Jak sejmout mřížku chladiče

Ručně vyrobená mřížka chladiče

Nejdůležitější je pochopit jednoduchou pravdu, že instalace jakéhokoli typu panelu na radiátor vede ke snížení tepelného výkonu radiátoru. V nejlepším případě to bude 5 %. Pokud však zvolíte mřížku s minimem otvorů, může se procento ztrát výrazně zvýšit.

Nemusí se to zdát mnoho, ale během topné sezóny se může na měřičích tepla nasčítat pořádná částka. Proto musí mít stínění co největší mezery, aby teplý vzduch mohl volně cirkulovat.

Abyste tomu zabránili a zvýšili přenos tepla, musíte na stěnu za radiátorem namontovat stínění odrážející teplo z fóliového materiálu. Teplo se bude odrážet od této obrazovky do vytápěné místnosti, místo aby zbytečně ohřívalo stěnu.

Dalším způsobem, jak snížit tepelné ztráty, je natřít vnitřní stranu dekorativního panelu černou barvou. Tímto způsobem bude zástěna absorbovat více tepla z radiátoru a uvolňovat ho více do místnosti.

Konstrukce musí být snadno demontovatelná a rozebíratelná. V létě je třeba chladiče propláchnout a vypustit. Trvalá demontáž výzdoby způsobí jen další potíže a nepříjemnosti. Také ventily radiátorů musí být snadno přístupné.

Nejjednodušší způsob, jak vyrobit zástěnu pro radiátor vlastníma rukama, je použít dřevovláknité desky. Je třeba vyříznout obdélníkovou krabici o velikosti radiátoru a obložit ji ozdobnou dřevovláknitou deskou. K dispozici v různých tvarech a barvách otvorů. Dřevovláknité desky je možné také řezat na programovatelném stroji podle vašeho individuálního nákresu.

Jak odstranit mřížku chladiče Renault Duster

Ohebný šroubovák Torx s hrotem T20;

sejmout, mřížku, chladiče

2). Odstraňte 4 šrouby na horní straně a ohněte mřížku dopředu.

3). Pružný šroubovák pod samořeznými šrouby na boku (jsou upevněny ve stejné úrovni jako středový bod emblému) a vyšroubujte je.

4). Snažíme se desku vyvést z drážek (viz katalog 336). Foto). Každý „roh“ je zakončen drážkou, do které se vkládá mřížový výstupek.

5). Pokud se vám podaří boční držáky, „centrální roh“ bude hotový během chvilky. Zatlačte plastový výstupek směrem nahoru a vyklopte mřížku dopředu. Zapínání by se mělo odlomit.

Nárazník a mřížka chladiče jsou „sešity“ plastovými výstupky. Jsou sešity v jedné řadě, 5 na každé straně. Mřížku chladiče vozu Renault Duster lze sejmout odcvaknutím všech 10 výstupků namísto jejího odlomení.

Spodní mřížka je zvenku nedostupná, takže je nutné demontovat nárazník.

READ  Jak sejmout kryt z myčky Bosch

1). Položte celou jednotku na rovný povrch a šroubovákem uvolněte plastové západky. Ještě předtím však odstraníme desky (viz obrázky). Foto).

2). Nepoužívají se žádné samořezné šrouby, pouze plastové spojovací prvky. Každý štít je zajištěn 5 jednotlivými výstupky. 9 záložek drží samotnou mřížku (4 zespodu a 5 shora).

S krabicí ze sádrokartonu

Jak uzavřít radiátor sádrokartonem? Tímto materiálem můžete radiátor vyboxovat nebo pro něj vytvořit výklenek ve falešné stěně.

 • Šetrnost k životnímu prostředí;
 • Lze použít ve vlhkých místnostech;
 • Materiál je k dispozici;
 • Falešná stěna může zakrýt potrubí, rozšířit okenní parapet;
 • Radiátor se sádrokartonovou krabicí můžete uzavřít vlastníma rukama a bez zvláštních dovedností během několika hodin;
 • Konfiguraci krabice a falešné stěny si můžete navrhnout sami, pokud ji chcete vybavit policemi a výklenky, dodatečně zakrýt trubky připojené k radiátoru. Zde je fotografie uzavřeného radiátoru v sádrokartonovém panelu se zvětšeným okenním parapetem a vestavěným knižním výklenkem.
 • Hlavní nevýhodou sádrokartonové krabice je, že se tento materiál bojí nárazů a netěsností. Pokud se něco pokazí, bude nutné vyměnit celý plášť chladiče s povrchovou úpravou.
 • Sádrokartonové desky pro radiátory a potrubí „zabírají“ místo, protože jsou posunuty o 30-35 mm dopředu od krajního bodu radiátoru.
sejmout, mřížku, chladiče

Na následujících fotografiích vidíte hotový interiér kuchyně s uzavřeným radiátorem a sádrokartonovou skříňkou v procesu renovace.

Tipy pro konstrukci a výrobu:

 • Než radiátor zakryjete sádrokartonovou krabicí, nezapomeňte ho uklidit: vyfoukat, opláchnout (to se provádí na konci topné sezóny) a natřít. Poté bude obtížné nebo dokonce nemožné se obejít bez odstranění kanálu.
 • Skříňku lze instalovat do podlahy nebo zavěsit na stěnu.
 • Při plánování schránky mějte na paměti, že okenní parapet musí přesahovat čelo schránky nejméně o 30 mm. V případě potřeby je třeba starý okenní parapet nahradit širším.

Vizuální návod, jak uzavřít radiátor a potrubí pomocí falešné stěny ze sádrokartonu, je uveden v následujícím videu.

A zde je videonávod, jak chladič uzavřít pomocí krabice.

Kde začít

Nejprve je třeba zjistit, kde je umístěn ventil pro vypínání teplé vody a topení. Ve starších bytových domech se nachází v suterénu. K jeho vypnutí budete potřebovat povolení místního bytového úřadu. Vlastník bytu podá žádost vedoucímu zařízení. Po vyřešení přijde na adresu údržbář. Má právo uzavřít požadovaný ventil a vypustit vodu z topného systému. V novostavbě jsou kohoutky v samotném bytě uzavřené.

Poté můžete přistoupit k demontáži chladiče. To zvládne každý, kdo má základní znalosti o používání jednoduchých nástrojů:

Pokud majitelé zahájili ve svém bytě rekonstrukci, je třeba demontovat starý topný systém s žebrovými radiátory ze sovětských dob. Nahrazují je účinnější topná zařízení, která lépe zapadají do interiéru rekonstruovaných prostor.

READ  Nastavení polohy jehly na šicím stroji

Litinová baterie

V mnoha starších bytech je třeba odstranit litinový radiátor, proto se nejprve obraťte na správce bytového fondu nebo správce domu. Důvodem je nutnost vypustit topný systém, což může provést pouze odborník.

Jakmile se dohodnete na určitém datu, kdy systém vypnete, musíte připravit nástroje. Budete potřebovat:

 • Trubkový klíč číslo 3 k vyšroubování pojistných matic a matic s krytkou (speciální matice, které spojují trubku o větším průměru s trubkou o menším průměru);
 • K řezání trubek použijte řezačku na trubky nebo úhlovou brusku;
 • Pila na kov;
 • Kladivo;
 • Dláto;
 • Kovovým kartáčem k odstranění rzi;
 • Letlampou nebo průmyslovým fénem;
 • Nádrž na vodu;
 • Hadr.

Po přípravě všech nástrojů a vypuštění vody ze systému přistupte k demontáži.

 • Nezapomeňte, že to, že v systému není voda, neznamená, že je baterie zcela suchá. Budeme k tomu potřebovat umyvadlo a hadr. Ty by měly být použity k odstranění zbytkové vody z chladiče po demontáži.
 • Staré radiátory se zpravidla natírají více než jednou vrstvou olejové barvy. A to nejen samotné radiátory, ale také veškerý spojovací materiál. K odstranění barvy použijte letlampu nebo fén. Musíme vypálit starý nátěr na všech spojích.
 • Poté můžete kovovým kartáčem konečně odstranit spáry.
 • Nyní lze všechny matice vyšroubovat pomocí trubkového klíče. Právě toto období práce je nejšpinavější, protože z chladiče se vylévají zbytky rezavé vody. Na to musíte být připraveni.
 • Může se stát, že matice na přívodních trubkách nepůjdou vyšroubovat ani po vypálení starého nátěru. Zvláště pokud chladič nebyl čištěn 10 a více let. V takovém případě je třeba pomocí řezačky na trubky nebo úhlové brusky odříznout přívodní potrubí těsně před chladičem.
 • Litinový radiátor se připevňuje na stěnu pomocí speciálních držáků. Musíte ji zvednout a vyjmout. Pokud se chladič skládá ze 3 až 5 částí, můžete totéž provést sami. V případě více sekcí budete potřebovat pomoc. Litinové radiátory jsou velmi těžké.

Oprava

Po zjištění příčiny závady můžete závadu odstranit. Oprava může spočívat v opravě vadného zařízení nebo jeho výměně za nové. Postupujte podle povahy a rozsahu závady.

  Pokud je množství chladicí vody nedostatečné, je nutné najít místo úniku a odstranit ho. Poté doplňte chladicí kapalinu na normální úroveň a odstraňte vzduchovou pojistku. Vzduchovou zátku můžete vyjmout stisknutím gumových konektorů při běžícím motoru.

Pokud termostat nefunguje, vyměňte jej vypuštěním chladicí kapaliny. Tento typ opravy není složitý a s novým termostatem nevyžaduje mnoho času. Je třeba pouze sloučit chladicí kapalinu, odšroubovat víčko termostatu a vyměnit jej za nové. Poté doplňte chladicí kapalinu a propláchněte systém, jak je popsáno v kroku 4.

sejmout, mřížku, chladiče

Po odstranění nahromaděného odpadu nainstalujte nový prvek.

Tyto metody diagnostiky mohou pomoci pochopit, proč topení nehřeje. A my jsme popsali metody opravy pomůže odstranit tento problém, po kterém bude auto naplněno příjemnou teplou atmosférou.

Co dělat, když řídicí orgán odmítne vyměnit baterie?

Navzdory všem právním překážkám je často mnohem jednodušší vyměnit radiátory sám než je nechat právně vyměnit správcovskou firmou.

READ  Proč potřebujete filtr ve zvlhčovači vzduchu?

V odpovědi na vaši žádost o výměnu radiátorů v bytě se bytové družstvo může odvolat na odstavec „o bilančním rozdělení“ společného a soukromého majetku, podle kterého za opravy a údržbu radiátorů odpovídá vlastník.

Pokud tedy radiátory ústředního topení ve vašem bytě vyžadují výměnu (a není tam žádný propojovací můstek) a správcovská společnost odmítá tento zákrok zaplatit, napište oficiální dopis servisní organizaci domu s požadavkem na výměnu radiátorů. A po prostudování právní stránky věci se připravte na to, že se budete moci domáhat svého práva u soudu. A pro úsporu tepla můžete v bytě vždy nainstalovat měřiče tepla.

Odborné poradenství

Čím jednodušší je konstrukce mřížky, tím déle vydrží. Zjednodušený design je však vhodný pro kliniky, školy, vzdělávací a volnočasová zařízení. Pro solidní kancelář nebo hotel je lepší zvolit elegantnější design, slušně vypadající materiály. Ve vašem domě může být ve stejném stylu navržen nejen topný systém, ale také kryty větracích poklopů, technické jednotky, příčky.

Lehké kovové nebo plastové panely jsou vhodné ve výklopném provedení. Masivnější dřevěné nebo dřevovláknité desky jsou připevněny k podlaze a stěnám. Doporučujeme je vybavit panty a magnety, aby se přední strana snadno otevírala. V dětských pokojích volte co nejvíce uzavřenou konstrukci, abyste děti ochránili před náhodným nárazem do radiátoru.

Z hlediska rozpočtu závisí odstranění zástěny radiátoru na konstrukci, materiálu a rozsahu prací. Instalace mřížek standardní tovární velikosti je levnější. Pokud si současně objednáte nový krycí panel, je demontáž zdarma.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS