Jak sterilizovat lahve v mikrovlnné troubě

Sterilizace lahví v mikrovlnné troubě: jednoduchá a čistá

Sterilizace lahví na krmení a dalších předmětů, které přicházejí do přímého kontaktu s dítětem, je v prvních měsících života dítěte velmi důležitá. Je to proto, že imunitní systém dítěte ještě není plně vyvinutý, takže tělo nedokáže samo bojovat proti škodlivým bakteriím.

Úkolem každého rodiče je co nejvíce chránit dítě před potenciálními nebezpečími, jako jsou infekce a viry. Pro zodpovědné matky a otce to není velký problém, ale vždy vyvstává otázka, jak staré lahve by měly být sterilizovány?

Je dobré počkat, až bude dítěti alespoň 6 měsíců, nebo ještě lépe do jeho prvních narozenin. Ve věku jednoho roku získává dětský organismus dostatečnou sílu k tomu, aby samostatně odolával patogenním mikroorganismům.

Důležité! I po 1 roce věku dítěte je třeba udržovat jeho nádobí a hračky v čistotě, ale stačí je jednoduše umýt speciálním mycím prostředkem.

Rady pediatrů

Většina zahraničních pediatrů a poměrně dost ruských pediatrů se domnívá, že potřeba sterilizace dětského nádobí je přeceňována. Jsou přesvědčeni, že úplná nepřítomnost bakterií a zárodků nepůsobí na tělo dítěte lépe než jejich nadbytek. Předpokládá se, že alergie se častěji objevují u dětí, které jejich matky po delší dobu silně chránily před bakteriemi a udržovaly je sterilní.

Je na rodičích, aby rozhodli, od kolika let mají sterilizovat nádobí.

Shoda nepanuje ani v otázce, jak dlouho sterilizovat hrnce a pánve, když už jste s tím začali. V každém případě to člověk nebude dělat celý život, dříve nebo později bude muset čelit vnějšímu světu. V této oblasti tedy nemusíte být příliš horliví.

Sterilizace je důležitá pro děti, které matky nemohou kojit, zejména v prvních měsících života. Sterilizace se stává méně nutnou, když dítě vyroste a začne se přikrmovat. Stačí dodržovat základní hygienická pravidla.

Zpracování pomocí parního sterilizátoru

Hlavní výhodou parního sterilizátoru oproti jeho elektronickému protějšku je, že je poměrně malý Parní sterilizátor dokáže sterilizovat 4 velké lahve a až 6 standardních lahví najednou.

Nevýhodou mikrovlnných trub je, že v nich nelze sterilizovat kovové nástroje. Neumisťujte tyto předměty do nádrže, aby nedošlo k jejich rozbití.

Jak sterilizovat lahve v mikrovlnné troubě pomocí následujících metod

Kojeneckému krmení by měla předcházet sterilizace lahví, která zničí případné bakterie, jež by mohly způsobit onemocnění, proti nimž imunitní systém kojence ještě není schopen bojovat. Sterilizace, stejně jako mytí, je povinná při každém krmení dítěte.

READ  Jak nastavit časovač na troubě Bosch

Proces lze usnadnit použitím mikrovlnné trouby, pokud jsou lahve vhodné pro ohřev v ní. Níže je popsán postup sterilizace lahví v mikrovlnné troubě. Zákrok nenaruší celistvost lahví a nezavede cizí látky do mléka vašeho dítěte.

Ke sterilizaci ve sterilizátoru budete potřebovat následující položky:

 • kryt dřezu;
 • 4 měkké ručníky nebo ubrousky;
 • latexové rukavice;
 • prostředek na mytí nádobí;
 • kulatý kartáč na drhnutí;
 • horká voda;
 • plastovou nádobu vhodnou pro ohřev v mikrovlnné troubě;
 • sterilizátor lahví.

Pokyny pro sterilizaci kojeneckých lahví v mikrovlnné troubě

Opláchněte kuchyňský dřez teplou vodou a odstraňte zbytky jídla nebo mastnoty. Důkladně si umyjte ruce pod tekoucí vodou. Osušte je měkkým ručníkem nebo hadříkem a nasaďte si latexové rukavice.

Utěsněte dřez zátkou, naplňte jej teplou vodou a přidejte prostředek na mytí nádobí.

Odstraňte savičky z lahví. Vložte dudlíky a láhve do mýdlové vody.

Lahve důkladně vydrhněte drhnoucím kartáčem, abyste odstranili zbytky mléka a usazené nečistoty. Poté vyjměte zátku z dřezu a opláchněte láhve pod tekoucí vodou. Otřete láhve a savičky měkkým ručníkem nebo hadříkem.

sterilizovat, lahve, mikrovlnné, troubě

Sterilizace lahví v mikrovlnné troubě

Vnitřek plastové sterilizační nádoby otřete čistým měkkým hadříkem, abyste odstranili i ten nejmenší prach. Měli byste použít nádobu, která je o něco větší než láhev, aby se do ní celá vešla.

Vložte láhev do plastové nádoby a vložte ji do mikrovlnné trouby. Nastavte časovač na 90 sekund, zavřete dvířka a stiskněte tlačítko start pro sterilizaci.

Plastovou nádobu vyjměte z mikrovlnné trouby čistým měkkým ručníkem nebo hadříkem. Vyjměte láhev z nádoby, otřete ji čistou utěrkou a vložte ji do lednice, pokud ji nebudete hned používat. V opačném případě nalijte mléko nebo umělou výživu do láhve a připevněte dudlík k hrdlu.

Stejným způsobem sterilizujte i ostatní láhve, přičemž každou láhev sterilizujte zvlášť.

Sterilizace kojeneckých lahví v mikrovlnné troubě: tipy a upozornění

V maloobchodních a online obchodech s dětskými potřebami můžete zakoupit sterilizátor lahví, který se používá stejně jako plastová nádoba. Sterilizátor otřete čistou utěrkou a vložte do něj láhev. Naplňte sterilizátor doporučeným množstvím vody, vložte jej do mikrovlnné trouby, nastavte časovač na doporučené množství podle návodu k použití a postupujte podle bodů 3 a 4 výše.

Lahve během sterilizace neuzavírejte, protože by se v nich zvýšil tlak a mohlo by dojít k výbuchu.

Za zmínku stojí, že kromě speciálního sterilizátoru existují také opakovaně použitelné sáčky pro sterilizaci v mikrovlnné troubě.

Vyrábí je mnoho společností vyrábějících dětské výrobky, např. Medela, Philips a další. Sterilizace lahví v těchto sáčcích je velmi jednoduchá: vložte lahve k sobě, zalijte je vodou, sáček uzavřete a vložte do mikrovlnné trouby (doba sterilizace je uvedena na sáčku, od 90 s). až několik minut).

READ  Jak ztlumit mikrovlnnou troubu Samsung

Abyste nezapomněli, kolikrát byla taška použita, můžete si každý případ zapsat do speciální tabulky. Někteří výrobci zhotovili odtokový otvor na boku pro bezpečné použití.

sterilizovat, lahve, mikrovlnné, troubě

Tyto balíčky je velmi výhodné používat nejen doma, ale také si je brát s sebou na cesty.

sterilizovat, lahve, mikrovlnné, troubě

Pokud nemáte sterilizátor a sáčky, použijte běžné skleněné nádobí.

Nalijte do ní studenou vodu, vložte do ní umyté láhve a vložte ji do mikrovlnné trouby na maximálně 8-10 minut.

Musím vždy sterilizovat??

Mladí rodiče prvorozených dětí, kteří nemají vlastní zkušenosti, musí volit mezi radami pokrokových pediatrů a tvrdým nátlakem pediatrů ze staré sovětské školy a babiček s tetami, které své děti vychovávaly v sovětské tradici.

Tommee Tippee parní sterilizátor do mikrovlnné trouby C2N

Podle tohoto konceptu se vaše dítě nemůže bránit infekci a musí být obklopeno maximální sterilitou. Lahvičky a veškeré dětské nádobí by se proto měly nejen umývat, ale i sterilizovat.

Ukrajinský pediatr Komarovskij a někteří pediatři nové školy mají zcela odlišný názor. domnívají se, že rodiče by neměli bránit dítěti ve vytvoření imunitního systému tím, že ho zbytečně chrání před mikroorganismy, se kterými musí žít.

Čistota je nezbytná, ale přílišná horlivost je škodlivá. Přílišná čistota v kombinaci s používáním dezinfekčních prostředků je spouštěčem alergií, což znemožňuje dítěti vybudovat si dostatečnou obranyschopnost v době, kdy to příroda zamýšlela. v prvních letech života.

Podle Komarovského by se mělo sterilizovat pouze nádobí pro skladování mléka, protože je ideálním prostředím pro množení choroboplodných zárodků.

Ať už si rodiče myslí cokoli, je třeba čas od času sterilizovat dětské nádobí. Novopečené matky by měly vědět, jak doma sterilizovat kojenecké láhve a jak často to dělat.

Proces přípravy

Než začnete sterilizovat kojenecké láhve, bradavky nebo části odsávačky mateřského mléka v mikrovlnné troubě, musíte si je připravit. Pokud je to možné, je dobré nádobí rozebrat na jednotlivé součásti tak, že se odstraní úchyty niplů a další součásti. Každý díl by měl být omyt horkou mýdlovou vodou nebo mycím prostředkem s označením „od 0“ nebo „od prvního dne“ a důkladně opláchnut čistou vodou.

Je nutné důkladně vyčistit vnitřní stěny láhve a dudlík, což nejlépe provedete kartáčem na láhve nebo kartáčkem na láhve. Nezapomeňte zkontrolovat neporušenost dětského nádobí. Pokud je na stěnách lahve zjištěno jakékoli poškození, je třeba ji vyměnit, aby nedošlo ke zranění dítěte.

READ  Skleněná nádoba s víkem do mikrovlnné trouby

Důležité! V myčce je možné ošetřovat také láhve a dudlíky, ale nemělo by v ní být žádné jiné nádobí určené pro dospělé členy rodiny. Používejte pouze výrobky vhodné pro věkovou skupinu dítěte.

Vaření

Tato metoda poskytuje 100% výsledek a je prověřena staletími. Je pohodlná, protože k jejímu provedení nepotřebujete žádné speciální nástroje, vybavení ani pomůcky. Než však začnete kojenecké láhve vyvařovat, musíte se ujistit, že je můžete vystavit těmto vysokým teplotám.

Důležité! Při nákupu plastové láhve na krmení pro novorozence se ujistěte, že materiál neobsahuje bisfenol-A. Tato látka uvolňuje při působení tepla toxické výpary, které mohou být pro dítě škodlivé. Pouze v případě, že plast neobsahuje bisfenol-A, lze láhev vyvařit.

Postup při vaření:

Důležité! Nejlepší je vyčlenit pro tento účel nádobu, ve které budete postup běžně provádět.

 • Vložte všechny předeprané kojenecké potřeby do studené vody tak, aby byly všechny povrchy zcela pokryty.
 • Přiveďte vodu k varu a vařte nádobu 3 až 10 minut.
 • Nechte předměty vychladnout a můžete je použít podle svého určení.

Důležité! Tímto způsobem by se měly sterilizovat pouze opravdu kvalitní kojenecké láhve, jinak by se plast mohl roztavit a gumové části by se mohly zničit.

Důvod pro ošetření dětských pokrmů

Zjistěme, proč je nutné lahve sterilizovat a zda je nutné je tak důkladně dezinfikovat? Možná je stačí opláchnout a to je vše?

Již dlouho je známo, že dlouhodobě skladované mléko se stává zdrojem choroboplodných zárodků, které se množí a mohou způsobit vážné otravy. Představte si, co by se stalo, kdyby se mléko úplně nevypláchlo. Uvnitř se vytvoří škodlivé prostředí.

Tyto mikroorganismy se ničí pouze při vysokých teplotách. Nejlepší je proto nádobí ihned po použití opláchnout a dekontaminovat.

Okamžitě se nabízí otázka. jak dlouho byste s ním měli takto zacházet?? Měsíc, šest měsíců nebo déle?

Imunologové tvrdí, že zhruba do roku a půl je dítě plně zvyklé na prostředí s mikroorganismy, které nejsou vždy prospěšné. Sterilizace je proto nutná do 12 měsíců věku dítěte. A když začnete vábit, lžíce by se měly před použitím dobře umýt a spařit vroucí vodou.

Nemusím říkat, že tento příbor by měl být pro dítě individuální.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS