Jak správně nainstalovat věšák na ručníky v koupelně

Instalace věšáku na ručníky v koupelně

Pokud je váš byt vybaven koupelnou, je téměř jistě vybaven věšákem na ručníky. Tímto slovem se označuje sanitární zařízení ve tvaru cívky, kterou protéká horká voda a na kterou se věší různé věci k sušení. V koupelně bude chybět pouze v případě, že ji pronajímatel sám odstranil. A pokud ji noví obyvatelé při nastěhování nenajdou, určitě si ji nainstalují. Instalace držáku na ručníky v koupelně. proces není příliš obtížný, ale vyžaduje přísné dodržování stavebních předpisů a nařízení (SNiP), stejně jako znalosti a dovednosti pro práci s instalatérským vybavením a nářadím.

Tento jednoduchý oblíbený produkt má mnoho variant. Existují vodní, elektrické a kombinované sušičky, jednoduchá forma v podobě jednoho držáku a složité objemové konstrukce. Slouží nejen k sušení ručníků, ale také k sušení jiných věcí, které potřebují co nejrychleji uschnout. Pokud se diskutuje o instalaci sušičky v Rusku, je vhodné zvolit sušičky vydané domácími výrobci a odpovídající ruským normativním dokumentům.

Sušáky ručníků se liší svým vzhledem. Klasická a nejoblíbenější je cívka. Žebříkové radiátory jsou díky svému „narození“ mladší, ale velmi pohodlné a účinné. Rohové vypadají jako žebřík, ale v menších koupelnách jsou úspornější.

A jsou vyrobeny z různých materiálů. Hliníkové výrobky přenášejí teplo lépe než jiné. Ocel, zejména z nerezové oceli, je dražší, ale spolehlivější. Měď se liší vzhledem, ale jejich přenos tepla je velmi vysoký. V poslední době se na trhu objevily keramické věšáky na ručníky, které ve všech ohledech včetně ceny předčí své předchůdce.

Varianty na vodní bázi

Varianty na bázi vody jsou ty, kterými proudí teplá voda z teplovodního nebo topného systému. Jsou napojeny na stoupací potrubí s teplou vodou, vstupují do koupelny a pak se vracejí zpět do stoupacího potrubí. Ještě nedávno se věšáky na ručníky vyráběly ze silnostěnných pozinkovaných ocelových trubek, nyní se vyrábějí z nerezové oceli.

Elektrické modely

V elektrickém držáku ručníků může být teplonosným médiem nejen voda, ale také jiná kapalina, například olej, který je ohříván ohřívačem chladicí kapaliny (TEN). Používají se v domácnostech, kde není k dispozici centrální zásobování teplou vodou.

Verze Combi

Kombinované modely mají průtokovou vodu, kterou lze v případě potřeby ohřívat elektřinou.

Typy držáků na ručníky

Domy často poskytují místo pro sušení ručníků nebo některých druhů oděvů, kde stálé vytápění zajišťuje rychlý odvod vlhkosti ze všeho, co se na něm nachází. Hodí se ve velkých rodinách s malými dětmi, kde je potřeba velmi často čistit oblečení. A v chladném období poskytuje další zdroj tepla. Proto je velmi důležitý jeho efektivní provoz.

Existuje několik typů ručníkových radiátorů podle typu použitého výkonu. V domácnostech je méně obvyklý elektrický spotřebič pro tuto funkci. Je efektivní při používání a funguje ze standardní elektrické zásuvky. Instalace elektrického ručníkového radiátoru vlastníma rukama se příliš neliší od instalace lampy nebo jiného elektrického spotřebiče. Pokud však takové zařízení umístíte do koupelny, musíte zvážit všechna protipožární opatření. Například to udělejte tak, aby se na něj nedostala voda.

V domácnostech se nejčastěji používají ručníkové radiátory připojené k topnému potrubí. Princip je jednoduchý: horká voda stoupá topným potrubím a radiátory ve vícepodlažních budovách a dodává všem stejné množství tepla. V opačném směru voda proudí potrubím s mnoha ohyby, které v každé rovině stoupacího potrubí vytvářejí ručníkové lišty. Takto se teplo využívá racionálně.

Vzhledem k tomu, že topný systém není určen pro jednu rodinu, jakákoli změna v systému ovlivní ostatní uživatele. Správná reinstalace ručníkového radiátoru by proto měla být nejen účinná v daném bytě, ale také bezpečná pro ostatní.

Existují ohřívače ručníků tzv. kombinovaného typu, které kombinují vodní a elektrický ohřev. V případě potřeby lze připojit kterýkoli z nich. Tato možnost je výhodná, protože ručníkový radiátor bude efektivně pracovat i při vypnutém topení.

Instalace držáku na ručníky vlastníma rukama

 • první, když je staré topné těleso připojeno k potrubí pomocí závitové objímky. V tomto případě se stará cívka vyšroubuje pomocí nastavitelného klíče nebo vodního klíče;
 • za druhé, když jsou stoupací potrubí a trubky ohřívače svařeny dohromady. Pomocí úhlové brusky odřízněte starý držák na ručníky. Na koncích trubek jsou závity zhotoveny pomocí závitníku příslušného průměru. Při řezání musí zůstat dostatečně velký konec pro závit.
READ  Chladnička Beko již nemrazí ani nechladí

instalace uzavíracích ventilů, kohoutů a obtoků:

 • na závit stoupacího potrubí se našroubuje adaptér/tee. Závitování se provádí na horním a dolním závitu;
 • Pak je třeba mezi stoupací potrubí nainstalovat obtok s kohoutem;
 • přišroubujte držák ručníků do zbývajících zásuvek.
 • Zvolte umístění ohřívače: stěna, vzdálenost od stoupaček, vybavení koupelny;
 • jak vysoko by měl být instalován držák ručníků. Odborníci doporučují tyto vzdálenosti: od vany nejméně 600 mm, od sprchového koutu nejméně 650 mm, od umyvadla nejméně 550 mm;
 • připevnění ohřívače pomocí držáků. Upravte vzdálenost od stěny;
 • spojte konce ručníkového radiátoru se stoupacími kohouty. V případě, že spojky cívek neodpovídají kohoutům stoupacího potrubí, používají se adaptéry. např. kovové nebo polypropylenové. Průměry zvolte tak, aby odpovídaly průměru topného tělesa a stoupacího potrubí, přičemž zohledněte, zda se jedná o vnitřní nebo vnější závity;
 • připojení ručníkového radiátoru a kohoutů stoupacího potrubí se provádí pomocí speciální spojovací matice, spojky amerického typu. Na horní straně ohřívače musí být umístěn Mayevského kohout nebo vypouštěcí ventil, aby bylo možné odvzdušnit spirálu;
 • provést první spuštění ohřívače. Střídavě jemně otevírejte kohoutky a postupně naplňte spirálu, aniž by došlo k vodnímu rázu.

Schémata připojení pro věšák na ručníky v koupelně

Účinnost cívky je přímo závislá na správném zapojení. typ připojení závisí na modelu a poloze centrální stoupací trubky.

Doporučené způsoby připojení

Univerzální schéma bočního/diagonálního připojení.

 • jakýkoli vektor přívodu topného média;
 • Vhodné pro různé rychlosti cirkulace vody;
 • není nutné žádné odvzdušňování;
 • Jakákoli větší vzdálenost od centrální trubky.
 • Připojovací body pro ručníkový radiátor by měly být umístěny mezi spodní a horní stoupací potrubí.
 • Minimální úhel sklonu připojeného potrubí musí být alespoň 3 mm na 1 m. U potrubí o velikosti od 32 mm a kratších vzdáleností od stoupacího potrubí je možná vodorovná instalace potrubí.
 • Inklinace nejsou přípustné, jinak by se systém zadusil.
 • Pro maximální cirkulaci je nejlepší zvolit cívky o průměru ¾“ (ocelové modely) nebo 25 mm (zesílené PPP); velikost kulového ventilu od 3,4 palce.
 • průtok topného média. libovolný směr;
 • skrytá instalace. umístění sítě pod sprchou/vanou;
 • Pokud je teplonosné médium přerušeno, je třeba jej odvzdušnit pomocí odboček Mevskoe;
 • nižší spojení je méně účinné než „diagonální“ nebo „boční“ systém.

Tento režim lze zavést, pokud jsou splněny následující podmínky:

 • Umístění spodního přívodu pod úroveň instalace cívky.
 • Žádné prověšení nebo výstupky v přímém chodu.
 • Pokud je potrubí ukryto ve stěně, musí být tepelně izolováno.

Alternativní rozvržení

Při běžné montáži je přípustné boční spojení s nestandardním potrubím.

Obrázek ukazuje alternativy:

 • Na vstupu a výstupu se přidávají svislé úseky. Základní podmínky pro uložení stoupacího potrubí zůstávají nezměněny.
 • Horní část sušičky je nad horním přívodem vody. Okruh vyžaduje použití odvzdušňovacího otvoru na spotřebiči. vzduch je v systému zachycen odvzdušňovacím otvorem, když není přítomna voda.

Nižší schéma připojení umožňuje tyto úpravy.

V prvním případě jsou všechny vývody umístěny pod sušičkou a ve druhém případě je horní přívod umístěn nad spodní částí chladiče ručníků. Tato kombinace omezuje směr ohřevu topného média. shora dolů. Při obráceném způsobu funguje systém nestabilně.

Nevhodné varianty připojení

Typické chyby připojení vedou k poruchám topného tělesa. Nesprávná montážní schémata:

 • Umístění zařízení pod úroveň stoupacího potrubí způsobí zastavení průtoku topného média. Voda klesá dolů, ochlazuje se a kvůli tlaku v systému nemůže stoupat.
 • Boční instalace s horním závěsem. Schéma používané pro zdobení potrubí za podhledem. Vzduch se shromažďuje ve smyčce a nakonec přeruší průtok chladicí kapaliny do chladiče. Výsledkem je ochlazení cívky.

Kombinace dvou nefunkčních spojů najednou je patrná, když se stavitelé snaží skrýt spodní rozvody v podlaze a horní rozvody v prostoru stropu.

Umístění připojení

Obvykle je ručníkový radiátor připojen k přívodu horké vody. Méně často. řez do topného okruhu. To se nedoporučuje, protože pak se spirála zahřívá pouze během topné sezóny.

Při nákupu zařízení byste měli dbát na to, aby průměr jeho trysky byl stejný jako průměr podvodního potrubí.

READ  Jak správně používat voskové pásky Veet

V opačném případě je nutné při instalaci použít adaptéry, což znamená další spoje, které zvyšují pravděpodobnost netěsnosti a jsou méně estetické.

Materiály a nástroje pro montáž ručníkového radiátoru

Pokud je ručníkový radiátor instalován v systému s přirozenou cirkulací, mohou být navíc nutné vývody vody.

Správná schémata připojení držáků ručníků

Schémata pro správné zapojení sušičů ručníků THERMOKIT Schémata pro správné zapojení sušičů ručníků

V současné době se často vyskytují negativní situace související s nekvalifikovanými zásahy do provozu společných systémů, včetně instalace ručníkových radiátorů (designových radiátorů), napojených na stoupačky rozvodu TUV.

V tomto článku jsme se pokusili specifikovat základní podmínky a schémata kompetentní instalace designových radiátorů.

Diagonální a boční schémata spojení s neomezeným a nestranným obchvatem.

Tato schémata jsou nejefektivnějšími typy připojení ručníkových radiátorů, protože zajišťují přívod teplonosné látky v horní části a „návrat“ v její spodní části. Je třeba poznamenat, že tato schémata se doporučují pro klasické formy designových radiátorů s přirozenou cirkulací, navržených ve formě žebříku.

Je třeba poznamenat, že tyto systémy jsou z hlediska účinnosti rovnocenné a nemají oproti sobě žádnou výhodu. Z toho vyplývá i univerzálnost těchto možností, protože jsou schopny stabilně fungovat v jakémkoli směru proudění, jsou zcela nezávislé na rychlosti cirkulace topného média, nemusí se při vypnutí vody odvzdušňovat a vzdálenost od stoupacího potrubí může být libovolná.

Přesto mají tato schémata několik předpokladů pro stabilní fungování radiátorů.

Výstup stoupačky musí být nad připojením radiátoru a zpátečka musí být pod místem připojení.

Je třeba dodržet sklon připojovaných trubek (jak je znázorněno na obrázcích výše). Například u metrové větve může rozdíl činit 3 až 30 mm. Rovněž je třeba si uvědomit, že větší sklon nezhorší funkci těchto schémat.

Vyhněte se nežádoucím ohybům (hrbům) v komínových trubkách, protože se v nich může hromadit vzduch, který brání normální cirkulaci chladicí kapaliny.

V případě spodního přívodu mezi vývody není přípustné žádné zúžení, protože by to rovněž narušilo stabilní funkci chladiče, včetně možnosti jeho úplné nefunkčnosti.

Průměr přívodního potrubí musí být minimálně DN20 (3/4″ u oceli a 25 mm u polypropylenu), aby byla zajištěna správná cirkulace. Kulové kohouty musí mít velikost alespoň 3/4″.

Zvláště důležité je provedení tepelné izolace přívodních obvodů, protože poskytuje mechanickou ochranu a výrazně snižuje tepelné ztráty, což má následně pozitivní vliv na provoz ručníkového radiátoru.

Instalace uzavíracích armatur na obtoku, jakož i uzavření a zúžení obtoku. To může vést ke zpomalení cirkulace ve společném stoupacím potrubí, poklesu teploty teplé vody v místě odběru a výraznému zhoršení výtlaku.

Přípustné varianty bočních odboček.

Boční připojení, správná varianta, radiátor je plně umístěn mezi vývody, funkce není narušena.

Boční připojení, správná možnost, vyžaduje odvzdušnění po uzavření přívodu vody.

Nižší schémata připojení jsou méně účinná, ale nabízejí mnoho výhod.

Schodišťová konstrukce pro spodní připojení žebříkového ručníkového radiátoru, aniž by došlo k zablokování nebo posunutí obtoku (přirozená cirkulace).

Schodišťové připojení žebříkového ručníkového radiátoru s obtokem (kombinace přirozené a nucené cirkulace).

Věšák do koupelny

Spodní připojení ručníkového radiátoru ve formě žebříku se zúženým obtokem (kombinace přirozeného a nuceného oběhu).

nainstalovat, věšák, ručníky, koupelně

Vlastnosti schémat spodního připojení.

Lze provozovat v jakémkoli směru proudění ve stoupacích potrubích.

Skryté uspořádání potrubí (bez prostupů stěnou).

Je třeba odvzdušnit pomocí kohoutů Mayevsky.

Méně efektivní než boční nebo diagonální spojení.

Horní přípojka ze stoupacího potrubí s odsazeným nebo kuželovým obtokem musí být umístěna pod místem připojení k držáku ručníků. (zajišťuje stabilní provoz v obou směrech napájení)

Spodní okruh musí být ve všech schématech spodního připojení vždy umístěn pod ručníkovým radiátorem.

nainstalovat, věšák, ručníky, koupelně

Další přípustné nižší možnosti připojení.

Spodní připojení, všechny obvody pod ručníkovým radiátorem, nejsou porušeny žádné instalační podmínky.

Spodní připojení, pro proudění topného média směrem nahoru (horní vývod je umístěn nad ručníkovým radiátorem), tato možnost není možná při spodním přívodu pracovní kapaliny.

Pokyny k instalaci krok za krokem

Uzavřete přívod vody a na stoupací potrubí nainstalujte dva kohouty. Jeden na vstupu a jeden na výstupu ručníkového radiátoru. Přitom mějte okamžitě na paměti, že kohouty by měly být v úrovni přívodních trubek, nepočítejte s koleny. Tuto typickou chybu jsme zmínili výše. Ventily nesmí zmenšovat průměr stoupacího potrubí a vzdálenost mezi nimi musí být stejná nebo větší než velikost zařízení.

READ  Jak natočit vlasy pomocí fénu a hřebenu

Praktický tip. Doporučuje se, aby byly ventily instalovány v místech napojení stoupacího potrubí pouze tehdy, když je k potrubí přístup po uzavření přívodního potrubí dekorativními prvky.

Stoupačky jsou ve většině případů zakryty sádrokartonem, je třeba v nich zhotovit speciální revizní dvířka. Práce je poměrně složitá. Pokud nemáte možnost zajistit přístup ke kohoutkům ve stoupacím potrubí, je dovoleno je tam neinstalovat a namontovat je přímo na vývod v blízkosti držáku na ručníky. Zavření kohoutku v případě nouze je jednodušší a pohodlnější. V současné době existují malé ventily s krásným designem. Je možné zvolit takové varianty, které nebudou mít negativní vliv na vzhled. Ventily jsou navíc umístěny za svislými trubkami ručníkového radiátoru a jsou jimi téměř zcela zakryty.

Měli byste si vyznačit čáry, dobře pracovat a vyhradit si několik minut navíc, protože oprava chyb může trvat mnohem déle.

 • Na stěnu nakreslete vodorovné čáry v úrovni umístění kohoutků; podél těchto čar by mělo být v budoucnu namontováno potrubí. Nakreslete co nejrovnější čáry a ujistěte se, že jsou všechny vodorovné. Funkčnost ručníkového radiátoru do značné míry závisí na kvalitě značení.
 • Označte polohu zařízení a nakreslete na stěnu dvě svislé čáry podle jeho rozměrů. V této fázi můžete ještě změnit polohu ručníkového radiátoru a vybrat pro něj nejvhodnější místo. Nezapomeňte však, že není vhodné měnit vodorovnou polohu přívodního a odvodního potrubí. Pokud je to nutné, vyhněte se alespoň kolenům, nechte výškový rozdíl plynulý, což umožní, aby se vzduchové bubliny samy od sebe vyprázdnily. V krajním případě umožněte instalaci Mayevského kohoutu pro odvzdušnění. Odborníci nedoporučují instalovat příliš mnoho dalších armatur. čím více jich je, tím větší je pravděpodobnost, že některý prvek selže nebo bude netěsný. Rozměry obrysu držáku ručníků najdete na obalu.

Jeden ze dvou kohoutků, ke kterému připojíte ručníkový radiátor

Laserová vodováha je nakreslena podél čáry. Velikost držáku na ručníky je uvedena na obalu

Zajistěte jednotku konstrukčními svorkami po obvodu jednotky. Jsou připevněny plastovými hmoždinkami. Nastavte výšku držáků pomocí úhelníku. podle toho se bude odvíjet vzdálenost ručníkového radiátoru od stěny. Doporučené vzdálenosti jsou uvedeny v návodu výrobce a závisí na průměru potrubí. Počet svorek nejméně čtyři, pokud existují obavy o pevnost děličů místností, pak dejte více spojovacích prvků. K ručníkovému radiátoru musí být dodány svorky.

Připevněte držák ručníků na svorky a zkontrolujte polohu držáku ručníků pomocí vodováhy. Pokud se vyskytnou odchylky od vodorovné polohy, je třeba polohu korigovat, svorky to umožňují bez problémů. Zkontrolujte, zda se středy vstupních a výstupních otvorů shodují s výkresem.

Zkontrolujte polohu ručníkového radiátoru pomocí vodováhy

Důležité. Při předběžné instalaci ručníkového radiátoru berte v úvahu stav stěn.

Pokud je plánujete v budoucnu dokončit, zvětšete vzdálenost mezi hrubou stěnou a zařízením o tloušťku dokončovacího materiálu. U omítání a následného malování je nárůst minimální, u dokončovacích prací se sádrokartonovými deskami maximální.

Pokud má být elektroinstalace skrytá, musí být stěna zapuštěna podél nakreslených čar. Současně připravte vybrání pro zásuvky pro připojení potrubí.

Vložte plastové trubky na připravená místa, jeden konec připojte ke kohoutkům instalovaným na stoupačce a druhý konec k připojovacím zásuvkám ručníkového radiátoru. K utěsnění spojů použijte pásku FUM, která má vynikající vlastnosti ve všech ohledech. Na rozdíl od tradiční těsnicí pásky není při použití pásky FUM nutné vyvíjet příliš velký tlak. Všechna moderní kování jsou vyrobena ze slabých slitin a reagují velmi negativně na vysoké síly.

Vytvořte prohlubně pro zásuvky na trubkách. Jsou připevněny ke stěně, upevňovací prvky by měly být zapuštěny do stěny. Položte je na povrch a obtiskněte obrys, přičemž zvětšete velikost o několik centimetrů. Pomocí škrabky s jemnou špičkou udělejte úhledné zářezy. Nespěchejte a zkuste zásuvky několikrát nasadit, abyste zkontrolovali hloubku zasunutí.

Důležité. Nezapomeňte vzít v úvahu tloušťku povrchové úpravy stěn.

Hloubka otvoru musí být taková, aby po dokončení stěny v koupelně byl na povrchu viditelný pouze závitový konec zásuvky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS