Jak snížit rychlost ventilátoru procesoru

Řízení otáček ventilátoru procesoru: zvýšení a snížení

Nastavení rychlosti se provádí v systému BIOS na základě nastavení a teplot na senzorech. Ve většině případů je to dostačující, ale někdy inteligentní řídicí systém selže. K narušení rovnováhy dochází za těchto podmínek

 • přetaktování procesoru/videokarty, zvýšení napětí a frekvence hlavních sběrnic;
 • výměna standardního systémového chladiče za výkonnější;
 • nestandardní připojení ventilátorů, po kterém se v systému BIOS nezobrazují;
 • stárnutí chladicího systému s hlukem při vysokých otáčkách;
 • znečištění chladiče a chladiče prachem.

Pokud je hluk a zvýšení otáček chladiče způsobeno přehřátím, není nutné otáčky ručně snižovat. Nejlépe je začít oprášením ventilátorů; v případě procesoru vyjměte celou jednotku a vyměňte tepelnou pastu na podložce. Po několika letech používání může tento postup snížit teplotu o 10-20 °C.

Standardní ventilátor skříně je omezen na přibližně 2500-3000 otáček za minutu. V praxi zařízení běží na plný výkon jen zřídka, produkuje asi tisíc otáček za minutu. Nedochází k žádnému přehřívání a chladič stále produkuje několik tisíc otáček při volnoběhu? Nastavení musíte upravit ručně.

Teplotní limit pro většinu komponent PC je přibližně 80 °C. V ideálním případě by se teplota měla udržovat na 30-40 °C: chladnější hardware je zajímavý pouze pro nadšence do přetaktování a je obtížně dosažitelný při chlazení vzduchem. Zkontrolujte informace o teplotním čidle a otáčkách ventilátoru pomocí AIDA64 nebo CPU-Z/GPU-Z.

snížit, rychlost, ventilátoru, procesoru

Software pro správu chladiče SpeedFan

Je multifunkční a zcela zdarma. Pravděpodobně trochu zklamáním, říká, že tento program nefunguje na všech noteboocích, ale můžete zkusit, a nebude upravovat rychlost těch ventilátorů, které nelze ovládat základní desku z BIOSu. Například v systému BIOS mohu povolit ovládání chladiče procesoru SmartFan pouze pro procesor. Ačkoli můžete sledovat aktuální rychlost pro další dva. K dispozici je další program pro ovládání chladiče notebooku.

V opačném případě může dojít k následující situaci. Při načítání SpeedFan se načtou aktuální rychlosti a považují se za maximální rychlosti. Pokud tedy BIOS neroztočí ventilátor na maximální otáčky, program to nedokáže.

Stalo se to tak, že v době startu se chladič točil na 1100 otáček za minutu a SpeedFan nemohl nastavit vyšší hodnotu. V důsledku toho se procesor zahřál na 86 stupňů! Všiml jsem si toho náhodou, když jsem nečekal na hluk ventilátoru při vysokém zatížení. Naštěstí nic neprasklo, ale počítač se už možná nikdy nespustí.

Spuštění a vzhled softwaru

Stáhněte a nainstalujte aplikaci z oficiálních webových stránek.

READ  Software pro řízení rychlosti ventilátoru

Při prvním spuštění se zobrazí obvyklé okno s nápovědou k funkcím programu. Můžete zaškrtnout políčko, aby se znovu nezobrazovala, a zavřít ji. Další SpeedFan čte čipy základní desky a hodnoty senzorů. Známkou úspěchu bude seznam s aktuálními otáčkami ventilátoru a teplotami komponent. Pokud nejsou detekovány žádné ventilátory, software vám nemůže pomoci. Přejděte rovnou na „Konfigurace. Možnosti“ a změňte jazyk na „Ruština“.

Jak vidíte, je zde zobrazeno také zatížení procesoru a informace ze snímačů napětí.

Blok „1“ obsahuje seznam detekovaných snímačů otáček chladiče s názvy Fan1, Fan2, přičemž snímačů může být více než ve skutečnosti (jako na obrázku). Věnujte pozornost těmto hodnotám, například ventilátor2 a ventilátor1 mají skutečné hodnoty 2837 a 3358 otáček za minutu, ostatní jsou nulové nebo s nesmysly (na obrázku je 12 otáček za minutu nesmysl). Ty nepotřebné odstraníme později.

Blok „2“ zobrazuje detekovaná teplotní čidla. GPU je grafický čip, HD0 je pevný disk, CPU je procesor (místo CPU na obrázku Temp3) a zbytek je nesmysl (nemůže být 17 nebo 127 stupňů). To je nevýhoda programu. můžete hádat, kde co je (ale pak si senzory přejmenujeme sami). Je pravda, že si můžete stáhnout známé konfigurace z webových stránek, ale postup není snadný a komplikovaný s angličtinou.

Pokud nevíte, jaký parametr má být zodpovědný za, můžete zkontrolovat hodnoty v jiném programu pro určení parametrů a senzorů počítače, jako je AIDA64 a porovnat je s těmi, které zjistil SpeedFan, abyste přesně věděli, jaká je rychlost a teplota (video pod článkem ukáže vše).

A v bloku „3“ máme Speed01, Speed02, pomocí kterých můžete nastavit rychlost v procentech (lze zobrazit jako Pwm1, Pwm2, podrobnosti viz video). Nyní musíme určit, která rychlost01-06 ovlivňuje který FanX. Pro tento účel změňte každou hodnotu ze 100 % na 80-50 % a zjistěte, zda rychlost některého ventilátoru. Pamatujte si, která rychlost je ovlivněna kterým ventilátorem.

snížit, rychlost, ventilátoru, procesoru

Dovolte mi zopakovat, že ne všechny ventilátory budou nastavitelné, ale pouze ty, které může základní deska ovládat z BIOSu.

Nastavení SpeedFan

Zde se dostáváme k nastavení. Stiskněte tlačítko „Configuration“ a nejprve pojmenujte všechny senzory jasnými názvy. V mém příkladu budu programově řídit chladič procesoru.

Na kartě „Teploty“ najděte snímač teploty procesoru definovaný v předchozím kroku (v mém případě Temp3) a jednou na něj klikněte a o sekundu později znovu. můžete zadat libovolný název, např. „CPU Temp“. V níže uvedených nastaveních zadejte požadovanou teplotu, kterou má program udržovat při nejnižší možné rychlosti chlazení, a teplotu alarmu, při které se aktivuje maximální rychlost.

Já ji nastavuji na 55 a 65 stupňů, ale u každého je to jiné, stačí experimentovat. Pokud je nastavená teplota příliš nízká, ventilátory poběží vždy na maximální otáčky.

READ  Jak zapnout režim ventilátoru v klimatizaci

Dále rozbalte větev a zrušte zaškrtnutí všech políček kromě políčka Speed0X, které reguluje CPU FanX (to jsme již zaškrtli dříve). V mém příkladu je to Speed04. Odškrtněte také všechny ostatní teploty, které nechcete v hlavním okně vidět.

Na kartě ventilátorů jednoduše najděte požadované ventilátory, pojmenujte je podle svých představ a zakažte ty, které nechcete.

Poté přejděte na kartu „Rychlosti“. Přejděte na položku Speed0X, která je zodpovědná za potřebný chladič, přejmenujte ji (například CPU Speed) a nastavte parametry:

 • Minimum je minimální procento maximální rychlosti, které může software nastavit
 • Maximum. resp. maximální procento.

Mám minimálně 55 % a maximálně 80 %. Není problém, že program nemůže nastavit hodnotu na 100 %, protože na kartě „Teplota“ nastavíme prahový alarm, při kterém bude vynucených 100 % otáček. Pro automatické ovládání nezapomeňte zaškrtnout políčko „Automatická změna“.

To je v podstatě vše. Nyní přejděte do hlavního okna SpeedFan a zaškrtněte políčko „Auto fan speed“ (Automatická rychlost ventilátoru) a užívejte si automatickou regulaci rychlosti ventilátoru!

Další informace o rychlosti

Opět platí, že ne všechny chladiče lze připojit k základní desce.Deska (zejména v případě skříní), tj. točí se na plný výkon, často i naprázdno.BIOS o jejich existenci neví, a proto je nemůže ovládat, t.tj. točí se na plné obrátky, často na volnoběh, a opět zvyšují celkovou hladinu hluku (o tom, tj.f o připojení, viz „Připojení“ na straně 25.níže).

Fyzikální varianta řešení je spíše. Kruté, protože stříhání drátů je nehumánní a je to spíše nucené zmenšení než způsob úpravy, protože opět nemůžete upravovat podle potřeby. je to trochu otrava pokaždé vytáhnout zástrčku.

Samozřejmě je možné si koupit reobas (jako na obrázku níže), vše k němu připojit a užívat si života, ale zase je to trochu drahé a je líné sahat do skříně pokaždé, když potřebujete změnit rychlost odstřeďování.

Takže s ohledem na výše uvedené, pro mnoho lidí bude relevantní možnost pomocí specializovaných programů, dobrou zprávou je, že existují, a jsou zdarma. V tomto článku popíšu starou a velmi známou utilitu SpeedFan.

Nastavení rychlosti chladiče v systému BIOS

Prostřednictvím systému BIOS můžete také zvýšit nebo snížit rychlost chladiče procesoru. Tato možnost je obvykle k dispozici v části „Hardware monitor“ nebo „Fan Control“. Pokud máte moderní základní desku s UEFI, můžete rychlost nastavit posunutím bodů na grafu, jak je popsáno výše.

Na starších základních deskách s klasickým systémem BIOS je také možné nastavit rychlost chladiče procesoru. Pouze v tomto případě se nastavení provádí jednoduchým nastavením správných otáček chladiče bez grafu.

Po změně rychlosti ventilátoru v systému BIOS je třeba nastavení uložit a restartovat počítač.

READ  Jak snížit bolestivost epilace epilátorem

Jak snížit otáčky ventilátoru v BIOS-u

Tvůrce systému comp-security.net, autor více než 2000 článků o opravách počítačů, programování, nastavení operačního systému.

Položte otázku v komentářích pod článkem nebo na stránce „Položit otázku“ a určitě dostanete odpověď.

Jak snížit rychlost chladiče procesoru prostřednictvím systému BIOS

Nejběžnější způsob. Často se používá k překonání problému s hlukem nebo jednoduše ke snížení rychlosti otáčení.

 • Nejprve otevřete nastavení systému BIOS (stiskněte tlačítko uvedené na obrazovce monitoru při spuštění počítače).
 • Klikněte na „CPU Fan Profile“ v části „Hardware Monitor“.

SpeedFan nevidí ventilátory počítače nebo notebooku

Jak jsme uvedli výše, software někdy nedokáže řídit otáčky ventilátoru. V některých případech je nevidí vůbec. Nejdříve je třeba udělat následující:

 • Zkontrolujte základní desku v počítači. Všechny ventilátory, které jsou v počítači, musí být správně zapojeny přímo do něj. Pokud jsou ventilátory připojeny k napájecímu zdroji mimo základní desku, není možné je ovládat, a dokonce ani sledovat jejich otáčky.
 • V systému BIOS najdete položku se slovy „fan control“ v názvu. Musíte ho (nebo je, pokud jich je více) zakázat.

To je užitečné pouze v případě, že je váš počítač dostatečně moderní. Některé starší základní desky vůbec nemají možnost ovládat chladiče.

MSI Afterburner

MSI Afterburner je určen především k přetaktování (zvýšení výkonu) grafických karet libovolného výrobce (ale pouze těch grafických karet, které tuto funkci podporují). Má však také funkci, která umožňuje nastavit rychlost chladičů na modelech grafických karet podporovaných tímto nástrojem.

Použití nástroje MSI Afterburner je poměrně snadné:

 • Stiskněte šikmé tlačítko označené „Auto“ naproti posuvníku „Fan Speed“ (tím se posuvník odemkne, ve výchozím nastavení je neaktivní).
 • Pomocí odemčeného posuvníku nastavte požadovanou rychlost v procentech.
 • Stiskněte tlačítko „Použít“ s ikonou zaškrtnutí. Hotovo.

Zdá se, že kompletní seznam podporovaných grafických karet MSI Afterburner chybí, ale víme, že zahrnuje grafické adaptéry AMD (ATI) a NVIDIA počínaje Radeonem HD 3000 a GeForce 8X00.

Jak nastavit AMD

V porovnání s grafickými kartami GeForce, dítětem společnosti AMD-Radeon. s vlastním softwarem, který umožňuje ovládat chladič. Program nazvaný AMD Catalyst Control Center je mořem možností.

Otevřete nástroj, stiskněte „Settings“ a „Advanced View“. Klikněte na „Performance“. „AMD OverDrive“. A pak musíme zaškrtnout dvě políčka. Poté posuvníkem doprava a doleva nastavte požadovanou rychlost. Kliknutím na tlačítko „Použít“ uložte výsledek.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS