Jak vložit skleněné nádobí do trouby

Můžete dát skleněné nádobí do trouby: výhody a pravidla používání termopánví

Skleněné nádobí má spoustu výhod a jeho nádherný vzhled a propracovaný design nelze přehlédnout. Skleněné kuchyňské náčiní je ideální pro servírování různých pokrmů. Skleněné nádobí také nabízí perfektní příležitost obdivovat obsah. Například skleněné soupravy vypadají na slavnostním stole působivě a dodávají slavnostní atmosféru.

V posledních letech si stále více hospodyněk kupuje skleněné nádobí na vaření. Skleněné nádobí můžete použít na servírování, ale je otázkou, zda je vhodné pro pečení v troubě. Jak víte, je přísně zakázáno používat skleněné nádobí pro vaření v plynové troubě. K tomuto účelu lze použít nádobí ze žáruvzdorného skla.

Sklo do trouby a jeho hlavní vlastnosti

Skleněné nádobí do trouby a mikrovlnné trouby je obzvláště odolné. Při výrobě se používají žáruvzdorné materiály. Hotový výrobek odolává teplotám až 400 °C.

Sklenice nebo sklenice se také vyrábějí z tvrzeného skla, ale jiným způsobem. Zahřívají se na maximální teplotu a pak se rychle ochladí. Robustní, ale křehké. Sklo se nepoužívá v tepelně odolném nádobí.

Žáruvzdorné speciální sklo

Materiál se vyznačuje zvláštní tepelnou odolností. Sklo Pirex se používá při výrobě kuchyňského nádobí. Technologie výroby je založena na výrobě běžného skla, které je schopno odolávat vysokým teplotám zahřívání.

Několik skel je spojeno polymerací. Nejprve se vyberou kusy správné velikosti, povrch se obrousí a vysuší. Poté se povrchy očistí, vysuší a nanese se lepicí fólie a fotopolymer. Vnitřní výplň nejen fixuje vrstvy, ale také rovnoměrně rozvádí tepelnou energii. Výsledkem je, že hotový výrobek odolává vysokým teplotám po dlouhou dobu. Nakonec se materiál vyžíhá při 650 °C a ochlazuje se.

Odkaz. Sklo se v přirozeném prostředí rozkládá miliony let. Ekologové proto vyzývají, aby se skleněné obaly odvážely na recyklační místa. Tavení hotových výrobků snižuje výrobní náklady až o 40 % ve srovnání s původním výrobkem.

Jak správně používat skleněné nádobí v troubě a na sporáku?

Rozhodujícím faktorem je nízká teplota. Vždycky spěcháme, takže často zapínáme hořáky na plný výkon. Pravdou však je, že vysokým teplotám odolává pouze nerezová ocel a litina. Vařením potravin při vysokých teplotách v nich nezůstávají žádné užitečné složky. Skleněné hrnce vaří na nízké teplotě, což je zdraví prospěšné.

READ  Jak zabráníte štěněti vysávat venku?

Dodržujte dobu vaření. Skleněné hrnce a formy se zahřívají rychleji a rovnoměrněji než jejich protějšky z lehkých kovů, takže vaření trvá kratší dobu. Odstraňte pokrm z hořáku nebo jej vyjměte z trouby o 10 minut dříve než u kovového nádobí.

Dalším pravidlem je snížit teplotu o 5 °C. Při prvním použití skleněného nádobí kontrolujte každých 10 minut, zda je jídlo hotové, abyste přesně věděli, kdy se vaří. Zaznamenejte si, jak dlouho příprava pokrmu trvala, abyste si to příště pamatovali.

Z odolných skleněných nádob vznikají opravdu lahodné pokrmy s přirozenou chutí, protože inertní materiál neovlivňuje původní vlastnosti surovin.

Tajemství spočívá v tom, že vaříte na nízkém nebo maximálně středním ohni, protože vaření na vysokém ohni jídlo spálí. Nezapomeňte také použít kuchyňské rukavice pro vyjmutí nádobí ze sporáku.

Nuance při výběru skleněného nádobí do trouby

Při výběru žáruvzdorných skleněných forem do trouby v obchodě věnujte pozornost jejich povrchu. Kvalitní výrobek by měl být bez viditelných vad: vměstků, vzduchových bublin, škrábanců, nerovností a nepravidelností. Samotné sklo by mělo být čiré, homogenní, průhledné, nejlépe pozorovatelné mikroskopem.

Žáruvzdorné sklo musí být označeno jako žáruvzdorné. Pokud není uveden žádný zvláštní symbol, pánev není vhodná k použití na vaření. Praktičtí zákazníci by si měli vybírat formy s plochými víky a úchyty na obou stranách. U pánve budete mít dvě mísy. Standardní velikost a mělčí.

Ukazuje se, že ženy v domácnosti si vybírají skleněné nádobí do trouby kvůli jeho univerzálnosti, krásnému vzhledu a snadné údržbě. Na rozdíl od jiných tvarů se totiž skleněné pánve nepřichytávají k potravinám a stačí je silně znečistit a vytvrdit. Vyplatí se vybírat nádobí bez vad a zacházet s ním opatrně: neupouštět ho a neškrábat z něj zbytky jídla nožem nebo tvrdou houbou. Skleněné nádobí do trouby vydrží velmi dlouho při dodržení několika jednoduchých pravidel.

Nevýhody

Nádobí ze žáruvzdorného skla má dvě nevýhody:

  • Sklo je sice velmi pevné, ale stále je to sklo, takže při jeho používání je třeba dávat pozor, aby nedošlo k náhodnému nárazu nebo poškození formy;
  • Hlavní výhodou i nevýhodou je nízká tepelná vodivost. Nádobí je náchylné k rozbití při náhlých výkyvech teploty, proto je třeba s ním zacházet obzvlášť opatrně.
vložit, skleněné, nádobí, trouby

To je zajímavé! K čemu slouží pánev wok a jak ji používat??

vložit, skleněné, nádobí, trouby

Lze péct dort ve skleněné misce??

Skleněné nádobí má jedinečnou výhodu, kterou jiné materiály nemají: přes průhledné stěny skleněné pánve vidíte stupeň propečení. To znamená, že můžete kontrolovat stupeň propečení a kdykoli proces pečení zastavit. U kovových a keramických výrobků vás naopak může čekat překvapení v podobě přesušených a příliš tmavých stěn.

READ  Mohu struhadlo mýt v myčce nádobí?

Tepelně odolné skleněné pánve dobře vedou teplo přes své průhledné stěny, což může být v různých situacích výhodou nebo nevýhodou. Například recepty s velkým množstvím cukru (koláče) se mohou začít připalovat dříve, než se náplň rovnoměrně uvaří. Tepelně odolné sklo je zároveň nutností pro všechny aplikace, kde je důležité zhnědnutí. V žáruvzdorných skleněných formách připravíte dokonale tmavé pečivo s křupavou kůrkou, bochníkové nákypy a nákypy. Velkou výhodou těchto forem je, že jsou 100% inertní, takže můžete potraviny skladovat přímo v nádobě bez chuťových změn.

Je důležité si uvědomit, že sklo je tepelný izolant, a proto se zvenku rychleji vaří uvnitř. Pokud pečete koláče ve sklenici, snižte teplotu o 4-5° a zkontrolujte, zda jsou hotové 10 minut před časem uvedeným v receptu. Je to proto, že sklo se zahřívá pomalu, ale poté si udržuje stabilní teplotu.

Co vařit v nádobách z tvrzeného skla: bochníky a koláče s dobře propečenými vnějšími stěnami. Ideální pro pečení s kyselými přísadami, které nemohou přijít do styku s kovem. Vezměte také v úvahu, že kůrka bude vždy tvrdší a křupavější než u keramiky a kovu a samotný koláč je o něco nižší.

Lze žáruvzdorné sklo uchovávat v horké troubě??

I to nejodolnější a nejpevnější sklo je stále jen sklem, které se obává teplotního šoku o velikosti. Skleněné nádobí odolává teplotám až 240 °C a lze je skladovat v mrazničce při teplotě.40°, ale při skokovém zvýšení teploty praskne. Tepelně odolné sklo lze proto umístit do studené nebo mírně vyhřáté trouby. Nádobí a trouba se musí zahřívat současně. Skleněné nádobí se nesmí vkládat do horké trouby! Stejně jako byste neměli pokládat horké nádobí na studený povrch. Před umytím nádoby vlažnou mýdlovou vodou počkejte, až zcela vychladne.

Skleněnou misku můžete také místo na mřížku položit na kovový podnos, čímž se zlepší tepelná vodivost misky bez rizika rozbití. V takovém případě může být nutné prodloužit dobu pečení o 5-10 minut.

Když se ptáte, zda můžete vložit skleněné nádobí do horké trouby, nezáleží na teplotě trouby, ale na tom, jak horký je stojan. Sklenici nemůžete položit na horký kovový stojan, ale můžete ji položit na studený stojan nebo kovový talíř v horké troubě. Pokud troubu předehříváte, vyjměte kovový rošt a přesto se vyhněte extrémnímu teplu.

READ  Jak odstranit plastový zápach z rychlovarné konvice

Zvláštní vlastnosti tepelného skla

Moderní techniky zpracování křehkého skla výrazně zlepšily jeho odolnost vůči otevřenému ohni a vysokým teplotám, takže nádobí z tohoto materiálu je poměrně pevné a dlouho vydrží.

Pečení pokrmů ve skleněném nádobí zaručuje šťavnatý pokrm

Původně se pro vaření v mikrovlnných troubách vyráběly nejrůznější skleněné pánve, ale pečení v troubě se nikdy nezkoušelo z jednoho prostého důvodu: existovala vážná obava, že sklo praskne.

Nádobí do mikrovlnné trouby můžete používat i v troubě a takové žáruvzdorné nádobí vám umožní vařit jemné a voňavé pokrmy, svěží pečivo a kontrolovat celý proces.

Výhody a nevýhody

Používání skleněného nádobí a mikrovlnných trub má mnoho výhod:

Díky své odolnosti vůči vysokým teplotám může být použit v mikrovlnné troubě. Lze v něm péct chutné pečeně, zeleninové pokrmy a dokonce i pečivo.

Ne všechno sklo je odolné vůči teplu. Ujistit se o tom můžete podle pokynů na štítku nádoby, kde je vždy uveden stupeň tepelné odolnosti.

Sklo, stejně jako dýha, kamenina, hlína a další materiály, je křehké, i když jsou jeho stěny obzvláště silné.

Mírný pád, i z malé výšky, může být to poslední, co se na vašem oblíbeném pekáči může stát.

Hlavní nevýhoda skleněného nádobí: jeho nesnášenlivost vůči náhlým změnám teploty. Tato vlastnost vysvětluje neochotu mnoha hospodyněk dávat takové nádobí do trouby.

Jak používat: 6 tipů

Nebojte se používat nádoby z termoskla pro vaření v troubě, ale je nutné dodržovat určitá pravidla.

Vaření ve skleněných nádobách je možné nejen v mikrovlnné troubě, ale také v troubě

Voda zde působí na povrch skla jako chlad.

vložit, skleněné, nádobí, trouby

Sklo lze zpravidla snadno čistit, i když je silně znečištěné.

Žáruvzdorné sklo pro mikrovlnné trouby je skvělou náhradou plechů a roštů. Skleněné nádobí je pohodlné, atraktivní a při šetrném používání a péči vydrží dlouho.

Cena těchto hrnců na pečení umožňuje každému, aby si je koupil a vytvořil kulinářská mistrovská díla vlastníma rukama. Video v tomto článku jasně ukazuje všechny výhody a nevýhody žáruvzdorného nádobí. A pokud máte nějaké dotazy, odpovím na ně v komentářích.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS