Jak správně namontovat sporák

Instalace a oprava sporákových spotřebičů. Jak namontovat sporák do zděné trouby Správná montáž sporáku

Litinová varná deska trouby je vyrobena metodou litiny. Litina kombinuje uhlík (více než 2 %) a ocel. Přidáním chemických prvků, jako je fosfor, mangan, křemík a síra, se výrazně zlepšují fyzikální a chemické vlastnosti materiálu. Litinová varná deska se vyznačuje vysokou žáruvzdorností a pevností a také setrvačným rozptylem tepla (po zahřátí dlouho chladne). Dalším důvodem pro koupi litinového sporáku je jeho odolnost proti korozi. Je to proto, že povrch je po odlití pokryt rzí, která působí jako „ochrana“ a zabraňuje pronikání koroze hluboko do materiálu. Litinová varná deska je navíc odolná vůči náhlým změnám teploty, takže nepraská ani se nedeformuje.

Abyste zajistili, že varná plocha sporáku vydrží co nejdéle, vyplatí se dodržovat tato jednoduchá pravidla:

 • Pro pokládku varné desky použijte tekutou cementovou maltu, přičemž dodržte vzdálenost 5-6 mm od horního okraje trouby;
 • Největší hořák musí být vždy umístěn nad varnou deskou;
 • Zdivo horního podlaží musí být vyztuženo ocelovým úhelníkem;
 • nezapomeňte, že po celém obvodu desky musí být mezera do 2 mm, aby se zabránilo deformaci a praskání kovu;
 • První zatížení saunových kamen proveďte správně a postupně je zahřívejte asi o 8

každou hodinu zvyšte teplotu o 70-80 stupňů. Pro správné zahřátí je nutné začít topit dřevěnými třískami a dřevěnými kousky. Po 8 hodinách zahřívání nechte vařič vychladnout, dokud dřevo zcela nevyhasne.

Pokud si nejste jisti, že jste schopni instalovat litinové varné desky sami, je nejlepší požádat o pomoc odborníky. Díky svým odborným znalostem a dlouholetým zkušenostem vám pomohou ušetřit čas i nervy. Vždy je lepší nechat se zastoupit odborníky, abyste nemuseli doplácet na svou nezkušenost.

Jakmile budete mít krásný sporák s dobře umístěnou litinovou plotýnkou nahoře, můžete si užívat teplo a útulnost, které taková konstrukce vyzařuje.

Předchůdcem litinového vařiče bylo ohniště. sloužilo jako ochrana před dravci, k vaření a jako dýchací přístroj před chladem.

V dobách prvních osídlených kmenů se vařiče pro udržení tepla obkládaly hlínou. Kamenné a hliněné pece v Římské říši. Před 12. stoletím neměly pece komín a topilo se v nich „načerno“, což si vyžádalo mnoho obětí v podobě oxidu uhelnatého.

Ve 12. století, kdy se objevila komínová kamna, se jídlo připravovalo na rožni a v komíně se udily všechny druhy klobás. V rané renesanci si feudálové vybrali místo sporáku v kuchyni a varné desky byly nahrazeny litinovými a následně litinovými vařiči.

Kvůli kruté ruské zimě se v Rusku dlouhou dobu kombinovala kuchyně a topný sporák. Trouba je srdcem každé domácnosti. Léčila nemoci, spali na ní, vařili na ní, dokonce se v ní koupali. Vařič byl zaplaven od října do dubna. Vařič se používal nejen ve venkovských domech, ale i ve městech.

novej sporak

A tak litinový sporák vstoupil do moderního života.

Litinové vařiče, nazývané také varné desky, se montují přímo na horní vodorovnou plochu vařiče. Litinový sporák má setrvačný tepelný výkon.

Při spalování paliva (dřevo, uhlí, tho) se litinový vařič dobře zahřeje a pak zůstává dlouho horký a vydává teplo. Když je litina horká, lze ji použít jako vařič.

Moderní litinový sporák má řadu vlastností, které ho odlišují od jiných podobných možností.

 • Litina použitá k odlití varné desky je mimořádně pevná.
 • Vzhledem k tomu, že materiál obsahuje také řadu chemických látek, zlepšují se jeho fyzikální vlastnosti.
 • Litina se po celou dobu své životnosti nedeformuje, nepraská ani netříští a je vhodná pro vysoké teploty.
 • Litinová varná deska je odolná vůči teplotním výkyvům, zachovává si svůj vzhled a původní výkon.
 • Vařič není náchylný ke korozi.

Obecně lze všechny litinové sporáky rozdělit do dvou skupin: prefabrikované a masivní. V obou případech může výrobek sloužit jako tepelný vodič, který rovnoměrně ohřívá vzduch v místnosti, a jako hořák pro vaření.

Prefabrikovaný litinový sporák je panel s kruhy, které do sebe zapadají. Nastavením počtu kroužků a jejich průměru můžete zvolit nejlepší variantu v závislosti na typu nádobí, na kterém vaříte.

Tato varianta má jednu důležitou výhodu. tepelné mezery, které umožňují rovnoměrné zahřívání desky, aniž by se vlivem vysokých teplot deformovala.

Jednodílný sporák je kvůli absenci tepelných mezer méně spolehlivý. Litina se může při vystavení příliš vysokým teplotám rozpínat a deformovat. Litinové sporáky jsou však mnohem levnější a jejich instalace na sporák je jednodušší.

Pokud při výběru sporáku uvidíte litinovou desku se vzorem, podívejte se pozorně. Vzory zvyšují tepelný výkon sporáku, což má pozitivní vliv na jeho funkčnost.

Instalace litinové varné desky na troubu je vážná věc. Nesprávná technika nebo volba materiálu může způsobit, že se deska při prvním vypálení pokroutí nebo popraská.

Ano, litinové plotýnky jsou odolnější, ale je třeba mít na paměti, že se při zahřívání rozpínají, což musí řemeslník při jejich instalaci zohlednit.

Cihlová pec vlastníma rukama

Cihlový sporák je jedním z nejlepších topných zařízení, zejména pro soukromé venkovské domy. Je šetrný k životnímu prostředí, má vysoký tepelný výkon, rovnoměrně vyhřívá vnitřní prostor místnosti. V závislosti na účelu konstrukce existuje mnoho druhů sporáků. od ohřívacích sporáků až po kuchyňské sporáky. Výroba této konstrukce je poměrně obtížná. Existuje mnoho různých nuancí, které mohou významně ovlivnit kvalitu práce i bezpečnost nájemníků doma.

Pro stavbu cihlové pece vlastníma rukama budete potřebovat následující nástroje a spotřebiče:

 • Lopatka na kladení malty, odstraňování přebytečné malty a usazování cihel;
 • Vodováha pro kontrolu rovinnosti zděných řad;
 • Olovnice pro kontrolu svislosti stěn;
 • Pravidlo. dřevěná lať o malé tloušťce s dokonale rovnoběžnými stranami, která slouží ke kontrole rovnosti zdiva v řadách;
 • Kladívko na cihly pro trhání cihel na kousky;
 • Měřicí pásmo pro kontrolu lineárních rozměrů.

Základy jsou stejné jako základy mnoha budov. Musí zajistit vertikální vyrovnání celé konstrukce, odolat zatížení všech prvků, zabránit vlivu sezónních pohybů půdy. Pro zhotovení základů s cementovou maltou se používá cihlový šrot nebo bloky z přírodního kamene. Samotné zdění topení začněte od úrovně podlahy místnosti.

READ  Jak správně fénovat vlasy pro větší objem

Materiálem pro zdivo jsou červené cihly ideální geometrie a celistvosti. Použití přepáleného nebo nedostatečně přepáleného materiálu nebo materiálu, který je popraskaný, je přísně zakázáno. Pojivo je písčito-hlinitá směs, která se ředí vodou do husté konzistence. Chcete-li zkontrolovat kvalitu malty, která je velmi náročná a závisí na kvalitě každé z jejích složek, vyvalte malou kuličku o průměru a vysušte ji. Pokud je vysušená koule popraskaná, při pádu z výšky jednoho metru se nerozpadne a při vypálení se nerozpadne, je malta kvalitní.

Pokud nemáte zkušenosti s tvorbou výkresu cihlové pece, je lepší použít hotové výkresy, které jsou běžně dostupné v literatuře nebo na internetu. Každá řada zdiva nad ohništěm musí zajistit kvalitní odvod kouře a ohřev stěn cihelné pece pro vytápění místnosti. Účinnost samotného saunového topení závisí v konečném důsledku na správném naplánování a provedení této části práce.

Pokládání prvních řad sporáku na dřevo

Zdění začněte od první řady znázorněné na obrázku. Cihly se pokládají předem s ohledem na požadovanou velikost stěny a tloušťku spáry přibližně pět milimetrů. Poté pomocí hladítka položte a vyrovnejte maltu, položte na ni cihlu a vyrovnejte ji. Zbytek cihel první řady by měl být zazděn vedle první cihly. Geometrie řádku se kontroluje měřením úhlopříček, které se musí rovnat hodnotě. Cihly druhé a každé další řady by měly překrývat spáry předchozích řad.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat instalaci kovových částí: dvířek popelníku, dvířek topeniště, roštu a čisticích dvířek. Vzhledem k tomu, že kov a cihly vykazují rozdílnou tepelnou roztažnost, ponechává se mezi litinovými prvky a zdivem asi pětimilimetrová mezera. Zařízení instalujte na azbestovo-azbestovou maltu. Pro zdění přímo nad velkým popelníkem a dvířky topeniště jsou použity ocelové pásky, které podpírají cihly. Pro upevnění dvířek ve zdivu se do speciálních otvorů vkládá měkký ocelový drát, který se pokládá do spár trouby.

Instalace varné desky také vyžaduje zvláštní pozornost. Spáry mezi komínem a zdivem jsou utěsněny azbestovou granulovanou maltou.

Postupně sestavte celou konstrukci topného tělesa podle schématu, řádek po řádku. Vždy zkontrolujte vodorovnost a rovnost řádků a jejich celkovou geometrii. Po položení potřebného počtu řad cihel na horní část komína se provede oplechování komína.

Komín je nejdůležitější součástí každé sauny. Správně instalovaný komínový systém ovlivňuje kvalitu provozu topidla, odvod spalin z komínové dutiny, ohřev zděné pece a odvod tepla do vzduchu v místnosti. Pro zdění se používají pouze celé cihly. Komín nad střechou sestavte pomocí injektážní malty odolné proti povětrnostním vlivům.

Povinným prvkem komína v místě křížení s podlahou podkroví je komínové prodloužení. rozšíření vnější části při konstantní vnitřní velikosti komína.

Co dělat s prasklým litinovým sporákem. Jak doma svařit litinový sporák

Jak svařit litinový sporák doma

Jak ví každý, kdo používal kempinkové vařiče, ty mají tendenci praskat, a to jak podélně, tak příčně. V minulosti se takové vařiče jednoduše vyhazovaly a nahrazovaly novými, díky možnosti koupit je. Vzhledem k tomu, že litinových sporáků je nyní nedostatek, vyvstala otázka, co v tomto případě dělat? Je velmi nepohodlné používat desku složenou z půlek, čtvrtin apod., protože ohřívací a chladicí trhliny se neustále rozcházejí a je třeba je neustále posouvat. Abych prodloužil životnost prasklého vařiče, svazuji jeho jednotlivé části drátem.

Ve správných místech desky vyvrtám ve dvojicích (proti sobě) otvory o průměru Z mm, které umístím od okraje trhliny ve vzdálenosti 1,5 2 mm. Do párových otvorů vložím ocelové lanko (průměr 22,5 mm) a konce na dně vařiče stočím. Okraj otvoru zkosím, aby ohyb drátu nebyl tak „hrbatý“.

Nyní se jednotlivé části desky neoddělují od ohřevu a chlazení. Všimněte si také, že drát vyčnívající na povrchu sporáku nebrání pokládání pánví.

Rád bych se také podělil o malý trik. Každý, kdo někdy musel lámat velký kus uhlí, ví, že při podobné operaci létají úlomky různými směry, což je nepříjemné ve všech směrech.

Abych tomu všemu předešel, vyrobil jsem si malý úchyt z dříků starých gumáků. Po oddělení hlav jsem oba dříky podélně rozřízl a vzniklé kusy sešil tenkým drátkem (můžete použít i provázek). Výsledkem je gumový „bezpečnostní kryt“ bez dna V horní části krytu jsem vyřízl „okvětní lístek“, aby se kryt při štípání uhlí lépe držel levou rukou.

Uhlí se drtí takto. Položil jsem gumový plášť na hroudu dřevěného uhlí a levou rukou jsem ji držel za „plátek“ a udeřil do ní kladivem. Třísky již neodletují, a proto jsou dodržována bezpečnostní opatření. Ano, zapomněl jsem zmínit, že v pouzdře je otvor pro rukojeť kladiva. Je tvořena přibližně polovinou výšky dříku, přičemž horní část je o něco širší.

Litinová varná deska pro sporák s jedním nebo dvěma hořáky

Litinové varné plochy se používají u sporáků na dřevo. Slouží k vytápění místnosti a vaření.

Litina má schopnost rovnoměrně se zahřívat po celém povrchu a pomalu uvolňovat teplo, čímž ohřívá místnost.

Dva typy litinových plotýnek

Materiálem je šedá litina. Dobře se tvaruje a má dostatečnou pevnost a odolnost. Pro zvýšení výkonu se přidávají přísady křemíku, síry a manganu a uhlíku je asi 2 %.

Na litinu nepůsobí vysoké teploty a zachovává si svůj tvar při všech teplotách. Povrch v průběhu času neoxiduje ani nerezaví díky silnému oxidovému filmu, který se vytváří během procesu odlévání.

Vařiče jsou k dispozici jako jednodílné nebo skládací. Dělené desky se skládají z několika kroužků s malou tepelnou mezerou. To je nezbytné pro správnou kompenzaci teploty.

Monolitická varná deska s hořáky

Jedná se o pevný kus kovu o minimální tloušťce 8 mm. Může být vybaven hořáky s pevnou velikostí (výklenky nebo výstupky ve varných zónách). Slepé desky nemají žádné prohlubně. Jejich instalace je nejjednodušší a výroba nejlevnější, takže jsou oblíbenou volbou pro levné trouby.

Důležité! Vzhledem k absenci hořáků je nutné pro ohřátí hrnce nebo pánve zahřát celý sporák, což způsobuje zbytečnou spotřebu paliva.

 • Teplotu v hořáku nelze regulovat, je třeba ohřívat celou plochu;
 • Nedostatek mezer způsobuje, že je vařič velmi citlivý na vysokou teplotu.

Instalace litinové varné desky do sporáku. Postav si sám

Instalace sporáku do trouby není novou možností, ale je stále aktuální. Litinový vařič sám o sobě bude vynikajícím prvkem tepelného výkonu sporáku a jeho druhou funkcí bude umožnit vaření během vypalování.

Ano, v dnešní době existuje spousta jiných, modernějších způsobů uspořádání kuchyňských zařízení v domě, ale litinový sporák v troubě zůstává jednou z oblíbených možností.

READ  Můžete plynový sporák zapojit sami?

Navíc nemusíte nutně do nového sporáku montovat starý, osvědčený sporák. na adrese http://svt-ukraine.com.Několik moderních možností instalace vařiče na sporák najdete na adrese.

Charakteristika moderních litinových sporáků

Litinové desky, tzv. varné plotýnky, se montují přímo na vodorovnou plochu sporáku. Litinový sporák má setrvačný tepelný výkon.

Při spalování paliva (dřeva, uhlí apod.) se litinová deska dobře zahřívá, zůstává dlouho horká a vydává teplo. Když je litina horká, lze ji použít jako varnou desku.

Moderní litinový sporák má řadu vlastností, které ho odlišují od jiných podobných možností.

 • Litina použitá k odlití varné desky je vysoce odolná.
 • Protože materiál obsahuje také řadu chemických látek, zlepšuje fyzikální vlastnosti výrobku.
 • Litina se po celou dobu své životnosti nedeformuje, nepraská ani netříští a je vhodná pro vysoké teploty.
 • Litinová varná deska je odolná vůči teplotním výkyvům a zachovává si svůj původní vzhled a výkonnostní vlastnosti.
 • Vařič není náchylný ke korozi.

Obecně se všechny litinové komínové sporáky dělí do dvou skupin: prefabrikované a masivní. V obou případech může výrobek fungovat jako tepelný vodič, který rovnoměrně ohřívá vzduch v místnosti, nebo jako kamna na vaření.

Prefabrikovaný litinový sporák je panel se skládanými kruhy, které do sebe zapadají. Nastavením počtu kruhů a jejich průměru můžete najít ideální sporák podle typu nádobí, na kterém vaříte.

Typický sporák pro vytápění a vaření

Začněte své seznámení s výrobou kamen přečtením návodu na stavbu nejoblíbenějšího typu vařiče pro vytápění a vaření.

První krok. Rozložení první řady sporáku. V této fázi je třeba zajistit, aby cihly byly na sebe dokonale kolmé. Trvanlivost a celková kvalita hotového systému vytápění a vaření závisí na správné výchozí řadě.

Druhý krok. Po upevnění první řady sestavte dvířka popelníku.

Třetí krok. 2. řadu postavte z běžného zdiva.

Čtvrtý krok. Začněte pokládat třetí řadu. V tomto kroku je třeba cihly na obou stranách naříznout, abyste vytvořili optimální konfiguraci dvířek popelníku. Ujistěte se, že výška řady odpovídá výšce dvířek popelníku.

Pátý krok. Začněte pokládat čtvrtou řadu. Musí být položen zleva doprava. Montáž popelových dvířek. Při zdění se řiďte dříve zvoleným uspořádáním saunových kamen. V této řadě je také třeba zablokovat dvířka popelníku. Nad dvířky popelníku vytvořte otvor.

Šestý krok. Položte pátou řadu zúžením dvířek popelníku. Jinak je tento řádek stejný jako čtvrtý řádek.

Sedmý krok. Šestou řadu surového dřeva vyzděte šamotovými cihlami. Můžete použít i základní cihlu, ale ta se propadne mnohem rychleji než šamotová cihla.

Před roštem je třeba odštípnout cihlu. To vám dává možnost v budoucnu lépe sestavit palivo. Samotný rošt bude bezpečně spočívat na 5. řadě zdiva.

Mezi šestou řadou a roštem ponechte mezeru asi 1-1,5 cm. Prostor vyplňte pískem.

Osmý krok. Položte sedmou řadu. V této fázi je třeba vytvořit kanál ve tvaru písmene U a uzavřít jej tak, aby se z jednoho kanálu staly tři.

Devátý krok. Instalace dvířek topeniště. Použijte 6. řadu zdiva jako podpěru pro dveře.

Desátý krok. Osmou a devátou řadu položte stejným způsobem jako sedmou řadu. Devátá řada musí být stejně vysoká jako dvířka topeniště.

Je třeba uzavřít levý kanál a přepážku pece. Cihly musí být pro tento účel speciálně připraveny. Proveďte přípravu ohoblováním cihel z obou stran, abyste zajistili hladký a dobrý průtok plynu z pece do topného kanálu.

Jedenáctý krok. Položte desátou řadu šamotových cihel. Samotné výrobky musí být umístěny vertikálně. Vždy zkontrolujte správnou svislost komína pomocí vodováhy. Na tuto řadu se položí palubní deska saunových kamen.

Dvanáctý krok. Zavřete dvířka topeniště. Ve stavbě zůstaly pouze dva čtvercové kanály.

Další zednické práce na saunových kamnech provádějte úplně stejným způsobem jako u standardních topných kamen. Dodržujte zvolenou metodu zednických prací.

Nakonec nainstalujte varnou desku s klapkou, poklop topeniště a kryt poklopu. Musí být také instalována větrací komora a komín. Podle velikosti a dalších důležitých parametrů sporáku je třeba individuálně zvolit materiál a konstrukci komína.

Záludnosti instalace sporáku na sporák

V první řadě je třeba vzít v úvahu tepelnou roztažnost různých materiálů. Například cihly a litina se při vystavení vysokým teplotám chovají velmi odlišně, a pokud zazdíte varnou desku do zdiva, dlouho nevydrží. V důsledku roztažnosti kovu se jednoduše zhroutí.

Správná instalace sporáku vyžaduje vyrovnávací mezeru 5 mm po celém obvodu bez použití obložení. Tím je zajištěno, že prvek bude mít při zahřívání kamen dostatek volného prostoru pro roztažení a zdivo si zachová svou celistvost.

Suché“ horní řady, aby se v budoucnu vytvořila správná dilatační mezera

Pro pokládku se používá tekutá konzistence jílovo-azbestové malty. Slouží k upevnění litinové desky na sporák. Malta se připravuje takto: do hlíny zředěné vodou se přidá rozemletý azbest a postupným přidáváním tekutiny se spojení uvede do stavu „tekuté zakysané smetany“.

Horní řada zdiva je po obvodu pece upevněna ocelovým úhelníkem, čímž je posílena pevnost celé konstrukce.

Pro vaši informaci! Po instalaci nové litinové varné desky se první ohřev provádí speciálním způsobem. Vařič pomalu zahřívejte asi 8 hodin na teplotu přibližně 600 °C. To znamená, že každou hodinu se musí teplota povrchů vyzařujících teplo zvýšit o 75-85 °C. Takové postupné zahřívání odstraňuje pnutí v litině, což výrazně zvyšuje její pevnostní vlastnosti.

Nasazení litinového vařiče na sporák není žádná legrace. Trvanlivost výrobku závisí na přesné instalaci, proto by tento náročný úkol měl být svěřen odborníkům.

Pec na vytápění dvoupodlažního domu

Pokud se zvýší výška kanálové části švédské stěny, lze vytápět místnosti v prvním patře, což je v tomto projektu provedeno. Část pece s troubou a varnou deskou zůstává beze změny. Rozměry kamen jsou 89 x 89 cm v základně a 89 x 38 cm ve druhém patře.

Celkový tepelný výkon sporáku je přibližně 4 kW. Rozdělení na podlahu je následující: v přízemí vytápíte až 25 metrů čtverečních, v patře 15 metrů čtverečních. Žádný letní režim, ale je zde možnost podlahového vytápění. spodní nebo horní kanály se uzavírají pomocí šoupátek.

 • Červené hliněné cihly (plné). 950 ks.;
 • šamotové cihly SHA-8. 18 ks.;
 • rošty 200 x 300 mm;
 • Dvouplotýnková varná deska 71 x 41 cm;
 • šoupátko. 130 x 130 mm. 3 ks.;
 • Dvířka pece. 21 x 25 cm, všechna ostatní dvířka. 14 x 14 cm (7 kusů).);
 • Rovnostranný rohový úhelník 40 x 5 mm. 2 m;
 • pás 50 x 5 mm. 5 m;
 • Plech 50 x 80 cm.

Vzhledem k výšce a značné hmotnosti konstrukce se doporučuje věnovat zvláštní pozornost pevnosti základů a vyrovnání jednotlivých řad při zdění, aby nedošlo k vytvoření šikmé věže v Pise. Stačí dodržovat technologii výstavby a přistupovat k práci zodpovědně.

READ  Jak správně marinovat vepřové maso do trouby

Dvě klapky instalované ve spodní části přepínají vytápění mezi jednotlivými patry nebo otevírají všechny 3 kanály pro současné vytápění.

Stavba švédského domu začíná v přízemí podle schémat a výřezů z výkresů sporáku:

  Postavíme souvislou nulovou úroveň a na první úrovni začneme stavět popelníkovou část saunových kamen. Umístěte dvířka komory na druhou úroveň, postavte třetí úroveň podle schématu, za čtvrtou úroveň nainstalujte 2 kontrolní dvířka.

Poznámka. Výška hlavní části saunového topidla je 2.6 м. Pokud je strop místnosti vyšší, přidejte potřebný počet řad cihel mezi podlažími 32-35.

Po položení spodní části dvoupatrového švédského stolu můžete začít stavět horní část kanálu:

správně, namontovat, sporák

  První patro zužuje topení po proříznutí, na druhé patro připojte další revizní dvířka.

Na tomto příkladu si podrobněji ukážeme postup stavby kamen

Robustní, ale křehká: jak vybrat litinovou varnou desku a pečovat o ni

Litinové plotýnky se používají v kamnech na dřevo. Slouží k vytápění místnosti a vaření.

správně, namontovat, sporák

Litina se zahřívá rovnoměrně po celé ploše a pomalu uvolňuje teplo, aby vyhřála místnost.

Jsou vyrobeny z šedé litiny CrC. Dobře se tvaruje a má dostatečnou pevnost a odolnost. Křemík, síra a mangan jsou přidávány pro zlepšení výkonu, zatímco uhlík tvoří asi 2 %.

Litinové odlitky netrpí vysokými teplotami a zachovávají si svůj tvar při jakémkoli stupni zahřátí. Povrch v průběhu času neoxiduje ani nerezaví díky silnému oxidovému filmu, který se vytváří při odlévání.

Deska je k dispozici jako plná nebo sekční deska. Dělené desky se skládají z několika kroužků s malou tepelnou mezerou. To je nezbytné pro správnou kompenzaci teploty.

Monolitický povrch s hořáky

Jedná se o plný plech o tloušťce nejméně 8 mm. Mohou být vybaveny hořáky s pevnou velikostí (výklenky nebo výstupky ve varných zónách). Prázdné desky nemají odsazení. Tento typ varných ploch se nejsnáze instaluje a je levný, a proto je velmi oblíbený u levných sporáků.

Důležité! Protože zde nejsou žádné otevřené hořáky, musíte pro ohřátí hrnce nebo konvice zahřát celý sporák, což znamená plýtvání palivem.

Nevýhody litinových varných desek:

 • nemožnost regulovat teplotu v hořáku, je nutné ohřívat celou plochu;
 • Díky absenci mezer je vařič velmi citlivý na vysoké teploty.

Odnímatelná litinová konstrukce

Zvláštností je množství kroužků různých průměrů, které do sebe zapadají jako skládačka. Odstraněním kroužků můžete hořák přizpůsobit velikosti hrnce nebo pánve.

Toto uspořádání má oproti běžným troubám řadu výhod

 • Vysoká spolehlivost a tuhost povrchu. Mezery mezi díly hořáku zajišťují, že kov není vystaven tepelné deformaci.
 • Možnost nastavení intenzity ohřevu otevřením jednotlivých sekcí. Vaření probíhá na otevřeném ohni a nevyžaduje, aby byl celý povrch plně zahřátý. Ušetříte tak čas a dřevo na topení.

Důležité na! Nádobí musí být vhodné pro použití na otevřeném ohni. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je použít litinové a hliníkové nádobí.

Jak si vybrat

Litinové varné desky můžete zakoupit od zahraničních výrobců, například finských Pisla a HTT. Mezi nejžádanější domácí značky patří výrobky NMC, SibStalShar, Litkom, Balezinskiy LMZ.

Všechny jsou estetické, žáruvzdorné až do 1000 °C a šetrné k životnímu prostředí. při zahřívání nevypouštějí žádné škodlivé látky.

Standardní rozměry varných desek jsou následující: 710×410 mm, 340×410 mm, 660×410 mm, 585×340 mm a další. Počet hořáků na varnou zónu je jeden nebo dva.

Litina v drahých sporácích má tloušťku až 12 mm a na zadní straně má zpevňující žebra. Hmotnost přibližně 20. 25 kg.

Pravidla instalace

Aby kovový povrch vařiče na dřevo dlouho vydržel, musíte dodržovat tato pravidla:

 • Při instalaci varné desky do zdiva je třeba vzít v úvahu rozdílné koeficienty tepelné roztažnosti cihel a litiny. Stačí nechat po obvodu mezeru 5-7 mm. pak nedojde k poškození zdiva.
 • K upevnění zdiva se používá malta z hlíny a azbestových granulí. Vyrobíte si ji sami rozemletím a smícháním ingrediencí s vodou, nebo můžete použít hotovou směs z obchodu. Za ideální se považuje konzistence tekuté zakysané smetany.
 • Pod desku umístěte měkký podklad z azbestové šňůry nebo tkaniny.

Pod varnou desku umístěte měkký nehořlavý izolátor přímo na zdivo.

 • Horní řada zdiva je zajištěna kovovým rohem.
 • Instalace je rovná a největší hořák je umístěn nad hlavním hořákem.
 • Po zaschnutí malty postupně zahřívejte pec na teplotu 600-650 °C, která se postupně zvyšuje o 70-80 °C za hodinu. Tento šetrný ohřev uvolní vnitřní pnutí v litině a zabrání praskání při následném provozu.

Pozor! Začněte topit malými dřevěnými třískami a postupně přidávejte další a další polena. Po zahřátí na požadovanou teplotu nechte vařič vychladnout.

Péče o litinovou varnou desku

Litina je nenáročný materiál, ale i ten má svá slabá místa. Především je to přirozená křehkost. S vařičem se zachází neopatrně a nárazy způsobují na povrchu praskliny a třísky. Závady nelze opravit a sporák je nutné vyřadit.

Horký povrch je citlivý na rozlití kapaliny. Náhlé ochlazení varné desky může vést k prasklinám a netěsnostem.

Povrch vařiče není třeba dodatečně napouštět. Studenou varnou plochu stačí pravidelně otírat vlhkým hadříkem a připálené zbytky jídla lze odstranit tuhým kartáčem. Případné stopy rzi způsobené delším nepoužíváním sporáku se po zahřátí sporáku odstraní.

Proces instalace

Vzhledem k nízké hmotnosti sporáku není třeba budovat základnu. Je to velmi jednoduché:

 • Na podlahu položte pruh nepromokavého materiálu (78 × 53 cm). Vhodná střešní lepenka, střešní plsť, pergamen nebo běžná polyethylenová fólie.
 • Pak nasypte dobře vysušený písek a uhlaďte ho tak, abyste vytvořili vrstvu silnou 1 cm.
 • Na nezpevněné pískové lože položte 12 cihel (první řada), přičemž horní okraje cihel pevně nastavte do vodorovné polohy pomocí vodováhy.

Další postup při stavbě zděné pece bez základů se od tradičního způsobu příliš neliší:

Schéma umístění saunového topidla bez základu.

Deska se nesmí pokládat na hliněnou maltu, protože koeficienty tepelné roztažnosti hlíny a litiny jsou velmi rozdílné.

Při otevřeném topeništi a popelových dvířkách trvá sušení přibližně 2 týdny. Pro první start je nejlepší použít papír nebo dřevěné štěpky.

Pokud začnete s palivovým dřevem, může malta kvůli náhlému rozdílu teplot popraskat ještě před úplným vyschnutím.

Tato situace je velmi nežádoucí, protože vzduch uniká do pece skulinami a sporák se stává velmi nehospodárným. Za určitých okolností jimi může do místnosti pronikat kouř.

Tento web používá Akismet k boji proti spamu. Zjistěte, jak je nakládáno s údaji o vašich komentářích.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS