním přístupných částí pračky.

Jak čistit zásobník na prášek

Nádoba, o kterou se nepečuje, se zanáší uvnitř i vně. Zbytky prášku se hromadí uvnitř a časem ztvrdnou na vodní kámen. Na boku stroje je sliz a plíseň.

zbavit, zápachu, pračce
 • Vyjměte zásobník ze zařízení.
 • Důkladně ji opláchněte pod teplou tekoucí vodou. Použijte měkkou houbu, štětec.
 • Změklé nečistoty očistěte kartáčem.
 • Vyčistěte dutinu žlabu čisticím prostředkem a vysušte ji.

Pokud jsou zbytky prášku tvrdé

 • Recept 1. Nádobu namočte do vody a kyseliny citronové. Nechte ji působit 2-3 hodiny nebo přes noc.
 • Předpis 2. Pokud kyselina citronová nepomůže, použijte původní tip. Vložte nádobu do myčky, přidejte tabletu do myčky a stiskněte tlačítko „Start“. Clean. Lesklý podnos je zaručen.
 • Recept 3. Namočte tác do nápoje Coca-Cola. Nechte ji působit 24 hodin. Kyselina ortofosforečná obsažená v koksu rozpouští zubní plak.
 • Recept 4. Hustě naneste čisticí prostředek Pemolux. Nechte ji asi hodinu namočenou. Potřete houbou, opláchněte.
READ  Co znamená 5e na pračce

Jak vyčistit práškový kanál

Ukázalo se, že také voní. Plíseň má tendenci se zde usazovat i přes opakovaný kontakt s pracím prostředkem. práškem. Zde je návod, jak se rychle zbavit zápachu z pračky pouhým vyčištěním přívodního potrubí.

 • Vyjměte zásobník na prášek.
 • Posviťte si baterkou dovnitř otvoru a prohlédněte si konstrukci.
 • Vyčistěte práškový kanál pomocí měkkého krátkého vlasového drátku nebo doma vyrobeného žinylkového drátku.

Jak čistit límec bubnu

Jak již bylo zmíněno, pod těsnicí gumou bubnu se hromadí nepěkné předměty a látky, jako je odpad z kapes, zbytky pracích prostředků a vlhkost. Není divu, že se v takových podmínkách daří zápachu a plísním.

Po umytí očistěte těsnicí manžetu: otřete ji celou měkkým vlhkým hadříkem. V případě potřeby použijte mycí prostředek. Pokud jste těsnicí manžetu dlouho nemyli a nahromadilo se na ní mnoho nepotřebných věcí, po vyčištění ji opláchněte.

Odhalit a odstranit byť jen jednu příčinu je vždy obtížnější než neustálá péče. Podívejte se na video a fotografie. možná budete muset ze stroje odstranit několik litrů vodního kamene a nečistot. Zejména v domácnostech, které odebírají vodu ze studní.

TIP 3: Jak zajistit, aby pračka byla zcela bez zápachu


| Denial of responsibility | Contacts |RSS