Jak správně nainstalovat ventilátor na toaletu

Jak vyrobit odsávání do koupelny a na toaletu pomocí odsávacího ventilátoru

Koupelna se vyznačuje zvýšenou vlhkostí. Kondenzační skvrny na stropě, které způsobují vznik plísní a hub. Koupelnový odsavač par hraje hlavní roli v prevenci těchto aspektů. Výměnu vzduchu v koupelně je proto třeba brát velmi vážně, a podle toho vybrat vhodný odtahový ventilátor. Následující článek vysvětluje, jak vybrat nejlepší odsávací ventilátor, jaký druh odsávacího ventilátoru se používá a jak jej instalovat.

Tento přístroj vypadá jako malé zařízení, které pohybuje vzduchem ve ventilačním potrubí pomocí lopatek na hřídeli. Nemá žádný vliv na přirozené koupelnové odsávání, pokud je v přívodním potrubí instalován zpětný ventil.

Účel

Odsavač par bude potřeba v místech, kde se hromadí vlhkost, kouř nebo zvláštní zápach. Protože nepříznivé aspekty vedou k hnilobě a tvorbě plísní nebo tmavých skvrn na stěnách a stropech. Chcete-li tyto problémy včas vyřešit, musíte obnovit čistotu vzduchu do stavu, který odpovídá hygienickým normám. Právě v těchto situacích představuje větrací zařízení řešení.

Vlastnosti systému

Větrací systémy v koupelnách a na toaletách nemají žádné významné vlastnosti. Jak již bylo zmíněno, jedná se o přímé stoupací potrubí z místností přes střechu ven. Nejčastěji se spojují do jednoho stoupacího potrubí a do místností se zavádí vodorovné potrubí s napojením na stěnu. V potrubí je instalován ventilátor.

Pokud je větrání koupelny v soukromém domě napojeno na odsávací potrubí kuchyně, je lepší použít odsávací technologii. To je případ, kdy není instalován ventilátor pro každé potrubí v každé místnosti, ale jeden pro celé stoupací potrubí, ke kterému jsou připojena všechna vedení.

Výpočet výkonu ventilátoru v koupelně a na WC

Abyste zjistili, jaký ventilátor instalovat do koupelny a na toaletu, musíte vypočítat potřebnou výměnu vzduchu. Výpočet je celý systém, ale při instalaci ventilátoru se zaměřujeme na jeho výkon: zajišťuje požadovanou rychlost proudění vzduchu. Aby se předešlo zahlcení výpočty, sleduje se jeho výkonnost pomocí průměrných hodnot.

Míra výměny vzduchu v různých místnostech. Ty se používají pro výpočet větrání koupelny a toalety

Jak je vidět z tabulky (od SNiP) pro koupelnu za hodinu musí být „čerpáno“ alespoň 25 m3 /h, pro WC nebo kombinované WC by měla být rychlost dvakrát vyšší. 50 m3 /h. Jedná se o minimální hodnoty. Ve skutečnosti by tři (nebo dvě) technické místnosti. Kuchyň, toaleta, koupelna. Měly být schopny přivést tolik vzduchu, kolik ho přivádí přiváděný vzduch.

Přívody vzduchu se vypočítávají na základě objemu všech obytných místností a obvykle ho 1,5 až 2krát přesahují, takže minimální hodnoty uvedené v tabulce nejsou dostatečné pro zajištění požadované výměny vzduchu. Z tohoto důvodu by měl být výkon ventilátoru minimálně dvakrát vyšší, v případě kuchyní ještě vyšší: zabrání se tak nepříjemným zápachům v bytě, ale i vlhkosti a plísním. Proto, když se chystáte koupit ventilátor v koupelně, je lepší zvolit méně než 100 m3 /h výkonu.

Na výběr je

Nejprve se musíte rozhodnout, kam ventilátor nainstalujete: do kanálu nebo na zeď. Odpovídající typ: kanálový nebo nástěnný. V nástěnných variantách existují také dva typy: pro instalaci do přívodního vzduchovodu. Vytvářejí vyšší tlak, a pro bezkanálovou instalaci. Vývod přímo přes zeď do ulice. Axiální ventilátory se obvykle používají pro bezkanálovou instalaci. Nemohou vytvářet tlak vyšší než 50 Pa a z tohoto důvodu je nelze instalovat do potrubí.

READ  Jak správně vylít monolitickou podlahovou desku

Kanálové ventilátory se instalují do potrubí nebo kanálu. Je k dispozici v kulatém nebo čtvercovém průřezu

Kromě vypočteného výkonu je další důležitou charakteristikou úroveň šumu. Čím nižší úroveň, tím lépe. Je dobré, když je hladina hluku nižší než 35 dB.

Další věc, na kterou je třeba se zaměřit, je hodnocení elektrické bezpečnosti. Pro použití ve vlhkých místnostech je vyžadováno krytí minimálně IP 44 (uvedeno na krytu ventilátoru).

Jedná se o nástěnné ventilátory

Normy a požadavky

Prostudujme si stavební předpisy a další dokumenty, abychom zjistili, kolik nového vzduchu musí jít do koupelny nebo na toaletu při větrání.

Zákonné předpisy stanoví, že do hygienických zařízení o rozloze deset metrů čtverečních a více musí jednou za hodinu proudit vzduch.

Z koupelny nebo toalety musí každou hodinu uniknout více než 30 metrů krychlových vzduchu. Pokud je koupelna velká, výpočet vychází z velikosti malého obývacího pokoje a násobí se koeficientem 1,5 (kvůli vysoké vlhkosti). Jedná se o normy pro větrání a tato čísla jsou minimálními požadavky.

Výběr ventilátoru

Pokud jste spokojeni s ventilačním systémem, můžete si vybrat správný ventilátor. Než začnete přemýšlet o tom, jak vyrobit koupelnový odsavač par, věnujte pozornost samotnému otvoru. Jeho velikosti a tvaru. Na základě těchto údajů totiž budete vybírat ventilátor, který se do potrubí vejde.

V obchodě uvidíte, že je zde široká nabídka, ale co si vybrat? Tichý odsavač do koupelny bude vždy dražší než nejběžnější verze, takže není divu. Je to skutečně na vašem rozhodnutí, protože pro některé lidi je při nákupu důležitým faktorem, aby nedělali příliš velký hluk.

Obvykle se v obchodě prodává jak samotný ventilátor, tak mřížka, která jej kryje zvenčí. Při výběru je důležité vycházet z kvality ventilátoru, protože pokud vám standardní mřížka nevyhovuje, můžete si ji dokoupit.

Aby odsavač par fungoval, musí být nakonec připojen k elektrické síti. Trochu složité; odsavač můžete připojit k vypínači světla v koupelně, aby se zapnul, pokud někdo používá místnost, ale není to ideální.

Není to nic složitého a výsledek je okamžitě patrný, ať už jste v koupelně instalovali odsavač par se zpětnou klapkou, nebo běžný odsavač par.

Časovaný ventilátor

Automatické odsavače par s časovačem jsou dražší, ale snadněji se používají. V koupelně je to ideální. Tyto spotřebiče fungují následovně. Zapínají se současně s osvětlením a vypínají se samostatně po uplynutí nastavené doby. Spotřebič aktivně odstraní pachy a vlhkost, když opustíte koupelnu, a po uplynutí přesně stanovené doby se sám vypne.

Pro správnou instalaci ventilátoru s časovačem vlastníma rukama potřebujete čtyři vodiče. Takový ventilátor má čtyři kontakty. Schéma zapojení je následující: L je kabel z pájené krabice, Lt je vodič přes vypínač světla, N je zem a čtvrtý je zem do příslušné zásuvky na spotřebiči.

Jak připojit koupelnový ventilátor k vypínači. 3 chyby a schémata zapojení.

Odtahový ventilátor v koupelně můžete připojit několika způsoby.

Nejlépe to však lze provést pomocí vypínače namontovaného na svítidle v koupelně nebo pomocí samostatného vypínače se dvěma tlačítky.

READ  Jak správně namontovat sporák

První varianty mají spoustu nepříjemností, které nejsou zpočátku příliš patrné.

Pokud jste například nainstalovali čidlo otevření dveří, které zapíná odsávací ventilátor. Po 5 minutách se vypne časovačem. Zdá se to být velmi výhodné.

Instalace takového senzoru na vnitřní dveře je však poměrně problematická. Nemluvě o dalších provozních bodech. Co například dělat, když zůstanete na toaletě déle, než je nastavená doba.

Opětovné otevírání a zavírání dveří? A pokud jsou v kuchyni hosté?

Také by bylo nutné vést kabely pod dlaždicemi, vyvrtat několik dalších otvorů atd.П. Na druhou stranu jsou jednoduché detektory pohybu náchylné na vlhkost a velmi rychle selhávají.

Podle zón v koupelně je třeba vybrat drahé modely s odpovídajícím krytím IP proti vlhkosti.

Někteří lidé považují za nejpohodlnější instalovat vypínač na odsavač přímo v koupelně. Elektrotechnické předpisy to však zakazují.

Proč tomu tak je, se dozvíte z příslušných odkazů a vysvětlení odborníků Rostechnadzoru na konci článku.

Zvážíme tedy nejsprávnější a nejspolehlivější způsob. Přípojka od vypínače světla k osvětlení mimo sanitární bod.

správně, nainstalovat, ventilátor, toaletu

K instalaci nepotřebujete mnoho materiálu:

Který z nich je lepší zvolit, si přečtěte v článku „Nejlepší kabel pro zapojení NYM nebo VVGNG-L“.

Tělo většiny ventilátorů je plastové, takže tyto modely není třeba uzemňovat. Pokud máte ventilaci s kovovými prvky, vyžaduje již 4žilový kabel 41,5 mm2

správně, nainstalovat, ventilátor, toaletu

Zátěže jsou zde malé, takže tyto kontroverzní k mnoha terminálům, tam bude zcela vhodné. Není nutné svařování, pájení ani krimpování.

Nejoblíbenější na našem trhu je ERA. To je to, čím se budeme podrobně zabývat.

Podobným způsobem jsou připojeny i další mechanismy a časovače od společností Vents, Ballu a Electrolux.

Zde jsou uvedeny technické specifikace a podrobnosti všech oblíbených modelů:

Electrolux EAFM-100TH ERA SB D100 Optima Vents 100 K Domovent 100 C ERA D 100 E 100SC Ballu Green Energy ERA D 100 4C ET Vents 100 Quiet

Tyto časově řízené ventilátory mají dva provozní režimy:

Přepínání mezi režimy se provádí na ovládacím panelu vpravo nahoře.

Podobné propojky jsou k dispozici i od jiných výrobců.

Při provozu v režimu „WC“ začne ventilace po zapnutí světel a připojení napájení k desce okamžitě pracovat. Po vypnutí světla se ventilátor nezastaví, ale po určitou dobu se otáčí.

Tento čas nastavíte sami vyšroubováním nastavovacího šroubu pomocí šroubováku.

Upevnění odsávacího ventilátoru v koupelně

Výrobce pro upevnění odsavače na stěnu koupelny poskytuje upevňovací otvory v rozích.

Tato metoda má však mnoho nevýhod, zde jsou ty nejvýznamnější:

Metoda upevnění odsávacího ventilátoru v koupelně pomocí silikonového tmelu nemá všechny tyto nevýhody

Technologie instalace silikonizovaného odsávacího ventilátoru je následující

Silikonový tmel vložte do speciální pistole, kterou obsah tuby rozetřete po obvodu instalačního otvoru, jak ukazuje obrázek níže.

Poté se odsávací ventilátor vloží do větracího potrubí, vyrovná a pevně přitlačí.

Pro přesnější instalaci pak můžete odsávací ventilátor připevnit ke stěně koupelny například pomocí lepicí nebo těsnicí pásky, jak je znázorněno na obrázku níže.

Jak vidíte, zde popsaný způsob instalace je maximálně jednoduchý a zvládne ho téměř každý. Doporučuji vám také přečíst si o časovači odtahového ventilátoru, proč ho potřebujete a jak ho nainstalovat ZDE.

Proč potřebujete v koupelně větrací systém?

Koupelny jsou náchylnější k přirozené kondenzaci vlhkosti než jiné místnosti a téměř vždy mají vysokou vlhkost, pokud chybí správný systém větrání. V důsledku toho se v místnosti začnou objevovat nepříjemné zatuchlé pachy a voda z kondenzace na stěnách, což podporuje rychlý rozvoj hub a plísní.

READ  Jak sestavit ventilátor energy en 1660

Správný systém větrání pomůže ušetřit obklady a jiné krytiny, dřevěný nábytek, elektrické spotřebiče a zajistí, aby koupelna byla pro lidi co nejpohodlnější.

V současné době existují dva typy větrání: přirozené a nucené větrání. Pokud není možné přirozené větrání (nejsou zde okna nebo se neotvírají), pak se používá systém nuceného větrání, který předpokládá instalaci určitých typů ventilátorů určených pro tyto domácí prostory.

Ventilátor s nuceným prouděním vzduchu v koupelně

Konstrukce větrání je následující:

  • Bezkanálové systémy. Větrání koupelny otvory ve stěně společných větracích kanálů ve vícepodlažních budovách.
  • Kanál. Přivést větrací systém do míst, která potřebují nejintenzivnější a nejčastější čištění vzduchu.

V některých případech majitelé bytů a soukromých domů dávají přednost instalaci nuceného vypínání, i když je koupelna větrána přirozeně. Tímto způsobem si můžete být jisti, že v místnosti bude vždy normální mikroklima.

Je skutečnost, že v mnoha starých domech, které byly postaveny před více než 20 lety, již obecné větrací systémy nejsou schopny zvládnout neustále se zvyšující zátěž, takže je třeba zvolit modernější metody boje proti vysoké vlhkosti.

Náklady na instalaci větracích systémů

Cenové nabídky na instalaci větrání, instalaci větracích mřížek a ventilátorů do potrubí obecně vycházejí ze stavební části norem FER a GESN. Výše uvedený kód má v obou kódech číslo 20. V následujícím textu se blíže podíváme na použití sazeb za instalaci větracích mřížek, sazeb za demontáž větracích mřížek, sazeb za instalaci ventilátorů a některých dalších typů sazeb za větrací práce.

Jak bylo uvedeno výše, sazby za větrání jsou zahrnuty v balíčku 20 stavební části sbírek FER nebo GESN. Proto je třeba většinu nabídek na instalaci ventilace hledat v této sadě. Obrázek 1 ukazuje složení dávky FER 20 pro ventilační práce.

Jak je patrné z tabulky cenových nabídek na obrázku 1, cenu v odhadu pro instalaci kanálového ventilátoru a cenovou nabídku pro střešní ventilátor lze vybrat z tabulek v oddíle 2 v části „Ventilátory“. Obecně jsou v této sekci pouze 4 typy tabulek pro různé typy ventilátorů.

Kromě instalace ventilátorů zahrnuje rozsah prací v tabulce FER20-03-001 také seřízení a testování instalovaných ventilátorů. Rozsah prací ve všech FER20-03-001 se měří v jednotkách.

Normy uvedené v tabulce FER20-03-003 lze použít, jak je vidět na obrázku 2, jako kótování v odhadu pro střešní ventilátor. Obrázek 2 rovněž ukazuje skladbu práce podle jedné z norem. Všimněte si, že pracovní algoritmus je u všech norem totožný. Rozdíl, stejně jako v předchozích tabulkách, spočívá v hmotnosti instalovaného zařízení. Všimněte si, že tabulka FER20-03-003 obsahuje čtyři sazby, z nichž každá může být použita v závislosti na hmotnosti instalovaného zařízení ve formuláři odhadu nákladů 4, místním odhadu nákladů, výkazu CS: GO-2 nebo jiné formě odhadu nákladů. Pracovní zátěž se měří také v jednotkách.

Odhad nákladů na instalaci ventilátoru může být také FER20-03-004-01 pro instalaci odlučovače prachu. Práce zahrnují instalaci a zkoušení zařízení a měrná jednotka je stejná jako v ostatních normách oddílu 03 přílohy 20.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS