Jak určit velikost ventilátoru skříně

Výběr správného ventilátoru pro počítačovou skříň

Každý den se vyvíjejí nové technologie a programy, které od počítačů vyžadují stále vyšší výkon. Grafické karty, desky, procesory a další počítačové komponenty jsou každým rokem lepší a lepší, což vede ke zvýšení spotřeby energie a emisí. To často způsobuje přehřívání uživatele, které následně vede k degradaci systému a poškození komponent počítače. Proto je ventilátor velmi důležitým prvkem pro zajištění hladkého chodu počítače. Všechna moderní zařízení jsou vybavena nějakým chladicím systémem. Někdy je ventilátor namontován pouze na procesoru nebo grafické kartě. Jejich úkolem je udržovat teplotu pouze jedné komponenty a zároveň vhánět horký vzduch do skříně. Takový systém šetří jednotlivé díly, ale celková teplota uvnitř skříně se pouze zvyšuje. Proto musí být ventilační systém kompletní a musí se starat o všechny komponenty. Skříňový ventilátor je vynikajícím řešením řady problémů.

Výběr správného ventilátoru do počítačové skříně.

Účel chladicího kufříku

Na rozdíl od chladiče procesoru, jehož jedinou funkcí je chladit sálající teplo procesoru, slouží ventilátory instalované v počítačové skříni k odvádění horkého vzduchu a prachu ze systémové jednotky. K dosažení těchto cílů je instalována řada chladičů sání a výfuku vzduchu, které zajišťují cirkulaci vzduchu na vnější straně šasi. Tlakové výtlačné ventilátory jsou obvykle spojeny s prachovými filtry, které mohou plnit svou funkci pouze částečně kvůli nevyhnutelným mezerám v konstrukčních spojích. Prach může být do skříně nasáván také odsávacím ventilátorem s větším výkonem než přívodní ventilátor. Některé modely skříní trpí nadměrným množstvím „děr“, které mají rovněž negativní vliv na jejich prachotěsnost. V důsledku toho se většina nahromaděných prachových částic usazuje na lopatkách oběžného kola, kde se vlivem vysokých otáček ventilátoru zhutňují a způsobují hluk v pozadí při provozu počítače.

Cirkulace v krytu systému zahrnuje určité množství proudění vzduchu směrem nahoru a dolů. V moderních skříních se zdrojem umístěným dole jsou výtlačné ventilátory instalovány vpředu a dole a výtlačné ventilátory jsou instalovány nahoře a vzadu.

READ  Nejlepší volba mezi elektrickým topným tělesem a indukční varnou deskou

Tento způsob proudění vzduchu zajišťuje přirozenou cirkulaci a tlačí chladnější vzduch zespodu do vyhřívané části v horní části skříně.

Kvalita a dostupnost: Deepcool GAMMAXX 400

První na našem seznamu je Deepcool GAMMAXX 400, jehož průměrný chladicí výkon čtyř tepelných trubic jej předurčuje pro kancelářské počítače i méně náročné herní systémy. Samotný chladič je vyroben z hliníku, stejně jako základna. To není příliš příjemné, ale výše zmíněné čtyři tepelné trubice to částečně vynahrazují. Průměr ventilátoru je 120 mm, takže objem proudění vzduchu tohoto řešení od společnosti Deepcool je poměrně dobrý. 60 %.29 cfm.

Počet otáček za minutu se nastavuje automaticky, a proto lze minimální hodnotu nastavit na 900 otáček za minutu a maximální na 1500 otáček za minutu. Ložisko ventilátoru Deepcool GAMMAXX 400 je hydrodynamické, což je dobré, protože hlučnost se může pohybovat od 18 dB do 30 dB. Chladič, přesněji jeho ventilátor, je napájen ze 4pinového konektoru a je vhodný pro čipy AMD i Intel.

Typ připojení

Všechny chladiče lze rozdělit do 3 skupin podle typu připojení: 3pinový, 4pinový a Molex.

určit, ventilátoru, skříně

3 kolíky (3 pin)

U tohoto typu je ventilátor připojen k základní desce pomocí 4 pinových konektorů, ale pouze 3 z nich jsou zapojeny. To znamená, že by bylo obtížné upravit výkon chladiče (např. rychlost lopatek).

4 kolíky (4pin)

Tento způsob připojení je nejspolehlivější. Všechny 4 piny jsou zapojeny, takže můžete nastavit rychlost ventilátoru podle změny napětí.

Molex

Zvláštností tohoto typu je, že na desce nejsou potřeba žádné konektory: připojení se provádí přímo k napájecímu zdroji. Regulace rychlosti není v tomto případě možná.

Cenově dostupný chytrý ventilátor: AEROCOOL Frost 12 PWM

Samozřejmě ne každému vyhovuje, když ventilátor běží stále stejnou rychlostí, protože se tím opotřebovávají ložiska a zvyšuje se hlučnost. Zejména pro lidi, kteří nechtějí utrácet mnoho peněz, ale přesto chtějí chytřejší ventilátor pro chlazení svého počítače, stojí AEROCOOL Frost 12 PWM za doporučení. Ačkoli má tento ventilátor průměr 120 mm, charakteristickým rysem této varianty ventilátoru jsou jeho „dynamické“ otáčky. V závislosti na teplotě může tento ventilátor zvolit nejlepší rychlost v rozmezí 500 až 1 500 otáček za minutu.

READ  Jak zapnout režim ventilátoru v klimatizaci

To je příjemná funkce, protože pokud používáte například jen webový prohlížeč, neslyšíte žádný hluk, zatímco při práci s náročnými aplikacemi nebo hrami bude ventilátor pracovat na plné obrátky. A samozřejmě, že v závislosti na intenzitě ventilátoru bude zvuk různý. od 18 do 28 dB (a ano, nezapomeňte, že v praxi jsou tyto hodnoty vždy o něco nižší). Jediným zklamáním u tohoto modelu je množství proudu vzduchu, které může být buď 17, nebo více, v závislosti na situaci.3 nebo 28.2 cfm.

určit, ventilátoru, skříně

To samozřejmě není skvělé, ale variabilní otáčky s maximem 1 500 otáček za minutu tuto nevýhodu docela dobře kompenzují., což v každém případě zajišťuje velmi dobré chlazení. AEROCOOL Frost 12 PWM se mimochodem připojuje pomocí 4kolíkového konektoru, což není žádný objev. Příjemným prvkem je vícebarevné (nikoli RGB) podsvícení, které vypadá hezky. Pokud tedy hledáte chladný, tichý a dobře vypadající ventilátor, který se přizpůsobí teplotě vašeho systému a účinně ho ochladí, Frost 12 PWM za průměrnou cenu 460 by pro vás mohl být tou správnou volbou.

Proč řídit teplotu procesoru

Při provádění úloh náročných na zdroje se procesor začne předvídatelně přehřívat. Je to proto, že procesor provádí mnoho výpočetních činností, které mu uživatel zadal. Počítač má chladicí systém, který udržuje procesor v chladu.

Obvykle se jedná o ventilátory, které se snaží chladit procesor studeným vzduchem. Ne vždy tomu tak ale je a zahřátý hardware je příčinou mnoha problémů:

Kromě toho je přehřátí často nejčastější příčinou poruchy počítače. To znamená, že pokud se procesor příliš zahřeje, riskujete, že zařízení ztratí výkon a budete muset buď vyměnit procesor, nebo koupit nový počítač. Abyste těmto komplikacím předešli, doporučujeme neustále sledovat údaje o teplotě počítače. Můžete to provést buď pomocí integrovaných nástrojů systému Windows 10, nebo pomocí speciálních programů.

Ale jen poznámka na okraj. Optimální teplota procesoru pro náročné úlohy je 60-70 °C. Krátkodobý ohřev na 90-105 °C je povolen. Překročení těchto limitů zkrátí životnost počítače nebo dojde k jeho okamžitému selhání.

READ  Jak vypnout časovač trouby Hotpoint ariston

Připojení

Pro napájení ventilátorů jsou k dispozici čtyři různá připojení:

Připojení ventilátoru. Zleva doprava: 3pin, 4pin a Molex.

Dvoukolíkové připojení využívá 2 vodiče „“ a „-„. Tento konektor se často používá pro napájení ventilátorů uvnitř napájecích zdrojů. Proto je obtížné najít na trhu gramofony s tímto typem připojení.

Verze s 3 kolíky je běžnější. Kromě napájecího kabelu je k dispozici otáčkoměr pro zobrazení otáček aplikace, jako je Aida64.

Konektor se 4 kolíky se vyskytuje hlavně u modelů s cenou nad 8 USD. Čtvrtý vodič umožňuje nastavit rychlost ventilátoru v systému BIOS nebo v aplikacích v systému. Tento typ připojení je vhodnější, protože umožňuje nastavit teplotu v optimálním akustickém rozsahu. A pokud ho potřebujete zvýšit, když potřebujete vysoký průtok vzduchu v podvozku.

Připojení Molex používá stejné dva vodiče „“ a „-„. Oproti kolíkovému typu, který se připojuje pouze do zásuvky základní desky, se molex připojuje do zásuvky napájecího zdroje. Jedinou výhodou tohoto konektoru je možnost změny napětí: 12, 7 nebo 5 V. Stačí vyměnit vodiče ve správném pořadí.

vzhled

Ostatní chladiče se liší konstrukcí: tvarem základny a lopatek, počtem lopatek, přítomností světla. Tato nastavení nehrají roli, pokud nestavíte počítač s průsvitným šasi a nechcete, aby chladič zapadl do obrazu.

To je v podstatě vše. Doporučuji vám také přečíst si předchozí publikace o výběru počítačové skříně a napájecí jednotky. A jako možné místo nákupu příslušenství mohu doporučit vynikající internetový obchod, který najdete zde.

Montáž ventilátorů do skříně. GAMDIAS AEOLUS

Děkuji vám za pozornost a příště na shledanou na mém blogu. Nezapomeňte sdílet tuto publikaci na sociálních sítích!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS