Jak vést potrubí mobilní klimatizace oknem

Instalace mobilní klimatizační jednotky

Při instalaci klimatizace vlastníma rukama, i když se jedná o poměrně jednoduchý pracovní postup, je důležité se naučit obecné požadavky na jeho provedení v obytném prostoru:

První důležité pravidlo se týká umístění jednotky. Měla by být umístěna ve vzdálenosti 50 cm od jakýchkoli předmětů v interiéru a jednotka musí být snadno přístupná; připojení by mělo být provedeno pouze do uzemněné zásuvky bez použití prodlužovacího kabelu nebo speciálního adaptéru; zařízení nesmí být uzemněno topným nebo plynovým potrubím; podlahová konstrukce nesmí být umístěna mimo obytné prostory včetně koupelen; po sejmutí vnitřní jednotky a ochranné mřížky musí být klimatizace zapnuta.

Nepochybně je snazší instalovat mobilní zařízení, ale pouze pokud jsou splněny technické podmínky, je možné dosáhnout jeho nepřetržité práce a vyloučit poruchy.

Jaké jsou výhody mobilní techniky?

Ihned vyvstává otázka: je nutné takové těžkopádné podlahové vybavení, když je možné pořídit si tradiční, v provozu obvyklejší split-systém??

Podlahové monobloky jsou mobilní spotřebiče, tj. Zařízení, které lze libovolně přemístit z obývacího pokoje do ložnice nebo v případě potřeby odvézt na chalupu.

Jednotky jsou atraktivní pro ty, kteří rádi mění své okolí, ale žijí v nejlepším možném pohodlí. Zde jsou 4 hlavní vlastnosti, které jsou u podlahových modelů běžnými uživateli hodnoceny pozitivně:

Jak vidíte, podlahové monobloky jsou v určitém ohledu lepší než split systémy a k instalaci domácí mobilní klimatizace není třeba osekávat stěny a instalovat držáky zvenčí. Údržba jednotky také nezabere mnoho času a není dražší než alternativní modely.

Pokud se rozhodnete pro podlahové zařízení, přečtěte si pozorně následující část, abyste se seznámili s nuancemi instalace. Pokud víte, jak správně nainstalovat mobilní klimatizaci, můžete v místnosti zajistit příjemné mikroklima bez pomoci odborníků.

Konstrukce okenní klimatizace

Princip jejich práce spočívá v přenosu tepelné energie, který se uskutečňuje na úkor procesů termodynamiky, probíhajících v chladicím obrysu. Vzduch, který cirkuluje vně budovy, je ochlazován kondenzátorovou cívkou.

Se minimalizuje teplo v chladivu, ve výparníku probíhá opačný proces. Chladivo s malým množstvím tepla ochlazuje povrch výparníku, a tím ochlazuje vnitřní vzduch.

vést, potrubí, mobilní, klimatizace

Okenní klimatizace se skládá z těchto prvků:

 • Chladicí okruh. Skládá se z kompresoru, výparníku a kondenzátoru. Potřebné pro chlazení vzduchu cirkulujícího v místnosti.
 • Axiální ventilátor je určen k přetlaku venkovního vzduchu přes výměník tepla.
 • Odstředivý ventilátor. Nutný pro přívod venkovního vzduchu do místnosti.
 • Ovládací panel. Zde jsou umístěny otočné mechanismy a termostat.

Celá konstrukce je uzavřena v kovovém plášti. Samostatnou pozornost je třeba věnovat vzduchovým žaluziím, které se otevírají a zavírají v závislosti na provozním režimu zařízení.

Instalace mobilní klimatizační jednotky | ServiceYard. I pohodlí vašeho domova je ve vašich rukou.

Mobilní klimatizace je skvělou alternativou k tradičním děleným systémům. Pomocí tohoto zařízení můžete účinně optimalizovat mikroklima ve svém venkovském domě, kanceláři nebo pronajatém bytě, kde z nějakého důvodu nelze instalovat klasickou verzi klimatizace. Takové omezení platí i pro staré domy, které byly prohlášeny za architektonické památky. Instalace mobilní klimatizace pomáhá také v případě, že není kam vypouštět odtokovou vodu. V tomto článku se seznámíte s funkcemi tohoto systému a jeho instalací.

Co z toho plyne pro vás?

Mobilní chladicí systém se snadno instaluje, nevyžaduje časově náročnou instalaci ani odborné znalosti. Vzhled zařízení připomíná malý patník, vybavený kolečky. Podstata instalačních prací spočívá v umístění tohoto „rámu“ na rovnou plochu a vyvedení vlnitého potrubí ven, aby se odvedlo přebytečné teplo. Nyní zbývá připojit zařízení k elektřině a můžete si užívat letního chladu. Za chladného počasí může zařízení pracovat v režimu ohřívače, přesněji řečeno ventilátoru, který podporuje zvýšení teploty vzduchu v místnosti.

READ  Co dělat při úniku vody z klimatizace

Důležité! Při instalaci mobilní klimatizace je třeba vzít v úvahu, že minimální vzdálenost zařízení od stěn je 300 mm a je lepší jej instalovat 500 mm. Dbejte také na to, aby se větrací mřížky zařízení neucpávaly nábytkem

Výstup z potrubí

Je to téměř nejrozšířenější otázka. Jak nainstalovat mobilní klimatizaci. To není překvapivé, protože právě potrubí způsobuje nejvíce problémů.

Důležité! Problémy jsou nejčastěji spojeny s tím, že délka potrubí není vždy dostatečná a nelze jej prodloužit. Důvodem je, že výkon ventilátoru je dimenzován přesně pro danou délku potrubí

Proto se zařízení častěji instaluje v blízkosti okna nebo balkonu.

Existují různé varianty vedení hadice:

 • Přes okenní křídlo. Zdánlivě zde není nic složitého, ale pokud jednoduše přivedete potrubí do okna, účinnost práce zařízení se sníží na nulu. Předejděte tomu použitím speciální zátky a instalujte ji místo skla. Pokud připojíte hadici k zástrčce, bude kondicionér fungovat mnohem lépe.
 • Skrz polootevřené okno. Zde se jako dorazová zátka používá svislá plastová vložka s adaptérem. Dodává se s většinou modifikací klimatizačních jednotek. Instalace mobilní klimatizace do okna je asi nejjednodušší variantou.
 • S průchodem potrubí stěnou. Pokud mluvíme o efektivitě, je tato varianta pravděpodobně nejlepší. Z hlediska složitosti se však jedná o jakýsi „antileader“. Udělat otvor v nosné zdi není tak snadné. V případě pronájmu nemovitosti je to složitější. Totéž platí pro domy s omezením umístění zařízení na fasádě. Tato varianta je vhodná pro malý venkovský dům nebo letní chatu, zejména pro rámové a dřevěné stavby.
 • Balkonovými dveřmi. Stejně jako v případě instalace mobilní klimatizace do plastového okna je i zde nutná svislá plastová vložka. Takovou vložku není nutné utěsňovat. Pokud je váš balkon prosklený, musíte potrubí vést ven, aby se teplota na balkoně příliš nezvýšila. Mohlo by dojít k poškození povrchového materiálu.
 • Balkonová klimatizace s přívodem chlazeného vzduchu přes balkon, okenní parapet nebo pomocné okno.
vést, potrubí, mobilní, klimatizace

Důležité! Podle odborníků je druhá možnost nejméně spolehlivá, protože pokud je balkon hermeticky uzavřen, spotřebič nemá žádný chladicí výkon a automaticky se vypne. S otevřeným balkonem není situace o nic lepší

Spotřebič by trvale přetěžoval své provozní limity a brzy by vyčerpal svou životnost.

Podlahová klimatizace bez potrubí

Midea Cyclone CN-85 P09CN je určena pro kancelářskou a bytovou instalaci. Jednotka je funkční, účinně chladí, vytápí a větrá. Integrovaný iontový filtr spolehlivě odstraňuje částice přenášené vzduchem.

Přístroj je vybaven časovačem a dálkovým ovládáním, pomocí kterého lze nastavit požadované parametry, čas a režim provozu. Nevýhodou výrobku je absence nádrže na kondenzát.

 • Pracovní plocha. 25 m2;
 • Výměna vzduchu je 400 m3/hod;
 • Výkon. 2,6 kW;
 • Hladina hluku 50 dB;
 • Hmotnost 30 kg
 • Rozměry. 950 x 1070 x 290 mm;
 • Funkce (filtrování, časovač, automatické ukládání nastavení).
 • Rychlá výměna vzduchu;
 • Jednotka je kompaktní a mobilní;
 • Plně přenosný;
 • Změna provozních parametrů, nastavení požadovaného režimu;
 • Důkladnou filtraci vzduchu;
 • Funkčnost.

Montáž okenního monobloku

Správná instalace okenní klimatizace vlastníma rukama je obtížná, ale možná. Monoblok je nejvhodnější instalovat v případě renovace nebo výměny izolačního skla. V této části uvádíme základní pravidla pro instalaci těchto klimatizačních zařízení.

Sada montážního nářadí

Instalace monobloku do plastového okna je poměrně pracný proces, který vyžaduje působivou sadu nástrojů. Mnohé z nich lze najít doma, ale některé položky je třeba speciálně zakoupit. Uveďme minimální sadu nástrojů pro instalaci chladiče:

 • Příklepový klíč nebo vrtačka.
 • Sada vrtáků a sklíčidel pro různé materiály.
 • Skládačka.
 • Pila na kov.
 • Sada dlát.
 • Úroveň.
 • Úhlová bruska nebo speciální vrták s řezným kotoučem.
 • Vnitřní rohy a ploché tyče pro nábytek.
 • Tmel na bázi silikonu.
 • Barva a štětec.
READ  Prádlo po vyprání není cítit po kondicionéru

Doporučení pro umístění zařízení

Umístění jednotky je důležitým faktorem, který přímo ovlivňuje účinnost okenního chladiče. Proto je třeba před instalací monobloku pečlivě vybrat, kam jej umístíte. Následující pravidla by vám měla být vodítkem při tomto procesu:

 • Nejprve je vhodné vizuálně zkontrolovat rámy okenního otvoru, protože na nich bude upevněna jednotka. Jako upevňovací prvky by měly být použity šrouby, upevňovací konzoly a úhelníky s dostatečnou pevností. Pokud si nejste jisti pevností rámu, měli byste jej jakýmkoli způsobem zpevnit.
 • Při výběru místa pro klimatizaci je nutné zvážit mechanismus pro odvod kondenzátu. Doporučuje se mírný sklon 1 až 2,5 cm směrem ven, aby se zabránilo ucpávání kondenzátu uvnitř jednotky.
 • Nedoporučuje se umísťovat na vnitřní stranu monobloku žádné překážky, protože by bránily správné cirkulaci vzduchu a mohly by ovlivnit produktivitu zařízení. Chladničku také neumisťujte do blízkosti míst, kde lidé sedí. Nad pohovku, postel nebo stůl.
 • Zajistěte, aby byl na každé straně jednotky dostatečný prostor pro snadný přístup k údržbě.

Funkce zařízení

Mobilní klimatizace představuje samostatnou jednotku, která v sobě spojuje všechny hlavní jednotky: kompresor, kondenzátor, výparník, filtry a ventilátor. Jednotka je vhodně pojmenována kvůli možnosti jejího přemisťování, protože mechanismus je vybaven kolečky pro přemisťování. Po odstranění potrubí je samozřejmě mobilita poněkud omezena, ale díky použití vlnité trubky jako vzduchového potrubí, která zajišťuje flexibilitu, je možné jednotku přemístit v okruhu půl metru.

Tato jednotka je umístěna výhradně na podlaze a nelze ji namontovat na stěnu, ale je vybavena kolečky. Kromě standardního modelu jsou k dispozici také bezkanálové mobilní podlahové jednotky. Kromě toho, že je tato technika snadná na použití, protože nevyžaduje žádnou nebo jen malou instalaci k zajištění proudění vzduchu, je tato hardwarová varianta mnohem méně účinná než model se speciálním potrubím. Důvodem jsou zvláštnosti jeho práce, protože mobilní klimatizace bez kanálu funguje na principu zvlhčovače vzduchu: jeho porézní filtr přispívá k odpařování vzduchu, který prochází mechanismem.

Charakteristickým rysem této technologie je celkový nárůst teploty spolu s lokálním poklesem teploty v bezprostřední blízkosti spotřebiče. S ohledem na tuto významnou nevýhodu je lepší model monobloku bez kanálu nepoužívat, protože jeho vysoká cena je pro tento druh zařízení nepřiměřeně předražená.

Electrolux EACM-11CL/N3

20 385 (chladicí výkon 3220 W, do 27 m²)

Výkonný a skutečně stylový monoblok Loft. Vhodně se hodí do moderních domů, bytů, kanceláří a obchodů. Electrolux EACM-11CL/N3 je na svou třídu poměrně kompaktní a lehká (26 kg) a můžete si ji vzít s sebou na chalupu, do garáže nebo téměř na jakékoli obydlené místo, kde nechcete trpět letními vedry.

Provozní režimy: Chlazení, Větrání, Odvlhčování. Obslužná plocha. Až 27 m² (další verze EACM-8, 13, 15 CL/N3 v nabídce). Pohodlná funkce odpařování kondenzátu a jeho odvádění teplým vzduchem, ale přebytečná vlhkost se může shromažďovat i uvnitř. Indikátor vás informuje, když je vestavěná nádrž plná, a místo zátky lze použít speciální vypouštěcí hadici (součást dodávky) k vypouštění a kontrole hladiny.

 • Nízká spotřeba energie třídy A;
 • Bezdrátové dálkové ovládání;
 • Funkce intenzivního chlazení, noční režim;
 • Nízká hladina hluku 44 dB pro tento typ jednotky;
 • 24 měsíců plné záruky.
 • Electrolux EACM-11CL/N3. Chladicí výkon 3220 W, do 27 m²
 • Electrolux EACM-08CL/N3. Chladicí výkon 2400 W, do 20 m²
 • Electrolux EACM-13CL/N3. Chladicí výkon 3810 W, do 33 m²
 • Electrolux EACM-15CL/N3- chladicí výkon 4400 W, do 38 m²
READ  Jak zvýšit tlak v kotli Baxi

Zanussi ZACM-12 MS/N1

23 990 Kč (chladicí výkon 3 520 W, do 30 m²)

Ještě jeden podlahový kondicionér, který je v nejlepším provedení a v dobrém designu. Dá se říci, že plně odpovídá moderním trendům minimalistického stylu. Zvláštností je skrytý displej, který je viditelný přes průsvitný plast na předním panelu pouze během provozu.

Klasická sada funkcí: klimatizace, včetně intenzivního chlazení, odvlhčování a větrání. Kondenzát, který vzniká během provozu, je odváděn automaticky, ale v místnostech s vyšší vlhkostí se při zobrazení příslušné indikace počítá se shromažďováním vody a jejím vypouštěním.

Mobilitu zajišťuje integrovaný podvozek, jednoduchost a snadná instalace pomocí vlnité trubky s adaptéry. Provozní plocha až 30m² a záruční doba 24 měsíců.

 • K dispozici jsou dvě barevné varianty krytu. Bílá nebo černá;
 • Vysoká energetická účinnost třídy A;
 • Automatické žaluzie, 24hodinový časovač;
 • Okenní adaptér je součástí dodávky;
 • K dispozici je odvodňovací hadice.

Aeronik AP-09C

Náš žebříček nejlepších podlahových klimatizací pokračuje monoblokovou jednotkou, která již není novinkou na trhu, ale je dobře vyzkoušená a schválená. Povedený původní design stále vypadá moderně a stylově. Je určen pro podlahovou plochu do 23 m², ale k dispozici je i výkonnější verze AP-12C.

Ovládá se buď z předního panelu, nebo z dálkového ovládání. Má 4 provozní režimy: chlazení, větrání, odvlhčování a automatický režim. Aeronik se od ostatních mobilních klimatizací liší nízkou hlučností 40 dB. Alespoň to tvrdí výrobce.

Model nemá integrovanou nádrž a nevyžaduje obvyklý odvodňovací systém. Vzniklý kondenzát je vytlačován na vyhřívaný povrch výměníku tepla, odpařuje se a je odváděn potrubím. Pro místnosti s vysokou vlhkostí je však k dispozici zásobník.

 • Speciální přihrádka v krytu pro uložení dálkového ovládání;
 • Funkce automatického startu;
 • Autodiagnostický systém;
 • 3rychlostní ventilátor, průtok vzduchu až 430 m³/h;
 • Uzamčení dálkového ovládání před dětmi.

Electrolux EACM-13HR/N3

Ještě jedna mobilní klimatizace od stejného výrobce. Je výkonnější a dokáže udržet lepší mikroklima až na 33 metrech čtverečních obytné plochy.М. Má také 3 režimy provozu ventilátoru, ale k možnostem chlazení, větrání a sušení přibyla funkce vytápění. Odvlhčovač dokáže kondenzovat až 35 litrů vody denně.

Snadné použití díky intuitivnímu displeji, autodiagnostice, dálkovému ovládání, časovači a nočnímu režimu. Malá kolečka na spodní straně skříně pomáhají při přemisťování zařízení. Hladina hluku 44 dB.

 • Chladicí výkon 3,81 kW;
 • Topný výkon 3,66 kW;
 • Maximální průtok vzduchu 410 m3/hod;
 • Rozměry 480x795x400 mm;
 • Hmotnost 34 kg.
 • Vysoká kapacita.
 • Atraktivní design.
 • Dlouhá životnost.
 • Všestranná sada funkcí.
 • Snadné ovládání.
 • Záruka výrobce 3 roky.

Výstup. Ideální jako dočasné řešení, pokud z nějakého důvodu nemůžete nainstalovat stálou jednotku.

Ballu BPAC-16CE

Krásný a výkonný monoblok od renomované nizozemské společnosti vyrobený v Číně. Je navržen tak, aby udržoval příjemné klimatické podmínky v místnostech do 44 m2.М. Lze jej použít k větrání, chlazení nebo odvlhčování.

Plně automatické. Má informativní digitální ovládací panel a dálkové ovládání. Má časovač, filtr na čištění vzduchu, třírychlostní ventilátor a alarm kondenzační nádrže. Použitá chladicí kapalina je bezpečná pro lidské zdraví a nepoškozuje ozónovou vrstvu atmosféry. Hladina hluku až 50 dB. 1 rok záruka výrobce.

vést, potrubí, mobilní, klimatizace
 • Vysoký výkon.
 • Stylový design.
 • Snadno ovladatelný podvozek.
 • Kompletní příslušenství pro rychlou montáž.
 • Úsporná spotřeba energie.
 • Přijatelná cena.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS