Jak vybrat termostat pro plynový kotel

Připojení pokojového termostatu k plynovému kotli: průvodce instalací termostatu

Úspora energie a plynu, stabilní a příjemná teplota, minimum času stráveného nastavováním topného systému. To nejsou žádné výstřelky, ale oprávněné požadavky na správně organizovaný proces vytápění.

Připojení pokojového termostatu k plynovému kotli pro zajištění všech výše uvedených podmínek se proto stává samozřejmou nutností. Vysvětlíme vám, jak termostat funguje a jaké druhy strojů existují. Prozkoumejte rozdíly ve funkčnosti jednotlivých modelů.

Článek podrobně popisuje principy zapojení regulátoru teploty. Pravidla pro instalaci různých verzí spotřebiče jsou uvedena níže. Podle našich doporučení zvládnete instalaci sami bez pomoci topenářů.

Proč je potřeba vzdálený termostat

Především je nutné instalovat termostat z důvodu zvýšení ekonomické účinnosti plynového kotle. Princip činnosti zařízení, který není založen na snímání teploty teplonosné látky, ale na intenzitě vytápění místnosti. Čidlo je nastaveno na optimální teplotní parametr pro majitele bytu nebo domu.

Pokud vytápění v místnosti překročí nastavený limit, je automatice dán signál, který vypne nebo sníží intenzitu spalování (v závislosti na zařízení) plynového hořáku. Po vychladnutí místnosti je dán signál k opětovnému spuštění kotle.

Konstrukce dálkového termostatu je účinnější než konstrukce vestavěného topného čidla.

Instalace termostatu přináší kromě energetické účinnosti také tyto výhody

  Komfortní vytápění místností. Teplota v místnosti je automaticky udržována na nastavené teplotě. Jednotka funguje na základě snímání okolní teploty a nezávislé změny intenzity vytápění. V důsledku této změny je v místnostech udržována konstantní teplota.

Je při vytápění plynovým kotlem výhodné instalovat termostat?

Připojení pokojového termostatu k plynovému kotli snižuje spotřebu plynu o 15-20 %. Týdenní programátor závislý na počasí, snižuje náklady na plyn o dalších 5-10 %.

vybrat, termostat, plynový, kotel

Při rozhodování o koupi termostatu je třeba zvážit několik věcí

  Náklady na pořízení a instalaci. Náklady na pořízení prémiového termostatu se pohybují kolem 5 tisíc eur. Náklady na instalaci se budou pohybovat v rozmezí 1-1,5 tisíce eur.

Elektronický bezdrátový pokojový termostat pro plynový kotel ušetří za sezónu nejméně 6 000 eur. V domě o rozloze 100 m². Plnou návratnost instalace lze pozorovat již po 1 roce intenzivního provozu zařízení.

Typ termostatu

V zásadě lze tato zařízení rozdělit do dvou skupin:

První typ se vyznačuje jednoduchostí, spolehlivostí a nízkými náklady. Je navržen tak, aby vždy reguloval jednu teplotu nastavenou knoflíkem na přední straně jednotky. Obvykle je rozsah regulace 10 až 30 ºC.

Různí výrobci nabízejí modely s externím napájením, napájením z baterie nebo přímo z řídicí jednotky kotle. Hlavní nevýhodou tohoto typu termostatu je, že v jednom okamžiku lze nastavit pouze jednu teplotu. Pokud ji potřebujete změnit, musíte se vrátit k „otočení knoflíku“. Kromě toho jsou s vedením kabelů spojeny určité nepříjemnosti, takže je lepší instalovat tato zařízení při stavbě a instalaci nového topného systému.

Na displeji programovatelného regulátoru lze nastavit několik teplot vzduchu, které je třeba dodržovat v různých denních dobách. Program je možné nastavit na týden dopředu, a tím plně automatizovat ovládání plynového kotle. V podmínkách, kdy je topný systém již v provozu, je výhodnější instalovat programovatelný bezdrátový termostat, pak nebudou detaily interiéru narušeny kabeláží.

Tato zařízení mají jednu nevýhodu, která stojí za zmínku: životnost baterií, které je třeba sledovat a včas vyměňovat. V opačném případě se spotřebič vypne a plynový kotel se bude spoléhat pouze na údaje vnitřního čidla a ohřívat topné médium na vysokou teplotu.

Poznámka. Všechny moderní termostaty napájené z baterie mají funkci upozornění na vybitou baterii, která vás upozorní, že je baterie vybitá a je třeba ji brzy vyměnit.

Při instalaci bezdrátových zařízení se připojení termostatu k plynovému kotli provádí umístěním přijímače signálu do spalovací komory a jeho připojením k regulátoru nebo k plynovému ventilu ohřívače. To znamená, že instalace zařízení vám nezabere mnoho času ani peněz, ačkoli samotný výrobek bude stát podstatně více než jednoduchý kabelový termostat.

READ  Jak vyčistit kotel od dehtu

Připojení pokojového termostatu k plynovému kotli Protherm

Vodiče od pokojového termostatu. Termostatu by měly být připojeny ke svorkovnici označené X17 (viz obr. Černá vlevo ) v části 24 V ovládacího panelu plynového kotle Protherm Gepard (Panther).

Vývody z kontaktů relé dvoustavového termostatu jsou připojeny ke svorkám RT na svorkovnici. Svorky budou propojeny drátěným můstkem, který je třeba odstranit.

Svorkovnice pro pokojový termostat z Aliexpressu. Dvojvodič z plynového kotle se připojí na svorky označené COM a NO. Nezáleží na tom, které jádro drátu připojíte ke které svorce.

Připojení pokojového termostatu k ostatním modelům plynových kotlů je podobné. Stačí najít správnou polohu svorkovnice na kotli.

Proč potřebujete pokojový termostat pro plynový kotel?

Pro ty, kteří používají k vytápění domu plynový kotel, není žádným tajemstvím, že je někdy obtížné regulovat běžný teplotní režim. Po nastavení správné hodnoty se venku oteplí nebo ochladí a vy musíte znovu otočit knoflíkem plynového ventilu, abyste upravili přívod plynu do hořáku. Takové úpravy musíte provádět neustále, ale tomu všemu se lze snadno vyhnout instalací takového zařízení, jako je pokojový termostat pro plynový kotel.

Co je toto zařízení a jaké jsou jeho funkce? Termostat je zařízení, pomocí kterého lze regulovat požadovaný teplotní režim uvnitř místnosti. Toto zařízení pracuje ve spojení s teplotním čidlem, které je zodpovědné za změny teploty. Použití termostatu pro plynový kotel v podstatě umožňuje nastavit příjemný teplotní režim pro obyvatele domu. Umožňuje vyvážit práci celého topného systému, a zejména plynového kotle, jehož práce nebude přerušovaná, ale plynulá. Používání kotle s termostatem může prodloužit životnost tohoto topného zařízení, navíc se sníží spotřeba energie a zvýší účinnost jednotky.

Typy pokojových regulátorů

Existuje několik klasifikací regulátorů podle principu činnosti, zařízení a typů připojení.

Termostaty se dělí do dvou skupin podle způsobu připojení:

 • Drátové termostaty. Všechny ovládací a monitorovací armatury vyžadují použití drátových obvodů sestavených z kabelů a vodičů. Ukázalo se, že termostat je třeba připojit k topnému kotli, který je instalován v jiné místnosti, pomocí kabelové vazby. Je to nákladné a komplikované, takže je třeba věnovat hodně času na provedení nezbytných instalačních prací.
 • 2bezdrátové termostaty. V tomto případě je signál přicházející z termostatu vysílán ve formě vlny. Tento typ regulátoru má dvě jednotky: jedna je umístěna v místnosti a je přímo připojena k termostatu a druhá je umístěna vedle plynového kotle a je s ním spojena pomocí vodičů. Obě jednotky spolu komunikují pouze pomocí rádiových signálů. Zařízení tohoto typu jsou vybavena klávesnicí a obrazovkami, takže na nich můžete snadno nastavit požadované parametry.

Jak se liší? První možností je jednoduchý standardní termostat pro plynový kotel. Spotřebič nastavíte na požadovanou teplotu v místnosti a on ji podle potřeby sleduje a upravuje.

Druhá možnost je složitější, a to jak z hlediska návrhu, tak z hlediska regulace. Chcete-li například přednastavit různé teploty na celý týden, nastavíte pro každý den požadované parametry vzduchu, které bude jednotka sledovat a regulovat.

To je užitečné zejména v případě, že zařízení programujete na hodiny. Například pokud v domě přes den nikdo není, můžete nastavit nižší teplotu, přibližně 18 stupňů Celsia, a pozdě odpoledne, přibližně hodinu předtím, než se všichni vrátí domů, můžete teplotu zvýšit na 22 stupňů. Jinými slovy, přijdete domů a už je teplo. Výrazná úspora paliva je zřejmá.

Druhý typ termoregulačních přístrojů má dostatečně velké množství funkčních prvků, což výrazně zvyšuje komfort používání přístroje. Zde jsou některé z těchto funkcí:

 • Termostat lze snadno připojit k plynovému kotli a jeho funkce je srozumitelná.
 • Termostaty tohoto typu fungují na střídavý proud, ale mají vestavěné akumulátory, které umožňují normální funkci zařízení i v případě výpadku proudu.
 • Významné úspory energie.
 • Požadovanou teplotu lze nastavit na několik po sobě jdoucích dnů. Řídí se předpovědí počasí.
 • Teplotní profily lze rychle měnit bez velkých energetických a časových investic.
 • Je možné zaznamenávat hodnoty jednotky za určité časové období, jak je uvedeno výše.
 • Mnoho termostatů je vybaveno jednotkami dálkového ovládání.

Užitečné tipy

Pokud jste se rozhodli instalovat teplotní čidlo pro plynový kotel ve vaší domácnosti, měli byste se řídit následujícími doporučeními odborníků:

 • Pokud jste si vybrali kabelový termostat, je nejlepší zkontrolovat veškerou související elektroinstalaci ještě před zahájením dokončovacích prací. V optimálním případě by měla být elektroinstalace skrytá.
 • Cenové rozpětí regulátorů je poměrně široké a na trhu jsou jak levné, tak i velmi drahé modely. Pokud nechcete za nákup tohoto zařízení utratit mnoho peněz, je nejlepší zvolit levný mechanický regulátor. V závislosti na venkovní teplotě ji stačí nastavit pouze jednou denně. Je to jednoduché a spolehlivost takového zařízení je docela přijatelná.
 • Před nákupem topného zařízení byste měli dům izolovat, abyste zajistili nízké tepelné ztráty. Poté byste si měli vybrat zařízení, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
 • Výběr termostatu bude ovlivněn nejen velikostí místnosti, ve které má být instalován, ale také plánovaným teplotním režimem v ní.
 • Ideální je zvolit termostat a plynový kotel od jednoho výrobce. To umožňuje zjednodušenou instalaci, nastavení a termoregulaci spotřebiče. Pokud nemůžete najít termostat stejné značky jako kotel, nebuďte zklamaní. Celý proces si zkrátka vyžádá více času, a tudíž i vyšší náklady v podobě služeb řemeslníků. Také nesoulad výrobců může způsobit mírné potíže při používání topného systému, proto je stále lepší hledat termostat vyráběný stejnou společností jako plynový kotel.
READ  Jak vyrobit odtok z myčky nádobí

Důležité je také pečlivě vybrat umístění termostatu. Pokud jej nainstalujete za záclony, závěsy nebo nábytek, nebude výkon jednotky správný.

Schémata připojení

Všechny termostaty jsou rozděleny do tří variant připojení:

První dva okruhy zabraňují degradaci kapacity topného potrubí. Nejsou instalovány žádné další ucpávky, hydraulický odpor celého systému zůstává nezměněn. V tomto případě termostat řídí pouze provoz čerpadla nebo kotle. Není v přímém kontaktu s vodou.

Pokud je termostat připojen k radiátoru nebo ke společnému potrubí s několika radiátory, zvyšuje se hydraulický odpor. I když je termostatický ventil zcela otevřený, může do určité míry zpomalit průtok tepelné kapaliny.

V ideálním případě by návrh zapojení kotle měl zahrnovat všechny termostatické expanzní ventily a další zařízení.

Do stávajících topných okruhů se zařezávají pouze v krajním případě; jejich maximální účinnosti se dosáhne jejich začleněním do systému ve fázi plánování

Pokud je systém ohřevu vody v domě založen na jednotrubkovém systému, neměla by se třetí možnost použít. Pokud je aktivován termostat, ventil uzavře celou radiátorovou spirálu v několika místnostech, takže můžete zapomenout na komfort v místnostech vzdálenějších od kotle.

Připojení termostatu k přívodu chladiče přes obtok. Tímto způsobem se při aktivaci přesměruje tok teplonosné kapaliny kolem chladiče. To způsobí, že se voda vrátí do kotle neochlazená. Ten přestane topit, čímž se sníží spotřeba plynu nebo elektřiny.

Při instalaci termostatického čidla teploty vzduchu je třeba dodržet určitá pravidla, jinak by došlo k jeho falešné aktivaci sousedními spotřebiči nebo předměty

 • Na místě mimo dosah přímého slunečního světla;
 • Mimo studené mosty, průvan a stoupající vlny tepla z radiátorů;
 • Aby nebyl zakryt dekorativními zástěnami nebo závěsy;
 • Ve výšce od podlahy 1,2 až 1,5 metru.

Pokud je čidlo nainstalováno nesprávně, termostat vydává falešné signály. To může způsobit přehřátí nejen vzduchu v místnosti, ale také tepelné kapaliny v systému. A v druhém případě se zanedlouho objeví problém s kotlem.

Vlastnosti a výhody pokojového termostatu Honeywell DT90A1008 a DT90E1012 s LCD displejem

Pokojový termostat DT90E1012 s LCD displejem a tlačítkem ECO

Úspora energie pomocí tlačítka ECO. Jedním z nejlepších způsobů úspory energie v topných systémech je snížení nastavené teploty. Tlačítko ECO na DT90E umožňuje jednoduše a snadno nastavit nastavenou hodnotu ECO. Nastavená hodnota ECO je nastavena již z výroby a lze ji změnit v režimu instalace.

Tovární nastavení je 18 °C, ale lze jej nastavit v rozmezí od 5 °C do 35 °C.

Po stisknutí tlačítka ECO musí uživatel nastavit časový úsek od 1 do 24 hodin v jednohodinových krocích, během něhož bude nastavená hodnota ECO fungovat. Na displeji se zobrazí ikona režimu ECO a odpočítávání zbývajícího času režimu ECO.

Režim ECO lze zrušit pouhým stisknutím tlačítka ECO.

Tlačítka a displej pokojového termostatu Honeywell

Velký displej Displej DT90A1008 je více než dvakrát větší než u jeho předchůdce DT200. Displej DT90A1008 proto zobrazuje více informací a je lépe čitelný. Velké symboly a vysoký kontrast jsou důležité zejména pro osoby se zhoršeným zrakem.

READ  Jak resetovat chybu e9 na kotli Bosch

Jednoduché uživatelské rozhraní Uživatelské rozhraní bylo navrženo co nejjednodušeji, aby se DT90A1008 snadno používal. Tlačítka pro nastavení požadované hodnoty jsou označena ▲ a. Zvýšení, resp. Snížení. V normálním režimu se na displeji zobrazuje aktuální pokojová teplota. Při prvním stisknutí tlačítka začne blikat nastavená hodnota teploty doprovázená symboly ▲ a na displeji se zobrazí. Stisknutím tlačítek dále zvyšujete nebo snižujete nastavenou hodnotu v krocích po 0,5 °C.

Tlačítko „OFF“./Tlačítko „Čekání“ s tlačítkem ochrany proti mrazu „Vypnuto./Waiting“ vypne ohřev (nebo chlazení) systému, když je stisknuto. Chcete-li zabránit náhodnému odpojení, podržte tlačítko stisknuté po dobu 2 sekund, aby se aktivovala změna. V režimu „Vypnuto“.“DT90A1008 bude pracovat podle nastavitelné hodnoty ochrany proti mrazu v rozmezí 5 až 16 °C (tovární nastavení 5 °C). V případě potřeby lze režim ochrany proti mrazu deaktivovat, t. Е. Nastavit na úplné vypnutí. Toto nastavení se provádí v „Instalačním režimu“.

Instalační režim Instalační režim je režim, ve kterém lze provádět nastavení různých aplikací podle požadavků uživatele. Seznam parametrů:

 • Minimální doba zapnutí./vypnuto.“
 • Cykličnost
 • Pásmo P
 • Kalibrace teplotního čidla
 • Horní mez pro nastavenou hodnotu
 • Dolní mez pro nastavenou hodnotu
 • Provozní režim vytápění/chlazení
 • Nastavená hodnota pro tlačítko „Off./Čekání“
 • Elektrický ohřívač
 • Obnovení továrního nastavení

Do režimu „Instalatér“ lze vstoupit stisknutím kombinace tlačítek. Pomocí tlačítek můžete také procházet parametry a měnit jejich hodnoty.

Hlavní funkce Paměť NVRAM pro ukládání nastavení Všechna nastavení parametrů jsou uložena ve speciálním typu nevolatilní paměti NVRAM, takže jsou zachována i po vyjmutí baterií.

Pokročilé samoučící se řízení TPI DT90A1008 využívá samoučící se algoritmus řízení šířky impulzu pomocí fuzzy logiky. Tato forma regulace je lepší než tradiční PI regulátor, tj. К. Má rychlejší odezvu a lepší ustálený stav. Tento algoritmus funguje stejně dobře v širokém spektru aplikací a zajišťuje úsporu energie díky přesné regulaci a minimálním odchylkám od nastavené hodnoty.

24-230 V, 8 (3) A SPDT bezpotenciálový kontakt Termostatické relé má vysoké technické parametry a široký spínací rozsah a je vhodné pro většinu domácích aplikací. Protože je termostat napájen ze zdroje, jsou pro ovládání zátěže zapotřebí pouze 2 vodiče. Elektrické ohřívače se zátěží do 8 A (1,6 kW) lze připojit přímo, ale mějte na paměti, že pokud je zátěž větší než 3 A, musí být parametr elektrického ohřívače EH v nabídce instalátoru nastaven na hodnotu =1. Tím se zajistí vysoká zatížitelnost relé a zachová se jeho vysoká spolehlivost.

Účel a charakteristika

Pro úsporu energie a zajištění příjemné teploty v místnosti je třeba regulovat topný výkon kotle podle venkovního počasí. Dříve tuto operaci prováděl uživatel ručně, což způsobovalo určité nepříjemnosti. Tyto úkoly jsou dnes díky technologickému pokroku v kompetenci termostatu. Automatizace je zodpovědná za udržování teploty v nastaveném a pro spotřebitele příjemném rozmezí.

Prahová hodnota je hlavní charakteristikou regulátoru. Ve většině zařízení je nastavena na 0,25 stupně. Pokud teplota klesne nebo stoupne alespoň o čtvrt stupně, zařízení zapne a vypne vytápění.

Výhody instalace termostatu:

 • Komfortní provoz topného systému.
 • Úspora energie díky vypínání just-in-time (přibližně 30 %).
 • Minimalizuje riziko havarijní situace způsobené přehřátím (zamrznutím) systému.

Je důležité, aby se životnost termostatu výrazně prodloužila šetrným provozem.

Termostat pro kotel s elektronickou regulací

Závěr

Použití regulátorů teploty v místnostech umožňuje vytvořit co nejpříjemnější podmínky pro pobyt osob a provoz topných zařízení a výrazně ušetřit spotřebu plynu. Teplotní čidlo instalované v místnosti citlivě reaguje na všechny změny, zvyšuje nebo snižuje přívod tepla a vysílá signál do řídicí jednotky topení.

Je však důležité vědět, že úspory paliva lze dosáhnout pouze po provedení opatření zaměřených na snížení tepelných ztrát v domě. V opačném případě může dojít ke zvýšení spotřeby, protože termostat nemůže kotel zastavit, dokud není dosaženo teploty nastavené majitelem.

vybrat, termostat, plynový, kotel
| Denial of responsibility | Contacts |RSS