Jak správně vložit nádobí do myčky nádobí

Jak naplnit myčku nádobí

Nově zakoupená myčka nádobí by se neměla začít používat narychlo. Nejprve musíte vědět, jak vložit nádobí do myčky. Je důležité, aby byla správně umístěna, protože to ovlivní kvalitu myčky.

Abyste předešli poruchám spotřebiče, ztrátě původního vzhledu nádobí a nižší spotřebě vody a elektřiny, je třeba dodržovat určitá pravidla.

Nesmíte načítat příliš mnoho položek. Při otevírání dvířek nesmí překážet držadla talířů a pánví. V pokynech výrobce je uveden maximální počet kusů, které lze do mycích košů vložit najednou.

Velmi znečištěné, lepkavé a mastné nádobí se myje ve speciálním namáčecím nebo intenzivním režimu. Doporučujeme myčku spouštět v noci, protože dodávka elektřiny ze sítě je nízká.

Horní koš

Do horního koše vložte plastové předměty a drobné předměty:

Hrnky, sklenice nesmí být umístěny vodorovně, musí být otočeny dnem vzhůru. Díky tomu se voda nehromadí, ale rovnoměrně omývá vnitřní i vnější povrch. Podšálky by neměly bránit průtoku vody, ale nechat mezi nimi malý prostor.

Existují myčky nádobí, například myčky Bosch, které jsou vybaveny držákem na sklo a skleněné nádobí. Umístěte je tak, aby se voda z postřikovače dostala až do vnitřku nádobí. Před spuštěním se ujistěte, že je vše bezpečně na svém místě.

Spodní koš

Mnoho spotřebičů má nastavitelné uspořádání přihrádek, které umožňuje mytí velkých hrnců a pánví. Talíře v dolním koši uspořádejte tak, že je nakloníte dopředu a směrem ke středu. Voda stříká všemi směry a kape na části spotřebiče a příbory.

Malé a hluboké talíře umístěte doprostřed a ploché a velké talíře po stranách tak, aby se rovnoměrně umyly. Pánve jsou umístěny tak, aby nezasahovaly do ostřikovacích ramen. Pánve se na tác položí dnem vzhůru, ale protože v této poloze ukrývají drobné předměty, doporučuje se umývat je odděleně.

Odnímatelný zásobník

Příbory by měly být naskládány tak, aby hrot směřoval dolů. Nepokládejte lžíce příliš blízko k sobě. Doporučuje se střídat větší počet příborů, např. Nejprve nůž, poté lžíci a vidličku. Proudy vody pak každý z nich dostatečně opláchnou. Stohovací police se používají na dlouhé příbory.

Nádobí předem neomývejte

Věřte tomu nebo ne, ale oplachování nádobí před vložením do myčky je mýtus. Přestože je povinné odstraňovat zbytky jídla z talířů, aby se zabránilo ucpání myčky, předpláchnutí nádobí před jeho vložením vede pouze k plýtvání další vodou a vyšším účtům.

správně, vložit, nádobí, myčky

Nacpat všechno nádobí do jedné várky se může zdát jako lákavý nápad, který šetří čas, ale problém je, že přetížené stroje mohou poškodit nádobí. Je také možné, že se některé předměty nevyčistí, protože přetížení zablokuje průtok vody a mycího prostředku.

Jak umístit hrnky a sklenice?

Začněte s hrnky, miskami a šálky. Vloží se do horní nádoby dnem vzhůru, voda je opláchne. Pokud jsou umístěny na boku ve vodorovné poloze, nelze je umýt a voda z postřikovačů se do nich nedostane.

Skleničky lze upevnit pomocí držáků. Položte brýle vzhůru nohama. Zásobník je stísněný a uživatelé se ptají, zda je možné dát šálky a sklenice do vzájemného kontaktu? Nepoužívejte. Při mytí se sklo může roztříštit v důsledku mikronárazů sousedních pohárů. Do plastového držáku se kromě sklenic na pití pohodlně vejdou i šálky na kávu.

Co potřebujete pro myčku nádobí

Aby myčka účinně fungovala, potřebuje kromě vody také nejrůznější chemikálie. Patří mezi ně regenerační sůl, oplachovací prostředek a prací prostředek. Podívejme se, co jednotlivé funkce dělají.

READ  Označení tlačítek dálkového ovládání děleného systému Centek

Regenerační sůl

Regenerace soli je součástí cyklu změkčování vody. Mytí nádobí v tvrdé vodě (jak je tomu v mnoha hustě osídlených oblastech naší země) se rozhodně nedoporučuje. To snižuje účinnost mycího prostředku (a tím i celého procesu), dochází k usazování nánosů na topném tělese (a tím i k vyšší spotřebě energie na ohřev vody) a vede k předčasnému selhání některých součástí myčky.

Pryskyřice pro výměnu iontů pomáhá snižovat tvrdost vody způsobenou ionty hořčíku a vápníku, čímž zabraňuje tvorbě vodního kamene v myčce. Touto pryskyřicí je naplněn speciální filtr, kterým prochází voda přiváděná do stroje z vodovodní sítě.

Iontoměničová pryskyřice odstraňuje z vody ionty vápníku a hořčíku a vyměňuje je za ionty sodíku. Tímto způsobem změkčuje vodu. Je zřejmé, že Na-iontů v iontoměniči není nekonečné množství, a proto se musí podle potřeby doplňovat. Právě to je funkce regenerační soli.

správně, vložit, nádobí, myčky

Před zahájením procesu se sůl vloží do nádoby umístěné na dně myčky.

Na konci mycího cyklu, během závěrečného oplachu, se do iontoměniče vstříkne nasycený roztok solanky, který tam zůstane po dobu 15 minut. To je dostatečně dlouhá doba na to, aby iontoměničová pryskyřice uvolnila ionty hořčíku a vápníku a nasytila se ionty sodíku.

Spotřeba regenerační soli je přibližně 1,5 kg na 20 umytí a závisí na tvrdosti vody ve vaší oblasti. Hodnotu tvrdosti vody můžete zkusit zjistit na místním odboru bytového a komunálního hospodářství, i když je pravděpodobně jednodušší ji odhadnout sami pomocí speciálních testovacích proužků.

Podle těchto informací a tabulky tvrdosti v návodu zvolte na ovládacím knoflíku myčky nádobí vhodnou hodnotu, aby byl zajištěn správný odběr soli z iontového výměníku.

Indikátor na ovládacím panelu vás upozorní na nedostatek soli v zásobníku, abyste mohli zásobník soli včas doplnit.

Prací prostředek

Výběr správného pracího prostředku je těžký úkol. Na trhu je dnes tak široká nabídka speciálních pracích prostředků, že je těžké vybrat si jen jednu značku. Mycí prostředky pro myčky nádobí, které jsou dnes komerčně dostupné, se liší nejen podle výrobce, ale také podle formy (prášek, tablety nebo gel).

Hlavní věc, kterou si musí každý uživatel myčky pevně uvědomit, je, že v myčce se smí používat pouze speciální mycí prostředky. Žádné prací prostředky, prací prášky, mýdla, prostředky na ruční mytí nádobí!

Pokud toto pravidlo porušíte, jste na cestě do obchodu pro kutily nebo na skládku. I když se stroj neporouchá, nemůže pracovat s takovým „alternativním“ mycím prostředkem: nadměrné pěnění by způsobilo vzduchové uzávěry v čerpadle a přerušilo by se zásobování vodou do šlehacích tyčí.

Nejběžnějšími formami mycích prostředků jsou prášek a tablety.

Ty se pohodlněji používají a dávkují (některé z nich mají dokonce speciální zářezy pro lámání, aby se daly použít při polovičním zatížení stroje). Tablety však mají nevýhodu: nedoporučují se pro krátké cykly, protože tableta jednoduše nemá dostatek času na úplné rozpuštění. Bývají také dražší než práškové.

Pomůcka pro oplachování

Poslední věc, kterou myčka potřebuje, je oplachovací prostředek. Je navržen tak, aby usnadňoval odkapávání vody z nádobí a vytvářel na jejich povrchu neviditelný ochranný film. Přípravek na oplachování zabraňuje vzniku zaschlých kapek vody na nádobí, což je obzvláště důležité pro skleněné nádobí, křišťálové a nerezové sklenice a příbory. Prostředek na oplachování je k dispozici jako speciální tekutina, která se nalévá do příslušné přihrádky na vnitřní straně dvířek pračky.

Jedním z volitelných prostředků do myčky je osvěžovač myčky Fresh. Čerstvě umytému nádobí dodá citronovou vůni.

Multifunkční vícevrstvý tablet je nyní na trhu. Každá vrstva tablety plní specifickou funkci. Jeden například zajišťuje intenzivní mytí nádobí, druhý oplachování, třetí nahrazuje regenerační sůl, čtvrtý čistí vnitřek myčky od mastných usazenin, pátý zajišťuje lesk nerezové oceli atd.Д. Takové kombinované tablety jsou velmi drahé. Také mnoho hospodyněk je používá a dospělo k závěru, že je stále výhodnější používat každou přísadu zvlášť.

READ  Vařič Etna bkd s vařičem

Automatické mytí v myčce nádobí

Existuje spousta materiálů, které se v myčce dokonale čistí. To nijak nesnižuje jejich kvalitu.

Nádobí, které lze čistit v myčce:

 • Smaltované. Pozor na čipy. Pokud ano, pánev se velmi rychle rozpadne. Smalt popraská a objeví se rez Tento typ nádobí se používá pro vaření v mikrovlnné troubě a není ovlivněn vysokými teplotami.
 • Keramika s vysoce kvalitním povlakem. Tento povlak chrání mimo jiné také před ppm.
 • Smaltovaná litina.

Omezení

Nyní, když víte, jak správně vkládat nádobí do myčky, můžeme přejít k povolením a zákazům. Ne všechny hrnce a pánve jsou vhodné pro mytí v automatické myčce nádobí a je důležité znát jejich omezení.

Pro šálky, talíře, hrnce a pánve, mnoho a různé kuchyňské náčiní je postup ve varné skříni stroje vážnou zkouškou. Objekty jsou postihovány postupně:

Ne každý materiál je odolný vůči mytí v myčce nádobí. Proto seriózní výrobci myček nádobí své výrobky vždy označují speciálními značkami. Na první pohled snadno zjistíte, zda je předmět vhodný pro praní v pračce se sušičkou. Bohužel ne všechno kuchyňské nádobí se vyrábí s označením a kromě toho existuje mnoho nádobí vyrobeného v dřívějších letech (včetně SSSR), které toto označení nemá.

Hospodyňky by měly vědět, co dávají do myčky. A které věci by raději měly mýt ručně.

Pro vaši informaci! Dodržování pravidel pomůže nejen uchovat a nezkazit nádobí, ale také zabránit rozbití drahých domácích spotřebičů.

Podle materiálu

Vaření, servírování a stolování se provádí pomocí nejrůznějšího náčiní.

 • Nerezová ocel;
 • Smaltované kovy;
 • Sklo (žáruvzdorné a standardní);
 • Plast
 • Dřevo;
 • Slitiny a kovy (hliník, měď, mosaz, melír, stříbro, litina);
 • Keramika (nepálená hlína, glazovaná);
 • Plasty (silikon).

Do pračky se sušičkou můžete bez obav vložit nerezové předměty, smaltované předměty, keramiku (glazovanou), silikon, sklo. Hrnce z nerezové oceli odolávají horké vodě, agresivním mycím prostředkům a prodlouženým mycím programům. Stejně tak pro žáruvzdorné sklo, glazovanou keramiku, silikonové formy.

V návodu k pračce jsou uvedeny prací cykly pro konkrétní materiály, takže stačí dodržovat doporučení výrobce.

Melchior lze prát, ale jiné materiály by se pokud možno neměly vkládat současně. Neexistuje žádný striktní zákaz litinových pánví, kachní pánve, ale odborníci poukazují na důležitou vlastnost materiálu.

V průběhu provozu se výrobky postupně pokrývají olejovým/mastným filmem, který chrání litinu před rezivěním. Při ručním mytí se fólie zachová, ale při mytí v myčce se zkazí a nádobí zreziví.

Takže je lepší věnovat trochu více času ručnímu mytí babiččiny pánve, než si vyčítat vlastní chybu při vyndávání zkaženého předmětu z pračky.

 • Dřevěné předměty, jako jsou prkénka na krájení (buď z jednoho kusu, nebo slepená z jednotlivých kusů dřeva), lžíce, špachtle, šťouchadla a další náčiní. Dřevo při nadměrné vlhkosti bobtná a vlivem horkého vzduchu se scvrkává. V důsledku toho nádobí ztrácí pevnost a v materiálu vznikají praskliny. Prefabrikované předměty se rozpadají, pevné předměty se deformují a jsou nepoužitelné.
 • Silver.
 • Měď. Způsobené nečistotami a skvrnami.
 • Surové hliněné předměty. Tento druh nádobí nemá ochrannou vrstvu, a proto vysoký tlak vody, čisticí prostředky, vysoké teploty a vibrace poškozují porézní materiál. Jíl absorbuje složky přípravků, bobtná a povrch se stává mikroprasklým.
 • Jednorázové plastové nádobí. V této skupině je velké množství různých typů materiálů a do myček nádobí jsou vhodné pouze výrobky se schvalovacím označením. Jednorázové nádobí (vidličky, lžíce, nože), tácy na servírování jídla, šálky a talíře lze v případě potřeby umýt nebo zlikvidovat pouze ručně.

Pro vaši informaci! Do myčky nevkládejte žádné předměty z polystyrenu nebo PVC.

 • Crystal. Zatímco modely nejnovější generace různých značek jsou vybaveny programem pro šetrné mytí, špičkové skleněné nádobí je nejlepší mýt ručně. Křehký materiál citlivý na teplotu a mycí prostředky často vypadá po umytí v myčce špatně. Zhoršení, zakalení, zažloutnutí, ztráta lesku a třpytu. I když je povoleno mýt křišťálové sklenice, flétnové sklenice nebo karafy střední kvality (se silným sklem), je třeba dodržovat pravidla: nádobí upevnit speciálními držáky, nenakládat s křišťálovým nádobím z jiných materiálů, zvolit jemný režim nebo program rychlého mytí, nastavit nízkou teplotu. Sady a soupravy prémiových značek (Baccarat a další) se myjí pouze ručně.
 • Termosky. Může dojít k poškození baňky, tepelné izolace a nepříjemných pachů.
 • Nádoby s vakuovými víky. Vysoké teploty, nadměrná vlhkost a deformace víček, které způsobují ztrátu vzduchotěsnosti nádob.
 • Nože, struhadla, lisy na česnek, ocelová sítka, části na mletí a sekání. Krájecí a sekací zařízení vhodná do myčky nádobí mají otupené břity. Části mlýnků se často zašpiní, nože se otupí a v dutinách miniaturních předmětů se často objeví zbytky masa, ryb, zeleniny a ovoce. Pračka nevypere tak drobné částečky, takže musíte vše prát znovu a ztrácíte čas.
 • Malované příbory a nádobí. Krásné ornamenty, kresby, vzory se vymývají a blednou.
READ  Kolik cihel je potřeba na grilování?

Schéma plnění myčky

Po přípravě talířů a dalšího nádobí je důležité je správně umístit do vnitřních prostor spotřebiče. Informace o správném plnění myčky naleznete v návodu k použití pro daný model. Jednotky mají nejčastěji dvě úrovně a samostatný zásobník, které se plní takto

 • Vrchní část. Používá se na šálky, sklenice na panáky, polévkové mísy, podšálky. Sklenice a šálky by měly být umístěny na speciálních kolíčcích, aby se nedotýkaly a nekazily. Podšálky jsou umístěny vertikálně v sekci. Karafy, mísy jsou umístěny dnem vzhůru.
 • Dno. Určeno pro velké desky, osazené svisle nebo ve sklonu, aby byl zajištěn dobrý přístup vody a její odtok. Zde by měly být umístěny také mísy, hrnce a pánve.
 • Podnos. Lze jej umístit mezi spodní koš nebo mezi dvě patra a je určen pro lžíce, vidličky a nože.

Umístěte všechny předměty tak, aby svými rozměry nevyčnívaly nad dráhu ostřikovacích ramen, jinak se zaseknou a voda nebude vařičem protékat. Nejlépe je nejprve rukou zkontrolovat, zda z košů nic netrčí proti úrovni otočných ostřikovacích ramen.

Jaké nádobí by se nemělo mýt v myčce nádobí

Při práci s myčkou nádobí musíte vědět, jak správně vkládat nádobí do myčky a které nádobí by se do myčky vkládat nemělo. Do myčky nádobí není dovoleno vkládat plastové nádobí:

 • Předměty ze stříbra nebo hliníku;
 • Měděné a cínové předměty;
 • Předměty z tenkého skla a křišťálu;
 • Plastové nádobí;
 • Spotřebiče s teflonovým povlakem.

Tyto materiály se znehodnocují (tmavnou, taví se) vlivem čisticích prostředků a vysokých teplot. Dřevěné nádobí je vhodné mýt ručně, protože dřevo může pod vlivem tepla vody popraskat. Tento přírodní materiál navíc silně absorbuje zbytky jídla na svém povrchu. Vyhněte se také ostrým nožům a keramickým nožům, aby nedošlo k otupení čepele.

Každý tak může zjistit, jak správně umístit nádobí do myčky. Časem získáte zkušenosti s rozumným uspořádáním nádobí, hrnců, šálků a sklenic. A je to proces, který zabere trochu času, než se dostanete do tempa.

Obecné tipy

Na závěr je třeba poznamenat, že aby myčka nádobí správně umyla nádobí, musí spotřebitel vědět, jak správně nádobí do myčky vložit.

správně, vložit, nádobí, myčky

Šéfredaktor webu. Rozumím tématu technologií, 10 let zkušeností ve velkých maloobchodních řetězcích. Informace o týmu a odborných znalostech materiálů naleznete na stránce TechRevision Team. Na stránkách je mnoho autorů třetích stran, ale za správnost informací odpovídám já.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS