Jak vařit konvici s kyselinou citronovou

Jak vyčistit konvici pomocí citronu nebo kyseliny citronové

Vhodné pro rychlovarné konvice z nerezové oceli, plastu nebo skla s mírným množstvím vodního kamene.

Není vhodné pro smaltované nebo hliníkové konvice.

Ohřejte vodu v konvici a do vroucí vody přidejte plátek citronu nebo kyselinu citronovou. Nechte stroj 1-2 hodiny namočený. Opláchněte konvici houbou a dobře ji vypláchněte. Po prvním varu je třeba vodu vypustit.

Kdy čistit

Kávovar nejenže nápoj správně uvaří, ale také vám umožní vychutnat si jeho silné aroma. Při provozu spotřebiče dbejte na dodržování bezpečnostních požadavků a opatření uvedených v návodu. Stejně jako všechny domácí spotřebiče by měl být i kávovar pravidelně odvápňován a čištěn. To je dáno mechanismem jeho fungování.

Mnoho hospodyněk tvrdí, že nejlepší způsob čištění elektrických spotřebičů je použití kyseliny citronové. Používání prášku zajišťuje, že části zůstávají čisté a chuť nápoje zůstává příjemná.

Vodní kámen je usazenina vodního kamene. Voda v kávovaru se zahřívá a obsahuje sloučeniny chloridů, minerálů. Vzniklý vodní kámen padá do nápoje jako bílé vločky. Káva se stává nechutnou, s hořkou příchutí.

Může způsobit poškození gastrointestinálního traktu, což má za následek bolest a nadýmání. Pokud se neodstraňuje vodní kámen, může dojít ke korozi vnitřních částí. Vodní kámen je známý tím, že je porézní a je živnou půdou pro bakterie.

Důležité! Proces čištění spotřebiče se často nazývá odvápnění. Vodní kámen je obvykle způsoben obsahem vápníku ve vodě.

Včas vyčistěte kávovar od vodního kamene a dalších nečistot. Tím se prodlouží jeho životnost. Doporučujeme čistit spotřebič vhodným prostředkem. Je důležité ji používat pravidelně. Následující příznaky signalizují, že spotřebič vyžaduje čištění:

Varování! nejlépe kávovar vybavený senzorem pro odstraňování vodního kamene. Požadavek na čištění je indikován blikající kontrolkou nebo zprávou na displeji.

READ  Jak spustit plynový kotel Navien

Kolik kyseliny citronové je potřeba k čištění konvice?

Pro odstranění vodního kamene z konvice bez poškození kovu nebo plastu je důležité vypočítat správné množství kyseliny citronové. Poměr látky použité na 1 litr vody závisí na stupni znečištění:

  • u menších usazenin 50 g (2 polévkové lžíce). л.) suchý prášek;
  • pro vícevrstvé nánosy. 100 g;
  • Pro prevenci vzniku pevných usazenin: 1 polévková lžíce (miligramy) vody a 1 polévková lžíce (miligramy) vody. л.

Nepoužívejte větší množství, mohli byste poškodit kryt spotřebiče nebo topné těleso. Pokud doporučená rychlost odstraňování vodního kamene není dostatečná, je třeba postup odstraňování vodního kamene opakovat. Lze použít další čisticí prostředky (ocet, jedlá soda), pokud jsou pro daný materiál povoleny.

Jak vyčistit rychlovarnou konvici

Čerstvý citron lze použít také k odstranění vodního kamene z konvice:

Kyselina citronová v prášku (bez aromatických kulinářských přísad) je nejlepší volbou pro odstranění vodního kamene v konvici bez použití chemikálií. Použití čerstvé citronové nebo koncentrované šťávy je přijatelné, ale méně účinné a nákladnější.

Jak často by se měla konvice čistit

Četnost tohoto postupu závisí na způsobu používání spotřebiče a kvalitě vody. U měkké nebo filtrované vody by se tento postup měl provádět jednou za 1,5 až 2 měsíce. Pokud je voda příliš tvrdá, měli byste spotřebič čistit podle potřeby jednou až dvakrát měsíčně.

Rychlost usazování vodního kamene je přímo závislá na složení vody

Jak odstranit vodní kámen z konvice pomocí citronu

Mnozí považují čištění citronů za nákladnou záležitost vzhledem k ceně citrusových plodů. Musíte se však ptát! Procedura nevyžaduje více než 1-2 plody, jejíž náklady jsou nízké a přínosy maximální. Konvice se neškodně čistí, bonusem je příjemná vůně v celém bytě.

Jak odstraňovat vodní kámen pomocí solanky

Solný roztok obsahuje kyselinu mléčnou a octovou. Naplňte konvici filtrovaným okurkovým nebo rajčatovým nálevem a vařte 20-30 minut.

Poté slaný nálev s vodním kamenem vypusťte a konvici umyjte měkkou houbou a čisticím prostředkem.

READ  Jak sestavit ventilátor energy en 1660

Jak odstranit vodní kámen z konvice pomocí kyseliny citronové

Proces odstraňování vodního kamene zahrnuje několik jednoduchých kroků. Pokud je šupina velmi silná a pevně přilnutá k povrchu, lze ji odstranit následujícím postupem:

Vypouštění vody z konvice. Opláchněte ji teplou vodou (můžete ji přejet houbou).

Naplňte spotřebič vodou. Musí zcela pokrýt místa, kde jsou viditelné nánosy soli.

Přidejte kyselinu citronovou. 20 gramů prášku na litr.

vařit, konvici, kyselinou, citronovou

Postavte konvici na varnou desku. Přiveďte k varu. Vodu vařte v normální konvici po dobu 5 minut.

Nechte roztok uvnitř působit.

Vypusťte vodu, odstraňte zbytky usazenin tvrdou houbou.

vařit, konvici, kyselinou, citronovou

Pokud nebyl vodní kámen zcela odstraněn, je třeba postup opakovat.

Chcete-li odstranit zbytky, nalijte do konvice čerstvou vodu, převařte ji a poté vyprázdněte. Po uplynutí této doby lze spotřebič používat jako obvykle.

Pokud je vrstva vodního kamene malá, můžete se obejít bez vyvařování. To je vše, co je potřeba:

Přidejte kyselinu citronovou. 10 g prášku na 1 litr vody.

vařit, konvici, kyselinou, citronovou

Pokud je to možné, nechte konvici namočenou alespoň 5 hodin.

Roztok kyseliny citronové nechte v nádobě přes noc.

Vypusťte vodu a spotřebič opláchněte otřením vnitřku houbou.

Tento postup pomůže vypořádat se s plakem, pokud je sotva patrný.

Prevence a poškození

Pokud problému včas předejdete, nebudete ztrácet čas a energii v boji proti usazování vodního kamene na stěnách konvice. Zjistěte, jak spotřebič používat, a pečujte o něj systematicky.

  • Použití měkké vody. Může to být filtrovaná nebo balená pitná voda. V krajním případě vodu předem stáčejte do lahví, aby mohla odstát a tvrdé nečistoty se mohly usadit;
  • Vaření na jedno použití. Mnoho lidí má ve zvyku vařit stejnou vodu v konvici několikrát. To může mít vliv nejen na vaše zdraví, ale také na výkon spotřebiče. Kdykoli se chystáte vařit vodu, nalijte si novou dávku;
  • Preventivní převaření vody s kyselinou citronovou. Není třeba čekat, až se vodní kámen vytvoří. stačí mu předcházet. Čištění konvice kyselinou citronovou dvakrát měsíčně je nezbytné. Vydrží vám déle a ušetříte čas. Stačí namáčet půl hodiny;
  • Denní čištění stěn a dna konvice. Každý den před pitím čaje doplňujeme vodu do konvice. To znamená, že spotřebič musíme každý den před použitím opláchnout. Kdyby všichni dodržovali toto zcela logické a jednoduché pravidlo, nebyl by s odstraňováním vodního kamene v konvici žádný problém.
READ  Jak čistit skleněné nádobí

Problém vodního kamene nelze ignorovat. Vrstva vodního kamene na dně nádoby, ze které se chystáte pít, by měla vzbudit podezření. Proč byste neměli dopustit, aby se v nich tvořil vodní kámen:

  • Poškození těla. Ať tak či onak, vodní kámen není jen usazenina na stěnách konvice. Jeho částice se vznášejí ve vodě, která pokrývá znečištěné stěny. Pokud se šupiny dostanou do těla s čajem nebo kávou, žaludek je nedokáže strávit. To může způsobit selhání vnitřních orgánů. Není žádným tajemstvím, že špatně filtrovaná voda je příčinou ledvinových kamenů, osteochondrózy a dny. Pórovité útvary se navíc mohou stát útočištěm mikroorganismů, které se mohou množit přímo v konvici;
  • Poškození spotřebičů. Ve většině případů je příčinou rozbití konvice vodní kámen. To platí zejména pro elektrické spotřebiče. Usazeniny solanky brání odvodu tepla. Výrobek se přehřívá na nepřijatelné teploty a brzy vyhoří. Majitelé smaltovaných konvic mohou také trpět. Vodní kámen brání ohřevu a voda se vaří déle než obvykle. Tím se plýtvá více elektřinou nebo plynem. A nakonec konvici ztratíte.

Zbavit se vodního kamene doma, zejména v počátečních fázích, není obtížné. Je však snazší si na péči o spotřebiče zvyknout. Můžete prodloužit životnost svých spotřebičů a ušetřit tak čas i peníze. Použití kyseliny citronové je ideální pro prevenci vzniku minerálních usazenin na nádobí; jedná se o levné řešení šetrné k životnímu prostředí, které je bez nepříjemných pachů.

Používejte měkkou vodu Nepřevařujte stejnou vodu několikrát

| Denial of responsibility | Contacts |RSS