Jak vybělit ručníky v pračce

Nejúčinnější způsoby odstraňování mastnoty a nečistot z kuchyňských utěrek

Kuchyňská utěrka je jeho nezbytnou součástí. Hostesky se vždy snaží udržet své malé „pomocníky“ čisté, ale bohužel s každým dalším použitím jejich bělení je mnohem obtížnější, a někdy ne vždy dostat všechny odolné skvrny.

Ručníky nemusíte vyvařovat ani používat běžně dostupné bělidlo.

Jsou to nevyhnutelná opatření, pokud jste náchylní k alergiím, které se objevují při kontaktu s různými chemickými látkami, ale bez ohledu na zdravotní problémy, čistotu chce a dosáhne každý.

Chemické bělidlo

Jak vidíte, existuje spousta zajímavých způsobů, jak doma vybělit kuchyňské utěrky bez použití chemikálií. Pokud se vám však nechce s textilem experimentovat, nemáte čas ho příliš dlouho namáčet nebo vám tyto metody nevyhovují z jiných důvodů, budete muset navštívit obchod s textilem.

V dnešní době můžete doma najít spoustu alternativ k bělicím kuchyňským utěrkám. Nejúčinnější jsou podle webu Doporučuji na webu Doporučuji tyto

 • Bělidlo.Snadno dostupné a levné bělidlo, které funguje na většinu tkanin.
 • Vanish pro bílé tkaniny, které jsou považovány za jedny z nejšetrnějších;
 • Odstraňovač skvrn a bělidlo od společnosti Amway.Mnoho lidí tvrdí, že skvěle funguje na všechny typy skvrn a obnoví bělost i na nejstarších ručnících.

Metod je mnoho! Vyberte si!

Používání běleného nádobí je pro každou majitelku potěšením. Znečištěného ubrousku se nechcete ani dotknout. Někdy mohou být ošklivé kvůli převaření.

Jak si můžete doma vybělit kuchyňské utěrky:

 • Namočte dětské ubrousky do solného roztoku z 5 litrů vody a 5 lžic soli. Účinně odstraňuje skvrny od rajčat, kávy, čaje a červeného vína.
 • Skvrny důkladně potřete mýdlem na praní a vložte na noc do vlhkého sáčku. Ráno je umyjte a opláchněte.
 • Skvrny od ovoce se účinně odstraňují šamponem. Vetřete, po dvou hodinách smyjte.
 • Prostředek na mytí nádobí lze použít k odstranění odolné mastnoty z kuchyňských linek. Jednoduše skvrny namočte na dvacet čtyři hodin, umyjte a důkladně opláchněte.
 • Odstranění skvrn od kávy a čaje pomocí čpavku. Odstranit staré skvrny může pomoci i přidání amoniaku do vodného roztoku glycerinu.
 • Citronová šťáva je vynikajícím prostředkem, jak se zbavit nečistot různého původu, namočená ve vodě po dobu asi 10 minut. Předtím skvrny 10 minut perte vodou a mýdlem na praní.
 • Kuchyňské utěrky namočte na 30 minut do peroxidu vodíku, abyste odstranili staré nečistoty.
 • Odstraňte skvrny od plísní namočením na 10 minut do octového roztoku.
 • I ty nejodolnější skvrny lze odstranit pomocí prostředku na odstraňování skvrn z potrubí. Roztok ze sklenice vody a 200 g přípravku nanášejte na nečistoty po dobu 30 minut.
 • Použijte manganitku zředěnou horkou vodou, dokud nezrůžoví. Vložte do ní předeprané ručníky a přikryjte je polyethylenem. Po úplném vychladnutí ji opláchněte.
 • K odstranění zažloutnutí nebo zašednutí kuchyňských utěrek zřeďte 1 polévkovou lžíci bělidla v 1 litru horké vody.

Nepoužívejte bělidlo na ručníky příliš často; brzy skončí jejich životnost. Při nákupu kuchyňského náčiní věnujte pozornost tomu, z čeho je vyrobeno; nejlépe ze snadno omyvatelných tkanin.

Vaflový ručník se hodí do kuchyně, ale froté ručník se nejlépe hodí jako osuška. Perte v pračce častěji běžným způsobem, aniž byste čekali, až skvrny proniknou hluboko do tkaniny.

Rostlinný olej

Nevíte, jak rychle a účinně vyprat kuchyňské utěrky?? Dobrou možností je zbavit se skvrn pomocí rostlinného oleje. Zní to paradoxně: jak se může mastný olej zbavit mastných stop?? Ale funguje to. je to metoda ověřená mnoha lidmi. Pokyny jsou následující:

 • Přidejte 6 litrů horké převařené vody a 1 polévkovou lžíci pracího prostředku. л. Smíchejte s rostlinným olejem a práškovým bělidlem a 3 až 4 lžícemi pracího prostředku. л. prací prášek (lepší pro praní v pračce, protože není příliš bublinkový). Směs důkladně promíchejte.
 • Namočte špinavé předměty do kapaliny. Namočte bílé a barevné utěrky zvlášť.
 • Nádobu přikryjte víkem. Nechte předměty namočené v pěnové tekutině po dobu 10-15 hodin.
 • Po uplynutí doby vyjměte utěrku a důkladně ji opláchněte. Pokud se chcete zbavit zatuchlého zápachu, přidejte do vody na oplachování 1 až 2 lžíce (50 g) octa nebo kyseliny citronové. л. Ocet nebo kyselina citronová.
READ  Co znamená cl na pračce

Nejenže odstraňuje skvrny, ale také odstraňuje zažloutnutí nebo zašednutí tkaniny.

Jak prát kuchyňské utěrky: Pixabay

Rostlinný olej

Rostlinný olej může prát špinavé kuchyňské utěrky. Změkčuje nečistoty a je vynikající pro ošetření odolných skvrn.

Zřeďte 2 lžíce vroucí vody v 5 litrech vody z vodovodu. л. rostlinný olej, prací prášek a suchý odstraňovač skvrn (místo něj lze použít hobliny pracího mýdla). Prádlo namočte, dokud zcela nevychladne. Po vyprání ručníky vyperte běžným způsobem. Při silném znečištění můžete prádlo namočit na několik hodin.

Slunečnicový i olivový olej lze použít k odstranění skvrn na kuchyňských utěrkách

Jak se zbavit skvrn na kuchyňských utěrkách?

Nejlepší je odstraňovat skvrny, když jsou ještě čerstvé, a pravidelně je dezinfikovat

Dejte ručníky vyprat. Co ale dělat, když už ztratily svůj původní vzhled a mastné skvrny nikam nezmizely?? Potřebujete jen jednu věc, a tou je sdílení

Kuchyňská sůl je účinný způsob, jak odstranit odolné skvrny od rajčat, kakaa nebo kávy. Neničí vlákna tkaniny, takže můžete použít fyziologický roztok na barevné předměty a různé materiály.

Pro přípravu odstraňovače skvrn přidejte do žínek 3 lžíce pracího prostředku. л. přidejte 3 lžíce soli do 3 litrů teplé vody. Ručník namáčejte asi 60 minut. Pokud máte hodně ručníků, můžete množství prostředku na praní zvýšit. Po hodině vymačkejte vodu a ručníky vyperte v pračce nebo ručně.

Mýdlo na praní prádla

Odolné prací mýdlo vyrobené podle sovětských norem GOST je ideální pro praní odolných olejových skvrn na froté ručnících a vaflových osuškách. Lze v něm prát všechny tkaniny a barevné předměty. Mýdlo je nejlepší způsob, jak odstranit čerstvé skvrny.

Navlhčete ručník a skvrnu dobře namydlete. Mýdlo zabalte do celofánového sáčku, aby nevyschlo, a nechte ho 7-8 hodin namočené. Problematické místo důkladně otřete a ručník opláchněte v čisté vodě. Vyperte ji ručně nebo ji pošlete do pračky.

Jedlá soda bělí látku. neperte s ní barevné oblečení. K obnovení bělosti ručníků budete potřebovat 10 lžic octa. л. přidejte jedlou sodu a 5 litrů vody. Přidejte jedlou sodu do umyvadla s teplou vodou a namočte ručníky na 3-4 hodiny. Po namočení opláchněte pod tekoucí vodou a umyjte jakýmkoli způsobem.

Pro zvýšení účinku přidejte do roztoku jedlé sody čpavek. Na výše uvedené množství jedlé sody a vody stačí pět lžic alkoholu.

Ocet

Roztok octa: Rychle odstraňuje mastné skvrny z textilií. Tři účinné možnosti:

 • Namáčení. Dobře si poradí s odolnými skvrnami. Namočte varnou desku na jednu hodinu do teplé vody se 150-200 ml octa. Ručníky vyperte v pracím prostředku nebo gelu a opláchněte pod tekoucí vodou. Můžete je jednoduše vložit do stroje.
 • Praní. Tato možnost je rychlejší a jednodušší. Vložte špinavé ručníky do pračky a přidejte obvyklé množství prášku. Místo kondicionéru nalijte jeden šálek 9% octa. Provoz na nejvyšší nastavení při 90 °C. Po vyprání ručníky nejprve pověste na větraném místě, abyste zabránili zápachu.
 • Praní prádla. Pokud jsou na ručníku mastné skvrny, plíseň nebo rezavé skvrny, namočte ho na 15-20 minut do octa. Lze použít 6% nebo 9% koncentraci. Důkladně vydrhněte měkkým kartáčem a vyperte v pračce nebo v ruce.

Rostlinný olej

Olej pronikne do vláken tkaniny, změkčí částice nečistot a odstraní odolné skvrny. Jak prát:

 • Do 5 litrů vroucí vody nalijte 2 lžíce slunečnicového oleje, prací prášek a suchý prací prostředek (můžete použít i nastrouhané mýdlo na praní).
 • Namočte ručníky a nechte je namočené, dokud voda nevychladne.
 • Opláchněte a vyperte v ruce nebo v pračce.

U odolných skvrn prodlužte dobu namáčení na několik hodin.

Kyselina citronová

Kyselina citronová snadno odstraní i odolné skvrny a vybělí oděv. Tuto metodu zvolte, pokud máte na ručnících rajčata, rajčatový protlak, šťávu z červené řepy nebo třešňovou šťávu.

Snadné použití. Ručníky perte běžným způsobem. Ještě vlhké skvrny potřete kyselinou citronovou a počkejte 10-60 minut, během kterých kyselina skvrny rozpustí. Opláchněte v čisté vodě.

Mikrovlnná trouba

Rychlým a snadným způsobem, jak vyčistit ručníky, je ohřát je v mikrovlnné troubě. Znečištěná místa namydlete mýdlem na praní, ručník zabalte do plastového sáčku a zahřívejte v mikrovlnné troubě na střední teplotu po dobu 1,5 minuty. Nechte ručník mírně vychladnout a pak postup opakujte. Vyjměte ručníky a opláchněte je v čisté vodě. Lze prát jako obvykle.

Prostředek na mytí nádobí

Chcete-li vyprat mastné ručníky, nalijte tekutinu na mastnou skvrnu a nechte ji 24 hodin odmočit. Rozloží molekuly tuku a vynese je na povrch. Druhý den ručníky opláchněte čistou vodou a vyperte je v ruce nebo v pračce.

READ  Jak se zbavit zápachu v pračce

Vaření

Ve smaltované nádobě smíchejte vodu, prášek nebo nastrouhané prací mýdlo a sůl.Ručníky vařte asi půl hodiny. Předměty se starými a odolnými skvrnami lze vařit déle. Poté ručník opláchněte v čisté vodě.

Čpavkový alkohol

Jeden díl vody a jeden díl čpavku. Pokud je skvrna suchá, přidejte do vody glycerin v poměru 1:4. Namočte ručníky do tohoto roztoku asi na 1 hodinu. Poté opláchněte v čisté vodě a vyperte v pračce.

Chemikálie pro domácnost

Používejte specializované výrobky na vaflové a bílé ručníky. Bělidlo, BOS, Levrana Freshbubb

Le, ECO, Vanish, Oxi rychle a účinně čistí i bez skvrn

vybělit, ručníky, pračce

Špinavé skvrny. Mohou však zničit barevné tkaniny. Pokud používáte tyto mycí prostředky, vždy se řiďte návodem k použití.

Pokud si nejste jisti, zda bělidlo nebo odstraňovač skvrn nezničí váš oblíbený ručník, svěřte tuto práci profesionálům. čistírna má správné řešení pro každou tkaninu.

Praní kuchyňských utěrek v závislosti na typu tkaniny

Nejpraktičtější a nejsnadněji použitelné jsou vaflové lněné ručníky. Lze je prát všemi způsoby, namáčet, vařit, zpracovávat v bělicím roztoku. Froté kuchyňské utěrky však nevydrží časté praní a bělení, takže by se měly používat pouze k utírání čistých rukou, praní na jemný cyklus, oplachování změkčovadlem.

Ne všechny komerční a běžné výrobky jsou vhodné pro barevné tkaniny. Nejlepší je namočit je do roztoku octa, sody a soli a poté je vyprat v ruce nebo v pračce na standardní nastavení. Bílé prádlo z přírodního lnu nebo bavlny lze renovovat pomocí agresivnějších prostředků, jako je bělidlo (suché nebo tekuté), čpavek, kyselina (citronová, ocet), křemičité lepidlo, hořčice apod.

Metody bez vaření

Nemusíte jít klasickou cestou, abyste kuchyňským utěrkám vrátili jejich původní bělost a atraktivitu. Vynalézavé hospodyňky našly spoustu dalších způsobů, jak vybělit kuchyňské utěrky doma bez vaření, a to s pomocí nejběžnějších domácích prostředků.

Rostlinný olej

Nejšetrnější volba pro jakýkoli typ tkaniny: působení mastnoty změkčuje odolné nečistoty a usnadňuje jejich odstranění. Mnoho bělicích látek tuto složku obsahuje z určitého důvodu.

Před bělením kuchyňských utěrek smíchejte složky roztoku podle doporučených poměrů. Na jeden litr vody:

Tkaninu namočte do připravené tekutiny alespoň na 4 hodiny a poté ji vyždímejte a vyperte jako obvykle. Nespornou výhodou této možnosti je možnost čištění nejen bílých, ale i barevných tkanin, protože tuk zmírňuje efekt bělosti a zachovává jas a sytost barev.

Jak dokonale vyčistit pračku��

vybělit, ručníky, pračce

Jedlá soda a ocet

Deodorační a bělící vlastnosti jedlé sody jsou známé již dlouho. Uhličitan sodný je obzvláště účinný při odstraňování odolných nečistot a pachů z kuchyňských textilií. Účinné na přírodní tkaniny, jako je len nebo bavlna. Chcete-li se zbavit skvrn z rychle znečištěných ručníků, je ideálním řešením jedlá soda. klíčem je posílit její účinek řadou dalších prostředků.

Řešení vyžaduje následující položky:

Lněnou odrůdu lze nahradit potravinářským ekvivalentem, čímž se množství zvýší přibližně pětkrát. Nalijte roztok do kuchyňských textilií na 4-5 hodin a poté vložte prádlo zpět do pračky. Tato varianta odstraňuje skvrny ze světlých vaflových ručníků.

Nepoužívejte jedlou sodu na vlněné nebo hedvábné tkaniny, protože alkalické prostředí je činí tvrdými a nepěknými.

Mnoho hospodyněk si úspěšně poradí s odolnými skvrnami na kuchyňských textiliích pomocí octa, který štěpí mastnotu a odstraňuje nepříjemné pachy. Pro bělení namočte tkaniny do teplé vody s octem (0,5 šálku na litr tekutiny) a čtvrt hodiny máchejte. Bělení kuchyňských utěrek s „různobarevnými“ skvrnami vyžaduje radikální metody: nejprve tkaninu namočte do octa a poté ji posypte jedlou sodou.

Kyselina citronová

Kyselina citronová dokáže odstranit skvrny od červené řepy nebo kečupu. Kuchyňskou utěrku je třeba před bělením doma vyprat touto metodou. Hojně posypte práškovou kyselinou citronovou a po 10 minutách opláchněte pod tekoucí vodou a vložte do pračky. Pokud nemáte po ruce hořčičný prášek, můžete použít čerstvý citron tak, že odkrojíte několik plátků citronu a skvrny obarvíte z obou stran. Jakmile se nečistoty rozptýlí, několik minut je oplachujte. Metodu nepoužívejte k čištění tkanin se sytými barvami.

READ  Jak prát ručníky v pračce

Hořčičný prášek

Hořčice se ukázala jako velmi účinná při čištění kuchyňských textilií a byla velmi účinná při čištění velmi znečištěných vaflových utěrek. Díky jemným částicím v prášku je obzvláště savý. i odolné skvrny se snadno odstraní již po jedné hodině. Tip zkušené hospodyňky, jak vybělit kuchyňské utěrky hořčičným práškem. Namočte tkaniny do roztoku na několik hodin na litr vody a vyperte je. Tato varianta je ideální pro rodiny s dětmi, kde se věnuje zvláštní pozornost dezinfekci, a pro osoby se sklonem k alergiím.

Aspirin

V každé domácí lékárničce najdete tablety kyseliny acetylsalicylové, které také pomáhají bělit kuchyňské utěrky. Výrobci vyrábějí lék pod různými názvy. aspirin, aspirin C, aspirin UPSA. kterýkoli z nich bude fungovat pro chemickou reakci. Rozdrťte 2 tablety a rozpusťte je v litru vody, přičemž mějte na paměti, že přípravky různých značek nebudou trvat stejně dlouho. Namočte kuchyňské utěrky do této tekutiny na 6-8 hodin a poté je vyperte.

Peroxid vodíku

Při hledání způsobu bělení kuchyňské utěrky stojí za zvážení peroxid vodíku, protože jeho hlavní výhodou je hypoalergennost. Toto antiseptikum můžete získat v každé lékárně ve formě 3% roztoku zvaného perhydrol.

Při manipulaci s peroxidem používejte rukavice. kontakt s kůží může způsobit popáleniny. Textiliím může tento oxidant jen prospět.

V případě bělení ručníků antiseptikem se voda smíchá se zásadou (čpavkem nebo jedlou sodou). Mělo by se to provést bezprostředně před vložením utěrek, protože chloridové prostředí způsobuje, že peroxid velmi rychle degraduje. K přípravě přípravku, který vybělí vyprané ručníky, budete potřebovat

 • 10 litrů vody;
 • 72% mýdlo na praní;
 • 100 mililitrů perhydrolylu;
 • 30 mililitrů 25% amoniaku;
 • 2 lžičky citronové šťávy.

Ručníky by se měly před bělením bělit vodou a mýdlem pomocí domácích pracích prostředků. Po několika hodinách namáčení v teplém roztoku Perhydrolu důkladně opláchněte studenou vodou s citronovou šťávou.

Pro barevné ručníky

Pomocí následujícího vzorce s kalcinovanou sodou vyperete ručníky s barevnými vzory a zachováte jejich syté barvy.

 • Nalijte litr horké vody do hrnce.
 • Do vody nastrouhejte 50 g mýdla na praní.
 • Na mírném ohni za stálého míchání, dokud se mýdlový prášek nerozpustí.
 • Odstraňte mísu z ohně.
 • Přidejte 100 g uhličitanu sodného a promíchejte.
 • Nalijte uvařený neochucený zelený čaj. 150 ml.

Tekutinu nechte vychladnout a přelijte ji do sklenice nebo láhve. Skladujte v uzavřené nádobě. Spotřebujte 100 ml směsi na jedno praní při teplotě nepřesahující 60˚C nalitím přímo do bubnu.

Čištění koberců pomocí jedlé sody doma. 5 nejlepších způsobů

Soda borax

Gelový prací prostředek připravený podle následující receptury vypere nečistoty a změkčí textilie:

 • Mýdlo na praní rozdrobte na jemné třísky pomocí nože nebo jemného struhadla. Odměřte 150 g a po malých dávkách je přidejte do litrové smaltované nádoby s vroucí vodou a intenzivně míchejte.
 • Do homogenní konzistence mýdlového roztoku nasypte 200 g uhličitanu sodného. Zamíchejte a přidejte 200 g práškového boraxu, který zvyšuje dezinfekční vlastnosti.
 • Vychladlou ztuhlou hmotu přelijte do sklenice se zátkou. Na jedno praní v pračce použijte 4 lžíce boraxu. л. domácí gel.

Můžete si vyrobit bezpečný a účinný prací prášek, který snadno obnoví svěžest bílých kuchyňských utěrek:

 • Šípky z domácích nebo dětských potravin nastrouhejte na struhadle na jemné třísky. Odměřte 250 g.
 • Nalijte do suché misky a přidejte mycí prostředek, borax a uhličitan sodný. po 125 g.
 • Důkladně promíchejte a nalijte do suché sklenice s víčkem.

Potřebujete 125 g čisticího prostředku pro domácnost. Můžete ji vložit do bubnu.

Sodovka rostlinný olej

Špinavé kuchyňské utěrky jsou příjemně svěží a dobře se perou, pokud je předem namočíte do následujícího roztoku:

vybělit, ručníky, pračce
 • Do smaltovaného nebo plastového umyvadla nalijte 10 litrů vlažné vody.
 • Vmíchejte čtvrt šálku tekutého pracího prostředku, který se běžně používá na praní.
 • Přidejte jedlou sodu a rostlinný olej. po 3 lžících. л.

Oděvy ponořte a nechte je namočené do rána. Následuje praní v pračce jako obvykle.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS