Jak vybrat radiátory pro váš domov

Jaký je nejlepší typ radiátoru: srovnávací přehled všech typů radiátorů

Délka topné sezóny se v našich zeměpisných šířkách blíží 2/3 roku. Tento údaj závisí na regionu, ale v průměru se pohybuje kolem 250 dnů. Všechny otázky týkající se účinnosti topného systému jsou pro nás nesmírně důležité, což do značné míry závisí na správném výběru radiátorů.

Zjistěme, které radiátory jsou nejlepší a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy radiátorů. Článek předložený k posouzení podrobně popisuje kritéria pro výběr topných zařízení. Pro domácí kutily jsme uvedli tipy zkušených instalatérů.

Zvláštnosti topného systému ve venkovském domě

Tradiční systém vytápění v rodinných domech a menších budovách je založen na děleném ohřevu vody. Používá se přirozený oběh. mírný sklon rozvodů. nebo nucený oběh: s připojením čerpadel.

Systém vytápění v rodinném domě zahrnuje volbu:

 • kotel, elektrický, plynový, na dřevo nebo kombinovaný;
 • Pro řadu různých typů rozvodných trubek z kovu nebo propylenu;
 • Topná tělesa. akumulátory;
 • teplonosné médium: obyčejná voda, čištěná voda nebo nemrznoucí směs.

Autonomie vytápění v obytných oblastech vyžaduje nízký tlak v hlavních rozvodech. Při výběru radiátorů proto nemusíte brát v úvahu provozní tlak, jako je tomu u dálkového vytápění. Při výběru se řiďte materiálem, jeho tepelnou vodivostí, kapacitou, životností a cenou.

Typy topných těles

Bimetalová otopná tělesa patří k nejodolnějším a nejúčinnějším. Spojení vlastností několika typů radiátorů současně. Poskytují dobrý tepelný výkon (prakticky stejný jako hliníkové konstrukce) a jsou velmi pevné díky ocelovým (někdy měděným) trubkám uvnitř, které snadno odolávají tlakovým rozdílům v bytových domech. Na trubkách je umístěn plášť z hliníkových žeber, proto se radiátory nazývají bimetalové. jsou k dispozici pouze v modulární formě (skládají se z jednotlivých sekcí, které se k sobě připojují).

  Výhody bimetalových radiátorů:

 • relativně nízká hmotnost;
 • Lze připojit ke všem topným systémům;
 • Dlouhá životnost;
 • Malé rozměry samotného radiátoru, které šetří místo v místnosti.
vybrat, radiátory

НЕ Покупай Радиаторы Пока Не Посмотришь ЭТО!!!

Hliníkové radiátory. vyrobené z hliníkové slitiny. Na rozdíl od ocelových radiátorů se rychle zahřívají a ochlazují. mají zvýšený tepelný výkon díky vlastnostem hliníku, takže mohou být malé, aniž by to mělo vliv na účinnost vytápění. Mnohem nižší hmotnost než jiné kovové baterie. Jsou k dispozici v sekčním i lamelovém provedení. Schopnost odolávat vysokému provoznímu tlaku. na našich webových stránkách jsou uvedeny modely s prahovou hodnotou až 25 atmosfér.

Mezi nevýhody patří vysoké nároky na kvalitu a čistotu vody. Zvýšená kyselost chladicí kapaliny může způsobit oxidaci pracovního povrchu radiátoru, což povede k nežádoucím následkům, proto se tyto radiátory doporučují pro použití v soukromých domech a chatách, kde je snazší sledovat stav vody.

Ocelové radiátory. mohou to být deskové nebo deskové radiátory. Méně obvyklé jsou sekční baterie, ale v tomto případě nejsou sekce spojeny závitem, ale bodovým svařováním. takové baterie jsou poměrně drahé. Všechny výhody a nevýhody deskových a deskových otopných těles byly popsány výše.

Litinové radiátory. „sovětská“ klasika, která se v některých místnostech stále používá. Snadno se s nimi manipuluje, nepodléhají korozi a kvalita vody v systému je nízká. vyznačují se zvýšenou odolností proti opotřebení. Pomalu se zahřívá a pomalu chladí, ale velká hmotnost těchto radiátorů umožňuje vytvořit vysokou tepelnou setrvačnost, která vyrovnává náhlé změny teploty v místnosti.

READ  svv61 kondenzátor pro ventilátor než vyměnit

Mezi nevýhody patří obtížná instalace, ne zrovna atraktivní vzhled, nutnost natírání. Vzhledem k velkému vnitřnímu objemu zabírají v místnosti poměrně hodně místa a mytí takového radiátoru je obtížnější než u jiných.

Pokud se obáváte o vzhled radiátorů, můžete si v našem obchodě zakoupit speciální zástěny, které nejen skryjí staré litinové radiátory, ale také rozvedou teplo v domě.

Rozlišení baterií podle typu konstrukce

Radiátory pro topné systémy se liší také typem konstrukce, což je patrné vizuálně.

Nejběžnější jsou sekční. Mohou být vyrobeny z oceli, litiny, hliníku nebo bimetalu. Díky žebrovanému povrchu topná plocha přesahuje fyzickou velikost výrobku, což má pozitivní vliv na účinnost.

Skládají se z jednotlivých prvků spojených pomocí vsuvných pouzder a těsnění. Právě tyto komponenty jsou nejslabším místem tohoto typu ohřívače. Pokud se však dodržují pravidla provozu a servisu radiátorů, pravidelně se čistí a těsnění se včas vyměňují, pak k úniku ve spojích nedochází a výrobek sám o sobě bude sloužit mnoho let.

Deskové radiátory jsou jednou z cenově nejdostupnějších možností na trhu. Lehké, snadno sestavitelné, nenáročné na údržbu a rychle se zahřívající. Ale také rychle vychladnou. Přestože tato vlastnost umožňuje jejich použití v kombinaci s regulátory teploty.

Dalším typem konstrukce jsou trubkové radiátory. U designérů jsou nejoblíbenější díky různým tvarům a velikostem. Pomáhají vytvořit jedinečný interiér místnosti, rozčlenit ji a dodat jí zvláštní půvab.

Ručníkové radiátory jsou typem trubkových radiátorů. Jejich design může mít libovolný tvar, díky čemuž vůbec nevyčnívají na pozadí vodovodního potrubí. A uživatelé budou mít v prostorné koupelně teplo a pohodlí

Trubková otopná tělesa jsou také poměrně účinná, zejména proto, že délku a počet sekcí lze zvolit podle vašich potřeb.

Nejméně oblíbené jsou deskové radiátory. Tento typ zařízení se skládá z trubek, kterými cirkuluje chladicí kapalina, a desek navlečených na těchto trubkách. Konstrukce poskytuje velkou topnou plochu pro rychlé a účinné vytápění místností. Jejich mimořádně nenápadný vzhled však způsobil, že se tyto radiátory používaly výhradně k vytápění průmyslových a společných prostor.

Konstrukční vlastnosti radiátorů jsou uvedeny v následující galerii.

Desková otopná tělesa se konstrukčně skládají z desek, v nichž cirkuluje médium. Jsou vyrobeny z oceli. Díky jednoduchému tvaru se ohřívač snadno udržuje

Trubkové radiátory se vyrábějí převážně z oceli. Strukturálně se skládají ze svisle uspořádaných trubek. Jejich délka a počet závisí na modelu. čím více, tím je chladič výkonnější

Sekční otopná tělesa se skládají ze samostatných prvků spojených do jednoho topného zařízení o požadovaném výkonu. Délka, výška a hloubka řezu závisí výhradně na modelu

Deskové radiátory se nejčastěji používají k vytápění veřejných prostor, technických místností a výrobních hal. Vzhledem k neprezentativnímu vzhledu je takové zařízení zakryto ozdobným panelem

Výpočet velikosti ocelového radiátoru

Konstrukce deskových otopných těles se liší od článkových otopných těles. Radiátory jsou vyrobeny z lisovaného ocelového plechu o tloušťce 11.2 mm, předřezané na míru. Pro výběr zářiče požadovaného výkonu je nutné zjistit tepelné vyzařování 1 metru délky svařovaného panelu.

vybrat, radiátory

Doporučujeme použít nejjednodušší metodu založenou na technických údajích seriózního německého výrobce deskových radiátorů Kermi. O co jde: lisovaná otopná tělesa jsou unifikovaná, typy výrobků se liší počtem topných panelů a teplosměnných lamel. Klasifikace chladičů je následující:

 • Typ 10. jednopanelová jednotka bez přídavných žeber;
 • Typ 11. 1 panel 1 plech z vlnitého plechu;
 • typ 12. dva panely a 1 list ploutví;
 • typ 20. radiátor se 2 topnými deskami, bez konvekčních žeber
 • Typ 22. dvoupanelový chladič se 2 žebry, který zvětšuje plochu pro přenos tepla.
READ  Zásobník na sůl v myčce Bosch

Poznámka. K dispozici je také typ 33 (3 panely 3 lamely), ale tyto výrobky jsou méně oblíbené kvůli větší tloušťce a nižší ceně. Nejoblíbenějším modelem je typ 22.

Deskové radiátory jakékoli značky se tedy liší pouze montážními rozměry. Výpočet otopných těles spočívá ve výběru správného typu a následném výpočtu délky otopného tělesa pro konkrétní místnost podle výšky a tepelného výkonu. Algoritmus je následující:

 • Definujte výchozí údaje uvedené na začátku článku.
 • Zvolte typ a výšku ohřívače. Nejběžnější varianty jsou 30, 40 a 50 cm vysoké typy 22.
 • Tepelný výkon q (W/m) je uveden v tabulce níže. п.) různé typy a velikosti radiátorů Kermi. Začněte levým sloupcem. najděte vhodnou teplotu v místnosti, pak topné médium, výšku a typ baterie. V buňce na průsečíku řádku a sloupce najdete příkon 1 metru topného tělesa.
 • Vydělte výkon potřebný k ohřevu hodnotou q a zjistíte rozměr topného tělesa dané výšky.
 • Vyberte si z katalogu zařízení pro ohřev vody vhodné délky. Pokud je to nutné (např. radiátor je příliš dlouhý), rozdělte tento rozměr na 2 nebo 3 jednotky.

Příklad výpočtu. Určete rozměry ocelového radiátoru pro stejnou místnost 15.75 m²: tepelná ztráta 2048 W, teplota vzduchu 22 stupňů, chladicí kapalina 65 °C. Vezměme si standardní 500 mm vysoký chladič typu 22. Pomocí tabulky zjistíme, že q = 1461 W, a zjistíme celkovou délku panelu 2048 / 1461 = 1.4 м. Z katalogu výrobce vyberte nejbližší větší variantu. délka topného tělesa 1.5 m nebo 2 x 0.7 м.

Konec první tabulky. přestup tepla 1 m dlouhých radiátorů Kermi

Poradenství. Naše pokyny jsou pro výrobky Kermi 100% správné. Při nákupu radiátoru jiné značky (zejména čínské) je třeba brát délku panelu s 10-15% rezervou.

Zásady pro klasifikaci otopných těles pro byty

Jako topné médium se v ústředním vytápění obvykle používá voda ohřátá na 95 °C. Nepoužívá se čištěná destilovaná, ale technická s rozpuštěnými solemi a přísadami.

V důsledku toho musí materiál radiátoru v bytě dlouhodobě odolávat účinkům teplotních rozdílů, vlhkosti a nečistotám obsaženým v topném médiu.

Aby radiátor pro vytápění bytu vydržel dlouhá léta, musí:

 • vydrží pracovní tlak až 9 atm (ideálně 12-15 atm);
 • být vyrobeny z kovů odolných proti chemické a elektrochemické korozi;
 • mají vysoký tepelný výkon.

Tlak v plochých radiátorech se pohybuje kolem 4-7 atm. Hodně záleží na počtu podlaží v bytovém domě, teplotě za oknem a podmínkách topného systému. Při tlakové zkoušce a vodním rázu však může tlak krátkodobě stoupnout na 15 atm nebo více.

Všechna otopná tělesa jsou vyrobena z kovu (hliníku nebo železa). jen ta snesou provozní zatížení topných systémů

Příslušný radiátor musí být také snadno instalovatelný, atraktivní a levný. Hlavně však musí mít vynikající vlastnosti pro odvod tepla.

Hlavním úkolem radiátoru je předávat teplo, které přichází s vodovodním potrubím, do místnosti. Čím je efektivnější, tím lépe pro majitele bytu.

Existují dvě hlavní kritéria pro klasifikaci topných baterií:

Všechny ostatní parametry jsou technickými vlastnostmi určitého modelu ohřívače.

READ  Aplikace pro ovládání vysavače Xiaomi

Výhody ocelových radiátorů

Výrobci nabízejí 2 varianty litinových radiátorů:

Poznámka. Obě varianty jsou k dispozici v designových vertikálách (viz foto výše). Renomované značky v bývalém Sovětském svazu: Kermi, Korado, Purmo, Arbonia a další.

Topné panely jsou svařeny z lisovaných ocelových plechů o tloušťce 1.21.5 mm. Na boku nebo pod chladičem jsou namontovány konektory pro připojovací potrubí. Konvekční lamely s žebrováním namontované mezi deskami. Trubková otopná tělesa se dělí na různé typy v závislosti na počtu topných panelů a žeber, jak je uvedeno v následující tabulce.

Výkon deskových otopných těles (převzato z německého radiátoru „Kermi“ typ 22, instalační velikost 100 x 50 cm):

 • možný tlak. až 10 barů;
 • tepelný výkon 1550 W při teplotě přívodní vody 75 °C, teplota vratné vody 65 °C;
 • objem chladicí kapaliny. 5.4 л;
 • hmotnost jednotky 28 kg, cena 95 u. е. (6300 ).

Vlastnosti trubkových otopných těles se příliš neliší od vlastností deskových otopných těles. Vezmeme-li dvouřadou jednotku Arbonia 3050/22, která je velikostně srovnatelná s danou variantou Kermi. (500 x 1014 mm) získáme výkon 1481 W při stejné provozní hlavě a hmotnosti 25 kg.9 kg. Liší se pouze cena výrobku. 430 u/s. е.

Trubková otopná tělesa Arbonia v horizontálním a vertikálním provedení

Protože uvažujeme o cenově dostupných možnostech, uveďme si výhody deskových radiátorů:

 • ocelové panely. nejlevnější varianta ze všech radiátorů;
 • odolnost proti chemické korozi;
 • přijatelný design a vzhled;
 • jednodílná konstrukce umožňuje nalít nemrznoucí směs do systému a nebát se úniku;
 • možnost úpravy výkonu bez změny rozměrů. přidáním topných panelů a lamel (od 1 ks na typ 10 až po 3 ks). na typu 33).

Nevýhodou radiátorů je nízký práh provozního tlaku. 6 10 barů. Nebudeme to popírat, ale doporučujeme shlédnout video našeho odborníka, kde je levný ocelový panel pumpován tlakovým čerpadlem, dokud nedojde k porušení sváru (tlak přes 20 barů):

Jak vypočítat výkon radiátorů a počet sekcí v bytě

Při nákupu spotřebiče je důležité určit správné rozměry. Příliš malý radiátor nezajistí v zimě dostatečné vytápění, zatímco příliš velký radiátor povede ke zbytečným nákladům na vytápění.

Pro standardní byt s nízkou výškou stropu (2,4 až 2,6 m) se pro určení potřebného topného výkonu používá jednoduchý vzorec.

Vynásobte plochu místnosti 100 watty a vydělte výkonem sekce uvedeným v datovém listu nebo na webových stránkách výrobce. Výsledek by měl být zaokrouhlen směrem nahoru. Tepelný výkon spotřebiče je součinem získané hodnoty a příkonu jednoho prvku. Výjimkou je kuchyně, kde se zlomková část vyhazuje.

Pokud má váš dům vysoké stropy, můžete použít výpočet objemu. Podle stavebních předpisů je požadován topný výkon 41 W na metr krychlový (34 W, pokud je instalováno dvojité zasklení). Pro určení počtu potřebných sekcí se objem místnosti vynásobí 41 a vydělí tepelným výkonem každého prvku.

 • pokud má pokoj balkon nebo se nachází v rohu budovy, vynásobte výsledek koeficientem 1,2;
 • v místnosti jsou dvě okna. 1.3;
 • spotřebič je zakryt pevným panelem. 1.15;
 • Na dalekém severu o 1,6.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS