Jak si vyrobit páječku vlastníma rukama

Páječka

Ne každý má možnost pracovat s profesionálními svářecími nástroji. Proto museli rádioví nadšenci dlouho používat standardní páječku. Se zmenšující se velikostí mikročipů je použití tohoto nástroje obtížnější. Pájecí sušička je úspěšnou náhradou pro kvalitní a rychlé spojení kovových dílů.

moderní zařízení rychle ohřívá kovové kohouty na požadovanou teplotu. je konstruován podobně jako běžná topná zařízení.

 • Rukojeť. vyrobená ze žáruvzdorných materiálů, které odolávají vysokým teplotám: faor, keramika, ebonit;
 • Tělo. podobně jako rukojeť;
 • trysky. jsou převážně vyrobeny z oceli, protože ostatní kovy mají špatnou pověst;
 • topné těleso. jeho roli hraje tenký nichromový drát, který je schopen při zahřátí udržet svůj tvar;
 • ventilátor. je umístěn v zadní části fénu a přivádí vzduch k prádlu.

Mnoho řemeslníků používá pájecí stanice vybavené fénem pro přesnou kontrolu směru. Poloprofesionální vybavení je dodáváno s páječkou a svařovacím ohřívačem. Zařízení je určeno k tepelnému zpracování a spojování dílů. Páječka má průměr 2-5 mm a je vhodná pro každou aplikaci.

Princip fungování

Základní princip typické pájecí stanice s páječkou je následující. Vzduch, urychlovaný ventilátorem nebo kompresorem, je vháněn do speciálního kanálu v podobě trubice s elektrickou cívkou. Vzduch prochází tímto kanálem a je zahříván na požadovanou teplotu (100 °C až 800 °C). Poté je okamžitě vstřikován do kalibrované plastové trysky, která vede horký proud na ošetřovaný kus.

U většiny průmyslových modelů páječek lze v určitých mezích nastavit základní parametry zahřívané trysky (teplota, pracovní směr a výkon).

vyrobit, páječku

Rukojeť

Musí být co nejlépe izolován. Doporučuje se, abyste při pájení mikroobvodů používali plachtové rukavice, silné kuchyňské chňapky apod. I když tato vyhlídka pravděpodobně nikoho neuspokojí. Co dělat?

 • Můžete si objednat (nebo nechat vyrobit) rukojeť z masivního ebonitu. Práce není příliš složitá, zejména při použití obráběcích strojů.
 • Pro izolaci je nejlepší použít žáruvzdornou tkaninu. Pokud ji omotáte kolem rukojeti, můžete s ní pracovat.

Použití trubek z různých kovů se však nedoporučuje ze dvou důvodů. Za prvé, každé „železo“ se vyznačuje vysokou tepelnou vodivostí. Taková rukojeť se velmi rychle zahřeje. Za druhé nesmíme zapomínat, že zařízení je sestaveno elektricky. Čím méně kovových částí je v sušičce, tím bezpečnější je její provoz.

Výkon

Jednoduchý obvod páječky charakterizují následující obrázky:

 • Teplota, na kterou bude proud vzduchu ohříván. Profesionální zařízení se zahřívají až na 800 stupňů Celsia, ale pro zařízení vyrobená svépomocí stačí 600 stupňů Celsia. Vyšší teplota je nutná pouze v případě pájení stříbra nebo hliníku.
 • Výkon zařízení. Pro malé obvody stačí 75 Wattů. Pokud má být zařízení vyrobeno pro použití se základní deskou nebo procesorem počítače, měl by být příkon zvýšen na 110 W. Konstrukce topné spirály má vliv na příkon.

Ostatní požadavky na příkon se upravují při montáži fénu.

Pájka do zapalovače automobilu

Pokud nemáte jiné možnosti, můžete si vyrobit vlastní páječku ze zapalovače automobilu.

Jak vyrobit vlastníma rukama náhrdelníky a náušnice vyrobené z perliček Preciosa

Chcete-li jej přeměnit na zařízení pro pájení, musíte přivařit šikovnou rukojeť a přivést napětí 12-14 V, které lze získat z palubní sítě automobilu.

S tímto domácím vysoušečem vlasů se pracovní plocha zahřívá teplem generovaným infračerveným zářením.

READ  Co dělat, když chladič netěsní

Ve skutečnosti to ani není pájecí sušička. Je to spíše mini pájecí stanice.

Ohřívače lze použít k ohřevu požadovaných oblastí desky s plošnými spoji a také k pájení prvků na ní. Neočekávejte však, že teplota pájení zůstane u tohoto typu nástroje stabilní. Musíte znát teplotu, která závisí na vzdálenosti mezi zapalovačem a pájecím bodem.

Další nevýhodou této domácí pájky. zahřívá nejen prvky, které potřebují pájení, ale také se nachází v jejich blízkosti. Proto je u tohoto typu sušičky nutné používat štíty. Výhodou takového zařízení je, že je třeba provést minimální změny na nástroji a vynaložit malé náklady. Samozřejmě, že s výsledkem prvního pájení nemusíte být spokojeni, ale se zkušenostmi se přes to pravděpodobně dostanete a naučíte se, jak správně používat další obrazovky a vyhnout se přehřátí čipu.

Porucha domácích spotřebičů je nepříjemnou událostí, která nutí majitele jezdit do opravárenských center a platit za jejich služby nemalé peníze. Někdo by však mohl být v pokušení naučit se opravovat drobné závady sám. Bohužel to není možnost pro každého, protože chybí speciální a drahé vybavení.

Ve skutečnosti je však možné si pájecí zařízení vyrobit sám. Můžete použít vysoušeč vlasů, stavební vysoušeč nebo běžnou páječku. A nenechte se zastrašit obtížemi při přeměně jednoho z výše uvedených zařízení na páječku.

Na webu najdete spoustu schémat, která vám ukáží, jak z jednoduchého spotřebiče udělat páječku, a to i bez speciálních znalostí. Stačí, když si pečlivě prostudujete všechny jemnosti procesu a zopakujete jej, načež již nebudete muset kontaktovat servisní střediska v případě nové poruchy domácích spotřebičů.

Jak to funguje

Proud horkého vzduchu je soustředěn v komoře, která je ovinuta drátem z mědi a fóliového papíru. Vzduch je z kompresoru vytlačován přes vloženou ocelovou trubku. To znemožňuje regulaci teploty, a proto lze proud vzduchu regulovat intenzitou foukání stisknutím nebo uvolněním trubice, kterou je vzduch foukán.

Na krytu je regulátor průtoku vzduchu

Se změnou rychlosti se mění i teplota. Pokusem a omylem je možné zjistit teplotu potřebnou pro roztavení pájky a začít pájet.

Domácí horkovzdušná pistole nenahradí pájecí stanici, ale pomáhá odstranit obtíže při pájení velmi malých rádiových součástek.

Oprava nejběžnějšího diagnostického adaptéru KKL, „modrého

Diagnostické adaptéry KKL jsou velmi rozšířené v diagnostice a opravách automobilů. Víte přesně, k čemu jsou :-). Ale často v procesu práce jsou zabiti nebo Číňané poslat nefunguje. Lidé jsou z toho frustrovaní, i když se to dá velmi snadno opravit. Takový adaptér si můžete snadno připájet sami. V tomto příspěvku vám ukážu „hluboko uvnitř“ těchto adaptérů, jejich zapojení, logiku a metodiku testování a oprav. Doufám, že to někomu pomůže 🙂

Právě jsem dostal modrou šňůrku KKL, zlomenou. Rozhodl jsem se opravit. Nevím proč, možná budu mít další. Navíc se dají snadno opravit 🙂 Zde se dozvíte, jak můžete snadno a jednoduše opravit nejběžnější „modrý“ kabel.

Tento kabelový adaptér je potřebný k propojení rozhraní počítače (port COM nebo USB) s diagnostickým rozhraním automobilu, u starších automobilů se jedná o mezinárodní normu ISO 9141. Tento sběrnicový protokol umožňuje obousměrnou komunikaci mezi řídicí jednotkou vozidla a diagnostickým testerem. Obousměrná výměna dat probíhá prostřednictvím tzv. sběrnice „K-line“. Toto rozhraní podporuje dvě sběrnice: obousměrnou sběrnici K-line, která zajišťuje sériovou obousměrnou výměnu dat mezi mikrokontrolérem a diagnostickým systémem, a sběrnici L-line, která zajišťuje sériový jednosměrný přenos dat z diagnostického systému do mikrokontroléru. Ve všech případech, kdy se na sběrnici „L-line“ nepřenášejí žádné informace, musí její stav odpovídat logické „1“. Inicializace adresy sběrnice „L-line“ musí být provedena prostřednictvím sběrnice „K-line“. „L-line“ se používá u velmi starých vozů, ale protože už nejsou naživu, neměla by se brát v úvahu. Fyzická úroveň implementace vás nezajímá, stačí vědět, že úrovně jsou 0-12.

READ  Jak vyrobit box na pračku

Co je to modrý adaptér a co je v něm.

Všechny starší diagnostické programy pracují přes port COM, původně to tak bylo, protože tehdy ještě neexistoval USB. Proto diagnostická šňůrka obsahuje dva převodníky úrovně signálu. Na úrovni portu COM.15. 15 voltů na běžný signál TTL s úrovněmi 0-5 voltů. Z TTL se převádí na úrovně ISO 9141, 0-12 V Takže je to jednoduché.

První převodník je obvykle postaven na čipu MAX232, tedy v klasickém adaptéru, který pracuje s fyzickým COM portem, nebo na čipu CH340, který je určen pro nejnovější adaptéry, které pracují přes USB. Mikroobvod CH340 emuluje port COM pro systém, protože všechny programy jsou přizpůsobeny pro práci právě na portu COM, a vytváří výstupní signál, který potřebujeme Rx a Tx s úrovněmi TTL.

Druhý převodník, TTL podle ISO 9141, je v klasickém zapojení sestaven ze čtyř tranzistorů, poté se v zájmu úspory technologie začaly používat nejrůznější mikroobvody s komparátory, logickými obvody atd.д. a nakonec přešli na mikroobvody představující hotové rozhraní ISO 9141, což je nejvhodnější. Málem bych zapomněl, že úplně první adaptéry měly jen jeden převodník 🙂

Zde jsou typická schémata starých adaptérů, takříkajíc z nostalgie. Mimochodem, tento „příběh“ píšu zpaměti.e atd. 🙂

A zde jsou schémata moderních adaptérů. Samozřejmě to není kompletní schéma, podle mého názoru je to nejběžnější.

No, tady máme přibližnou představu o tom, co můžeme opravit, je čas na opravu.

Otevřete ji a podívejte se. Je to jeden z nejběžnějších adaptérů s komparátorem СН340 a LM339 Stabilní a spolehlivý adaptér, ale podle bývalého majitele ho zabili pionýři.

vyrobit, páječku

Mimochodem, proč ve všech otázkách po „jaký adaptér koupit“ všichni dohromady radí, aby se čip FT232RL nebo PL2303, to není pravda a nemá ekonomický smysl. Tyto čipy jsou pokročilejší, FT232 je programovatelný a má vestavěnou flash paměť 🙂 Tyto čipy jsou v těchto adaptérech DODÁVÁNY a nejsou ekonomicky výhodné. Jsou určeny pro jiná zařízení, která potřebují jejich funkce. A v těchto šňůrách stačí banální emulace portu COM a to je vše, proto je nejoptimálnější CH340. Záleží na tom, jak a z čeho jsou výstupní obvody vyrobeny! Ale kdo se na to dívá 🙂 Proto Číňané podle „módy“ a poptávka, používají high-end USB-TTL převodník a kompletní „struska“ na výstupu :-))

Zde je schéma našeho pacienta 🙂 Jak vidíte dokonalost a spolehlivost v jednoduchosti. Kdybychom na vstup 12 dali diodu, nezabilo by nás to. Ale my to uděláme ještě jednodušší a spolehlivější 🙂

Protože nemám komparátor LM339 po ruce, nahradím ho specializovaným mikroprocesorem ISO 9141 s názvem L9637d. Velmi šikovná bestie. Ale je to dražší, 80 proti 11 :-)))

Vlastnosti prefabrikovaných vysoušečů vlasů

Hlavní vlastností hotové páječky je její praktičnost a spolehlivost. Výběr je dostatečně široký. Nářadí pro tuto práci lze získat buď online, nebo v obchodech. Doporučujeme vybrat si z žebříčku dostupných fénů podle technických parametrů a poměru cena/výkon. Vybrané v segmentové pájecí stanici, která je součástí sady:

 • Mypovos 858D. Našel své odvolání mezi kupujícími jako zcela bezpečné. Za zmínku stojí kvalitní provedení a bezproblémový chod celé sady. Teplota ohřevu odpovídá deklarované teplotě (100-480 °C). Odsávačka, pinzeta a pájka jsou součástí dodávky. Zařízení má chladicí systém.
 • Newacalox 8586. Vyznačuje se zajímavým moderním designem. Fén spolu se stanicí má přiměřenou velikost (95 × 15 × 135 mm). Teplota ohřevu 500 °C a výkon 700 W. Tento model má však nevýhody. Ohřev při nastavené teplotě se liší od skutečné teploty. Nelze přejít do režimu spánku. Ceny se pohybují od 4458 do 5639.
 • Qsunrun 858D. Uvedeno v segmentu „Nejzajímavější model a cenově dostupný“ Za nevýhodu se považuje mírné přehřívání rukojeti páječky.
 • YOUYUE 8586. Velmi kompaktní zařízení, oblíbené u zákazníků. Technické vlastnosti podobné nejdražším monstrům. Těsně pod teplotním rozsahem. Přibližný
 • Yarboly. Tato značka má velké množství trysek a pravděpodobně nejnižší cenu. asi 400 Kč. Teplota je poměrně nízká a nedosahuje ani 300 °C. Přístroj je vynikající kvality a má pět vyměnitelných trysek.
 • Tepelná pistole Meterk. Výkonný vysoušeč vlasů s teplotou 600 °C. Odchylky od nastaveného teplotního režimu jsou zaznamenány, ale lze je upravit.
 • SmileMango 8018LCD. Vynikající nástroj, malé rozměry, LCD displej. Cena na masovém trhu od cca 2800 a výše.
 • Youyue 8858. Je považován za jeden z nejpřesnějších přístrojů pro regulaci teploty. Pod výše popsaným. Prakticky žádný hluk a rychle se zahřívá. Má režim spánku. Malé rozměry a snadné použití.
READ  Jak vyrobit odsavač par pod podhledem

ELEMENT 858D levného produktu

ELEMENT 858D je přenosná, digitálně modulární ruční tepelná stanice, která se používá při demontáži a pájení mnoha součástek. Díky malým rozměrům a praktickému designu umožňuje pohodlné používání. Má samostatný systém senzorů, mikrokontrolér pro digitální odečet a regulaci teploty, dobrý výkon, okamžitou dobu zahřátí pět sekund a stabilitu. Úspora energie v době, kdy se spotřebič nepoužívá.

ELEMENT 858D je pohodlný a komfortní

Jakmile je pájecí zařízení umístěno na držáku, stanice se přepne do pohotovostního režimu. Po vyjmutí se vše vrátí k dříve nastaveným provozním parametrům. Zařízení je vybaveno chladicím systémem.

Hlavní vlastnosti přenosné pájecí stanice

 • napájecí napětí. 220 V;
 • výkon. 650 W;
 • teplotní rozsah. 100-480 0C;
 • odpor. 74 ohmů;
 • průtok vzduchu. 120 l/min.;
 • hluk.
 • rozměry. 150×100×138 mm
 • hmotnost 1,50 kg.

V obecném seznamu nabízeného zboží je považován za jeden z levných přístrojů.

BAKU BK-8032A s mikroprocesorem

BAKU BK-8032A. kompaktní víceúčelový výměník tepla s mikroprocesorovým řízením. Používá se k demontáži elektronických součástek, pájení malých dílů z plastů a jiných tavných materiálů. Mikroprocesor jako řídicí jednotka, teplotní režim a průtok vzduchu se zobrazují digitálně.

Základna horkovzdušné pistole je vhodná i pro trysky pájecí stanice.

 • Napájecí napětí. 220 V;
 • výkon. 450 W;
 • Teplotní rozsah. 100-480 0С;
 • odpor. 74 ohmů;
 • průtok vzduchu. 30 l/min;
 • rozměry. 21 × 7,7 × 277 mm;
 • hmotnost jednotky je 1,0 kg;
 • topné těleso. kovové;
 • turbínové čerpadlo.Páječka je vybavena řadou trysek o různých průměrech (8 a 10 mm).

Zubr 55350 levně profesionální

Zubr 55350 je profesionálním pomocníkem každého radioamatéra i mistra. je digitální horkovzdušná pájecí stanice. vybaven displejem LCD a moderními, technologicky vyspělými materiály. schopnost odvádět spolehlivou a kvalitní práci.

 • Napájecí napětí. 220 V; výkon. 650 W
 • teplotní rozsah. 100-500 0C;
 • odpor. 74 ohmů;
 • průtok vzduchu. 120 l/min.;
 • rozměry. 26,5 × 16,5 × 15,5 mm;
 • hmotnost zařízení. 1,72 kg;
 • topné těleso. keramické;
 • turbínové čerpadlo.

Pájecí stanice je vybavena tlačítkem pro odpojení od sítě, stojanem na páječku a třemi vyměnitelnými tryskami.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS